^Kerstklokken luidenH Buitenlandsch Overzicht Zal de Xomitas" breken Kerst- Geschenken Reik ze de hand Schager Courant Schijn verkoop Alkmaarsche Kaasmarkt Zang van den Vrede Kerstklokken zingen opnieuw weer hun zang, Zang van den vrede en levensver trouw en, Hoe ook de nood van den tijd mag benauwen In deze dagen vol donkeren drang. 'f Licht lijkt zoo verre en volkeren strijden, Ware beginsels vergaan en verglijden Onder een machtigen wereldschen dwang Kerstklokken luiden, weer klinkt er een lied Boven t rumoer van de woelende aarde, Sprekend van reiner en hoogere waarde, Dan wélke macht ook ter wereld ojis biedt: Vrede voor allen uit liefde gegeven, En met de liefde tot gids in het leven Voor wie de sterre van Bethlehem ziet! Kerstklokken meidon het licht van den dag, Dat na het donker toch eenmaal zal gloren, Wdt ook vergaan mag, wat ook ga verloren Onder het tijdelijke aardsche gezag. Vrede op aarde! In menschen behagen Stralende waarheid in donkere dagen, Die nog zoovelen te troosten vermag! Kerstklokken dragen een stem door den nacht, Engelen zingen in Efrata's velden. Die ons het wonder zoo schoon kwamen met/ten, Dat als een zegen aan d' aard werd gebracht: 't Kindeke klein in wat doeken gewonden, Vorst van den vrede tot daarde gezonden, Koning der eeuwen, zoo lang reeds verwacht! Kerstklokken luiden, de blikken gericht Op 't geen het diepst van ons hart kan verlangen, Al wat ontroert in de blijde gezangen, Sluiten de wolken den hemel soms dicht. Mag ook het donker der tijden benauwen. Houdt in Uw hart het verwinnend vertrouwen. Kerstklokken luiden! Zie op naar het licht!! KROES. December 1939, (Nadruk veldboden.) KERSTMIS 1939. HET „VREDE OP AARDE" IN DE PRACTIJK. NADE RENDE STORMEN. Wanneer dit jaar de Kerstklokken luiden, zullen hun klanken ons her inneren aan een schoon ideaal, waarvan de hedendaagsche menach- heid verder af staat dan ooit te voren. Onze goede aarde wordt ge teisterd door verschrikkelijke oor logen, en hoewel we eenerzijds overtuigd zijn van de eigen zwak heden. verheugen we ons toch in vol doende geestesbeschaving om te be seffen, dat dit niet zoo behoefde te zijn en dat de mensch groot ge- noeg behoorde te zijn om de onder linge geschillen niet te beslechten door het zwaard. zr, Wij allen weten, dat de gewapende vrede alleen reeds voldoende is om de menscli- heid te verarmen. Om van den iederen welstand verslindende oorlogen maar niet eens te spreken. En toch, hoewel niemand onzer in twijfel verkeert omtrent het af keurenswaardige van don strijd, hoewel zeer weinigen den oorlog mot zijn leed en ellende wenschen, toch worden we er aan overgeleverd. We willen hier geen schuldigen zoeken. Het is ook moeilijk deze te vinden, want er is niemand, die in dit opzicht alleen ten volle aansprakelijk kan worden gesteld. Wanneer sommigen van meening zijn dat de schuldigen in 't Oosten moeten worden ge- zocht, dan mag daarbij niet uit 't oog wor den verloren, dat de vrede v. Versailles in derdaad allesbehalve ideaal mocht worden genoemd en dat niet ten onrechte dit ver drag wordt aangemerkt als een der rede nen van den tegenwoordigen wantoestand. Dezer dagen kwam ons een artikel onder oogen uit het Ëngelsche blad „Observer' uit 1919. waarin de loop der gebeurtenissen op merkwaardige wijze werd voorspeld en waarin de tegenwoordige oorlog reeds werd aangekondigd, toen nog niemmd daaraan ook maar in het minst nog dacht. Dit verdrag van Versailles was weer het uitvloeisel van dc gedurende den wereld oorlog gegroeide onderlinge haat, waaraan beide partijen schuldig waren en de oorlog zelf vond zijn oorzaak in allerlei omstandig heden, welke daaraan voorafgingen. Als zoodanig zouden we o.a. kunnen noemen het andere vredesverdrag vnn Versailles uit 1S71, ja zelfs de resultaten van het Congres van Weenen, waarmee de Napo leontische oorlogen werden afgesloten. Hoe zeer dat vroegere Versailles overigens de Franschen nog dwars zat, kan blijken uit het feit, dat in 1919 juist deze plaats werd uitgekozen om de dit keer verslagen Duit- schcrs te ontvangen. En dat de vrede van 1871 door Frankrijk even zwaar werd ver teerd als Duitschland het den vrede vnn 1919 heeft gedaan, wordt duidelük, wan neer men bedenkt, dat te Parijs op het Place de la Concorde, waar zich 8 stand beelden bevinden, voorstellende de eroote steden van Frankrijk, dat van Straatsburg tot 191S altijd met rouwkransen behangen is geweest, terwijl de Are de Triomphe gesloten bleef sedert de zegevierende Duit- schers er in 1S71 waren doorgetrokken. Zoo ligt de schuld aan allen. En het ver standigste zou zijn, indien de beschaafde volkeren van West-Europa begonnen in te zien, dat de oude veeten dienen te worden begraven, dat men elkaar de vriendenhand behoorde te reiken en dat men. zoo het een maal beter zal wordep, .gezamenlijk dient te werken aan een nfeilwe samenleving. Indien liet inderdaad zoover zou komen, zou dit. in waarheid getuigen van toene mende geestesbeschaving. De geschiedenis, welke zich op het oogen- bliik in Finland afspeelt .bewijst overduide lijk, dat een militaire dreiging uit het Oos ten niet een zoodanige is, dat men zich daarover ernstig ongerust behoeft te ma ken. En zoo zou het deel van Europa, waar in wij leven zich kunnen verheugen in een betrekkelijkcn welstand indien de bewoners verstandig genoeg waren, elkaar te waar- deeren, in plaats van zich te laten meesle pen door haatgevoelens. Zoolang ze nog blij ven toegeven aan de laatste zullen dc vreugde en het geluk verder ondermijnd worden, tot schade en schande van allen, die daar leven. Intusschen mogen wij Nederlanders ons nog verheugen in 'vrede gedurende de Kerst dagen. Laten we ons daarmee gelukkig prijzen en er de hoop aan verbinden, dat het komende jaar daarin geen verandering moge brengen. Al dreigen er op het oogenblik wellicht geen directe gevaren, het zou verkeerd zijn zich in slaap te laten wiegen en toe te ge ven aan de gedachte, dat in ccn Europa, waar tusschen grootc volkeren een strijd wordt uitgevochten op leven of dood, spra ke zou kunnen zijn van een onbewolkten hemel. Naarmate door de Russische moeilijkhe den in Finland de Balkan wordt ontlast, wendt zich de aandacht van Duitschland weer meer naar het Westen. Want de economische oorlog levert voor onze Oosterburen het grootste gevaar. Ge durende de afgcloopen dagen verschenen weer enkele bladen' in Duitschland met voor ons land minder welwillende artike len. Gelukkig maakt één kraai nog geen winter en we behoeven er ons dus niet al te ongerust over te maken. Toch duidt dit er op, dat de belangstelling in Berlijn bezig is zich te verplaatsen en dat misschien nieu we moeilijkheden op komst zijn. We willen hopen, dat, mochten zidi nieu we verwikkelingen voordoen, wij daar door heen zuien kunnen lavceren, gelijk ons dit tot dusverre steeds is gelukt. Anderzijds wil len we dit artikel niet besluiten zonder de hoop uit te spreken, dat wanneer in 1940 het oogenblik zal zijn gekomen, waarop de menschheid het „Vrede op aarde" aanheft, dit meer in overeenstemming zal zijn met de werkelijkheid, dan thans, helaas, het ge val is. De Afdeeling Noord-Holland van den Bond van Wasohindu- striëelen in Nederland, maakt bekend, dat in verband met de sterke prijsstijging van alle wasscherij-benoodigdheden benzine, enz., de waschtarie- ven met ingang van 1 Janu ari 1940 zullen worden herzien voor zoover deze nog niet zijn herzien. Overeenkomstig het Rcgee- ringsstandpunt mag de kost prijs ver hoog ing verdisconteerd worden in de tarieven. DEN HELDER De „Maas' strand. bi) het vlotsleepen ge- De „Comitas", wleke zoaols wij gisteren gemeld hebben. Woensdagavond op een mijn is gcloopen, rust bij hoog water tegen de oeververdediging van den dijk bij de z.g. „Schoone Waardin". Het schip is midscheeps getroffen, achter het stookruim. Bij laag water en gunstig weer zal men trachten het gat voorloopig dicht te maken en het schip dan hooger op te brengen, op een zandplaat in het vaar water van het Sloe. Dc bovenstructuur van het schip is beschadigd. Bij de hulp, welke de sleepbooton „Maas" en „Seine" van L. Smit en Co.'s Internatio nalen Sleepdienst verleenen, is de „Maas" aan den grond geraakt, waarbij een schroef werd beschadigd. Dc „Maas" is gisteroch tend om tien uur vlotgetrokkèn door do sleepboot „Seine" en het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" en dc haven van Vlissingen binnengebracht. De „Comitas" kan sléchts bij gunstig weer vlotgebracht worden. Bij slecht weer gaat dit niet en loopt men de kans dat het schip breekt. Aan de oeververdediging van den dijk is eveneens cenige schade toegebracht. Gewandeld over de Gouwzee Er komt een ijsbaan tusschen tusschen Monnikendam en Marken. Een klein gezelschap Markers, is er gis terochtend in geslaagd, loopende over de Gouwzee, Monnikendam te bereiken. Om kwart over acht vertrokken de schip pers de Groot, P. Kes, het personeel van de trambooten der N.Z.H.T.M. en de heer P. Visser, lid van de gewestelijke commis sie voor steunverleening, van het eiland, de post met zich voerende. In één i/ r maakten zij den overtocht naar den vas ten wal. Zij hébben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het ijs te keuren en hun conclusie luidde: Betrouwbaar. Men is thans begonnen met het in orde maken van de baan tusschen Monniken dam en Marken. VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVEREN GESTAAKT. De Nederlandsche Spoorwegen maken be kend, dat de veerdienst EnkhuizenStave ren vanaf gistermiddag drie uur is ge staakt. Met een beetje handigheid kunnen we in den tijd, die ons vóór Kerstavond nog rest, nog wel een geschenkje maken. Er zijn altijd huis- gonooten of vriendinnen, voor wie we tot nog toe niets wisten en daarom geven we hier een fleurige verzameling presentjes. Van overschotjes gerui te stof kunnen we gemakke lijk bloemen knippen, die we met een paar steken op een effen zakdoekje, kleedje of kussenovertrek naaien. 2. Een eenvoudig geruit schortje met bonte kruisste ken versierd, knapt daar heel wat van op!. üok kan men van de rui ten-restanten dieren of ande re figuren knippen, dezen op een effen reep stof aanbren gen, en dan hebben we een aardige wandversiering voor de kinderkamer. 3. Verschillende toiletbenoo- digdheden in een met besterd papier beplakte doos ver pakt, daarbij een paar nacht handschoenen van ongebleek te wol. 4. Potten met gelei, cham pignons of dergei. geeft men een Kerstaanzien door het étiquet te overplakken met een passend gekleurde teeke- ning. 5. Een in den winkel ge kocht simpel garnituurtje wordt „chic" gemaakt door 't aanbrengen van kleine appli- qué's van restjes zijde of sa tijn. 0. Kijk eens in uw byoute- riedoosje! Daarin heeft U vast nog wel wat oudenvet- sche colliers, die U niet meer draagt. U rijgt de kettingen los en combineert de losse kralen tot een nieuwe modern sieraad. 7. Kantgarnituurtjes zijn een modieus en geliefd ge schenk. Voor het dochtertje van Uw vriendin kunt U ze ker wel uit een paar meter valenciennekant manchetjes, kraagje en rokzakjes toove- ren! Werk plezierig aan Uw Kerstverrassingen. LEONTINE. Het oog wil ook wat! Daarom Uw Kerst cadeautjes zorgvuldig verpakt en met rood lint of gouddraad versierd. Een aardige gedachte is het, op de naam kaartjes tevens een Kerstwenscli te schrij' ven. met Nieuwjaar, Uw vrienden, kennissen, zakenrelaties. Plaatst, juist nu, In deze moeilijke tijden een Nieuwjaarsgroet in de 50 cent per plaatsing. Om hypotheek te verkrijgen. De procureur-generaal hij den Hoogen Raad heeft gisteren conclusie genomen in de procedure tuschen W. R. K. als eischer tegen de „Hersteld Apostolische zendingge meente in de eenheid der apostelen in Ne derland en Koloniën. De hoer K., die in Indië woont, is name lijk slachtoffer geworden van schijnverkoo pen, op instigatie van een notaris uitge voerd door een makelaar, waardoor boven genoemde kerkelijke vereenigiing, zonder dat zij van die schijnverkoopen afwist, in het bezit is gekomen van bouwterrein te Hilversum, waarop de heer K. een civiele actie instelde tegen de kerkelijke vereenl- ging tot ontruiming van het terrein. De procureur-generaal, concludeerde tot verwerping van het beroep. Dc Hooge Raad zal arrest wijzen op 9 Februari. De markt bracht heden een pret- tlge Kerstverrasaing, door een flin ke sprong naar boven. De hoogste markt was f 22.50 en de gang was tegen het einde der markt zeker niet lager dan f 22^—. Dat enkele goede stapels minder opbrachten, ligt hem vermoedelijk in het feit, dat sommigen, niets vermoedend omtrent de plotselinge verbetering, te vroeg verkochten. Stapels, die aanvankelijk werden verhandeld te- Ben f 20.50 of f 21.— zouden een half uur later zeker een gulden meer hebben opgebracht. Het was dus zeer vlug. De be tere gang is waarschijnlijk toe te schrijven aan een wat vervroegde Januari-opleving, aan betere vraag uit het binnenland en aan steun uit Friesland. BON Naam: - Straat: - n Aangename bezuiniging voor onze abonné's! De tijdsomstandigheden brengen mede, dat krachtig moet worden bezuinigd. Velen Uwer zullen alreeds dure geïllustreerde bladen hebben afgeschaft. Maaraangename lec tuur en interessante foto's zult U wel aller minst willen missen. Welnu, dat behoeft ook niet. We stellen onze abonné's in de gelegenheid zich voor slechts 73 cent per kwartaal te abonneeren op n prima geillustreerd weekblad: DE NEDERLANDSCHE ILLUSTRATIE Elke week 32 pagina's van handig formaat, bevattende interessante foto's, boeiend com pleet verhaal, spannend vervolgverhaal, beeldfeuilletons voor oud en jong, vrouwen pagina, humor, enz. Speciale aanbieding voor nieuwe abonné's Wie zich met ingang van 1 Januari a.s. abonneert, ontvangt de Decembcr-nummers (waarin het nieuwe vervolgverhaal begint) GEHEEL GRATIS. Bovendien als extra premie: 'n boeiende roman in boekvorm HET SIFAN MYSTERIE Onze Illustratie is het goedkoopste ge- illustreerde weekblad in Nederland en wordt U in de maand December gaarne gra tis ter kennismaking toegezonden, indien U ons onderstaande bon ingevuld toezendt of onze loopers ter hand stelt AAN DE ADMINISTRATIE VAN DE SCHAGER COURANT, Woonplaats: Verzoekt te worden genoteerd als abonné van de Nederlandsche Illustratie, ingaande 1 Jan. '40 a 73 cent per kwartaal en hem de December-nummers gratis toe te zenden, alsmedq de premieroman „Si Fan Mysterie'',

Schager Courant | 1939 | | pagina 16