te Tilburg Vele Finsche steden 1 gebombardeerd DAGBLAD VOOR HOLLAKD'S NOORDERKWARTIER Uitbreiding suikerbietenteelt Itaiië=Vaticaan tegen het communisme Reddingbooten verloren Duitsch-Russische grens geopend Gehoorzame treinreizigers Sovjet diplomaat Tijdens Kerstviering getorpedeerd cdWiiiii Laan, Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. WOENSDAG 27 DECEMBER 1939. 84e Jaargang. No. 11070. btofOwc «W N.V. IKtg.-Mif «HoNoiMk HxWeéwoflicr* Kassier in de vlammenzee omgekomen Op den Tweeden Kerstdag heeft een felle brand gewoed in het City. Theater aan het Heuvelplein te Til burg, waarbij de 32-jarige kassier van het theater, de heer P. Dumou- lin, in de vlammen is omgekomen. Omstreeks half twaalf is de brand ont staan. Op het oogenblik, dat het vuur werd ontdekt, sloegen de vlammen reeds uit het dak. De onmiddellijk gealarmeerde brand weer was terstond ter plaatse en legde tien tallen slangen uit, teneinde het vuur aan alle zijden in te sluiten. Reeds na een half •uur was het gevaar voor uitbreiding ge weken. Tragische vondst. Toen de brandweer de hal van het theater betrad om tot het inwendige van het gebouw door te dringen, vond zij het met brandwonden over dekte lichaam van den 32-jarigen kassier van het theater, - den heer P. Dumoulin. Nadat medische hulp was Ingeroepen. Werd het slachtoffer per ziekenauto naar het Sint Elisabethziekenhuis overgebracht, Kort na aankomst aldaar is de man aan gijn verwondingen bezweken. Het theater is van binnen geheel uitge brand. Omtrent de oorzaak van den brand tast jnen in het duister. De schade wordt door. verzekering gedekt. Alleen voor 1940. Hoezeer tot nu toe de aanvoer van de Javasuiker bevredigend kan worden ge noemd, toch zijn de overzeesche verbindingen zoodanig, dat niet voldoende zekerheid be staat, of de aanvoer van Javasuiker in de toekomst in die mate zal kunnen plaats heb ben als met het oog op de binnenlandsche be hoefte noodzakelijk is. De minister van Eco nomische Zaken heeft daarom, naar wij van officieele zijde vernemen, besloten tot het vormen van een zekeren reservevoorraad over te gaan, ten einde de schokken, welke bij den aanvoer van Javasuiker in de toe komst kunnen voorkomen, op te kunnen van gen. De voor dit doel noodige reservevoorraad suiker zal worden verkregen, door te bevor deren, dat maar alleen voor het jaar 1940 een grootere hoeveelheid suikerbie ten hier te lande worde verbouwd. Deze uit breiding zal worden bewerkstelligd doordat een nader vast te stellen garantieprijs door de suikerfabrieken wordt uitgekeerd over een hoeveelheid van 2000 millioen kg. suiker bieten. Dit beteckent, dat de oppervlakte, welke in 1940 kan worden bebouwd, ongeveer 25 grooter kan zijn, dan de laatste jaren het geval was. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat deze maatregel slechts voor één keer geldt, n.1. voor den oogst 1940. Terug naar Duitschland In Tirol verzet der geestelijkheid. Eersten Kerstdag kwamen de laatste Duit schers, tot wier terugkeer naar Duitschland was besloten, te Gdynia en Stettin aan. Tot de laatste dagen zijn in deze havens dagelijks 4.000 Duitsche vluchtelingen aangekomen. Het snelle tempo van de repatricering der uit de Oostzeestaten afkomstige Duitschers heeft bepaalde moeilijkheden opgeleverd. Tot dusver waren de uitgeweken Duitschers ge zonden naar Pommeren en Posen, waar voor hun huisvesting was gezorgd. Thans worden zij naar kampen in Pommeren gezonden, waar zij moeten wachten tot door de Duit sche en Russische autoriteiten, die over uit wisseling van bevolking onderhandelen, een beslissing over ben is genomen. Het DuitschItalinansche accoord over do repatricering in Duitschland van de in het dal van den boven Etsch wonende Duitschers, is op het verzet van de plaatselijke geeste lijkheid gestuit. Deze heeft zich met zooveel succes verzet tegen de Duitsche pogingen, het besluit der landgenooten in het dal van den Boven-Etsch te beinvloeden, dat ten slotte slechts de helft dezer Duitschers haar Duitschland zal verhuizen; Finnen hebben het initiatief overgenomen Het ideale vliegweer van den Eersten Kerstdag heeft een verhoogde activiteit der Sovjet luchtmacht gebracht. Honderden Rus sische vliegtuigen koersten over Finland en trachtten steden, havens en wegen te bom bardeeren. Volgens de Finsche mededeelin- gen echter met zeer weinig succes. Veertien vliegtuigen werden neergehaald. De Russische bedreiging, dat Helsinki op den avond vóór Kerstmis zou worden ver nietigd, is niet uitgevoerd. Op de landengte van Karelië zijn de Rus sen gisteren op verschillende punten, ge steund door tanks, artillerie en vliegtuigen, opnieuw tot den aanval overgegaan. De hoofdaanval was gericht op het Suvan- tomeer, dat zij tc Haitermaa. Sakkola, Keija en Volussula probeerden over te steken. Alle aanvallen werden afgeslagen en de Russen hebben een groot aantal mannen verloren. In den loop van den dag maakten de Finnen vijf stukken infanteriegeschut, zes tig machinegeweren, vijf stukken snelvu- rend geschut buit en werden vijftig man ge vangen genomen. De Russen lieten op het ijs van het Suvantomeer 100 dooden achter. De Finnen hebben thans volgens berich- Noorsch schip in nood. Het Amerikaansche radiostation Mackay Radio heeft noodseinen opgevangen van het Noorsche s.6. Tana, dat zich op 000 mijl ten Z.O. van Kaap Race moet bevin den Het schip heeft geseind, dat 1 tengevol ge van den storm zijn rfeddlngbooten heetf verloren. Het Noorsche s.s. Ropdalsfjord begeeft zich naar de opgegeven plaats. Noorsch stoomschip gezonken. Het Noorsche stoomschip „Lappen" (563 ton) dat met een lading paiper op weg was naar Groot Brittannië, is op tien mijl ten Westen van Bergen op de Noordzee na een ontploffing gezonken. De uit dertien koppen bestaande bemanning werd gered. Spaansch visschersvaartuig vergaan. Het Spaansche visschersvaartuig, Purita Perez, thuisbehoorende in de haven Isla Christina, met een bemanning van 51 kop pen, is gestrand bij Villa Real Santo Antonio. 46 Opvarenden verdronken. Volgens de laatste berichten zijn 48 opva renden van de „Purita Perez", onder wie de kapitein en vier kinderen, om het leven ge komen. Vijf werden van het schip gered, doch een hunner is in het ziekenhuis te Atamonte bezweken. Reeds zijn zes lijken aangespoeld. Het schip is geheel stukgesla gen. ten uit Helsinki het initiatief aan het front overgenomen. Terwijl de zwaarbeproefde Russische kolonnes in langzaam of sneller tempo blijven terugtrekken, gaan de Finnen overal tot den aanval over, ook bij de Man- nerheimlinie. In het uiterste noorden blij ven de Russen terugtrekken op Petsamo. van dichtbij gevolgd door de Finsche voor hoede. De balans na drie weken. In een officieele Finsche verklaring over de eerste drie oorlogsweken wordt gezegd, dat de Russen enorme verliezen hebben ge leden en dat geheele compagnieën en regi menten in de pan gehakt en verstrooid zijn. De aanvallende troepen,, die door hun com mandanten meedoogenloos werden opgedre ven. werden door de verdedigers rij na rij weggemaaid. Meer dan 200 tanks zijn ver nield of buitgemaakt. Dozijnen vliegtuigen zijn neergehaald, tientallen kanonnen en honderden machinegeweren in Finsche han den gevallen. Onze verliezen zijn naar ver houding gering. De verklaring zegt. dat de Russen vooral orvtzettnde verliezen hebben geleden bij de Mannerheimlinie. Naar eerst thans bekend wordt, hebben in het begin van den oorlog de zeven Finsche batterijen van Indo de haven van Kroonstad gebombardeerd. Vier dagen lang heeft men in deze Russische haven groote branden waargenomen. LUCHTLIJN BERLIJN— MOSKOU. Zaterdag j.1. is een Duitsch—Russische overeenkomst onderteekend, waarbij aan de DuitschRussische grens, zooals die vastgesteld is door het verdrag tot deeling van Polen, acht punten opengesteld wor den voor het spoorwegverkeer tusschen bei de landen. O.m. heeft dit betrekking op Au- gustow, Brest Litowsk, Wimiatize, Rawa- ruska en Przemysl. Voorts zou Rusland zich verplicht hebben voor den tijd van 3 jaar de normale spoorwijdte te handhaven op de lijnen tusschen Roemenië en Duitsch land via Lwow. Reeds zouden zekere hoe veelheden petroleum, minerale oliën en granen via de genoemde punten naar Duitschland zijn gezonden. OOK LUCHTVERKEER. Er is een DuitschRussische luchtvaart overeenkomst onderteekend, welke voorziet in een dagelijkschen dienst tusschen Mos kou, Minsk, Bielostock, Koningsbergen en Berlijn. De lijn zal door de Russiche lucht- KERSTVERVOER VLOT VERLOCPEN. STATIONSCHEFS TEVREDEN. Op de beide Kerstdagen hebben de Spoorwegen boven verwachting het massale vervoer uitstekend kun nen verwerken, en heeft het vervoer volkomen beantwoord aan de door de verschillende stationschefs ge uite verwachtingen. De maatregelen, welke waren getroffen, waren voldoende om zoowel het militaire als het burgervervoer zoo regelmatig mo gelijk te doen plaatsvinden. De hoofdstationschef van het Centraal Station te Utrecht, de heer Admiraal, deel de ons mede, dat alle treinen op tijd wa ren binnengekomen en vertrokken, met uit zondering van een zwaar bezetten stoom trein uit Groningen, die met een kwartier vertraging had te kampen tengevolge van het militaire vervoer. Overigens werden vele voortreinen ingelegd, waardoor de rei- zigersstroom gemakkelijk kon worden ver werkt en van overbezetting absoluut geen spake is geweest. Een gelukkige factor was wel het feit, dat men in tegenstelling tot verleden jaar, geen tegenslag ondervond van de voor het vervoer belemmerende weersomstandighe den De vuurproef v. verleden jaar, gepaard gaande met vorst en sneeuwval heeft het Utrechtsche stationspersoneel voor veel grootere moeilijkheden gesteld. Bovendien was de heer Admiraal van oordeel, dat de invoering van de Kerstvacantieretours eveneens •van invloed is geweest op het yety voer, waardoor dit meer verspreid over verscheidene dagen heeft plaats gevonden. Publiek was gehoorzaamI Ook de heer Jongstra, chef van het Cen traal Station te Amsterdam, was uiterst te vreden over den gang van zaken. Het spoor wegverkeer met de hoofdstad is feilloos ver loopen. Het verzoek aan het publiek om zooveel mogelijk voor 9 uur te reizen, is goed opgevolgd. Alléén laat in den avond ontstond er een vertraging van ongeveer 20 minuten bij de binnenkomende treinen uit de richting Hil versum, waarvan de groote toevoer van militairen de oorzaak was. vloot en de Lufthansa gezamenlijk worden geëxploiteerd. Vriendschap door bloed bekrachtigd In zijn antwoord op von Ribbentrop's ge- lukwcnschen bij zijn 60sten verjaardag zegt Stalin: „De vriendschap tusschen de volken van Duitschland en Rusland, door bloed bekrachtigd, heeft alle reden duurzaam en sterk te zijn." Hitier ontving het volgen de antwoord: „Ik verzoek u mijn dank voor uw gclukwenschen en uw goede wen- schen jegens de volken der Sovjet-Unie te aanvaarden." In zijn antwoord aan Kuuslnen de Sovjet strooman president van Finland zegt Sta lin: „Ik wensch het Finsche volk en de volksregeering een spoedige en volledige zege over de onderdrukkers en de bende van Mannerheim en Tanner." De wensch aan Tsjang-Kai-Sjek luidt: „Een volkomen overwinning over de vijam den van China." Olt nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT» Verwachting: Weer Invallende vorst, doch overdag tijdelijk nog boven het vriespunt, helder tot licht of half be wolkt, geen neerslag van beteekenis, zwakke tot ma tige N. tot N.O. wind. van functie ontheven Gisteren is te Londen bekend geworden, dat Astakhoff, raadsheer van de Sovjet-am bassade te Berlijn, die naar men zegt een een groot aandeel heeft gehad in de tot standkoming van het Duitsch-Russische niet-aanvalspact, bij besluit van den Raad van Volkscommissarissen, gedateerd 28 Oc- tober, van zijn functie is ontheven. Er wordt niet gezegd, of hem een andere functie is toegewezen. Of dit besluit dus een straf beteckent danwel een belooning voor bewezen diensten kan thans nog niet worden gezegd. Pauselijke onderscheiding voor Ciano GRAAI" CIANO. De Paus heeft aan Graaf Ciano de Gouden Spoor toegekend. In een telegram waarin mededeeling wordt gedaan van deze door den Paus ver leende onderscheiding wenscht mf?r Maglio no graaf Ciano geluk, die aldus zijn pogin gen de zeer nobele zaak van den vrede en innigheid i. d. betrekkingen tusschen Kerk en ltaliaanschen staat te begunstigen, ziet beloond. Dez« hooge onderscheiding geeft grond aan het door U. P. van gezaghebbende zijde vernomen bericht, dat tusschen Italië en den H. Stoel een overeenkomst zon zijn gesloten om zich gezamenlijk te keeren te gen het communisme. Ook loopen geruchten, dat de Paus in samenwerking met vooraanstaande neu tralen met name Italië en Amerika nogmaals een poging zou doen om tot vredesonder handelingen te komen. Deze geruchten winnen aan waarschijn lijkheid door de hartelijke telegramwisseling tusschen Koning Victor Emanuel en Roose- velt en de benoeminp van een Amerikaan- schen vertegenwoordiger bij de H. Stoel. Het ziet er naar uit dat Rome in tegen stelling met Berlijn, steeds meer heendrijft, naar de landen, die hun cultuur zijn blijven baseeren op het Christelijk humanisme en zeer beslist front gaat maken tegen landen als Rusland en Duitschland, die openlijk of bedekt het Christendom vervolgen of ver minken. De gevolgen van deze Italiaansche verde diging der Christelijke ethiek kan voor het verder verloop van het wereldgebeuren van groot, zoo niet beslissend, gewicht zijn. Chnmberlain bracht dezer dagen een bezoek aan het front in Frankrijk. Door een gewoon soldaat werd hem een kopje thee aangeboden Het Britsche „Stanholme" zonder waarschuwing tot zinken gebracht Hot 2473 ton metende Britsche s.s. „Stan- holme" is op len Kersldag bij de Westkust zonder waarschuwing door een duikboot tot zinken gebracht Veertien personen zijn om het leven gekomen, er zijn 10 gewonden. De ondergang had plaats nog geen twee uur nadat het schip de haven had verlaten en terwijl het grootste deel der bemanning onderdeks Kerstfeest vierde. Plotseling deed zich een verschrikkelijke ontploffing voor en het schip begon onmiddel lijk te zinken. Tot de geredden behoort ook de vrouw van den eersten machinist. De laatste is echter, volgens de mededeelingen der overlevenden, zelf om 't leven gekomen toen hij zijn vrouw in veiligheid trachtte te brengen. Van de elf geredden is er slechts één niet gewond. De duikboot werd door den uitkijk te laat waargenomen om nog tijdig alarm te kun nen maken. Een der overlevenden verklaart twee duikbooten gezien te hebben. Er werd niet gewaarschuwd, zoodat er geen tijd was om een reddingboot uit te zetten. De beman ning sprong overboord en elf opvarenden slaagden er in, zich met behulp van een klein vlot drijvende te houden, tot zij wer den opgepikt, door de reddingboot van een Noorsch schip, dat de ontploffing had ge hoord en daarop het schip zag zinken. Visac hars vloot goed bewaakt. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede. dat op den Eersten Kerstdag vliegerspatrouilles, die de visschersvloot en de Noordzee bewaakten. Duitsche patrouil levaartuigen hebben gezien, die het vuur openden. Onze luchtmacht, aldus het com muniqué, trad hiertegen in actie en liep zelf geen schade op. VESTZAKSLAGSCHIP „DEUTSCHLAND" IN DUITSCHE HAVEN. Wat den censor ontsnapte. De „Daily Express" bericht, dat het vestzakslagschip „Deutschland" in een Duitsche haven moet zijn terug gekeerd. Men heeft in Engeland brie ven ontvangen van de bemanning van de „Rawalpindi", welke aan boord van de „Deutschland" gevan gen zaten, waaruit blijkt, dat het schip in een Duitsche haven voor anker is gegaan.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1