Wel en wee van schepen Fort in Ierland overvallen Staatshoofden brengen hun Kerstboodschap Verdachte brand te Loosdrecht ne'mAkkertje Johanna leeft wellicht nog MISDAAD OP KANOTOCHT? „Voor socialisten geen neutraliteit mogelijk" De crematie van Anthooy Fokker Gezonde voeten De post als deurwaarder Van wraakgevoelens bezield DE „AMSTELKERK" TERUGGEKEERD. DE „STATENDAM" VEILIG BINNEN. NEDERLANDSCHE HOUTBOOTEN DOOR DUITSCHERS OPGEBRACHT, DOCH THANS IN VEILIGE HAVEN. Het Nederlandsche passagiersschip de „Amstelkerk", welke op weg naar West-Afrika op de Schelde machine- schade opliep en' dientengevolge naar Amsterdam is teruggekeerd, is al daar hedennacht tegen vier uur aan gekomen en in een der dokken van de N'ederlandsche Dok-Maatschappij opgenomen. De „Statendam" weer thuis. Gisternacht om twee uur is het mailschip „Statendam'' van de Holland—Amerika-lijn te Rotterdam aangekomen. Het schip vertrok op 7 December van New-York en arriveerde na een reis, waarop het zeer slecht weer trof, op Zondag 17 December op de reede van Duins. De „Statendam" heeft daar dus een week gelegen. Het mailschip heeft een lading van 7.900 toin graan aan boord voor de Nederland sclie regeering. Doordat er aanmerkelijk minder passagiers voor Europa boekten, moest een groot ge deelte van het in Amerika werkende perso neel van de „Statendam"' ontslagen worden. Men vreest, dat tot verdere inkrimping zal moeten worden overgegaan en eenige bij kantoren in de Ver. Staten zullen moeten worden opgeheven. Avontuur van Flnsche houtboot. De Finsche houtboot „Auno H" is de ha ven van Zaandam binnengeloopen met 750 standaards gezaagd Finsch hout aan boord. Dit is het eerste Finsche schip, dot sedert het uitbreken der vijandelijkheden tirsschen Rusland en Finland in Nederland is aange komen. In Duitsche havens bevinden zich nog verscheidene Finsche houtbooten, welke op toestemming wachten om te vertrekken. In een gesprek met den kapitein van de „Anne H" vertelde deze Porvoo inderhaast te hebben verlaten. Deze havenplaats werd nl. gebombardeerd, enkele uren. voordat het schip zou vertrekken; de scheepshuid draagt nog de sporen van het bombardement. Ge bruik makend Van het nachtelijk duister zag de kapitein kans ongemerkt onder de Engelscho kust te komen. Vijf Nederlandsche houtschepen binnen. De vijf Nederlandsche bootschepen, de „Vecht", de „Zaan", de „Schie". de „Eem" en de „IJssel" van de N.V. Houtvaart, wel ke drie weken in Duitschland zijn opgehou den, zijn eindelijk te Rotterdam aangeko men. De schepen werden in de Oostzee door ge wapende Duitsche treilers aangehouden en naar Swinemuende opgebracht. Vandaar ging men naar Kiel en ten slotte kwamen do booten te Hamburg terecht. Op Donder dag 21 December kroeg nien van de Duit sche marine-autoriteiten verlol om te ver trekken. Beroep op het publiek om mee te werken bij de opsporing. In het geval van de verdwijning van het Amstcrdamsche meisje Jo hanna de Nigtere zijn door de poli tie aanwijzingen verkregen, welke het vermoeden zouden kunnen wet tigen. dat het meisje nog in leven is en zich in Nederland ophoudt. In verband hiermede roept de commissa ris van politie in de tweede seetie te Amster dam de medewerking van het publiek in, om, aan de hand van het per krant en per raambiljet gepubliceerde portret met be schrijving, op straat en in alle openbare ge legenlieden goed op te letten of men wel licht een meisje ziet, dat aan dit signale ment beantwoordt. Zoo mogelijk trachte men zonder haar uit het oog te verliezen, do politie op haar opmerkzaam te maken. Men vergete daarbij niet, dat liet meisje inmiddels van kleeding kan zijn verwis seld, of dat zij zich bijv. met een bril of op andere wijze kan hebben vermomd. Zaandammer in vrijheid gesteld. De rechtbank te Haarlem heeft geen termen gevonden de voorloo- pige hechtenis van den Zaandam- schen monteur D., die op 12 Juni gearresteerd werd onder verden king zijn vrouw bij een kanotocht te hebben willen verdrinken, op nieuw met 30 dagen te verlengen. De man is dezer dagen op vrije voeten gesteld. Badinrichting een prooi der vlammen. Eigenaar gear resteerd. Op don ochtend van den Eersten Kerstdag is brand ontstaan in de groote badinrichting „De Otter" te Loosdrecht. Den dag te voren had de eigenaar de heer B. de kachel in het restaurant aangemaakt. Deze heer is inmiddels, verdacht van brandstich ting, gearresteerd. De brand brak uit in het restaurant en ver breidde zich snel. Hoewel de brandweer uit Loosdrecht met man cn macht de vlammen, bestreed, kon zij niet verhinderen, dat zoo goed als het geheele gebouw alsmede de inboedel door het vuur vernield werd. Slechts een achtergedeelte van het gebouw, de zwem- Imdafdeeling en de botenhuizen, konden be houden blijven, doch hier richtte het water veel schade aan. Het restaurant was slechts enkele jaren geleden gebouwd. De eigenaars, de gebrs. Bicker uit Hilver sum zijn tegen brandschade verzekerd. De politie-deskundige mr. P. Frima uit Hilversum, stelde een onderzoek in, naar aanleiding waarvan de hoer B. werd aan gehouden. Hij zal ter beschikking van den officier van Justitie te Utrecht worden ge steld. In den strijd tegen het geweld van fascisme en communisme. Kerstbijeenkomst der S.D.A.P. Op de Kerst bijeenkomst der S.D.A.P. in het Concertgebouw te Amsterdam, heeft de heer K Vorrink, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal een rede gehouden, waarin hij o.m. het volgende zeidc: Ook nu weer zien we het tragische toe ken der geschiedenis, dat de menschhcid altijd het goede heeft gewild, maar het slechte gedaan. Ook de sociaal-democratie was tegen haar taak niet opgewassen en het besef, dat men ondanks den goeden wil het verkeerde heeft gedaan, brengt haar wellicht dichter bij het wezen van de Kerst gedachte dan men vroeger was. Het is de droom van de menschheid. te gelooven In vrede op aarde en in de mon- schon een welbehagen. Dat de werkelijk heid anders is, is geen huichelarij, maar juist de diepe tragiek van deze wereld. Toch zal men den weg vinden. Oorlog is geen onafwendbaar noodlot, want oorlog is njenschonwerk en -dus moet oorlo» kunnën' worden vermeden. Toen in J933 in Duitschland het nationaal socialisme aan de macht kwam, was het lot van Europa eigenlijk reeds bezegeld. Niet liet feit, dat de beschaving in het hart wordt aangetast is het meest ontstellend. Maar dat men dc ontkenning der beschaving en het afstand doen van zedelijke normen als normaal aanvaardt is het ont stellende. Dit proces is reeds begonnen met het communisme in Rusland, dat alle zedelijke normen in deverhouding tusschen men- schen en mcnschen verwierp. Dit is duide lijk geworden toen op 23 Augustus de stich ter van het Anti-Komintern verdrag zijn Lusteloos 'n 4 hand legde in die van den stichter van het anti-fascistische front der arbeiders van de geheele wereld. Hoe zouden wij anders willen dan den vrede zoo zeidc spreker verder en niets wenschen wij vuriger, dan dat ons volk voor den oorlog gespaard zal blijven, maar nochtans zoo vraagt hij hebt gij vrede met dezen vrede? In den strijd tegen het geweld van fascisme en communisme is voor socialisten geen neutraliteit mo gelijk. En men vergete niet, dat de zelfde vertegenwoordigers van de Engelsche democratie die thans den strijd hebben aanvaard, tevens de vertegenwoordigers zijn van het con servatieve Engelsche kapitalisme, dat mede verantwoordelijk is voor de chaos in Europa. Maar als men denkt aan de toekomstige ontwikkeling der menschheid en aan de an deren, die Europa weer tot een wildernis willen maken, dan kan de keus niet moei lijk zijn. Rede mr, van der Goes Naters. Vervolgens sprak het lid der Tweede Ka mer, mr. M. van der Goes Naters, die al lereerst het reeds tot stand gebrachte werk van de ministers Albarda en van den Tem pel prees. De krachtige handhaving van het gezag naar binnen en naar buiten behoort, aldus spr., thans tot de eerste taken der regee ring. Dat beteckent in de eerste plaats op bouw van een krachtige weermacht en dit houdt in alles te doen, wat wij kunnen voor de gemobiliseerden en hun gezinnen. Dit alles is gericht op de handhaving van onze militaire neutraliteit. Geestelijke neu traliteit echter bestaat niet. Spr. hield tenslotte een pleidooi voor in ternationale samenwerking op den grond slag van de collectieve veiligheid met sancties. Plechtigheid te New York. Gisteren is te New York de cre matie geschied van den beroemden Nederlandschen vliegtuighouwer An- thonv Fokker, die Zaterdagochtend In een ziekenhuis aldaar aan een hersenvliesontsteking is gestorven. Fokker bereikte den leeftijd van 49 jaar. Aan de crematie ging een plechtigheid in de woning van den overledene vooraf, welke door honderd vijftig personen werd bij gewoond. Dc urn met asch zal naar Nederland worden gebracht Tot de aanwezigen bij de plechtigheid behoorden de Nederlandsche vice-consul, mr. A. Furnée, de algemeen-secretaris der Nederlandsche Kamer van Koophandel, dr. Keil vkn Aken, de voorzitter van de Hot- landsche Club, de heer J. A. de Lanoy en vertegenwoordigers van de K.L.M. en de K.N.I.L.M. Als slippendrager fungeerden o!a. een neef van den overledene, majoor Lester Gardner, secretaris van het Insti tuut voor Aeronautische Wetenschappen, vertegenwoordigers van de Amerikaansche Fokkerfabrieken cn ander bedrijven, waar bij wijlen Anthony Fokker geïnteresseerd was. Onder de vele bloemstukken bevond zich een krans van den Nederlandschen gezant, dr.. A. Loudon. In verband met het overlijden van An thony Fokker schrijft de heer A. Plesman, directeur der K.L.M ons, dat Nederland aan Fokker zijn wereldnaam op luchtvaartge bied te danken heeft. Vrijwel elk land heeft niet het Fokker-product kennis gemaakt. Zijn grootste successen heeft Fokker in Duitschland, Amerika en Nederland be haald. Onverschrokken, moedig cn onder nemend was zijn karakter. Zijn durf, zijn ondernemingsgeest cn zijn successen zullen een aansporing voor alle jongeren blijven. Het koolzuurhoudend badzout van Boekelo verjongt en versterkt Uw voeten en geeft nieuwe veerkracht. BADZO - voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloed circulatie. BADZO-voetbaden rijn een weldaad voor hen, die last hebben van: wintervoeten koude voeten vermoeide voeten gezwollen voeten transpireerende voeten. IEén pak BADZO (h 20 cent) is voldoende voor 3 ci 4 voetbaden Voordeeliger en tevens voor kuipbaden: Bakken van 5 K.G. 43 ets. \(Verkrtjgbaar bij apothekers en erkende drogisten Gezonde voeten met N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO Gerechtelijke brieven in plaats van deurwaardersexploiten. Met ingang van 1 Februari zal het uitrei ken van gerechtelijke brieven strafzaken be treffende (thans deurwaardersexploiten e.d.) in regel geschieden door middel van den postdienst ihpldats van door deurwaarders en dienaren der openbare macht. De gerechtelijke brieven worden als ge woon gesloten schrijven aan de adreszijde voorzien van het opschrift „gerechtelijk schrijven, port betaald", verzonden. Bij eiken brief zal zich, ter teekening door geadresseer de, een acte van uitreiking bevinden. De eerste maal, dat een gerechtelijke brief in de bestelling is opgenomen, mag deze uit sluitend aan de geadresseerde zelf worden uitgereikt ls de geadresseerde een volgende maal weder niet aanwezig, dan geschiedt uitrei king. voor zoover het stuk geen aanwijzing draagt dat deze alleen persoonlijk mag ge schieden, dan aan een volwassen huisge noot. Aan hen, die in hotels, pensions, zie kenhuizen. kloosters, kostscholen, kazernes, enz. verblijf houden, worden deze stukken alleen persoonlijk uitgereikt. Waar daartoe aanleiding bestaat, zullen geadresseerden in dc gelegenheid worden gesteld gerechtelijke stukken, waarvan de uitreiking moeilijkheden ondervindt, ten postkantorc persoonlijk af te halen. Dit Kerstfeest In oorlogstijd is voor enkele staatshoofden en opperbevelhebbers aanlei ding geweest een toespraak te houden. Het waren de Engelsche koning, President Roo- scvelt, Daladier, Minister Hess, die zich via do radio tot soldaten en burgers richtten. Hitier heeft niet gesproken en bracht de Kerstdagen door aan het Westelijk front. DE REDE VAN DEN BRITSCHEN KONING. Koning George noemde dezen oorlog „de tragedie van dezen tijd", maar betoogde, dat liet de zaak van de christelijke beschaving is, die zijn volken en hun moedige en trouwe bondgenootcn tezamen bindt. De ware be schaving kan op geen anderen grondslag gebouwd worden. Laat ons daaraan denken in de donkere tjjden, die voor ons liggen en bij het sluiten van den vrede, waarvoor ieder bidt, zeide de Koning, die zijn rede als volgt besloot: Een nieuw jaar breekt aan. Wij kunnen niet zeggen, wat het zal brengen. Indien het vrede brengt, hoe dankbaar zullen wij dan zijn! Indien het voortgezetten strijd brengt, zullen wij onversaagd blijven. Intusschcn geloof ik. dat wij allen een boodsrhnp van bemoediging kunnen vinden in de regels, dip ik u tenslotte wil voorlezen: „Ik zeide, tot den man, die aan de poort van het jaar stond geef mij licht, opdat ik veilig het onbekendo kan binnentreden, en hij ant woordde: treedt naar buiten in de duister nis en leg uw hand in de hand Gods. Dat zal beter dan licht voor u zijn en veiliger dan een bekenden weg. Moge deze almach tige hand ons allen leiden en steunen." KORTE TOESPRAAK VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft een korte radio rede gehouden, waarin hij zeide: „Het jaar dat in vrees voor rampspoeden is begonnen, eindigt in de ontzetting van een oorlog, wel ke nieuwe vertwijfeling aan den last, welke door het gebrek aan algemeene mcnschelijk- heid reeds door de wereld wordt gedragen, zal voegen. Roosevelt zeide voorts nog: „La ten wij, die nog in vrede leven, op dezen dag van oorlog en droefheid voor vele andere landen, niet slechts ons gelukkig lot ge denken: laten wij ook bidden, dat ons de kracht wordt gegeven, voor de anderen te leven. SCHERPE WOORDEN VAN DALADIER. De Fransche minister-president Daladier heeft in z'n Kerstrede den Duitschen leiders verweten, dat zij het ongeluk der volkeren hebben veroorzaakt. Hij noemde hun ver antwoording verschrikkelijk. Dc bewuste wil van slechts enkele mannen is voldoende ge weest om de poorten voor deze ellende, wan hoop cn dood te openen; het martelaarschap der onschuldigcn roept in dezen Kerstnacht om wraak, aldus Daladier. „Ik wil niet zeggen, vervolgde hij, dat het Duitschland der natlonanl-socialisten op zijn grondvesten wankelt", dit zou een gevaarlijke illusie zijn, waarvoor wij moe ten waken. Zijn mateaeele kracht blijft ge ducht. Het is echter niet mogelijk, dat zijn moreele kracht onaangetast zou zijn ge bleven. Iedere Duitecher moet er zich re kenschap van hebben gegeven, dat het on geluk, dat over de wereld komt, door de daden van zijn leider veroorzaakt zijn. Wanneer hij afdaalt in de diepten van zijn geweten, ontmoet hij de vervloekingen van zijn slachtoffers en de verwenschingen der gemartelde volken. Wat ons, Franschen betreft, besloot Dala dier, ons besluit is genomen. Wij zullen zonder ophouden tegen die vreeselijke tv- rannie, vóór het heil van Frankrijk en vóór alle moreele waarden, die den mensch bo ven het dier verheffen, strijden. „EéN WAL TEGEN HET WESTEN!" Hitiers plaatsvervanger Rudolf Hess sprak aan boord van een oorlogsschip en wees er in zijn rede on dat het Duitsche volk thans één wal vormt, opgeworpen tegen het Wes ten. Dc oorlog is, aldus Hess, ontstaan uit den haat tegen het werkzame, omhoog streven de en sterker wordende Duitschland. Om het Duitschland van den arbeid, de sociale rechtvaardigheid en den opbouw stuk te maken, hebben de joodsrh-kapitalistische machten, die aan de touwtjes trekken, in Engeland en Frankrijk de volken tegen Duitschland gemobiliseerd, daarom werd Po len tegen Duitschland opgehitst. Onder de slagen, wélke hun werden toegebracht, heb ben de ergste vijanden van Duitschland hun doel hekend gemaakt, n.I. het verdee- len van nog meer Duitschland onder zijn tegenstanders, het verbrokkelen van de rest in kleine zwakke staten. Duitschland weet. dat de aanvallers nog meer willen, hetgeen zij niet zeggen, nl. uit den weg ruimen van alles, wat in Duitschland op sociaal ge bied is bereikt, omdat zij dit voelen als een aanklacht jegens zlcli zelf en omdat zij vreezen, dat hun eigen arbeiders dit een- mnal van hen zouden kunnen eischen. Danrtegenover stelde TIess de een en on deelbaarheid van het Duitsche volk en het rotsvaste vertrouwen op den Filhrer. Verder hebben gesproken de Franschp op- jwM-bcvelhebber Gamelin en zijn Duitsche collega von Brauchitsch, Postvluchten op Indië De Buizerd landde gisteren op de heenreis te Alexandrië en de Gier te Singapore; op de thuisreis be reikten de Torenvalk en de Emoe resp. Rangoon en Napels. Groote hoeveelheid wapens en munitie buitgemaakt. Muiterij in strafgevangenis te London- derry. Zondagochtend vroeg is een vermetele overval gepleegd op een magazijn van het fort in het Phoenix Park te Dublin, een van de krachtig versterkte opslagplaatsen van munitie in Eire (Ierland). De aanvallers overmeesterden de militairen, die de wacht hielden en maakten zich met een groote hoeveelheid wapens en munitie in vracht auto's uit de voeten. Een parkwachter had den avond te voren bemerkt, dat de telefoonlijnen naar het fort waren doorgesneden. Officieel wordt medegedeeld, dat de aan val op het fort in het Phoenix Park geschied de Zondagochtend te half negen. Een man, die in militaire uniform was gekleed en een pakje voor den bevelvoerenden officier bij zich had, verkreeg toegang tot het fort. Toen de poort geopend was, hield hij den schildwacht in bedwang. Zijn medeplichti gen snelden daarop naar binnen en over meesterden de wacht. Terwijl dit alles zich afspeelde, werden schoten gelost op een soldaat van de mili taire politie bij de Islandbridge Kazerne, den meest nabijzijnden militairen post, op ongeveer 800 inetere van het fort. Onmiddellijk hierna werden soldaten naai; het park gezonden en werden vier met re volvers gewapende mannen gevangen geno men. De indringers hadden zich evenwel uit de voeten weten te maken met een groote hoeveelheid kleine wapens en munitie. De parkwachter die nadat hij gemerkt had, dat de telefoondraden waren doorgesneden, alarm wilde slaan, werd door een schot bui ten gevecht gesteld: de man werd in het hoofd getroffen en pas veel later door mili tairen gevonden, waarna hij in kritieken toestand in een ziekenhuis te Dublin opge nomen is. Naar schatting bedroeg het aantal perso nen dat aan den overval deelnam tusschen de vijftig en honderd. Zij verzamelden zich in alle stilte op een eenzame plaats in het park en omsingelden op een afgesproken teeken het magazijn. Ceen van de verdedi gingsmaatregelen van het magazijn kon in werking worden gesteld, aangezien het optre den der indringers te snel was en de wacht geen kans kreeg den schakelaar, welke de zoeklichten ontsteekt, om te draaien. In geheel Ierland heeft de overval groote verbazing gewekt, omdat men het de laatste jaren onmogelijk achtte het fort binnen to dringen. Eenige weken geleden is een aantal Ira- gevangenen vrijgelaten, zoodat een hervat ting van hun activiteit werd venvacht. Men kon echter niet vermoeden, dat dit op zulk een sensationeele wijze zou geschieden. Spe ciale politietroepen zoeken thans het geheele land af naar de daders en de ontvreemde mu nitie. Tijdens den Paasch-opstand tegen het Britsche gezag in 1936 is het fort door dc Ier- sche rebellen zelfs veroverd. Ook activiteit van de Ira in Lon- donderry. Eerste Kerstdag is muiterij uitgebroken in de strafgevangenis van Londonderry, waar zestig mannen, die er van verdacht worden te behooren tot het Iersche republikeinsche leger, voor den duur van den oorlog zijn ge- interneerd. De muiters hebben drie bewakers over mand en in cellen opgesloten. Na zich zelf in een ander vertrek te hebben gebarrica deerd, daagden zij de andere bewakers uit« Uit do vensters hangend, zongen zij repu blikeinsche liederen en riepen zij leuzen naar de menigte op straat, terwijl zij ook twee republikeinsche vlaggen ontplooiden. Na vijf uur werd de muiterij onderdrukt door de brandweer, die de stralen op de gevangenen zette. De muiters hadden de britsen in brand gestoken en verder alles kort en klein geslagen. Een tijdlang trot seerden zij de met revolvers gewapende be wakers, die arbeiders met acetyleenbranders vergezelden, die probeerden de deuren open te snijden, doch aleer zij hierin slaagden, ar riveerde de brandweer. PUBLICATIE VERBRUIK S- EN POOTAARDAPPELEN. Van officieel® zijde wordt medegedeeld, dat de indertijd verstrekte uiteenzetting omtrent den aankoop van verbruiksaardap- pelen en den eventueêlen steun voor poot- aardappelen een verbetering behoeft, daar de garantieprijs voor in de klasse A goed gekeurde pootaardappelen niet geldt voor de sorteering 3555 min. (vierkantsmaai), doch voor de sorteering 35—50 mrm., dezelfde sor- tcering dus als voor de in de klassen E en C goedgekeurde pootaardappelen. In antwoord op vele vragen uit handels kringen wordt hieraan nog toegevoegd, dat de per 1 April 1940 zoo noodig te treffen re geling inzake onverkochte goedgekeurde pootaardappelen niet alleen zal gelden voor eventueel hij de telers aanwezige voorra den. doch evenzeer voor die bij den handel. 's Gravenhage, 23 Dec. 1939. (Advj)

Schager Courant | 1939 | | pagina 2