Winterjassen NEELS m ia. SCHMALZ - Schagen Afbraakveiling THEATER i MS Soldaten- filmpje Winterjassen Jekkers Jongens» jassen jaarverslag Pro*. Commissie De spionnage te Batavia verschuldigde rente vóór 9 Januari e.k Drogist Artikelen A. DEKKER Jz, Afbraak Afbraak van eerste klas werkhout Koopt ze bij Sigarenmagazijn G. KONING Onze Oost Geen affaire van grooten omvang. Betreffende liet spionnagc-gcval te Batavia, waarbij de Duitscher Max A. en diens huis- Jfotrdstcr worden gearresteerd, kan nog wor den meegedeeld dat 'de betrokkene in Duit- selie kringen niet in aanzien stond. Hij be vindt zich nog steeds in arrest, terwijl daar entegen zijn huishoudster op vrije voeten is gesteld, aldus het Bat. Nieuwsblad. In den nacht \an de arrestatie verscheen een viertal auto's vol politie voor zijn huis. Het geheelc pand werd omsingeld, de tuin werd doorzocht en men verschafte zich toe gang tot het huis, om den zich van geen ge vaar bewusten bewoner, in zijn bed te ver rassen. Zeven waakhonden! liet rumoer dat de vier politieauto's in den stillen nacht maakten, was zóó groot, dat zelfs de huren wakker werden en kwamen kijken wat er aan de hand was. Dat de justitie dus niet geslaagd is in haar poging om de zaak voorloopig nog geheim te hou den. laat zich raden, tenleer als wij erbij vertellen dat deze huren er zeven waakhon den op na houden.... heel de buurt was in opschudding! Tegels opgebroken. Alle huisgenooten werden onder be waking gesteld, tenvijl binnenshuis een onderzoek aanving naar bezwa rende documenten. Zelfs tegels, die hij de bcklopping een verdacht geluid gaven, werden opgebroken. Een zich in het huis van den verdachte bevindende andere Duitscher werd uiteraard eveneens naar het politicbureau overge bracht. Voorts werden in den loop van de da gen volgend op dc arrestatie verschillende personen aangehouden. Hoeveel van deze personen bij het geval betrokken zijn moet nog blijken. Over den aard van dit spionnagegeval kun nen geen nadere inlichtingen worden ver strekt. Het bewoog zich uitsluitend op het terrein van den handel. Men moet de bcteekenis van dit „spion nagegeval" dan ook niet overschatten. De dood van kapitein Langsdorff Het lijk niet gevonden op de hakenkraisvlag Naar thans wordt vernomen, was de vlag, waarop het stoffelijk over schat van kapitein Langsdorff, den commandant van de „Admiral Graf Spee" werd gevonden, niet de ha- kenkruisviag was, doch de oude kei zerlijke vlag. De regeering van Argentinië heeft het verzoek van den eersten officier van de „Admiral Graf Spee" om dc geïnterneerde bemanning in kazernes onder te brengen, verworpen. De mannen zullen over ver schillende landstreken worden verdeeld, waar zij kunnen werken zonder onder mili- taier discipline te staan. Ook heeft de re geering een verzoek van den Duitschcn officieren van het schip toe te staan zich gezant te Montevideo verworpen om de te voegen bij de marine-attaché's van de .verschillende legaties. Naar de magnetische Pool Byrd's expeditie. Dc Amcrikaansche poolreiziger, vice-ad- mirdal Byrd, is op weg naar het Zuidpool gebied met het poolschip „Northstar" te Wel lington aangekomen om zijn wetenschappe lijk werk te voltooien. De „Northstar" is op weg naar de Wal- visehbaai en men hoopt het poolschip „Bear" te Little America te ontmoeten. Nadat hier een basis zal zijn ingericht en de weten schappelijke onderzoekers tuin land zullen zijn gezet, zal Byrd naar Valparaiso gaan om meer materiaal en nog een vliegtuig te halen. Dan zal een nieuwe basis worden gesticht ongeveer 2C00 km. ten oosten van Little America. Het werk zal tuaschen deze heide bases worden verdeeld. Bijzondere aandacht zal worden besteed' aan de meteorologische, geologische cn geogralische waarnemingen en streken, welke nog als witte vlekken op de kaart staan, zullen in kaart worden ge bracht. Byrd is tevens voornemens een tocht per vliegtuig naar de magnetische pool te maken. Warme kleerea voor de Finsche soldaten Er wordt mild gegeven. Mevrouw Gripenberg, de echtgenoote van den Finschcn gezant te Londen, heeft tegen over journulisten verklaard, dat men op prachtige wijze gevolg heeft gegeven aan haar oproep tot het zenden van warme klee dingstukken voor de Finsche soldaten. Zij zeide: „Het is verbazend. Er stroomen aller lei soorten kleedingstukkon van bont en wollen goederen binnen. Wij krijgen bijdra gen uit alle lagen der bevolking. Heeds hebben wij groote zendingen naai Finland verscheept. Overal in het land helpen de roode-kruis- depots. T KAN VERKEEREN. Volgens een bericht uit Moskou aan het Zwecdsche blad „Tidningcn" verzamelen en verbranden de Sovjet-autoriteiten de an- ti-iiationaalsocialistische litteratuur en de boeken over de Sovjet-Russische buitenland sche politiek, welke voor de ondertcekening van het Duitsch-Russische pact gepubliceerd zijn. Haastig worden pro nationaal-socialis- tische hoeken geschreven cn gepubliceerd. Bericht van de „Avontuur" Van den schipper van het schip „Avon tuur". dat op weg is van Delft naar Veen- dam cn van welk schip men cenigen tijd niets had vernomen, is thans bericht ont vangen, dat het zich in de Smildervaart bevindt. Het is niet onmogelijk, dat het schip in het ijs vast zit. 't Is acht uur in dc morgen. De rust in het dorpje, die een half uur geleden even werd verstoord door de troep soldaten die hier gelegerd zijn, is weergekeerd. De eerste boot, die dc verbinding met de vaste wal onderhoudt is vertrokken en de rust op liet eiland zal niet weer verbroken worden vóór de tweede boot de post komt brengen. Bij de schouwburg, de legerplaats van de gemobiliseerden. heerscht eveneens rust. De soldaten zijn naar een afgelegen plek op het eiland gemarcheerd om zich dattr te bekwamen in het schieten, een sport die ze over het algemeen wel graag plegen. De facteur is achtergebleven en zoekt werk want het is veel te mooi weer om in het dorp te blijven. Post heeft hij nog niet en juist als hij besluit -eerst maar eens een kopje koffie te gaan halen, komt zijn vriend langs, de ordonnans, die een be richt naar één der detachementen moot brengen. Samen rijden ze het dorp door naar het havenplaatsje waar dc ordonnans zijn be langrijke orders moest afgeven. Het is heerlijk herfstweer. De zon staat aan dc vrijwel wolklooze hemel en de herfsttinten kleuren het eiland op z'n mooist. Ze zijn juist een eindje huiten het dorp als een officier hen achterop komt. „Gaan jullie die brandbom halen die gis teren door een visscher is binnengebracht"? „Nee luit. daar is ons niks van bekend. Maar we willen hem wel meenemen voor U als we hem kunnen vinden" luidde het antwoord van den facteur. „Prachtig kerel, kom hem dan maar op het Compagnies bureau brengen. Als je on derweg verongelukt zullen we er wel van hooren." Nadat de luitenant vertrokken was reden ze weer vcrdei cn na een oogenblik van zwijgen beweerde de facteur dat als het een geladen bom was, die luit wel erg lang op zijn bommetje zou moeten wachten want, dat hij er niet over prakkizeerde om zoo'n kreng mee te nemen. Op de plaats van bestemming kregen ze al gauw de bom te zien en alleen het ge zicht ervan was al voldoende voor den fac teur om er maar vanaf te zien het ding naar het hoofdbureau te transporteeren. „Jó, laat je toch niet kennen door zoo'n dingetje" zei de ordonnans. ..Ja, jij hebt mooi praten, tnaar jij bent ook niet getrouwd kerel, Als jij de lucht in gaat dan is er nog niks verloren" was het vriendelijke commentaar. „En 't is niet eens een brandbom, 't is een rookbom, dus de scherfwcrking van dat ding is nihil." „Je kan me nog veel meer vertellen maar ik neem hem niet mee" aldus het verweer. „Nou, dan zal ik hem wel meenemen", stelde de ordonnans voor. „Moet jij weten, maar ik rij niet eens met je mee terug". Zoo ging het gesprek over de rookbom, die niet eens meer geladen was, nog een tijdje door, maar het resultaat was toch dat de facteur niet met den ordonnans mee wilde rijden, wel een eindje achter hem aan om hem in de gaten te houden Dus werd besloten, en zoo geschiedde het dat de terugtocht werd aanvaard met de ordonnans voorop, met in dc postzak van de facteur de bom. en veertig meter ver der kwam de facteur achter hem aan. Deze vertooning werd zoo een tijdje vol gehouden tot het de ordonnans begon te vervelen. „Als je nu niet gauw naast me komt rij den. dan gooi ik dat ding zoo vlak voor je op straat" dreigde hij en waarachtig, het dreigement had resultaat De facteur kwam naast hem rijden, maar bezwoer zijn maat de postzak over die schouder te dragen dat hij zoo min mogelijk last had. Genoegelijk reden ze thans samen „huis waarts". Het onderwerp bom werd niet meer aangeraakt, daarvoor was er reeds teveel over gesproken. Heerlijk rustig voor het windje rijdende, genoten ze van de om geving en ze reden zelfs nog een stuk om, louter en alleen omdat ze zich vrij voelden en de dienst hen met zoo'n prachtbaan had opgescheept. Plotseling nam de ordonnans zijn kans waar. Met een angstig gezicht boog hij zich voorover op zijn rijwiel en schreeuw- de. ..Kerel, pas op. Het kreng begint te sis sen!" Het resultaat was ver boven alle ver wachtingen. De gemoedelijke dikke facteur schrok zoo ontzettend van de kreet dat hij. zonder zich af te vragen hoe of waar hij terecht zou komen, zijn stuur los liet cn poogde van zijn rijwiel af te komen. Bin nen een paar seconden lag hij met fiets cn al in de sloot langs het rijwielpad te spar telen. Onder de vreeselijkste verwenschlngen tegen zijn vriend kroop hij weer tegen den wal op. tenvijl de veroorzaker van al dit onheil krom stond van het lachen cn dc bom in de postzak ergens in den wegberm lag. onbewust van de vroolijkheid die zoo'n ding blijkbaar ook wel eens weet te bren gen. DAKLOOS. sint pancras IN DE BOONEN GEWEEST? Een luxe auto reed het hek voor het huis van het Hoofd der O. L. school in de bocht bij de „witte kerk" aan, waardoor 5 steenen palen werden ontzet. Daarbij werd gevonden een dop van een autowiel (merk Chevrolet) een stuk van een bumper en een kwartier muts. Gezien de ravage aan het hek is het een wonder, dat geen persoonlijke ongeluk- Ken voorkwamen. De lieeren reden door en raakten op den Twuijverweg ook nog eenigc IN PLAATS VAN KAARTEN. Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van onze Dochter. RENATE ALIDA. J. H. v. d. PLAS. M. M. v. d. PLAS—Gaul. Callantsoog. 26 Dec. 1939. Abbestecërweg A 195. Coöp. Boerenleenbank Schagerbrug Het Bestuur bcripht mot deze, dat de aan bovengenoemde Bank ton kantore der Bank moet worden voldaan. Zoomede wordt inlevering vóór dién datum verzocht van ito LOOPENDE REKENING- BOEKJES. Voor de te houden contrólo on bijschrijving der Rente van Spaarbankboekjes zal nader da tum na 15 Januari e.k. in dit blad hekend worden gemaakt. Het kantoor is op 30 DE CEMBER e.k. na 12 uur v.m. GESLOTEN. HET BESTUUR. Te koop: 16 mooie SCHRAMMEN, ook bij gedeelten. H. KRIL- LER, Oude Nicdorp. Te koop: Een Gecoupeerde BOUVIER, 214 jaar. Brieven onder lelt. R13 Bur. van dit blad. naar MOLENVAART 17. TEL. 80. ANNA PAULOWNA. Gevraagd, om met 1 Maart in dienst te treden: Ken VAST ARBEIDER met Zoon, beiden goed kunnende melken, hij I'. VISSER, Koegras, post 't Zand. Te koop gevraagd: ZEUG met ongemerkte Biggen of 8 Biggeiunerken te koop. N. HOORNSMAN. Julinnadorp. Biedt zich aan: HUISHOUDSTER. bij net persoon, kind geen be zwaar. Br. letter Z aan Poekh. RAVEN. Moogzijde, Schagen. Gevraagd: BAKKERSBEDIENDE, zelfstandig kunnende werken. Br. lett. 0143 Bur. van dit blad Gevraagd, 1 Maart: VAST ARBEIDER. goed kunnende ploegen en te vens goed selecteeren. D. SCHENK, Grasweg. Anna Pau- 'ovvna. Gevraagd: WERKJONGEN, g. k. melken, bij D. M. 't HART. Ruitrowoff. Burgert) rug. EEN WERKSTER gevraagd, bij C. REZELMAN Jzn., Wieringerwaard. Gevraagd: Een BAKKERSBEDIENDE voor gemengd bedrijf, zelfst. kunnende werken en in 't bezit van rijbewijs. L. SCHUURING. Stom petoren. Eerstdaags groote asbestplaten. zwaar Amr. grenen, vloerhout, N. zolderbalken, C 10 lang, 9 M„ enz., enz. Inmiddels uit de hapd te koop aan dc O. L. school te Broczand. Grootste keuze Keizerstraat, DEN HELDER. Wij zijn 20 procent goedkooper Vraagt zichtzending Reiskosten worden vergoed. Een pittige, geurige sigaar verhoogt de Oudejaarsviering. LAAGZUDE B 12. TEL. 582. SCHAGEN. U koopt 't beter bij hoornen. Wel een bewijs, dat het besturen wel iets te wenschen overliet. De politie stel de vast. dat het een auto betrof uit Den Helder. Een nader onderzoek wordt inge steld. ZAKENVERLOF. Aan de heeren A. Kramer en D. Klink hamer is zakenverlof verleend. POLITIE. Gevonden een gele kinderhandschoen. Inlichtingen ten gemccntehuize. anna paulowna GESLAAGD. Mej. T. Harder deed te Rotterdam met gunstig gevolg examen voor het diploma coupeuse. ERNSTIGE AANRIJDING. Maandagmorgen om ongeveer 10 uur is er op de wegkruising bij Veer borg een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de ruim zestigjarige C. v. d. Klooster uit Breezand het slachtof fer is geworden van een aanrijding. Van den kant van de Van Ewijcksluis na derde met ongeveer 50 K.M. snelheid een personenauto, bestuurd door den Harlinger aannemer C. Kooijmail, die op weg was naar Alkmaar. Van dc Klcincsluis kwam op het zelfde oogenblik de heer v. d. KI. aanfietsen met dc klaarblijkelijke bedoeling de wip- brug over te gaan. Dc wielrijder keek links noch rechts. De autobestuurder trachtte op het laatste oogenblik nog te remmen, tnaar door dc gladheid schoof de wagen door en greep den wielrijder, die tegen de betonnen trottoirband werd gesmeten. Dokter Olree heeft den aangeredenc. die in Veerhuig was binnengedragen behandeld. Ilct slachtoffer bleek een dijbeen op twee plaatsen gebroken te hebben en was er deerlijk aan toe. Per ziekenauto is hij naar het Marinchospitaal in Den Helder vervoerd. BRAND. Op den avond van den tweeden Kerstdag is dc woonwagen van den heer J. de Vries in den Zwinweg totaal verbrand. De bewo ners waren juist bij de buren voor een kaartavond. Het nog jonge kind, dat de bc woners anders meestal thuis lieten, hadden ze nu toevallig meegenomen. De brandweer is nog uitgerukt, maar er viel niets te redden. De wagen was verze kerd. Dc heer de Vries had juist aanzegging gekregen, dat hij op liet woonwagenkamp moest gaan staan! VOETBAL. Om althans nog wat leven in de brouwerij te brengen had B.K.C. Succes op bezoek ge vraagd voor tweeden Kerstdag. Men bad helaas geen reclame in de couranten meer kunnen maken, zoodat de belangstelling ge ring was. Het spel leed onder dc gladheid van het terrein. Dc eindstand was 2—1 voor Succes, nadat de rust met 1—1 was inge gaan. De Wieringers hebben de overwinning verdiend. GANG VAN ZAKEN 1338—1939. Het jaarverslag van de Provinciale Com- missio uit de Veilingen in N.-Holiand vangt aan met een herdenking van haar overle den secretaris, den heer P. Klant, wiens enorme werkkracht en de rustcloozc toewij ding aan zijn taak geschetst wordt. Vervolgens wordt de huidige internatio nale toestand besproken cn de gevolgen ge schetst. welke deze voor den N.-Holl. tuin bouw kunnen hebben. Dc resultaten van den N.-Holl. tuinbouw zullen daardoor bepaald worden. Hot verloop van de omzetten der N.-Holl veilingen in het afgeloopen jaar was als volgt: omzet 1938 f 12.498.100 v. j f 10.906.500), een toename nlzoo van 14/» De omzet van 1 Jan. tot 31 Juli 1938 was '22 grooter. die .van 1 Augustus tot 31 Dec. 414 en die van 1 Jan. tot 31 Juli 1939 bVz grooter dan in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. In 1938 werd f780.300 aan steun uitgekeerd, behalve de ontvangsten voor de doorgedraaide pro ducten cn de vroege aardappelregcling. Zoo lang deze steunmaatregelen niet gemist kun nen worden, zijn wij niet waar wij wezen moeten. Om onjuiste conclusies te voorkomen zij vermeld, dat in het tijdvak van 1 Jan. tot 31 Juli 1939 slechts 11 veilingen een grooteren omzet hadden, terwijl 10 hun omzet zagen dalen. De strenge vorst in Dec. 1938 heeft hieraan liet zijne bijgedragen. De vvarmoe- ziers hebben daardoor schade geleden, detj bewaarkoolverbouwers heeft het voordeel gegeven. Dc resultaten van de vaste lastencommis- sies zijn nogal eens van tegenvallenden aard. Vervolgens werd aandacht gewijd aan de belemmerende maatregelen ten opzichte van den export. De verschillende beperken de bepalingen en teleurstellende handelsver dragen (mot België en Duitschland) werden gememoreerd. In de commissie van advies (voor het Centr Bur.) zijn voorden tuinbouw benoemd dc hoeren J. Kliffen cn Th. Roosje, voor fruitaangelegcnheden de heer T. Groot. Het verloop van den gang van zaken met de verschillende producten werd uitvoerig vermeld. Dc voorbeeldbedrijven hebben over 1938 een verlies opgeleverd van f 3138.57 (v. j. 13830.88). De provincie heeft hiervan 85 voor haar rekening genomen. Aangezien do exploitatie elk jaar aanzienlijke verliezen op levert en dc bedrijven hun karakter van de- monstraticbedrijf gaandeweg verloren heb ben, heeft dc Prov. Commissie toen de huur contracten afliepen, getracht, met medewer king van dc provincie de bedrijven van de hand te doen, hetgeen niet is gelukt, zoodat de exploitatie voorloopig wordt voortgezet. De zaad handel heeft een verlies opgeleverd van f 111.30. Het aantal aangesloten veilingsvcrecnigin- gen bedraagt thans 34 (v. j. 33).

Schager Courant | 1939 | | pagina 3