Kapstertje slikt een romantisch verhaal Jan Zeedijk in Amerika Liefdestragedie in de hoofdstad ten tedcUylifke QtlijUe*%U Zenuwpijnen Nen Akkertje En raakt haar spaarduitjes kwijt Radioprogramma De Avonturen van vrouw door minnaar met dolkmes doodgestoken. dader bekent ter plaatse. Gistermorgen is een liefdestragedie in de Vijzelstraat te Amsterdam ge ëindigd met den moord op een 28- jarige vrouw. Deze vrouw was als dienstmeisje in be trekking in een zaak in de Vijzelstraat. Reeds landen tijd had zij omgang met een 36-jarigcn expediteur. Deze omgang schijnt evenwel niet naar wensch te zijn gegaan, want er ontstond ruzie tusschen man en vrouw, welke er mee eindigde, dat de vrouw den man niet langer wensehte te ontmoeten. De expediteur voelde zich toch zoozeer aangetrokken tot zijn liefde, dat hij herhaaldelijk pogingen in het werk stelde haar te spreken. Daarbij rijpte bij hem het plan de vrouw van het leven te berooven. Vrijdag voor Kerstmis kocht hij op den Zeedijk een dolkmes en hij dreigde de vrouw overhoop te steken, wanneer zij niet spoedig bij hem terugkeerde. Zijn wensch werd evenwel niet opgevolgd en, ten einde zijn plan te volvoeren, postte hij, als het ware voor de zaak in de Vijzelstraat. Zij was natuurlijk bang zich alleen op straat te begeven en meestal ging zij dan ook uit met de familie bij welke zij werkzaam was. De familie was opde hoogte van den gehcelen toestand. Gistermorgen vroeg bracht de vrouw de vuilnisemmer naar beneden. Zij ging daar na door de winkeldeur naar binnen om achter den winkel eveneens een vuilnisem mer te halen, teneinde deze op straat te zetten. Zij vergat de deur achter zich te sluiten en van deze gelegenheid heeft de expediteur, die ook nu weer voor het huis de wacht hield, gebruik gemaakt om achter haar naar binnen te sluipen. Terwijl zij voorover gebogen stond om de em mer op te nemen, stak hij haar met een dolkmes in de linkerzijde van haar hals, waardoor waarschijn lijk een slagader is geraakt. Hevig bloedend liep zij naar buiten. Voor het perceel zakte zij levenloos in elkaar. Rechercheur Bon van het bureau Singel reed toevalligerwijze juist op dat moment in de tram in de Vijzelstraat. Hij sprong onmiddellijk van de tram af. Toen hij bij het slachtoffer kwam, bleek, dat de dader bij de vrouw was blijven staan. Het dolk mes had hij op de vuilnisemmer neerge legd. Zijn eerste woorden waren: „Ik heb het gedaan". FEUILLETON i door MONICA HART 17. Het is werkelgk niet te gelooven. bracht hg eindelgk uit. Hebt u die altgd ge had? Nee, die heb ik opgeloopen; het doet er niet toe wanneer en door wien. Zijn toon was vreesaanjagend cn Halfont. die zich toch al niet erg op zgn gemak voelde, vroeg maar niet verder. Maar ik zal ze mijn leven lang wel houden, vervolgde Harland. Jullie konden wel een tweeling zijn, zei de vrouw, die weer uit de keuken terug kwam om de tafel te dekken. Werkelgk er is iets tagati, zooals de inlanders zeggen, aan die geschiedenis. U zei daarnet dat u uit de bergen komt begon Harland, toen ze met hun drieën aan tafel zaten en eer bewezen aan het kuiken dat de geëxecuteerde hond gespaard had. Wat doen de inlanders den kant van Mutalia uit? Niets bijzonders, maar ik kan u wel ver tellen, wat ze deden langs het laatste stuk van den weg, voor die de vlakte bereikt. Ze wa ren daar bezig mij van dichtbij te beschieten uit een van die boschjes aan den kant van den weg. Twee kogels waren bijna raak! Zijn beide dischgenooten lieten bijna tege lijk hun mes en vork op hun bord vallen. De vrouw was bleek geworden. Wie? Wat? stamelde Halfont, die steeds meer een gevoel kreeg, dat er in dit huis iets vreemds en griezelig geheimzinnigs was. Och, dat is zoo'n zwarte, die het op mij voorzien heeft, zei Harland en hg probeerde zoo onverschillig mogelgk te kijken. O, dat was dus al wéér een geval waar in zij mij voor u aanzagen? Harland knikte. Kan het u veel schelen? Nee. zei Halfont. maar het is wel erg opwindend. Na een paar vragen van zyn gastheer vertelde hij uitvoerig wat hem op weg naar het hotel was overkomen. Mr. de Blócourt heeft ter plaatse ee» onderzoek ingesteld. Het stoffelijk overschot werd naar liet Binnengasthuis overgebracht en is door de politie in beslag genomen. De dader werd na verhoor, waarbij hij volledige bekentenis aflegde, ingesloten. Nieuwjaarswenschen aan de soldaten Briefkaarten portvrij, In verband met de te verwachten groote drukte bij den postdienst bij de jaarwisse ling wordt er nog eens aan herinnerd, dat bij correspondentie van en voor militairen, beneden de rang van officier, alleen vrij van port zijn briefkaarten (zakelijke inhoud niet toegelaten) cn nieuwsbladen (niet zwaarder dan 100 gram.) Deze vrijstelling geldt dus niet voor prent briefkaarten (ansichten), welke niet als briefkaart zijn beschreven, visitekaartjes, gedrukte nieuwjaarskaarten e.d. en ook niet voor brieven. Tenslotte wordt nogmaals aangedrongen op het vermelden van duidelijke en volle dige adressen ,ter voorkoming van moeilijk heden en vertraging bij de verzending en uitreiking der correspondentie. Gevaarlijke gladheid Twee gewonden bjj auto-ongeluk te Oss. De heer en mevrouw K. uit Oss kwamen gisterochtend omstreeks half zes per auto uit Den Bosch. Tengevolge van de gladheid van den weg slipte de wagen op den Hee- schenweg en kwam met volle vaart tegen een boom terecht. De aiito werd geheel vernield. Mevrouw K. was ernstig gewond, terwijl haar echtge noot lichte verwondingen opliep. Nadat ter plaatse geneeskundige hulp was verleend zijn de slachtoffers naar het St. Anna Zie kenhuis in Oss overgebracht .Dc heer K. kon na eenige uren naar zijn woning terug koeren. Mevrouw K. is ter verpleging opgeno men. Zij heeft, naast verschillende ernstige verwondingen, een hersenschudding opge loopen. Geraffineerde oplichters voor de rechtbank. Strenge straf tegen de recidivisten geëischt. De maatschappelijke veiligheid aldus de Officier van Justitie mr. A. S. de Muinck Keizer eischt, dat deze beide mannen, die zich thans voor de rechtbank moeten ver antwoorden wegens oplichting, streng worden gestraft, temeer daar zij reeds herhaaldelijk zijn veroordeeld. Door een samenweefsel van geraf fineerde verdichtsels heeft dit laffe tweetal een goedgeloovige juffrouw v^n haar spaarduitjes beroofd. Op deze gronden vorderde het O.M. bij de Amsterdamsche rechtbank tegen beide verdachten één jaar gevange nisstraf met aftrek van de voorloopi ge hechtenis. Het tweetal, een 26-jarige monteur en een 30-jarige autoverkoopcr had in September j.1. kennis gemaakt met een jeugdige kap ster. Eén van beide mannen had gehoord, dat zij wel een spaarduitje had en na eenig overleg besloten de vrienden haar het zuur verdiende geld afhandig te maken. Romantisch verhaal Zij vertelden haar een romantisch ver haal. dat het meisje grif slikte. De pleeg vader van den monteur was in Antwerpen in de gevangenis terechtgekomen. Helaas, liet was hem niet \oor den wind gegaan. Hij had gesmokkeld cn was gesnapt al dus fantaseerden de oplichters. Maar hij had een aardig kapitaaltje verdiend en hoe wel hij ook nog failliet was verklaard, had hij zijn bozit aan den boedel weten te ont trekken en gedeponeerd op een „geheime bank" Dit zou de laatste streek Vun pleeg vaderlief zijn. Hij stierf in liet gevang. De erfenis van f 37.000.op dc geheime bank verviel nu aan den monteur. Dank zij dit groote bedrag, dat de man, die reeds met haar over trouwen had ge sproken. zou incasseren, werd de belang stelling van het meisje in dit romantische verhaal nog grootcr. Er was echter een „maar" bij. Het zou wel ecnigc moeilijkhe den opleveren om liét kapitaaltje goed cn wel op een bank te Amsterdam gedeponeerd te krijgen. In de eerste plaats was er wat geld noodig. De monteur kon niet zelf naar Antwerpen gaan, want dan zou hij alle faillissements- kosten moeten betalen. Zijn vriend. de autoverkoopcr, die goed in de Schcidcstad thuis was, zou gaau. Daar gingen de spaarduitjes. Het meisje gaf graag het reisgeld, al kostte het haar dun ook moeite liet bedrag bijeen te krijgen. Haar spaarduitjes moes ten er aan gelooven Een dag of wat later verscheen de auto verkoopcr weer op liet tooncel. Hij liet het meisje zelfs een „officieel" document zien. dat zij moest leckenen. Een belangrijk deel van de f 37.000 zou dan op haar naam wor den overgeschreven. Uo „zaakwaarnomer- autoverkooper" vertelde, dat hij te Ant werpen waar hij slechts in zijn riike fan tasie was geweest een advocaat had be zocht. Deze zou het varkentje wel wasschen Weer gaf het incisie geld, doch tenslotte toen er maar steeds niets uit Antwerpen werd gestuurd kreeg zij argwaan en deed zij aangifte. Beide mannen werden ingerekend en in het Huis van Bewaring ingesloten. One enigheid over de roloerdcclinq Ter zitting legden zij gisteren een volledi ge bekentenis of, alleen over de verdeeiing der ollen waren zij het niet geheel eens, volgens den autoverkooper had hij slechts een bijrolletje gespeeld, het plan was van den monteur uitgegaan, die hem had voor gesteld het kapstertje van haar gQld af te helpen. Dc Officier van Justitie vond, dat het er weinig toe deed, wie op het luflie idee was gekomen. Vast staat, dat er door de twee verdachten uitvoerig over gesprokeu is cn dat er grondig overleg is gepleegd. Beide verdachten zijn even schuldig, was zijn con clusie. I)e verdediger, vond termen aanwezig om clementie te gebruiken. Hij drong op een lichtere straf aan.. De rechtbank zal 10 Januari vonnis wij zen. VRIJDAG 29 DECEMBER 1989 Hilversum I. 1875 en 4M.4 m. NCRV-Uitzendlng. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing en meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwen- schen 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.25 Zang, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Berichten ANP). 12.45 All Round Sextet en gramofoonmuziek. 2.152.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Rotterdams pianokwartet en gramofoon muziek. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.30 Melodla en gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de familieverhouding on der de Karo-Bataka ter Oostkust van Su- matra en de Evangelie-verkondiging onder dat volk. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-ber. 8.15 Causerie: ,.Een terugblik: Zon en Scha duw in 1939". 9.15 Jaaroverzicht. 181. Hg schudde het» hoofd, alsof hg er niets meer van begreep. Daarna stond hij op. „Breng mjj weg", zei hy rustig tegen Pen- nipgton. Een half uur later bevond de hele bende zich in de gevangenis. „Keurig gedaan, Pen- nington". zeicle een van do'mHrinc-officiemi tegen Red, toen de laatste bandiet achter de ijzeren tralies verdwenen was. 182. „Je wordt vast bevorderd voor dc arresta» tie van Centaur, ouwe jongen!" Red keek hem met een blik van verbazing aan. „Maar dat heb ik niet voor elkaar gebracht," ver» klaarde hij haastig, „dat is het werk van Jan Zeed(jk!" Ondertusschen lag Jan, ergens ver weg, in een marine-hospitaal. 183. De piloot, die hem bewusteloos by de ma chine had gevonden, haalde onmiddeliyk hulp voor hem. Maar Jan, die oververmoeid was en zoveel angst had uitgestaan, was nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. HOOFDSTUK 14. Opgeroepen naar Washington. 184. De volgende morgen zat Jan rechtop In bed en voelde zich weer wat opgeknapt. „En gaat het nu wat beter?" informeerde ccn jonge luitenant. „Beter is het woord niet", antwoordde Jan, „ik voel mo als herboren, luitenant!" „Voelt U zich goed genoeg om met mfl naar Washington te vliegen?" vroeg de an der. „U .bent opgeroepen om voor de hoge marinckrggsraad to verschenen". 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Jaaroverzicht. 10.05 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Alter Refrain-sextet. 11.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum U. 301.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. S.OQ Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Declamatie. 11.15 VARA-orkest. 12.00 AVRO-Dansorkest 12.30 Orgelspel. 12.45 Berichten ANP. gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 2.00 Voor de huisvrouw. 2.10 Gramofoonmuziek. 2.25 Het Lyra-trio. 3.10 „De Sneeuwkoningin", kinderoperette. 4.00 Gramofoon met toelichting. 4.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00—6.30 Orgelspel. 6.35 Letterkundig overzicht. Harvey, zei de vrouw angstig, ik ge loof toch dat we beter deden met hier van daan te gaan; het wordt hier nog gevaarlijk! Och wat, antwoordde de aangesprokene grof en uit zijn humeur, ik laat me door iemand als Ndabamatoba niet wegjagen. Als ik hem ergens alleen tegenkom, zal ik hem een stukje staal tusschen zijn ribben steken, maar het ongelukkige is. dat hy wel op zai passen, dat ik hem niet alleen te spreken krijg!! Maar als ze vannacht nu hier komen? hield ze angstig aan. Ze hebben meneer Halfont voor jou aangezien en denken dus dat je weer naar huis bent gegaan. En je weet wat die ishinga gezegd heeft! Och, schei uit, was het ongeduldige ant woord. Anders ben je ook niet zoo kin derachtig; wat scheelt je? Nu. ik wou toch maar, dat jy Misedok niet neergeschoten had, we hadden dan ten minste iets gehad, dat ons kon waarschuwen. Nu kunnen die kerels ons, zonder dat we iets vermoeden, overvallen! Ik voel me onrustig; ik heb een gevoel alsof er vannacht iets ge beuren zal. Halfont bestudeerde het vreemdsoortige echtpaar, dat zeker niet zonder reden zoover van de bewoonde wereld gevlucht was, met aandacht. In den man, die zoo sprekend op hem geleek was iets, dat hem aantrok en te gelijk iets. dat hem tegen de borst stuitte. Zijn manier van spreken wees er op, dat hij óf van lager stand dan Halfont. óf aan lager wal geraakt was. Maar zyn stem leek spre kend op die van Halfont. Er was trouwens niet veel dat ze niet gemeen hadden. Wat zou het geheim van deze menschen zijn? vroeg hy zich verwonderd af. De vrouw- was knap en innemend. Wie was z'j en wie was haar man? Er was iets in hun verleden, ze waren niet een paar menschen. die een vervallen her berg. ergens op een afgelegen plaats dreven omdat ze niets anders konden, daar was hij van overtuigd. Maar waarom pynigde hij zijn hersens met zulke gedachten? Morgen ging hg weer verder en clan zouden ze weer voor goed uit zijn gedachten verdwijnen. Maar zou hy morgen wel verder gaan? Iets in den blik van de vrouw scheen hem te zeg gen, dat zij een rol in zgn leven zouden spelen. Het drietal praatte verder over alles en nog wat. Na verloop van tijd kwam het ge sprek op de toestanden in Natal. Als u soms van vechten houdt, zei Har land, terwijl hg de flesch weer eens naar zijn gast toeschoof, dan kunt u plelzier be leven. Ik wil vgf tegen een met u wedden, dat we binnen een weck hier in den omtrek gevechten zullen hebben en ik wil ook wed den, dat ik de plaats weet waar ze beginner, zuilen. En als het spel begint doe ik óók mee! Toch niet met de inlanders? vroeg Hal font. Waarom niet? Ik vecht aan den kant van diegenen, die mij het best betalen en bo vendien heb ik nog zoo mijn particuliere re denen. Wel. ik kan mg begrijpen, dat iemand zijn redenen heeft, maar piactisch beschouwd is het toch waarschijnlijk, dat u na een paar dagen een kogel in uw lichaam moet krijgen. Och, ik zal altijd nog den troost hebben dat er een hceleboel anderen zyn, die dat lot deelen. Praat toch niet zoo, zei de vrouw geprik keld. U moet maar niet naar hem luiste ren, meneer Halfont. Hy raaskalt maar wat: dat doet hg wel meer. O. wat dat betreft, geloof ik wel. dat wc allemaal wel eens doen, zei Halfont lachend. Nu. ik wou maar dat jy Misedok niet neergeschoten had. vervolgde de vrouw. Ik zal morgen dadelijk een nieuwen hond zien te krijgen. Bij Bejana hebben ze er wel een, en als we die hier vastbinden, ben ik al heel wat geruster. Als je maar zoo'n beest hebt, blgven de inlanders 's nachts wel op een af stand. U schijnt u nog al zenuwachtig te ma ken, mevrouw, zei de gast verbaasd. Ja. ik wou wel dat we hier vandaan gin gen. we hebben hier lang genoeg gezeten. De toon waarop ze dat zei gaf aan haar woorden een bijzondere beteekenis, maar haar man deed alsof hij niets hoorde. Hij had met opmerkelijke zorg en in zeer langzaam tempo een pijp gestopt. Hij stak juist zijn hand in zyn zak om lucifers te voor schijn te halen. toen... pang, boem, de kamer met rook gevuld werd cn de glasscherven hun drieën om de ooren vlogen. Buiten hoor de men een mengelmoes vaft onbestemde ge luiden. Een oogenblik zag Halfont, dat de ander een rookende revolver in de hand hield, en toen ging de lamp uit. Wees toch stil. snauwde Harland als antwoord op den onderdrukten gil van zijn vrouw. Ga ergens anders zitten, maar zeg geen woord, fluisterde hy op een toon. die geen tegenspraak duldde. Halfont zorgde ervoor tusschen de vrouw en het kapotte raam te blijven, waaruit het nog steeds glasscherven regende. Toen zyn oogen aan de duisternis gewend waren, kon hy een iets minder donkere streep tusschen het luik en de raamlijst onderscheiden en ook het door de kogels gemaakte gat. Niets ver brak de stilte totdat Harland langs hem heen naar de keuken sloop. Blijf waar je bent, fluisterde hy. ik kom dadeiyk terug. 6.55 Rosian-orkcst en solist. 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 „Een jaar ligt achter ons, een jaar ligt voor ons", toespraak. S.00 Leden van het Concertgebouworkest 8.30 „Nederland in 1939", toespraak. 8.00 Radiotooneel. 9.20 Schaaknieuws, 9.25 De Ramblers. 9.50 Het duo White and Wood. 10.05 VARA-orkest. 10.40 Avondwyding. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Schaaknieuws. 11.15 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Zang cn orgel. Ze hoorden hem zachtjes de deur openen, die van de keuken naar buiten leidde en Hal font en de vrouw bleven achter in het ran ker. in spanning wat het volgend oogenblik hun brengen zou. De hand van het kind-vrouwtje zocht de zyne. Ik ben biy dat u hier Is, fluisterde zy. Ik ben vreeselyk zenuwachtig. Ik weet niet wat mijn man van plan is. maar a!s fiet op handelen aankomt deinst hij nergens voor terug. Ik zou wel willen weten hoeveel van die kerels er zijn. Er kunnen er net zoo goed vgf tig als v|jf zyn. en hy is alleen. Ja, maar u moet toch in geen geval naar hem toe gaan. antwoordde Halfont ook fluis terend. Ik heb mijn revolver nog met negen kogels er in en ik geloof niet, dat er meer dan een stuk of zes kerels zyn. Ze hebbes mg natuuriyk voor uw man aangezien en zyn nu hierheen gekomen. O. dat is het werk van N' ïatotia, zuchtte zy, wat was het dwaas om ruzie met hem te maken. Halfont combineerde wat hij nu al zoo ge hoord had en concludeerde, (.at Harland blijkbaar met een machtig stamhoofd in con flict was geraakt cn dat deze het nu op zijn leven had gemunt. En daar hij z.oo sprekend op Harland leek liep hg ook pc vaar, en wat dat beteekende had hij reeds ondervonden. Hij was eerst niet van plan geweest zich met de zaak in te laten, maar <ic vrouw, die daar zoo angstig aan zijn zijde stond en de ge dachte. dat zijn tijd en z.jn leven voor hem toch geen rol meer speelden, deden hem van Idee veranderen. Er was niemand, wien het iets kon schelen of hg leefde of niet. Hy was hier gekomen op zoek naar avonturen, cn hier waren zeen nog wel van de beste soort. Zijn gedachten gingen vol bitterheid terug naar Agncs Ingatrew, en naar wat ze gezegd had op den zonnigen zomeravond. De deur piepte even heel zachtjes, en de stem van den man werd weer hoorbaar. We behoeven niet bang te z.yn, dat ze ons weer lastig zullen valler: ze zijn cr van door. Die kerel, dien ik geraakt heb. schijnt niet dood te zijn. maar toch wel ernstig ge wond. want ze droegen hem weg. Misschien is het nog maar gelukkig dat ik hem niet heb dood geschoten, want zoo hebben ze voor zichzelf een excuus om weg te paan: dfe n"<- kers zijn nog trotsch genoeg, wat dat betreft En terugkomen zuilen ze wel niet. (Wordt verrotgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7