ZEG, ONS NOORDERKWARTIER IN 1939 heb je 't al gehoord? Dat was het praatje van den dag: Mannen, die kwamen: Burgemeester Pcs- man te Koedijk; Dijkqraaf D. Kooiman te Alkmaar; Burgemeester R. Kooiman te St. Maarten. oog. In Schoorl zijn de bouwveror dening en uitbreidingsplan voor- loopig aangenomen. De gemeente wordt noodlijdend, maar liecft nog een potie uit den verkoop van het G.E.B. Er is veel rumoer om de Groeier school geweest, er is kans dat de Groetenaren een nieuwe krij gen. Den burgemeester, den heer baron von Fridag wcnschen velen \cle vrije dagen buiten Schoorl toe, en de groote-w oorden-schermer de heer Floris Schermer, schoot als schutter nogal eens met spek en ving als visschcr nogal eens bot. Voorts zijn er Witte Kruis-kruizcn in dit schoone duindorp gebouwd. Om de electriciteitsvoor- ziening wordt een interessante strijd gevoerd. De financieele positie van het kleine 'dorp Hoogwoud is gezond, men kon «laar „zoomaar uit het vebtje" een gestroomlijnde lijkauto koopen. Gaan we met een laatste reuzen stap naar Callantsoog, dan nemen we nog mee het bewogen afscheid van de wethouders, de sombere woorden in den raad over de toe komst van het strand, maar ook de royale houding van de N.V. Zwane- Yan Kampen en Kruit. vang van het winterprogramma, zoodat Vele gemeenten en vereeni- gingen met de handen in liet haar zaten. Het is te vergeven dat men hier en daar op hol sloeg en meen de door het lamleggen van allo* wat tot het normale leven behoort, de wereldsituatie te kunnen red den. Men heeft al spoedig ingezien, dat dit verkeerd is, in met vreugde eonstatcercn wij, dat de leuze De Zuidscharwouder Koog verdwijnt. „Koop gewoon, doe gewoon, dan gaat het ook gewoon" steeds meer ook in óns gebied wordt opgevolgd. Gaan wij nu eens mot zevenmijls laarzen een oudejaarsavondwande ling maken! In Zijpe werd de autobusstrijd beslist, Petten raakt uit ztju Isolc- 30 Jan.: Kees Kruit en Anton van Kampen keeren, na als leeuwen tegen mist, kou en motorpech te hebben gevochten, terug van de Rallye Monto Carlo. 2 Febr.: In den Schoorlschen Raad spreekt het lid Duijn de gedenkwaardige woorden tot den voorzitter, baron van Fridagh: „Burgemeester, 't wordt tijd dat U uitrukt!" 11 Apr.: Na eindclooze processen in vier instanties wordt de Heer A. Sch. te Schagcn eindelijk vrijgesproken van hom tenlaste gelegde belastingfraude. 20 Juni: Ongeluk of misdaad? De heer Bakker wordt van de hem ten laste gelegde misdaad, (het verdrin- kingsgeval Koedijk) vrijgesproken. Groot is de ver ontwaardiging over de vreemde rol, die getuige Kolkman, de bedaagde redacteur-charmeur, in dit drama speelde. 6 Juli: Het opnieuw gekozen raadslid Brugman te Win kel. vergeet tijdig zijn geloofsbrieven in te leve ren. wat tot allerlei moeilijkheden aanleiding zal geven. 31 Aug.: De Broek op Langen dijk ere moeten op Koningin nedag aan de oudbakken kadetjes, want de bak kers gaan feestvieren. 12 Oct.: Een verliefde jongeling verzoekt aan den ge meenteraad van Heerhugowaard het adres van zijn beminde te willen opgeven. 28 Oct.: Het raadslid van Zoonen uit Oude Niedorp vraagt schorsing van wethouder Kolkman op grond van verboden leveranties aan de gemeente. Ged. Sta ten nemen later een voor Kolkman gunstig be sluit. 18 Nov.: Het raadslid Kramer te Koedijk beweert In de fietsenboct z'n nek gebroken te hebben, maar zit tot aller verwondering springlevend aan de raads- tafel. 24 Nov. De deuren van de gevangenis te St. Maarten moe ten versterkt worden, want een stevige kerel duwt ze zóó opcnl Naast sportterrein en gymnastiek lokaal heeft het welvarende dorp nu ook een zwembad gekregen. Het glorievolle jubileumfeest van Olym- pia ligt allen nog vcrsch in het geheugen. Barslngerhorn kreeg een nieuwe school en een nieuwen predikant. De Cretua ging melkwol niaken. Een communist deed zijn entree in den raad. D.O.G. bleef ook dit jaar geslaagde kunstavonden organisec- ren. Dc landbouworganisaties uit Waard- en Groetpolder waren zeer actief. In Winkel werden groote zaken gedaan, men besloot tot aanleg van een sportterrein, tot aanschaffing van een motorepuit en benoemde een eigen gemeen leopzichter. De goede verstandhouding in den raad dreigt door het bekende geval Brug man wel wat verstoord te worden. Mogen in 1940 de harten wanner, de hoofden koeler zijn! Het waarschu wend woord van den heer G. Nobel ten aanzien van de kaasmelkpas- teurisatie vond bij velen weerklank. In Nieuwe Niedorp is de vredige rust des ruads verstoord door «je entree van den heer ter Haar, die in het nieuw gerestaureerde raad huis een wel zeer hoog woord voert In Oude Niedorp is de protestan te raadsfractie in den oppositiehoek gedrongen, doordat dc katholieken de heide wethouderezetels hebben bezet. Het begin van ontbinding, want dc Oude Niedorper protestan ten zullen uiteindelijk nimmer aan dc hand van Rome de aardsche ge lukzaligheden deelachtig willen, worden'. In Sint Pcncras Is' men Wr ont sticht over het regecrings-,.advies" den gemeente-ontvanger met Broek op I.angendijk te deelen; men suk kelt door de mobilisatie geweldig met het onderwijzend personeel. Dc Voor Callantsoog liep een schip op een jnijn... uitgeput komen de schipbreukelingen in Den Helder aan. Burgemeester Smeding opent het Beursge bouw te Middenmeer. ment verlost. De middenstand is de hokshandschocu toegeworpen, deze heeft de uitdaging aangenomen en de match staut voorloopig 10. want hij heeft een afgevaardigde in den raad. De heeren Doom en Velt» in u bekijken hun broeder in de vreugd nog met arendsoogen en ar- gushlikkcn en voor hen is der.e Kok nog geen kok, al draagt hij een lang mes. Van de verzekering des heeren Doorn in den raad van 28 Februari gedaan, den burgemeester als kraak|>orcclein te zullen behan delen, is weinig terecht gekomen, want kortelings vond hij dat Mees ter Breebaart geen verdienen ge leerd had. Met dat al, dc Zij per Raad blijft gezellig, zonder in een pUaaenspul te outaarden en al slaat men wel eens mis. men is van goe den wille en weet door te hakken, als het noodig is. Het fraaie bosch Wildrijk blijft behouden. Zijpe was dit jaar het land der mysteriën, we hebben een wonder kat f, een wonderkoe en een won- dertöcht om een wethouderszetel gehad. Al deze monsterlijke gebeur- tenisseft brachten de menschheid niet uit haar evenwicht De balte Oudeeluis blijft helaas gesloten, daartegenover heeft dit Rombrandts- plein van Zijpeland een fraai voetbalterrein gekregen. Over het algemeen zien we de toekomst van Zijpe niet zoo somber in. Het nieuwe land, dc Wierlnger- meer bleef zich krachtig ontwikke len,, de oorlog bracht stagnatie in boerderübouw en toewijzing van grond. Voor alles moet nu dit land, dit gezegende land, waarop alles gedijt de voorraadschuur van Ne derland blijven. Jammer genoeg hebben de Eva's en vooral dc Adanis in dit Paradijs al hun zon den meegebracht en de splijtzwam tiert welig. De lil bedekkende prin- cipieclc mantel weert bij voorbaat alle critick af, en ook wij willen ons er niet aan wagen de heilige huizen te trachten af te breken. Mis schien kan onze jaaroverzichtschrij- vcr over vijftig jaren, wanneer vol gens de geleerden, het nieuwe land zijn evolutieproces voleindigd heeft, verklaren dat in dit oord van melk en honing, wolf en lam, kat en hond, uit eencn schotel eten. Het arbeidsvraagstuk, extensieve of In tensieve bedrijven, blijft het voor naamste. Hierin althans streeft men eensgezind naar een redelijke oplos sing. Als voornaamste gebeurtenis in Wicringermeer mag zeker de opening van het Beursgebouw wor den genoemd. In Wieringerwaard ging het le ven rustig zijn gang, de financieele toestand der gemeente blijft bevre digend en waarschijnlijk wordt, de polder niet onder water gezet. Het logies en pension der eventueele ar restanten is verbeterd, er Is voor hen een nieuw bót el gebouwd. Pancrasser tuinbouwverecniging blijft in de L.G.C nog steeds de opposante. Koedijk kreeg een nieuwen jongen burgemeester en 't heeft allen schijn dat deze het met de zéér bijzonde re Koedijkelingen wel klaren zal. Een makkelijke taak heeft hij niet, het gemeentelijk tekort is weer f9000— hooger en nu rond f39000. In Harenkarspel kreeg men een nieuw rijwielpad naar Tuitjenhorn. „Onder Ons" had plannen voor een concours in 1940. Maar de Ver. voor Volksontwikkeling zet haar nuttig werk voort. Ook in Sint Maarten ging en kwam een nieuw gemeentehoofd. Het oude hoofd werd glorierijk uit geluid. het nieuwe zeer hartelijk in gehaald, en Mr. Kooiman, als telg uit een oud regentengeslacht, heeft zich reeds geheel ingewerkt, 't Zul daar waarlijk wel gaan! Alkmaar is nu officieel noodlij dend, het zweefde reeds lang op den rand van den afgrond. I)e ka zernebouw vlot, kaasstad is geheel kuch- en boonenstad geworden. Het Gemeenlandshuis heeft een anderen heer gekregen, de heer D. Kooiman volgde den heer Wijdenes Spaans op als dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorder kwartier. De toekomst van Bergen !s on zeker: de badplaats is door dc mo bilisatie in een zéér bijzondere po sitie gekomen en de tijd zal lecren in hoeverre deze voor- of nadeel zal brenaen. Zoo is het feitelijk ook voor Schoorl, Camperduin en Callauts- Helaas, we moeten dit jaar split sen in twee gedeelten, een „vóór den oorlog", een „In den oorlog". Mogen wc bij ons volgend jaar overzicht splitsen, een tijdperk „in den oorlog" en „n a den oorlog!" De mobilisatie heeft ook op onze om geving liaar stempel gedrukt, de begrippen 'evacuatie, inundatie, staat van beleg, distributie, hooi- vordering,, scheurpllcht, het is alles weer tegenwoordige tijd De mobilisatie vièl midden In het kermisselzocn en hij den aan- Koe zoogde een lam. Burgemeester Pluister als notaris. Schagen telefoneert automatisch. Hel is zoo gezellig begonnen dit jaar, met een gezonde sensatie om den stuurkransko ning Kees Krult en zijn vulpenriddor Anton van Kampen en had dte vermaledijde oorlog er niet tusschcn gekomen, wat zouden we ons, vu het jaar ten einde loopt, al weer verheugd hebben op den volgenden tocht, met IJselijke ijsavonturen... Constanten Frans, van stal Croneman, werd preferent A. Middenstands examens in de marktplaats. In Warmenhuizen heeft men Alk- maarsch gas gekregen. Er is een conflict tusschcn raad en gemeente geneesheer over salarisregelingen, dat door liet Ambtenarengerecht be slecht zal moeten worden. Naar veler oordeel regeert in Heer hugowaard Sint Bureaucratius te vee! mee en wordt de kleine ge meen to te vced op grootsteedsche wij ze beadministrcerd, becontroleerd en beparafeerd. In dit dorp wordt de katholieke invloed steeds groo- tcr, wat natuurlijk niet wil zeggen, dat het daarom verkeerd gaat. De openbare school in Noord ver dween, het stopzetten van de Utt-- hoorn was een gevoelige slag. De polder ging over tot heffing op het Lyeurgu» jubileertl Voorzitter Molenaar water tegenover de gemeentelijke uitbreidingsplannen. Het kleine zee dorp krijgt het volle pond van de tijdsomstandigheden, maar bewo ners en bezetting toonen zich be reid, eigen leven niet achtend, dat van anderen te redden Een lichtend voort>ecld in dezen moeilijken tijd!

Schager Courant | 1939 | | pagina 18