Anna Paulowna, Julianadorp en Wieringen Julianadorp kan op een goed jaar terugzien 1939 bracht Wieringen groote plannen Anna Paulowna trok het veld grijs aan! Problemen in het Nieuwe Land Zaterdag 30 December 1939 Zesde blad De pogingen van D.E.T.V„ om een garnalendroge rij op te richten, waarvoor men de gemeente finan cieel had geïnteresseerd, strandden op goedkeuring van hoogerhand. Toch is deze zaak nog niet geheel opgegeven, want thans is weer tij delijk een drogerij geïnstalleerd. In de bouwvakken viel een ople ving te hespeuren. Voor den bouw vakarbeider is er flink werk ge weest. Ook te Wieringen werd weer drukker gebouwd. Ken twintigtal nieuwe woningen werd opgericht, terwijl ook de woningbouwvereeni- ging „Heter Wonen-' nog 20 wonin gen onderhanden heeft. Voor den gewonen arbeider is de plaatsingsmogelijkheid in de Wie- ringermeer van het vroege voorjaar af tot laat in het najaar schier onbe perkt geweest. Voor het eerst sedert jaren kun nen wij ten aanzien van de werk loosheid ccnigszins optimistischer zijn. Ongetwijfeld is de koopkracht weer iets grooter geworden. Overigens heeft de middenstand een moeilijk jaar gehad, /.ij is ge heel afhankelijk van de inkomsten der bevolking en «leze waren in het begin van het jaar nog niet roos kleurig. Het ingetreden herstel zal dus zeer welkom zijn. Do middenstandsvorceniging zette voorts haar cursussen voor het mid denstandsdiploma energiek voort, doch ontplooide verder weinig acti viteit. De kermis niocht zich dit jaar in een drukker bezoek verheugen. Hel welvaartspeil van Wieringen over 19Q0 was in het eerste half jaar zeer slecht. Door het ingetreden, her stel kan men het tweede halfjaar bevredigend noemen. Conclusie, populair gezegd: „We iiHiggc niet nioppere"! De gemeente is nog steeds nood lijdend. In het voorjaar belegden eenigc vooraanstaande personen een pro testvergadering tegen de behande ling van Wieringen als gedupeerde tengevolge van do Zuiderzeewerken. tjfi \f\net jjjjj 1^1 |mni»Piin»n V ail OOIW. resolutie. Waarvan nooit meer iet* w«2fl vcrnqmeii. Na de verkiezing van Prov. Staten, welke onzen plaatsgenoot den hr. G. v. Wijk (CP N.) in het Prov. Col lege bracht, kwamen de gemeente raadsverkiezingen die eenigc ver rassingen opleverden. Zoo kon II.K. haar zetel niet behouden. V.D. ver loor ondanks groote stemmenwinst 1 zetel en de gecombineerde lijst A.ll.-CH. legde beslag op beide. Door onderlingen oneenigheid moest de heer M. Kooij wijken. De voornaamste raadsbesluiten waren: Het verstrekken van voor schotten t.b.v. de woningbouwver. „Beter Wonen" voor 20 woningen. In gebruik nemen Algem. Begraaf plaats op 1 Juli 1030. Nieuwe ver ordening begrafenisrechten. Op dracht B. en W. tot het doen ont werpen uitbreidingsplan. Toetre ding lid genootschap „Flevo"'. Op heffing jaarlijksche veemarkten. Instelling ouderraad. De verpach ting van los land In de Wieringer- meer was geniitnen tijd een stok paardje. Door de interpellatie HulselKMi naar aanleiding van een opmerking van den beer I-ont over „politiek bij benoemingen", werden oude koeien uit de sloot gehaald, waarbij de heer l.ont zich heftig verweerde. De heer Hulseboa brak een lans voor de stichting van een U.L.O.-school. Rijksveldwachter de Jong vertrok naar elders. Zijn opvolger Rv. E. v, d. Beek en de Rv. Schellevis, na men met succes deel aan de 4-d. af- standsmarschen. De Jeugdherberg werd weer zeer druk bezocht. Het Nat. Jongerenverhond hield weer baar zeekamp. I>e M.U.Z. werd overgeplaatst naar Kampen. Nabij het Monument kwam een mijn tot ontploffing, zonder schade aan te richten. Bij Vatrop werden twee, aan den Molgerdijk één mijn gedemonteerd. De Doopsgezinde Jongerendag werd dit jaar te Wieringen gehou den. De hier gedetacheerde militairen werden op St. Nicolaasavond door de burgers onthaald. Hen werd een militair tehuis aangeboden. De R.K. gemeenschap stichtte een fraai verecuigingsgebouw met con ciërgewoning. „Noorderlicht" onderging weder om uitbreiding. I)r. I)s. J. v Beek was 12»£ jaar predikant te Hippolytushoef. Wijkzuster Tobi vertrekt naar^l- ders. Op 1 Juli werd de nieuwe begraaf plaats in gebruik gesteld. Een man, wiens naam ten nauw ste verband houdt met liet oude Wieringen en steeds in herinnering zal blijven voortleven, vond merk waardige speling van het noodlot als eerste aldaar zijn laatste rust- Julianadorp werd Juliana,,stad" DEN HELDER'S GROEN- TENTUIN IN 1939. Onder de plaatsen, welke door de gebeurtenissen van eind Au gustus geheel van karakter zijn Veranderd, neemt onze plkats een wel zeer belangrijke in en natuurlijk hebben deze gebeurte- Burgemeester Ritmeester nissen op verschillende zaken, die ons dorp betreffen, haar schaduw geworpen, Het begon wat zoo go«d te gaan! Met den wensch dat hier ook het „Per aspcra ad astra", langs doornige paden tot «ie sterren, onze dorps- genooten zal troosten, beginnen we dan ditmaal, ook al door bijzondere omstandigheden kor te overzicht van wat 1939 Julianadorp heeft gebracht en we nemen eerst: <lc landbouw. Deze liet zich aanvankelijk goed aanzien, later had hij te lijden van do weersgesteldheid, en daardoor blccf de opbrengst beneden de ver wachting. Waren de prijzen eerst nog aanvaardbaar, later door de overheidsbemoeiingen werd ook de ze hoop van «Ion boor weer te niet gedaan. Hetzelfde beeld geeft de vee houderij; het begon in deze branche iets op te leven. Toen de mobilisatie uitbrak, sprongen de zuivclprijzen omhoog, maar dat was van korten duur. De hooioogst was door do droogte niet al te zwaar en nu krijgt men afgemeten het krachtvoer toegewe zen, hetgeen voor velen niet zoo be moedigend is, want de winter duurt lang! Ook de tuinbouw heeft dit jaar vele depressies moeten meemaken. Eerst de strenge winter, waardoor veel vernietigd werd. Toen de droog- teperiode, gevolgd door warmte, die voor vele groenten te machtig was. Ook do prijzen hadden beter kunnen zijn. Dc pluimveehouderij begon zich ook weer wat te normaliseeren, het prijspeil der eieren steeg, maar o wee, een paar weken geleden daal den de marktprijzen snel en zoo doende zal er ook hier van overdadi ge winsten wel geen sprake zijn. In het bloembollenhedrijf kwam wat opleving en er werd dan ook op een behoorlijk resul'aat gere kend, maar ziet, de internationale verwikkelingen hebben zonder meer alles den bodem ingeslagen, daarbij is nog gekomen dat van de beschik bare oppervlakte grond voor den uitplant van bloembollen slechts óO procent voor het volgende juar bc zet mag worden. o De woningbouw deed weer eenigc nieuwe perceelen verrijzen. Over schot aan woningen is hier niet. Door de militaire bezetting is dc be volking van ons dorp en omgeving geweldig uitgebreid. Onze polder- en dorpswegen zijn in goeden toestand, en de voor enkele jaren aangelegde rioleering blijkt meer en meer in een behoefte te voorzien, al moeten wij er aan toevoegen dat het polder- water én door de riolen èn door de beide fabrieken, zeer in kwaliteit bij vroeger is achteruit gegaan! o Jubilea zijn er niet veel. Op 1 Mei J.l. was de heer H. J. Spanjaard 2,") jaar chef-tuinman in den Proef tuin alhier. Op 1 Augustus nam de heer W. Vonk als verpleger, na 40- jarigen dienst, afscheid. Zijn opvolg ster Zuster R. Roosendaal werd ge installeerd. De gel>oorte van H.K.H. Prinses Irene op 5 Aug.. gaf vanaf den vroegen morgen, dank zij onze vroege publicatie der heuglijke gebeurtenis een feestelijk aanzien aan ons dorp. Feestelijkheden, die in voorbereiding waren, zijn later uitgesteld. Het vereenigingslevcn, gaat in schier alle mogelijke groepen zijn gang, zoo zelfs, dat wij ons wel eens afvragen, of wat meer centralisatie niet meer effect zou sorteeren. De leden voor den gemeenteraad van Den Helder, uit het agrarisch deel der gemeente, bleven dc hee- ren P. van der Veer (A.-R.), K. Hoornsman (V.D.), terwijl daar la ter nog is bijgekomen K. van Buu- ren (S.I).A.P.). Wat de winkelzaken betreft, valt alleen te vermelden, dat Th. N. Noot Mz., zijn zaak uitbreidde door verbouwing en dat van Nuland's Kledingmagazijn te Breezand al hier een filiaal opende. o De werkloosheid is hier, dank zij de tewerkstelling in werkverschaf fing. tot een minimum terugge bracht. o Besluiten we met ecnige varia. Dc verkiezingen voor de Prov. Staten op 19 April en voor den Ge meenteraad op 21 Juni, hadden hier, vergeleken bij weleer, een kalm ver loop. Op 3 Juni werd tot Kassier van de Boerenleenbank „Kocgras" benoemd de heer K. Iloornsman. Op 28 Juni werd tot Hoofd der O. L. School benoemd dc heer J. Henderiksc te Overschie. Daardoor waren de Landbouwcursussen ook weer van een leerkracht verzekerd. De Ver. tot Hulp bij Ziekte en Ongevallen werd omgezet in een on- dcrafdeeling van „Het Witte Kruis" te Den Helder en werd hieraan een verpleegster verbonden, die ook de gemeente Callantsoog aan haar rayon zag toegevoegd. Öp 10 Nov. besloot een Alg. Verg. van de Boerenleenbank tot stich ting van een eigen bankgebouw, hetwelk zal verrijzen op het per ceeltje poldergrond op den hoek Parkstraat West— Loopuytpark W. Dc Polder nam op li Dec. het be sluit tot verkoop van genoemden grond voor f 3000.— aan de Bank. Na meer dan 30 jaar kassier van de Bank te zijn geweest, nam op 1 Juli de heer J. de Vries als zoodanig ontslag. De Bank werd tijdelijk ge vestigd in perceel Klaverstraat 10. Onder toezicht van de Ned. Heide- Maatsrhappij zijn „ergens in de huurt" vele menschen te werk ge steld, hetgeen in dezen tijd van het jaar een welkom vverkobject is. En nu nemen wij voor ditmaal afscheid met „Een goed 1910 zij U allen toegevvcnscht! Julianadorp, December 1939. DE TOEKOMST LIGT IN DUISTER! Feitelijk heeft Anna Paulowna reeds sinds Maart dc nadoelen van den internationalen toestand onder vonden. De akkerbouw en veehou derij hebben daar geen noemens waardige hinder van ondervonden, maar «Ie bloembollenkweckerij wel. De ondernemers in dat vak had den toch al weinig reden om zich over het Jaar 1939 te verheugen. De maar matige veilingsresultaten in 1938 deden immers reeds van te vo ren vaststaan, dat «Ie uitbetaling van Mei 1939 geen feest zou worden. En wat dit jaar zelf bracht was wel heel droevig. Sedert het oogenhlik dat Tsjecho-Slowakije in het vroege voorjaar werd bezet, was er geen exporteur meer die van de alhier gevestigde kweekers meer wilde af nemen dan hij voor een oogenhlik- kelijke niet te riskante order kon gebruiken. Op de veiling was geen kooplust. Dit blijkt wel uit het omzetcijfer van f 26.000.—, tegen f 120.000.— in 1938. (In 1920 nog f600.000!'). De regec- ring nam voor f 225.000.— aan ten laste van het'surplusfonds deel, ter wijl hij de vrijwillige inlevering an dermaal voor f 40.000.— werd inge nomen. Ruw geschat is dus 00 van den aanvoer vernietigd moeten worden. Ook dit jaar is er van Mei tot Sep tember in den Poldcrschen landar beid geen werkloosheid geweest, terwijl tientallen uit de aangrenzen de gemeenten in do zomermaanden hier werd vonden, 't Is dan ook een bijzondere omstandigheid waaraan we dit verheugende en verbazing wekkende feit te danken hebben. Er is n.l. veel meer dan vorig jaar op contract geteeld. Het is vooral de groote afhankelijkheid van liet gehcele Polderschc „loonfonds" van de bloembollenteelt die ons met zorg moet vervullen voor de toekomst, nu maar ö0 mag worden uitgc plant. Behalve voor de kweekers- ondernemers dreigt ook de groote Inndarbeidersgroop de dupe te wor den. Voor den middenstand zijn dit al evenmin verheugende ooruit zichten. De landbouw in onzen Polder is een ander ladangrijk fundament. 1939 deed niet voor 193S onder. De cijfers \an hel bockhoudburcau van den 11. M. v. L. wijzen uit dat dc Woningbouw een feit ruilverkaveling komt. 1939, EEN RUSTIG JAAR MET SLECHT BEGIN EN BEVREDIGEND EINDE. Rustig en kalm heeft Wieringen het jaar 1939 aan zich laten voor bijgaan. Slechts zelden wist het befaamde Wieringer initiatief zich te verhef fen boven het alledaagsche en te komen tot de in opzet, toedracht en wijze van uitvoering zoo specifiek Wieringsche gebeurlijkheden, waar aan de voorgaande jaren zoo rijk zijn geweest. Als meest aannemelijke oorzaak daarvoor meen en wij te moeten aan wijzen de gevolgen van de interna tionale verwikkelingen welke men hier in den vorm van, voormobili satie, mobilisatie, inkwartieringen, auto- en paardenvorderingen. lucht- alarmeeringsoefeningen, luchtbe scherming»- en verduisteringsoefe ningen, distributicmaatregelen en andere verontrustende maatregelen (of geruchten!) mijnengevaar etc., ondervond. Dit neemt niet weg dat wederom een jaar, rijk aan laten we dan zeg gen „kleine" gebeurtenissen, zal worden afgesloten. Dc toestand in het boerenbedrijf alhier onderscheidt zich in weinig opzicht van die elders ten platte iande. De oogsten vielen tenslotte nog niet eens tegen, doch de hooi oogst was zeer matig. De bedrijfsresultaten kan men dooreen genomen matig noemen. Dc actie voor meer los land in de Wie- ringermeer werd met succes be kroond. Bijzondere belangstelling werd aan den dag gelegd voor de ruilver kaveling. Venvacht wordt dat thans spoedig definitieve plannen zullen worden voorgelegd. De LandlK)uwtentoonste!ling kon in September geen doorgang vinden. Wel gaf de Pluimvee- en Konijnen- vereeniging alhier een aardige ex positie. Het visschcrijjaar 1939 is huiten- gewoon slecht geweest. Eerst in de laatste maanden van dit jaar valt een kleine opleving te bespeuren door de nieuwste -schlager op de visohmarkt, dc .snoekbaars, die in grobten getale in het IJsselmeer wordt gevangen. Aangezien overal elders de vischaanvoeren uiterst ge ring zijn, werd de prijs van deze visch ook heter, zoodat deze vissche- rij loonend is. gemiddelde nètto-bedrijfswinst in de Noord-Oostpolders (waaronder wij behooren) gestegen is. Het is niet precies aan te geven hoe het met de teelt- en exportmo gelijkheden van speciale producten als zaden en pootaardappelen zal gaan, waarop men zich in het Oost- deel al sedert jaren is gaan toeleg gen. Tot voor kort is er nog veel \erzonden. De verkiezingsstrijd voor den ge meenteraad was fel en niet steeds even waardig. Het resultaat was, dat alle partijen hun aantal zetels behielden, al vonden wel wat per soonswisselingen plaats. Opvallend was de verschuiving van stemmen op de lijst van de Vrijz. kiezers (waar nien den per soon had te stemmen) ten gunste van de V.D. candidaten en ten na- deele van de Plaatselijke Bclang- candidaten. Dc gemeentelijke bouwverordening werd gewijzigd wat betreft bouwen buiten de bebouwde kommen. Het uitbreidingsplan voor de Kleine Sluis werd gewijzigd. Er is een ge heel nieuwe politieverordening ge komen. De brandweer wordt gere organiseerd. Er zal een nieuwe brandspuit aangeschaft worden. Kleine Sluis en Breezand krijgen er dan elk een gestationneerd. Te Bree zand In een deel van de nieuw te bouwen openbare school, welke 13 December werd aanbesteed voor een som die den geheelen Baad kenne lijk meeviel f51760.—). De gemeente heeft dit najaar ein delijk weer een sluitende begrooting kunnen presenteeren en heeft dus niet meer in alles de aanwijzingen van Ged. Staten ie volgen. Overleg tusschen gemeente en pohlerbestuur leverde een passende entourage van het nieuwe raadhuis op. De gemeente heeft samenwer king gezocht en verkregen met het Witte Kruis (over het wegnemen van diens magazijn) en zal weldra met Kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente in verbinding treden om de gcheele omgeving van raadhuis en kerk tot een harmonisch geheel te maken. De hurgemeesterswoning is ver bouwd en de dokterswoning zal eveneens onder handen worden ge nomen. Bij het secretarie personeel kwa men enkele mutaties voor. Van de scholen vermelden we dat de openbare van «le Kleine Sluis een nieuw hoofd kreeg, de heer I'. R. M. Noorman, onderwijzer ie Hoiloo. Den heer Mol, den man die ging, past dank voor.hetgeen hij voor het vereenigingslevcn deed. Burgemeester Mijnheff De O. L. school te Oost polder be stond dezen herfst j0 jaar. De Polder heeft als belangrijkste feit van dit jaar de dijkgraafswis- sciing te beleven gehad. De heer C Wijdene* Spaans trnd op 30 Septem ber af. Hem werd een feestelijke afscheidsvcrgadering l«orcid, waar bij op \elerlci wijzen de groote er- diensten van den scheidenden dijk graaf in het licht werden gesteld. Daar de nieuwe dijkgraaf, de beer Rezclman zijn eigen buis blijft be wonen, kon bet Polderbestuur den beer Wijdencs Spaans toestaan op het Polderhuis te blijven. Het „draaihruggetjeaan dc Gel- derschc Huisjes werd door een op- De klapbrug aan de Van Kvvijck- sluts een broertje van die aan de Kleine Sluis werd vervangen door een moderne ijzeren ophaal brug met één klep. In bet college van heemraden werd de vacature (1. I). Rezclman bezet door den heer J. Tijsen uit den Meerweg. De verhuring van hel grasgewas langs dijken en wegen bracht heel wat moer op dan vorige keer. In Mei werd Pastoor M. van der Eem van dc R.K. kerk aan de Spoorbuurt overgeplaatst naar Vo gelenzang. Een merkwaardige fi guur vertrok daarmee uit den Pol der. Zijn opvolger, de heer J. Wor tel uit Amsterdam is een geheel an dere persoonlijkheid, die niet streefl op het gebied waartoe pastoor Van der Eem zich juist zoo aangetrok ken voelde. Het R.K. vereenigingsle vcn in de Parochie Anna Paulowna moge den slag te hoven komen. Burgemeester Mijnlieff heeft de benoeming tot pres.-kerk voogd van de Ned.-Herv. Gemeente aangeno men. Als ook die van het direrteur- schap van de Boerenleenbank. I)e firma Gebr. Kos liet aan de Kleine Sluis een groot nieuw win kelpand zetten naast de bestaande zaak. I>e Neutrale Middcnstandsverecni- ging Instond 2 Mei 25 jaar. Van een feestelijke herdenking is niets gr komen. De Zaaizaad- en Pootgocd- vcr. Z.A.P. bestond 17 Januari een kwart-eeuw. Zij vierde het in intie- men kring en in stilte. I)e Breezander Zangvereeniging „Vriendschap" werd 25 Februari 20 jaar. Er kwam een andere stationschef. I)e voetbalvereeniging B.K.C werd kampioen van de vierde klasse K.N.V.B.. doch faalde in de promo tiewedstrijden op het laatste beslis sendc oogenhlik. De kermis was weer heel druk, vooral des Zondags. toen de beide danszalen alleen al H40 entreebil jetten verkochten. Begin Augustus vierde ook Anna Paulowna dc geboorte van Prinses Irene. Door de entree te verlagen, beleef de de Harddraverijverecniging een druk bezochte course. De Zwemrlub hield eveneens bij mooi weer de kringkainpioen- schappen. 28 Augustus trok de polder het veldgrijs aan. We traden toen een periode in met een geheel eigen en voor ons ongekend karakter. In Breezand kwamen troepen te lig gen; scholen, zalen en andere ge touwen werden een tijdlang aan bun bestemming onttrokken, totdat «Ie barakken werden gebouwd. Brec- zand's karakter is totaal veranderd. Sedert 1 November is Anna Pau lowna in Staat van Beleg verklaard. Aan het einde van het jaar waren er nog enkele jubilea, n.l. van de Vereeniging „Ziekenzorg", die 25 jaar en van de plaatselijke VARA afdccling, die 10 jaar heeft bestaan. plaats. Het was de oud-postschlpper Joh. Bals. Ondanks de benarde tijdsomstan digheden. blijft het vereenigingsle vcn zich normaal ontwikkelen. De bestaande ver. handhaafden hun oude peil. De Gym voerde met eigen krach ten een revue op, evenals Apollov Op diverse concoursen waren weer de fraaiste successen weggelegd. Eerste prijzen voor Zang- en Vriend schap: O.K.K.; Apollo en Harmonie. Voor deze laatste was het honds-* ronrours in Schagen buitengewoon succesvol, daar zij met ii prijzen thuis kwam, waaronder die van Prinses Julinna. Apollo behaalde een cervollen tweeden prijs. Aan O.K.K. ontging voor het eerst na 5 iaar op enkele punten na de wissell»eker. Apollo jubileerde (20-J. tostaan) en hield een geslaagde fancy-fair. Succes deed ter gelegenheid van haar 15-j. tostaan hetzelfde. Ook Herw. Levenskracht versterkte op deze wijze haar kas. Succes organiseerde een goed ge slaagd voetbaltournooi. Na een zwak begin heeft zij zich in de noodcom- petitie temidden der 2e klassers ccnigszins hersteld. Sprekers als Ds. Westmeysp. Jn. P. Strijbos, Juffr. Dekker, de heer Van Amerongen, etc., trokken veel belangstelling. De Afd. Wieringen van de Va ra, legde beslag op een Oké-programtna. De Oranje vereeniging organiseerde Burg. Kol/1 ter gelegenheid van do geboorte van Prinses Irene een goed ge slaagd feest. Mcj. G. Snooij behaalde weer het kampioenschap turnen van Noord- Holland en plaatste zich no. 3 in de landskampioenschappen. Op 5 Od. trad zij onder enorme belang stelling alhier in het huwelijk. De Flora-feesten, evenals de land bouwtentoonstelling konden geen doorgang vinden. Inzonderheid trokken de verrich tingen van onzen wielrenner D. Klink de aandacht. Na vele groote successen op binnen- en huiten- landsche banen, zette hij dc kroon op het werk door het kampioen schap van Nederland te behalen. Zijn huldiging, spontaan door de burgers in scène gezet, whs over weldigend. Ongetwijfeld was ook het wereld kampioenschap zijn deel geworden, als niet één dag voor de beslissing de wedstrijden wegens den gespan nen internationalen toestand waren afgelast. Een carrière ging, misschien voor goed, teloor. T IS NIET EENVOUDIG IN WIERINCERMEER De laatste maand van het oude jaar heeft in de Wieringernieer een probleem dat reeds lang bestond, maar dat tol heden eigenlijk aan de publieke tolangstclling was ont snapt, plotseling in het volle licht gesteld. Het i* een merkwaardig en een moeilijk probleem cu wel: hoe de belangen der tegenwoordige bewoners te dienen, zonder die der toekomstige te schaden. In de laatste raadsvergadering is besloten de noodslaehtplaats voor den vleeschkeuringsdienst te Sloot- dorp te vestigen. Oogenschijnlijk is daar alles voor. Slootdorp is het vechoudcrscentrum en waar l«>ven- dien het Bestuur der te stichten Zuivelfabriek om «leze plaats had gevraagd, was het voor het Be stuurscollege niet gemakkelijk een voorstel van B. en W. om de nood- slachtplaats te Wieringerw erf te vestigen, aan te nemen. Echter B. en W. keken hier venlér. want in de toekomst zal Wieringerw erf een minstens even groot veehouders- centrum kunnen zijn als Slootdorp! Zoo worden de drie dorpen steeds meer tot drie kaui|>cn, waar men uit begrijpelijk egoisme thans zoo vlug mogelijk alle voordcelen der groeiende gemeenschap tracht te in- rosseeren. Geenszins zouden wij de ze dorpen „vijandelijke' kampen willen noemen. Maar -- hij dc pro blemen van verschillenden aard, verschillende levensopvatting, ver schillende opvatting van godsdienst uitoefening en schoolbezoek, is het nieuwe jirobleem „oud en nieuw" zeker één waarover men in de naaste toekomst nóg wel eens zijn hoofd zal breken.

Schager Courant | 1939 | | pagina 21