II 'n Uitkomst voor U Balans-Opruiming Wij lazen voor II fUlTENL ANDSCH 1 VERZICHT' 'IfflH Iffii; liitSif!' wt ïiraï iraiaaa? geen twee Brillen Opticien Tcrlep Alktnaarsche Kaasmarkt Zaterdag 6 Januari a.s. fa. Herm. de Raat Slapend wordt Uw huid zacht en mooi GERUCHTEN Zaterdag 30 December 1939 Tweede blad MISREKENINGEN T. A. V. RUSLAND. STILSTAND IN HET OORLOGSBEDRIJF EN AARZELING IN DE POLITIEK ALS GEVOLG DAARVAN? Betrekkelijk rustig is deze week verstre ken. De diverse staatslieden hebben het niet laten ontbreken aan zoogenaamde Kerstredevoeringen, die soms de gedachte wekten, dat ze meer den oorlogsgod dan den vredevorst waren gewijd. Op de ge vechtsterreinen echter bleef 't betrekkelijk rustig en men zou bijna hebben kunnen zeggen, dat de daden der oorlogvoerenden niet in overeenstemming waren met hun woorden. Degenen, die niet spraken, waren de Rus* 6en. De tijd tot het houden van redevoerin gen ontbrak hun blijkbaar geheel, zulk een haast hadden ze hun verloren prestige te herstellen door het kleine vinnige Finland nu eindelijk eens mores te loeren. En dus bestrooiden ze op Kerstmis hét landje met bommen uit honderden vliegtuigen en ble ven ze stormloopen tegen de hechte muur, waarachter de verdedigers zich hadden ver schanst. Dit alles leverde de Russen echter allerminst de gewenschte successen. Er werden blijkbaar keurtroepen in iVn strijd geworpen, doch ook deze konden het niet verder brengen dan tot échec op échec. Het Russisch prestige blijft snel dalen en in Moskou zullen Stalin en zijn makkers zich met wrevel afvragen, hoe het mogelijk is. dat een klein volk als de Finnen zich weet te handhaven tegen de overmacht der Rus sen. In hun gedachtengang is dit natuur lijk een volslagen absurditeit, het behoor de onmogelijk te zijn. Maar de feiten liggen anders en met feiten wordt nu eenmaal gerekend. Door dit alles wordt het de wereld duidelijk, dat de kracht van het Russische rijk op geweldige wijze is overschat en het kan niet anders of dit moet tot uitdrukking komen in de geheele internationale poli tiek. Het gevolg van plotselinge verrassingen, als we hier hebben beleefd, is meestal, dat elders een zekere aarzeling ontstaat. De po litieke constellatie, zooals die op eei\ gege ven oogenblik is, is gebaseerd op de over tuigingen, welke men in het algemeen bezit omtrent do kracht van de verschillende medespelers. Een der belangrijke medespe lers was Rusland en de geschiedenis met Finland heeft nu reeds doen zien, dat Rus land niet die belangrijke factor is. welke men had verwacht, dat het zou zijn. We zouden daarbij kunnen herinneren aan het toenemend prestige, dat men aan den Vol kenbond toekende, toen destijds het Sovjet- rijk als lid toetrad, verder aan het bedelen om de gunst van Moskou, zoowel door de democratieën als door Duitschland in de dagen, die aan den oorlog voorafgingen. Het was Hitier, die dit politieke tournooi heeft gewonnen, ten koste echter van offers, die thans stellig als veel te groot mogen worden aangemerkt. Een zwakke bond genoot is nu eenmaal geen groote opoffe ringen waard. En het is verre van ondenkbaar, dat de rust, die elders schijnt te zijn ingetreden, nauw verband houdt met de ontgoocheling, die Moskou het bevriende Berlijn heeft be reid. Welke precies de consequenties zijn. die uit een eir ander voortvloeien is bij voorbaat moeilijk te zeggen en zoo de aar zeling, die we meenen waar te nemen, in derdaad bestaat, bewijst deze, dat men zelfs Jn sommige geheime kabinetten niet weet, waar men aan toe is. Dat de buitenstaan der er goed aan doet onder zulke omstan digheden voorzichtig te zijn in zijn con clusies, het spreekt wel vanzelf. Het wordt Berlijn steeds duidelijker, dat van daadwerkelijke 'hulp uit Rusland onder de tegenwoordige omstandigheden geen sprake kan zijn, noch militair, noch econo misch. Er is nauwelijks twijfel aan of een vrede met het Westen zou Duitschland thans zeer welkom zijn. De pogingen, die in dit verband Juist nu worden ondernomen door de Italiaanschc regeering in samenwerking met het Vati- caan zijn ten deze welsprekend genoeg. We weten uit de redevoering, onlangs door Ci- ano gehouden, hoe Italië nog steeds sympa thiseert met Duitschland, al zag Mussolini geen aanleiding om mede ten strijde te trekken. Gelukt deze toeleg, dan heeft de Duce zijn vriend Hitier den grootst denk baren dienst bewezen. Echter, de kansen schijnen gering. Tc Berlijn staat men sceptisch tegenover dit meer noodiir. Eén paar glazen voor ver zien en lezen ner naar f 4.bi' Hoogzijde Schagen Ziekenfondsleverancier I lii'/VI'/V !,-!/\ lV vredesoffensief, vermoedelijk omdat men begrijpt, dat de VV'estersche rijken, juist thans minder dan ooit bereid zullen zijn tot een vrede, die voor Duitschland aan vaardbaar is. Het herstel van Polen zou daarbij onherroepelijk aan de orde komen hierdoor alleen reeds zou iedere Duit- sche expansiemogelijkhcid bij voorbaat wor den verijdeld. Om niet te spreken van de andere Duit- sche veroveringen, die stellig verloren zou den gaan, omdat ze zich uitstrekken in do richting van den Balkan, waar Engeland, noch Frankrijk Duitschland wensclten te zien verschijnen. De geschiedenis herhaalt zich. Gelijk in den vorigen oorlog, zit Duitsch land met zwakke bondgenootcn. die eer ge steund moeten worden, dan dat ze in staat zijn steun te verleenen. Wat uit deze gang van zaken zal groeien, moeten we afwachten. Het begin van het komende jaar zal ons loeren hoe Berlijn de misrekening ten aanzien van Rusland zal trachten goed te maken. Met f24.lag de hoogste markt 11.50 boven die van de vorige week. De verkoop was vlot en de gang kan worden gesteld op f22.50 a f23.De toestand lijkt uiterst ge zond, daar de groote voorraden van enkele weken geleden belangrijk zijn geslonken. Het schijnt in hoofd zaak het binnenland te zijn, dat de kaas opneemt en het moge dan waar zijn, dat in verschillende pro ductiegebieden de aanmaak is be perkt, een feit blijft het, dat deze thans meer dan opgenomen wordt De aanvoer was ongeveer gelijk aan die van de vorige week, das circa 40.000 K.G. Dooreen genomen slaan de prijzen in Noord-Holland en Friesland weer ongeveer gelijk, na dat Friesland gedurende langen tijd een voorsprong liet zien. Amerikaansche slagschepen van 65 000 ton De bouw wordt overwogen. De marine-commissie van het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden heeft het bouwen van slagschepen van 65.000 ton in overweging genomen en het schijnt, dat de Amerikaansche marine vier van dergelijke schepen wil bouwen. De kosten van zulk een schip worden geraamd op 130 millioen dollar en volgens de marinedeskundigen zouden deze schepen economischer zijn dan de schepen van 35.000 of 43.000 Ion. Zes bestaande droogdokken zijn groot ge noeg om deze schepen op te nemen. BEGINT ONZE GROOTE HALFJ. Zeldzame koopjes in de beste fabrikaten. Profiteert thans van deze gelegenheid. Goede schoenen voor haast geen neld. LANGESTRAAT 801. Alleen verkoop: Bally, Salamander, ALKMAAR. van Schijndel- Duurtefoesla;en voor fabrieksarbeiders Voor ruim dertig bedrijven in Amsterdam, Zaanstreek en Gooi Met ingang van 1 Januari a.s. zal op het grondloon van de fabrieksarbeiders in een groot aantal belangrijke bedrijven, voorna melijk gelegen in de omgeving van en in Amsterdam zelf, in de Zaanstreek en in Hilversum, een duurtotoeslag worden be taald. Er zal een tijdelijke toeslag betaald wor den op de loonen van f 1.per week voor arbeiders boven 25 jaar, \«n f 0.50 per week voor arbeiders van 2125 jaar en van f 0.25 per week voor arbeiders onder de 21 jaar. Deze regeling geldt voor ruim dertig be drijven, waaronder verscheidene meelfabrie ken en rijstpellerijen in de Zaanstreek, che mische fabrieken in Zaandam, Amsterdam en Hilversum, de draad- en kabelfabriekcn te Amsterdam enz. Vakbonden willen méér. De vakbonden willen zich opnieuw tot dc werkgevers wenden met het verzoek den toeslag, naar hef voorbeeld van do Kon. Pa pierfabrieken van Gelder en Zonen te Vel- sen en te Wormerveer, te brengen op f 1.30 per weck en deze verhooging met terug werkende kracht te doen ingaan op 1 De cember j.1. r Klap voor den tuinbouw in 't Westland Omzet met f 2 millioen gedaald. Door de abnormale vorstperiode van het voorjaar en den oorlog is de omzet van de 12 groente- en fruitveilingen, aangesloten bij den Bond Westland in 1939 ongeveer f 2 millioen minder geweest dan in 1938; de omzet daalde n.l. van f 14 op f 12 millioen. indien U 's avonds Uw huid voedt met de huidzuiverende en huidverfraaiende Purol. Doos 30 ct. Hollandscbe film onderscheiden Op ltaliaansche tentoonstelling. Wegens de politieke gebeurtenissen was de prijsuitreiking voor de films op de in ternationale filmtentoonstelling 1939 te Venetië, de z.g. „Biënnale", uitgesteld. Een bronzen medaille is thans toegekend voor de Nederlandsche film „Veertig Jaar", vervaardigd ter gelegenheid van het veer tigjarig regeerlngsjubileum van H. M. de Koningin. DE VLIFLING OVERLEDEN. Dc vijfling te Havanna, welker ge boorte gisteren werd gemeld, is overleden. SCHAGEN „DE SPOOKTREIN". THEATER ROYAL. „De Spooktrein" snelt door Nederland en' heeft ook Schagen bereikt! Deze origineele Hollandscbe film niet Jan Musch in de hoofdrol draait nu in Theater Royal en blijft daar tot en met a.s. Donderdag (zie de adv.) Uit de enthousiaste perseriticken vermelden wij het volgende: De film werd, naar de bedoeling die er aan ten gronde lag. een onderhoudend, boeiend staaltje filmamusement op een voor Nederland tot nu toe onbekend ter rein. de detectivethriller. En met gerust geweten kan men zeggen: voor Dc Spook trein staat het sein op „veilig"! (N. Rot- terd. Crt.) Als een regisseur in zijn beste oogenblik- ken dan ook het beste materiaal ter be schikking heeft, krijgt men zulke voortref felijke filmscènes als hier zijn: het uit de duisternis te voorschijn treden van Jan Musch en even later zijn beklemmend ver haal over dc verschrikkingen van het ver geten station, waarover hij heer en mees ter is. Zijn stiel laat den toeschouwer geen oogenblik in twijfel, het is echt, het is rapk en niet alleen zijn woorden maar ook zijn geheele verschijning scheppen die lugu bere sfeer, waarin angst en achterdocht gedijen. (HandeLsbl.) Dc Spooktrein is een film geworden waarmede men zich uitstekend kan amu seren en waarvoor de belangstelling niet zal ontbreken. (Tel.) Iedereen neme dus een kaartje voor de Spooktrein! INDISCHE PERS MAG ER ALLES UITFLAPPEN'. Uit het Volk (S.D.A.P.): In de crisisdagen rondom de 11c November is de Neder landsche dagbladpers een toonbeeld van terughouding geweest. Maar het doet wer kelijk was vreemd aan, dat de Indische pers zich zuik een reserve allerminst heeft opgelegd. Voor ons ligt een zoojuist ontvangen exem plaar van „De Indische Cou rant" van 11 November j.1. waarin de Amsterdamsche berichtgever van dit blad van allerlei vertelt, dat men op dit tijdstip in de Neder landsche pers vergeefs zal hebben gezocht. De interna tionale situatie aldus dit relaas mag van Ncder- landsch standpunt helaas niet zonder bijzondere be-' zorgdheid worden tegemoet gezien. De militaire verlo ven zijn ingetrokken. Sedert Woensdagavond tien uur zijn de "luchtstrijdkrachten op Schiphol en elders gcvechts* klaar geconsigneerd. De inun datie wordt uitgebreid en Zondag a.s. jcal dc waterlinie waarschijnlijk geheel in wer king zijn gesteld. Het vredes initiatief van koningin Wil- helmina en koning Leopold heeft ontspanning kunnen brengen, in dien zin, dat wij ten minste eenige dagen respijt hebben. Ziedaar enkele der mede- deelingen, die „De Indische Courant" op Zaterdag 11 No vember dus juist op het kritieke moment bracht. Na hiervan kennis te heb ben genomen verwondert bet en» niet langer, dat men in Gelijke monniken, gelijke kappen Indië aan de hoogste opwin ding te prooi was. Maar zoo zouden wij willen vragen wat nut heeft het voor de Nederland sche pers om, in zoo hache lijke omstandigheden, de grootst mfogelijk terughou ding te betrachten, indien de regeering blijkbaar daarin niet ook de hier te lande ge vestigde Indische correspon denten weet te betrekken? In Nederland is het van ouds bij de wet verboden maatregelen van militaire aard te publiceeren; de Indi sche bladen mogen er, met behulp van hun Nederland sche correspondenten, blijk baar alles uitflappen. Het wil ons voorkomen, dat Opperbestuur en Indische re geering hier een taak hebben te vervullen. VADERLANDSLIEFDE EN NATIONALISME. In het Handelsblad lezen wij: Dót is „vaderlandsliefde" de liefde van ieder individu afzonderlijk voor datgene waarmee hij is opgegroeid; de dingen en de menschen die hij „van kindsbeen af" gekend heeft en waaraan vaak óók nog het verleden van zijn voorvaderen, vast zit. Zeer treffend spreekt dat ook uit de beteekenis die, in hef Fricsch. het woord „hel- telfin" (vaderland) heeft voor den Fries. Dat is niet Nederland maar Friesland. Want al voelt de Fries zich even goed Nederlander als welke andere ook tussclien Dollar on Zwin, er is voor hem toch nog een kern iu dat ruimere, in dat „nationa le" vaderland, die hem nóg nader staaf, die den innig- sten brand heeft van zijn hart: dat is Friesland. En zoo staat het ook met den Zeeuw en den Limburger en den Drent: Het is de omge ving die het hart heeft van het individu. Wil dat nu zeggen, dat „na tie" een begrip is van min der beteekenis dan „vader land"? Neen. maar het is, schoon verwant, toch anders Nationalisme is een figuur van staatkundigen aard met, als object, een bepaalde ma«- sfc In een bepaald historisch verhand. Vaderlandsliefde is de sentimenteele gehecht heid van elk individu, stuk voor stuk, aan een traditio- neele omgeving. Maar de twee begrippen zijn zeer nauw verwant. En ze liggen vlak naast elkan der. „AMBTENAARS- MENTALITEIT". Het Nationale Dagblad (N. S.B.) schrijft: De minister van Binnen- landsche Zaken, onder wien dc posterijen behooren, heeft onlangs zich tegen den aan drang uit de Eerste Kamer tot tariefsverlaging bij de te lefoon verzet met het zonder Jingc argument: dan zou dc telefoon het te druk krijgen. De Volkskrant (R.K.S.P.) schrijft naar aanleiding daar van: „Iedereen die in zaken is of een bedrijf stelt prijs op uitbreiding van zijn debiet of vermeerdering van zijn pro ductie. Men spant zich in orn het een eu ander zoo hoog moge lijk op te voeren. Als het in zijn winkel zoo druk loopt, dat hij een be diende méér moet aanstel len, dan zal geen winkelier zeggen: ik laat dien bediende weg, dan moet het maar wat minder druk worden. En de bedrijfsleider van een fabriek" zal niet op het idee komen de productie die vlot aftrek vindt in te per ken, omdat hij anders meer personeel zou moeten aan stellen. Hoe drukker hoe liever, hoe meer werk hoe beter, is de algemeen gehuldigde leus". Inderdaad is het antwoord van den minister een zonder ling staaltje van ambtenaars- mentaliteit, zoo voegt de Mus sertkrant hier aan toe. Geruchten gaan snel langs de wegen. Geruchten gaan stil door het huis, We komen ze overal tegen. Ze voelen zich overal thuis, Ze springen met dwaze gebaren Zoo vaak uit een donkeren hoek, Ze spreken ons steeds van gevaren, En komen brutaal op bezoek! Ze brengen ons heel vaak iets wonders, Wat vroeger nog nooit is gebeurd, Ze brengen ons steeds iets bizonders, En 't liefst maar erg stevig gekleurd! Kn als we dan klagen en zuchten, Rij 't zien van denkbeeldig gevaar, Dan zegt men: „Het zijn maar geruchten, „Misschien zijn ze ook wel niet waar!" Ze schuinen, ze draaien en kruipen, Kn meestal heel laag bij den grond, Ze fluist'rcn, ze bukken en sluipen, Kén vinger gedrukt op den mond! En wat ze ons dan gaan voorspellen, Wat komt er per slot van terecht? Want, wat zo ons komen vertellen, Heeft later een ónder gezegd! Geruchten zijn schaad'lijke zaken. Vooral in een spannenden tijd, Ze weten zoo vaak iets te raken, Wat noodeloos zorgen bereidt, Zooveel, wat de dagen verduistert, Het leven verwringt en bezeert, Omdat er zooveel wordt gefluisterd. En nimmer hardop wordt beweerd! Geruchten gaan snel langs de wegen, Geruchten gaan stil door het huis, Maar komt U ze straks weer eens tegen, Geef clan maar voorloopig „niet thuis"! Vermijdt ze in spannende dagen, Ze stelden zoovclen teleur. De waarheid leert moeiten te dragen, Geruchten?Och, wijst ze dc deur!! KROES. Nadruk verboden. KOEGRAS JULIANADORP. PRETTIGE SOLDATEN-AVOND. In één der schuren tc Julianadorp heeft een voor de aldaar gelegerde soldaten pret tige gebeurtenis plaats gelrad. De CJ.M.V. „Volg Mij" bood aan de mi litairen een avond aan, welke ten doel had de soldaten, die niet met Oud en Nieuw in den huisclijkcn kring kunnen vertoeven, al thans één avond gezellig bijeen te bren gen. Het programma bevatte van allerlei, wat tot de werkzaamheden van de C.J.M. YVs behoort. Er waren voordrachten, mu ziek. vertelsels, liederen, voorgelezen pro zastukjes, solozang en wat dies meer zij. De stemming was er al dadelijk goed in en zóo bleef het den geheelcn avond. Het is niet doenlijk een gedetailleerd ver slag te geven, waarom het ons voldoende lijkt op te merken, dat het applaus van de aanwezigen meermalen toonde, dat zij het gchodene zeer op prijs stolden. Het openingswoord werd ere-proken door den voorzitter van „Volg Mij", den heer J. F. Scherer. nadat een sergeant dc inleiding had gehouden. Het was een prcttigen avond voor de militairen, waarop zij zeker met genoegen zullen terugzien. Vermelding verdiént nog, dat het mu ziekcorps van de soldaten zelf zich bui tengewoon weerde. De commandant maakte van de gelegen heid gebruik om afscheid te nemen van zijn mnnschappen. ZIJPE BURGERLIJKE STAND Van 22 Lm. 28 Dm. 1939. Geboren: Jan Willem, zoon van Jan Wil lem Sevenhuijsen en Francina Wilhelmina van Stenis: Margareth, dochter van Arie Jan Eriks en Elizalrath Sleutel! Andreas, zoon van Evert Wagenaar en Richtje Sijt- scma; Hermina, dochter van Pietcr van der Hoek cn Aafje de Vries; Gorardus Adrianus. zoon van Petrus Adrianua Slij- kennan en Dieuwertje Anthonia Portegijs. Ondertrouwd: Jacob Duit. 25 jaar, veer man, en Adriaantje Vos, 20 jaar. zonder be roep beiden te Zijpe; CornclLs Schouten, 32 jaar, rnanufneturier. te Schagen en Alida Wilhelmina van Duin, 29 jaar, zonder be roep, te Zijpe. Getrouwd: Nicolaas Bellis. 22 jaar. schil der en Trijntje Vriendtjcs, 18 jaar zonder beroep beiden te Zijpe. Overleden: Geene. BURGERBRUG. *s LEVENS PROBLEMEN. De eerwaarde heer B. Domme rkhuij zen van Hoogeveen hield in café Langedijk al hier de eerste van een 6-tai redevoeringen over vraagstukken op godsdienstig gebied. Op dezen eersten avond werd behandeld „Het bestaan van God", hetgeen door spr. bewezen werd geacht door de schepping yan het heelal en ook door het geweten, in ieder mensch aanwezig. Ondanks de slechte wegen waa de op komst niet slecht te noemen, en met groote aandacht werd naar den begaafden rede naar geluisterd. Na afloop konden vragen worden gesteld, van welke gelegenheid tamelijk gebruik werd gemaakt. Waarschijnlijk zullen op de volgende avonden nog meer belangstellenden naar dezen spreker komen luisteren. HARENKARSPEL WAARLAND DAMGENEUGTEN. De uitslagen van de 10e ronde der onder- linge competitie wedstrijden luiden als: volgt: D. v. d. Gulik Jr.—Corn. Pater 02 W. Zwagerman—P. Dekker 0—2 G. BorstC Bakker 0—5 N. Bruin—G. Kramer 2—0 N. Panera*—P. Noordstrand 2-0 A. Ruiter—J. Lantman 2—4)

Schager Courant | 1939 | | pagina 5