Natuurelementen Nederland Indiê zonder t Onlusten in Ierland op komst? r-r.:jrrjri -«■ dagblad voor hollands noorderkwartier MEESTER IN EINLAND Maar aan nieuwe centrale regeering in China Duitschland lijdt ondtr de Weg met de tolbarrières! Hevige koude verlamt de krijgsoperaties De uit Nederland ontvoerde Britten Britsch ambassadeur uit Moskou vertrokken SclumrWim Laan, Schaeen. Tel. iU (2 lijnen). Keneetal 2240. Uitgöve efer N.V. Uttg.-Mq. „VioKan^s Nooedeiiwerfter" DE INVLOED VAN DE VALERA TANEND. Zeven personen zijn gisteren verschenen voor het districtshof in Dublin, beschul digd van inbraak in het magazijn van fort Phoenixpark op 23 December J.L De officier van justitie verklaarde, dat drie hunner gearresteerd waren door soldaten in 't park en de vier anderen herkend zijn door minstens één getuige als leden van de ©vervalsbende. Na een formeel verhoor werd de zaak een week verdaagd. Het Iersche parlement, de Dail, komt heden bijeen in een speciale zitting ter behandeling van de regeeringsvoorstellen betreffende uitgebreide volmachten tot in- terneering van verdachte terroristen. In Dublin verwacht men dat, wanneer de Dail goedkeuring hecht aan deze voorstellen, onmiddellijk door de regeering een begin zal worden gemaakt met uitgebreide arres taties van leden van illegale organisaties. Door de schandaal makende munitiedief stal is de Valera, die lang geaarzeld heeft om de Iersche terroristen hard aan te pak ken, genoodzaakt tot krachtig ingrijpen. Kan de Valera de leden van het Iersche rcpublikeinsche leger in bedwang houden, dan is een rustige evolutie in Eire en een bevestiging der pas verworven onafhanke lijkheid vrijwel verzekerd,. De terroristen willen echter meer! Zij wenschen er niet in te berusten, dat het Protestantsche Noord Ierland (Ulster) ver bonden blijft met Engeland en zouden thans nu Brittannië in oorlog is, de gelegenheid willen aangrijpen om, desnoods met Duit- sche hulp, Ulster met geweld en tegen de zin der bewoners bij het Katholieke Zuid- Ierland te voegen. Ongetwijfeld zou ook de Valera een vereenigde Iersche republiek graag zien, maar deze staatsman heeft een te goede kijk op de werkelijkheid .om thans toe te tasten, Engeland kan thans geen inbreuk, hoe klein ook, op zijn prestige dulden en moet bovendien te allen tijde op de strikte en royale' neutraliteit van zijn kleine Iersche buurman kunnen rekenen. Een greep naar Ulster zou zonder eenige twijfel een onmiddellijk militair in grijpen van' Engeland veroorzaken en daar mede misschien weer voor jaren een ein de maken aan de pas verworven zelfstan digheid van Eire. Of de Valera echter onlusten zal kunnen voorkomen, moet worden betwijfeld. Zijn invloed is tanende en de zaak der terroris ten bij groote groepen van het leger zeer populair. WANG TSJING WEI ZOU GOEDE VORDERINGEN MAKEN. Volgens een bericht van Domei uit Tokio bevat de courant Yomi- uri Sjimboen en bericht, dat de pogingen van Wang Tsjing Wei om een nieuwe centrale Chineesche regeering te vormen den laatsten tijd goeden voortgang hebben ge maakt. Er zou volledige overeenstemming bestaan tusschen de plaatselijke Japansche autori teiten en Wang Tsjing eWi omtrent de be ginselen, waarop de hulp Japan zal zijn gebaseerd bij de vorming van de nieuwe centrale regeering en omtrent de betrekkiji- gen tusschen Japan en China daarna. De overeenkomst zal binnenkort aan het Ja pansche kabinet worden voorgelegd. Binnenkort zal een bespreking plaats hebben tusschen Wang Tsjing-wei, Wang Ko Min, hoofd van de voorloopige regee ring te Peking en Liang Hoeng Chic, hoofd van de nieuwe regeering van Nanking. Op die bijeenkomst zal men van gedachten wisselen omtrent de vorming van een cen- tralen politicken raad, ter voorbereiding van do latere centrale Chineesche regee ring. Japansche operaties aan spoor lijn Kanton—Hankau. Volgens veldberichten uit Zuid-China, trekken de Japansche troepen met succes op langs de spoorlijn Kanton—Hankau in de provincie Kwantoeng. De strategische be langrijke plaatsen Yingtak en Yoengyen zijn reeds onder Japansche controle plaatst. RUSSEN IN HET NOORDEN IN BENARDE POSITIE? De ontzettende koude, gepaard met hevige sneeuwbuien, maken de mili taire operaties in Noord-Finland thans vrijwel onmogelijk. De gevech ten aan het front van Salla en Tetsa- mo zijn practisch tot stilstand geko men. Sinds zes en twintig uor beukt de Russische artillerie de Manner- heimlinie in de Karelische landengte, doch van een gecoördineerd Russisch offensief schijnt ook daar geen sprake te zijn. De Russen, onder leiding van den nieuwen aanvoerder generaal Stern, zouden thans 200.000 man troepen op de been hebben, ter wijl nog 50.000 man uit Leningrad onderweg zijn. Beter gehalte. Het schijnt dat de Russen thans soldaten van beter gehalte zenden. De krijgsgevange nen door de Finnen thans gemaakt, blijken beter gevoed en warmer gekleed te zijn, clan die welke eerder gevangen genomen werden. Een Finschc officier, die juist terugge keerd is van 't strijdtooneel ten Noorden van het Ladogameer, vertelde, dat het huivering wekkendste schouwspel, dat hij ooit gezien had, het groote aantal Russische dooden was in de wouden van die streek Uit de houding der lichamen maakte hij op, dat de mannen eenvoudig gewond waren en vervolgens dood gevroren. DE GROOTE RUSSISCHE NEDER LAAG. De laatste berichten, voordat de hevige koude het krijgsbedrijf verlamde, wijzen er op, dat bij Salla aan de Oostelijke grens van Finland een hevige slag is geleverd, waardoor tienduizend Russen van hun ba sis zijn afgesneden. Het Finsche front in het hooge Noorden strekt zich uit tot aan de Noorsche grens» De strategische weg van Rovaniemi naar de IJszee wordt zwaar ondermijnd door de Fin nen, terwijl zij de terugtrekkende Russische strijdkrachten achtervolgen. Vele bekende skiloopers hebben vrijwillig dienst genomen en bevinden zich thans hij de strijdende troepen, o^m. de Finsche skikampioen Van- nimen. Weldoordachte plannen. De overwinning die de Finnen behaald hebben bij Suamussalmi, is volgens Havas het resultaat van een welvoorbereid plan der militaire autoriteiten in deze streek. Al vorens aan te vallen, wachtten de Finnen, dat de Russen zich in de impasse van Kan- tajaervi hadden begeven. Tevoren hadden zij de Sowjetrussische voorhoede tot wanorde gebracht en de verbindingen tusschen de Russische detachementen onderling verbro ken. De Russische troepen streden drie da gen. den vierden dag overwonnen de Fin nen. Verscheidene duizenden Russen von den den dood en een groot aantal ging te loor in het woud, waar Finsche skipatrouil les de achtervolging op zich namen. Veldslag op het ijsl „Een der zeldzaamste gevechten uit de ge schiedenis der oorlogen", wordt in een der berichten uit Finland de slag van Kianta- jarvi genoemd. Zaterdagmorgen waren de Russen hier een groot offensief begonnen. Kort nadat» bij het invallen van de duister nis. duizenden Russische soldaten met tanks en licht geschut het toegevroren meer be traden, ontvingen zij een regen van vuur uit honderden Finsche mitrailleurs. De Rus sen beantwoordden dit vuur, dat evenwel urenlang zeer intensief aanhield. Op het witte plateau, gevormd door het bevroren meer, woedde te middernacht een strijd, die aan hevigheid tijdens den duur der vijandelijkheden in dit land, zijns ge lijke niet heeft gehad.. Radioreporter oorzaak van veld slag. De correspondent van de „Tiduingen" bij het Finsche leger deelt mede, dat voor een deel een radioverslaggever van een Ameri- kaansche maatschappij verantwoordelijk was voor het on tstaan van den laatsten slag op de landengte van Kareiië. Teneinde loka le kleur te brengen in zijn radioverslag plaatste hij zijn microfoon bij eeii zware Finsche batterij, welke een salvo loste. Blijk baar veronderstelden de Russen, dat de Fin nen een aanval voorbereidden en zij legden een spervuur, waarna zij een aanval deden. Steeds meer Zweedsche vrijwilli gers. Er zijn gisteren weer twee contingenten vrijwilligers naar Finland vertrokken. De eene groep bestaat uit officieren van het Zweedsche leger, die ontslag hebben ge vraagd ten einde in het Finsche leger te kunnen strijden. De tweede groep bestaat uit arbeiders afkomstig uit alle deelen des lands. Het voorbeeld van vele andere takken van bedrijf, volgend, heeft de Zweedsche schoen industrie besloten, dat op Driekoningen voor Finland gewerkt zal worden. Loonen en sa larissen zullen op dien dag verdubbeld wor den. Strenge censuur in Rusland. De regeering der Sovjet Unie oefent thans censuur op alle uit het buitenland binnen komende brieven. Minister De Geer heden voor de radio Heden, Woensdagmiddag, 1 uur, zal de minister-president. Z. Exc. Jhr. Mr. D. J. de Geer, ter gelegenheid der jaarwisseling een kort woord spreken, dat door de drie Nederlandsche omroepzenders zal worden uitgezonden. De Rijkskortegolfzenders te Kootwijk en de Phohi zullen voor uitzending naar Oost en West-Indië zorgen Des avonds zal, dadelijk na de nieuwsbe richten van 8 uur een herhaling van de uit zending geschieden. Engeland vraagt Berlijn om inlichtingen U.P. seint uit Londen aan zijn bla den dat de ambassade van de Ver eenigde Staten te Berlijn op verzoek van de Britsche regeering inlichtin gen heeft gevraagd over de verblijf plaats van de twee Britsche officie ren Best en Stevens, die aan de Ne derlandsche grens nabij Venlo ont voerd werden, doch de kwestie om hun loslating te verkrijgen wordt aan de Nederlandsche regeering overgelaten. De resultaten van de stappen van de Amerikaansche am bassade werden tot dusverre nog niet bekend gemaakt. Dit nummir bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Verwachting: Des ochtends nog strenge tot matige vorst, later stijging van temperatuur; nevelig met toenemende bewolking; geen neerslag van beteekenis, zwakke wind. Von Papen naar Rome? In diplomatieke en journalistieke kringen te Rome is het gerucht in omloop, dat Von Papen binnenkort benoemd zou worden tot Ambassa deur van Duitschland aldaar. Gebrek aan spoorwagons voor vervoer van huisbrand. De laatste dagen is, volgens het Hdbld., in de voorziening van de groote steden in Duitschland, Ber lijn in de eerste plaats, met steen kolen voor huisbrand stagnatie geko men. De oorzaak ligt niet bij de mij nen, die voldoende produceeren, maar blijkbaar bij de rijksspoorwe gen, die geen voldoende aantal wa gons ter beschikking hebben. Gezien de groote koude, die op het oogen- blik ook in vele deelen van Duitschland heerscht, zijn de gevolgen van dit uitblijven van steenkolen, die ook een zuinige behande ling der centrale verwarming in de huizen blokken ten gevolge heeft, zeer onaangenaam. Men hoopt echter, dat in de eerstvolgende da gen de hoeveelheid steenkolen weer zal toe nemen en daardoor de huizen weer op be hoorlijke temperatuur zullen kunnen worden gebracht. In een artikel in de „Deutsche Volkswirt- schaft" het financieele bijblad van de „Völkischer Beobachter" schrijft dr. Dorp- müller, de Duïtsche minister van het Trans portwezen, dat een van Duitschlands grootste moeilijkheden in zijn strijd tegen de blokkade door het transportvraagstuk werd gevormd zoo meldt „U. P." uit Berlijn. Ondanks de systematische vernieling der spoorlijnen dooi de Polen is het verkeer met Rusland hersteld. Vele Duitsche goederenwagons, zoo schrijft dr. Dorpmüller voorts, zijn naar de Balkan- landen gezonden om het vervoer van goede ren uit die gebieden naar Duitschland te ver gemakkelijken. Ook dr. Funk heeft bij de opening van een filiaal van- de Duitsche Rijksbank te Salz- burg gewezen op „zekere transportmoeilijk heden". Hij richtte verwijten aan het adres der hamsteraars, die in het wilde weg aller lei goederen, zelfs badkuipen, hadden ge kocht Volgens U. P. wordt aangekondigd, dat vóór het einde van deze maand nieuwe „Er- satz"-producten voor koffie, thee, room, melk, mayonnaise, eiwit, likeuren en twintig an dere artikelen, die sinds het uitbreken van den oorlog schaarsch waren geworden, op de markt zullen komen. Het product, dat de koffie moet vervangen, is vervaardigd dooi de I. G. Farben. Het zou veel beter zijn dan de bestaande gerstmengsels en niet te onder scheiden van echte koffie. Het bevat kunst matige cafeïne, waarvan een soortgelijke sti- muleerende werking uitgaat als vau de echte cafïene. Voor onbepaalden tijd? Secds, de Britsche ambassadeur te Moskou is gisteravond per, trein uit de Russisclie hoofdstad naar Boe karest vertrokken op weg naar En geland. Een groot aantal vrienden en leden van het diplomatieke korps, o.m. de ambassadeur van Tur kije en de Fransche zaakgelastigde deden hem uitgeleide. In bevoegde Engelsche kringen verklaart men, dat er geen bepaald verband bestaat tusschen de komst van Seeds, den ambas sadeur te Moskou, en de samenstelling van het witboek over de Britsch-Russische on derhandelingen, waarmede men' op het oogenblik bezig is. Even/min bevestigt' men in dezelfde krin gen de officieele verklaring van Moskou, volgens welke het verlof van den ambassa deur in verband met de huidige Britsch- Russische betrekkingen wel eens voor onbe paalden tijd zou kunnen worden yerlengd. Een staartloos vliegtuig? De door 't comité „Vliegtocht Ne derland-Indië" uitgeschreven prijs vraag betreffende het vliegen zonder tusschenlanding van Nederland naar Java, is gewonnen door ir. E. A. Driessen, chef van de wetenschap pelijke afdeeling van de K. L. M. Zijn ontwerp, dat het motto „De Nieuwe Weg" draagt, heeft naar de Tel. meldt, den eersten prijs gekre gen. De tweede prijs is toegekend aan den heer ir. v. Lammeren, chef van de teeken kamer van de K.L.M. In de prijsvraag werd gevraagd een stu die te leveren omtrent de mogelijkheid en de beteekenis van het vliegen zonder tus schenlanding en zonder bijvullen van be- drijfsstoffen tijdens de vlucht v. Nederland naar Java en omgekeerd. Op geheel nieuwe wegen. Een waas van geheimzinnigheid omhult nog het ontwerp voor het vliegtuig, waar mede ir. E. A. Driessen den eersten prijs van de door het comité „Vliegtocht Neder land—Indië" uitgeschreven prijsvraag won. Het ontwerp, dat Ir. Driessen heeft ingezonden onder het motto „De Nieuwe Weg" moet geheele nieuwe wegen inslaan. Naar het blad werd medegedeeld, bestaat er groote kans, dat dit opzienbarende plan ook tot uitvoering komt. Men zon dan over een vliegtuig beschikken, aldus lui den zijn inlichtingen dat in één ruk een afstand van meer dan 12.000 K.M. kan afleggen en ook economisch geheel verantwoord is. Vooral dit laatste is natuurlijk, in verband met de toepassing, van het grootste belang. Dit vliegtuig opent ook groote perspectieven voor Oceaanvluchten, waarvan de afstand ongeveer 6000 K.M. is. Uit luchtvaartkringen verneemt het blad, dat de heer Driessen zich steeds heeft be ziggehouden met z.g. staartlooze vliegtui gen. Men heeft reden om aan te nemen, dat ook dit nieuwe ontwerp tot dit type behoort. De heer Driessen, die in Badhoevedorp woont, deelde mede, lang aan het ontwerp gewerkt te hebben. Hoelang? Men kan evengoed twintig dagen als twintig jaren zeggen, zeide de heer Driessen. Hij wilde geen nadere inlichtin gen over zijn project geven, omdat het nog onder de berusting van de jury is. Ir. Driessen is geboren in 1901 te Henge lo (O.) Hij is veertien jaren aan de K.L.M. verbonden: het laatst als chef van de we tenschappelijke afdeeling. Hij zeide niet tot het ontwerp gekomen te zijn, indien hij gedurende dezen tijd niet zooveel medewer king van de zijde van de directie der K.L. M. had verkregen. Naar een Europeesche federatie Italiaansche verwijten. De innige economische samenwerking, welke zoo langzamerhand ontstaat tusschen Engeland en Frankrijk, wordt door velen beschouwd als een voorbeeld van de relaties, welke in vredestijd zouden moeten bestaan tusschen de verschillende naties, die van een Europeesche federatie deel zouden uit maken. Tegenover het stelsel van levensruimte, waarin Duitschland een aantal vazalstaten tracht onder te brengen» welker economische leven dan georganiseerd zou worden over eenkomstig de behoeften van Duitschland, stelt men in Frankrijk het systeem van vrij willige samenwerking, waarhij elk land zijn meest volledige onafhankelijkheid en indi vidueel karakter wordt gelaten. In dit verband worden de BritschZweed sche en FranschBelgische handelsaccoor- den,alsmede de onderhandelingen, die op het oogenblik tusschen België en Engeland ge voerd worden, beschouwd als de eerste tee kenen van deze evolutie, die Parijs en Lon den niet alleen wenschelijk achten, doch als de eenige oplossing beschouwen van de pro blemen, die de Europeesche samenleving stelt. De economische samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland kan, zoo zegt men, de kern worden, rond welke zich verschil lende elementen zouden vormen, die, om tot bloei te geraken, een constant ruilverkeer noodig hebben en waarvoor autarkie het doodvonnis zou beteekenen. Italië vertrouwt niet erg de democrati sche economische politiek. Virginio Gayda heeft, volgens de N. R. Crt., zijn reeks historische artikelen over de verhouding tusschen Italië en de geal lieerden van den wereldoorlog onderbro ken, nadat het vierde artikel reeds ver schenen is om zonder verwijl antwoord te geven op een hoofdartikel van de Temps, waarin gezegd wordt, dat Frankrijk en En geland o.a. ook oorlog voeren om in een nieuw Europa de occonomischc vrijheid te herstellen en de gecontroleerde oeconomie- en, waar die nog bestaan, te vervangen door den vrijhandel. In een lang betoog zet Gayda uiteen, dat het juist de democratische groote mo gendheden zijn geweest, die den vrijen han del het eerst en het sterkst aan banden hebben gelegd. Frankrijk begon in 1931 met het geheel nieuwe systeem der contingen- teeringen, een systeem, dat Italië eerst op 13 Februari 1935 zou overnemen. Engeland heeft in 1932 het. vrijhandelsstelsel der li beralen van Manchester voorgoed vaarwel gezegd en daarna bij de overeenkomst van Ottawa een systeem van gesloten oecono- mie aangenomen, waarbij vergeleken de autarkische beginselen der totalitaire sta ten kinderspel zijn. Gayda geeft tevens als zijn meening te kennen, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten de meest autarkische landen van de wereld zijn. Doch juist de democratische groote mo gendheden, rijk aan grondstoffen en geza menlijk beschikkende over bijna den geheo- len goudvoorraad van de wereld, vinden het noodig met een hooge barrière van be schermende invoerrichten hun hooge le vensstandaard te verdedigen. Amerika gaat zelfs zoover bijzondere rechten te heffen van de producten komende uit de arme landen en voortgebracht door arbeiders, die met een heel wat lagere levensstan daard genoegen nemen. Bovendien wordt de emigratie uit de overbevolkte arme landen naar de slechtst bevolkte rijke ge bieden door draconische wetten belet. Te gen uit egoisme der plutocratische landen zal Italië zijn met moeite veroverde autar kie, die geenszins een uitwisseling van producten met andere landen uitsluit, niet kracht verdedigen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1