Duizend dooden bij in Tnrkije „Oe geallieerden motten Finland helpen" ""'Akkertje P.T.T. kwarteeuw staatsbedrijf Belgisch minister in ons land Ambtswoningen zwaarder belast Drijvende bok gekanteld Gratis naar Finland Kiespijn De Ajax te Montevideo Wat wil Rusland van Estland? Duitsch protest te Montevideo Italiaansch- Turksch contact Palestina Vluchtelingenoord Door meer bewegingsvrijheid werd de dienst rendabel. Toe* komst verontrustend! De bijeenkomst van P.T.T.-ambtenaren, gisteren te Den Haag gehouden, droeg een bijzonder karakter, doordat het feit werd herdacht, dat: 25 jaar geleden door toepas sing van de bedrijvemvet de P.T.T.-dien- sten de vorm van staatsbedrijf kregen. On der de talrijke aanwezigen zagen wij den minister van binncnlandschc zaken, den heer H. van Boeyen, den minister van ju stitie, mr. P. S. Gerbrandy, als -voorzitter van den radioraad, vele leden van dien raad, verscheidene leden van den postraad en vele anderen. Verleden, heden en toekomst. De directeur-generaal van de P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, heeft aan het begin van dezen middag een uitvoerige uiteenzetting over verleden, heden en toekomst van het bedrijf gegeven. De wet van 1012 maakte, dat het P.T.T.-bedrijf zijn vleugels wijd kon uitslaan. En wel om drieërlei reden: 1. uit de boekhouding was nu beter te «onstateeren. hoe het bedrijf er voor stond; 2. de bedrijfsleider kreeg grootere be wegingsvrijheid en 3. de psychologische uitwerking, welke zeer belangrijk bleek. Langzamerhand is de balans een actief In plaats van een pasief gaan toonen. Naast het oorspronkelijke postbedrijf zijn nieuwe takken gekomen. Telefonie en tele grafie namen een geweldige vlucht en de- Om zich op de hoogte te stellen van het O. en O.-werk. BELGIë TUSSCHEN HAMER EN AAMBEELD. Gisteravond arriveerde te Amsterdam de Belgische minister de Man. die zich in ons land op de hoogte komt stellen met het O. cn O.-werk. Minister de Man heeft na melijk in België met zijn ambtgenoot van de landsverdediging de leiding van hot overeenkomstige werk daar te lande, het welk er Werk-EIisaheth heet, dus genoemd naar de Koningin-Moeder. Minister de Man deelde mede, dat het werk in België gedaan wordt naar het voorbeeld van dal in ons land. In den economischen toestand zag minis ter do Man op het oogenblik niets zeer drei gouds, hoewel Beglië evenals ons land, tus schen hamer en aambeeld ligt. Wat de loonbiislagen betreft, te dien aanzien is een principieel accoord voor alle bedrijven be reikt, dat echter nog "nader voor de bedrij ven afzonderlijk moot worden uitgewerkt. Men is het eens geworden over de nood haak om de schommelingen in de kosten van levensonderhoud óver een langeren ter mijn dan een maand, n.1. drie maanden, te verschuiven. Wat de reorganisatieplannen ten aanzien /an het Belgische kabinet betreft, hierover '<on minister de Man niets positiefs mede leden. Die omvorming zal echter niet olaats hebben vóór de belasting ontwerpen reheel zijn afgehandeld. Dit kan reeds mor ten zijn, daar lieden de kamer van volks vertegenwoordigers bijeenkomt om de ont werpen te behandelen. Die omvorming zal feitelijk een technische kwestie zijn. daar er geen parlementaire of politieke reden is om het karakter der regeering te verande ren. Reeds lang is het erkend, dat het wen- schelijk is, een minder uitgebreide regee ring te hebben. Wetsontwerp ten aanzien van de Personeele Belasting ingediend. Ingediend is een wetsontwerp dat beoogt verbeteringen te brengen in de wet op de oersoneele belasting. De eerste verbetering beoogt de huurwaar- deschattingen te vergemakkelijken en de uit komst van die schattingen juister te maken. Indien ook de huurprijs van een gedeeltelijk vrijgesteld gebouw (waarin bijv. een berg plaats voor bedrijf aanwezig is) kan worden gebezigd als leidraad bij de schatting van de huurwaarde van het belaste gedeelte, zal de uitkomst van de schatting voor den belas- ingschuldige ook begrijpelijker zijn dan hans nogal eens het geval is. Ten aanzien van de tweede voorge stelde bepaling merken de ministers op, dat de reductie, welke genoten wordt door vele bewoners van ambts woningen, in een aantal gevallen veel te ver gaat, namelijk indien de be- 'astingplichtige meer dan één ambt bekleedt, doch slechts in één hoeda nigheid een ambtswoning aangewe zen heeft gekregen, en voorts inge val de woning door een aantal ambts- bckleedcrs die één gezin vormen, ge zamenlijk wordt bewoond. Onder meer bij onderwijzers cn bij onderwij zeressen komt dit laatste voor. Gladheid brengt den dood Arbeider slipt en slaat tegen den grond. Gistermorgen is onder Ressen een ongeluk gebeurd, dat den gehuwden arbeider J. Jan sen het. leven heeft gekost. De man trachtte, op zijn rijwiel gezeten, een stilstaande vrachtauto te passeeren, doch kwam door dc gladheid van deft weg ten val. Hij sloeg eerst met het hoofd tegen den va gen cn vervolgens tegen den grond. Met een ernstige schedelbasisfractuur werd de reeds oude man een woning in den nabijheid bin nengedragen. Enkele oo'genblikken later o ver red hij aan de hekomen verwondingen; don den omzet in het postbedrijf verminde ren. Zoo hadden de verschillende onderdee- len een wisselwerking op elkaar. Het giro- verkeer verdrong het postwissel- en kwitan- tieverkoer. Per dag wordt in ons land ge middeld f 61.000.000.door het girobedrijf omgezet. Belangrijke data. Als belangrijke punten in de geschiedenis van het P.T.T.-bedrijf noemde ir. Damme o.a.: Instelling van het postcheque en giro- verkeer (1918); radiotelegraafverbinding met Indië (1923); luchtverbinding met In- dië (1924); eerste kruisgesprek met Indië (1927); instelling van den postraad (1928); radiotelefonische verbinding met Indië en instelling van den postraad (1927); beeld- telegrafie (1931); indienststelling van den verreschrijver (telex) dat o.m. gebruikt wordt door het Algemeen Nederlandsch Persbureau bij de nieuwsvoorziening aan de Nederlandsche dagbladen, een nieuws voorziening, welke vele, zoo niet alle, bui- tenlandsche bureaux tot voorbeeld kan strekken. De toekomst verontrustend. De toekomst is verontrustend. Maar on danks het feit, dat we' allemaal een stuk achteruit gaan. veel moeten verliezen, be houden wij ook veel, waarvoor wij dank baar kunnen zijn. en waaraan wij onze bes te krachten kunnen geven. Spr. wenschte ten slotte allen het beste in 1940 toe. Minister van Boeyen bracht directeur en personeel hulde en deed mededeeling van verleende onderscheidingen. Eén arbeider vermorzeld, twee anderen gewond. REM VAN LIER WERKTE NIET. Nabij den Zeoburgerdijk te Amster dam is gistermiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een drijvende bok, de „Sperwer", die werd gebruikt voor het overladen van onderdeelen, be stemd voor een ijzeren damwand, is gekapseisd en daarbij werd één arbei der gedood en twee anderen gewond. Omtrent de toedracht vernemen we de vol gende bijzonderheden: Enkele arbeiders waren bezig met het ver wijderen van een afdamming, waarbij zij ge bruik maakten van een drijvenden bok, wel ke de ijzeren balken door middel van een lier aan den wal bracht. Als gevolg van de minder goede werking van de ram- van de lier' stortte plotseling 'dé ?;elieele stellage naar voren omlaag. Een 35* arige arbeider uit Ridderkerk, die op de plaats stond, waar het gevaarte neerkwam, werd vermorzeld. Twee in de nabijheid staan de werklieden van 46- en 51-jarigen leeftijd, beiden uit Rotterdam, werden door onderdee len van de machine getroffen. Eén van van hen klaagde over pijn aan het been en de ander was in den rug geraakt. Zij werden per G.G. en G.D. naar het Bin nengasthuis vervoerd, doch na een genees kundig onderzoek konden zij huiswaarts kee- ren. Het stoffelijk overschot van den om het le ven gekomen arbeider is eveneens naar het Binnengasthuis overgebracht. Stervend naast zijn rijwiel Door de koude bevangen en dood gevroren. Gistermorgen werd op het toepad te Rot terdam de 17-jarige fabrieksarbeider W. Wul fraat, uit de Oranjeboomstraat in steiwende toestand naast zijn rijwiel gevonden. De jónge man werd per auto van de G.G.D. naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht, waar bij aankomst bleek, dat hij reeds, was overleden. Aangezien op het lijk geen tee kenen, welke op een gewelddadigen dood wijzen, werden bevonden, wordt aangeno men, dat de jongen door de koude is be vangen. Tweede Kamfirlid Wijnkoop pro testeert tegen de wijze van dienst neming als vrijwilliger. De heer Wijnkoop, het communistische lid van de Tweede Kamer heeft in een aan tal vragen aan den minister protest aange- teekend tegen het feit dat in Amsterdam ge legenheid bestaat zich aan te melden als vrijwilliger voor hpt Finsche leger. Vragen steller wijst er op, dat de Finsche consul gratis reisgelegenheid verstrekt en. een pas poort blijkbaar onnoodig is. De heer Wijn koop vraagt of een en ander niet in strijd is met de wet en meent dat hier belangen der strijdende partijen eenzijdig worden be vorderd. Einde der vorstperiode nabij 1 Onze weerkundige medewerker meldt: Het gebied van hoogen luchtdruk neemt over onze omgeving voortdurend in betee- kenis af. Aan de noordzijde wordt het aan getast door de depressie over Scandinavië, welke in Dedemarken sneeuwstormen en temperatuurstijging veroorzaakt. Aan de zuidzijde wordt het afgebroken door de de pressie over Spanje en Portugal, welke langzaam in noordoostelijke richting in Frankrijk doordringt. Tengevolge van deze luchtdrukverdeeling komt een einde aan de toevoer van koude luchtmassa naar onze omgeving. •e/77 'n 4 Beroemde stoeterijen verliezen hun kostbaar fokmateriaaL De overstroomingen in Turkije, in de streek van Ismld, hebben zich uitgebreid tot geheel Anatolië. In tal van dorpen, o.m. in Mustafa Ke- mal Pasja, staan alle huizen onder water en is de bevolking op de da ken gevlucht. Men raamt het aantal verdronkenen op ten minste duizend. Volgens Reuter houden de overstroomin gen in de vlakten van Broessa ten zuid oosten van de Zee van Mamiara met toenc- menden ernst aan. De beroemde stoeterijen van Karadjabay zijn overstroomd; alle kostbare renpaarden, stamboekdekhengsten en stieren zijn verdronken. Een geheel garnizoen omgeko men. Een kolonel van het garnizoen uit Erzindjan verklaarde aan een ver slaggever van de „United Press" dat hij schatte dai negentig procent van de bevolking van die stad omgeko men is, tengevolge van de aardbe ving van de vorige week. De meeste officieren en manschappen van het garnizoen in Erzindjan kwamen om. Slechts zij, die ten tijde van de aard beving op schildwacht s tonden, brachten er het leven af. „Ik zag onbeschrijflijke, afgrijselijke too- neelen", zoo vertelde hij, „een groot aantal menschen, die hun bloedverwanten voor hun oogen hadden zien sterven beging zelfmoord Een jongeman, die naar zijn familie kwam zoeken, zakte ineen, toen hij hoorde, dat alle negen familieleden waren omgekomen. Ve len begraven hun bloedverwanten eigenhan dig, men vreest echter voor het uitbreken van epidemieën daar nog overal lijken lig gen. Men gelooft voorts, dat er zich onder de ruines nog steeds overlevenden bevinden, daar gisteren nog vier menschen werden be vrijd, die zich door het eten van aarde in leven hadden gehouden Om brandstof en mondvoorraad In te slaan. Naar de zender te New York heeft gemeld, zal de Britsche kruiser „Ajax", één der drie oorlogssche pen, die het gevecht met de „Graf Spee" geleverd hebben, hedenoch tend de haven van Montevideo bin- nenloopen. Het schip heeft 48 uur gekregen om brandstol en mond voorraad in te slaan. 1 De betrekkingen tusschen Estland en Rus land zijn niet goed, zoo verklaart het dagblad Svenska Pressen. Staliu heeft gene raal Laidoner wel verzekerd, dat de U.R.S.S. Estland niet in den oorlog wilde meeslec- pen, maar zoo vervolgt het blad de Estlandsche regeering is weinig gerust over de neutraliteit. Men kan thans constateeren, dat de Sowjets trachten moeilijkheden uit te lokken tusschen Finland en Estland. De po sitie van Estland is als volgt: het verdrag tusschen Rusland en Estland voorziet in bijstand, wanneer een van beide partijen wordt aangevallen door een groote mogend heid. De oorlog tegen Finland valt niet on der het geval waarin bijstand verleend moet worden. De Sowjets trachten derhalve van Estland door provocaties te verkrijgen, wat zij krachtens de verdragen niet krijgen kunnen. Wat willen de Russen? Zij zijn niet vol daan met de vliegvelden, die zij in Estland bezitten. Zij zouden het geheele Estlandsche gebied willen gebruiken voor hun operaties in de lucht. Dat de Estlanders deze ontwikkeling met bezorgdheid gadeslaan is te begrijpen. Het land heeft de Sovjettroepen nu eenmaal binnengehaald en is daardoor aan de wille keur der Moskousche heeren overgeleverd. Telegram der Comm. pers ingehouden Tweede Kamerlid Wijnkoop vraagt naar de reden. Het Kamerlid Wijnkoop heeft den min. ge vraagd, of het juist is. dat een perstelegram door het Volksdagblad, het comm, orgaan, inhoudende een gelukwensch „voor een te Moskou wonend persoon" op bevel der mili taire autoriteiten is ingehouden. En ook of het bericht over deze aangelegenheid, voor komende in het Alg. Handelsblad gevolg is van een indiscretie door niet-civiele amb tenaren. Den minister wordt verzocht de reden van de nict-verzending op te geven en te onderzoeken in hoeverre er ongeoor loofde verbindingen bestaan tusschen mili taire autoriteiten en journalisten. (Het be doelde telegram was een gelukwensch aan Stalin ter gelegenheid van diens 60en ver- jaardig, - Red,) De Duitsche gezant te Montevideo heeft bij de regeering van Uruguay geprotesteerd tegen den internee- ring van het s.s. „Tacoma". De diplomatieke redacteur van de Man chester Guardian schrijft: De gealieerden zijn ervan overtuigd, dat een nederlaag van Finland ernstig nadeel zou berokkenen aan hun eigen zaak, niet alleen op moreel gebied, doch ook uit stra tegisch oogpunt. De aanwezigheid van de DuitschRussische bondgenooten aan de Noord Atlantische kust, te Petsamo aan de Varanger-fjord en te Narvik, zou een gevaar beteekenen voor de noordelijke maritieme verbindingswegen van Engeland. Zij zou om zoo te zeggen neerkomen op een overvleu gelende beweging, waardoor de Duitsch Russische coalitie een eind zou trachten te maken aan de impasse aan het Westelijk front en de maritieme kracht van Engeland in het Noord Oosten bedreigen. Het zijn ge varen van dezen aard, die de geallieerden noodzaken, de Finnen te steunen. Heden vertrekt een economische missie uit Istanboel naar Italië, waar besprekingen gevoerd zullen worden over een nieuwe Turksch— Italiaansche handelsovereenkomst.. Nieuw trans-port te Haifa aange komen. Het vijfde transport vluchtelingen Uit Midden-Europa is gisteren aan boord van een Italiaansch schip te Haifa aangekomen Het zijn 600 pers. v. 't meerendeel afkomstig uit 't gebied v. 't vroegere Tjechoslowakije Daaronder bevinden zich 100 kinderen, die geen ouders meer hebben. Het aantal in Palestina toegelaten vluchtelingen over schrijdt thans de 3200. De brand in de pauselijke kanselarij Onvoorzichtigheid of kwaadwil ligheid? Het onderzoek naar de oorzaak van den brand in de Pauselijke kanselarij heeft uitge wezen, dat het niet mogelijk is, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. De oorzaak is te zoeken ofwel in onvoorzichtigheid ofwel kwaadwil ligheid. Verscheidene personen, die hebben deelgenomen aan het herstel werk, moeten zich ter beschikking van de politie honden. De schade schijnt nogal mee te vallen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat alleen het plafond van de basiliekzaal is beschadigd. Wat het behoud der fresco's betreft, daar over zal eerst later een oordeel gevormd kunnen worden. De rest van het monumen tale gebouw is volkomen onbeschadigd. Geen scheepvaart meer op de Donau Duitschlands levensmiddelen voorziening de dupe. Nu de Donau gedeeltelijk is dichtge vroren, is de scheepvaart geheel ver boden. De uitvoer van voor Duitsch- land bestemde Roemeensche goede ren moet thans per trein via Honga rije geschieden. Voor Duitschlands levensmiddelenvoorzie ning beteekent dit een gevoelige slag. Het is onmogelijk, den duur ervan te voorspellen. Al naar gelang van de weersomstandigheden varieert zij met de jaren van een week tot drie maanden. Evenwel zullen de Duitschers, die op de rivieren alle sleepbooten en lich ters, waarover zij konden beschikken, gecon centreerd hebben, alles in het werk stellen om den duur van deze onderbreking der scheepvaart tot een minimum te beperken, hetzij door het opeen gepakte ijs met dyna miet te doen springen, hetzij door sleepboo ten als ijsbrekers te gebruiken. Op het oogen blik is de temperatuur hiervoor echter te laag. AANGESPOELDE MIJN VERNIELT ZES MOTORBOOTEN. Groote schade aan de Noorsohe kust. Door de ontploffing van een aan de Noorsche westelijke kust bij Utsira, voor Haugesund, aangespoelde mijn, zijn behal ve een houten gebouw zes motorbooten vernield en tot zinken gebracht. De schade bedraagt minstens 100.000 kronen. Aange zien de drijvende mijn ongeveer een half uur voor zij tot ontploffing kwam werd opgemerkt zijn geen slachtoffers gevallen. Postvluchten op Indië Op de heenreis landde de Nandoe, gisteren te Singapore, terwijl op de terugreis de Pelikaan en de Wiele waal resp. te Rangoon en te Napels zijn gearriveerd. Wat Amerika de oorlog kost Half milliard voor de landsver. dediging. Uit het rapport van den minister van oor-:, log, Johnson blijkt, dat bijna 500. millioen, dollar is besteed aan de landsverdediging, vooral voor de bescherming tegen aanvallen uit de lucht en het aanschaffen van anti- tankmaterieel. De voorzitter van het Amerikaansche Roo. de Kruis, Norman Davis, heeft medegedeeld, dat de organisatie meer dan 850.000 dollar beeft besteed voor de hulp aan slachtoffers van den oorlog. 140.000 dollar is besteed aan Finland, 300.000 aan Polen, 25,000 aan En geland en 12.700 aan Frankrijk. £cAaaUeti NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAP PEN HARDRIJDEN. De Nederlandsche kampioenschappen in het hardrijden op dc schaats zijn thans vast gesteld op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Jan. a.s. te Groningen op de baan van de ijsclub Gro- ningen in het Stadspark. Op den eersten dag wordt gereden over de afstanden 500 en 5000 meter op den twee den dag over 1500 en 10.000 meter. WERELD- EN EUROPEESCHE KAMPIOEN- SCHAPPEN GAAN NIET DOOR. Het presidium van den Internationalen Schaatsenrijdersbond (Internationale Eislauf Vereinigung) heeft besloten, dat dit seizoen o.m. de volgende wedstrijden geen doorgang zullen vinden: Europeesche kampioenschappen in het hardrijden te Da vos (27 en 28 Januari). Wereldkampioenschappen in het hardrij- den te Oslo (17 en 18 Februari). Wereldkampioenschappen in het hardrij-1 den voor dames te Stockholm (24 en 25 Fobr.) Schaken DE V.A.R.A. TWEEKAMP EUWE—KERES. De zevende partij van den tweekamp Euwe Keres is na 30 zetten cloor Euwe, die met wit speelde, gewonnen. De stand luidt: Euwe 4 punten plus 1 afgebroken partij, Keres 2 punten plus 1 afgebroken partij.' De zesde partij, die Maandagavond werd afgebroken, wordt morgenmiddag a.s. in het schaakhuis te Amsterdam voortgezet. De achtste partij wordt hedenavond te Den Haag gespeeld. PUBLICATIE DISTRIBUTIE VAN BOONEN EN ERWTEN VOOR BIZONDERE DOELEINDEN. De Minister van Economische Zaken deelt mede, dat het intrekken van de ontheffing van het verbod tot vervoeren en afleveren van bruine boonen, witte boonen, capucij- j ners en grauwe erwten aan den uiteindelij ken verbruiker, het gewenscht maakte, voor enkele bepaalde categorieën verbruikers een speciale regeling te treffen. Zulks geldt in de eerste plaats voor hen, die op medische gronden bruine boonen be hoeven. Op dezelfde wijze, als bij suiker en erwten geregeld is, zuilen deze gebruikers op 'n attest van den behandelenden genees heer bij de daartoe gemeentelijk aangewe zen controleerende medische instantie een verklaring kunnen verkrijgen, welke zij bij den plaatselijken distributiedienst dienen in te leveren. Op deze verklaring zullen zij een bewijs ontvangen waarmede zij de noodige hoeveelheid boonen kunnen verkrijgen. Vervolgens is een speciale regeling ge troffen voor ziekenhuizen, gevangenissen, weeshuizen en dergelijke. Deze instellingen dienen een verzoek in bij den plaatselij ken distributiedienst ter verkrijging van de noo dige hoeveelheid bruine boonen, witte boo nen, grauwe erwten of capucijners geduren de een maand, onder duidelijke opgave van haar naam. adres en eventueel codenummer, aard van de instelling, den naam en het adres van haar gebruikelijken leverancier en het aantal bewoners (verpleegden en per soneel afzonderlijk op te geven). Na indiening van dit verzoek kunnen zij van het Centraal Distributiekantoor een ver gunning ter zake ontvangen. Zoowel diegenen, die op medische gron den deze artikelen noodig hebben, als dc vermelde instellingen, wenden zich met het ontvangen bewijs of de vergunning tot hun gebruikelijken leverancier. Deze leverancier kan, indien hij voorraad heeft, de op deze formulieren voorkomende hoeveelheden, na invulling van het desbe treffende geleidebiljet, hetwelk hij met de goederen medezendt, de artikelen afleveren. Heeft de leverancier geen voorraad cn is hij zelf geen grossier, dan dient hij zich met bewijs of vergunning tot een grossier* te wenden. De grossier levert het bestelbon* gedeelte van de vergunning voor instellin gen bij de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale te 's-Cravenhage in, ter verkrijging van de daarop aangegeven hoeveelheid. Voor de voorziening in de behoeften van hen, die op medische gronden bruine boo nen noodig hebben, kan 'n grossier op aan vraag bij de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale een voorschot van 10 kg. betrekken, uit sluitend voor dit doel bestemd. Volgende aanvragen kunflcn echter alleen uitgevoerd worden tegen inlevering van de bestelbongedeeltcn der genoemde bewijzen voor zieken in minimum hoeveelheden van 10 kg. Voor eventueele nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de plaatselijke distri butiediensten. 's-Gravenhage, 2 Januari 1940. (Adv.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 2