..Onder Ons, Dirkshorn 1940 Bevordering inlevering van boonen en capucijnera Woensdag 3 Januari 1940 Tweede blad 1900 Veertig jaar van tragen opbouw HEDEN JUBILEERT ONS FANFARECORPS. „Er zit niks geen muziek in die misère-ou verte-met-een-praat je" zei een van de pandoerders op dien gedenkwaardigen winteravond van 1S99. „Op het heele dorp is geen mu ziek, zou er in die kaarten dan wèl muziek zitten?", mopperde nummer twee J)at ligt aan ons zelf', vond nummer drie, „wat is er tegen om hier op Dirkshorn „een muziek" op te richten?" Allemaal vonden ze van niemen dal. De misère werd op zij ge schoven en bij een praatje bleef het niet. Zoo onder ons werd „On der Ons" geboren, het kranige fan farecorps, dat heden 3 Januari 1940, veertig jaren bestaat, een ju bileum dat over tien dagen récht feestelijk herdacht zal worden. Want, een paar weken na den kaart avond, kreeg Klaas Kos, den toen welbe kenden Langendijker musicus uit den thans nog door de nakomelingen Arie en Jan steeds actieve stam een eervolle op dracht, Eigenlijk twee. Hij mocht de noo- dige instrumenten bestellen en hij mocht den leergierigen Dirkshorners leeren hoe ze er op moesten blazen om een schoonklinkend geheel te krijgen. Hij heeft het elf jaar gedaan en toen nam één van de leden van het corps, de heer A. P. Blaauw, thans nog te St. Maarten, den dirigeerstaf over. Vier-en-twintig jaar lang iheeft hij het corps aangevoerd en aange vuurd en zich, hoewel dilettant, een ras musicus getoond, die met zijn mannen, een geduchte concours-concurrent was, en een eerbiedwaardig aantal prijzen in de wacht sleepte. In 1935 achtte hij den tijd gekomen, afscheid van het corps te nemen en het was de welbekende heer P. Pran ger van Noordscharwoude, die de taak van den heer Blaauw overnam. Hoe kan het anders, met succes! Het corps is een tijdelijken teruggang weer geheel te boven gekomen en staat als een der eersten weer vooraan in de rij van Noordhollandsche muziekgezelschappen. Dit alles vertelden ons voorzitter Smit én secretaris van der Oord, mannen die als bestuursleden reeds tientallen jaren het wel en wee van „Onder Ons" hebben meegemaakt., dus voor wie „de muziek" een deel van hun leven is geworden. Dat is trouwens bij alle leden zoo, zegt V. d. Oord, van jong tot oud, van adspi- rant tot ecrelid. De verstandhouding onder ling kan niet beter wezen. Daar hebben we onze „Oome Louw", anders gezegd het 78-jarige eerelid, de heer L. v. d. Oord, die nu hij niet meer meeblaast, toch nog trouw de lessenaars en stoelen neerzet en mij Zondagsochtends uit m'n bed port, als ik niet gauw genoeg naar z'n zin bij de hand ben om hem te helpen - En dan hebben we C. Dam, oprichter en nog werkend lid, Veken, de penningmeester, enfin, voor ons allemaal is er maar één „Onder Ons"! En zoo hooren we dan, brokstukken uit 'de geschiedenis van de vereeniging getrou welijk naverteld uit de notulenschriften en boeken. Ze zijn er „maar" van 33 jaar, want toen bet huis van Oome Louw ver brand is, zijn er zeven jaar notulen méé yerbrand. Maar... 't is ruim genoeg om te constateeren, dat voor Dirkshorn al die jaren „Onder Ons" een rijk bezit is geweest., z'n steun heeft gegeven aan alle dorpsgebeoirtenis- sen, waarvoor een fanfarecorps steun kan geven, en daarvoor de dank van alle dorpsgenooten ver dient. Aan waardeering der burgerij heeft het de vereeniging niet ontbroken, op initia tief van dokter Groenhart schonk zij in 1920 een vaandel en in 1924 kwam er een muziektent. Ook over waardeering der muzikale pres taties heeft de club niet te klagen, ze is op geklommen tot de eere-afdeeling en als kostbaar kleinood wordt in het archief een ongevraagde huldebetuiging van een jury lid bewaard, die na een concours in 1930 schreef: „Zoo musiceeren is een onweer staanbare, wonderlijk fascineeren- „de macht, waar en bezielend. Bra- „vo!" „Extra hulde aan den leider en dit keurcorps!" Het eerste concours waaraan „Onder Ons" deelnam, dat te Purmerend in 1912 bracht een daverend succes, eerste prijs in de derde afdeeling. En dan gaat het haast eentonig door: eerste prijs, eereprijs, hoogst aantal punten eerste prijs, eereprijs met lof van de jury, eerste prijs, eereprijs, enzoovoort, enzoo- voort... Een hoogtepunt in het bestaan was het concours te Velsen in 1930, waar men als vrij nummer het verplichte nummer van de superieure afdeeling bracht en dien dag ongeveer alle prijzen, die er te halen waren, meenam. Het bondsconcours door Onder Ons ge organiseerd, in 1925 is in de annalen van den bond aangeteekend als een der meest grootsche van opzet, er werd niet min der dan voor f 5500.— entrée's ontvangen. Maar, zegt voorzitter Smit er was toch maar een paar honderd gulden over, want het kostte ook enorm veel geld, en op het eind van 't jaar zaten we dik in de schuld, door verschillende aankoopen. Geen nood, in 1927 zetten we een fancyfair in elkaar, die zóó slaagde, dat we meteen weer schoon voor waren. En nu... o zoo graag had Onder Ons in 1940 het bondsconcours georganiseerd, maar... andere tijden hebben andere om standigheden gebracht, men durft de bui niet aan. Op 13 Januari zal men het jubile um op bescheidener, maar toch alleszins waardige wijze herdenken. Ongetwijfeld zal het dan voor de wakkere vereeniging, wel- thans over 34 leden en 10 adsp. be schikt weer een schoone dag zijn. Een dag van voldoening voor leden bestuur en di recteur, omdat dan zeker velen, zéér ve len hun sympathie zullen komen betuigen aan „hun" muziek! Uit onze Omgeving in sommige gedeelten der gemeente nog al te wenschen over. In één gedeelte van Dirkshorn was men al vroeg bezig met strooien, wat ook het geval was te Kalverdijk. De wegen van en naar Kerkbuurt, zoowel in „de Buurt" zelf bleven „zandloos." Zou hier voortaan geen betere regeling voor kunnen worden getroffen, of moet er misschien eerst een ongeluk gebeuren? DIRKSHORN GESLAAGD. Op het aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen gehouden examen slaagde on ze plaatsgenoot de heer W. F. G. Wiese als tuinbouwonderwijzer. GAAN EN KOMEN. De heer P. Smit te Schagerwaard is be noemd als molenaar of bedienaar van de- bemalingsinstallatie Amerikaansche windmolen van den polder Koetenburg, zulks in de plaats van den heer G. Hoog- vorst, die wegens ouderdom heeft bedankt. BARSINGERHORN nam, om het eens populair uit te drukken, zijn auto onder den arm en zette hem weer op den weg. STEMPELEN. Door stopzetting der werkverschaffing zijn alhier thans 39 personen genoodzaakt om bij bond en gemeente te stempelen. ST. MAARTENSBRUG. MIDDENSTANDSFEESTAVOND. Nieuwjaarsdag had in de zaal Kossen de filmfeestavond plaats van den georganiseer- den middenstand van; Zijpe met medewef- king van de Radiozangeres Dora Schrama en Benny Vreden, Caloaret-artist. Na ope ning door den voorzitter, den heer C. Brug man, werd de film van de reis vertoond en ook de films van 1937 en 1938, alle vervaardigd door de firma Niestadt te Schagen. Het was weer een succes! Daarna traden op Dora Schrama en Benny Vreden, die met hun liedjes de juiste stemming wisten te verkrijgen en de zen avond tot een succesvolle wisten te maken. Zeer jammer was het, dat niet meerdere belangstellenden van hun mede leven met de middenstandsorganisatie blijk gaven. Een gezellig bal tot slot. PETTEN. ZEVENSPRONG BOERDE GOED. De jeugdherberg „De Zevensprong" heeft over het afgeloopen jaar een record aantal overnachtingen geboekt:n.1. 4432 tegen 3S15 in 1938. Een stijging dus van 16%. HARENKARSPEL GLADDE WEGEN. De eerste dag van het pas begonnen jaar zette zich niet al te best in voor de weg gebruikers. De wegen waren vooral in den morgen spiegelglad. Het zandst rooien liet echter De jnbileerende vereeniginq voor de muziek tent. Met kruisje de heer C. Dam, een der oprichters en thans nog werkend lid. In smoking de heer P. Pranger, directeur, rechts van hem de heer Smit, voorzitter, links de heer S. v. d. Oord, secretaris. KOLHORN. „DE EENDRACHT" ZET HET NIEUWE JAAR GOED IN. Nieuwjaarsmiddag bracht onze Harmo nie Ds. Werner in Barsingerhorn een sere nade ter gelegenheid van diens 12%-jarig ambtsjubileum. Een paar pittige nummers werden ten beste gegeven. Deze attentie werd zoodanig door dokter en mevrouw op prijs gesteld, dat onze mannen hartelijk door hen werden onthaald. 's Avonds hield de Harmonie in de zaal van den heer C. Droog haar traditioneele Nieuwjaars bal, afgewisseld door leuk be dachte attracties. De gezellige dansmuziek van Klaas Bakker en z'n Band zorgde er voor, dat de talrijk aanwezige jongelui naar hartelust konden dansen. GLADDE WEGEN. Gistermorgen geraakte wegens de glad heid van den weg, een Fiat van den heer Kruit uit Schagen van den Nieuwen weg af, en kwam in een slootje terecht. Spoe dig arriveerde er een kraan wagen die de auto weer op ,het rechte spoor hielp. Ook in Barsingerhorn geraakte een auto bij het passeeren in den walkant, doch'ook deze kon, na met vereende krachten weer op den weg te zijn gebracht, zijn reis vervolgen. SINT MAARTEN BURGERLIJKE STAND. In December 1939. Geboren: Anna Maria, d. v. Petrus Hen- dricus Spaans en van Cornelia Brigitta van Duin. Elisabeth Jacoba. d. v. Karei van Gee- bergen en van Helena Kruijer. Arie, z. Arie Breebaart en van Anna Koning. Gehuwd: Comelis Zijdewind, oud 24 j ren en Clasina Antonia Huiberts, oud 19 jaren. Cornelis Hoek. oud 32 jaren en Anna Comelia Tin, oud 29 jaren. Overleden: Carolina Admiraal, oud jaren, echtgenoote van Arie Mul. HET VELDGRIJS WACHT. Op 5 Febr. moeten te Alkmaar worden in gelijfd de dienstplichtigen der lichting 1940, de heoren W. Corbijn, A. Eriks en R. de Groot. DRAMA'S AAN» DE STROET. Zondagmorgen reed, ten gevolge van den gladden weg alhier, bij het passeeren van de bus, een auto. bestuurder en eigenaar de heer Francis uit de Woudmeer, van den weg af op het ijs. Na ruim een uur met veel hulp gemarteld te hebben, gelukte het ten slotte om het vehikel op den weg te krij gen. Zonder bedankje, maar met een „ik zie jullie nog wel eens", reed de heer Fr. toen weer huis toe. Ook de heer Kruit had pech. door de gladheid, met hetzelfde gevolg doch deze Ontheffing verbodsbepaling, in zake aflevering en vervoer in getrokken. VERDERGAANDE MAATREGELEN ZIJN GEREED. Naar aanleiding van de van ver schillende zijden gestelde vraag, wanneer met de distributie van bruine boonen en capucijners zal worden begonnen, betreurt de mi nister van economische zaken te moeten meededeelen, dat de voorra den van deze artikelen nog niet vol doende zijn om tot distributie te kunnen overgaan. Men bedenke, aldus de minister, dat in normale tijden deze boonen eerst geleidelijk naarmate de boeren gereed zijn met dor- schen, aan de markt komen. Bij de distri butie echter moet op een bepaald oogenblik de geheele voor den consument beschikbaar gestelde hoeveelheid aanwezig zijn en ge reed liggen bij de winkeliers. Om een half pond per persoon te kunnen distribu- eeren is reeds een minimumvoorraad van 2.100.000 kg. noodig, welke hoeveelheid in de practijk nog belangrijk grooter moet zijn omdat aan de winkeliers niet afgepast ge leverd kan worden, wat zij denken voor de klanten noodig te hebben. Ondanks het feit, dat reeds eenigen tijd tot een aanzienlijke verhooging van de prij zen der bruine boonen, witte boonen en ca pucijners is overgegaan, zijn deze produc ten nog niet in voldoende mate bij de pro vinciale voedselcommissarisscn geleverd. Ten deele is dit toe te schrijven aan den natten herfst en aan het feit, dat vele land arbeiders door de mobilisatie aan hun werk zijn onttrokken, waardoor het dorschen la ter dan anders geschiedde. Vermoedelijk zijn er ook onder de landbouwers, die voorraden heb ben vastgehouden in de hoop op hoogere prijzen. Inderdaad zijn die soms behaald irt den illegalen handel. Het spreekt vanzelf, dat de laatste handelwijze, welk getuigt van een volkomen ge brek aan gemeenschapszin, niet ge noeg afgekeurd kan worden. De minister heeft dan ook besloten enke le maatregelen te treffen, waardoor hij de inlevering \ao boonen en capucijners hoopt te bevorderen en daardoor het instel len van de distributie te bespoedigen. Zooals bekend mag worden veron dersteld, is het afleveren en ver voeren onder meer van bruine boo nen, witte boonen grauwe erwtenen capucijners verboden. Tot dusverre is van deze verbodsbepaling even wel ontheffing verleend voor zoover het betreft de aflevering aan uit eindelijke verbruikers. Deze onthef fing is nu ingetrokken. Elke ver koop van de genoemde producten, ook aan het publiek, is derhalve verboden. Den telers wordt daarom nogmaals ten sterkste aangeraden tot inlevering bij de provinciale voedsel-commissarissen over te gaan. Dit te meer omdat de controle op de vermelde verbodsbepalingen zeer zal wor den verscherpt. Mocht blijken, dat desondanks de genoem de producten nog niet in voldoende mate worden ingeleverd, zoo zullen verdergaan de maatregelen genomen worden. Het ligt nameliik in het voornemen van den minister om, indien onverhoopt nog niet tot voldoende inlevering zal worden overgegaan, de totstandkoming van een Koninklijk Besluit te bevorderen, waarbij het voorhanden en in voorraad hebben van bruine boonen, witte boonen, grauwe erw ten en capucijners in ongedorschten toe stand met ingang van 22 Januari 1940 zal zijn verboden. Het gevolg van deze bepa ling zal dan zijn, dat elke teler verplicht is door hem geoogste hoeveelheden bruine boonen, witte boonen, grauwe erwten en capucijners te dorsche#, indien hij zich al thans niet .wil blootstellen aan inbeslagne ming van den in ongedorschten toestand aanwezige partijen. DEN HELDER Zijn broer doodgeschoten Veete bracht noodlottige gevolgen. Gisternacht heeft de 30-jarige A. den O. te Jaarsveld zijn 27-jarigen broer J. M. den O. met een geweer doodgeschoten. Het slachtoffer was bij zijn broer op be zoek. In de woning is het omstreeks half één tot de schietpartij gekomen. Wat de directe aanleiding geweest is, staat nog niet vast. Wel is bekend, dat beide broers reeds lang minder goed met elkaar overweg konden. Na de noodlottige schietpartij heeft de dader zich tot den tijdelijk te Lopik geves- tigden arts Hertzberger gewend om genees kundige hulp te halen. Deze hulp mocht echter niet meer baten. Zijn broer is aan de gevolgen van de schotwonden overleden. De dader is nog in den loop van den nacht in arrest gesteld. TUINHOEKJE DE CYCLAMEN. In December en Januari bieden de bloem- winkels veel Cyclamen aan. Deze plant, die uit Griekenland en omgeving stamt, behoort tot de familie der Primulaceeën. Van belang ia het, dat men goed weet, waar men op moet letten als een plant gekocht zal worden. Denk hierbij aan het volgende, derdak. Koop geen exemplaar met lange ste len aan de bladeren! Kies een plant, die nog aaan de bladeren! Kies een plant, die nog niet veel open bloemen heeft. Slechts enkele open bloemen en vele knoppen in verschil lende stadia van ontwikkeling zijn de meest geschikte exemplaren. De roodbloeiende zijn iets minder sterk dan de witte en de zalm kleurige. Hoe is de behandeling in de huiskamer? De Cyclamen moet niet in een warme ka mer staan. Dan bloeit ze veel te gauw uit. Wel zet men haar in het volle licht. Toch kan ze weer niet in de volle zon staan. Daar door gaan de bloemstelen over den pot hangen. Neemt men ze weer uit de zon, dan herstelt zich dat spoedig. Een voornaam punt bij de behandeling is de wijze, waarop het water wordt gegeven. Dit moet warm in het schoteltje onder den pot worden gegoten. Het trekt dan door de aarde van onderen naar de wortels. De hoogere tem peratuur vanhet water is bevordelijk ja noodzakelijk voor de opname. Blijft na een half uurtje nog water op het'schoteltje staan, dan wordt dit er uit gedaan. Nooit mag het water tusschende bladeren op den knol worden gegoten. Hjj begint dan te rotten. Geeft men geregeld te veel water, dan rotten de bloem- en bladstelen bij den knol weg. Ze worden daar slijmerig. Is dit het geval, dan is de plant eigenlijk verloren. Als regel kan men in een kamer, waar niet gestookt wordt, twee of drie keer per week water gegeven. Eén keer per week heeft de bloeiende Cycla men ook behoefte aan bloemenmest. Soms worden de bladeren slap en geel. Dit kan ontstaan doordat men te weinig water geeft, maar de oorzaak kan ook zijn, dat het water te koud is. De plant neemt het dan niet op en krijgt dus toch te weinig water. Bij goede behandeling beleeft men maanden lang genoegen aan de Cyclamen. Gebruik de bloemen, die reeds eenige dagen gebloeid hebben eens als snijbloem! De steel wordt bij het ondereinde aangepakt en dan uit den knol gedraaid. Ook wordt hij er wel uitgerukt, maar hierbij kan er een stukje steel blfjven zitten en dat moet voorkomen, omdat daar rotting kan ontstaan. Om den bloei zoo lang mogelijk te laten voortduren wor den de uitgebloeide bloemen op dezelfde wijze weggenomen. Dit geeft haar tevens een meer verzorgd uiterlijk. Na den bloei is bemesting overbodig. Het water geven wordt ook minder. Toch verlangt ze nog wel zon tot dat de bladeren zijn ver welkt. Dan is de rusttijd aangebroken. Zij wordt een poos weggezet. In het midden van Mei wordt de pot naar buiten gebracht. Zij komt op een beschaduwde plaats. In de warme zomermaanden Juli ne men wjj den knol uit den pot en schudden de oude aarde er af. Een mengsel van blad- en mestgrond, graszodenaarde met wat scherp zand is een goede nieuwe vulling voor haar. De knol wordt half onder en half boven de aarde gezet. Hij moet flink begoten en om de veertien dagen op een weinig verdunde koe mest of bloemenmest getracteerd worden. In September heeft ze dan haar bladerdak weer gevormd en moet in het laatst van die maand in huis gebracht worden. We zetten ze weer in een ongestookte kamer, omdat anders de knoppen verdrogen. Als men de Cyclamen zoo behandelt, krijgt men ze zeker weer even mooi als het vorige jaar. Het heeft een groote bekoring dit resultaat te boeken! A. v. d. LIJN.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5