Rondom het Quirinaal Jan Zeedijk in Amerika ie*t fodcizyUfkt QjdijUe*tLs Voor Jong en Oud ABDIJSIROOP Franco predikt: Radioprogramma De Avonturen van VAN PAUSELIJK ZOMERVERBLIJF TOT KONINKLIJKE RESIDENTIE. Rome beleeft historische dagen. Daar Is allereerst het bezoek dat de koning en de koningin aan den paus brachten. Ten tweede de benoeming van een Amerikaanschen ambassa deur bij het Vaticaan en ten laatste het tegenbezoek van den paus aan de koning en de koningin. Deze laat- sten hebben den paus ontvangen in het Quirinaal en het is daarom wel interessant eens iets te vernemen over de geschiedenis van dit paleis. Rome bezit nog vele prachtige paleizen, die honderden jaren geleden gebouwd werden. Het Quirinaal is zoo niet het mooiste, zeker toch wel een van de bekendste. In dit oude paleis houden de koning en de koningin hun recepties en vele staatshoofden en an dere groote persoonlijkheden werden in dit paleis ontvangen. Quirinales is een van de zeven heuvels van het oude Rome. In oude tijden vond men hier een Sabijnsche vesting, de tempels van Quiri- nus en andere goden en verder nog warme bronnen. Van deze laatste zijn nog overblijf selen bewaard gebleven. Omstreeks 1574 werd met den bouw van een pauselijke zomerresidentie begonnen. Dit was onder paus Gregorius XIII. De eerste paus die het Quirinaal als zomerresidentie bewoonde was Sixtus V. Deze heeft zeer vele verbeteringen en verfraaiingen in en om het paleis aangebracht. Door zijn toedoen o.a. werd de vervallen waterleiding weer hersteld en konden de fonteinen weer werken. Sixtus V is in het Quirinaal gestorven. Onder zijn opvolger Paulus V geraakte het paleis in een vervallen toestand. Zeer veel overblijfselen uit Rome's oude geschiedenis gingen toen verloren. O.a. de antieke baden die door keizer Constantijn de Groote aange legd waren. Later werd het verblijf toch weer als pau selijke zomerresidentie gebruikt. Als bijzon derheid dienen we nog te vermelden dat paus Pius VII in 1809 door het monumentale hoofdportaal, als Napoleons gevangene, dit gebouw verliet. Zomerresidentie. Na 1870 wordt het paleis van pauselijk zo merverblijf-de residentie van de Italiaansche koninklijke familie. Het toenmalige kroon prinselijk paar, Umberto en Margherita, ves tigden zich in de westelijke vleugel van het bouwwerk. In deze zelfde vleugel hebben ook het tegenwoordige kroonprinselijk paar, Umberto en Marie José, kort na hun huwelijk gewoond. Het tegenwoordige koningspaar, Victor Emanuel en Helcna, hebben het pa leis nimmer als woning gebruikt. Zij bewo nen een villa aan de zeekust en alleen voor officieelo ontvangsten en recepties houden ze zioh in het paleis op. Schitterende omgeving. Voor het paleis strekt zich de „Piazza del Quirinalc" uit. Een beeldengx-oep met fon tein midden op het plein vormt een der be zienswaardigheden rondom het paleis. Mach tig torent een hooge obelisk op, terwijl het water eronder klaterend neervalt. Aan de andere zijde van het plein bevindt bich het Palazzo della Consulta, een weelderig barok bouwwerk, dat heden ten dage het Afrikaan- sche ministerie huisvest. Prachtig zijn deze kunstwerken uit vroeger eeuwen tot een har monisch geheel vereend. De hoofdingang van het Quirinaal is naar het zon-overgoten Piazza gekeerd. Het' is ze ker de moeite waard de in hoofdzaak door Bernini gebouwde fassade van het gebouw FEUILLETON door MONICA HART 21. ,,Op omstreeks een uur rijdens troffen zij de kaffers, duizenden en duizenden, en een H( I tentot, die hun taal kende, kreeg opdracht, hen aan te roepen en hun te vragen, waarom zg ons aanvielen. Als antwoord gilden zij den naam van hun opperhoofd en begonnen dade lijk den aanval, waarop onze mannen vuur op hen openden, zich aldoor geleidelijk op het kamp terugtrekkend. Daardoor hadden de Kaffers reeds een groot verlies aan dooden, toen zij het kamp waren genaderd, want ge lukkig hadden de zwarte duivels in die dagen nog geen vuurwapenen. „Ik herinner mij, dat wij, vrouwen, bezig waren met kogels gieten, toen de mannen te rug kwamen en wij waren van harte blij te zien, dat geen hunner ontbrak. Terwijl zij aten, waschten wij hun geweren uit en achter de plekken, waar de mannen gedurende den strijd moest staan, om den vijand met hun geweren te bestoken, legden wij voorraden van kogels en kruit neer, opdat de strijders hun ammunitie vlak bij de hand zouden heb ben. Bovendien versterkten wij den wagen burcht, door nog meer doornstruiken onder de wagens te duwen en door ossehuiden te binden over de wielen der wagens. „Toen, terwijl de vijand zich op zijn grooten aanval voorbereidde, riep Baas Celliers ons allen te zamen en midden in het versterkte kamp staande, met onbedekten hoofde, terwijl al de anderen, mannen en vrouwen, om hem heen knielden, sprak hij een plechtig gebed, den Heer vragend, dat Hij ons al onze mis slagen zou vergeven, op ons zou neerzien in den heeten strijd, die aanstaande was. en ons in leven en in dood zou geleiden. „Het was een vreemd schouwspel. Daar lagen wij allen op onze knieëri, in den kalmen, warmen zonneschijn, terwijl hij met diepe en ernstige stem bad. en wij volgden zijn woor den met al de vurigheid van ons hart, t^rwiil onze handen geweren en bijlen omkneld hiel den. En nooit hebben menschen een gebed wat nauwkeuriger te bekijken. Boven den hoofdingang valt een prachtige loggia op; van hieruit plachten vroegere pausen de be volking van de stad hun zegen te geven. En daarboven neemt tegenwoordig Victor Ema nuel de ovaties van het volk in ontvangst. Dat het Quirinaal in den loop van de tijden geen uniform bouwwerk is geworden is te begrijpen, als we be denken dat vele bouwmeesters er aan gewerkt hebben. De sporen der bouw- experimenten van twee honderd jaar zijn duidelijk zichtbaar. En de fan tasie der bouwmeesters die er aan werkten, na Ponzio ook Fontana, Ma- derno en Bernini, de meesters der barok-periode, streefde dikwijls de eenheid in den bouw voorbij. Men moet dan ook langs alle vleugels wandelen om de geheele uitbreiding van het gebouwcomplex in oogen- schouw te nemen. De lange zijvleugel langs de Via del Qui- rinale staat geheel vrij. Schaduwrijke parken strekken zich tot den rand der heuvels aan deze zijde uit. Hier geuren in de zomer de tallooze bloemen en de groene omzooning wordt eigenlijk maar tweemaal door enkele bouwwerken onderbroken: eenmaal door het prachtige barok-kerkje Sint Andrea van Bernini en dan door het waardige ministe- rieele gebouw. Beroemde tuin. Beroemd is ook de tuin van het Quirinaal. Een toover-plantsoen met majestueuze eiken en vroolijke platanen. Ruischende fonteinen en bronnen en prachtige beeldengroepen ver sieren den tuin. Keurig verzorgde kiezelpa den slingeren zich door de grasperken die overschaduwd worden door prachtige palm- kronen. Tenslotte, niet minder sprookjesachtig is het interieur van dit fiere bouwwerk. Men vindt er weliswaar geen kunstschatten die wereldfaam bezitten, maar toch prachtige copieën. Van de meesterwerken moet noch tans een fresco van Melozzo da Forli, „Chris tus tusschen de Engelen" worden genoemd, alsmede tal van bescheidener fresco's in den troonzaal en de voorbeelden van plafond kunst en de Capella Paolina, al dient de eer lijkheid te bekennen dat het paleis in ver gelijking met wat Rome elders aan kunst schatten te bieden heeft, een heel bescheiden plaats inneemt. Japan-Moskou-accoord Officieel wordt gemeld, dat de voorloopige vissclierij-overeenkomst tusschen Japan en de Sovjetunie formeel te Moskou j.1. Zon dagavond is geteekend. Tevens is een ac- coord bereikt over de kwestie der betaling van den laatsten termijn van den verkoop prijs der Noord-Mandsjoerijsche spoonveg- lijn. De bijzonderheden hiervan zullen ge regeld worden in een bijeenkomst, welke bin nenkort in Tokio of Charbin zal gehouden worden. elschen Hoest en Verkoud heid op de borst dadelijk goede verzorging. Hoe licht kan een kleine verergering groote gevolgen hebben en oorzaak zijn dat men gerui- men tyd het bed moet houden. Wacht dus niet, maar neem in zoo n geval dadelijk de beproefde Abdijsiroop, welke de voortgang stuit. Abdijsi roop heeft een dubbele wer king, want zij bevat kruiden extracten en de beste hoest- bedwingende stof „codeïne". Daardoor werkt AKKER's Abdijsiroop slijmoplossend en hoeststillend en verdrijft benauwdheid op de borst. AKKER'S v&kstènJéte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac. 90 ct.. f 1.50. f2.40. f4.20. Alom verkrijgb. Arbeid, berouw en boete Voor alles herstel van het eco nomische leven. Generaal Franco heeft een radiorede ge houden, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat sommigen in en buiten Spanje pogen de be weging in discrediet te brengen en valsche geruchten uitstrooien over oude militairis- tische dictaturen en herstel van oude mach ten. Op deze wijze poogt men het tweehoof dig bestuur te scheppen, dat het werk van Primo de Rivera heeft vernield. „Niet of niemand zal ons evenwel van onzen weg afbrengen", zeide Franco verder, de vastberadenheid, welke in zware veldslagen is getoond zullen wij nog sterker toonen in de verwezenlijking van onze nationale revolutie. Spanje heeft een eensge zind geweten noodig, de haat en de passie, welke door den oorlog zijn nagelaten, moeten uit den weg wor den geruimd door arbeid, berouw en boete. De schade, welke is aangericht aan het vaderland, aan de gezinnen en de moraal, is zoo groot en zooveel slachtoffers komen rechtvaardigheid vragen, dat niemand zich hieraan kan onttrekken. Een begin is gemaakt met het bestrijden van de armoede en de tuberculose, weike de lage klassen der bevolking teisteren. Ook moet het economisch evenwicht van het land worden hersteld. De meeste goede ren, welke worden ingevoerd, kunnen ook op Spaanschen bodem worden geteeld. Dit moet georganiseerd worden en hierdoor zullen deviezen in het land blijven. Boven dien moet het goud, dat een ruilmiddel is, geen doel worden. Men moet terugkeeren tot den tijd, waarop rijkdom niet alleen werd gemeten in goud, doch ook in voorra den goederen, welke gemakkelijk bewaard kunnen worden Ten aanzien van den huidigen wereldoor log, zeide Franco, dat deze voor een groot deel te wijten is aan internationale specu lanten. Hoe langer het conflict duurt, des te minder is het gerechtvaardigd. Stalin heeft Duitsche technici noodig Om den oorlog tegen Finland te winnen! De Berlijnsche correspondent van de „Po- litiken" bericht, dat Stalin aan de Duitsche regeering heeft gevraagd 200.000 Duitsche technici, ingenieurs en deskundigen voor het reorganiseeren van het Russische econo mische leven, in het bijzonder van het transport-systeem. De corresp'ondcnt voegt hieraan toe, dat de Sovjet Unie niet in staat is den veldtocht in Finland voort te zetten, tenzij onmiddellijk deskundi ge hulp wordt verleend. Alle Duit sche technici, die naar Rusland gaan, krijgen geheel vrije hand en hen wordt een goed salaris aangeboden. De Duitsch-Russische samenwerking, aldus de correspondent, hangt voornamelijk af van het onmiddellijk zenden van deze hulp en het is alleen de vraag of Duitschland op het oogenblik zooveel menschèn zal kunnen missen. DONDERDAG 4 JANUARI 1940 Hilversum I. 1875 en 414,4 m. AVRO-Uitzending. 8.0Ö Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Het' Omroeporkest en solist. (11.00 11.15 Weekoverzicht). 12.15 Het Puszta-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Orgelspel. 1,20 Het Renova-septet. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. door R. I. VAN NEER VOORT 197. „Goeden dag, mijnheer Zeedijk!" spraken de beide mannen, die op wacht stonden, terwijl ze hem het militaire saluut brachten. „Dag jongens", lachte Jan. „Sinds wan neer salueren jullie voor een burger?" Hij legde jas en hoed op een bank, opende de deur en trad het vertrek binnen. HOOFDSTUK 15. Het geheim van Jan Zeedijk. 198. „Geef me de hand, Zeedijk! Je hebt het verdiend!" waren de eerste welkomswoorden, die hij hoorde, toen hij binnen trad. Een half dozijn officieren omringen hem, schudden hem de hand en klopten hem op de schouder. „Keu rig gedaan, ouwe jongen!" 199. „Je hebt je doel prachtig bereikt!" Jan werd voor het schrijfbureau geleid, waarachter een oude heer In admiraalsuniform had plaats ge nomen. „Ziet U, mijnheer", sprak een der officieren, „voordat Zeedijk door de krijgsraad veroor deeld werd, had hij een vertrouwelijke op dracht uit te voeren. Daarin slaagde hij ech ter niet. Indien hij toen, als verzachtende om standigheid op zijn staat van dienst had ge wezen, zou hij er zeker met een lichte straf zijn afgekomen. Maar tot ieders verbazing deed hij dit niet hij verzocht te worden gestraft met de uiterste gestrengheid, ja, te worden gedegradeerd!" 200. De admiraal wendde zich tot Jan Zeedijk. „Vertel eens, Zeedijk", begon hg, „wat ge beurde er daarna?" „Wel, het plan dat ik gemaakt had, klopte precies," verklaarde Jan. „Alles gebeurde, zoals ik het verwacht had. Die oude schelm, Dr. Centaur, was uitgelaten van blijdschap. Hij dacht, dat ik de marine haatte en naar een gelegenheid omzag om mij te wreken. Hg heette mg met open armen welkom als lid van de Schorpioenbende. Daarna 5.30 Het AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Vroolgk programma voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Het Concertgebouworkest en solist. (Om ca. 9.25 Gramofoonmuziek). 10.30 Gramofoonmuziek. 11.0012 00 Berichten ANP, hierna het AVRO Dansorkest en Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301,5 m. .8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. x.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12 15 KRO-orkest. 12 45 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 1.10 Vervolg concert. 2.00 Handwerküurtje. 3.00 Pianovoordra. ht en gramofoonmuziek. 3 40 Gramofoonmuziek. 3 45 Bgbe'lezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. zoo noodig gehad, want door de reeten van de wagens konden wij de Zulu's van Moseli- katse zien naderen, zes of zeven duizend man sterk, verdeeld in drie afdeelingen, die ver schillende zijden op ons zouden aanstormen, om ons onder hun rijen te verpletteren en dat was geen opwekkend gezicht voor dertig mannen en wat meer vrouwen en kinderen. „Toen ons gebed gesproken was, kusten mannen en' vrouwen, ouders en kinderen el kander voor het laatst misschien en dan werden de kinderen en een paar oude en zieke vrouwen in veiligheid gebracht in de tweede versterking, waaromheen wij dan de paarden vastbonden, terwijl alle anderen, mannen en vrouwen, naar hun post gingen. Ik stond achter Jan en Ralph, die zijde aan zijde streden, en herlaadde telkens hun ge weren. daarbg geholpen door een veertien jarig meisje. Het was nu doodstil in den wagenburcht: plotseling fluisterde Jan, die door zijn schietgat keek: „Allemachtig daar komen zij aan! „En daar kwamen zij aan, de zes of zeven duizend zwarte duivels, met een oorverdoo- vend gegil en geschreeuw en terwijl de grond dreunde onder hun stormpas. Van drie zgden kwamen zij aangerend, met opgeheven spe ren en het scheen me een oogenblik toe. alsof heel het versterkte kamp zou omver worden geworpen door den schok dier aanstormende menschenmassa. Doch niet alzoo; onze man nen stonden op hun post, met bleek gelaat en verfronste wenkbrauwen, zwijgend, roer loos en wachtend op het commando, want geen enkel schot mocht worden afgegeven, vóórdat het commando kwam in den vorm van het eerste schot van Baas Celiers zelf. Reeds waren de Kaffers tot dertig passen afstands genaderd, een woelende, golvende menschenmassa, op en tegen en naast elkaar gepakt als schapen in een kraal, hun woeste oogen wit als ivoor in het zonlicht, hun wreede speren trillend in de opgeheven han den, toen plotseling het signaal werd gegeven en alle geweren mt één oorverdoovenden slag hun doodelijke lading in die dichte massa joegen. „Zg rolden omver, bij dozgnen tegelijk, maar dat bracht hun aanval niet tot staan, want de volgende rgen. ons moordend vuur verachtend, snelden naar de wagens en gre pen ze en trachtten ze uit elkaar te rukken, tot de heele Zulumacht rond den wagenburcht woelde en rees en daalde en brulde als 9torra- gezweepte golven tegen de klippen der strandrotsen, terwijl de lucht dik en prik kelend werd van den rook en een regen van assagaaien rond het kamp neerdaalde. „Doch hoewel een paar der zwaar bepakte wagens een of twee voet werden verzet, ble ven ze overigens vast aaneengesloten staan en de over onze hoofden heen flitsende speren deden ons weinig leed. Groote hemel, wat een strijd was dat, die strijd van vijftig man tegen zes of zeven duizend. „Niet meer dan zeven voet ruimte scheid den ons van die golvende zee van gillende zwarte duivels, waarin wg keer op keer onze moordende salvo's joegen, zoo maar op goed geluk af, want het ware dwaasheid geweest, tijd te verspillen met aanleggen en mikken. Ieder schot wa9 raak, moest raak zijn te midden van die zee van menschelgke lede maten en onze schoten richtten een gruwe lijke slachting aan. Plotseling hoor ik het meisje naast mij roepen: Kgk, Tante, daar is een zwarte. „Ik keek om en waarlgk. vlak naast mij had een reusachtige Kaffer zich een weg ge baand door de doornen onder den wagen en kwam nu van onder den wagen uitkruipen. Het geweer, dat ik in de hand droeg, bevatte nog geen kogel, dus greep ik een zware bijl, die naast mij lag. en toen de Kaffer zich op de knieën oprichtte, gaf ik hem met de bijl één slag in den nek, die hem onmiddellijk tot een lijk maakt. Ja kind, tot zulk werk wer den wij, vrouwen der voortrekkers, in die dagen dikwerf geroepen. „Jan had juist zijn geweer afgeschoten en sprong, den Kaffer ziende, mij ter hulp Juist op dat oogenblik kwamen nog drie andere Kaffers van onder den wagen te voorschijn. Twee hunner richten zich bliksemsnel op en wilden zich met opgeheven assagaaien op Jan werpen. Ik dacht dat alles verloren was, want één opening in onze versterking kon ons lot beslissen, doch Jan vloog hun met een kreet van woede tegemoet. Al de storm wind kwam hij op hen aangebotst, greep met iedere hand een der Kaffers bij den strot en voordat zg hun speren konden gebruiken, had hij met zulk een wanhopige kracht hun hoof den tegen elkander geslagen, dat de twee duivels als zoutzakken neerploften, om zich nooit meer te bewegen. Dit feit raakte na den oorlog algemeen bekend en werd altijd als een heel bizonder wapenfeit beschouwd, want zooals iedereen weet, zijn Kafferschedels de dikste schedels, die er maar op aarde be staan. „Intusschen had het meisje Ralph's geweer herladen en daarmede schoot hg den derden Kaffer neer. Toen deed ook hg een dappere daad, want bemerkende, dat meer Zulu's door de opening onder den wagen trachtten bin nen te komen, greep hij den assegaai uit de hand van een der doode Kaffers en ging plat op den grond liggen, daardoor de opening met zgn eigen lichaam versperrend en met den 5.30 All Rour.d-sexltt en gramofoonmuziek. 7.0Ü Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 NCRV-Harmonieorkest en gramofoon muziek. 9.00 Lezing: „Gebieden en verbieden". 9.30 Bel Canto. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Bel Canto. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. assegaai naar de hoofden der aankruipende Kaffers stootend. Wg trokken hem echter spoedig terug, want het was te gevaarlijk voor hem daar; gelukkig had hg slechts een kleinen, onbeteekenenden steek van 'n speer gekregen. Wij duwden de lijken der vier Kaf fers nu onder den wagen en vulden de opening zooveel mogelijk met doornstruiken aan, zoo- dat die weg voor de Kaffers was afgesloten. „Dit feit besliste den strijd, want de Kaffers zagen, dat het niet mogelijk was, in den wa genburcht te komen en hoewel een enkele zich ergens anders een doortocht wist te ba nen, maar onmiddellijk neergestoken werd, bleven alle pogingen van den vijand ver- geefsch, zoodat van af dat oogenblik de heftigheid allengs verminderde. Binnen het kamp waren twee slachtoffers gevallen: Nicolaas Potgieter en Pieter Botha waren door de assegaaien doodelijk getroffen. ,Een half uur na het begin van den strijd ca_ de aanvoerder der Zulu's en Moselikatse's rechterhand het bevel tot terugtocht en de vgand trok af langzaam vol woede en spijt, want hij was verslagen, verslagen met zijn zes of zeven duizend man door dertig mannen en een nog minder getal vrouwen! ..Eén half uur! Dertig korte minuten slechts; de schaduwen waren slechts een weinig voortgegleden over den grond en toch, nu het achter den rug wa9. leek het ge beurde de helft van een leven te vullen. Hij gend, vermoeid en opgewonden, besmeurd met rook en kruitdamp, stonden wfl daar en zaken elkaar aan en keken om ons heen. Het tentdoek der wagens was in flarden; in het doek van onzen eigen wagen telde ik meer dan zestig speergaten en de grond, te midden van den wagenburcht, was als de rul* van een stekelvarken, want er stoken niet min der dan veertienhonderd assagaaien uit. Voor het overige lagen de twee gesneuvelde Boe ren op den grond, waar zij waren aangeval len. hun gezicht naar den hemel gekeerd en een speer door de borst, terwijl voorts twaalf andere mannen' meer of minder erg waren gewond, waarvan echter geen enkele aan zijn wonden bezweek. Van de vrouwen en kinderen was niemand gewond. „Maar buiten de wagenbucht welk een tooneel! Daar, op het rood-gekleurde gras, op en over elkaar, afzonderlijk en in stapels, lagen meer dan vierhonderd Zulu's de mees ten hunner dood en hoeveel gewonden de anderen met zich mede namen, zou ik niet kunnen zeggen." I (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7