Beurs te Rotterdam haar voltooiing nadert mei rassche schreden Felle brand in confectie-atelier Zware binnenbrand te Rotterdam een gebouw van louter graniet. staal en glas. Dé stad van het „Moderne Bouwen" is on getwijfeld de Maasstad. Door de omstan digheid. dat Rotterdam binnen zeer korten tijd is gegroeid van een bescheiden plaatsje tot de tweede stad des lands, en deze snelle groei uitsluitend gericht was op de haven, heeft zij den naam gekregen van een lee- lijke en vuile havenstad. Toen dan ook nieuwere inzichten er toe leidden, dat de stad een algeheele verjongingskuur zou on dergaan moest er ontzettend veel gebroken en gebouwd worden. Vooral de Coolsingel heeft langen tijd in het teeken van de ver bouwing gestaan en staat dat nog hoewel nu langzamerhand ook dezen straat Rotterdams eerste boulevard, gereed komt en zich in haar nieuwe kleed van moderne en frisscho architectuur met de groote we reldsteden kan meten. Een der gebouwen welke de mees te „flair" aan den Coolsingel zullen geven is de Nieuwe Beurs. Dit ge bouw is op zichzelf iets geheel nieuws in vele opzichten. Vele nieu we vindingen op het gebied der ar chitectuur, bouwkunde en acoustiek zijn in dit gebouw, dat uitsluitend uit staal, graniet en glas bestaat, verwerkt. Hoogstwaarschijnlijk zal het in Mei 1940 geopend kunnen worden. Vijf lange jaren heeft men er aan gewerkt, om tenslotte een bouwwerk te krijgen, dat de toets imet alle andere op dit gebied glans rijk zal doorstaan. velerlei bestemming. Voor dengene, die thans eens wil zien, hoe het met den beursbouw staat, is er feitelijk niet veel te zien en waarschijnlijk zal het geen er thans, nu de stellingen tot de eerste .verdieping zijn verwijderd, te zien valt te leurstellen. Een enorme glazen wand ziet men met er boven en er tusschen door stroo- ken wit gepolijst graniet, een inmense recht hoek, scherp van lijn, die tot nu toe bij de leeken op architectonisch gebied nog niet bepaald een geestdriftige bewondering heeft kunnen wakker roepen. Over eenigen tijd zal deze strakke, geometrische gevel, wanneer de schutting geheel is verwijderd, wor den verlevendigd door de puien van een café. eenige winkels en den in gang van de concertzaal, welke een sierlijk gevormde luifel krijgt. Want dit gebouw zal zeer zeldzaam zijn omdat de onderdeelen zoo verschil lende bestemmingen zullen krijgen. Architect J. F. Staal en zijn medewer kers bouwen niet alleen een beurs, zij bou wen een zeer groote beurshal, kantoren, winkels, een groot café-restaurant, een ver gaderzaal, een concertzaal, een feestzaal en nog meer, allen in een en hetzelfde enorme gebouw. En dat alles volgens de nieuwste technische mogelijkheden op het gebied van acoustiek, verlichting, verwar ming en luchtverversching. Dat de hoofd bestemming van het gebouw evenwel de beurs blijft, blijkt wel uit het feit, dat de beurshal de grootste hier te lande is. de groote beurshal. De vloer van de beurshal maakt door zijn enorme afmetingen een overweldigenden indruk, doch deze wordt nog'versterkt door construc tie van de overkapping. Deze over kapping is 90 meter lang, waarvan het glasdek een oppervlakte heeft van 4200 M2. Om de beursbezoe kers Noorderlicht te verschaffen, tocht te voorkomen en het schoon houden van het glas tot één keer per jaar, te beperken, zijn glastegels ontworpen, die bestaan uit twee la gen glas met een laag glaswol, waardoor het licht wordt gebroken. De ijzerconstructie van de overkapping getuigt eveneens van een grooten techni- schen ondernemingsgeest. Zij is gemaakt door de N.V. Gusto te Schiedam. Het totaal gewicht van de ijzerconstructie bedraagt 580 ton. Er zijn zeven overspanningen ge plaatst van 48 meter lengte, waarvan elke boog slechts uit 3 stukken bestaat. Aan het technische vernuft werden hierbij dan ook de grootste eischen gesteld. De gedeelten, waarbij er zijn van 8500 kg. gewicht, zijn op de fabriek van de N.V. Gusto gemaakt en 's nachts naar het terrein aan den Cool singel vervoerd. geen klinknagel. Uit laschtechnisch oogpunt bekeken is deze ijzerconstructie, waarbij geen klink nagel in deze zware overspanningen wordt geslagen, wel zeer bijzonder. Tien jaar gele- den, toen de laschtechniek nog niet zoo ver was gevorderd als thans, zou het niet moge lijk zijn geweest een constructie te maken als deze. Hoe veeleischend dit laschwerk wel is geweest, illustreert het feit. dat de arbeiders die er voor in aanmer king kwamen, mannen die in de techniek van het lasschen veel erva ring hadden, nog een speciaal werk stuk moesten maken voor zij bij 't lasschen van deze constructiedee- len te werk werden gesteld Zij moesten dus een soort examen af leggen en eerst wanneer hun proef werk bij alle onderzoekingen geheel bleek te hebben voldaan, werden zij aangesteld om het verantwoor delijke werk te verrichten. Terloops mag men hierbij opmerken, dat de moderne techniek, die zoo vaak het vak manschap ven'lakt, hier juist een hoog ont wikkeld vakmanschap yereischt. In het midden van de langwerpige beurs hal bevindt zich het postkantoor; de noord zijde is bestemd voor de graanibeurs, de oostzijde voor de schippersbeurs en de zuid zijde voor de effectenbeurs. De wandbeklee- ding van de hal is van marmer, een ge vlamd, levendig marmer. de acoustiek. Voor het eerst in de moderne bouwtechniek wordt 'n zaal van de enorme afmetingen als de beurs hal geheel acoustisch behandeld. En het resultaat daarvan zal zijn, naar de proefnemingen hebben uit gewezen, dat bij een gemiddeld bezoek van 2000 personen de na- galmtijd slechts ongeveer drie se conden zal zijn. Uitgebreide studies zijn er noodig geweest om dit te bereiken. De speciale acoustische behandeling van de hal maakte trouwens ook, dat men met de aanbestedingen voor dit onderdeel van het groote complex heel wat zorgen heeft gehad. Maar tevens blijkt ook hieruit, dat Rotterdam met deze nieu we beurs een gebouw heeft gekregen, waarin de nieuwste overwinningen van de techniek zijn toegepast. Wie maar eenigszins bekend is met het geluid, het geraas vaak, dat door 'een groote zaken doende menigte in een beurs kan worden verwekt, zal beseffen van hoeveel belang de toepassing van de laatste vorderingen van de acoustische wetenschap bij dit bouwwerk mag worden geacht. de zaal van de kamer van koophandel. Een zeer belangrijk onderdeel van het werk, dat nogal hoofdbrekens heeft gekost, is de inrichting en aankleeding van de zaal, waarin de Kamer van Koophandel zal vergaderen, de meest representatieve zaal van het geheele complex. Architect Staal heeft den vorm van deze 30 meter lange 12 meter breede en iy2 meter hooge zaal niet weggestopt. Integendeel, zij staat op zuilen met den grooten gebogen glazen gevel er voor, welken de architect van het hoogste aesthetische belang voor zijn ge bouw acht, klaar en duidelijk te zien op het meest sprekende gedeelte van het ge bouw, boven den ingang, die naar de beurshal voert.' Langdurig heeft de architect met zijn ex pert op het gebied van de acoustiek ge- experimenteerd om deze groote zaal in zijn project te kunnen behouden met dit exterieur en er toch een goede vergader zaal van te maken, zoowel wat betreft de verstaanbaarheid, wanneer de leden van de Kamer om de tafel confereeren, als wat betreft de val van het licht. Twee principes gingen voorop: gemakkelijke verstaanbaar heid en een zoodanige opstelling van de zetels, dat geen der vergaderenden tegen het licht in kijkt. Het bureau van de Ka mer zal nu achter een, niet hoog, gebogen scherm met den rug naar de glazen serre komen te zitten; de leden zullen zich scha ren aan een tafel, die een eivorm heeft en waarvan het puntigste einde het verst in de zaal staat. De wanden van de zaal zij worden met hout bekleed zullen eenigszins naar boven overhangen; aan de achterzijde van de zaal zijn ze 12 meter van elkaar verwijderd en aan de voorzijde 10 meter. Wat de houtbekleeding betreft kan nog worden gezegd, dat deze licht van kleur is en dat, ook al weer na langdurige experi menten, een constructie is gevonden, waar in acoustieke stof is verwerkt, zoodat een eenheid tusschen absorbeeren en kaatsen van het geluid is verkregen. De vloer van de zaal is van marmer. De wanden zullen zich voor bijzondere versie ringen niet leenen, maar daardoor komt, b.v. door middel van beeldhouwwerk, het scherm in aanmerking, dat achter het bureau van de Kamer wordt geplaatst. de kantoren. Op de vijfde étage van het gebouw bevin den zich de talrijke kantoren: mooie, lich te i'uimten, die eveneens uitstekend voor hun doel geschikt zijn en waarbij ook de laatste technische snufjes zijn toegepast. Vele dezer kantoren zijn reeds verhuurd en zes weken geleden is het eerste kan toor in gebruik genomen. Binnen enkele dagen zullen ook de Kamer van Koophan del en het Handelsregister hun tenten hier opslaan, zoodat het in het gebouw reeds een drukte van belang zal worden, nog vóór het hoofdgebouw de eigenlijke beurs gereed zal zijn. het exterieur. Als gevelbedekking heeft men gekozen licht grijze, geglazuurde baksteenen, die een buitengewoon mooien indruk maken. De steenen zijn niet gemetseld zooals dit geschiedt bij het bouwen van een pand, dat alleen in gemetselden baksteen wordt op getrokken. De steenen zijn hier écht een bekleeding van den gevel (welke uit staal en beton bestaat), de bekleeding van een betongebouw, zoodat de versteviging, die het leggen van één heelen steen boven twee helften van de steenen er onder, geeft, hier niet noodig was. De gladde, zacht glanzen de steenen worden keurig boven elkaar met vrij diepe voegen aanééngerijd. De gevel aan de zijde van den Coolsingel bestaat uit platen Noorsch graniet, welke gepolijst zijn en die in een bronzen omlijs ting zijn aangebracht. Daarboven bevinden zich de stalen raamconstructies. Deze pla ten zijn voorzien van een geluidwerende stof, zoodat het groote-stadsrumoer van den Coolsingel niet of heel vaag in het gebouw zal doordringen. Boven den hoofdingang komt tegen een grooten, vlakken gevel een siermetselwerk. Geglazuurde steenen in diverse maten en vormen er zijn 300 verschillende typen worden zoodanig gemetseld, dat er een teekening ontstaat, die doet denken aan vlechtwerk. Bij het beroemde Dogenpaleis te Venetië treft men metselwerk aan, waar op dit van de Beurs sterk gelijkt. De tee kening is eenvoudig maar heel sierlijk en geeft, ook doordat hier grijze steenen in verschillende nuances worden gebruikt, aan dezen gevel iets levendigs. De hoofdentrée met de verhoogde stoep en het trappencomplex zal ongetwijfeld een imposanten indruk op de Rotterdammers maken. De ruimte, de wijdheid, maakte reeds indruk toen het gebouw pas voor het eerste eenigszins vorm begon te krijgen, doch wanneer het gebouw zal worden open gesteld, zal men waarlijk van een grootsche entrée kunnen spreken. Evenals de gevel aan den kant van den Coolsingel worden de stoep, de trappen en de kolommen met Noorsch graniet bekleed, maar in tegenstel ling met den Kevel, wordt dit graniet niet gepolijst, tenzij hier en daar voor een sier lijke afwerking. Inderdaad, wanneer over niet te langen tijd het gebouw zal zijn afgewerkt en het officieel voor het publiek wordt opengesteld zal Rotterdam en in het bijzonder de Cool singel een bouwwerk rijker zijn, dat uitste kend op zijn plaats is, naast het stadhuis en het hoofdpostkantoor en dat getuigenis aflegt van de vooruitstrevendheid van de Rotterdammers in hun pogen de stad te verfraaien en de leuze: „Rotterdam Woon stad" geheel waar te maken. De nieuwe zes onderzeebootjagers De afmetingen van de zes onderzeeboot- jagers, die Zaterdag jL vanwege het De partement van Defensie zijn aanbesteed, zijn de volgende: lengte 85 meter, breedte 6,8 meter en diepgang 2 meterè Het stan daard deplacement is 395 ton en de maxi mum snelheid 24 mtjL De booten worden bewapend met mitrailleurs van 40 milli meter en dieptebommen. „Rotterdam" voor den sloop verkocht Vrijdag naar Hendrik Ido Am bacht. De directie der Hol 1 and-Atmerika-1 ijn deelt ons mede, dat het s.s. „Rotterdam" voor den sloop verkocht is aan de N.V. Frank Rijsdijk's Industrieele Ondernemingen) te Hendrik Ido Ambacht. eHt 6chip zal, o.o.v., Vrijdag as.. woTdeü afgeleverd. distributiekaarten voor militai ren die achterblijven van verlof Blijkens een mededeelinig van den minis ter van economische zaken kunnen militai ren, die niet in eigen voeding voorzien zich indien zij wegens ziekte en dergelijke geval len achterblijven van verlof na afloop van iedere week, dat zulks voortduurt na het beëindigen van het tijdsbestek, gedurende hetwelk verlof is verleend wenden tot den commandant van hun legeronderdeel met het verzoek hun een verlofdistributiekaart geldig voor zeven dagen, te doen toekomen. Tegen inlevering van deze kaart wordt op een distributiekantoor rantsoen'boekje 1 verstrekt, hetgeen bonnen bevat ter verkrij ging van in distributie gebrachte goederen, in een hoeveelheid benoodigd .voor, één week. Gladheid bemoeilijkte het blus- schingswerk. Gistermorgen omstreeks half negen ont stond brand in het confectie-atelier van de firma S. Mamlok te Amsterdam gelegen op de beide bovenverdiepingen van het per ceel Prinsengracht 153, tegenover de Wes- termarkt. Het werd een felle uitslaande brand, die de brandweer gedurende een uur de handen vol werk gaf, waarna het gevaar bezworen was, wat echter niet wegnam, dat het nasmeulende vuur nog den geheelen voormiddag de waakzaamheid van de brandweer bleef eischen. Het confectie-atelier van de heeren Mam lok is gelegen op de tweede en derde étage van het genoemde perceel, dat eigendom is van den heer te Brink. Het achter-ate lier op de tweede étage wordt verwarmd door een kachel, doch om, bij de felle koude die gistermorgen heerschte, wat extra ver warming te geven aan het personeel, dat ver van de kachel verwijdend zat, was een petroleumkachel aan den anderen kant van het atelier geplaatst. Door een onge luk is deze kachel te half negen, toen het personeel op het atelier kwam,omgeval len. De brandende petroleum verspreidde zich snel over den vloer en pogingen van eenige meisjes en een der aanwezige fir manten om met bij de hand ligende lappen stof de vlammen te dooven, mochten niet slagen. Toen het vuur integendeel om jich heen greep, moest men een veiligen af tocht zoeken en alarmeerde men de brand weer. Toen deze arriveerde, waren de vlammen aan den achterkant van het perceel reeds doorgeslagen naar de derde verdieping en door het dak heen, zoodat het vuur zich ontwikkeld -had tot een felle uit slaande brand. Gelukkig was op dit tijdstip de koude niet zoo hevig, dat het bluschwater ter stond bevroor, doch wel bevroor het op den duur, wat het blusschingswerk even zeer bemoeilijkte, omdat de brandwachts voortdurend slachtoffer van de gladheid dreigden' te worden. Het geheele atelier brandde uit en een groote voorraad voor aflevering gereed zijn de confectiegoederen, alsmede een voor raad stoffen, ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Twee verdiepingen, uitgebrand Vermoedelijk, doordat men met behulp van een lucifer had gezocht naar kleeren in een kast, is gistermorgen brand ont staan in de woning van de familie Bozna op de tweede étage van een pand aan de Gouvernestraat te Rotterdam. Toen het vuur ontdekt werd, viel er aan blusschen niet meer te denken en de fa milie Bozna, bestaande uit man, vrouw en vier kleine kinderen, moest overhaast vluchten. Ook de bewoners van de derde étage moesten het huis snel verlaten en de heer D. Hager, die op zolder een kamertje heeft, zag zich den weg naar beneden zelfs afgesloten, zoodat hij, ove<r het dak naar de buren moest gaan. De brandweer was spoedig ter plaatse en bracht zeven stralen- in werking om het vuur te blusschen. Daarbij bleek het noo dig ook de belendende woningen te ont ruimen. Een uur na het uitbreken van den brand was het gevaar voor uit breiding geweken en om kwart voor negen kon men zeggen, dat de brand gebluschtr was. De tweede en derde étage -brand den totaal uit. Ook het dak kreeg schade evenals dat van 't naastgele gen huis. De benedenverdiepingen beliepen veel waterschade. Moeder vermoordt haar baby Tot een Jaar veroordeeld, waar van 6 maanden voorwaardelijk. De Rotterdamsche rechtbank deed giste ren uitspraak in de zaak tegen de 24-iarige mej. M. M. de K. uit Vlaardingcn, aan wie ten laste was gelegd, dat zij haar pasgebo ren kindje, door het de keel dicht te knijpen had gedood. De zaak was op 19 December jl. met ge sloten deuren behandeld. De Officier van Justitie eischte toen een gevangenisstrat voor den tijd van twee jaar, met aftrek van preventieve hechtenis. Gisteren veroordeelde de rechtbank de vrouw tot een jaar gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. Verzekering dekt de schade, behalve die van het gezin Bozna, waar de brand be gonnen is. Het werk van de brandweer werd zeer bemoeilijkt door de felle koude. Het bluschwater bevroor spoedig en maak te 'de straat spiegelglad. Piet van Nek als militair ordonnans Gelukwensch van het 7e ment voor Amsterdam, regi- Gistermorgen heeft de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. op het stad huis de gelukwenschen in ontvangst geno men van de Amsterdamsche militairen, die gelegerd zijn in het 7e regiment te Amers foort. Op origineele wijze zijn deze felicita ties overgebracht. Met toestemming der mi litaire autoriteiten was de bekende wielren ner Piet van Nek 's morgens om 9 uur uit Amersfoort gestart. Hij had een eikenhou ten koker bij zich, waarin een fraaie oorkon- dede was gestoken. Op deze oorkonde, welke dr. de Vlugt oim 12 uur van Piet vaii Nek in ontvangst nam, stonden de gelukwenschen aan den burge meester van Amsterdam vermeld, terwijl de militairen hoopten, dat zij spoedig naar hun stad zouden kunnen terugkeeren. Men was erkentelijk voor de bijzondere zorgen, wel ke de hoofdstad aan zijn gemobiliseerde inwoners besteedt. De burgemeester dankte voor dit bewijs van saamhoorigheidsgevoel. Vervolgens keerde Van Nek per fiets naar Amersfoort terug. hulp aan turkije. Explosie te Amsterdam KETEL VAN VERWARMINGS INSTALLATIE ONTPLOFT. Twee gewonden. Aardewerkma gazijn verwoest Gistermorgen om ongeveer elf uur heeft zich in de perceelen Ferdinand Bolstraat 106108, te Amsterdam, waarin de glas en aardewerkwinkel van den heer J. Rubens is gevestigd, een hevige ontploffing in de ver- vvarmingsinstallatie voorgedaan. De ketel stond in een achter den winkel gelegen ruimte, welke met een deur was afgesloten. In den winkel bevonden zich op het oogenblik van de ontploffing eenige klanten en het voltallige personeel, bestaan de uit vijf verkoopsters. De gevolgen van de explosie wa ren zeer ernstig. De deur van het lo kaaltje, waar de ketel stond, werd uit zijn hengsels gerukt. Een groote wolk stoom werd den winkel in ge blazen. Een vriend van den eigenaar, de heer F. Hirsch, raakte bekneld tusschen de openstaande deur en den muur en kreeg een bloedende hoofdwonde, alsmede verschillende brandwonden. Hij werd door den G.G. en G.D. overgebracht naar het Ned. Israëlietisch ziekenhuis. Ook een winkeljuffrouw, die in de na bijheid van den ketel stond, raakte gewond, doch niet ernstig. De luchtdruk richtte een ware ravage in het glas- en aardewerk aan. Een groot deel van de inventaris van den winkel en van het daarachter gelegen magazijn werd ver nield. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. Gelukkig ontstond geen brand, zoodat de weldra gearriveerde brandweer, onder com mando van den adjunct-brandmeester van den Wijngaard, zich slechts behoefde te be palen tot het opruimingswerk. De politie en bouw- en woningtoezicht zul len een onderzoek naar de oorzaak van de explosie instellen. Volendam ijsparadijs Het ijs tusschen Amsterdam eu Volendam is goed. De V.V.V. Volendam meldt, dat de toe stand van het ijs zeer goed en betrouwbaar is. Volendam is per schaats van Amsterdam uit over Monnikendam en Marken goed te bereiken. Naar wij vernemen wordt hier te lande een commissie opgericht dat zich ten doel heeft gesteld hulp te verleenen aan hen, die door de aardbeving in Turkije getroffen zijn. Verschillende vooraanstaande Nederlanders zeide hij, voor een kraohtigen druk is ui; zullen in dit comité zitting nemen. geoefend." Australische luchtmacht versterkt In 1940 3000 piloten naar Europa. Fairbairn, de Australische minister van luchtvaart, die juist terug is gekeerd van de conferentie over de opleiding van de luchtmacht van het Britsche gemeenebest, welke in Canada, is gehouden, heeft in een interview verklaard, dat in 1940 nog 3000 Australische vliegers naar Europa zullen gaan. De vliegers zullen worden georgani seerd tot Australische escadrilles met Austra lische commandanten. De Minister spoorde de jonge Australiërs aan zich te melden en niet teleur gesteld te zijn, wanneer zij niet direct worden opge roepen. „Duitschland zal niet wijken, zoo 482e STAATSLOTERIJ Niet officieel) 4de klasse, 1ste lijst Trekking van Dinsdag 2 Januari 1940 Hooge Prijzen f 5000.— 6541 f 1500.— 2710 f 1000.— 13600 f 400.— 3312 11765 f 200.— 4474 6710 f 100.— 1928 4540 9543 14429 15052 19902 Prijzen van 65. 1016 1055 1078 1102 1126 1143 1158 1179 1237 1244 1254 1258 1262 1273 1303 1420 1426 1432 1501 1513 1521 1571 1619 1632 1651 1697 1745 1751 1834 1866 1930 1960 1977 1996 2001 2009 2045 2050 2068 2072 2094 2123 2184 2206 2269 2309 2310 2357 2442 2462 2463 2531 2537 2555 2568 2592 2623 2628 2666 2724 2742 2783 2788 2789 2792 2831 2858 2867 2916 2932 2943 2949 2967 2998 3003 3033 3045 3049 3075 3084 3098 3182 3183 3197 3205 3224 3226 3304 3340 3391 3442 3465 3473 3508 3531 3544 3641 3666 3699 3701 3759 3815 3825 3855 3907 3908 3928 3955 3966 4052 4068 4078 4086 4098 4143 4153 4158 4178 4231 4248 4382 4414 4459 4485 4512 4530 4539 4590 4592 4605 4643 4654 4683 4697 4705 4717 4780 4796 4859 4876 4900 4931 4933 6043 5073 5122 5150 5218 5220 5234 5251 5254 5271 5284 5294 5309 5322 5441 5446 5523 5618 5620 5667 5753 5797 5805 5828 5847 5869 5881 5891 5899 5912 5934 5950 5960 5987 5999 6027 6049 6127 6156 6158 6184 6276 6329 6349 6365 6403 6412 6440 6449 6521 6532 6544 6582 6586 6591 6634 6640 6654 6658 6669 6845 6885 6891 6900 6928 6948 6951 6961 6969 6979 7006 7019 7032 7040 7051 7052 7062 7064 7084 7126 7131 7182 7254 7262 7357 7358 7412 7424 7489 7500 7503 7583 7590 7599 7634 7636 7685 7713 7718 7724 7770 7852 7877 7880 7923 7944 7957 8033 8068 8111 8116 8197 8207 8261 8277 8298 8300 8333 8396 8456 8463 8476 8503 8576 8580 8640 8668 8702 8711 8733 8752 8754 8758 8759 8899 8901 8915 8943 8987 9048 9060 9089 9144 9203 0215 9243 9272 9330 9367 9379 9383 9393 9537 9546 9573 9580 9592 9645 9655 9763 9780 9791 9834 9878 9906 9931 9935 9938 9945 10051 10054 10136 10153 10202 10207 10211 10219 10222 10223 10235 10240 10322 10343 10354 10392 10508 10528 10600 10618 10622 10637 10654 10671 10724 10875 10894 10902 10905 10914 10929" 10949 10997 11001 11145 11161 11190 11240 11241 11290 11334 11343 11399 11450 11504 11535 11542 11598 11611 11622 11675 11688 11695 11728 11764 11766 11844 11845 11874 11911 11934 11951 12053 12065 12084 12103 12117 12163 12206 12217 12269 12273 12282 12319 12335 12351 12366 12400 12420 12450 12467 12476 12592 12600 12634 12691 12724 12745 12771 12787 12843 12905 12918 12963 13058 13086 13161 13203 13232 13243 13291 13329 13412 13486 13527 13531 13549 13623 13647 13748 13767 13779 13782 13796 13804 13852 13859 13898 13S06 13915 13918 13977 14000 14017 14033 14043 14046 14062 14079 14082 14109 14125 14138 14151 14157 14159 14180 14296 14302 14304 14345 14351 14478 14515 14547 14613 14619 14650 14665 14667 14742 14774 14802 14808 14810 14813 14841 14848 14854 14866 14914 14923 14925 14930 14962 14993 15005 15050 15056 15061 15082 15083 15091 15093 15120 15151 15159 15182 15193 15200 15264 15294 15323 15362 15418 15424 15425 15439 15443 15458 15482 15495 15553 15571 15623 15626 15658 15666 15686 15697 15701 15706 15714 15728 15796 15837 15865 15889 15919 15928 16016 16105 16112 16117 16133 16159 16206 16226 16235 16274 16284 16301 16341 16382 16409 16566 16568 16575 16592 16603 16638 16643 16663 16720 16726 16727 16741 16803 16903 16939 17050 17072 17093 17101 17106 17189 17204 17233 17249 17285 17333 17401 17413 17430 17434 17436 17479 17497 17500 17524 17527 17562 17599 17634 17665 17679 17718 17758 17848 17873 17876 17894 17898 17994 18019 18020 18134 18186 18196 18197 18226 18236 18244 18253 18262 18283 18349 18357 18398 18414 18478 18494 1850G 18510 18513 18530 18538 18585 18631 18681 18711 18715 18716 18740 18761 18777 18815 18827 18834 18881 18897 18903 18974 18989 18997 19035 19056 19096 19099 19112 19119 19168 19173 19215 19262 19269 19284 19317 19328 19387 19415 19423 19425 19447 19503 19536 19538 19567 19572 19574 19581 19599 19627 19674 19696 19697 19733 19772 19777 19820 19872 19974 19976 20025 20072 20094 20134 20173 20220 20228 20242 20259 20312 20344 20347 20399 20404 20406 20479 20532 20535 20567 20590 20607 20630 20664 20669 20680 20757 20761 20781 20788 20806 20867 20920 20921 20991 21010 21035 21040 21088 21096 21106 21107 21127 21131 21159 21274 21276 21291 21307 21321 21346 21409 21420 21456 21470 21499 21543 21587 21637 21649 21661 21715 21717 21725 21752 21786 21796 21816 21821 21825 21945 2194Ï

Schager Courant | 1940 | | pagina 8