AardbevingMene Tekel der Natuur Wij lazen voor II Kamer van Koophandel Turkije s ramp: Het militair gezag zal niet overvragen Donderdag 4 Januari 1940 Tweede blad PROTEST TEGEN HET RUSTTIJDEN- BESLUIT VOOR HANDELSREIZIGERS. Gistermiddag vergaderde in het Stadhuis te Alkmaar de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier, voor het eerst in het Nieuwe jaar. Voorzitter: de heer S. W. Arntz. Secretaris: de heer D. J. Scheffel. Opening. De Voorzitter opende met een woord van welkom en richtte zich in waardeerende woorden speciaal tot het nieuwgeközen lid, den heer Ringers. Installatie nieuwe leden. De nieuwe «leden werden geïnstalleerd, waarna Voorzitter zijn elders in dit blad af gedrukte nieuwjaarsrede hield. De heer Kolster dankte den voorzitter voor zijn overzichtelijke nieuwjaarsrede. Spreker verheugde zich zeer over de uitbreiding van de Wieringermeer. De notulen werden zonder op- of aanmerkingen onder dankzegging gearresteerd. Verkiezing Voorzitter. Tot voorzitter werd herkozen de heer S. W. Arntz en tot onder-voorzitters de hee- ren: Kolster (groot bedrijf) en Schmalz .(Kleinbedrijf.) Samenstelling commissies. Het Bureau stelt voor de oude samenstel ling te handhaven met in achtneming van de volgende wijzigingen: e. de Commissie van Verordeningen wordt uitgebreid met den heer F. H. Ringers; b. in de Verkeerscommissie maakt de heer S. W. Arntz plaats voor den heer F. H. Ringers. Aldus besloten. INGEKOMEN STUKKEN. Wij noemen hiervan: de contingenteeringen. a. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, gericht aan den Minister van Economische Zaken, no pens de contingenteeringen. De secretaris leest een resumé van dit ad res voor, waaraan wij ontleenen: De tot op heden genomen maatregelen op het gebied van opheffing en niet-verlen- ging van contingenteeringen, stemmen tot teleurstelling. Als richtsnoer ziet de Kamer opheffing der contingenteeringen, in sommige geval len wellicht een geleidelijken overgang. In afwachting hiervan mag niets worden nagelaten om door soepele contingenteerings- regelingen en soepele uitvoering dier rege lingen aan de belangen van den invoer zoo .min mogelijk belemmeringen in den weg te leggen. De lieer Kluitman kan met overzien, dat het, doel op deze wijze kan worden bereikt. Immers, het is van buitengewoon veel be lang, dat zooveel mogelijk dient te worden ingevoerd. De heer Grondsma wijst erop, dat de de viezen tegen elkaar moeten worden uitge wisseld, doch daarvan is tot nu toe bitter weinig gebleken. De regeering heeft hierom trent te beslissen. De stand van de clearing is gunstiger ge worden zegt voorzitter, daar Duitschland weer invoer toestaat. Als de contingentee- ring soepeler wordt toegepast, of wordt op geheven, zal dat onze uitvoer ten goede ko men. De heer Bennet wil adhaesie betuigen aan het adres van Amsterdam. Aldus wordt besloten. b. Ook is ingekomen een adres van den heer KI. F. Oortgijsen te Den Helder met verzoek de electrificatie van het baanvak Den HelderAlkmaar te bevorderen. De heer Kolster zegt, dat het oud nieuws is, de directie der Spoorwegen weet dit reeds lang, doch schijnt deze electrificatie niet voor elkaar tc kunnen krijgen. Het adres wordt voor kennisgeving aan genomen. De Nederlandsche industrie en de handeL Ingekomen is een schrijven van de Ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" waarin zij wijst op dc door haar te verleenen be middeling teneinde ontstane wrijvingen lusschen Nederlandsche industrie en han del op te lossen. De voorzitter noemt een en ander zéér tactisch; immers, daarmede wordt het Ne derlandsch Fabrikaat gesteund. Het schrijven wordtd an voor kennisge ving aangenomen. Zitting Dienstregelingscommissie. Rapport van den heer M. A. Kolster, lid van den Spoorwegraad, omtrent het behan delde in de zitting van de dienstregelings commissie van dezen Raad. Het rapport wordt onder dankzegging aan den heer Kolster goedgekeurd. Het voorontwerp Rusttijdenbesluit. Bespreking van de bezwaren tegen het Voorontwerp-Russttijdenbesluit voor handels reizigers, hetwelk is ingediend bij den Hoo- gen Raad van Arbeid. De Voorzitter zegt, dat de handelsreizi gers Zaterdags na één uur en 's avonds na een bepaald uur straks wellicht niet meer voor hun patroon mogen werken. Dat is een nieuw wetsontwerp. Spr. noemt zulks een groote belemmering voor tal van bedrijven, vooral op markt dagen. Dc voorzitter gelooft dat de wet de per ken te buiten gaat en zou deze bezwaren willen kenbaar maken aan de Regeering. De lieer Schmalz wijst erop. dat juist bij den detailhandel 's Zaterdags een groote bedrijvigheid heersclit en hoopt, dat dit ontwerp niet als wet wordt aangenomen. Daartegen dient de Kamer zich te verzet ten. meent snr. De heer Endel meent, dat de Midden- fetand er eveneens groote hinder van zou ondervinden. Ook het hotelbedrijf zal er onder lijden, is spr.'s oordeel. De voorzitter wijst erop, dat in geval de wet wordt aangenomen, de reizigers de hotels niet meer zullen bezoeken. De heer Grondsma: Maar een reiziger moet toch ook eten. (Gelach) Besloten wordt een adres te richten aan den Minister om tegen dit wetsontwerp te protesteeren. De vacanties der scholen. De secretaris wijst erop, dat de Kamer van plan is voor de zömervacanties van de scholen een andere oplossing te vinden, zoo dat de scholen niet alle tegelijk vacantie krijgen, zulks in het belang der hotels en pensions. Met andere Kamers zou kunnen worden getracht een oplossing te vinden in dezen geest. De vergadering gaat hiermede accoord. Rondvraag, ...Deze levert niets van belang op, waarna sluiting volgt. SCHAGEN WERKLOOSHEID EN ARBEIDS BEMIDDELING. Op Zaterdag 30 December stonden 90 werk- loozen ingeschreven, waarvan 51 in de steun regeling; 4 werkloozen maken een wacht- week door, terwijl 36 werkloozen uit hun bondskas trekken. On Zaterdag 30 December stonden 95 per sonen als werkzoekende ingeschreven, waar van 23 grondwerkers, 1 metselaar 3 opperlie den, 5 timmerlieden, 1 afschrijver, 3 arbei ders-chauffeur, 1 stucadoor, 1 vlechter, 1 let terzetter, 46 landarbeiders, 7 losse arbeiders, 1 bloemistknecht, 1 stoker en 1 kleine koop man. Het aantal arbeiders dat in deze gemeente in het le kwartaal 1940 in werkverschaffing mag worden geplaatst bedraagt 50. SINT MAARTEN KEESJE DE RUYTER KOMT! Den biljartliefhebbers van Sclvagen en omgeving wacht een zeer bijzondere attrac- 6tie! Keesje de Ruyter, het 14-jarige biljart- wonder uit Waalwijk zal gedurende dit weekeinde zijn kunst vertoonen in Hotel Geel. Het is de eerste maal, dat de knaap in Schagen optreedt, doch door zijn schit terend werk in de omgeving o.a. te Anna Paulowna is zijn naam reeds gevestigd. Be kwame tegenstanders zullen met hem in het krijt treden, dus we kunnen spannen de p-artijen verwachten. Voor nadere bij zonderheden zie de advertentie in dit blad. BEVORDERINGEN BIJ HET P.W.B. Naar wij vernemen is de heer P. Wcij, tot dusverre in tijdelij.ken dienst in vas ten dienst van het Povinciaal Waterleiding bedrijf overgegaan. Bij hetzelfde bedrijf is de heer K. Weeland van arbeider in alge- meenen dienst tot fitter bevorderd. DE NIEUWE LANDBOUWSCHOOL. 16 Jan. in gebruik? Het is de bedoeling, dat op 16 Januari a.s. de nieuwe Rijkslandbouwwinterschool officieel in gebruik wordt genomen. Of deze bedoeling ook werkelijkheid zal wordez, hangt af van ons gemeentelijk appare/vt, dat nog eenige voorzieningen moet treffen. De Directie van den Landbouw in Den Haag en verdere autoriteiten hebben, zoo vernemen wij, zich met bovengenoemden dalum accoord verklaard. Wat het gebouw betreft, dit is gereed, slechts moeten banken nóg worden ge plaatst en lampen en gordijnen aange bracht. Het is voor directeur Lienesch qn zijn jongens, die natuurlijk popelen van ongeduld, om hun mooie nieuwe bezit in gebruik te nemen, te hopen dat de offici eels plechtigheid niet onnoodig verschoven wordt en de 16e inderdaad „de" dag voor de R.L.W.S. zal worden. VERLENGING BAGGERREGELING. Het verrichten van bagger- en slootwerk in werkverschaffing in deze gemeente, mag vol gens beslissing van den Minister van Sociale Zaken worden voortgezet tot en met 31 De cember 19-40. BENOEMD. De Directeur der Gasfabriek alhier de heer Ir. H. van den Boom is benoemd tot inge nieur bij den Octrooiraad te 's-Gravenhage. ESTAFETTEWEDSTRIJD. Alhier werd op de prachtige ijsbaan, „de Wiel" een estafette wedstrijd gehouden voor volwassenen. De prijzen bestonden uit con tanten. De uitslag was: Mej. J. KroonBij- post en Bert Jonker 1; Annie de Groot en Jan Jonker 2; Marie Kooij en Klaas Hem mer 3 en Dieuw Bronder en Sieni van Drunen 4. VALKKOOG. IJSVERMAAK. Voor de schooljeugd alhier was op de mooie ijsbaan „de kleine wiel" een wed strijd georganiseerd en ook konden de jongste meisjes en jongens hun kunnen toonen in het hardprikken. Als bolleboozen kwamen hierbij uit als le H. Kistemaker, 2 Corrie Eriks, 3 Corrie Witte, 4 L. Witte, 5 Fr. Witte en 6 Annie Bij post. Voor de grootere jongens was rijden per schaats met hindernissen uitgedacht, waar bij favoriet werden 1. A. Breed, 2. A. Boon tjes, 3 P. Zwaan, 4 P. Bronder, 5 J. Wit, 6 A. Borst en 7 P. Borst. Ook de grootere meisjes kregen dezelfde taak uit te voeren en de vlugste hierbij was: 1 Tr. Wit, 2 G. Kooij, 3 D. Borst, 4 J. Borst, 5 M. Zijdewind en 6 B. Feijen. Voor de volwassenen was er estafette rij den. Hierbij werden na hevige kamp Mej. C. Bijpost Rd. en Dirit van Schai'k no. 1, Grc Bijpost Wd. en Harm de Jong 2; Guur- tje Koopman en R. Bijpost Mz. 3. Trien Bronder en D. Kooij 4; Nel Bijpost Wd. en Gerrit Breed 5 en M. Kuiper en J. Boon tjes Jr. 6. De prijzen hestonden uit contanten. BARSINGERHORN DOKTER WERNER GEHULDIGD. Dinsdagavond is in „De Fortuin", Dr. Werner gehuldigd, ter gelegenheid van zijn 12% jarig ambtsjubileum. Toen de jubilaris met zijn gezin te ruim 8 uur de zaal binnen trad, was geeu plaatsje onbezet. Met een door „de me nigte" staande gezongen „Lang zal hij- le ven", werden zij verwelkomd, waarna de Voorzitter van het Comité, de Edclachtb. heer Burgemeester, Dokter en Mevrouw toe sprak op de wijze, zooals wij dat van Burg. Loggers gewend zijn geraakt. Verschillende plaatselijke vereenigingen uit Bai^singerhorn en Ivolhorn. als de béi de zang cn Gymnastiekvereenigingen het strijkorkest O.V.K. en de tooneelver. „Lief dadigheid" lieten zich hooren, terwijl voorts verschillende sprekers nog het woord voer den hetzij in dichtvorm dan Wel anders zins. Noemen wij Ds. van der Veen, 'die als vriend sprak en zijn woorden vergezeld liet gaan van de aanbieding van een boek werk behandelende de Synthetische ge neeswijze, Mevr. Schcnk-Kant, namens de afd. van Boerinnen e.a. Plattel. Vr. de heer Zeeman, en de heer van Stipriaan na mens de afd. van den Bond voor Staatspen- sionnccring, Kolhorn en Barsingerhorn de laatste tevens namens Vischclub en Zie- GROOTER DAN DE STRIJD VAN MEN- SCHEN TEGEN MENSCHEN, IS DIE VAN DEN MENSCH TEGEN DE NATUUR. Het gerucht van den krijg is overstemd door het geweld van de natuur. In Tur kije trok de aardkorst zich samen, als bal de zij de vuist over de zelfvernietiging waaraan de mensch zich te buiten gaat on terwijl de wereld vol ontzetting staart naar de cijfers van dooden, gewonden, dakloo- zen en vermisten, is een land in rouw ge dompeld. De Turksche kranten verschij nen met rouwranden op hun ^voorpagina s, men vreest een aantal van 25.000 dooden en gewonden, tientallen malen grootcr van omvang nog is het aantal diergenen die ijlings dc velden in vluchten om het veege lijf te bergen. Vijftien steden cn bij kans twintig dorpen zijn geheel verwoest waar eens het volle leven bruischte. waar beweeg was en vertier, waar eens de adem ging van het karakteristieke Turk sche leven, daar waart thans de dood rond en daar vertellen de rookende puinhoopen van een navrante catastrophe. Aardbevingen zij zijn oud als de we reld en de menschheid zelve en zij heb ben ons immer de verschrikkingen ge openbaard van den strijd der menschen tegen de elementen. Bezien wij nu het ta fereel dat zich in het geteisterde Turkije voordoet, dan doet de natuurramp zich plotseling nóe anders aan ons voor: als een Mene Tekel, een vlammende waar schuwing. Een waarschuwing van de ele menten aan de bewoners van de aarde boven wier betrekkelijke machten zij verre zijn verheven. Rondom in Europa en ver daar buiten brandt de oorlosrsfakkel, bestrijdt de eene mensch den andere, op grond van geen enkele natuurlijke regel, maar op gezag van den mensrh. De droeve lijsten groeien in last en tal en met ontzetting ziet de wereld het resultaat van een zelf vernietiging, door niemand onzer opge roepen. Nu beeft daar de aarde opnieuw en met een verbijsterende regelmaat en zij laat een luguber gerom mel hooren aan het einde van een Jaar dat vervuld was van weinig minder onverkwikkelijk geluid. Een natuurramp die, naast ons medele ven met de slachtoffers, tot na denken stemt en tot zelfbezinning. Tndien één strijd gerechtvaardigd is, dan hoogstens die tegen de ele menten. wanneer zii 't mrnschdom belagen en tot zelfverdediging no pen op zoo ooit. 'dan wórcVon wij aan de harde waarheid van die these thans opnieuw herinnerd. konfonds en de heer J. A. Schenk, wiens A.B.C. rijm zeer insloeg. De jubilaris dankte tenslotte allen, die dezen dag tot een vóór hem onvergetelijke hadden gemaakt. Ver melden wij nog, dat. voor en op het tooneeu vele bloemstukken waren opgesteld. Na het officicele gedeelte is men nog zeer langen tijd gezellig bijeen gebleven. BERGEN ALS 'T NU MAAR VRIEST Het kampioenschap van Noordholland in het hardrijden is vastgesteld op a.s. Zon dag op de banen van de Berger IJsclub. DE „NEGEN MANNEN" ZIJN NIET DOOD! Het Volk (S.D.A.P.) bepleit samenwerken tusschen volk en ministerie in het bijzon der met de beide sociaalde mocratische ministers. Het is noodig, zegt het blad, om dat de tegenstanders zich niet gewonnen hebben gege ven. De oud-liberalistische mentaliteit van de „negen mannen" is uit het regee- ringskasteel verdreven, maar zij is niet dood! Zij blijven de aftocht van hun vriend Colijn bejammeren en waar het kabinet-De Geer op zijn weg zwarigheden ontmoet, zooals bij de staatsleening, behoeft men naar de bron van de tegenkanting niet lang te zoeken. In die hóek vergeeft men het den heer De Geer niet, dat hij de so ciaal-democratie tot de re- geeringsverantwoordelijkheid heeft geroepen en het ken nelijk succes van dit mi nisterie kan de verbittering in die kring slechts aanwak keren. Tegenover deze tegen werking van de reactie, voor én achter de schei-men, be hoeft het kabinet de oprech- testeun van de breede volks lagen. HET MILITAIR GEZAG ZAL NIET OVERVRAGEN! Het Alg. Handelsblad (lib.) zet het verschil uiteen tus schen het stelsel van burger lijken dienstplicht in de vo rige en in deze mobilisatie. In den vorigen mobilisatie tijd werden deze verplich tingen slechts partieel opge legd. Nu eens hier, dan eéns daar (in streken die of in staat van oorlog of in staat van beleg waren verklaard) kwam een militaire verorde ning tot stand. Maar thans is een algemeene verorde ning vastgesteld. En het is natuurlijk mogelijk, dat stap voor stap aan de burgerbe volking nog verder gaande verplichtingen zullen wor den opgelegd. Daarin ligt het belangrijk ste verschil met den vorigen mobilisatie-toestand. In de zitting der Staten-Generaal 1917-1918 verscheen een wets ontwerp no. 373) tot het regelen van een bescheiden verplichten burgerlijken dienst. Ter behartiging van de belangen der militaire en der burgerbevolking wer den bijv. voor ziekenverple ging en voor de voedselvoor ziening verplichtingen opge legd aan dc niet-militairen. Het burgerlijk gezag had daabbij de leiding. Nu is het anders. Blijkbaar zullen nu, stap voor stap, naarmate de behoefte opkomt militaire verordeningen worden vast gesteld. waarbij, waar en wanneer noodig en na nauw gezette overweging en in overleg met het burgerlijk ge zag, telkens nieuwe verplich tingen worden opgelegd aan de burgerlijke bevolking. Het militair gezag zal met voor zichtig beleid optreden en niet overvragen. Vooropstellende dat dc burgerbevolking, wanneer 't voor het landsbelang noodig is, zal moeten meehelpen en meewerken door werkzaam heden, die aan burgers kun nen worden toevertrouwd, kan de methode, welke zulke maatregelen stap voor stap, al naar gelang van behoef ten ontwikkelt, haar voor deden hebben. Het gewone bedrijfsleven in landbouw, handel en industrie, dat de bron van welvaart der natie als geheel is, waaruit ook het financieel-economische weerstandsvermogen moet komen, moet zoo lang moge lijk en zoo onbelemmerd mogelijk kunnen voortwer- ken. Want ook dit is een vi taal deel van ons nationale krachtreservoir. Een goede regeling zal streven naar den in 't lands belang meest rendabelen vorm van samen werking over de geheele li nie tusschen het militaire apparaat en de burgemaat schappij. ONBILLIJKHEDEN BIJ DE KOSTWINNERSVERGOE DINGEN? De Maasbode (R.K.) is het niet eens met de nieuwe re geling omtrent de kostwin nersvergoeding van gemobili seerden, waarbij in het alge meen een vergoeding wordt gegeven van 4/5 van de in komsten, welke de dienst plichtige had, vóór hij onder de wapenen werd geroepen. Een tweetal voorbeelden mogen voldoende zijn om duidelijk te doen uitkomen, tot welke onbillijkheden de nieuwe regeling aanleiding kan geven, zegt het blad. Een gezin bestaande uit drie personen, waarvan de vader f 40 per week verdient en de zoon, dienstplichtige, een inkomen genoot van f 16, ontvangt aan kostwinnersver goeding f 13 per week. Daar entegen ontvangt een gezin niet 8 kleine kinderen, waar van de vader, dienstplichtige eveneens f 40 per week ver diende, 'n bedrag van f 26.60 per week als kostwinnersver goeding. Een ieder zal volmondig moeten erkennen, dat tus schen deze twee gevallen een wanverhouding be staat Hieruit blijkt wel, dat aan de vereenvoudiging der rege ling één der voornaamste be ginselen, die leidraad moet zijn bij de bepaling van het toe te kennen bedrag, is op geofferd. De oorspronkelijke regeling had dit groote voor deel, dat daarin, bij een zoo nauwkeurig mogelijke vastr stelling van de normen voor levensonderhoud, een waar borg was gelegen voor de toekenning van een princi pieel rechtvaardige en bil lijke kostwinnersvergoeding Daarom temeer is het te betreuren, dat deze regeling, die een eenigermate omslach tiger berekening noodig maakte, maar waarvan de uitvoering overigens tame lijk eenvoudig was, plaats moest maken voor een sa menstel van voorschriften, die bij hun toepassing één der meest rechtvaardige be ginselen waarop de aan spraak op kostwinnersver goeding behoort te steunen ernstig geweld aandoen, be sluit het R. K. orgaan. De geschiedenis der aardbevingen is te gelijkertijd die van het ernstigste lijden der menschheid en bij elke nieuwe aard beving, hoe gering van omvang ook eij zeker wanneer die omvang als nu ver bijsterend groot is, roept de herinnering wakker aan vroegere meedoogenlooze na tuurrampen, waarbij duizenden menschen liet leven lieten. De streken die doorgaans het meest en het zwaarst getroffen wer- den zijn Japan, een deel van de Vereenig- de Staten van Amerika, Turkije, de Bal kan, Spanje, Italië cn in mindere mate maar nochtans vrij regelmatig Nedeiv landsch-Indië. Het merkwaardige bij dit alles is dat de bevolking van dit soort bedreigde gebie den, ofschoon zich terdege bewust van het groote gevaar, waarin zij voortdurend leeft, toch aan de plaats gebonden blijft, in de hoop dat er eeuwen zullen verloopen alvorens een nieuwe beving zich aankon digt. Ook de meest treurige ervaringen hunner voorouders doen deze menschen niet wijken van hun traditioneele woon plaats. De oudste bekende aardbeving ïs die van Pompei in het jaar 79 voor Christus, een beving tengevolge waarvan de stad en Her- culanem verwoest werden en waarbij naar schatting 30.000 menschen om het leven kwamen. De uitwerking van deze ramp was te catastrophaler, toen terzelfdertijd de Vesuvius begon te werken. 450 jaar la- ter werden Syrië en Klein-Azië (het tegen woordige Turkije dus) door een hevige aardbeving geteisterd. Ofschoon den kro niekschrijvers van die da-gen eenige over drijving mag worden toegeschreven, (zij spraken van 10.000 slachtoffers), kan men veilig aannemen dat de verwoestingenschrik barend waren en dat duizenden menschen bij de ramp om het leven kwamen. Het 'niet-yermelden van aardbevingen in de kronieken der eerstvolgende eeuwen, be wijst allerminst dat de wereld daarvoor gespaard bleef. Amerika was nog niet ont dekt, dc weg naar Indië en Japan was ver en moeilijk en daarmee is de onvolledigheid der berichtgeving naar Europa verklaard. Maar na de zeventiende eeuw keerden de aardbevingen met verontrustende regelmaat terug! In het besef dat een volledige opgave een lijvig boekdeel zou vullen, beperken wij ons tot de herinnering aan enkele opzienbaren de natuurrampen. Op 18 December 1631 werd Napels getroffen; 3000 menschen kwa men erbij om het leven, terwijl in 1667 de Ivaukasus een dergelijk lot beschoren was, waarbij het aantal slachtoffers nog aan zienlijk grootcr was Twee jaar later werkte de Etna: 12 plaatsen werden vernietigd, 25.000 menschen gedood! Na de verwoesting van Port Royal op Jamaica, (7 Juli 1692) werd datzelfde jaar liet tweede rampjaar der 17e eeuw voor Italië. Ditmaal werd Sicilië getroffen: 54 steden en 300 dorpen weyden verwoest, meer dan honderdduizend menschen lieten het' leven... Een merkwaardige geschiedenis speelde zich af in 1610 in de provincie La Grita in Venezuela: een heuvel, met alles wat er op stond werd door den schok volkomen opgenomen om vervolgens in het midden van het aangrenzende dal neer te vallen. Daar, waar de heuvel had gestaan ontstond een verzakking .waaruit golven water stroomden. Een beving in Japan werd in het begin van de 18e eeuw gemeld: Yeddo werd vernield, 2000 menschen kwamen om het leven. Een verbijsterde reeks aardbe vingen heeft dit land sedertdien geteisterd. Men herinncre zich slechts de ramp van het jaar 1923, waarbij 200.000 en van 3 Maart 1933, waarbij 3000 menschen om het leven kwamen! Ook elders werd de wereld nimmer ge spaard voor het geweld van de natuur. Op 1 November 1755 Allerzielen! werd Lissabon grootendeels verwoest en het was deze aardbeving die over ruim het twaalfde deel van de gansche wereld wWd gevoeld. Een zesde deel van Lissabon's bevolking kwam om het leven. Ook de achttiende en de negentiende eeuw brachten tal van ver schrikkelijke natuurrampen, die verderf zaaiden en leed veroorzaakten in wereld- deelen, landen, steden, dorpen. Het is slechts een losse greep uit de lijdensgeschie denis der menschheid; de totale cijfers van het aantal slachtoffers hebben een huive ringwekkende omvang. De strijd die de natuur voerde en voert, is nog immer de grootste gebleken. ITALIë'S BESTE TURNER IN ACTIE. Gugielmetto, Italië's beste turner in actie op het landen-toornool Italië—Hongarije.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5