Wijziging vestigingswet Jan Zeedijk in Amerika Spit.rheumatiekP j®) NeenAKKCHtJE3C Een zonderlinge veldwachter De Avonturen van ie*i tedci&friijke yetifU&iis De uit ons land ontvoerde Britten Radioprogramma Per 1 Januari in werking getre den. Naar wij van officieele zijde ver nemen is de wet strekkende tot wij ziging van dé vestigingswet klein bedrijf 1937 met ingang van 1 Ja nuari 1940 in werking getreden. Dit brengt met zich mede, dat de ka mers van koophandel en fabrieken dan bevoegd zijn in enkele geval len, welke verband houden met de huidige mobilisatie, een bijzondere vergunning te verleenen. Zulk een bijzondere vergunning kan worden verleend: a. tot voortzetting van een bedrijf indien in verband met buitengewone opkomst in werkelijken militairen dienst van den on dernemer of beheerder een waaremend be heerder optreedt, alsmede ingeval van wij ziging in den persoon van den waarnemend beheerder; b. tot voortzetting van het in de betref fende inrichting uitgeoefende bedrijf bij te rugkeer uit werkelijken dienst van den on der a bedoelden ondernemer of beheer der; c. tot vestiging van een inrichting, indien het betreft het wederom doen aanvangen, binnen dezelfde gemeente en door denzelfde ondernemer, na zijn terugkeer uit werkelij ken dienst, van de bedrijfsuitoefening, ge-- staakt in verband met zijn buitengewone opkomst in werkelijken dienst. Betrokkene behoeft in deze gevallen niet aan de vestigingseischen te voldoen. Nade re inlichtingen kunnen door de kamers van koophandel en fabrieken worden ver strekt. Bij bovenbedoelde wetswijziging is tevens bepaald, dat voortaan een bedrag van f 5. verschuldigd is. 1. Bij een aanvraag om een vergunning tot vestiging van een inrichting voortzet tot vestiging van een inrichting uitgeoefen de bedrijf in geval van wijziging in de personen van ondernemers of beheerders, alsmede ten aanzien van de uitbreiding van het in 'n inrichting uitgeoefende bedrijf met een tak van detailhandel, ambacht of klei ne nijverheid, gedurende den z.g.- „sper tijd"; 2. Bij de indiening van een met redenen omkleed beroepschrift bij den minister van Economische zaken; 3. voor het verkrijgen van de z.g. „ministe rieele verklai'ingen." Met betrekking tot het onder „2." genoeni de geval zij nog opgemerkt, dat het ge storte bedrag wordt teruggegeven ingeval van vernietiging der beslissing van de ka mer van koophandel en fabrieken. Vijf weken voor dierenbeul Sleeperspaard met zweep afge ranseld. Gisteren had zich voor den politierechter te Zutphen een eierenpakker uit Winters wijk te verantwoorden, die een paard ern stig had mishandeld. Hij had toen hij een vracht eieren van 2200 kig. per sleeperswa gen vervoerde het dier met den zweep af geranseld, omdat het paard den in de mod der gezakten wagen niet verder kon trek ken. De eisch luidde één maand gevangenis straf. De politierechter veroordeelde den man tot vijf weken gevangenisstraf. Hij verscheurde zijn processen- verbaal. De 37-jarige E. S., gemeenteveldwachter te Pijnacker is door de Haagsche rechtbank iot f 25 subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld omdat hij een procesverbaal dat hij terzake van overtreding van de jachtwet had opge maakt, heeft verscheurd. Hij was in hooger beroep bij het Haagsche Gerechtshof gekomen, omdat hij zich aan dit feit onschuldig voelde en een veroordeeling, hoe gering ook, hem zijn positie als veld wachter zou kosten. Ter terechtzitting bleek dat het be wuste proces-verbaal inderdaad zoek geraakt is. Verdachte vermoed de, dat hij per ongeluk met een aan tal oude papieren verscheurd heeft, doch van opzet was geen sprake. Een rapport, over verdachte uitge bracht, luidde allerminst gunstig. Tientallen processen-verbaal, waren onder verdachte al weggemaakt. Verdachte beweerde, dat dit rapport vele onjuistheden bevatte. De advocaat-generaal, Mr. L. B. J. Ver meulen, eischte verhooging van de opge legde straf tot f 100.subs. 50 dagen hech tenis. Mr. de Lauwere pleitte vrijspraak. Verd. was in den tijd, dat het aan verdachte ten laste gelegde gebeurde, overkropt met werk. Zoo is het proces-verbaal in ongereede ge raakt, doch van opzet is geen sprake. Uitspraak 17 Januari. Oneerlijk gemeente-secretaris Berouw komt te laat Het gerechtshof te 's Hertogenbosch be handelde in hooger beroep de strafzaak te gen J. H. L., oud-gemeente-secretaris van Amstenrade, verdacht van het feit, dat hij, in zijn kwaliteit van administrateur, van het kerkbestuur van de r.k.-parochiekerk te Amstenrade een bedrag van f(5889.25 heeft verduisterd De verduistering geschiedde tus sc'ion 1 Januari 1929 en 19 Juli 1939. In eerste instantie stond L. terecht voor de rechtbank te Maastricht. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van twee jaar. De rechtbank veroordeelde hem 'tot negen maanden gevangenisstraf. Tegen dit vonnis hadden zoowel de offi cier van justitie als de verdachte hooger beroep aangeteckend. L„ die een volledige bekentenis aflegde en berouw toonde over zijn misdrijf, riep de clementie in van het hof, Ongelukkige spe culaties hadden hem tot deze verduistering gebracht. Getuigen werden niet gehoord. De advocaat-generaal eischte tegen den verdachte een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De verdediger, mr. Stroom uit Maastricht, vroeg, den verdachte te ver- oordeelen tot een gevangenisstraf, gelijk aan den tijd in voorarrest doorgebracht en voorts een voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen. Ook miltvuur in Waterland Zes gevallen te Oostzaan. In Oostzaan is, volgens de „Waterlander" thans reed? het zesde geval van miltvuur met doodelijken afloop op de gemeente secretarie geregistreerd. Een straat des doods door R. J. VAN NEERVOORT FEUILLETON door MONICA HART 22. Halfont ademde diep. Wat 'n strijd was dat geweest voor dat handjevol Boeren met hun vrouwen en kinderen! En wat 'n ras was dat geweest, dat ras der voortrekkers! Halfont was een Engelschman, maar hij had groot respect voor die Boeren. Daar was in h$t .boek nog 'n passage, die hjj met spanning las. Een historisch feit, dat zich had voorgedaan. De jonge Boer, wiens moeder een Engelsche was geweest en die daarom den Engelschen naam Ralph droeg dezelfde Ralph, van wien in het bovenstaande reeds sprake is deed op zijn greoten schim mel een rit op leven en dood. om een kamp van Boeren te redden, dat overvallen zou worden door een sterke impi (krijgsmacht) van Zoeloes. Ziehier met welk een beeldende kracht het boek dit feit verhaalde in de woorden der oude Boerenvrouw De schemering begon nu te vallen en het duurde niet lang, of het was volslagen don ker. Nu moest hij langzaam rijden, zijn weg bepalend naar de sterren en de vage. donkere lijnen der bergen afzoekend naar den ingang van den pas. Doch Ralph zocht vergeefs naar de zaagvormige rots. Hij bereikte wel den bergketen en reed uren lang op en neer, speurend en zoekend naar de grillig gevorm de rots, waar de bergpas begon, terwijl hij verging van ongeduld en angst, doch alles vergeefs. Eindelijk steeg hij af, liet den schimmel grazen en rusten en wachtte, tot de maan zou opgaan. Nooit scheen de maan zoo laat op te gaan, doch eindelijk, eindelijk ver dreef het zachte, vriendelijke licht der maan de duisternis en dè.è.r, op geen halve mijl af stands, daar stond de zaagvormige rots en daa: begon de nauwe pas door de bergen. „Ik heb niet veel tijd meer te verliezen, Brie menschcn in Londen door gasvergiftiging omgekomen. Tengevolge van hel ontsnappen van licht gas uit de hoofdbuis onder een straat in Fulham (Londen) zijn drie personen om liet leven gekomen, terwijl vijf anderen met gasvergiftiging in een ziekenhuis zijn opge nomen. Brand of ontploffingen hebben zich niet voorgedaan De slachtoffers werden be wusteloos uit een drietal huizen gehaald. mompelde Ralph, terwijl de schimmel in ga lop naar den pas reed. Binnen drie uren zal het dag zgn en deze bergen schijnen wild en uitgestrekt. „Nu was hij in den pas en liet den schim mel zoo hard rijden, als mogelijk en raad zaam was bg deze vermoeiende helling. Snel en snuivend galoppeerde de sclvmmel den bergpas op, terwijl de doodsche stilte van den nacht slechts werd verbroken door zijn da verende hoefslagen, het gerol der wegge trapte steenen en het verre gebrul van prooi- zoekende leeuwen. Twee uren lang ging de rit opwaarts. Toen had hij het hoogtepunt der bergen bereikt en nu lag voor hem diep onder zijn voeten, de lange, veruitgestrekte laagvlakte van Natal en daar ja. daar ginder, op verren afstand glinsterden in het zachte maanlicht een witgetopt kapje en daar beneden een zachtstroomende rivier Mijlen ver nog en toch had hg nog maar één uur, om den afstand af te leggen. Gedu rende een kort oogenblik liet Ralph het paard uitblazen; dan zette hij het dier weer aan en met een luid en trotsch snuiven begon de schimmel zgn laatsten rit. Ah. wat een rit! Heeft ooit een man zulk een rit gedaan? Een onbegaanbaar bergpad af te 3tuiven met grooter snelheid dan waarmede anderen op de open vidkie durven rijden, var rots tot 'Ots te -»pnn6e met machtigen sprong over boschjes en beeken te zetten en plassend en snuivend door stroom pjes te waden! Omlaag, omlaag, raasde de schimmel, geen enkele maal vallend, geen en kele maal zelfs struikelend. Omlaag, sneller dan een hert, en zekerder dan een vos; nu hrd hg het ergste van den weg achter zich en een lange zachte helling, bijna geheel vr\j van rotsblokken en steenen, leidde naar de Engelsche regeering heeft geen znieuwe stappen gedaan. Naar aanleiding van het in de bladen verschenen en aan United Press ontleende bericht, dat de ambassade der Vereenigde Staten te Berlijn op verzoek van de Brit- sche regeering stappen heeft ondernomen in verband met de ontvoering te Venlo van de beide Britsche officieren Stevens en Best, wordt bij informatie in welingelichte kringen te Londen medegeedeld, dat ter stond nadat de beide Britten door agenten van de Gestapo naar Duitschland ontvoerd waren, tot de Amerikaansche ambassade te Berlijn het verzoek werd gericht, het oog op hen te houden, zulks in overeenstem ming met de algemeene regeling, op grond waarvan de regeering der Vereonigde Sta ten de Britsche belangen op Duitsch grond gebied behartigt. Van de Amerikaansche ambassade is tot dusver over dit onderwerp geen enkel rap port ontvangen, noch heeft de Britsche re geering nieuwe stappen ondernomen. Door trein gegrepen en gedood Verminkt lijk bij onbewaakten overweg gevonden. Gistermorgen om tien uur vond de ar- beide A. van der Wiel uit Drunen nabij den onbewaakten overweg in de Stations straat aldaar het totaal verminkte lijk van een man. Bij nader onderzoek bleek het de 69-jariee A. Krol uit Elshout te zijn. Deze werd sinds Dinsdagavond vermist. Men vermoedt, dat de ongelukkige Dins- daeavond laat of gistermorgen vroeg do-y- een trein in de richting D°n Bosch ee-rp pen is. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het lijkenhuisje te Drunen. Pisdselachtig onqeluk Jongen te water geraakt en evr- dronken. Toen Dinsdagavond! aat de vijftienjarige bakkersknecht Dijks uit Borger niet was thuisgekomen, stelden zijn ouders de poli tie van het feit in kennis. Deze heeft den volgenden nacht den omtrek afgezocht. Gis terochtend vond men hot stoffelijk over schot van den jongen en zijn fiets in het kanaal te West dorp. Hoe de jongen te wa ter is geraakt, is nog een raadsel. Zichzelf in het hoofd gescvofen Doodelijk ongeluk te Putten. Gistermorgen is op het erf van de boer derij „Groot Hussel" te Putten, een ernstig ongeluk gebeurd. De 18-jarige landbouwers zoon J. van Malestein,. was bezig met een geweer op duiven te schieten. Door onbe kende oorzaak heeft de jonden on een ge geven moment zichzelf in het hoofd gescho ten, waardoor hij op slag gedood werd. Het lijk is de ouderlijke woning binnen gebracht. VRIJDAG 5 JANUARI 1B40. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Berichten ANP, hierna Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 De Vagebonden en zang. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Het AVRO-Amusementsorkest en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Haags trio en gramofoonmuziek. 3.00 Modepraatje. 3.30 AVRO-dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting 4.30 VARA-orkest. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. vlakte beneden. De schimmel vloog voort met een geweldige vaart en bereikte veilig de vlakte en het open veld; maar die razende rit deed zijn gevolgen gelden, want het dier dreef van het zweet, zijn oogen waren met bloed beloopen, en de adem kwam wild ko kend en stootend uit zijn keel. Ralph g ng staan in zgn stijgbeugels en wierp een scherpen blik naar den horizon, die in het Oosten begon te verbleeken. ,.Er is nog tijd," mompelde hij, „het kopje s met ver meer en de Zulu's zullen niet aan vallen, voor het meer licht is geworden." „Nu moest hij weer een lange helling om laag rgden, want aan den voet der bergen lag het land nog in jonge zachte golvingen van heuvel en dal. Hij bereikt den top van den heuvel, begon de andere helling af te dalen en... was, vóórdat hg het goed had gezien én begrepen, midden door een Zulu-bende heen gereden, die in drievoudige linie zwijgend en behoedzaam voort marcheerde. Zg uitten kreten van verbazing, doch in een oogwenk was de schimmel reeds buiten bereik van hun speren en Ralph's hart was vol dank baarheid, want nu waande hg zich buiten gevaar. Doch Ralp keek scherp uit en ja. daar wa ren de Zulu's vóór hem en achter hem en links en rechts van hem. Overal kwamen de Zulu's opzetten, in snellen pas van alle zgden naderend en roepend: „Bulala umlungu". (Doodt den blanken man). „De Zulu's kwamen hem nu reeds in groep jes tegemoet en zg waren reeds zoo dicht bij hem, dat de schimmel nauwelijks tijd had, om in vaart te komen, voordat hij de Kaffers had bereikt. Toen de vijanden binnen tien yards waren, nam Ralph het geweer in de eene hand en vuurde af en het schot doodde Jan huiverde en voltooide de zin niet. De admiraal stond op, stak zgn hand uit en greep die van Jan. „Daarna", zei hij, „werd het oorlogsschip door de schorpioenbende be dreigd en zonder U zou het niet mogelijk zgn geweest, het schip te redden, Zeedijk! Uw heldhaftigheid en moed hebben ons voor veel ellende behoed!" 203. „Goeie help!" barstte Red uit. „Comman dant! Jan Zeedijk een ÏZegt U eens, wat is het nummer van zijn kamer?" De bediende gaf Red het nummer op. Met de lift was hg spoedig op de verdieping waar Jan Zeedijk verblijf hield en met een soort Indianengehuil rende Red de gang door. „He, Zeedgk", schreeuwde hij, „Hé Jan!" Een deur in de gang vloog open. Zeedijk, opnieuw in uniform, kwam naar bulten. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.006.30 Rosian-orkest. 6.35 Artistieke causerie. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.00 Cyclus: „Het beginselprogramma der S.D.A.P.". 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Voor de jeugd. 8.00 Pianovoordracht. 8.30 Cyclus: „De nooden van de hedendaagsche kunst en hun geestelijke achtergrond." 9.00 Radiotooneel. 9.20 VARA-Harmonie-orkest. 9.55 VARA-Schaaktweekamp. 10.00 Koorzang en orgel. 10.20 Declamatie. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.40 Avondwgding. 11.00 Berichten ANP. 11.10 VARA-Schaaktweekamp. 11.15 Jazzmuziek (gr.pl.), 11.40—12.00 Orgelspel. Hilversum H. 301,5 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12 45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.10 Paul Wgnappel's strgkensemble. (1430 een der Zulu's. Toen wierp hij het geweer weg, daar het nu toch niet meer van dienst kon zgn. „Nu waren man en paard tusschen de Zulu's en ploegden door hun steeds aan- "rc er. 'e rijen, terwijl de zwarte duivels naar links en rechts ter zijde werden geworpen, ;coajS eeu sch p cicst. dat het water door klieft. Ah, een steek als met gloeiend ijzer een assagaai, zat in Ralph's linker schou der en bleef in de wonde steken. Nog lager boog hg zich, tot zijn hoofd haast verborgen was in de vliegende manen van het paard, doch nu grepen zwarte handen teugels en stijgbeugels en langzaam, maar zeker verlooi het gTOOte dier z'jn snelheid, om eindelijk stii te moeten houden. Een groote Zulu stak 't paard een assagaai midden in de borst en Ralph hijgde: „Nu is alles voorbij." „Doch alles was nog niet voorbij, want de snerpende pijn van de wonde in zgn borst voelend, werd de schimmel plotseling dol. Hij uitte een doordringenden kreet, zooals alleen een paard in doodsnood dat kan en, zijn ooren naar achteren leggend, tot zijn kop bijna een wolfskop geleek, richtte zich op de achter- pooten en sloeg met de voorpooten omlaag, schedels en lichamen der Zulu's brekend en verpletterend. Dan kwam hij weer op vier pooten neer en vloog, met geopenden bek en onder een tweede gillenden schreeuw, op den Zulu los, die hem had gestoken; de lange, witte tanden van het dier grepen den man in zijn zijde, boven de heup, en zoo, met den gillenden man tusschen de tanden, vloog de schimmel voort, den Zulu heen en weer schud dend, zooals een fox-terrier een rat schudt. „Ja, hij schudde den man heen en weer, tot de geheele zgde van den Kaffer opengereten was en de man stervend op den grond viel Weer opende het razende dier den muil en 202. Terwijl de admiraal Jan de hand schudde, kwamen ook de andere officieren op hem toe, wensten hem geluk en steldèn hem allerlei vragen. Het duurde eer uur voordat Jan ein delijk kon vertrekken. De volgende dag snelde Red Pennington het hotel binnen, waar Zee dgk logeerde. „Is mijnheer Zeedijk hier in geschreven?" vroeg hg. „Ja. mijnheer!" ant woordde de bediende. „Maar ik vermoed, dat U commandant Zeedgk bedpelt?" 204. „Hallo!" riep Red en snelde zijn vriend te gemoet. Kapitein Holding bevond zich in de kamer van Zeedijk. Te samen met Jan legde hij alles aan Red uit. „Zoo, jij hebt dus ge heimen gehad voor je besten vriend, hè?" lachte Pennington, nadat hg gehoord had hoe Jan Zeedjjk geprobeerd had een zwaar vonnis te krijgen van de krijgsraad. 1.40 Gramofoonmuizek.) 2.00 Orgelconcert en zang. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 KRO-orkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Musiquette. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Declamatie. 8.30 KRO-New Style Artists en Rococo-octet. 9.15 Schaak-interview. 9,45 Gramofoonmuziek. 10.00 Paul Godsin's solisten-ensemble. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. vloog op een anderen kaffer aan, maar deze wachtte niet zoo lang geen enkele kaffer wachtte meer. In die dagen was een paard voor de Zulu's nog een verschrikkelijk beest, waartegenover zij, hoe dapper overigens, niet durfden stand houden. „Het is een duivel en toovenaars berijden hem." schreeuwden zg, links en rechts baan makend en vluchtend voor het razende dier. Zij waren er door heen! Achter hen klonk het dol-geschreeuw der Zulu-bende, maar zij waren er door heen, hoewel een breede speer in Ralph's schouder stak en een andere in de borst van den schimmel zat. „Geen twee mijlen verder lag het wit- getopte kopje. „Het paard zal sterven," dacht Ralph. En inderdaad, de schimmel was zgn dood nabij, maar in heel zgn leven had de schimmel nog niet zóó snel geraasd, als hij nu deed over het open veld, dat tusschen de Zulu-bende en het kopje lag. Langzaam, maar zeker drong de assegaai in de levensorganen van het reus achtige dier door. maar met vooruit gestrek- ten nek rende hg verder en. verder met de vaart van een renpaard. „De Boeren in het kamp waren thans wak ker; het geluid van het schot en de kreten der Zulu's hadden hen gewekt. Half gekleed, ston den zjj nu, mannen en vrouwen, op de wagen- bokken, speurend naar het Westen. Langzaam brak het daglicht door en zagen zij een schouwspel, zooals zg nog nooit hadden ge zien. Daar naderde een reusachtig paard, met duizelende snelheid en donderende hoefslagen: bloed droop uit zijn bek, uit zgn flanken, uit zijn borst vooral, het schuim vloog om den mond en de oogen puilden uit. En op den rug van dat dier zat een blondbaardige man, met een astsegaai in den schouder. „Het paard zal dadelijk neervallen en ik zal doodgedrukt worden, dacht Ralph. En als het paard gestorven ware onder zijn dollen rit, dan zou de berijder inderdaad onder zijn gewicht verpletterd zijn geworden. Doch het kwam anders. Op eenlgen afstand van het kamp ge komen, begon de schimmel plotseling te strui kelen en te zwaaien; toen, na drie groote sprongen, bleef hij stokstijf staan, keek met treurige, bloedbeloopen oogen om zich heen en hinnikte zacht, alsof hij een stem hoorde, welke hij kende en lief had. „Ralph liet zich snel uit het zadel glijden en wachtte. (Wlorrdt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7