Wij lazen voor U Oorlogsinvloed op Schiphol Gimeenft-oiitvaiiger van Velzen gearresteerd Weer 't heertje Strijkvet is geen boter Sergeant schoot op officieren De asch van wijlen Anthony Fokker Zaterdag 6 Januari 1940 - Derde blad VERVOERCIJFERS GEDAALD, DOCH OUTILLAGE DER LUCHTHAVEN EXCELSIOR! De oorlogsomstandigheden heb ben de ontwikkeling van het lucht verkeer op Schiphol in het afgeloo- pen jaar zeer ongunstig beïnvloed. Het verkeer van passagiers, post en goederen van, naar en via Amsterdam bedroeg in totaal 59.259 passagiers (1938: 78.520), 536.756 Kg. post (568.922), 1.500.011 Kg. goe deren (1.920.065). Het passagiersvervoer over 1939 bedroeg in totaal op de Europeesche lijnen 48.385 op de Indië-lijn 1.920 en op de binnenland- sche lijnen 8.954. Nieuwe luchtlijnen. Tn de zomerdienstregeling der K.L.M. konden twee nieuwe luchtlijnen in het reeds uitgebreide net worden opgenomen, t.w. op 1 Juni de lijn Amsterdam—Kristi- ansundOslo, op 1 Juli AmsterdamBasel Zürich. De lijn KeulenFrankfort—Mi laanRome, die in 193S haar eindpunt" had te Rotterdam, werd dit jaar doorgetrok" ken tot Amsterdam. Het binnenlandsche net met uitzondering van de lijn Twen te, welke kwam te vervallen was gelijk aan dat van 1938. Vermelding verdient de bijzondere vlucht van de „Edelvalk" in 't KIJKJE IN HANGAR OP SCHIPHOL. laatst van December naar Lissabon. Met deze vlucht heeft de K.L.M., zooals bekend, de eerste stap gezet op den weg naar een geregelde verbinding tusschen Amerika en Europa; de vlucht opent voorts perspectie ven voor een geregelde luchtverbinding met de Nederlandsche gebiedsdeelen in West- Indië. De Indiëdijn wist de K.L.M. te behou den door Napels als Europeesch eindpunt in te richten. Het totaal aantal vluchten der geregelde verkeersdiensten van en naar Schiphol be droeg 12415 (1S652). Van dit totaal aantal vluchten werden er S685 (13238) door de K.L.M. uitgevoerd. Lesvluchten. De N.L.S. gaf ruim 3400 (4084) lesvluch ten aan leerlingen, zoowel aan particulieren als aan leerlingen van de kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam en aan hen, die in opleiding waren tot M-vlieger bij de militaire luchtvaart. 197 (477) sportvliegtuigen, meestal van toeristen, bezochten de luchthaven. Deze vliegtuigenfabriek, die haar mon- tageloodsen te Schiphol heeft, ondernam 642 (1043) proef en afleveringsvluchten. Nog twee kwikdamplandings- llchten. De stallingsruimte voor burgervliegluigen en de motorenwerkplaats werden uitge breid, terwijl de verlichtingsinstallatie steeds meer naar de eischen van het moder ne verkeer werd ingericht. Zoo zijn op 23 Mei twee drempellichten in gebruik geno men. Deze lichten zijn opgesteld aan den N.O.-rand van het landingsterrein ter weers zijden van de z.g. mistbaan. Een dag latei- werd begonnen met het definitief opstellen van een der kwikdamplandingslichten ter sterkte van 3 millioen j.k. (internationale kaarsen), een tweetal dezer lichten met de zelfde sterkte zullen nog worden toege voegd. De mistbaan en het z.g. Sterplein (het knooppunt van de startbanen) werden voor zien van baanlichten. In drie dezer banen werden „merklichten" aangebracht, een en ander kon op 25 Juli in bedrijf worden ge ste Ld. Een begin is gemaakt met het aanbren gen van een aanloopverlichting op door de gemeente speciaal aangekochte gronden ten N.O. van den Schipliolweg. De rijksluchtvaartdienst nam op 6 AprH het op 450 m. buiten het landingsterrein op gestelde ultra-kortegolf-radiobaken officieel in gebruik. De onder den rijksluchtvaart dienst en het K.N.M.I. ressortecrenden weer berichtendienst ging voort met het vervol maken van zijn technische uitrusting. Verheugend was de vestiging van een afdeeling van het Nationaal Luchtvaart La boratorium op Schiphol. Al mogen de vervoerscijfers via Schiphol dah gedaald zijn, de outillage der luchtha ven zelf wint dagelijks en toont, dat de K.L.M. zich voor betere tijden toerust. Gestolen colbertjes In de lom merd achterhaald en de dieven voor T gerecht. Twee nog jonge mannen, die reeds eerder met de justitie in aanraking kwamen, ston den gisteren te Amsterdam terecht wegens een brutale inbraak in het kleedingmagazijn van de fa. van der Brul, waar zij 12 colberts en eenige overjassen buit maakten. Aan de inbraak was een heele klimpartij voorafgegaan en zij hadden een weg gevolgd, die al eerder door inbrekers was gebruikt om zich op uiterst goedkoope wijze van een nieuwe garderobe te voorzien. Door een kelderraam waren zij een aangrenzend, huis in een zijstraatje binnengedrongen, vandaar Wisten zij in de koffiekamer van de Passa gebioscoop door te dringen. Daar hield het tweetal een kleine pauze, waarbij kof fie en bier werd gedronken en een sigaret werd gerookt. Na moed verzameld te heb ben klommen de beide dieven naar 't dak en via een ruit, die ingeslagen werd, be reikten zij het kleerenmagazijn. In de lommerd achterhaald. De colberts pakten zij in een gordijn van een der paskamers en gehuld in de nieuwe overjassen wisten zij de straat weer te be reiken. In Den Haag belegden zij de col berts, doch een rechercheur, die het onder zoek leidde, wist beide mannen spoedig te arresteeren. De gestolen goederen konden in de Haagsche lommerd worden achterhaald. Beide mannen legden een bekentenis af. De officier van Justitie eischte tegen elk der verdachten tien maanden gevangenis straf. De verdedigers drongen op clementie aan. Vonnis 19 Januari. Er kan nog meer bij De drie en twintigste veroordee ling in uitzicht. Twee en twintig veroordeelingen had de man achter den rug, die zich gisteren voor het Amsterdamsche hof opnieuw voor een diefstal, n.1. van een fiets, had te verant woorden. De rechtbank te Haarlem had hem tien maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorarrest opgelegd. Hij beweerde onschuldig te zijn, doch de procureur-generaal hechtte weinig geloof aan zijn verweer. Integendeel, hij vond de straf te laag, zoodat hij een jaar en drie maanden gevangenisstraf vorderde. Arrest 18 Jan. Celstraf tegen beschonken chauffeur Duopassagier werd op slag ge dood. De rechtbank te Zutphen heeft gisteren den motorrijder J. W. S. uit Apeldoorn ver oordeeld tot 4 mnd. gevangenisstraf, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van^een jaar, conform den eisch wegens het veroorzaken van een doodelijk ongeluk, terwijl hij onder invloed van sterken drank verkeerde. De man was eenigen tijd geleden nabij den spoorwegovergang te Apeldoorn in bot sing gekomen met een onder motorrijwiel, tengevolge waarvan zijn duo-passagier op slag werd gedood. Het vermiste meisje gesignaleerd? Ventend met prentbriefkaarten... De commissaris van politie te 's Hertogen bosch heeft aan het publiek het volgende medegedeeld: Het is niet onwaarschijnlijk, dat het ver dwenen Amsterdamsche meisje Johanna de Nigtere omstreeks Kerstmis 1939 te dezer stede heeft gevent met prentbriefkaarten Het publiek wordt verzocht, het meisje te volgen, wanneer het in Den Bosch wordt aangetroffen en de politie hiervan direct in kennis te stellen. Ernstige fraude Privé-leven van den arrestant door den burgemeester gelaakt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in zijn woning te Velsen gearresteerd de gemeente-ontvanger J. J. W., die ervan verdacht wordt gedurende een zestal jaren fraude ten nadeele van de gemeente te heb ben gepleegd. De gearresteerde was reeds ongeveer der tig jaren in dienst van de gemeente, eerst als klerk op het kantoor van den gemeente ontvanger. later in de functie als gemeente ontvanger. Hij genoot het volste vertrouwen en stond in de gemeente in hoog aanzien. Zijn arrestatie heeft dan ook veel consterna tie gegeven. Fraude door toeval ontdekt. Naar ons van officieele zijde werd mede gedeeld, zou de fraude min of meer door een toeval zijn ontdekt. Het bedrag, dat uit ver schillende kassen werd ontvreemd, zou, vor zoover tot nu toe gebleken is, ongeveer twee duizend gulden bedragen. De verduis teringen zijn niet alleen geschied ten na deele van de gemeentekas, doch ook ten na deel van den ophaal- en storiingsdienst en van de mobilisatiekas, waaruit de steun aan de vrouwen van gemobiliseerden wordt be taald. Het grootste gedeelte van het ver duisterde bedrag moet echter reeds van een aantal jaren dateeren. In verband met den ernst van deze zaak is de commissaris van politie, de heer Wey- burg, die gemobiliseerd is, naar Velsen ge komen om persoonlijk het onderzoek te leiden. Burgemeester waarschuwde reeds Reeds eenige jaren geleden had de burge meester van de gemeente Velsen den thans gearresteerde in verband met zijn particu liere leven gewaarschuwd, daar dit niet in overeenstemming was met de belangrijke functie, welke W. bekleedde. Toen was nog niets van fraude gebleken, hoewel thans wel vast staat, dat deze ook toen reeds was ge pleegd. Wij vernemen verder, dat de verdachte reeds een gedeeltelijke bekentenis tegen over den burgemeester heeft afgelegd. In verband met deze zaak is de gemeente raad van Yelsen gisteravond in een spoeü- eischende vergadering bijeen gekomen. Lambrizeeriog vat vlam 12100 aan papiergeld bij 1 toorbrand verloren. Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf is brand uitgebroken in het houten kantoor gebouw van de N.E.M.B.O., groothandel in nieuwe en gebruikte ijzeren vaten, aan de Maaskade te Schiedam. Doordat een kachel te hard brandde, vatte de Iambrizeering vlam. Een lid van het kantoorpersoneel ontdekte den brand. Hij waarschuwde den directeur, die met een emmer water den brand tracht te te blusschen. Dit gelukte hem echter niet. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de geheele bovenverdieping in lichter laaie stond, toen de brandweer arriveerde. Onder leiding van den brandweercomman dant, werd het vuur bestreden en na twin tig minuten was men den brand meester. De verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Er is ongeveer 2100 gulden aan papiergeld, dat zich in een bureau op het privé-kantoor bevond, verloren gegaan. EEN LAPSUS! Het onderstaande stond in het Kerstnummer van „De vee- en vleeschhandel": „Daar komt juist de wagen fourageeren en van alles en nog wat wordt binnen ge sleept; zakken met brood, boonen, suiker, koffie, thee, enz., manden met vleesch, bussen waarin boter, vet; te veel om op te noemen, maar allemaal even noodig om den soldatenhonger die meest al niet van de poes is, te stillen." Wij hadden gedacht, zegt het off. orgaan van den Ned. Zuivelbond, dat het de redac tie van genoemd blad toch wel bekend zou zijn, dat de militairen nog steeds geen boter, doch margarine krij gen. Bij het strijkvet dat do soldaat op de kuch smeert is niets van de koe! NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP. Het maandelijksche tijd schrift „voor Katholieke Ac tie en Kristelijke Kuituur hernieuwing Universitas". uitgegeven door 't Belgische Hoogstudentenverb. geeft in zijn jongste nummer een uit voerige uiteenzetting over de in Nederland opgezette actie naar de Nieuwe Gemeen schap. Hoe men in deze krin gen over de actie denkt, blijkt uit de volgende pas sages: i „Dit plan, van Nederland- .che oorsprong, moet uitgroei en tot een Wereldplan en om dit doel te bereiken, mogen wij, Vlaamsch-Katholieken, ons niet afzijdig houden, maar moeten we dadelijk tot éénzelfde aktie overgaan. Willen wij op onze beurt, in navolging onzer Noorderbu ren opbouwend werk ver richten en het propageeren van de gemeenschapsgedach te in het maatschappelijk le ven, gebaseerd op de begin selen van sociale rechtvaar digheid en liefde bevorde ren, dan moet de actie naar de Nieuwe Gemeenschap on voorwaardelijk door ons al len aanvaard worden als uit gangspunt van ons streven. Deze actie is in België nog niet tot stand gebracht maar lang zal het niet meer duren dat uit alle deelen van ons katholieke kamp warme blij ken van instemming en ac tieve medewerking zullen toestroomen. Alleen een massale gecon centreerde aktie van allen kan ertoe leiden dat de chris telijke beginselen van soci ale rechtvaardigheid en naas tcnliefde de basis zullen vor men voor maatschappelijke hernieuwing. Door deze ge dachte geleid, moeten al onze katholieke groepeeringen on middellijk bij deze actie aan sluiten en oprukken naar de Nieuwe Gemeenschap. In de zware nood van deze tijd heeft Katholiek Ne derland de klok geluid voor de Nieuwe Gemeen schap. Haar klanken mogen aan de grens niet verstom men, maar ze moet de men- schen van goede wil, hier te lande, opwekken en oproepen tot een intensieve en solidai re bedrijvigheid." ZACHT GEKOOKTE EIEREN. De N.R.C. schrijft onder bovenstaand hoofd een arti kel over het probleem slag kruisers of kleinere sche pen voor ons land. Een van de voornaamste overwegingen zegt het blad o.a. waarom van zekere zijde het plan van 16.000 tons-vest- zakslagschepen is opgewor pen, is de gedachte, niet te veel kapitaal in een enkele eenheid te investeeren. M. a. w. indien wij een zeker be drag uitgeven, ware het be ter dat over meer eenheden te verdeelen. Wordt dan één schip vernietigd, dan is ineens niet zooveel verloren. Dat betoog heeft op het eerste oog veel aantrekke lijks. Maar zijn houdbaar heid is afhankelijk van één vooronderstelling, welke te gemakkelijk uit het oog wordt verloren. De praemisse n.1.. dat de verlieskans van een kleinere eenheid even groot is als die van een groo tere eenheid. Indien deze vooronderstelling niet op gaat, indien dus een kleinere eenheid trefbaarder is, dan kan 't gevolg zijn dat de groo tere hoeveelheid kleinere sche pen toch een grooter verlies- risico medebrengt dan het kleinere aantal groote sche pen. Dit nu is in feite het geval zooals de ervaring met de Graf Spec nog duidelijk heeft bewezen. Indien wij een beeld mogen gebruiken, dan zou men kun nen spreken van een mand met eieren. Zij. die zich op het oogenblik geroepen voe len de vestzakslagschepen te verdedigen, beroepen er zich dan op. dat zij liever een goedgevulde mand hebben dan een mand. welke minder vol is. Maar zij verliezen uit het oog, dat deze vestzakslag schepen geen harmonische schepen kunnen zijn, dat zij öf in wapening öf in pantse ring te kort moeten schieten. Het zijn zacht gekookte eieren. Acht jaar geëischt ERNSTIG INCIDENT TE GENDRINGEN. Voor den Krijgsraad te Den Bosch is gisteren behandeld de strafzaak tegen een 30-Jarigen sergeant, thans gedetineerd, die op den avond van 9 September 1939 onder de gemeente Gendringen vijf soherpe patronen heeft gelost op twee reserve-eerste- luitenants. Tot den drank door eenzaam heid De beklaagde legde een volledige beken tenis af. Bij de behandeling der zaak bleek, dat bekl. nogal eens misbruik van sterken drank had gemaakt, omdat hij zich een zaam voelde. Officieren hadden hem reeds meermalen gewaarschuwd. Hij zag in hun optreden een pogine om zijn gezin ongelukkig te maken en had, toen hij het geweer weg nam, gezegd, ze dood te zullen schieten. Na deze bedreiging ging hij telefoneeren in een cel. Tijdens het telefonisch gesprek namen eenige soldaten het geweer weg, doch nadien heeft hij zich een ander go- weer verschaft en opnieuw gezegd: „Laat de officieren nu maar komen, ik schiet ze kapot." Toen de officieren kwamen om hem te arresteeren. verborg hij zich in de struiken langs den weg en loste een en daarna nog vier schoten in hun richting, zonder hen echter te treffen. Getuigenverhoor. De beide officieren als getuigen gehoord, vertelden, dat ze den verdachte, nadat deze hen had uitgescholden wilden arresteeren, doch de man bleek verdwenen te zijn. De of ficiéren gingen den weg op en zagen hem in de struiken zitten. Kom hier en vlug wat", had de luitenant bevolen. „Wat vlug" had de sergeant uitgeroepen en meteen los te hij een schot. Beide officieren zochten dekking, schoten terug, waarop de ser geant 't gpweer geheel leeg schoot Toeri dit was gebeurd heeft een der luitenants de marechaussee te Ulft gewaarschuwd en deze heeft den sergeant, die intusschen in slaap was gevallen, gearresteerd. Voorts werden eenige soldaten gehoord. Toen zij verklaarden, gehoord te hebben, dat de sergeant sprekende over de officie ren in dreigende taal zich jegens hen had uitgesproken, gaf de president van den Krijgsraad hun een reprimande, omdat zij de officieren niet van de moordplannen in kennis hadden gesteld. Hij verzocht den auditeur-militair tegen hen een vervolging in te stel len, daar zij niots hebben gedaan om een misdrijf te voorkomen. De auditeur-militair, requisitoir nemend, achtte het misdrijf zeer ernstig en des te ernstiger, omdat het gepleegd is in tijd van oorlog en vlak bij de grens op een zeer voorname post. Op dit misdrijf staat een maxi mumstraf van 15 jaar. Deze echter, wilde de auditeur-militair niet ei schen, maar toch wenschte hij hem zwaar gestraft te zien. Hij eischte derhalve een gevange nisstraf van acht jaar met ontslag uit den dienst. In zijn pleidooi drong de verdediger op clementie aan, daar beklaagde, die dronken was, in een toestand verkeerde, waarin hij niet besefte, wat hij deed. Over veertien dagen zal de Krijgsraad uit spraak doen. Komt per Volendamnaar NTe- derland. De asch van wijlen Antony Fokker, die op 23 December te New York is overleden, is aan boord van het Nederlandsche schip „Volendam" gebracht om naar Rotterdam te worden vervoerd. De urn met de asch is in een mahoniehouten kist geplaatst. Dieven stichten filiaal van de Bijenkorf Ouders en achterlijk kind aan gehouden. Een controleur van ,4e Bijenkorf" te Amsterdam heeft een vrouw en haar doch tertje op heeterdaad betrapt bij het wegne men van goederen van de toonbank. Beiden werden overgeleverd aan de politie van 't bureau Warmoes straat, die een onderzoek instelde ten huize van de vrouw in de Jor- daan. Hier vond men een ware op slagplaats van goederen, een „Bijen korf" in het klein, vertegenwoordi gende een waarde van honderden guldens. Het juiste bedrag is nog niet te schatten. De directie van het warenhuis zal een en ander in de opslagplaats van het politiebu reau moeten doen inventariseeren alvo rens de totale waarde van het gestolene zal kunnen worden bepaald. Dochtertje was achterlijk De hoofddader is de echtgenoot van de vrouw, die evenals zijn vrouw en hun kind in het bureau is opgesloten. Het echtpaar „winkelde" bijna dagelijks in de zaak en zette zijn achterlijk dochtertje aan winkel waar weg te nemen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 9