Eerste boonenrantsoen Arrondissenients rechtbank te Alkmaar Loonende vischvangst Laatste reize van Notaris de Boer Gfieksch-orthodoxe kerk in Duitschland Honderd meisjes hervatten werk Politierechter. (Zitting van Maandag 8 Januari.) Nieuwe Niedorp. EEN TELLER DIE NIET TEL TL Op Dinsdag 29 Augustus kreeg Jac. P. uit Nieuwe Niedorp van de B.V.O. opdracht den veestapel te tellen van zijn vader Joh. P. Wij hetbben enkeid op te geven wat de boe ren ons opgeven. Wij zijn niet aansprakelijk aldus verd. De Politierechter rar. Krabbe zegt, dat deze houding verd. niet siert. U heeft meer varkens opgegeven dan er waren. Wij zijn niet verantwoordelijk, herhaalt Verd. Get. J. de G.t controleur van de Land- bouvvcrisiswel, wonenide te Alkmaar, heeft een en ander' geconstateerd. Verd. heeft drie varkens te veel opgegeven en daardoor 'krijgt ihet bedrijf te veel krachtvoer, zegt get. I)e Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, vraagt get. of de teller inderddad tel len moet, doch alleen maar in ontvangst tc nemen beeft, wat de boer hem opgeeft. Dc get. zegt, dat de teller niet hoeft te tellen, doelt alleen de lijst moet teekenen. Dan is de naam teller, die niet telt toch >ve] zeer merkwaardig, meent de officier. Verd. voegt hieraan toe, dal hij 6 varkens he.efl opgeschreven, terwijl er drie waren, doch zijn vader zou er drie bij koopen. De Officier van Justitie vindt het knoeien Van vader en zoon gewoonweg ergerlijk. Mr. v. d. Feen dc Lille eischt tegen den vader li dagen gevangenisstraf en tegen den zoon een gevangenisstraf van zes weken. Verd. voert nog ter verdediging aan, dat hij inderdaad zes varkens heeft opgegeven, matje dat z'n vader hem had gezegd, dat hij er nog drie zou bijkoopen. Mr. Krabbe veroordeelt den vader wegens valschhoid in geschrifte tot f30.boete, eubs. 15 dagen hechtenis. Ten aanzien van den zoon ligt dc zaak an ders, die had een vertrouwenspositie en heeft daar op schromelijke wijze misbruik van ge maakt. Mr. Krabbe veroordeelt dan den zoon tot veertien dagen gevangenisstraf. Dc vader had verstek laten gaan en liet z'n zoon de kastanjes uit het vuur halen. Slootdorp. PRIJSOPDRIJVING. Als een klosje garen 20 centen kost, dan is het verboden er dertig van te maken. Men noemt dat prijsopdrijving. Verd. J. v. d. K., winkelier te Slootdorp, die niet'was ver schenen, Iiad op 23 Octobcr een klosje wit garen verkocht aan mej. Ev H. En wat betaalde U daarvoor? vroeg Mr. Krabbe. Dertig cents, antwoordde get. Ja, hij had u feitelijk 10 cent moeten te rugbrengen, inplaats van 6 cent, was het oordeel van Mr. Krabbe. De officier verzoekt de zaak aan tc hou den tot 21 Jam, omdat hij ecu wijziging in de dagvaarding wcnschte aangebracht te zien, Mr. Krabbe voltlccd aan dit verzoek. SCHAGEN SCHAGER KUNSTKRING. DE ONDERGANG VAN „DE VRIJHEID". IN THEATER ROYAL. Om van Jan de Hartog's werk „De on dergang van „de Vrijheid" ten volle te kun nen genieten moet men, dunkt ons, de sfeer van liet zeesleepbedrijf hebben door leefd. Het publiek van gisterenavond stond te genover dit ruwe zeemansleven vreemd en daardoor maakte liet geheel een wat la waaiige, rommelige indruk. De grootheid van „Oude Jan's" offer ging voor dit publiek verloren, omdat het niet warm kón loopen voor de vrije slecpvaart, voor de afgodische liefde van Speelnians Sr. voor zijn oud-werkgever, tevens vriend Muller, die door zijn conservatisme onder ging in de concurrentiestrijd tegen den „Kapitalist" de Kcijscr. De strijd van „Dé Vrijheid", die de ver nietiging bcteekende van Jonge Jan's car rière, boette daardoor ongetwijfeld in aan he roïsme, dat in ander milieu misschien tot een enthousiaste bcoordecling zou kunnen leiden. Wij gcloovcn, dat het velen ging als ons: tragiek en handeling gingen dikwijls verloren in een onbegrijpelijke en onverstaanbare klankcngaiuuia. Toch zijn wij blijde, dat de Schagcr Kunst kring ons kennis met Jan de Hartogs stuk heeft doen maken. Het doet wat vreemd aan, zeker, ietwat rauw zelfs, maar licht daarnaast een tip op van een leven, vol avontuur, strijd en moeilijkheden, dat voor ons landrotten steeds een gesloten bock is, maar daarom niet minder interessant en kleurrijk. Oude Jan, de koppige oud-kapitein, dc man die \echt tegen de bierkade, werd op zeer verdienstelijke wijze uitgebeeld door Johan Elsensohn. Theo Frenkcl maakte van Jonge Jan een goede creatie. Speciale hulde dient gebracht aan Louis van Gasteren, die zich in de rol van bootsman Kos geheel had ingeleefd cn schier, niet te verbeteren spel gaf. Iiulde! Mien Duymaer van Twist als waardin van „D eMecrmin" en Jos van Gasteren als de vrouw van Jonge Jan bleven in spel- kwaliteit niet achter. Natuurlijk maakte Anton Roemer van kapitein "Knuttel een aparte figuur. Zijn rol was van geen groot belang maar niet temin tot in de puntjes verzorgd. Ook de andere spelers toonden voor hun taak te zijn berekend. Grime en costuums waren goed ver zorgd. Ook de tooneelentourage gaf door haar soberheid de juiste sfeer. Zooals valt te begrijpen, had het bezoek nogal onder de schier onbegaanbare wegen te lijden, maar viel ons nog erg mede. Van heinde en ver uit de omtrek was men toch nog gekomen. Wel een bewijs hoezeer de avonden van de Scliager Kunstkring op prijs worden gesteld. POLITIE. Gevonden: een wollen handschoen, een sjaal en een poesje. Verloren: een dames armbandhorloge, een paar handschoenen, een ceintuur en een bankbiljet. LOOP DER BEVOLKING. December 1939: INGEKOMEN: Gcr'rit van Hilten, B 206, van Barsingerhorn; Gerrit Gootjes, K 37, van Wieringemieer; Marie A. Timmerman, G 23, van Amsterdam; Willem Kroese, B 12, van Alkmaar; Maria S. André, C 321, van Den Helder; Aldcrt dc Wit, E 160, van N. Nie dorp; Maart je Bobeldijk, B 23, van Wierin gerwaard; Jacob P. Bruin, J 12, van Sint Maarten; Evert P. de Vries, D 4b, van Bus- sum; Pieter Denijs en vrouw, C 158, van Den Helder; Andries Zomermaand en gezin, C. 132,, van Den Helder; Teunis Claij en vrouw A 28, van Haarlemmermeer; Hendrik de Boer, E 11, van Nieuwe Niedorp; Roclofje Botterweg, E 11, van Ilcllendoorn; Anna C. van Beynia (jonkvr.), C. 196, van Renkdm; Gerrit Malser en gezin, C 196, van Rcnkum; Martiha Scherer en zoon, D 60, van Ober hausen; Petrus Godschalk en gezin, C 118, van Vlaardingcn; Rens Doorn en gezin, C 155, van N. Niedorp. VERTROKKEN: I-Iecre S. de Jong van C 85 naar Hoorn, Groote-Oost 81; Anna L. Wa- gemakcr van D 110a naar. Arnhem, Emma- straat 21; Hendrik A. Schoenmaker van C 51a naar Bergen N.H., v. Borsselenlaan 4; Jacobus Dongelmans van B 168 naar Alke made, Oud-Ade E 42; Adriana P. van Mid delde k (wed. S. van Leeuwen) van E 11 naar Amsterdam, Hoofdweg 77 II; Ale de Boer van A 103 naar Alkmaar, Voornieer 18, Cornelis Bleeker van Iv 62 naar Zij pe, t Zand I 69; Edith M. Mrakic van C 207 naar Anna Paulowna, Breezand, Balgweg 79; Hen- drikus J. Bart van C 160 naar Alkmaar, Laat 1S0; Maartje T. Molenaar van E 153 naar Egmond aan Zee, Julianastraat 59; Berend Barcnkamp en vrouw van H 40 naar Alkmaar, Kwaken pad 20; Sjoukje Kuipers van A 90 naar Zijpe, Groote Sloot C 125. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonia Hcndcrika Maria, dochter van Maximilianus Nuijens en van Alida Deutekom; Johanna Bernardina, dochter van Gcrardus Antonius Docveh- spek en van Bernardina Maria Soelqr. Overleden: Trijntje Breed, oud 76 jaren, echtgenootc van Jacob Boohacker. PAUZE IN DE WINTERSPORT. Ondertrouwd: Herman Johannes Kruiper, oud 33 jaren, broodbakker, wonende te Hilversum en Maria Elisabeth Wilhclmina Straat, oud 27 jaren, zonder beroep, won. tc Schagen; Peter Christiaan Bakker, oud 30 jaren, bloemist, wonende te Hillcgcrs- berg en Wilhclmina Verlaat, oud 34 jaren, zonder beroep, wonende te Schagcn. Getrouwd: Hcndricus de Beus cn Jo hanna Cornclia van der Linde. HOOGWOUD £en droeye plechtigheid. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van Notaris H. de Boer op de Algcmecne Be graafplaats ter aarde besteld. Door de glad heid van den weg werd de begrafenis een uur uitgesteld en het was ruim 3 uur toen de stoet bij de begraafplaats aankwam. Vele bloemstukken en kransen dekten de baar cn ondanks de koude waren talrijke belangstel lenden aanwezig bij den 1 altisten gang van den man, die in Westfriesland was gezien als weinig anderen en wiens rechtschapenheid en werkzaamheid bijna spreekwoordelijk wa ren. Naast de familie van den overledene merkten wij o.m. op Burgemeester Ilooge- boom, Dr. Joh. Pool, oudburgemeester Avis van Midwoud, oud-burgemeester Haringhui zen van Wieringcrwaard, de notarissen En gelman uit Den Helder en Koomen uit Wie ringcrwaard, leden van het Bestuur der Boe renleenbank en Nutespaarbank en van en kele kolfverecnigingéh.'Aan de groeve word door verschillende sprekers het woord ge voerd, echter ging door de gure wind een groot gedeelte van liet gesprokene verloren. Notaris P. de Boer uit Schagen wees op hel correcte leven dat zijn vader steeds geleid heeft en dat allen tot voorbeeld kon strek ken. Hij bracht namens de andere kinderen en namens de kleinkinderen een laatste groet aan don dierbaren overledene. Dr. Joh. Pool getuigde van de ontroering die door het dórptging, toeft dc plotselinge dood van den notaris bekend werd. Steeds had de notaris een ieder met raad cn daad terzijde gestaan. Burgemeester Hoogcboom zegt dat onwil lekeurig bij hem de gedachte opkomt dat Hoogwoud niet zonder den notaris voort kan. Hoe zullen dc familieleden hem dan missen. Vervolgens spreekt hij nog woorden van troost tot de nabestaanden. Dan spraken nog een zwager van den over ledene, de heer Biemond uit Amsterdam, dc notarissen Engelman en Koomen, waarna dc oudste zoon, dc waarn. notaris Mr. H. de Boer, woorden van dank sprak voor de be toonde deelneming. Hiermede was de droeve plechtigheid ten einde. ZIJPE STOLPEN. GELUKKIGE UITSLAG. Dc heer K. Raven alhier is thans ook voor het pracktijkexamen Boekhouden van de Vereen, van Leeraren in de Handels wetenschappen geslaagd. Dc gelukkige werd opgeleid door den heer J. J. de Vries te Schagen. CALLANTSOOG MILTVUUR. Ook in deze gemeente is een slachtoffer van miltvuur gevallen, n.I. in den veesta pel van den lieer P. v. Diepen. Onder leiding van mgr. Seraphin. De correspondent van de „Daily Mail" te Belgrado bericht dat dc Duitsche autoriteiten voornemens zijn een onafhankelijke Griek- sche orthodoxe kerk in het leven te roepen, welke haar zetel tc Berlijn heeft en waarbij de orthodoxe bevolking van Duitschland, Po len, Hongarije, Roethenië, Slowakije, Bolic- men cn de Ockraino zou zijn aangesloten. Mgr. Seraphin de orthodoxe aartsbisschop Ie Berlijn cn hoofd van liet kleine getal Wit Russen in Duitschland, zou hoold van deze kerk worden. Hij zou tc dien einde bespre kingen tc Warschau hebben gevoerd. Dc lei der van dc Poolsche orthodoxe kerk zou do autoriteit van mgr. Seraphin wel willen er kennen, doch zou niet afhankelijk willen zijn van Berlijn. Ook zouden de Duitsche autoriteiten met de Grieksch orthodoxe Synode van Istanboel besprekingen hebben gevoerd. Erwten worden vrijgelaten! Op 19 Januari a.s. begint de boo nendistributie. In overleg met de winkcliersorga- nisaties is bepaald, dat met de dis tributie van grauwe erwten, capu- cijners cn alle soorten booncn (waar onder dus vallen o.m. bruine en witte boonen) op 19 Januari 'a.s. be gonnen zal worden. Van dien da tum af zal men in den winkel deze producten kunnen koopen tegen inle vering van 'n nader aan te wijzen bon der rijksdistributiekaart. Het rantsoen, dat men op dien bon, die geldig zal zijn van 19 Januari tot cn met 15 Februari, kan verkrijgen bedraagt pond booncn of capu- cijners of grauwe erwten. Dc eerste toewijzing zal Vrijdag, 12 Ja nuari a.s. in liet bezit zijn van de klein handelaren, die verstandig zullen doen de toewijzingen onmiddellijk bij hun gebrui kelijke leveranciers m te wisselen, aange zien bij het aanhouden van de vorst trans portmoeilijkheden verwacht kunnen worden Do grossiers zullen op aanvraag reeds deze week door de vcrceniging „De Korenbeurs" van voorraad worden voorzien. Niet allemaal tegelijk! Mede wegens de mogelijkheid van trans portmoeilijkheden wordt het publiek drin gend aangeraden op 19 Januari a.s. niet dadelijk alle bons in te wisselen, daar de in de winkels beschikbare voorraad niet voldoende kan zijn om in de eerste dagen reeds het gelieele Nederlandsche volk van de toegewezen 2200- ton boonen, grauwe erwten en capucijners te voorzien, te meer daar men er zeker van kan zijn dat ieder een in den loop van deze periode de toege wezen hoeveelheid zal kunnen verkrijgen. Waarom distributie? Van verschillende zijden is de vraag ge steld, waarom eigenlijk de boonen, grauwe erwten en capucijners gedistribueerd moe ten worden, daar de consumptie immers normaal genomen de productie niet over tref t. Ter beantwoording van deze vraag deelt men ons mede, dat, zooals in een vo rig persbericht reeds was uiteengezet, o.a. door het ontbreken van een voorraad boo nen bij liet uitbreken van den oorlog cn bet late dorschen tengevolge van de weers omstandigheden, een tekort dreigde. (Thans zijn de producten in voldoende mate bij de voedselcommissarissen ingeleverd). Voorts heeft de weermacht, zoowei voor directe consumptie als voor voorraadvor- ming, groote hoeveelheden noodig. Een en ander heeft tot gevolg, dat het artikel niet vrijgelaten kan worden. Erwtenrdislributie eindigt. Voorts deelt de minister mede dat tegelijkertijd met den aanvang van de boonendistributio de distributie van groene en splitcrwten beëin digd zal worden, waardoor voor dit artikel de vrijheid voor de consu menten weer hersteld wordt. De minister heeft dit besluit kunnen ne- meif, daar verwacht wordt, dat de motie ven, die destijds geleid hebben tot hét „in voeren van deze distributie, thans niet meer gelden, hetgeen uit dc volgende ge gevens moge blijken. Thans wordt slechts ruim 60% van de erwtenbonncn bij de detaillisten ingewis seld. Door het invoeren van de boonendis- tributie zal dit percentage ongetwijfeld nog lager worden. Er bestaat derhalve geen ge vaar meer, dat de beschikbare hoeveelheid groene en spliterwten niet billijk verdeeld wordt, terwijl ook gevaar voor hamsteren niet langer anwezig wordt geacht. Bovendien heeft de veevoederpo sitie zich zoodanig ontwikkeld, dat de vrees, dat een te groot deel van den erwtenoogst zou worden be stemd voor veevoeder hetgeen mede een belangrijke overweging is geweest om over te gaan tot de erwtendistributie zich thans niet meer voordoet. Wel dienen de detaillisten de ingenomen erwtenbonncn van de laatste distributicpe- riodc op de normale wijze in te leveren, aangezien anders bij een eventueele toe komstige distributie van dit artikel moeilijk heden voor hen zullen ontstaan. Wilde staking bij confectiefa briek opgeheven. Dezer dagen was bij de confectiefabriek Ve- nema te Almelo naar aanleiding van een loonkwestie een wilde staking uitgebroken onder het ongeorganiseerde meisjes-perso neel. De vakbonden voor de klecdingindustrio bemoeiden zich met het conflict, waarna de rijksbemiddelaar, Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, zijn bemiddeling verleende. Dit liccft tot gevolg gehad, dat dc meisjes gisteren be sloten liet werk te hervatten. Dc directie zal een duitrtetoeslag geven van 15 procent voor het personeel, beneden de 15 jaar. Boven dien verkregen de ongeveer honderd meisjes, die bij liet conflict betrokken waren, het recht, zich te organiseeren. SPAANSCHE OORLOGSINVALIDEN AAN 'T WERK. Met geldelijken steun van de Spaansche regeering is in een groote klok- kenfabriek te Madrid een speciale werk plaats gesticht, waar invaliden uit den burgeroorlog tot klokkenmaker worden op geleid. Men ziet hierboven de voormalige soldaten aan den arbeid. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier Hoogheemraden benoemd. Mot ingang van 1 Januari 1940 zijn be noemd tot Hoogheemraden van het Hoog heemraadschap Noordh. Nooderkw. de hee- ren J. J. Vcrfaille tc Den Helder cn J. Ver steeg Jr. te Monnikendam, uiterlijk lot het einde van het zittingsjaar waarin zij zeven-j tig jaar zullen zijn geworden. Ambtenaar gearresteerd Schuldig aan fraude. De politie te Arnhem heeft een ambtenaar van do Centrale Woningstichting gearres teerd. De man heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van vier honderd vijftig gulden. Ilij is ter beschik king van dc justitie gesteld. Onze Oost TWEE KONINGSTIJGERS NEERGE SCHOTEN. Uit Mcdan wordt gemeld, dat de omgeving van dc onderneming Payabakong reeds ge- ruimen tijd door tijgers onveilig werd ge maakt. Het is thans aan den heer J. A. M. Hccrkcns Tliijssen, assistent van de DcliMij.' gelukt, twee volwassen koningstijgers bin nen liet kwartier neer te schieten. AMSTERDAM, 8 Jan. Veemarkt. 439 Vette koeien, le kw. 80 —90 CL. 2e kw. 70—78 ct., 3e kw. 56—64 ct., mindere soorten 4650 ct. per Kg. slacht- gewicht; 74 melk- en kalfkoeien f 180-260 per stuk, 32 vette kalveren: 2e kw. 8084 ct., 3e kw. 70—78 ct. per Kg. levend gewicht SD nuchtere kalveren f 712 per stuk, 69 schapen f 14—28 per stuk. 471 varkens: vlbeschvarkens,. wegende van 90110 Kg. 72—76 ct.. zware varkens 7276 ct., vette varkens 72—76 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrundcren matige aanvoer, stuggen handel, onveran derde prijzen. Melkkoeien matige aanvoer cn handel. Vette kalveren zeer matige aanvoer, stille handel, prijzen lager. Nuch tere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, constante prijzen. Schapen matige aanvoer, levendige handel, onveranderde prijzen. ROTTERDAM, 8 Jan. Aardappel markt. Briclscho Eigenhei mers 2.40—2.60, Zoeuwsrhe Eigenheimers 2,252.40, Zeeuwsche Blauwe 2.903.10, Brlelsche drielingen 22.10, Bevelanders 2.10—2.25, bontjes 22.25, zandaardappelen 3.503.75. Met geringen aanvoer trage han del. BOTTERDAM, 8 Jan. Vlasmarkt. Aanvoer: 4100 Kg. blauw, schoon; 3100 kg. Hollandsch Geel; 1900 Kg. dauwroot. Door de zeer verhoogde mo- nopolielieffincr was er zoo goed als geen handel. Het is moeilijk noteering te geven. Enkele partijtjes werden tegen verlaagde prijzen verkocht. Het meerendeel onver kocht. ROTTERDAM, 8 Jan. Veemarkt. Aanvoer: Totaal 2524 stuks, t.w.: 894 vette runderen, 108 vette kalve ren. 10 nuchtere kalveren. 905 schapen en lammeren, 597 varkens. Prijzen per Kg.: vette koeien 806644-55 ct., vette ossen 76GS40-56 ct., vette kalveren 154125— 95-105 ct., varkens (levend gewicht) 67— 6664 ct.. schapen 45—40—35 ct.. lammeren 484338 ct. Prijzen per stuk: schapen f25 IS13, lammeren f 18148 .Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer korter, han del levendig, koeien prijshoudend, ossen iets hooger, pr. koelen 86 ct., pr. ossen 82 et. Vette kalveren, aanvoer gelijk vorig? week, handel vlot, prijshoudend, pr. 55 ct. Schapen en lammeren, aanvoer aanmerke lijk kleiner, handel willig, prijzen hooger] Varkens, aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen als vor. week pr. 6S ct. Eenige partijen schapen voor export verkocht.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8