Mijn eischt Groningsch kustvaartuig „Engeland en Frankrijk één natie" Britsch passagiersschip op mijn geloopen Geen Italiaenscji-Hongaarscli militair ierboad Vorst zet door De „Truida" in vij(minuten vergaan Bemanning als door een wonder gered Parmenticr landt op het strand Duitsche duikboot gezonken De wederopbouw van Spanje Warme maaltijden voor Duitsche arbeiders Gricksche tabak voor de Tommies? Thans versterkt door Codeïne DE „FRISO" PASSEERDE OP HET JUISTE OOGENBLIK. Gisterochtend is op de Noordzee bij de Noord-Hinder het Nederland- - sche motorschip „Truida", (kapitein de heer H. Pinkster, Groningen, eige naar de heer E. Heidema, Alkmaar), thuisbchoorende te Wildervanlc, op oen mijn géloopen en gezonken. De geheele bemanning, welke uit vier personen bestond, is gered en aan boord genomen van het s.s. „Ti- berius", van de K.N.S.M., dat zich toevallig in de buurt bevond. Om ruim half twee hedennacht meerde de „Tiberius" aan de S.urinamekade te Amsterdam, en zoodra het trapje verbinding met den wal had gegeven, klommen de vier jongemannen, die hun schip met alles wat zij aan boord hadden, hadden verloren, op de Amsterdamsche kade. Wij maak ten dat we er bij kwamen om onzen lezers een verslag te kunnen geven van deze nieuwe Nederlandsche scheepsramp, de eerste in het Nieu we jaar Het was slechts een sober verhaal, gedaan met korte woorden volgens den aard van de Groningers. Kapitein Pinkster vertelde, dat hij, Maandagochtend uit Koog aan de Zaan was vertrokken met een lading stijfsel voor Londen. Aanvankelijk verliep de reis uitste kend, het weer was goed en de lucht helder. De kapitein beschikte over kaarten van de ones, welke door mijnenvelden versperd -.ijn. Toch zag de bemanning in den loop an Maandag verscheidene drijvende mij- iien, welke evenwel voor de „Truida" geen evaar opleverden. Gisterochtend, ongeveer .alf acht bevond het schip zich op 51 graden 7 minuten Noorderbreedte en één graad, 50 ninuten Oosterlengte, hetgeen wil zeggen: .ngevecr 30 mijl voorbij de Noord-Hinder. De motorschoener „Friso", toebehoorende ;an den heer Kugkist, te IJmuiden, passeer de op dat oogenblik de „Truida", welke niet oo snel liep. Geweldige ontploffing. Een kwartier later deed zich plot seling een geweldige ontploffing voor bij de boeg aan stuurboordzijde. Het scheepje van 176 ton werd als het ware nit het water gelicht en maakte oogenblikkelijk zwaar slagzij, waarna het begon te zinken. Drie leden van de bemanning bevonden zich aan dek, de kok, die beneden was, kon slechts met de grootste moeite het dek bereiken. De anderen hadden inmiddels de reddingboot, welke aan bakboord lag, gereed ge maakt. Het schip helde dermate sterk over, dat de reddingboot over stuur boord in het water terecht kwam. 't Was juist op tijd, want de «Trui da" zonk binnen 5 minuten. Friso passeerde op het oogenblik. juiste Van de „Friso" af had men het ongeluk zien gebeuren. De motorschoener draaide voorzichtig bij en tien minuten nadat de bemanning van de „Truida" in de redding boot was gegaan, kon zij veilig aan boord van de „Friso" worden genomen. Later op den dag passeerde de „Tiberius" van de K.N.S.M. op de thuisreis. Opnieuw gingen de schipbreukelingen in een redding boot, doch nu om op dezen stoomer te ko men, welke hen in den afgcloopen nacht in Amsterdam aan wal bracht. Wij zeiden al: het is een sober verhaal, dat de kapitein ons deed. Sober, maar niet minder tragisch voor deze menschen, die thans alles hebben verloren. Wij vroegen den heer Pinkster nog of hij de mijn heeft gezien en of de plaats van het ongeluk op de kaart als gevaarlijk stond aangegeven. Geen van beide was het geval. Volkomen onver wacht onderging de „Truida" het lot van zoovele schepen, welke ook thans nog in deze uiterst moeilijke omstandigheden de zeeën blijven bevaren. „Ik wés kapitein Het is niet de eerste reis van den kapi tein onder de oorlogsomstandigheden, wel ke zoo ongelukkig eindigde, want de heer Pinkster is sedert September blijven doorva ren. Zestien jaar lang beoefent hij reeds de kleine handelsvaart met kustvaartuigen. Het klonk uitermate sober, toen wij vroe gen: „Bent u de kapitein van de Truida?" en toen wij als antwoord kregen, bijna afge beten: „Ik was het!" Toch bleef er ook hier plaats voor blijd schap, omdat de zooveclste scheepsramp zon der verlies van menschenlevens mocht ge schieden. Over eenigen tijd zullen deze mannen weer uitvaren, omdat zij van hun arbeid op zee, welke thans zoo onnoemelijk zwaar is, moe ten leven. Onderhond met den eigenaar. Wo hadden gisteravond het voorrecht ons ook nog eens te kunnen onderhouden met den heer E. Heidema, eigenaar van de „Truida". Gedurende meer dan drie maan den had het scheepje domicilie' te' Alkmaar. Sedert September was het namelijk opge legd bij de groentenveiling, aldaar. Evenwel, een schip is er om te laten varen en dus besloot de heer Heidema onlangs het weer te gaan exploiteeren. Niet dat hij zich niet bewust was van de tegenwoordige gevaren te zee! Gedurende den vorigen oorlog hield hij zelf het roer in handen en de mijnen mogen sedertdien nog iets gevaarlijker zijn geworden, ook toen reeds was het zaak ze uit den weg te blijven. Als door een wonder gered. Zoo aanvaarde begin dezen week dus dc „Truida" haar eerste reis sedert het uitbre ken van den oorlog. Het is ook haar laatste geweest! Gedurende het onderhoud, dat wo met den heer Heidema hadden, kon deze niet nalaten telk&ns en telkens weer zijn vreug de te kennen te geven om het feit, dat alle opvarenden gered waren. „Het was zijn waarachtig zeemans hart, dat sprak en dat interesseerde zich vóór alles voor het lot der op varenden." „Het is 'n onbegrijpelijk wonder!" zei hij. „Wanneer men bedenkt, dat een mijn in staat is een groot schip metéén door midden te slaan en en kele meters op te lichten, wat moet dan'wel de uitwerking zijn geweest op de „Truida"? Dp „Truida", die in 1928 op de werf van Jan Smit te Vierverlaten gebouwd is, was liet vierde vaartuig van het slag der Gro- ningsche kustvaarders, dat zijn graf in de golveh heeft gevonden. Twee er van zijn vergaan met man en muis, zonder dat er ooit meer iets van werd vernomen, één van deze twee was overigens geladen met dy namiet, een vracht, uitermate in staat om een ontploffing te maken tot catastrophe. Verpleegster en echtgenoot van zieke naar Ameland gebracht. Toen Parmcntier gistermiddag met do „Xema" waarmede hij, zooals wij elders in dit blad mededêelen, de Waddeneilanden uit hun isolement verlost heeftj op Schiphol - landde, hebben Wij even gelegenheid gchad: den piloot over deze bijzondere vlucht te interviewen. Parmcntier bleek uiterst te,vreden te zijn over de landingsmogelijkheden op Ameland en Schiermonnikoog. In den zomer laat deze vaak zeer te wenschen over door het veie drijfzand, waarop het landen voor een vliegtuig niet mogelijk is. Thans echter le verde een landing niet de minste moeilijk heid op. Het strand was een wijde, vlakke baan, welke een buitengewoon fraaien aan blik bood. Parmcntier had dan ook' slechts oponthoud om de post uit en in te laden, hetgeen uiteraard slechts weinig tijd in be slag nam. In Eelde, waar het toestel omstreeks twaalf uur landde, kwamen een verpleegster en de echtgenoot van een zieke vrouw uit Ameland aan boord. Do „Xema' 'steeg weer op met in totaal 300 kg. vracht en pakket- post. Het toestel bereikte spoedig Schier monnikoog, waar het op het Zuidwestelijke gedeelte landde. Na korten tijd vertrok het om enkele minuten na tweeën Ameland te bereiken. De machine keerde met de post van beide eilanden naar Eelde terug, van welk vliegveld de terugreis werd aanvaard. Zoo was de K.L.M. weer redder in den nood. Onze weerkundige medewerker schrijft: Het continentale gebied van hoogen lucht druk breidit zich thans in hoofdzaak naar het Zuidwesten en Zuidoosten uit. Langs de Noorsohe kust vertoont dc barometer een. neiging tot dalen. Het maximum van den luchtdruk in de Baltische staten is nu 7S7.5 m.m. en de stijging bij temperaturen van min. 30 graden houdt nog aan. De tempera turen op IJsland zijn slechts weinig lager dan die in de Middellandsche Zee. Op de Azoren was de barometer den gehcelen dag stedk stijgende. Na aanval op een Britsch schip. Het dagblad Oblobo te Rio de Janeiro zegt, dat de Duitsche duikboot, welke het Britsche schip Highland Patriot heeft aangevallen, na het gevecht dat twee uur heeft geduurd, is gezonken. Het blad voegt hieraan toe, dat dit be richt afkomstig is van leden der bemanning van de Highland Patriot.. Ter Britsche ambassade te Rio de Janeiro wordt dit bericht bevestigd noch ontkend. EEN RAPHAEL ONTDEKT? In een kerkje te Apuania (Italië) zou een schilderij van den beroemden schilder Raphael, voorstellende Maria, het kindeke Jezus en Saint-Rcmy, den bisschop van Reims ontdekt zijn. Het doek draagt de handtcekcning Raphael en den jaardatum 1500. Binnen een hall uur gezonken, Enkele dooden. DAPPER GEDRAG VAN BEMAN NING EN PASSAGIERS. Het Engelsche passagiersschip de Dimbar Castle is aan de Zuidoost kust van Engeland op een mijn ge loopen en binnen het hall uur gezon ken. De gezagvoerder en twee leden der bemanning zijn gedood, en er zijn onder de opvarenden 48 passa giers en 150 zeelieden vele gewon den. Een motorbarkas van de, kustwacht heeft de geredden, die in open booten rondzwalk ten, overgenomen, de gewonden en dooden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. t' Tijdens de lunch. Volgens een der passagiers was men onge veer klaar met de lunch, toen een hevige ontploffing het schip van achteren deed schudden. Alle lichten gingen plotseling uit. Vijftien minuteh nadat het schip op een mijn was geloopen, bevonden alle passa giers en leden der bemanning zich in de booten. De koks behoorden tot degenen, die het meest onder de ontploffing te lijden heb ben gehad, daar vet en olie overal rond- spatten en onmiddellijk vlamvatten. Toen zij aan dek gerend kwamen, vertoonden hun kleeren brandgaten. Sommigen hunner waren nogal erg "getroffen. De bemanning harerzijds heeft hulde ge bracht aan de kalmte en het flinke gedrag van de passagiers in 't bijzonder aan de moe ders niet jonge kinderen. Een lid der be manning zei: 2 Meisjes van drie en vijf jaar die met hun moeder met mij in dezelfde red dingboot waren, hebben zich buitengewoon gedragen." r Gezagvoerder dood voor de deur van zijn hut. Volgens een lid der bemanning was de gezagvoerder van het schip dood voor de deur van zijn hut aangetroffen, welke hij naar het schijnt had probeeren te bereiken, toen de brug instortte. De eerste officier, Ro bertsen, die het bevel overnam, was de laat ste die het schip verliet. Een opvarende zei, dat ze hem aan boord van een der reddingbooten hadden moeten trekken. Volgens een ander was de voor mast bij de ontploffing vrijwel uit de boot geslagen. De passagiers waren vol hulde cii lof over de bedrevenheid, moed en discipline der bemanning. Een der geredde passagiers zeide, dat een zeeman, die zelf aan het hoofd gewond was, een zuigeling in een van de booten heeft verzorgd. De Dunbar Castle werd in 1930 te Glasgow -gebouwd. Het schip had accomodatie voor 200 passagiers eerste klas, 260 derde klasse en verder ruimte voor ongeveer 100 tusschcn- dekpassagiers. Noodverordeningen in Zweden Van toepassing in geval van oorlog of oorlogsdreiging. De Zwcedsche radio-omroep deelt mede, dat een aantal noodverordeningen zijn goedgekeurd door den Zweedschen Rijksdag in zijn buitengewone zitting. Deze maatre gelen zijn van toepassing in geval van oorlog of oorlogsdreiging. Zij geven de Zweedsche regeering speciale faciliteitqi\ voor de bestrijding van spionnage en sa botage, betreffen een volledige censuur op post, telefoon en telegraaf en maken het mogelijk personen vast te houden voor ten hoogste dertig dagen. Een wet op den handel in oorlogstijd voorziet in de beperking van den export van goud en buitcnlandsche valuta. Handelsbesprekingen in Litauen Geen kwesties van principieelen aard aan de orde. In het Litausche ministerie van 'buitenlandsche zaken worden op 't opgcnblik met verschillende lan den drukke handelsbesprekingen gevoerd. Van Litausche zijde wor den vele pogingen in het werk ge steld om de door den oorlog ont stane moeilijkbeden in den handel met verafgelegen landen door het verhoogen van den omzet met de nabuurstaten zooveel mogelijk te com penseeren. Bij deze onderhandelingen staan echter geen kwesties van principieelen aard op de agenda. Slechts worden de handelsmo gelijkheden op grond van bestaande ver dragen nauwkeurig bestudeerd. Half Ja nuari zullen uit Riga en Reval handels delegaties in Kaunas aankomen, teneinde de onlangs in Riga begonnen besprekingen tusschcn de directeuren der economische afdeclingen der betreffende ministeries van buitenlandsche zaken voort te zetten. Op het oogenblik vertoeft in Berlijn een Littausclie delegatie, welke met de be voegde Duitsche instanties besprekingen voert over technische vraagstukken betref fende bet vrijliavengebied van Memel. Hier bij gaat- het voornamelijk om de oplossing van een aantal douane-technische kwes ties. In bevoegde Littausclie kringen ver wacht men, dat bet verkeer in het Littau sclie vrijliavengebied half Januari weer normaal zal zijn. Een lien jaren plan. De Spaanschc regeering heeft het tweede gedeelte van het programma van openbare herstelwerkzaamheden- goedgekeurd. Met dit programma is 'n bedrag van 4.200.000.000 peseta's gemoeid. Daarvan is 1500 millioen bestemd voor de wegen, eenzelfde bedrag voor electrische waterkrachtstations, 1200 millioen voor havenverbeteringen. Het is de bedoeling, dat de werkzaamheden in tien jaar voltooid worden. 6750 cantines voor 4.200.000 ar beiders. In alle Duitsche bedrijven, waar de tien- urige werkdag bestaat, worden cantines ingericht, waar de arbeiders eens per dag tegen betaling van 20 tot 40 pfennig eert warmen maaltijd kunnen gebuiken. Op het oogenblik zijn er reeds 6750 van deze can tines voor ongeveer d.200.000 "arbeiders. Be drijven van kleineren omvang richten een gezamenlijke cantine in. Bij medische con trole is gebleken, dat de gezondheidstoe stand in fabrieken, waar warme maaltij den worden verstrekt, veel beter is. Britsch contract met Grieken land en Zwitserland. De Grieksc'he minister van financiën en de gouverneur van de Gricksche nationale bank zijn gisteravond fe Londen gearriveerd voor het voeren van besprekingen met de Engelsche autoriteiten over financieele en commercieele aangelegenheid, die voort vloeien uit den oorlogstoestand. De aankoop door Engeland van Gricksche tabak zou een der onderwerpen op de agenda vormen. Verder zullen op 15 Januari te Londen de commercieele Engelsch-Zwitsersche be sprekingen tot regeling van zekere uit den oorlogstoestand voortvloeiende problemeu worden hervat WEL EEN GENTLEMEN- AGREEMENT? Ook de vice-president van Zuid- Slavië niet naar Rome? Graaf Czakv, de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, is te Budapcst terug gekeerd om verslag uit te brengen over zijn onderhoud met zijn Italiaansclien collega graaf Ciano, dat zooals men weet te Venetië heeft plaats gehad. Officieel wordt metfege- dceld, dat de besprekingen een zeer gunstig resultaat hebben opgeleverd en een zeer har telijk gesteld telegram is naar Rome gezon den. Liepen er gisteren hardnekkige ge ruchten dat Czaky spoedig opnieuw naar Italië zou gaan tot het voeren van nadere onderhandelingen, in een tegenover vertegen woordigers van de pers afgelegde verklaring heeft Czaky gezegd, dat hij voor liet oogen blik niet naar Rome zal gaan. Tevens sprak hij duidelijk de geruchten tegen, volgens welke minister-president Teleki naar de Tta- liaansche hoofdstad zou gaan. Ook Matsjek niet naar Rome? Het agentschap Avala meldt: De in het buitenland verspreide berichten volgens wel ke Matsjek, de vice-president van Zuid-Sla- vië zich dezer dagen naar het buitenland zou begeven, zijn onjuist. In welingelichte Italiaansche kringen hécht men weinig geloof aan de geruchten, dat te Venetië bij de besprekingen tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van Italië en Hongarije, besloten zou zijn tot het sluiten van een militair verdrag. Wiel wordt toegegeven, dat een dergelijk verdrag een deel van het Italiaansche plan tot liet opbouwen van een anlibolsjewistisch bolwerk in de Balkan zou kunnen worden genoemd, doch in dc onderhandelingen over 'n Italiaansch-Hongaarsch verdrag zou toch ook Zuid-Slavïë moeten meespreken en op het oogenblik is Zuid-Slaviö niet bereid in onderhandelingen te treden over een derge^ lijk plan. Eenigen tijd geleden heeft Italië gepolst over de vorming van een klein blok, be staande uit Italië, Albanië. Zuid-Slavië en Hongarije. Hierbij werd de mogelijkheid overwogen, dat Roemenië zich erbij zou aan sluiten. Ook is gesprokén over de mogelijk heid, dat Belgrado zou toestaan, dat Itali aansche troepen over Zuid-Slavisch gebied zouden trekken, indien Hongarije zou wor den aangevallen door Rusland, doch slechts weinigen veronderstellen, dat een derge lijk voorstel officieel door de Italiaansche regeering aan de regeering van Zuid-Slavië is voorgelegd. Balkan-entente bijeen. Vermoedelijk zal de raad van de Balkan- Entente. welke bestaat uit de ministers van buitenlandsche zaken van Zuid-Slavië, Tur kije, Griekenland en Roemenië van 2 tot 4 Februari tc Belgrado bijeen komen. Uit de commentaren over deze ongetwij feld zéér belangrijke conferentie 'mag men afleiden, dat Italië tracht een defensief front tegen Rusland te vormen van "de Zwarte Zee tot de Adriatische Zee, ge vormd door Italië, Roemenie, Hongarije en Joego-Slavië. Blijkbaar willen Boekarest en Belgrado er nog niet erg aan, uit wan trouwen jegens Rome. Intusschen schijnt wel vast te staan, dat een mondelinge overeenkomst, een soort gentlemen-agreement dus. tusschen Italië en Hongarije is tot stand gekomen, met het doel elkaar'wederkeerig te helpen in geval van een aanval. Postvluchten op Indië Op de heenreis kwam de Toren valk gisteren te Alexandrië aan; de Buizerd en de Gier landden op dc terugreis resp. te Rangoon en te Napels. Een oud middel in nieuwe amenstelling De stijmoplossende werking der oude kruiden en hoestbedwingende „codeïne".maken tezamen AKKER's Abdijsiroop tot ,,'s-Werelds béste Hoestsiroop De beproefde Abdijsi roop zal ook Uw borstbenauwdheden kunnen verlichten, ook voor U de vastzittende en prikkelende slijm losmaken. Uw afmattende hoest* buien, evengoed als 't kriebelhoestje in den nacht stoppen. Volg de raad: J^eembij 't minste kuchje AKKER Abdijsiroop die U snel zal helpen. AKKER 'S venst&dde Eenige der 20 geneeskr kruiden tegen hoest, griep,X^Tbronchitis, asthma. Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar Fransche Senaat en Kamer bijeen COMMUNISTEN NA INCIDENT VERWIJDERD. Elke Franschman, die niet weet waarom oorlog wordt gevoerd is een verrader. In zijn openingswoord voor de bijeen* komst van de Fransche Senaat sprak gis termiddag het oudste lid, tevens voorzitter Damecour de gedenkwaardige wnorderui Frankrijk en Engeland vormen thans feite lijk één natie, die vastbesloten den totalen oorlog zal voeren en tot de overwinning stand houden. Damecour haalde de uitlating van maar schalk Foch aan: „De overwinning komt loe aan wie het laatste kwartier stand houdt": Ook de Fransche Kamer is heropend. Voor zitter Levy Alphandery zeide, dat het geen enkel Franschman, op straffe van verraad te plegen meer veroorloofd is onwetend tc zijn omtrent den zin en den verschrikkelij- ken inzet van den strijd, die het land is op gelegd. Het gaat om slavernij of herstel van den eerbied voor de menschelijke vrijheid en veiligheid. Er wordt gestreden togen een vijand, wiens militaire kracht nog onaangetast is en het zou een illusie en een onvoorzichtigheid zijn tc gelooven, dat de vijand reeds bij voorbaat is verslagen. Geleidelijk en methodisch en zonder ook maar iets te verwaarloozen moe ten alle voorwaarden verzameld worden) voor de overwinning ten koste van een zoo gering mogelijk offer. Onberaden ongeduld en besmettelijke ontevredenheid moeten dus uitgebannen worden. De leus van den strij der is: Ik zal standhouden." De leuze van eten burger moet zijn: „Ik zal handhaven." Een communistisch incident, Tijdens de rede van Alphandery deed zich wederom een incident voor door dc commu nisten. Na de passage, waarin Alphandery hulde bracht aan het leger, stonden alle af gevaardigden op, met uitzondering van d« vier communisten. De vergadering gaf krach tig uitdrukking aan haar verontwaardiging en op voorstel van Alphandery werd een mo- l'ie van afkeuring aangenomen en besloten deze leden te verwijderen. De communisti sche afgevaardigden werden daarop naar bui ten geleid. De achtergebleven kamerleden zongen daarop eensgezind de Marseilla^ Enkele andere communisten bleven buiten het incident, door eveneens hulde aan het leger te brengen. Aan het einde der zitting werd Herriot tgt voorzitter der. Kamer herkozen, De straf voor de communisten. Den vier verwijderde communisten wordt verboden deel te nemen aan de werkzaam- heden van dc Kamer, waar zij niet meer- zullen mogen verschijnen dan na het ver- j strijken van den vijftienden dag der zitting, I die volgt op de zitting, waarin tot de maat regel besloten werd. Bovendien brengt deze straf met zich mede, dat de afgevaardigden de helft van hun parlementaire vergoeding 1 gedurende twee maanden niet ontvangen, terwijl voorts in hun kieskring een uittrek sel uit het procesverbaal over de motie van afkeuring aangeplakt zal worden. GAAT BELGIë SCHATKISTBONS UIT GEVEN? Het departement van financiën in België overweegt schatikistbons met korten loop tijd uit te geven, ter dokking van een ge deelte der buitengewone onkosten, voort vloeiende uit de mobilisatie. Dc voorwaar den zijn nog niet vastgesteld, doch de rente zal naar gelang van den looptijd varieeren.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2