Langedijk, Koops en v. d. Scheer naar Oslo Huis leeggeplunderd Dienstweigeraar staat terrecht Ontrouwe brievenbesteller Nood in den vischbandel Postgiro omzet f2212 milliard Echtpaar door kolendamp vergiftigd Zoekgeraakte rentekaarten Crisisambtenaar aan den drank Hollandsch piloot uit den koers Vermiste schaatsenrijder opgegeven Deze week nog geen Elfstedentocht Inbrekers gingen op hun gemak te werk. Tijdens de afwezigheid der bewoners heb ben onbevoegden zich de laatste dagen toe gang verschaft tot de woning van mr. R. Fr. aan de Deldenerstraat te Hengelo (O.) Door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde van het huis zijn de dieven binnengekomen. Zij schijnen op hun gemak te werk te zijn gegaan. Alle kamers zijn aan een grondig onderzoek onderworpen en wat van hun gading was, hebben de dieven meegenomen... een pak kleeren s|ond klaar om te worden gehaald. De inbraak werd gistermiddag ontdekt, toen een leverancier van de familie zich naar den achterkant van het huis begaf, om te zien, of de bewoners terug waren. Bij onderzoek door de politie bleek, dat alle kasten waren' doorzocht en grooteft- deels leeggehaald. Ook voorwerpen van grooten omvang, zooals een radio-toestel, een stofzuiger, dekens, beddegocd, - schilde rijen van bijzondere waarde, een fiets, enz. waren verdwenen. Alles wijst er op, dat dei nbrekers ver scheidene keeren een bezoek aan het huis hebben gebracht. Wat de heeren niet kon den gebruiken, hebben zij rustig laten staan. De linnenkasten zijn leeggeplunderd. De politie waarschuwde onmiddellijk den bewoner. Prettige thuiskomst Hoog Militair Gerechtshof eischt bevestiging van het vonnis* Een 20-jarige dienstplichtig soldaat uit Rotterdam is onlangs door den Krijgsraad veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar wegens dienst weigering. Zij bestond hieruit, dat de jon geman op 19 October te 's Gravenhage geweigerd heeft te voldoen aan een bevel van een luitenant om zijn uitrusting aan te hangen, en zich bij de sectie te voegen. Hij ging van dit vonnis in hooger beroep en gistermorgen heeft het Hoog Militair Gerechtshof deze zaak behandeld. Uit het verhoor van den beklaagde, zijn vader en van een predikant uit Hellevoet- sluis kwam vast te staan,.dat de jongeman cenige jaren geleden het voornemen heef» gehad zich vrijwillig bij de Marine te mel den. Door het lezen van den- Bijbel kreeg hij la tei andere gedachten. Van dat moment af nam hij zich voor nooit wapenen te zullen dragen. Door zijn bijbelstudies was hij tot de overtuiging gekomen, dat hij den mede- mensch niet mag dooden. De advocaat-fiscaal zette uiteen, dat het moeilijk is om in het hart van dezen be klaagde te kijken en vast te stellen in hoe verre de bezwaren -op een geloofsovertui ging zijn gegrond, waarbij spr-. in het bij zonder wees op den nog jeugdigen leeftijd van den beklaagde. Spr. eischte bevestiging van het vonnis van den krijgsraad: ander half jaar gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst zonder onttrekking van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. De verdediger concludeerde nrimo vrij spraak en subsidiair een straf, gelijk aan den tijd, die de jongeman in voorioopige hechtenis heeft doorgebracht. Sententie volgt later. Ondanks berouw bevestiging van het vonnis geëischt. Een Amersfoortsche brievenbesteller die tijdens de uitoefening van zijn functie postpakketten had gestolen, waarin zich vijf vulpenhouders, twaalf armbandhorlo ges en een bedrag van f 23.hadden be vonden', stond gisteren in hooger beroep terecht voor het Amsterdamsche gerechts hof. De rechtbank te Utrecht had hem wegens verduistering, gepleegd als post- ambteaar veroordeeld, tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Leer om leer d Bovendien werd de man oneervol uit don dienst der P.T.T. ontslagen met verlies van pensioen. Tijdens zijn verblijf in het huis van bewaring waren zijn vrouw en kind bij de grootmoeder in huis en daar van hadden inbrekers gebruik gemaakt om de onbeheerde woning van den brievenbc- steller vrijwel leeg te halen. De man was in hooger beroep gegaan, omdat bij hoopt, dat het hof met de droeve omstandigheden van verd. rekening zal houden. De president wees hem er echter op, dat hij alles aan zichzelf te wijten heeft. Verdachte toonde berouw, de schade bad hij zoo veel mogelijk vergoed. Door schul dei- was hij tot zijn misdrijven gekomen. Het vertrouwen i. d.. postambtenaar is door deze ernstige misdrijven geschokt, merkte de procureur-generaal in zijn requisitoir op. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis, ook wat de strafmaat betreft (een jaar en drie maanden gevangenisstraf). Arrest 23 Januari. Telegrammen aan de ministers. De Nederlandsche Bond van Kleinhande laren in het visch- en haringbedrijf heeft den minister-president en de ministers van Economische en Sociale Zaken telegrafisch ervan in kennis gesteld, dat de noodtoe stand in den vischbandel, inzonderheid voor de vischwinkeliers en standplaats- houders, catastrophale vormen aanneemt. De organisatie verzocht den ministers drin gend hulp te willen verleencn. Het hoofd bestuur vroeg hierover tevens een onder houd met de ministers aam Honderdduizend afrekeningen pen dag. De toenemende waardeering voor den postcheque en girodienst blijkt niet aleen uit de voortdurende ver meerdering van het aantal reke ninghouders, maar ook uit het steeds levendiger wordend verkeer op de postrekeningen. Zoo steeg in hot afgeloopen jaar het aantal aangeslotenen met bijna 34.000 tot een totaal van rond 365.000. Tet aantal boekingen op de postrekeningen vermeerderde met 11% tot ruim 113 millioen, „terwijl daarbij een geldelijke omzet werd bereikt van niet minder dan 22M milliard gulden. Vermeldenswaard is hierbij, dat door het centrale girokantoor per dag gemiddeld 100.000 afrekenineen aan de rekeninghouders worden verzonden en dat het algemeen saldo tQgoed op de postrekeningen ultimo December bij na 328 mil lioen beliep. Negen en dertig jarige vrouw omgekomen. In den vorigen nacht heeft zich te Nieu- wersluis bij een echtpaar een geval van ko lendampvergiftiging voorgedaan. Kunstma tige ademhaling heeft alleen bij den man succes gghad. Toen gisterochtend omstreeks zeven uur de beide knechten van den smid H. M. de Rooy bij deg winkel kwamen om hun dag taak aan te "vangen, kwamen zij tot de ont dekking, dat hun patroon nog niet in den winkel aanwezig was Zij vonden dit wel zeer vreemd, doch dachten, dat de Rooy zich had verslapen. De jongens klopten tegen het raam. Dit had evenwel niet het ge- wenschte resultaat. Een van hen schoof hierop een raam open en klom naar binnen. Via de huiskamer begaf hij zich naar de bo venverdieping, waar het echtpaar sliep. Het kloppen op de slaapkamerdeur bleef even eens zonder succes. De jóngen durfde niet naar binnen te gaan en stelde zich terstond in verbindig met de militaire politie, die onmiddellijk naar de wonng ging, waar kolendamp werd waargenomen. De politie opende de slaapkamerdeur en vond het echtpaar bewusteloos op bed. Inmiddels was ook geneeskundige hulp ingeroepen. Anderhalf uur paste men kunstmatige ademhaling toe, hetgeen bij den man suc ces had. Zijn echtgenoote heeft men niet meer kunnen redden. Het slachtoffer was 39 jaar oud. Uit het onderzoek is gebleken, dat zich in de op de benedenverdieping staande kachel kolendamp had ontwikkeld. De toestand van de Rooy is redelijk. Contingenteering van vleesch verlengd Met een jaar. De contingenteering van vleesch zal mpt ingang van 16 Jan. a.s. voor den duur van een jaar worden verlengd, waarbij de on derstaande bepalingen betreffende de basis tijdvakken en de percentages voor de bere kening van de autonome contingenten zullen worden vastgesteld: Contingenteering versch, gekoeld en bevro ren rund- en kalfsvlecsch, basis tijdvak 1-1-1936 tot 1-7-1936 100% v.h. bruto gew. „Ander" rund- en kalfsvleesch, basis tijd vak 19311932 20% v.h. bruto gew. Paarden- en schapenvleesch, basis tijdvak 19311932 20% v.h. bruto gew. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemde percentages alleen betrek king hebben op de autonome contingenten, derhalve niet op de bij handelsverdrag ver leende contingenten, welke in vele geval len hooger zijn. Raad van Arbeid grijpt er naast Bij een Naamlooze Vennootschap te Am sterdam waren eenige rentekaarten van het personeel zoekgeraakt. Hoewel deze kaarten met rentezegels beplakt waren en de Raad van Arbeid dit uit de administratie der ven nootschap kon nagaan, stelde de Raad toch een navordering van premie krachtens de Invaliditeitswet in tegen do vennootschap. Deze ging in beroep, met gevolg dat de Raad van Beroep, de navordering vernietigde, met welke uitspraak de Centrale Raad van Beroep bhans accoord is gegaan. De uit spraak wordt gemotiveerd door de overwe ging, dat de Invaliditeitswet geen mogelijk heid opent tot bovenbedoelde navorderingen. Voorwaardelijke gevangenisstraf wegens verduistering geëischt. o De 41-jarige kantoorbediende H. J. C., heeft in zijn werkzaamheden bij de landbouw cri sisorganisatie Zuid Holland een bedrag van f 150.verduisterd, voor welk feit hij giste ren te Den Haag terecht stond. Hij legde een volledige bekentenis af. Er was een rapport over hem uitgebracht, dat een voorwaardelijke gevangenisstraf aan beval, mits hij zich onthield van sterken drank. De officier van Justitie vorderde 'n waardel ijk e gevangenisstraf van zes maan den met drie jaar proeftijd onder toezicht- stelling van de Dr. Arriensvereeniging en drankverbod gedurende den proeftijd. Uitspraak 23 Januari. Militair toestel maakt noodlan ding in België. In den laten namiddag is gisteren een militair vliegtuig met een piloot en een waarnemer, beiden officier in het Neder landsche leger, genoopt tot het maken van een landing bij het station van Wilmars- donk (België). Het toestel heeft zich zon der moeite en zonder eenige schade op den beganen grond kunnen begeven. De inzit tenden zijn ongedeerd. Zij hebben verklaard, dat zij zich had den vergist in den koers en dat zij geen voldoende benzine meer hadden, zoodat zij tot een noodlanding gedwongen waren. Het toestel is door de gendarmerie on der bewaking genomen. De Belgische mili taire autoriteiten en de consul-genecgal der Nederlanden hebben zich derwaarts begeven. Daar het hier een neutraal vliegtuig betreft verwacht men dat het vandaag weder zal mogen vertrekken. Er zullen geen reddingsploegen meer uittrekken. Maandag en gisteren zijn onvermoeid red dingsploegen uitgetrokken om te zoeken naar den vermisten 28-jarigen inwoner van Nij- kerk, den heer A. J. Mol, die Zondag j.1. per schaats uit deze plaats vertrok om een tocht naar Amsterdam te maken en van wien men sindsdien niets meer gehoord heeft. Het geheel© ijsvlak is afgezocht en ook de gemeenten op den oever van het IJssel- meer zijn gewaarschuwd. Men heeft Mol ech ter nog niet gevonden, zoodat de mogelijk heid, dat hij nog in leven is, uitgesloten Wordt geacht. Er zullen dan ook geen nieuwe opsporingen worden ondernomen. Een tragische bijzonderheid is,"dat Mol eerst zes weken geleden in het huwelijk trad. GEEN CARNAVALSVIERING IN DUITSCHLAND. Met het oog op den ernst der tijden zal dit jaar in Duitschland geen openbare car navalsviering plaats vinden. In plaats daarvan zullen talrijke vroolijke amusementsavonden voor de bevolking en de weermacht georganiseerd worden. Athleüe& LANDENWEDSTRIJD ZWEDEN— NEDERLAND IN JULI a.s. Naar wij vernemen zal in Juli a.s. een landenathletiekwedstrijd tus- schen Zweden en Nederland worden gehouden. De ontmoeting, waarvoor het standaardprogramma zal gel den, vindt te Malmoe of te Stock holm plaats. De secretaris van de I.A.A.F., de Zweed Bo Ekelund was dezer dagen in de hoofdstad, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de leden van het dagelijksch bestuur der K.N.- A.U., de heeren A. J. G. Strengholt, C. H. Tri nes en E. G. van der Werff Jr. Tijdens dit onderhoud is men tot volledige overeenstem ming omtrent den landen wedstrijd gekomen. tfcAaaUen ROUTE NOG NIET GEHEEL BERIJDBAAR. Het is thans zeker, dat de Elfste dentocht langs de traditioneele route, üiet vertrek en aankomst te Leeuwarden, in geen geval in den loop van deze week zal kunnen plaats vinden. Bij doorgaand vriezend weer zal het cen traal bestuur zich nader beramen om den tocht uit te schrijven. In ieder geval zal het vaststellen van den datum tijdig ge schieden, opdat liefhebbers uit andere dee- len van het land gelegenheid krijgen zich aan te melden en voor te bereiden. De route Leeuwarden—Hörlingen is tot nu toe voor de scheepvaart opengehouden. Leeuwarden-Dokkum isgisteren gestremd, doch men kan er niet rijden door de schot sen. De verkorte route van Franeker naar Dokkum is nog niet vertrouwd, hetgeen veroorzaakt wordt door de stroomingen. Trouwens, het water is dezen winter zeer onrustig en dat is de oorzaak, dat niet. overal het ijs mooi en betrouwbaar is. Wel overweegt het centraal bestuur een andere route te kiezen, b.v. van Dokkum over Oudkerk naar Leeuwarden, doch dit ge deelte moet eerst geïnspecteerd worden, Van Leeuwarden naar Stavoren en van Stavoren naar' Harlingen is prachtig ijs. In Sneek echter kan men niet rijden, zoa dat hier de ijzers moeten worden afgebon den. Ongetwijfeld kan men prachtige toch ten maken, doch de geheel e route voor don Elfstedentocht is in ieder geval deze week niet te berijden, wat zeer zeker een teleur stelling zal beteekenen voor het groot aan tal liefhebbers, dat gehoopt had, dezer da gen aan den traditioneelcn rit te kunnen deelnemen. Poes koestert zich in de winterzon Belangwekkende wedstrijd tegen Noorwegen. Naar wij vernemen zullen Jan Langedijk (Oudkarspel), Roelf Koops (Zuid-Laren) en I^olf van der Scheer (Rotterdam), door het presidium van den Koninklijken Nederland- schen Schaatsenrijdersbond naar Noorwe gen worden uitgezonden om te Oslo op 20 en 21 Januari a.s. deel te nemen aan een internationalen.'wedstrijd over de afstanden 500, 1500, 5000 en 10000 meter. De rijders zullen* Vrijdag a.s. per vliegtuig naar het hooge Noorden vertrekken, waar zij nog een week gelegenheid krijgen te trai nen. De wedstrijd te Oslo zal bestaan uit een tweekamp tusschen een Noorsche. ploeg en een team, hetwelk zal worden samengesteld uit de te Oslo vertoevende buitenlandsche rij ders. Op het oogenblik zijn in de Noorsche hoofd stad b.v. de 'Amerikaan Wallace, de Euro- peeschc kampioen Berzins (Letland), enkele Zweden, waar nu de drie Nederlanders nog bij komen. Hoe de ploeg der buitenlanders zal zijn samengesteld, is nog niet bekend, doch in ieder geval zal daarbij overleg wor den gepleegd met den president der I.E.V., den heer G. W. A. van Laer. Uit onze Omgeving NIEUWE N1EDORP COLLECTE. De opbrengst collecte voor de vacantie- kblonie bedroeg Zondagavond in de Prins Maurits f 17.84. HOOGWOUD DENK OM HET WASCHGOED. Nogmaals dient er tegen te worden ge waarschuwd om des nachts geen waschgocd buiten te laten liggen. Bij den heer K. Braak is des nachts een partijtje waschgocd gestolen, dat op de bleek was blijven liggen Tevens werd nog een schaar meegenomen,, die aan een spijker in de muur hing. VERKOCHT. De heer J. Spruit, alhier heeft zijn expedi tiebedrijf onderhands verkocht aan den heer J. v. d. Vliet te Oudcsluis. LANGENDIJK CONTROLEUR WERKVERSCHAFFING EN STEUNVERLEENING. Ter vervanging van den heer P. Bergen als controleur der werkverschaffing en steunregeling, die gemobiliseerd is. is aan gewezen de heer J. Molenaar Pz. te Zuid- Scharwoude en wel voor deze gemeente en Noordscharwoude. WERKLOOSHEID. Het gaat mèt de werkloosheid- weer den verkeerden kant uit. De laatste weken is het aantal werkloozen weer vrij sterk toe genomen. Baggeren kan niet plaatsvinden, aan de kool is niet veel werk, en de trans port-arbeiders krijgen weinig emplooi we gens te geringen aanvoer aan de veilingen. DE BAGGERREGELING. Den gemeentebesturen is weer toegestaan, dit jaar de baggerregeling te continueercn.. FIETSENLEVERING GASFABRIEK. - Aan den laagsten inschrijver, den heer J. Kuiper te Noordscharwoude, is de leve ring van de benoodigde rijwielen voor het personeel der gemeenschappelijke Gasfa briek voor 1940, '41 en '42 opgedragen. NOORDSCHARWOUDE. ONVOORZICHTIGHEID GESTRAFT. Gistermiddag is een leerling van de ULO- school, L. uit Zuidscharwoude bij de ge meenschappelijke gasfabriek alhier, bij het uithalen van het bravourstukje, om over één nacht ijs te loopon, er door gezakt. Hij ging bijna kopje onder. Gelukkig was mej. Droog uit Noordscharwoude er spoedig bij, en slaagde er in, den drenkeling uit zijn benarde positie tb bevrijden. Moge liet een goede les voor hem zijn geweest. GESLAAGD. De heer R. v. d. Ploeg alhier is bij hot ge houden examen voor het diploma Boekhou den, uitgaande van de Vereen, v. Leeraren geslaagd. Hij werd opgeleid door den heer Joh. Huitema, alhier. PURMEREND. 9 Jan. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 9 partijen, w.egende 18.00C Kg., handel stug, hoogste prijs f 25.—. 230 Kg. boi«r f 1.70—1.72 per kilo. Runderen, totaa' 223 stuks: 150 vette koeien 70—90 ct. per kilo, goed; 73'gelde» koeien f 110—ISO per stuk, matig; melk koeien f 1S0-275 per stuk. matig; 6 stie ren; l paard f 110; 51 vette kalveren en graskalveren: vette kalveren S0100 ct. p. kilo. matig; graskalveren f 45—60 per stuk, matig; HG nuchtere kalveren: voor de slacht f 13—17, voor de fokkerij f 14—19 p. stuk, goed; 65 vette varkens voor de slacht 70—75 ct. per kilo, vlug; 30 biggen; 579 schapen f 20—32 per stuk, goed; kip eieren f 44.50, eeridcieren 2.70 per 100 st., 400 Noordhollandsche Blauwen (kuikens) 6570 ct. per kilo, 3600 oude kippen en ha nen; wit en rood 45—ïp%> ct. per kilo, konijnen f 0.502 per stuk, duiven 40 ct. per paar. 15 ganzen f 3 per stuk. Coöp. Centrale Èierveiling.. Aanvoer; 75.000 eendeieren f 2.85 —2.90, 80.000 kip- eieren 3.404.50. Weinig aanvoer door gladde wegen, waardoor hooge prijzen. ROTTERDAM. 9 Jan. Veemarkt. Totaal-aanvoer 3369 stuks, t.w.: 100 paarden, 6 veulens, 776 magere runderen, 960 vette runderen, 15* vette kal veren, 86 graskalveren, 930 nuchtere kal veren', 440 schapen en lammeren, 7 varkens, 49 bokken qn geiten. Prijzen per I\g.: vette koeien 82—68—46-56 ct.. vette ossen 76—68 16-56 ct., stieren 71—61—51 ct.. vette kal veren 11512595-105 ct., schapen 4742 37 ct., lamineren 50—1.5—40 ct., graskalve ren 60—50 ct., slachtkal veren 504510 ct., slachtpaarden 5S1810 ct. Prijzen p. stuk: schapen f 2£—20—15. lammeren f 19 —15—10. nuchtere slachtkal veren f 1413— 11—S,nuchtere fok kalveren f 26—22—18. slachtpaarden f 26Ö— 1S0—120. werkpaar den f 300240140. hitten f 250—200—120, kalfkoeien f 285-195—140, melkkoeien f 286—195—140. varekoeien f 1S0—130—100, vaarzen f 145—125—95, pinken f 105—85— 65. graskalveren f 60—40—30. bokken en geiten f 1286. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets stijver, ossen als gisteren, pr. koeien tot 88 ct.. dito ossen tot 82 ct. Stie ren. aanvoer gelijk vorige week, handel stroef, prijzen stabiel, f 1.50. pr. tot f 1.55. Schapen en lammeren, aanvoer matig, han del willig, prijzen iets hooger. Nuchtere slacht- en fokkalveren. aanvoer iets kleiner, handel vlot, prijzen hoog. Paarden, aan voer klein, handel kalm. prijzen voor werk paarden en hitten iets hooger, slachtpaar den aanm. hooger. Kalf- en melkkoeien, aanvoer korter, handel redelijk, prijzen constant. Varekoeien, aanvoer geliik week, handel stil, prijzen 1e soort; andërd. ?e en 3e kwal. iets hooger. vaar zen ep pinken, aanvoer gewoon, handel flauw, prijzen onveranderd. Gras-kalveren, aanvoer matig, handel redelijk, prijshou dend. Bokken en geiten, aanvoer gelijk vo rige weck, handel vlug, prijzen iets hooger. vorige onver- Vaar-

Schager Courant | 1940 | | pagina 6