TARZAN en de Nevel van ijskristallen ncïAkkertje: vuren van Tohr Hoofdpijn Politie slimmer dan „Vos" Radioprogramma Win terwonderen in ons land Gedurende de vorstperiode van de vorige week heeft de atmosfeer boven ons land eenigo merkwaardige verschijnselen te tien gegeven, die zelden zoo goed tot ovj wikkeling komen. IJsneveL In de eerste plaats vernamen wij, aldus het Hsb., dat op Donderdag j.1. te Gronin gen een typische ijs-nevel is waargenomen, d.i. een mist, die niet uit fijne waterdrup peltjes bestaat, doch uit ijskristalletjes. Dit s in de poolstreken een heel gewoon ver schijnsel. doch bij ons ziet men het in re neeste winters niet. Het is immers bekend, iat ook nog bij temperatüreif ver ondec iet vriespunt mist kan bestaan uit onder- coelde waterdruppeltjes, die dan weliswaar lïijtseling tot ijs stollen als ze ergens tegen aan komen (witte vorst op boomcn) doch zoolang zij zweven water blijven. Bij groote koude echter conden seert de waterdamp bij nevelvor ming direct tot ijs en dat zijn dan zeer kleine regelmatige kristalle tjes. Wanneer de zon door zoo'n nevel schijnt, kaatsen de vlakken dezer kristalletjes de lichtstralen in allerlei richtingen. Het lijkt dan of de lucht gevuld is met fonkelende sterretjes. Bij-zonnen. Dezen keer is te Groningen (de tempera tuur bedroeg toen 10 gr. C. is 14 gr. F.) bovendien nog het verschijnsel waargeno men van breking van het zonlicht door de kristalletjes van den ijsnevel. Men zag n.h. ter weerszijden van de zon bijzonnen ont staan. die cenigszins de kleuren van het spectrum vertoonden. Daar de kristalletjes de ruimte tot vlak bij den waarnemer vul den, kon men die bijzonnen soms zelfs vóór de omgevende huizen en hoornen te zien krijgen.. (Iets dergelijks ondervindt men ook wel eens bij een regenboog). In gewone gevallen ziet men in onze 6treken dergelijke halo>verschijnselen, waartoe de bijzonnen behooren, alleen als het licht van zon of maan gebroken wordt in de ijs kristallen der cirrostratus-wolken, maar die bevinden zich op 6 K.M. -boven ons. Een dergelijk geval is de waarneming van prof. Minnaert op IS Dec. 1927 op het station te Utrecht, toen bij een temperatuur van 13 gr. C. de „stoomwolk" van een locomotief met de stationslamoen als licht bron ook een halo veroorzaakte, hetgeen bewees, dat bij die koude, de waterdamp, die uit de stoommachine kwam, direct tot ijskristallen condenseerde. De bovenlucht bij hoogen druk. Wanneer men aldus verneemt; dat het de vorigeweck zoo koud was, dat ijswolken rlak bij den grond werden aangetroffen, :ou men allicht meenen, dat de atmosfeer )oven ons nog veel kouder was. De vlieg- tuigwaarnemingen boven Schiphol toonden echter aan, dat er betrekkelijk dicht boven ons een luchtlaag aanwezig was waarin het royaal dooide, terwijl het bij ons boneden vroor dat het kraakte. Waarneming 5 Jan. 8 uur v.m. Hoogte Temperatuur Verschil met normaal Er. C. gr. C. 0 m. 9.6 10 500 m. +2.3 +3 '50 m. 4.5 +4 1000 m. 4.5 5 1500 m. +1.1 +3 2000 m. 0.3 +4 3000 m. fi.7 3 4000 m. 12,8 3 5000 m. 21.2 1 FEUILLETON fat UdcieqÜikz door MONICA HART 27. HOOFDSTUK XX. De eerste berichten. Het was vroeg in den zomer en de oüde ka mer van de boerderij van de Bicksteds was weer verhuurd. Agnes Ingatrew zat aan de ontbijttafel te wachten op de thee, die trek- kenmoest en Paul, die nog niet binnen ge weest was. Het was moeilijk zich in te denken, dat het bijna een jaar geleden was, dat zij deze kamer voor het laatst had gezien. Er was niets ver- andex-d, niets in de kamer en niets in de heer lijke natuur buiten. Toch was het meisje zich bewust, dat er iets aan de vroolijkheid van de natuur ont brak. dat er verleden jaar wel geweest was. Ofschoon het bijna een jaar geleden was en zij juist op tijd de waarheid ontdekt had en geleerd had die zomer-idylle vergeten, gepro beerd had haar vroegere leven onveranderd weer op te vatten, toch was het allemaal weer hetzelfde. Het was maar goed, dat Paul -op dat oogenblik met zijn gewone luidruch tigheid kwam binnenstormen. Wat zullen we vandaag doen? vroeg hg, toen z\j aan het ontbijt zaten. Je zult den eersten den besten dag toch niet met klodde ren verdoen? Laten we naar de bosschen bij Canonbury gaan en daar picnicken. Vandaar kunnen we alle kanten op. Een lichte schaduw trok over het gezicht van zijn zuster. Neen, laten we daar liever niet naar toe gaan. antwoordde zij half-afwezig. Laten we liever in de vlakte blijven; ik voel er vandaag biet veel voor om tegen heuvels op te trappen. Paul begreep haar weigering. Aan de bos schen btf Canonbury waren misschien meer berinneringen verbonden, dan aan andere plaat sen in de buurt. Maar even later zei Agnes De tooverkunst van Koning Winter. In deze tabel vallen de .volgende drie pun ten op: le. de enorme temperatuursstijging' tot een hoogte van 750 m.; 2e. het feit, dat de temperatuur beneden de 300 m. veel on der normaal was, terwijl het boven die grens, zelfs op 5000 m. overal te warm was; 3e. dat de temperatuur, die wij hier bene den meemaakten eerst op ongeveer 3200 m. hoogte voor het eerst weer werd aange troffen. Hoe moeten die tegenstellingen nu ver klaard worden? Alles hangt samen met de aanwezigheid van een centrum van hoogen luchtdruk in onze onmiddellijke omgeving. Primair waren daarbij de hooge tempe raturen in de bovenlucht (de temperatuur van +,4.5 gr. C. op 1000 hoogte is normaal in begin Mei! Deze ontstonden, doordat in een hoogen druk «en dalende luchtstroom aanwezig is. Daarbij komt de lucht steeds op een lager niveau waar een hoogere druk heerscht. Zij wordt daardoor samengedrukt en dan volgens een bekende natuurwet (adiaba- tisch) verwarmd. Daardoor weer wordt zij relatief droger, dus eventueele wolken los sen op en wij krijgen een helderen hemel. Het aardoppervlak koelt at Deze heldere hemel nu bevordert een uit straling van warmte van het aaroppervlak, dat sterk afkoelt en zijn lage temperatuur aaa de aangrenzende onderste luchtlaag me de deelt. In die koude leven wij op dagen als 4-5 Jan jl. De koude lucht, is zwaar en blijft dus stabiel onder in den luchtoceaan liggen met de warme lucht er boven. Door die stabiliteit heeft er bijna geen transport van koude naar boven plaats dus de koude laag blijft betrekkelijk dun. Hetgeen tot uiting komt in de boven weegegeven verti cale temperatuurverdeeling op Vrijdag 5 Jan. j.1. In dit verband kan nog op één punt wor den gewezen. Het gebeurt in den winter zeer vaak, dat de heii^pl ondanks de wol ken oplossende werking van den hoogen druk bij hoogen barometerstand toch door een donker wolkendek bedekt is. Dit is het geval, wanneer de afgekoelde onder ste lucht ook vochtig is en bij haar afkoe ling-waterdamp tot wolken (of mist) con denseert. Deze wolken hangen dan heel laag (in de onderste paar honderd meter), doch daarboven heerscht dan het zonnigste war me weer. De overige week was echter ook in de atmosfeer de lucht droog door den continentalen oorsprong van d«n Oos tenwind. Al werd het ook flink koud, de lucht raakte niet verzadigd met waterdamp dus het bleef helder en wij konden genie ten van het door de zqji opgefleurde winter weer. Alleen waar het al te kqud werd kwam de mist te voorschijn. En daaraan had men te Groningen het fraaie schouw- snel van de zwevende ijskristalletjes te dan ken. K.L M. bestelt post voor Waddeneilanden Nu het ijs de Waddeneilanden Schier monnikoog en Ameland van het normale verkeer uitsluit, wordt de postverbinding per vliegmachine onderhouden. Het K.L. M.-vliegtuig vertrok gisteren te 13 uur van het vliegveld Eelde, bereikte Schiermon nikoog te 13 uur 20,-laadde daar de aan wezige post in, vertrok te 14 uur naar Ameland, kwam daar te 14 uur 15 aan, en vloog na ook daar de aanwezige post te hebben ingeladen, te 14 uur .45 terug naar Eelde, dat te 15 uur 15 bereikt werd, van waar naar'Schiphol werd doorgevlogen. Indien de toestand zoo blijft, dat de normale verkeersmiddelen niet kunnen functionneeren, zal Donderdag en Zaterdag a.s. opnieuw een K.L.M.-vIiegtuig de post verbinding met deze'eilanden onderhouden. Autodief gepakt. De vorige week werd in een garage te Vclsen een auto gehuurd. De wagen werd echter niet teruggebracht en later bleek, dat de huurder het voertuig in Nijmegen had verkocht. Maandag is de man gearresteerd. Bij de garagehouder E. te Zutfen vervoegde zich namelijk iemand om een auto te huren. De man zeide Vos te heeten en bij een tandarts te logeeren. Hij kreeg den wagen mpe. Dit kwam de politie toevallig ter oore. Aan gezien de huurder, in Velsen zich ook Vos genoemd had, vermoedde men, dat hier de zelfde persoon aan het werk was geweest. Een extra-politiebericht had tot resultaat, dat de man, die zeer ongunstig bekend staat, om half zevén in Venlo werd aange houden. Hij werd gister op transport naar Zutfen gesteld. Gearresteerde Pooi bekent. Een Pool die Zaterdag j.1. te Amersfoort werd gearresteerd, omdat hij op onwettige wijze over de grens was gekomen en die verdacht wordt van de inbraak bij den burgemeester te Zwolle, werd eveneens ver dacht van een inbraak te Zutfen in den nacht van 21 op 22 December. Ef werd toen namelijk in drie huizen ingebroken, doch slechts weinig vermist. De Pool heeft thans tegenover de politic te Zutfen een bekentenis afgelegd. Zeldzame schokkervangsf Visch vindt gretigen aftrek. Gisterochtend waren te Scheveningen aan de markt, de motorschokkers SL 31, schip per E. van Seters, en de OD 18, schipper P. Bczuien;-met "dB "mooie gezamenlijke besom ming van f 1068.—hetgeen .voor schokkers zoo goed als nooit voorkomt. Beide kust- visschers zijn Vrijdag j.1. uit Scheveningen ter trawlvisseherij vertrokken en brachten gisterochtend een mooie lading visch, be staande uit tarbot, tong, schol, rog enz. aan de markt. Deze schokkervisch vond zeer gretigen aftrek en ging vlug voor zeer hooge prijzen van de hand. De schepen vischten in de Westdiepte, 40 mijl W.N.W. van Scheveningen. DE VIJFLING TENTOONGESTELD. De correspondent van de „Daily Express" bericht, dat het publiek de vijfling van Dionne kan zien op de tentoonstelling te New York. DONDERDAG 11 JANUARI 1940 Hilversum I. 1875 en 414.4 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pL): 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekoverzicht. 11,15 Omroeporkest en soiist. door Edgar Rice Barroughs 4. Vastberaden volgde Perry O'Rourke de voetsporen. Misschien leidde het spoor wel naar de woonplaats van geheimzinnige reu zen. Maar Perry kende geen vrees., noch schrok hij van het gebrul en geschreeuw, der wilde dieren, waarmede de lucht van de jungle vervuld was. De voetsporen eindigden plotseling op een olifantspad en waren tussen al de andere voetsporen niet meer terug te vinden. De Ier bukte om het pad nader té bestuderen. Opeens klonk achter hem een luid gebrul! Perry keek op precies in de wrede,' geelgroéne ogen van een leeuw! Het geel bruine dier met de zwarte manen was onger merkt naderbij geslopen. Het zou springen, voordat Perry kans had zijn geweer van den schouder tè halen. Vlak boven hem hingen de takken van een zwaren boom. De man sprong met opgeheven armen de hoogte in en het gelukte hem de laagste tak vast te grijpen, met een gebrul, alsof er een uitbarsting plaats vond, sprong de leeuw op. Met de moed 12.15 AVRO-Dansorkest. 12,45 Berichten ANf\ gramofoonmuziek. 1.00 Gramofoonmuziek. I.15 AVRO-Aeolianorkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Viool en orgel. 3.00 Brei- borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4 00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor de militairen. 7.30 Engelsche le9. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouworkest en solist. (Ca. 9.10 Cyclus „Bouwers van Nederland overzee"). 10.30 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest. NCRV. 11.00 KRO. Hilversum H. 801.5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.0 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek.' 10 15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (12.451.10 Berichten ANP, gramofoonmuziek). 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. tot zijn groote verbazing. Laten we tóch maar naar Canonbury gaan; ik geloof, dat het er juist een goede dag voor is. Spoedig waren zij gereed voor het vertrek. Juist toen ze hun fietsen te voorschijn hadden gehaald, kwam een jongen met de ochtend bladen. Zoo, zei Paul, laten we ons even op de hoogte stellen van de merkwaardigheden, die er op dit ondermaansche hebben plaats gehad. Laten we liever opschieten, zei zijn zus ter. Stop de krant in je zak; dan kunnen- we zq wel lezen als we picnicken. Toen ze met hun buitenlunch klaar waren, stak Paul een pijp aan en, op het gras lig gend, vouwde hij het meegenomen ochtend blad open. Hij keek vluchtig de verschillende berichten door, tot zijn aandacht plotseling geboeid scheen en na een paar minuten sprong hij op. Allemachtig! riep hij uit, nee maar! Het was duidelijk, dat hij erg geschrokken was. Hg gaf de krant zwijgend aan zijn zuster, met zgn vinger bg het berichtje, dat hem zoo getroffen had. Zij las: Opstand in Natal. Ernstig gevecht. Onze troepen vielen drie dagen geleden een groote Zoeloestrgdmacht in het dal van de Gcoma aan. Den geheelen middag werd in het bosch en tuaschen de bergen verwoed gevochten. Er waren honderden dooden, onder wie enkele van de voornaamste op perhoofden. Verliezen aan onzen kant: twee officieren, drie cavaleristen en ver schillende gewonden. Halfont burger vermist. Het was een telegram, dat gevolgd werd door een kleine opmerking. De heer Halfont was een burger, die nog niet zoc lang geleden weer uit Engeland naar Natal vertrokken was, waar hij met de militaire politie mee streed. Er is niet veel hoop, dat hg nog gevonden zal worden. Het berichtje scheen in steeds grootere let ters voor haar oogen te staan. Haar vingers pakten de krant met 'n zenuwachtigen greep, zoodat het papier kreukte. Dit was ontzet tend; het leek- pas gisteren, dat hij hier ge zeten had, hier met haar en dat zij gelukkig was geweest, omdat hij bij haar was. En zij zag weer dat oogenblik voor zich, dat hij haar in de wei van den dood gered had. En nu was hij dood. Neen, niet dood vermist. Wat nóg erger was, want ze had van hem gehoord, dat je veel beter gedood kon wor, den, dan door de wilden gevangen genomen, want dat dat de verschrikkelijkste martelin gen beteekende. Terwijl dit allemaal door haar geest flitste, stond Paul haar met geheimen angst aan te kijken. Hou je dapper kind, zei hg en hij legde een hand op haar schouder. Het is ver schrikkelijk, vooral omdat jullie zooveel sa men waren. Ik mocht hem ook graag, dat weet je wel, maar ten slotte... er staat niet, dat hij gedood is, alleen maar vermist. Alleen maar vermist. Dat is nog veel erger, antwoordde zij, met droge lippen. Dat heeft hij mij eens verteld. Maar kijk eens, poogde Paul haar gerust te stellen, er staat dat er in het bosch ge vochten is. Het is best mogelijk, dat Halfont zich ergens verborgen heeft, tot de wilden afgetrokken zijn. Hij is pienter genoeg en zal wel weer komen opduiken. Je hoort zoo vaak van menschen, die als vermist gerapporteerd worden en dan toch later gezond en wel weer te voorschijn komen. Ja, dat is waar, zei zij, bereid om zich aan .een stroohalm té klemmen. Zij gingen snel naar hun huis terug en op hun terugweg kocht Paul in Stynhurst alle kranten, die hij maar krijgen kon en twee gaven nadere be richten. De strijd in de Ccoma vallei werd in de details beschreven en de namen van de dooden opgegeven: Het artikel eindigde: Van den vermisten burger is verder niets vernomen. Bij het aanbreken van den morgen heeft een afdeeling van de militaire politie de buurt, waar hij het laatst gezien werd, doorzocht; maar ondanks een langdurig en grondig onderzoek konden ze geen spoor ontdekken. Er zijn twee mogelijkheden: dat .hij overvallen is en door den vluchtenden vijand meegenomen, of dat hij zich nog er gens schuil houdt. In het eerst werd er niet veel gewicht aan zijn afwezigheid gehecht, daar hij wel meer op eigen gelegenheid op standelingen nazette en dan eerst na eenigen tijd weer in het kamp verscheen. De heer Halfont is iemand van grooten moed, welke echter soms- aan roekeloosheid grenst. Hij heeft een jarenlange ondervinding in Natal zoodat er alle hoop bestaat, dat hij zich uit de moeilijkheden, waar hij zich misschien in be"indt, zal weten te redden. Kijk, daar heb je het al! riep Paul opti mistisch. Hij komt wel weer boven water, wees maar niet bang. Hebt u de krant al gelezen, mr. Inga trew? vroeg de boerin 90mber, toen zij thuis kwamen. Ja, dat hebben wij, juffr. Briksted. We zijn nog naar Stynhurst geweest voor de avondbladen. Hier zijn ze, de berichten" zijn een tikje hoopvoller. der wanhoop trok Perry zijn benen op -en daardoor miste de leeuw hem en schoot rake lings onder hem langs. Toen klonk er van boven hem een nijdig geblaas, waardoor Perry omhoog keek. Daor kroop het lange, slanke lichaam van een luipaard over een tak. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3,30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd 5.306 25 Orgelconcert. 6.80 Gramofoonmuziek. 6.45 CN V-kwartiert je. 7.00 Berichten. 7.15 Internationaal overzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8 00 Berichten ANP. herh. SOS-Berichten. 8.15 Christ. Oratorium Vereeniging te Haar lem, de Haarlemsche Orkestvereeniging en solisten. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „De Kamers van Koophandel in dezen tijd. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Zij nam de kranten met een haastig gebaar aan. Die arme kerel! Te denken, dat hjj door die afschuwelijke wilden dood gemaakt is! Maar misschien is hg het ook wel niet. Laten wij het hopen. Hg staat nog slechts als vermist gerapporteerd, er is dus nog een goede kans, dat hg weer boven water komt; ik zou wel eens willen weten hoe zijn famiile het opneemt. Agnes was doorgeloopen naar haar kamer. Dood of levend, Halfont kon voor haar niets zgn! Maar nu had ze berouw over de koude en hartelooze manier, waarop zg hem dit mee gedeeld had. Ze had geen antwoord meer van hem gekregen en ze kende hem goed genoeg om te begrijpen, dat haar briefje zijn trots ge krenkt had. En kort daarop had hij Engeland verlaten en met haat en wrok over wat hij haar wreedheid zou noemen in zijn hart was hij den dood tegemoet gegaan. De eerste dagen van hun verblgf op de boer derij, waarvan ze zich zooveel voorstelde, wa ren wel droevig geëindigd. HOOFDSTUK XXI. Thuiskomst. Op Halfont heerschte de grootste opwinding. Iets meer dan een maand was verstreken sinds men het bericht ontvangen had van de vermissing van den zoon en erfgenaam, een bericht, dat bijna direct gevolgd was door een telegram van den vermiste, dat hij veilig ont komen was en van plan om mBt de eerste de beste gelegenheid naar huis terug te keeren. Dit telegram werd weer gevolgd door een, waarin hij mededeelde, dat hij zich ingescheept had. Nu werd hg vanavond thuis verwacht. Het bericht van zgn vermissing had zijn fa milie ongeveer in dezelfde mate getroffen als Paul Ingatrew; in ieder geval heel wat min der dan Agnes Ingatrew. Vermist wilde nog niet zeggen dood en er was dus een kans. dat hij nog wel terug zou komen. Misschien trok zijn vader zich van de drie er nog het meest van aan. Halfont was zijn eenige zoon. en al konden zij het nu niet erg goed samen vinden, er was toch een tijd geweest veel te kort wel is waar dat dit anders was. Maar het bericht van de terugkomst van zijn zoon ver vulde den vader toch met groote vreugde. (W\ordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7