Overheid moet onder nemer den weg wijzen T ARZAN en de Ontroerend symbool vuren van Tohr £en ydijUe*iU Zenuwachtig Akkertje Steekpartij uit miooenijd Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs De invloed van den oorlogstoe stand besproken door dr. F. H. Fentener van Vlissingen. Bij den aanvang van de gistermiddag ge houden eerste zitting in het Nieuwe Jaar van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Utrecht, gaf de voorzitter, dr. F. H. Fentener van Vlissingen een korte be schouwing over de ontreddering van onze wereldhuishouding door het op 3 September in Europa uitgebroken gewapend conflict. Sedert het uitbreken van dat conflict aldus spr. wordt het internationale- en nationale bedrijfsleven sterk- behcerscht door factoren, die tot de economie slechts in een zeer verwijderd verband staan. De tijd nog niet rijp. Het particulier bedrijfsleven, dat thans veel moet ondergaan, dat het verkeerd, on gezond en onrechtmatig acht, zal, nu wij nog maar in den aanvang van dezen totali- tairen oorlog staan, veel lijdzaam moeten dulden, dat voorshands onvermijdelijk schijnt. Het zal zich vooralsnog voorname lijk moeten concentreeren op de zware taak om te trachten zich ondanks alles te hand haven daar en voor zoover dit maar eenigs- zins mogelijk is. Eerst als de door den oor log nieuw geschapen toestand op econo misch gebied zich duidelijker gaat afteeke- nen, als een juistere bepaling van de elkaar tegenwerkende krachten mogelijk blijkt en een beter overzicht te verkrijgen is van de wegen, die voor het bedrijfsleven open blij ven, zal naar spr.'s meening de tijd geko men zijn voor een opbouwende eritiek en een doelmatig verzet tegen al hetgeen nu de bedrijfsbelangen zoo ernstig bedreigt. De taak van de overheid. De politieke hoogspanningen, waarvan de atmosfeer, die ons omringt, bezwangerd is. maken, dat wij onzen weg moeten kiezen met voorzichtigheid, kalmte en beleid, doch ook met durf en een vastberadenheid, die, zonder zich door machtsvertoon te laten intimideeren rekening houdt met hetgeen praktisch bereikbaar is. Dien weg te kiezen en aan te ge ven is de taak van de overheid. Het particuliere bedrijfsleven zou een cardinale fout begaan, indien het dit niet zou willen inzien, maar aan den anderen kant zou de over heid aan onze volksgemeenschap geen slcchteren dienst kunnen be wijzen dan door onder de tegen woordige omstandigheden het par ticuliere initiatief te willen uitscha kelen. Bilijke verdeeling der lasten. In zoo critieke tijden ,als wij thans bele ven, kan een billijke verdeeling der lasten niet uitsluitend door middel van belastin gen geschieden. Ondernemers, die bij iedere nieuwe moeilijkheid, bij edcre vermeerde ring van het risico bij de regeering om steun aankloppen, die iedere stijging van den kostprijs onmiddellijk op den verbrui ker wilen afwentelen, begrijpen even wei nig den ernst der tijden als werknemers, die bij een geringe stijging van de kosten van het levensonderhoud reeds dadelijk met looneischen komen. Een overgangstijdperk. De worsteling tegen de moeilijkheden, die zich thans dag voor dag opnieuw voordoen, zullen-ons echter niet mogen doen verge ten, dat wij leven in een tijd van over gang en onze hoop op en ons geloof aan ande FEUILLETON door MONICA HART 2S. En nu zou hy binnen enkele uren thuisko men. Onder de scheepsberichten in het och tendblad hadden zy de aankomst van de Mo- lesden Castle gemeld gezien. Den vorigen avond, tegen middernacht was hij in Plymouth aangekomen. Hy zou wel vroeg genoeg in Lon den zyn, om met de trein van 5.40 van Vic toria te vertrekken, dan kon hy juist tegen het diner thuiskomen. Sybil zou met Ethel naar het station East Welstead gaan om hem af te halen. Toen ze met een boek op het grasveld voor het huis zal trof een geluid haar oor, het ge kraak van wielen op het grind. Er kwam een rytuig de oprijlaan in en zy sprong overeind. Ethel, riep zy onder het raam van de ka mer van haar oudere zuster, kom naar be neden, Halfont is er. Een huurrytuigje reed voor. Met veel ge- nars en gekraak draaide het aan de voordeur; een gebruinde hand kwam naar buiten om het portier te openen. Wel, Halfont, riep het meisje, je hebt ons allemaal erg in angst laten zitten en we zijn blij, dat je nu gezond en wel weer komt opdagen. Heb je zoo in angst gezeten? De ernstige toon waarop hy dit zei, te za- men met den eigenaardigen strakken blik, scheen haar te ontroeren. Zij omhelsde hem en kuste hem herhaaldelijk. Zy werd zich be wust, dat z\jn afwezigheid en het gevaar, waarin hy verkeerd had een verandering in haar broer teweeggebracht had. Natuurlijk hebben wjj dat, toen we dach ten, dat... Wel, blijf je buiten staan? Het was Ethel, die Sybil's relaas onder brak. Ze stond deftig en vriendelijk glim lachend in de hal en haar ontvangst van den „verloren zoon" miste de hartelijkheid, die re en betere tijden onaangetast moeten blijven. Ieder, die met aandacht de redevoeringen van de toonaangevende staatslieden volgt, zoowel van die der belligerente als van die der neutrale landen, moet het opvallen hoe zeer zij telkens weer naar voren brengen, dat een rechtvaardige en duurzame vrede iet bestaanbaar is zoo lang de groote in ternationale economische problemen niet zullen zijn opgelost. Het spreekt vanzelf, dat een goede op lossing slechts dan mogelijk kan zijn als ook landen, die thans neutraal zijn, daar toe medewerken en met name slechts dan als wij er in slagen in Europa een hechte basis te leggen voor een vreedzame en in tensieve internationale samenwerking op economisch gebied. Neutrale landen, die een belangrijke rol in het wereldverkeer spelen, zullen zich dan ook reeds thans moe ten voorbereiden om paraat te zijn op het oogenblik, dat de oorlogseconomie van thans met worden omgeschakeld op de vredeseconomie van morgen. De gevoelige lessen, die de huidige toe stand niet zal nalaten ons te geven, zullen er dan wellicht toe voeren, dat alle staten in een nabije toekomst leeren inzien, dat de offers, die elk aanvankelijk zal moeten brengen om deze samenwerking tot stand te doen komen, dubbel en dwars beloond zullen worden. Zware straffen tegen inbrekers geëischt Naar de geestvermogens van den jongsten verdachte wordt een onderzoek ingesteld. Een 24-jarige schilder en zijn 38-jarige vriend, stonden gisteren voor de Amster- damsche-rechtbank terecht, verdacht van drie inbraken. Op 8 Juli werden zij gesnapt bij een inbraak in een woning in de Baans- straat, waar zij een armband, een armband horloge en wat geld buit hadden gemaakt. Een huiszoeking en het voortgezette on derzoek bracht nog andere feiten aan het licht, waarvoor het tweetal zich thans te verantwoorden had. Samen zouden zij op 4 Mei j.1. hebben ingebroken in een huis in de Zeilstraat, waar f 2300.werd gestolen. De straatdeur was evenals in het eerste geval met een loopèr geopend, waarna de flatdeur met een breekijzer was geforceerd. Aan den los-werkman was bovendien een inbraak in de Theophile de Bockstraat ten laste gelegd op 15 Octobcr 1938, waarbij een horloge en 70 werd buitgemaakt. Deze inbraak ontkende verdachte te hebben ge pleegd. In de beide andere gevallen legden zoowel hij als zijn jeugdige medeverdachte een bekentenis af. De officier van Justitie eischte te gen den oudsten verdachte, die reeds eerder met. de justitie in aan raking kwam, drie jaar gevange nisstraf. Tegen den jeugdigen schil der vorderde hij twee jaar gevan genisstraf. De verdediger bepleitte het instellen van een onderzoek naar de geestvermogens van den jongsten verdachte. De rechtbank willigde dit verzoek in, schorste de behandeling en stelde de stuk ken in handen van den rechter-commis^aris De goedgeloovige kapster Twee huwelijkszwendelaars ver oordeeld. Conform den eisch van 't O.M. veroor deelde de Amsterdamsche rechtbank giste ren een monteur en een auto-verkooper elk tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. Het tweetal had, zooals wij onlangs uit voerig meldden, een kapster wijsgemaakt dat één hunner ruim f 37.000 had geërfd, doch dat het geld op een geheime bank te Antwerpen stond.' Om het „vrij te maken" waren er echter contanten nooriig en he* meisje, dat door een van de beide mannen ten huwelijk was gevraagd, offerde haar spaarpenningen op. om haar vrienden te helpen de erfenis, die slechts in de fantasie van de mannen bestond, te bemachtigen. Er werd echter steeds meer geld gevraagd en de kapster zag van de Antwerpsche er fenis noch van haar uitgeleend geld ooit iets. Zij kreeg argwaan en deed aangifte. NEDERLAND EN BELGIë VONDEN ELKANDER. Het laatste nummer van het Belgisch— Nederlandsche handelsoverzicht, orgaan der Nederlandsche Kanier van Koophandel voor België en Luxemburg herinnert aan het bezoek van den Koning der Belgen aan Koningin Willielmina, bij welke gelegen heid het de foto uitgeeft voorstellende Ko ning Leopold III te midden der Nederland sche Koninklijke Familie. Het begeleidend artikel zegt: „Verleden jaar hebben wij te dezer plaat se de komst van 1939 begroet in het licht van de kracht, welke groeien kan uit de samenwerking der beide lage landen aan de zee: België en Nederland. Wederzijds leefde het verlangen de han den ineen te slaan omdat de Vorsten van beide landen de noodzakelijkheid daartoe innig beseften, nu schrijven wij een jaar la ter en in de foto, die ter gelegenheid van het jongste bezoek van Z. M. Koning Leo pold aan H. M. Koningin Wilhelmiiifl. in 's Gravcnhage werd gemaakt, zien wij de verwerkelijking van de toenadering tus- schen beide landen op even koninklijke als indrukwekkende en ontroerende wijze ge symboliseerd. Vonden wij ooit de Neder- landschBelgische samenwerking, van zpo intens en wezenlijk belang in tijden .van economische depressie, oprechter gekarakte riseerd dan in de fotografische weergave van een tafereel als dit, dat ter zei fdertijd een wereld van vredjg geluk en vorstelijke waardigheid voor ons opent? Eens konden wij spreken van een wederzijdsche bereidheid om de handen ineen te slaan, thans past ons een woord van dank en diepgevoeld vertrou wen, wijl deze handen elkander gevonden hebben". Een jaar geëischt tegen woedenden Amsterdammer. Een 41-jarige Amsterdammer, die sedert geruimen tijd werkloos is, stond gisteren terecht, verdacht van poging tot doodslag. Hü had geruimen tijd samengewoond met een vriendin, die hem echter voor een anderen man verliet. Dit wekte de woede op van den werklooze en hij ging op 10 Juli naar het huis van zijn rivaal in de Wes terstraat om verhaal te halen. Scheldende en tierende stond hij voor het huis en ten slotte kwam de bewoner naar buiten. Er ontstond een vinnige vechtpartij, waarbij de werklooze zijp tegenpartijmet een schoen makersmes een steekwonde in den buik toebracht. Zelf werd hij ook, echter licht, gewond. Ter zitting verklaarde hij, dat niet hij, maar zijn tegenpartij begonnen was met tic vechtpartij en hem met een steekbijtel had verwond. De officier van justitie eischte wegens po ging tot doodslag een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger bepleitte vrijspraak, daar z.i. verd. zich slechts verdedigd had. Sub^ drong pl. op een clemente straf aan. Vonnis 24 Jan. VRIJDAG 12 JANUARI 1940 Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 VARA-orkest. 12.00 De Palladians. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. Door in de boom te springen was Perry aan den aanval van den leeuw ontsnapt, doch nu keek hy in de hongerige, woeste ogen van een luipaard. Vlug greep hij zyn geweer van zyn schouder en op het ogenblik, dat het dier sprong, vuurde Perry. Gillend van woede en pyn viel het dodeiyk gewonde dier boven op den man, waardoor het geweer uit diens handen vloog. Man en luipaard vielen nu van de tak op de grond, waar nog steeds de leeuw stond, die zich nu gereed maakte om den man opnieuw aan te vallen... Niet ver daar vandaan wandelde Tarzan van de Apen over het junglepad, vergezeld door Paul d'Arnot, van de Franse marine, die reeds jaren lang zijn beste menselijke vriend was. Te zamen hadden ze een complot van slavendrijvers ontmaskerd en aan het kolo niale bestuur uitgeleverd. De zon zonk lang zaam aan de westelijke horizon. Door de jungle klonken de jachtkreten der dieren op zoek naar hun prooi. Voor hen was de sche mering een teken, dat ze hun nachtelijke strooptochten konden aanvangen. Plotseling bleef Tarzan staan en snoof de lucht in. I.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Lyra-trio. v 3.00 Declamatie. 3.30 AVRO-Dansorkest 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Zang en piano. 5,00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.006.30 Orgel en zang. 6.35 Letterkundig overzicht. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.00 Causerie: „Sociaal-democratie en mid denstand". 7.18 Berichten ANP. 7,30 Berichten. 7.35 Voor de jeugd. 8.00 Trio-concert. 8.30 Cyclus: „De nooden van de Kunst in dezen tyd en hun geestelijken achtergrond". 9.00 Radiotooneel. 9.20 De Ramblers. 9.45 Esmeralda. 10.00 Radiotooneel met muziek. 10.40 Avondwijding. II.00 Berichten ANP. 11.10 Jazsunuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Orgelspel. Hilversum II. 301.5 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing en meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. zyn jongste zuster direct getoond had. Het rytuigje werd naar den stal gezonden om afgeladen te worden en het paard te ver kwikken en de reiziger ging met zyn beide zusters naar binnen. Hoe staat het met vader? vroeg hy. Zooals gewooniyk in de bibliotheek, zei Sybil. Ga nu eens naar hem toe en ver ras hem. Maar Halfont aarzelde. Ik geloof, dat het beter is als jy eerst even gaat zeggen, dat ik er ben, Sybil. Ze keek hem eens even aan. Sybil? Vroe ger zei hij altyd ,,Syb", dacht ze. En hy wilde aangediend worden! Halfont was wél veranderd. Ga dan mee, zei zij. Hy ging achter haar aan de trappen op. Ze klopte aan de deur van de bibliotheek en na dat een stem „binnen" had geroepen, deed zy de deur open. Hier is Halfont, vader. De squire stond met beide handen uitge strekt op. Wel jongen, zei hy, je hebt ons lee- lyk in angst laten zitten. Maar eind goed en- zoovoort! We dachten, dat je met een late- ren trein zou komen. Waarom heb je niet even getelegrafeerd, dan had Iemand je kun nen afhalen. Hy keek zyn zoon eens aandachtig aan en merkte ook een verandering aan hem op, die hy echter niet zou hebben kunnen onder woor den brengen. Halfont zag er ouder uit en alsof hy ernstige zorgen had gehad.; alsof hy iets ondervonden had, dat hem in korten tyd ouder gemaakt had en het overmoedige uit zyn houding had doen verdwynen. Het spyt my, antwoordde hij, maar je kunt nooit precies den tyd van aankomst van een schip opgeven. En ik dacht, dat het maar het beste was zoo gauw mogelijk hier naar toe te gaan, om jullie te verrassen. Nu, nu, het is in elk geval een aange name verrassing. En je zal ons heel wat van je avonturen te vertellen hebben. Maar voor alles; En hij belde. O, laat u maar vader. Op het oogenblik wil ik niets. Wat ziet het er hier toch aardig uit, vervolgde hy, naar het raam gaande, en met een bewonderenden blik keek hij naar de boomen, die door de ondergaande zon met een gouden waas overgoten werden. Wat een verandering, ja, dit is toch heel wat an ders dan in Afrika, ik ben toch bly, dat ik weer thuis ben. Ja, het is nog geen jaar geleden, dat je hier vandaan ging, maar je hebt in dien tijd heel wat doorgemaakt. Ja, maar ik moet toch zeggen, dat het my niet spyt, dat ik dit alles meegemaakt heb. Ik heb er een tyd vol gevaar doorge bracht, maar het heeft mij toch ook wel goed gedaan en ook wel veranderd, vindt u niet? Flinker geworden niet? en hij lachte mee. - En hoe gaat het met ledereen? Allemaal hetzelfde. Ik zal je niet ver velen met alle mogelyke kleine, onbeduidende nieuwtjes. Dat zullen de meisjes en andere menschen je wel vertellen. Maar hoe slaagde jy er daar in uit die gevaarlyke positie daar in... In de... ach, hoe heet het daar nu ook weer... te komen? De Gcoma vallei, bedoelt u? Juist ik kan die namen niet meer ont houden. O, ik heb my in de bergen verstopt ge houden, tot de negers weg waren. Ik was zoo'n neger nagegaan en had hem byna te pakken gekregen, toen de onzen terugtrok ken; nu, toen heeft hy my byna te pakken gekregen, maar ik heb my weten te verber gen, tot ik een paar dagen later weg kon ko men. En in dien tusschentyd zijn de kranten beginnen te vertellen, dat ik vermist was, het is allemaal de schuld van de kranten. Zijn vader lachte opgewekt en dankbaar. Je zusters zullen wel het naadje van den kous moeten weten! Maar je zult nu wel eerst naar je ka mer willen. Je zal de meisjes wel buiten vin den. denk ik. Ik kom zoo dadelyk ook bene den. dan hoor ik wel meer over je helden feiten. De squire was opgestaan en met een hand vertrouwelyk op den schouder van zyn zoon, leidde hij dezen naar de deur. Een bediende liep voorbij. Henry, riep hy, zijn de koffers van meneer Hal font al naar zijn kamer ge- bracht? Ja. meneer, antwoorde de man, die aan stalten n.aakte om door te loopen. Wacht even, Henry, zei de jonge man. ik wou wel, dat jij my bij het uitpakken van een paar dingen even hielp. Ja, meneer, zei de man weer. die nu terzijde stapte om Halufont door te laten, De bediende ging, maar Halfont verander de eensklaps van plan en volgde hem. Ik heb spiksplinternieuwe boel, Henry, zei hy. toen hij in zyn gezellig ingerichte ka mers was. Ik moest myn heele oude boeltje achterlaten, toen wy hals over kop uit dat hotelletje weg moesten. De negers zullen wel in mijn kleeren rondloopen, ik zie ze al met myn rok aan. U zal daar een gevaarlyke tyd hebben doorgebracht meneer, zei Henry, bezig met uitpakken. We waren allemaal al bang, dat we u nooit weer zouden zien. 11.15 Zang, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Bér. ANP) 12.45 „Een woord voor U," toespraak. I.00 Amsterdams Salonorkest en gramofoon muziek. 2.30 Christ. lectuur. 3.00 Haagsch trio. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30J6.25 „Quitolia" en declamatie. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Letterkundig halfuur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 NCRV-orkest en vocaal kwartet. (8.00 9.00 Causerie: „Nederland paraat"). 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Causerie „Ons gezin in de crisis. 10.35 „Presto". II.10 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Halfont lachte. Onkruid vergaat niet, Henry. Mochten zyn zusters Halfont veranderd vinden, deze bediende deed het zeker niet minder; Halfont had vroeger nooit zoo tegen een bediende gesproken, hy had ze niet uit de hoogte behandeld, maar was toch altyd op een afstand gebleven. De gevaren, waarin hy verkeerd had, hadden hem veranderd en meer toeschietelijk gemaakt; dacht Henry. Toen Halfont zich bij zyn zusters in den tuin voegde, werd die verandering nog ster ker merkbaar. Toen hun vader zich zy hen voegde sprong Halfont op, met een blik vol genegenheid op zijn gezicht en hij ging den ouden man enkele stappen tegemoet Doch toen de familie den teruggekeerde aan het praten probeerde te krygen over zijn avonturen in Natal, ant woordde hy zoo weinig dat het leek alsof dit onderwerp hem onaangenaam was. En vooral over wat er met hem in de Gcoma Vallei ge beurd was en hoe hy daar ontsnapt was, scheen hy niet dan met tegenzin te spreken. Ach, ik weid er niet graag over uit, zei hy met verontschuldiging. Ik wil dit alles liefst zoo gauw mogelijk weer vergeten. Ik heb daar een slag op myn hoofd gekregen, moet je weten en... Wat? riepen de beide meisjes gelyktydig uit. Hy glimlachte. Ja, het was een verschrikkeiyk avon tuur. Zooals ik daar in het bosch gelegen heb, tusschen lijken, <3ie op alle mogelijke manieren misvormd waren... granaatvuur hè?... Het heeft zoo'n indruk op my gemaakt, dat ik er het liefst maar niet meer over spreek en het vergeet. De meisjes lieten een gemompel van begry- pen en medeleven hooren. Zyn vader knikte eens. Natuurlyk, zei hy. Maar daar zal je hier wel de gelegenheid toe krygen, Halfont Een rustig verbiyf in de oude omgeving zal spoedig al die avonturen uit je herinnering verdry ven; en je kan altyd nog eens naar Londen gaan als je wat afwisseling noodig En toen de oogen van den ouden man op een paar hooge schoorsteenen van een boer- dery In de verte bleven rusten vroeg hy zich af, of zyn zoon onder dat dak ook iets zou terugvinden, dat hem zyn avonturen in Natal zou helpen vergeten! (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 14