Luchtslag boven Sylt Troepenconcentratie Mopperen gevaarlijk De vorst blijft Messerschmitts van het nieuwste type in actie Schade aan de Duitsche vlootbasis? DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER BRITSCHE BOMMEN OP DEENSCH EILAND Reizigersverkeer stopgezet Gladheid maakte arrestatie mogelijk in Duitschland Spoedige beslissing over Rijkssalarissen Finsche soldaten beter dan best! Tachtig mijnwerkers opgesloten Wagen door diesel gegrepen Laan, Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DONDERDAG 11 JAN. 1940. 84e Jaargang. No. 11082. tfitgaw 4mt, N.V. Gisterenmiddag heeft volgens berich ten uit Engelsche zoowel als uit Duit sche bron een ernstig treffen in de lucht plaats gehad tusschen vijande lijke luchtstrijdkrachten, bij een Brit- sche poging om de versterkte en uit strategisch oogpunt zeer belangrijke Duitsche eilanden Helgoland en Sylt te bombardeeren. Daarbij zijn, naar thans blijkt, niet alleen bommen neergekomen op de Duitsche eilanden, maar, zooals reeds elders in dit blad is vermeld, ook een drietal op het Deensche ei land Roem. Daar de luchtslag plaats vond vlak bij de DeenschDuitsche grens, komen de meest betrouwbare berichten uit Deensche bron. Uit Kopenhagen wordt dan bericht, dat volgens meldingen uit Zuid-Jutland ter hoog te van Sylt aanzienlijke activiteit van vlieg tuigen is waargenomen, waaruit men meen de te kunnen concludeeren, dat een groot luchtgevecht werd geleverd. Den geheelen ochtend werd bij tusschenpoozen schieten gehoord en van het noordelijk deel van Sylt zag men Duitsche vliegtuigen opstijgen. Vroeg in den middag deden zich drie zware ontploffingen voor, die naar men vermoedt veroorzaakt werden door bommen, die op het vasteland insloegen. Tijdens het schieten werd het geheele spoorwegverkeer over den Hindenburgdam gestaakt. Laat in den middag zag men hoe een Duitsch vliegtuig van 't type Messerschmitt, laagvliegend, blijkbaar met groote moeite, naar Denemarken koers zette. Tenslotte landde de machine. De bestuurder verklaar de, dat zijn motor defect was, doch het toe stel bleek kogelgaten te vertoonen. De Deen sche militaire autoriteiten hebben een wacht bij het vliegtuig geplaatst, terwijl de vlieger door de politie wordt vastgehouden. Officieele Britsche lezing. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede: een formatie Britsche vliegtui gen heeft gisteren tijdens een verkennings vlucht op de uitreis boven de Noordzee een aantal vijandelijke gevechtsvliegtuigen ont moet. Er ontspon zich een gevecht dat on geveer een half uur duurde. Waargenomen werd, dat een Messörsebmitt 110 in zee stortte, en voorts is reeds bekend, dat een andere een noodlanding in Denemarken heeft moeten maken. Een van onze vlieg tuigen ging verloren, doch de overige heb ben ,na den vijand te hebben verdreven, den tocht tot de oostelijke grens van het te ver kennen gebied voortgezet en zijn daarna behouden teruggekeerd. Wat Duitschland meldt. Vier Duitsche vliegtuigen van het nieuw ste type hebben gistermiddag om 1 uur bo ven de Duitsche bocht een escadrille van 9 Britsche bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim ontmoet, zegt D.N.B. Bij het zien der Duitsche vliegtuigen verander den de Engelschen hun koers terstond rn westelijke richting en zochten hun heil in de vlucht. Bij de achtervolging hebben de Duitsche vliegers drie Britsche bommenwer pers neergeschoten. De Duitsche vliegers keerden alle behouden naar huis terug. Groote luchtmachten in actie. De correspondent van de Dail- Telegraph te Kopenhagen mel'dit, dat waarnemers heb ben geschat, dat vijftig Britsche en Duitsche vliegtuigen hebben deelgenomen aan hot groote luchtgevecht van gistermiddag. Zij zeggen, dat de Britsche vliegtuigen duidelijk bomaanvallen op Helgoland en Sylt hebben uitgevoerd. Het Duitsche luchtdoelgeschut was zeer krachtig in actie, doch een Britsch vliegtuig heeft, zoodanig gemanouvreerd, dat het onbeschadigd in staat was er door te vliegen. Andere Deensche ooggetuigen hebben ver klaard, dat zij zagen, dat een Duitsch vlieg tuig, naar het schijnt achtervolgd door twee Britsche vliegtuigen, in noordelijke rich ting langs de Deensche kust heeft gevlogen. De vliegtuigen werden het laatst gezien ter hoogte van Ringkocbing, halverwege de kust van Jutland. Het is niet bekend welke schade op Helgoland is aangericht, doch aangezien de Britsche aanval onver wacht schijnt te zijn geweest, is het mogelijk dat verscheidene bommen doel hebberi getroffen. De correspon dent op Sylt zegt, dat de bevolking van het Deensche eiland Roemoe heeft gezegd, dat men kon zien, dat Duitsche vliegtuigen van het Noor delijk deel van Sylt opstegen om den strijd aan te binden tegen de aanval lers. Waarnemers aan de kust kon den de luchtdoelkanonnen op den Hindenburgdam in actie zien cn hoo ren. De Hindenburgdam is G mijl lang en verbindt Sylt met het vas teland. Van de richting van Sylt werden verschrikkelijke ontploffin gen gehoord. De corr. verklaart, dat Sylt even belangrijk is als Helgo land. Het is een kostbare vloot- en luchtbasis. De haven van List, op de Oostkust van Sylt, is uitgediept, teneinde schepen tot 15 duizend ton te kunnen toelaten. Er zijn bat terijen opgericht cn twee groote ondergrond- sche hangars gebouwd. Het gevecht. Nader vernemen wij nog uit Londen dat de aanval op de Britsche verkenningsvlieg tuigen werd ten uitvoer gelegd door eenige der snelste Duitsche gevechtsvliegtuigen van een der meest moderne typen. Het gevecht heeft zich voorgedaan op 200 mijl uit de Engelsche kust. De Britsche vlieg tuigen hebben de uitdaging van hun snel lere tegenstanders aangenomen en een ge concentreerd vuur gericht op verscheidene vliegtuigen. Zelfs de hevigste aanvallen in gesloten formatie werden door de Britsche vliegtuigen met succes afgeslagen. Bij den eersten aanval werd een Britsch vliegtuig getroffen. Het toestel geraakte daardoor achter. Een tweede aanval werd direct op dit vliegtuig ingezet. Men heeft 't in zee zien vallen. Enkele minuten later sloeg een Duitsch gevechtsvliegtuig met groote snelheid te water. Groote zuilen van water en schuim spatten in het rond. Verscheidene Britsche schutters hadden vuur gegeven op het vijandelijke gevechts vliegtuig, dat zich uit zijn duikvlucht her stelde aleer over te gaan tot een nieuwen aanval, toen de bestuurder waarschijnlijk door het Britsche vuur werd getroffen. Minstens twee andere Messerschmidts wer den eveneens door de Britsche schutters ge- Havas verneemt van de Oostenrijk- sche grens, dat groote troepenbewe gingen in Oostenrijk plaats vinden. In Reichenberg, de hoofdstad van Su- detenland, zou de staat van beleg zijn afgekondigd. Het reizigersverkeer is practisch on derbroken op de spoorwegen, welke naar de Oostenrijksche grens leiden. De Dnitscbe consulaten of autoritei ten geven nog slechts visa aan perso nen, die in specialen dienst van het Duitsche rijk reizen. Verscheidene Joegoslavische studen ten, die te Graz studeeren, werden door de Dnitsche autoriteiten gearres teerd, die hen ondervroegen over den strategischen toestand aan de andere zijde der Joegoslavische grens Zij, die niet wilden antwoorden, wer den gevangen genomen en daarna uitgewezen. Auto met oplichter kon niet vlug genoeg ontsnappen. Dat de gladde wegen ook nog wél eens een voordeeltje kunnen brengen, ondervon den gisteren twee Amsferdamsche recher cheurs, die in. de Ecrstè'Keuéheniusstraat een oplichter wilden arersteeren. Dc beide politiemannen hadden zich voor het huis van hun „prooi" opgesteld en daar hield al spoedig een auto stil, welke door den op lichter bestuurd werd. De rechercheurs sprongen toe, doch de automobilist gaf vol gas en trachtte zijn achtervolgers omver te rijden. Door de gladheid van den weg maak te de wagen echter de vreemdste capriolen en hiervan profiteerden de rechercheurs. Eén hunner werd weliswaar, toen de auto een slag om maakte, tegen den grond ge worpen, doch hij bleef vrijwel ongedeerd, sprong onmiddellijk op en greep, geholpen door zijn collega, den woesteling in de kraag. Een mooi staaltje van durf en behendigheid! troffen, doch er is niet gezien, dat zij zijn te pletter geslagen. Men vermoedt, dat het een dezer bescha digde vliegtuigen is geweest, dat later in Denemarken een noodlanding heeft moeten maken. De overige Britsche vliegtuigen heb ben de verkenningen nog 130 m ijl verder weg voortgezet en zijn toen veilig op hun basis teruggekeerd. Zij vertoonen sporen van hevige gevechtsactie, waaraan zij hebben deelgenomen. Mentaliteit der bevolking wordt nagegaan Naar U. P. uit Berlijn aan zijn bladen meldt hebben de plaatselijke leiders der na tionaal-socialistische partij en de blokwach- ten van eenige der belangrijkste steden op dracht gekregen nauwgezettte rapporten uit te brengen aan het hoofdbestuur der partij in zake de mentaliteit der bevolking ten opzichte van den oorlog. Er wordt aan her innerd dat I-Iitler bij den aanvang van den oorlog de chefs der nat.-soc. beweging ver antwoordelijk heeft gesteld voor de hand having van het moreel in de onder hun be vel staande districten, terwijl hij verklaarde dat hij niet wenschte te hooren dat deze er in eenig deel van Duitschland op achter uitging. Teneinde deze rapporten te kunnen sa menstellen hebben de z.g. blokwachten zij die namens de partij verantwoordelijk zijn voor een klein aantal woningen in structie ontvangen om hun blokleiders nauw keurige inlichtingen te verstrekken in za ke den juisten staat der meeningen en ge voelens in de woningen die onder hun toe zicht staan. De. eigenaars yan -levensmiddelenwinkels, die leden van de nat-soc. beweging zijn, hebben opdracht nauwkeurig te letten op de reactie der huisvrouwen, wanneer haar wordt verteld dat bepaalde levensmiddelen schaarsch worden of niet meer te verkrij gen zijn. Naar verluidt hebben vele win keliers instructies ontvangen in han win kels geen politieke discussies meer toe te staan cn een waakzaam oog te houden op inten die bijzonder mopperen. Dit gemopper van huisvrouwen in de kruidenierswinkels tijdens het doen van inkoopen is de laatste paar maanden ten zeerste toegeno men, zooals door vele neutrale bui tenlanders in Berlijn woonachtig werd geconstateerd. In het bijzonder heeft men bezwaren tegen het in voeren der kleedingdïstributiekaar- ten, waardoor dc vrouwen per jaar slechts zes paar kousen zullen kunnen krijgen. Ook in de armere districten, waar men bij den aankoop van kolen soms urenlang moet wachten in ©en barre koude, wordt de stemming er niet beter op. De eigenaars van kleine restaurants hebben opdracht ontvangen zoo weinig mogelijk politieke gesprekken toe te staan en aan bezoekers, die bijzonder luid spreken, wanneer de Duitsche radio de nieuwsberichten uitzendt den toegang te ontzeggen. Zij moeten er ook voor zorg dragen, dat de luidspreker zoodanig staan opgesteld, dat elke bezoeker de uitzending duidelijk kan hooren. De na zi-leiders probeeren ook tegen te gaan, dat de radio in enkele restaurants wordt afge zet. wanneer de nieuwsberichten beginnen, hetgeen naar men beweert meer en meer 'n gewoonte wordt. Zij zijn gewaarschuwd dat hun vergunning zal worden ingetrok ken indien kwaad opzet aanwezig -is. INTREKKING DER 5 PCT. KORTING KOST f 15 MILLIOEN. Een beslissing der regeering over de kwestie der salarieering van het overheidspersoneel is thans, naar de Tel. verneemt, spoedig te wach ten. Er is sedert eenigen tijd over leg gaande geweest tusschen de vakcentrales en de centrale commis» sie voor georganiseerd overleg. De voorzitter dezer commissie beeft over zijn besprekingen rapport uit gebracht aan den minifter van Bin- nenlandsche Zaken. Van Boeyen, die, na de aangelegenheid te heb ben bestudeerd, er een nota over heeft samengesteld, welke dezer da gen in den ministerraad ter spiake komt. Van de zijde der vakcentrales is deze week aangedrongen op bespoediging der behandeling. Deze zijn van oordeel, dat spoed gewenscht is en dat de regeering dient te besluiten tot intrekking der tijde lijke korting van 5 pet, welke 1 Januari '36 is ingevoerd. Aanvankelijk was men van oordeel, dat zulk een intrekking alleen zou kunnen gelden voor de laagstbezoldïgden, doch thans zijn de .meeste vakcentrales van meening, dat de intrekking der korting voor alle categorieën gelden moet. De regeering staat hier voor een moeilijk probleem. Bovendien zijn de opvattingen in den boezem der regeering niet gelijklui dend. f 15 millioen kosten. De consequenties van een intrekking der salariskorting, met andere woorden van 5 pet. verhooging der thans bestaande bezol digingen, zijn vérstrekkend. Vandaar dat de regeering nog aarzelt. De kosten .welke aan zulk een besluit voor de schatkist direct verbonden zijn, worden op omstreeks 15 millioen gulden geschat. Een voorbeeld voor de lagere instanties. Dc strooming in de regeering. welke, al zou zij de ambtenaren willen te gemoet komen, voor zulk een besluit terugdeinst, is van oordeel, dat men hierdoor een nieuwen zwaren last legt op de schatkist, welke door de mobilisatiekosten toch al onder he vige spanning staat. Daarbij komt, dat het rijk er met zulk een besluit niet is: krijgen de rijksambte naren opslag, dan zullen vele provincies en gemeentelijke overheden spoedig volgen. Feitelijk staat de zaak zoo, dat de regee ring een eventueel besluit tot verhooging be schouwt als een voorbeeld voor de lagere overheidsinstanties. Een deel van de kosten in gemeenten en provincies komen evenwel ook voor reke ning van het Rijk. In werkelijkheid zijn de kosten dus veel hooger dan f 15 millioen. Een uitweg is gezocht in denzelfden geest als die voor de verhooging van den werk lozensteun, die immers tijdelijk is; zoo zou zijn geopperd de verhooging der bezoldiging der ambtenaren op een nader te bepalen tijdstip te doen ingaan. Sommigen zouden ook wilen wachten, tot de indexcijfers over de maand December 1939 bekend zijn om eerste daarna definitief te beslissen. In elk geval zal er zeer spoedig een be slissing in de een of- andere richting val len. Belgisch generaal vertelt over zijn erva/ringm in Finland. Dc Belgische generaal, Emilc Badoux, die thans in België teruggekeerd is van een verblijf in Finland, waar hij sedert April 1939 heeft medegewerkt aan de organisatie der verdediging van de Kareiische landeng te, heeft tegenover den militairen .medewer ker van de Soir enkele aspecten van het „Finsche wonder" uiteengezet, aldus Havas. De generaal verklaarde o.a. ik heb Fran- schen en Engelschen zien vechten. Ik com mandeerde aan de Yser de besten van de beroemde „Mannen van de genie" doch toe" ik het werk zag van den Finschen soldaat stond ik verbaasd. Badoux zeide voorts, dat in de hoogst mo derne onderkomens, die in de Mannerheim linie zijn gebouwd, de waarnemer ontref baar is. Hij ziet en wordt niet gezien, hij schiet door een opening, die ccn granaat niet kan treffen. De Finsche mitrailleur- schutter laat de Russen naderen en pas wanneer deze op 300 of 200 meter zijn, opent hij het vuur. Dan volgt een ware menschen slachting. Wat de waarde van de Sovjet-troepen be treft, moest de generaal bekennen, dat zij op hem den indruk van waar menschenvee hadden gemaakt. „Deze armoedig gekleede mannen komen uit verafgelegen streken van Rusland, zonder te weten waarom en voor wie zij moeten vechten. Hun materiaal is zeer goed, doch zij wéten er zich nV van te bedienen. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT» Verwachting: Matige tot zwak ken wind uit Oostelijke ricb tingen. helder tot lichtbe- wolkt, droog weer, des och tends strenge, overdag ma tige tot lichte vorst. Onze werkundige medewerker schrijft: Het continentale gebied van hoogen lucht druk begint zich thans naar het zuiden te verplaatsen. Het wordt aan de noordwest zijde sterk aangetast door een depressie in de Poolzee, die gisteren in den middag IJs land passeerde en storm veroorzaakt tus schen dit eiland en de Noorsche kust. In het geheele oosten zijn de temperaturen min 15 tot min 25 graden. De zware stor men in de Middellandschc Zee houden aan. Op IJsland begint de hooge temperatuur te wijken. ONTPLOFFING IN AMERI- KAANSCHE MIJN. In een mijngang Is een ploeg van tachtig mijnwerkers opgesloten na een ontploffing welke zich heeft voorgedaan fn de kolen mijn van de Pont Creek Pocahontas Coal Company in West-Virgina (V.S.) Men weet nog niet of er slachtoffers zijn. Een red- dingploeg is in de mijn afgedaald om te trachten de plaats van het ongeluk te be reiken. Volgens verklaringen van ingenieurs zou het niet voor middernacht mogelijk zijn de ze plaats te bereiken. Er zijn aanwijzingen, dat de mannen nog in leven zijn. VOERMAN GEDOOD. PAARDEN OP HOL... Gisteravond omstreeks kwart over zeven is op de onbewaakte spoor wegovergang aan de Stoutenbur- gerlaan onder Hoevelaken een met twee paarden bespannen wagen, welke met zakken mais geladen was, door den dieseltrein, welke om 18.40 uit Amersfoort met bestemming Arnhem was vertrokken, gegrepen. De 23-jarige voerman H. van dei- Horst uit N ijk enk, werd op slag ge dood. Vermoed wordt, dat het slachtoffer naast den wagen liep op het moment dat het on geluk gebeurde en den trein niet heeft zien aankomen. Paarden op hoL De beide paarden sloegen na het ongeluk op hol, doch konden spoedig worden gegre pen. Het diesel rijtuig werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De wagenvoerder kreeg lichte verwondingen aan het gelaat door wegspringend glus. Van de lading mais kwam een gedeelte in het diesclrijtuig te recht. De beschadiging aan den trein was van dien aard, dat het rijtuig in het station Barneveld op dood spoor moest worden ge zet. De reizigers werden met den volgen den trein in de richting Ede verder gebracht. In beide richtingen ondervond het verkeer tusschen Amersfoort—Arnhem en Amers foortApeldoorn een vertraging van onge veer een uur. ONZE OOST. Vleugeltip beschadigd De „Emoe" heeft pech. Het K.L.M. vliegtuig de „Emoe" heeft pech. Het toestel heeft een lichte beschadi ging aan een der vleugeltips opgeloopen en werd dientengevolge gisteren op zijn reis naar Indië, gedwongen te Calcutta te wach ten op de „Buizerd", die nieuwe onderdee Ion zal meebrengen. De „Buizerd" nam deze onderdeelen te Penang over van de „Nan- doe", die rechtstreeks van Balavia naar Po nang was vertrokken.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1