Als een dienstplichtige scholden heeft... Bevordering krotopruiming De Finsch-Russische oorlog Dr. Colijn te Rome Maandag a.s. Elfstedentocht Tram profiteert van gladheid Arbeidsdwang voor de Poolsche Joden Weer zware strijd bij Salla? Engeland roept weer 240 000 man op Slagschepen van ruim 50 000 ton? BEROEP OP DE GEMEENTEN. RIJK BIEDT HULP. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een beroep gedaan op de gemeentebesturen teneinde op het punt van de krotopruiming tot een vollediger uitvoering van de Woning wet te komen, waardoor tevens de werkgelegenheid zal worden ver groot Ten einde moeilijkheden, die zich in gemeenten voordoen, te ondervan gen is de regeering bereid tijde lijk tot extra-hulpverleening. Achterstand moet ingehaald. De regeering heeft, aldus de ministeneële circulaire aan de gemeentebesturen, beslo ten tot tijdelijke versterking van het perso neel der Rijksinspectie voor de volkshuis vesting, ten einde de gemeentebesturen van voorlichting te dienen en door samenwer king van Rijk en gemeenten den achterstand in de onbewoonbaarverklaring in te halen. Voorts is de regeering bereid, tijdelijk voorschotten voor dit doel beschikbaar te stellen, tegen een rentevoet, welke 1.5 pet. minder bedraagt dan die voor de overige Woningwetvoorschotten gevorderd. Het be drag der voorschotten, op dezen voet ver leend, wordt verhoogd met 1 pet. ter bestrij ding van de bijzondere kosten, van Rijks wege te maken. Voorschotten voor den bouw van huurwoningen worden verleend onder voorwaarde, dat het bouwvoorschot wordt afgelost in vijftig jaren met gelijkblij vende annuïteit; voorschotten in verband met krotopruiming ten plattelande onder de aflossings voorwaar de, genoemd in de circu laire van 25 Juli 1927. Als gevolg van de verlaging van den ren tevoet voor dit bijzondere doel, welke gelijk staat met een bijdrage van ruim f 0.50 per week per woning (voor een woning met f 2400 stichtingskosten, grond inbegrepen), zullen de gewone bijdragen jaarlijksche bijdragen in geval van huurwoningen en bijdragen a fonds perdu in geval van eigen woningen zoo zij al niet geheel kunnen worden gemist, in vele gevallen wellicht tot een belangrijk lager, bedrag kunnen worden teruggebracht, waardoor de kosten voor de gemeenten zullen worden verminderd. Even als tot dusverre zullen de bijdragen, ge lijkelijk door Rijk en gemeenten te dragen slechts worden beschikbaar gesteld, voor zoover de gezinsinkomsten der betrokkenen zulks noodig maken. Voorts is de regeering bereid, in geval van krotopruiming ten plattelande, volgens de circulaire van 25 Juli 1927, het gemeentelijk deel van de bijdrage a fonds perdu, indien een uitgave ineens voor de gemeente te be zwarend is, als voorschot te verstrekken, te gen den rentevoet .van Woningwet voorschot ten voor den bouw van woningen voor va lide arbeiders, af te lossen in dertig jaar. Dr. H. Colijn bevindt zich, naar de N.R.Crt. meldt, sedert Zaterdag te Rome. Zijn reis "houdt in de eerste plaats verband met de organisatie van het Centrale Comité voor financieele en oeconomische aangelegenhe den, waarvan onze oud-minister-president tot voorzitter werd gekozen. Daar dit co mité slechts in los verband met den Vol kenbond staat schijnt men op medewerking ook van Italië te rekenen, althans te ho pen. Daarnaast mag men aannemen dat dr. Colijn met belangstelling zal kennis nemen van de door Italië gevolgde politiek, vooral wat de Italiaansche pogingen tot herstel van den vrede in Europa betreft. Route dan volkomen betrouwbaar. Eenige leden van het centraal bestuur der Elfstedenvereeniging hebben gisteren eenigë trajecten van den Elfstedentocht, n.1. die van Leeuwarden naar Dokkum en vandaar via Franeker naar Harlingen, geïnspecteerd. De overige trajecten waren reeds voldoende be trouwbaar gebleken, doch van genoemde stukken bleken enkele deelen, in het bijzon der FranekerHarlingen, dat niet, zulks ten gevolge.van het stroomen door do Roptazijl, Nu sinds gisteren niet meer gespuid wordt, zal ook dit traject spoedig berijdbaar zijn. Bij blijvende vorst zal dan ook de Elf stedentocht op Maandag 15 Januari a.s. ge houden kunnen worden. De inschrijving is thans geopend bij den voorzitter, Mr. M. S. Hepkema of bij den pen ningmeester, J. M. Kingma, heiden te Leeuwarden. Sluiting Zaterdagmiddag 4 uur. Marker bruiloft op het ijs Oud gebruik In eere hersteld. Morgenmiddag: zullen de bewoners van Marken een oud gebruik in eere herstellen. Er zal dan op het ijs een Marker bruiloft worden geënscèneerd waaraan bijna zestig paren zullen deelnemen. Dit is sedert 1917 niet meer voorgekomen. Wèl hebben de Markers bij dc viering van de ge boorte van Prinses Beatrix 'n brui loftsfeest in elkaar gezet, doch het ijs ontbrak. Waar de conditie van het ijs thans uitstekend is, hoopt men Vrijdag velen uit den omtrek op Marken te ontvangen. In de Kerkbuurt wordt de stoet in de oorspronkelijke oudenvetsche kleurige costuunis opgesteld, waar van er sommigen honderden jaren oud zijn. Daarna trekken de bijna zestig paren op naar het ijs in de haven, waar bruiloft gevierd wordt en een groot feestmaal zal worden aangericht. Derden beslag op het salaris. Mogelijk tot het volle bedrag? Principieele kwestie voor den Haagschen president. Eenigen tijd geleden klaagde een gemobiliseerde, een gewoon dienst plichtig sergeant-majoor, erover, dat nu hij geroepen was voor de beveili ging van onze grenzen en hij zijn ge zin en zaak in den steek moest laten, een crediteur, juist één dag voor dc uitbetaling van zijn jaarwedde, op deze jaarwedde derden beslag onder den Staat hadden gelegd, zoodat de sergeant-majoor geen cent uitbetaald kreeg en zich slechts tot het burger lijk armbestuur kon wenden. De gewone ambtenaren, alsmede beroeps militairen en leden van het reserveper- sonoel, hebben tenminste nog de zekerheid, dat beslag slechts op een deel van hun sa laris mogelijk is,# zoodat zij nog iets over houden, doch deze regeling geldt ten aan zien van gewoon dienstplichtigen niet. Blijk baar heeft men bij de tot standkoming van de betreffende wetten deze gewoon dienst plichtigen verwaarloosd, omdat bij hen het salaris in normale tijden nauwelijks in aan merking voor beslag kwam. Bij de mobili satie is de zaak echter geheel anders komen te liggen. Tal van gemobiliseerde» staan thans bloot aan de mogelijkheid, dat oude vorderingen, welke zij uit hun loopende zaak betalen, plotseling worden opgeëischt en dat op de vergoeding, welke zij van het rijk voor hun diensten als landsverdedigers genieten, voor honderd procent beslag wordt gelegd. Onbillijke regeling. Zulk een regeling wordt in de al- gemeene overtuiging onbillijk geacht en om hierin tegemoet te zien, heeft de staat ingegrepen. Niet door een wetswijziging, doch voorloopig dit beteekent een veel snellere weg door geheele of gedeeltelijke ophef fing van dit beslag in kort geding bij den president van de Haagsche rechtbank te vragen. IJsselmeerijs gevaarlijk Schaatsenrijders opgepast! In verband met de ongevallen, welke gedurende de laatste dagen op het IJsselmeer zijn voorgekomen, wordt van bevoegde zijde gewaar schuwd, dat de schaatsenrijders op het IJsselmeer zeer voorzichtig moe ten zijn. Er komen in het ijs veel wakken voor, vooral op plaatsen waar pieren zijn en waar riviertjes in het meer stroomen. Recorddagen in de hoofdstad. Doordat tal van fietsers vanwege de gladheid hun karretje op stal moesten laten staan, heeft de Amster- damsche tram in de afgeloopen da gen ongeveer 60.000 passagiers per dag extra vervoerd! Het extra-trans port bedraagt ruim één kwart van het normale. MILITAIR VLIEGTUIG IN ONS LAND TERUG. Het Nederlandsche militaire vliegtuig, dat, zooals wij gisteren mededeelden, een landing bij Wilmarsdonck (België) moest maken, is gisteren naar Nederland teruggekeerd. Een sterven zonder weerga gaat 'door hun rijen. Den Berlijnschen correspondent van het Hsbl. bereikte een anoniemen brief van on bekende zijde, waarin wordt gezegd, dat 650 duizend Joden in Warschau als haringen in een ton gepakt zitten, anderen in de omge ving van Lublin blootgesteld zijn aan vrcc- selijke koude en tallooze epidemieën en on beschrijfelijke» honger. Geen mensch be kommert er zich om hen, geen stem laat zich ten gunste van hen hooren. Een sterven zonder weerga gaat door hun rijep. Een groot deel dezer Joden is uit Posen, West- Pruisen, Dantzig, enz. zonder eenig motief of beginsel, zonder waarschuwing uit hun wo ningen weggehaald." Het anonieme stuk zegt dan verder, dat men dezen Joden hun woningen en meubels met geweld heeft af genomen en dat hun niets was overgeble ven dan hun bagage, die hun intusschen onderweg ook nog was afgenomen. De brief spreekt de verwachting uit, dat den Joden in alle overige deelen van Duitschland hetzelfde lot te wachten staat. Zoo zouden de Joden in Frankfort aan den Oder de mededeeling hebben ontvangen, dat zij dezer dagen naar het reservaat bij LuJiljn, moeten vertrekken, Da oproep Pleidooien. Gistermiddag werden in deze zaak voor den vice-president, mr. A. Kühn de plei dooien gehouden. Voor den staat trad op jhr. Mr. P. Th. Six, die een korte uiteenzetting gaf van de wet telijke bepalingen, welke deze materie be- heerschen. Onder de huidige regeling is, aldus spr., nog altijd de„algemeene veiligheidsklep" van art. 479 a wetb. van Burgerl. Rechts vordering aanwezig, in welk artikel in het derde lid wordt gezegd: „Om redenen van een openbaar belang kan de staat of het openbare lichaam in kort geding voor den president onmiddel lijke opheffing van het derden-beslag vor deren." Op dit artikel baseerde pleiter zijn vor dering en hij. lichtte toe, dat het staatsbe lang er tevens mee gediend is, als de dienstplichtige op een zeker bestaansmini mum kan rekenen. Het dienstplichtig per soneel mag, wat betreft de beslagmogclijk- heid niet bij het beroepspersonccl worden achtergesteld. Deze situatie zou er o.a. toe kunnen leiden, dat een onderofficier bij zijn mindere gaat leenen. Dat de staat de geheele opheffing van het beslag vordert, achtte pl. echter niet geheel billijk. Recht vaardig is om denzelfdcn maatstaf aan te leggen, als bij de andere militairen, dus het beslag te beper ken tot één vierde voor de eerste f 2000.en tot écn derde voor de rest. De tegenpartij aan het woord. Mr. H. P. van Hcyst trad op voor den ge daagde. die het beslag heeft gelegd Er bestaat volgens pleiter geen enkele grond voor algeheele opheffing van het be slag. doch mr. van Hoyst geeft toe, dat het billijk is, dat eén gezagsdrager niet van alle inkomsten verstoken blijft. Deze debi teur is evenwel iemand, die zich jaren lang aan alle verhaalspogingen heeft onttrok ken. Spr. zeide daarna een en ander over den aard van deze schuld, waarvoor beslag ge legd was. Onder valsche voorwendsels had de debiteur een dokter f 3500.uit den.zak geklopt, welke som eenigen tijd later bij 't faillissement van den debiteur spoorloos verdwenen bleek te zijn. Nu heef! de dok- Ier eindelijk een kans gekregen om iets van die f 3500.— terug te zien en daarom had hij beslag laten leggen. Wat den persoon van den sergeant-majoor en diens verleden betreft, deze zijn voor diens prestige veel schadelijker, dan het feit, dat hij niét over zijn traktement kan beschikken. Pleiter verzocht den president tenslotte de vordering tot algeheele ophef fing van het beslag af te wijzen en bij be perking van het beslag den eisclier in dc kostente veroordeelen. De president zal Maandag 15 Januari uit spraak doen. vraagt: „Wie stelt voor deze ongelukkigen een woonplaats ter beschikking'? Roosovclt soms, die tegelijkertijd Duitschers naar huis terugzendt? Zoo gaat het toch werkelijk niet langer." Ten slotte klnagtde brief er over, dat mén in Duitschland den Joden reeds heeft ver boden. de i'ijksikleedingkaart in ontvangst te nemen, dat zij geen distributiekaart voor lekkernijen krijgen en evenmin extra-le vensmiddelen bons, en ten slotte dat zij zich na acht uur des avonds niet meer op straat mogen bevinden. Arbeidsplicht en arbeidsdwang. Het Duitsche gouvernement-generaal voor de bezettè gebieden in Polen heeft eenigen tijd geleden den arbeidsplicht verordend voor het Poolsche'bevolkingsdeel en een arbeidsdwang voor het Joodsche bcvolkings deel. De arbeidsdwang voor de Joden is be paald op twee jaar. In dezen tijd blijft hij in zijn woonplaats, en bij zijn familie. Hij wordt ook door deze verzorgd. De door de Duitsche autoriteiten voorgeschreven werk zaamheden worden ter plaatse of in de buurt uitgevoerd. Te Krakdu leggen Joodsche werkploegen thans een nieuwe bestrating aan op hot groote marktplein, Overal wordt sneeuw van de wegen verwijderd. In het gouverne ment-generaal zijn geen Joodsche werk kampen. Men heeft volgens het D.N.B. met het oog op het groote gevaar voor epide mie en uit zuiver financieele overwegingen afgezien van dergelijke kampen. Duitschland vóór bemiddeling? Het Deensche blad de „SociaL Demokre ten" stelde gisterochtend in een hoofdartikel voor, dat de socialisten in de Scandinavische hinden zullen optreden als bemiddelaars bij het land, dat zich socialistisch noemt, op dat het vrede zal sluiten met Finland, ge baseerd op de belangrijke concessies, welke de Finnen hebben voorgesteld, vóórdat de Russen hen aanvielen. Dc „Social Demokreten" merkt verder op, dat de Russen Finland niet in veertien da gen onder den voet hebben geloopen, zooals zij veronderstelden na den veldtocht in Po len, doch Finland is een klein land tegen- ever de nullioenen van Rusland en kan ge heel vernield worden. Indien vrede wordt gesloten, zoo voegt het Deensche blad hier aan toe, dan is vóór de overige Scandina- sche landen het gevaar afgewend om in een oorlog te worden meegesleept. De correspondent van de „Berlingske Ti- dende" heeft uit Berlijn gemeld, dat Duitsch land op het oogenblik gunstig gezind zou zijn voor een bemiddeling tusschen Finland en de Sovjet Unie. Hulp uit de Vereenigde Staten. Het comité tot hulp aan Finland onder leiding van oud-president Hoover heeft op nieuw een cheque van 100. 000 dollar naar Helsinki gezonden. In totaal heeft het comi té thans 500.000 dollar gezonden. Een week van ontzegging. Na een oproep van het Zweedsche Roodc Kruis voor de recruteering van arlsen en .verpleegsters voor. Finland, heeft het Belgi- OFFICIEELE BERICHTEN BLIJVEN ZEER SOBER. Russische keurtroepen in het veld. Nieuwe geruchten over muiterij in 't Roode Leger. De legerberichten uit Helsinki en Moskou blijven nog steeds vrij sober. De Russische radio-omroep meldt: „Gedurende den tienden Januari was er niets van beteekenis te melden. Op ver scheidene punten bedrijvigheid van pa trouilles en verkenners. In verband met 't slechte weer heeft de Russische luchtmacht slechts eenige verkenningsvluchten onder nomen". De Finnen melden ten noorden van het Ladogamcer een Russische bataljon uiteen gedreven te hebben. Te Suomosalmi hebben de.Finsche troe pen naar den kant van Raate de Russische grens bereikt en het terrein tot de grens gezuiverd. Dit is het vierde punt waarop de vijand tot Russisch gebied is teruggedre ven. Niet officïeele berichten zeggen echter, dat de Finsche successen grooter zijn, dan de legerautoriteiten melden en ook dat er bij Salla nog hevig wordt gevochten. Vernomen wordt, dat de Russische troe pen in de stellingen ten westen van deze stad veel hardnekkiger strijden dan hun collega's te Suomussalmi. Zij zijn keurtroepen met veel grooter be weeglijkheid dan de andere Russische sol daten tot dusver aan den dag hebben ge legd. Zelfs hebben zij patrouilles uitgezon den om te trachten de Finsche stellingen te omsingelen. In de jongste Finsche legerbe richten wordt op dezen zwaren strijd nabij Salla gezinspeeld. De temperatuur is iets gestegen. De lucht is bedekt. Britsch oorlogsmateriaal in Fin land. De militaire correspondent van Reuter schrijft, dat thans in Finland Britsch oor logsmateriaal aankomt en dat men daar van meer nut verwacht dan van het groot ste deel van den op de Russen veroverden buit. Geruchten over muiterij houden aan. Een correspondent van Havas seint, dat op 29 December op de plaats waar hij zich bevond, inderdaad muiterijen onder de Rus sen schenen voor te vallen. Den geheelen dag losten de Russen geen schot, doch wel hoorde men van tijd tot tijd aan den Rus- sischen kant schieten en onophoudelijk ge schreeuw. Finsche patrouilles, die bij het invallen der duisternis werden uitgezonden, konden zich ervan vergewissen, dat de Sov jets hun stellingen hadden verlaten, met achterlating van hun wapens, munitie en bepakking. Des middags vlogen Russische bombardementsvliegtuigen over de leger plaatsen der roode troepen en lieten drie bommen vallen. Dienstplichtigen van 22-jarigen leeftijd. Gisteren is begonnen met het onder de wapenen roepen van een nieuwe lichting Britsche dienstplichtigen van 22-jarigen leeftijd, tegelijk met de jongemannen die onlangs 20 jaar oud zijn geworden. De oproe ping zal eenige weken duren. 240.000 manschappen zijn hierbij betrokken. NEDERLANDSCHE SCHEEPSKOK VEROORDEELD. Door Engelschen rechter. De 37-jarige kok van het Nederlandsche stoomschip „Hontestroom" W.W., is gisteren door den politierechter in het district Tower Bridge (Engeland) veroordeeld tot een boete van vijf pond sterling, omdat hij goederen verborgen had gehouden, waarop rechten be taald hadden dienen te worden. sche Roode Kruis telegrafisch om de noo- dige inlichtingen verzocht. Hierop heeft het Zweedsche Roode Kruis geantwoord, dat wegens de taaimoeilijkheid op het oogenblik alleen Scandinavische artsen, en verpleeg sters voor dc hospitaaldiensten in Finland gerccrutcerd worden. Het Belgische Roode Kruis heeft nu besloten van 21 tot 23 Jan. a.s. in alle deelen des lands een „week van ontzegging"' te organiseeren ten gunste van cie oorlogsslachtoffers in Finland. Deze week is in het bijzonder bedoeld voor de jeugd. Van alle Belgische kinderen zal gevraagd worden zich iets te ontzeggen, teneinde elk een in staat te stellen een bijdrage te doen. Een desbetreffende oproep zal gericht wor den tot alle scholen alsmede tot de univer siteiten. Dc week is echter ook voor de vol wassenen bedoeld, en daartoe is reeds een beroep gedaan op den bonden van werkge vers en werknemers, vrijwillig een uur sala ris of arbeid in dc week van 21 tot 28 Januari af te staan. In de werkplaatsen van het Roode Kruis is men voorts ook begonnen met de vervaardiging van kleedingstukken voor dc gewonden en voor de kinderen in Finland. Op verzoek van de Finsche autori teiten, zullen de werkplaatsen in Brussel zich in het bijzonder bezig houden met dc vervaardiging van de witte manteljassen, welke vooral bestemd zullen zijn voor de uitgeweken burgers, die door het besneeuw de land moeten trekken. 18 regeeringen antwoordden Ge- nève. 18 regeeringen hebben thans den secreta ris-generaal van den Volkenbond in kennis gesteld van haar bereidwilligheid tot hulp verleening aan Finland, zooals aanbevolen in de resolutie der Assemblee van 14 Dec. j.I. Onder deze regeeringen bevinden zich een tiental Amcrikaansche republieken, waaron der de Vereenigde Staten. Twaalf landen hebben nog niet geantwoord. Postvluchten op Indië Op de heenreis kwam de Toren valk te Basra aan: de Emoe bleef wegens defect in Calcutta. Op de thuisreis landde de Buizerd te Jodh- pur. Bouw wordt overwogen, zegt ad«; miraal Stark (V.S.) Admiraal Harold Stark heeft de marinecommissie van het Ameri- kaansche Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat overwogen wordt slagschepen van 50,000 ton tot 52.000 ton te bouwen. Dit jaar zal echter nog niet tot den bouw .daarvan overgegaan worden. De twee slagschepen, waarvoor president Roosevelt de vorige week credieten ge vraagd heeft, zijn ongeveer gelijk aan de slagschepen van 45.000 ton, waarvoor het Congres verleden jaar machtiging gegeven heeft. De slagschepen zullen een snelheid hebben van 33 knoopen en vermoedelijk kanonnen van 45 c.M. Slagschepen van 62.000 ton vindt admi raal Stark of te groot of te klein. Ook het aantal is van belang. „Graf Spee" niet genoeg he- pantserd. In dat verband sprak, volgens, de Tel., de admiraal ook over het zeegevecht met de „Graf Spee". Het was een prachtig schip, aldus de admiraal, doch niet genoeg ge pantserd tegen 20 c.M. kanonnen. Twee oorlogsschepen met dergelijke kanonnen kunnen het tegen een vestzakslagschip op nemen, vooral als zij gesteund worden doo£ een vliegtuigmocderschip. Aankoop van bommenwerpers en havenverbetering. Het ministerie van Marine overweegt ver der den aankoop van 220 tweemotorige bom menwerpers van hetzelfde model als de 48, die verleden jaar een vlucht van San Diego naar Panama gemaakt hebben. Ook wordt een crediet van vier millioen dollar ge vraagd voor de verbetering van dc haven en den bouw van een golfbreker op het eiland Guam. Zooals bekend hoeft het Con- cres verleden jaar geweigerd een crediet van 80 millioen dollar goed te keuren voor den aanleg van een marinebasis op dat eiland, nadat verschillende sprekers be toogd hadden, dat zulks een onnoodige be- leediging van Japan was. Naar Havas voorts verneemt, overweegt de maritieme commissie den bouw van twee schépen van 35.000 ton voor den transatlantischen dienst, welke eventueel als vliegtuigmoederschepen gebruikt zouden kunnen worden. Mogelijkheid van een Duitsch—' ItaliaanschJapanschen aanval. Op de vraag of de Vereenigde Staten het westelijk halfrond tegen een coalitie van Duitschland, Italië en Japan zouden kun nen verdedigen, heeft admiraal Stark, in de vlootcommissie van het Huis van Afgevaar digden geantwoord, dat dit met een Ameri- kaansche vloot van de bestaande grootte niet gemakkelijk zou zijn. Hij voegde aan zijn verklaring toe, dat de vloot een dergelijken aanval als een mogelijkheid is gaan beschou wen, „omdat de internationale politieke toe stand heel anders is dan wij twee jaar gele den verwachtten". Duitsch vliegtuig verdwaald Noodlanding in België. Een verdwaald Duitsch vliegtuig heeft wegens motorstoring een nood landing moeten maken te Mechelen a. d. Maas (België). Het toestel zou hierbij een boom hebben geraakt. De beide officieren, die zich aan boord bevonden, zullen worden ge ïnterneerd. Nader wordt gemeld, dat het vliegtuig; door benzinegebrek was gedwongen een noodlanding te maken. Het raakte enkele boomen, waardoor de vleugels afbraken, en kwam tenslotte terecht temidden eener prikkeldraadversperring. De beide inzitten de Duitsche officieren in uniform verlieten het toestel ongedeerd en verbrandden de pa pieren. Zij werden gearresteerd door de grenswacht, die hen ter beschikking stelde van de gendarmerie van Mechelen a. d. Maas. De Belgische militaire autoriteiten hebben het toestel in beslag genomen. tfcha&m I KERES VERGROOT ZIJN VOORSPRONG. Euwe verliest de twaalfde partij. De twaalfde partij van den tweekamp EuweKeres, welke gisteravond in „Belle- vue" te Amsterdam werd gespeeld, is door Keres na 23 zetten gewonnen. De stand is thans: Keres 7 punten, Euwe 5 punten. TITELMATCH ALJECHIN—CAPABLANCA VOORGOED VAN DE BAAN. Op een vergadering van alle Argcniijnsche schaakclubs heeft, naar de TeL meldt, de af gevaardigde van den Argentijnschen Schaak bond, Alles Monasferio, medegedeeld, dat de match om den wereldtitel tusschen Aljechin en Capablanca voorgoed van de baan is. Zoo als bekend, was de Argentijnsche ScTiaak- bond het lichaam, dat aanvankelijk vcor de organisatie en de financiering van den wed strijd zou zorg dragen. Aljechin heeft bereids Rio de Janeiro ver laten op weg naar Europa en Capablanca yertrekt .volgende weck naar .Cuba.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2