Wie wordt president van de lf. S.? Door „Het Amerikaantje" verraden De vliegende tank der toekomst De toekomst vao Britsch Indië Nederlands naam beklad Toch in den gemeenteraad Levende fakkel Schimmel gestolen Om het hardst met een defect stuur DE „BABY-CANDIDAAT" DER REPUBLI KEINEN: DEWEY, NOG GEEN VEERTIG JAAR OUD. WIJZIGING DER BUITENLANDSCHE POLITIEK ZEER ONWAARSCHIJNLIJK. (Bijzondere correspondentie uit New-York). NEÏW YORK. Januari 1940. Er zijn op het oogenblik slechts twee dingen, die de openbare mee ning in Amerika bezig houden: de oorlog en de komende Presidents verkiezingen. En als het er op aan komt, bestaat er nog meer belang stelling voor de laatste, hoewel die nog ver af zijn, dan voor den oor log. De stille strijd, dien de partijen strijden om de keuze van een President, heeft reeds een aanvang genomen. Hij wordt op het oogen'blik evenwel nog aarzelend gestre den, zoodat de fronten zich nog niet dui delijk afteekenen. Naast twee democrati sche liefhebbers voor de hoogste functie in den lande hebben zich tot dusverre ook nog drie republikeinen als mededingers ge meld, n.1. twee veteranen, de senatoren Taft en Vandenberg, alsmede de „baby-can- didaat", zooals men hier zegt. Deze baby Js Devvey, die nog geen veertig jaar is, doch die reeds veel van zich hoeft doen spreken door zijn met succes bekroond op treden tegen het gilde der gangsters en tegen de corruptie in New York. Hij schijnt in het republikeinsche kamp de voorkeur te genieten boven de beide andere partij- genooten. Dit neemt echter niet weg. dat het op het oogenblik nog onmogelijk is, eenige voorspellingen te waeen ten aanzien van den vermoedelijken uitslag der verkie zingen. De verkiezingsprogramma's, welke de candidaten voor hun kiezers ontvou wen, bieden weinig houvast; en ditzelfde is het geval met de waarschijnlijke hou ding der kiezers: cr wordt nog weinig kleur bekend. Veel hangt af van den komen den toestand in Amerika. Dit vloeit hieruit voort, dat er tal van thans nog onzekere factoren zijn, die deze houding kunnen beïnvloeden. Het eenige wat men kan zeggen is, dat de kiezer dit maal waarschijnlijk zijn keuze zal bepalen naar zijn persoonlijke inzichten, zonder zich, zooals anders, automatisch te laten leiden door zijn democratische of republi keinsche neigingen en vooroordcelcn. Daar bij zal de ontwikkeling van den.politieken en economischcn toestand in Amerika een groote rol spelen. Indien blij'kt, dat de krachtige opleving, welke zich sedert Augustus in handel cn industrie heeft ge openbaard, van duurzamen aard i&, zoodat men mag aannemen dat zij niet is veroor zaakt door den oorlog in Europa, dan zou dit een factor zijn ten gunste van het te genwoordige, democratische bewind, zoo dat de kansen van Roosevelt sterk zouden stijgen. Toch moet worden opgemerkt, dat de republikeinen in de geschiedenis van de Amerikaansche republiek steeds de eer ste plaats hebben Ingenomen en dat de democraten slechts bij uitzondering het roer van het Schip van staat in handen hebben gehad. Nu hebben de democraten gedurende acht jaar geregeerd; doch reeds bij de tusschentijdsche verkiezingen voor hot Congres, in November, is een kartering aan het licht gekomen. Er kan geen twijfel aan bestaan of de doorsnee-Amerikaan be gint te verlangen naar meer vrijheid voor het particuliere initiatief. Hij begint beu te worden van de regeeringsinmenging on allerlei gebied, welke al te vaak remmend werkt op den goeden gang van zaken op economisch terrein. De groote beteekenis van buitenlandsche politiek. de Van zeer groot gewicht is de koers van de buitenlandsche politiek. Mocht het ge vaar toenemen, dat de V.S. bij den oorlog worden betrokken, dan zou dit de candi- datuur van Roosevelt zeer sterk ten goede komen. Over het algemeen is men van ge voelen, dat Roosevelt een goede buiten- De kleine stoomboot, die de verbinding tus- schen Noord- en Zuid-Stockholm onderhoudt baant zich met moeite een weg tusschen de ijsschotsem landsche politiek voert. De republikeinen van hun kant breken zich er tevergeefs het hoofd over, welke houding zij moeten aan nemen tegenover de crisis in Europa zoo wel als in het Verre Qosten. De uiterst- isolationistische senator Borah heeft na drukkelijk verklaard, dat het geen zin heeft, den kop in het zand te steken. Hij is zelfs zoo ver gegaan, te betoogen dat onvermijdelijk erkend moet worden, dat de buitenlandsche politiek van Amerika, zijn oorlogs- of neutraliteitspolitiek, zooals men het noemen wil, in het middelpunt zal staan van de verkiezingen en dat derhalve de republikeinsche partij aan welke Bo rah slechts door zeer losse banden verbon den is te dien aanzien duidelijk kleur moet bekennen. De anti- oorlogsstemming SENATOR BORAH. neemt hier meer en meer toe. Wanneer nu de republikeinen zich uitspreken voor ab solute neutraliteit, geven zij daarmede toe, dat Roosevelt den juisten weg heeft be wandeld en daarvoor voelen zij niet veel. Dat is dan ook een van de redenen, waar om tot nog toe niet een van de republikein sche candidaten een poging heeft gewaagd om met een eigen programma voor de bui tenlandsche politiek te komen. Ook senator Borah niet, die, hoewel hij zichzelf niet can didaat heeft gesteld, toch zeer goed richtlij nen in deze aangelegenheid zou kunnen aangeven. Roosevelt zal moeilijk te slaan zijn. Uit het voorgaande blijkt wel, dat het voor de republikeinen ditmaal over de ge- heele linie zeer moeilijk zal zijn, om een krachtig front op te bouwen tegen de Roo- sevelt-regeering. Borah's aanmaning aan de partij, om kleur te bekennen, wijst er op dat hij voor Amerika in den loop van dit jaar een kritieken tijd voorziet, hetzij door de verdere ontwikkeling van den oorlog, hetzij door de vredesonderhandelingen. In ieder geval zullen zich problemen voor doen, welke alle andere in de schaduw stel len. In verband daarmede, cn met een goe den economischen toestand, zou Roosevelt een onaantastbare positie innemen. Ten slot te zij nog opgemerkt dat niet valt te reke nen op wijziging in het algemeene karak ter of de sympathieën van de Amerikaan sche buitenlandsche politiek, onverschillig' wie de nieuwe President ook moge zijn. Jeugdige verdachte bekent, dat hij opziet tegen de gevangenis straf. Men zal zich nog de even brutale als ge heimzinnige diefstallen uit het bonthuis aau de Laan van Meerdervoort te Don Haag herinneren. Op geregelde tijden verdwenen er ten nadeele van de eigenares voorwerpen van waarde, geld en vosbonten cn men had geen vermoeden, wie de dader kon zijn. Al lerminst viel de verdenking op den, toen nog zestienjarigen loopjongen I. H., die groot medelijden met. de bestolene toonde cn suggereerde, dat haar zOon, die met haar in onmin leefde, het wel kon gedaan hebben. Na verloop van tijd begon een kapper, die voor een ander feit in hechtenis zat, en in de onderwereld bekend stond als „het Amerikaantje" allerlei bekentenissen te doen en verklaarde daarbij ook, dat hij den loopjongen tot deze diefstallen had aangezet. In verband met deze zaak werden de loop jongen en nog tal van anderen gearresteerd en een groot aantal personen heeft zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden ge had. De loopjongen werd daarbij tot twee jaar gevangenisstraf door te brengen in de jeugdgevangenis veroordeeld. Bij moeders pappot... Verd. was in hooger beroep gekomen en verklaarde, gisteren voor het hof, dat hij zoo tegen de gevangenisstraf opzag en dat hij liever bij zijn ouders wilde blijven. „Die ouders", aldus de advocaat-generaal hebben weinig meegewerkt aan de opvoeding van hun zoon." Er is rapport over hem uit gebracht, dat hem een verwend jong noemt. Hij staat op den rand van de onderwereld en het is hoog tijd, dat wij zijn opvoeding ter hand nemen". Spr. vorderde bevestiging van de opgeleg de straf met bepaling, dat verd. bij de uit spraak onmiddellijk in hechtenis zal w.orden genomen. De verdediger bepleitte een voorwaardelij ke gevangenisstraf. Uitspraak 24 Januari, Is het fantastische denkbeeld uitvoerbaar? Draadloos wordt de tank be stunrd en het geschat afgevuurd. (Van onzen Parijschen correspondent). De oorlogstechniek maakt steeds meer vorderingen men spreekt thans reeds van de invoering van een tank, die door de lucht haar plaats van bestemming zal moeten bereiken. De tank, het gevreesde wapen, dat tijdens den vorigen oorlog zijn opwachting maakte en zijn bruikbaarheid bewees, heeft sinds dien groote wijzigingen ondergaan. Men heeft de tanks veel grooter gemaakt, de bewapening en pantsering zijn zwaarder ge worden, de machines zijn sneller en agressie ver, men kan er zelfs mee door het water doch tot. op heden konden ze nog niet vliegen. Een gevleugelde tank dat is het ideaal. Natuurlijk wil men dit denkbeeld niet verwezenlijken, door de tank te voor zien van twee vleugels en een propeller. De oplossing is veel eenvoudiger; men zal het gevaarte door een vliegmachine laten trans porteeren. Het gewicht van een tank, dat tot 50 ton kan bedragen, vormt natuurlijk een beletsel tegen dit transport door één enkel vliegtuig, al is dit nog zoo groot. Voor al het opstijgen zou een vliegtuig onmoge lijk zijn, wanneer er zulk een rijdende ves ting aan hing. Wat echter een enkel vlieg tuig niet ten uitvoer kan brengen, kunnen twéé wel, ten minste in theorie. Daarom heeft men het volgende be dacht: een eerste vliegtuig stijgt op; met kabels is daaraan een tweede bevestigd. Dit tweede nu draagt de tank. Men verwacht, dat de geza menlijke motorkracht van beide ma chines in staat zal zijn, de tank om hoog te krijgen. Is zij eenmaal in de lucht, dan worden de kabels losgeworpen en no. 2 verdwijnt met zijn last, dien het op een bepaalde plaats achter het vijandelijke front neder zet. Menschen neemt de tank niet mee. Welk nut kan dan een tank hebben, ook achter het vijandelijke front? zal men zich afvra gen. Heel eenvoudig, zeggen degenen, die op het idee zijn gekomen: men zal het monster draadloos besturen en draadloos zal het zijn kanonnen afvurenVoorloopig is dit alles theorie; en men mag zich af vragen, of het denkbeeld ooit tot uitvoe ring zal komen. Onderkoning vraagt de partijen tot overeenstemming te komen. In een tafelrede tijdens een lunch heeft de onderkoning van Britsch Indië Lord Linlithgow, gezegd: „Ik zou mijn vrienden van de verschillende partijen willen vra gen, of zij niet bij elkaar kunnen komen en onderling tot overeenstemming kunnen ko men". De onderkoning zeide verder, dat het eenige struikelblok op den weg van de Britsche regeering in de behandeling van de constitutioneele toekomst van Indië het gebrek aan overeenstemming van de ver schillende partijen is. Deze toekomst zou de staat van dominion zijn, zooals voorzien bij het statuut van Westminster. Tenslotte zeide lord Linlithgow: „De rechtvaardigheid moet geschieden en de Britsche regeering is vastbesloten, dat dit het geval zal zijn." Bommen op Deensch eiland Toestel niet herkend. Officieel wordt medegedeeld, dat een vliegtuig van onbekende nationalitiet twee bommen heeft laten vallen op het Deensche eiland Romoe, voor de zuidwestkust van Denemarken. Het vliegtuig kwam uit Zuidwestelijke richting en verdween later naar zee. FINLAND VRAAGT OM „SPORTIEF" GEBAAR. Het organisatiecomité voor de Olympische Spelen te Helsinki heeft aan de vertegen woordigers van alle landen, die aan de Olympiade zouden deelnemen, verzocht, den bestellers van Ipgies- en entréekaarten te vragen het reeds door* hen betaalde be drag aan het zoo getroffen Finland ter be schikking te willen stellen. In vele landen is bereids een dergelijke geste geschied. Nieuwe aardschokken in Turkije Dinsdagochtend hebben zich nieuwe aard schokken voorgedaan in het oosten van Turkije, Vooral te Isparta, Akhisar, Char- kita-Rahisar, Bayindir, Gumuchane, Smyr- na, Dikili en Burdur. Materieele schade werd niet aangericht en slachtoffers zijn niet gevallen. Van Oostzee naar Zwarte zee Een waterweg. De correspondent van de „News Chro- nicle" te Moskou bericht, dat het werk aan den waterweg tusschen Oostzee en Zwarte Zee wordt voortgezet. Men is begonnen met het graven van een kanaal, dat de rivieren Boeg en Pripet zal verbinden met de Dnjeper en zoo met de Zwarte Zee. Langs dezen waterweg kunnen gemakke lijk petroleum en andere zware goederen naar Westelijk Wit-Rusland worden ver- yoerd. Canadeesche troepen bij hun aankomst in Engeland. De mannen zullen naar het Westfront vertrekken, om daar aan de zijde der Geallieerden te strijden. Journalist gal tal van cheque's uit zonder dekking. „Als deze man getracht heeft, den goeden naam van Nederland in het buitenland te bekladden, dan is dat schitterend gelukt." Aldus zeide gisterochtend de procureur- generaal bij het Haagsche gerechtshof, in zijn requisitoir tegen den 26-jarigen K. A. A., journalist, die door de Haagsche recht bank wegens oplichting was veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Het was slechts een klein oplichtinkje geweest (Verd. had der tig gulden van den heer P. weten te be machtigen door zich uit te geven als jour nalist bij het Leidsche Dagblad), doch de antecedenten van verd. wogen bij het von nis zwaar. Niet minder dan dertien cheques had hij in het buitenland uitgegeven, zonder dat er ook maar eenige dekking was op zijn re kening. Uit Griekenland, uit Boedapest uit Sofia en Boekarest zijn klachten binnenge komen. Een dezer cheques, ter waarde van vijfhonderd gulden, was bestemd voor den eigenaar van een cabaret „Mimosa" in Boe dapest. Dit duidt niet op nooddruft, doch op mooi-weec-spelcn. De verdachte erkende het feit, waarvoor hij was veroordeeld. De procureur-generaal zae in voorwaardelijke straf niet veel heil: de rechtbank heeft deze waarschijnlijk opgelegd op grond van het psychiatrisch rapport, dat verd. yerminderd toerekenings vatbaar en een hysterische psychopaath noemt. Spr vroeg daarom een gevangenis straf van één jaar op te leggen, en, mocht het hof voor een voorwaardelijk gedeelte voelen, dan acht maanden onvoorwaardelijk en vier maanden voorwaardelijk. De verdedigster bepleitte de uiterste cle mentie, daar verd. bij een groot dagblad concern kan komen werken, als hij weer vrij is. Het hof zal op 24 Januari arrest wijzen. Afkeuringswaardige verkiezings actie. De raad der gemeente St. Jansteen (Zeel.) heeft zes gekozen raadsleden niet toegela ten op grond van de door enkele kiezers ingediende bezwaren, met name „dat door of namens de candidaten van lijst 3 onre gelmatigheden zouden zijn verricht, die van grooten invloed zijn geweest op den uitslag van de stemming door het versprei den onder de kiezers van zeer leugenach tige pamfletten." Tegen hun niet toelating hebben de be trokkenen bezwaren ingediend bij Ged. Sta ten van Zeeland. Zij voerden aan, dat het hier geen geschil betreffende de verkie zing kan worden genoemd en dat de can didaten niet aansprakelijk waren voor de strooibiljetten. Gedeputeerde Staten beschikten afwijzend op deze bezwaren. Van deze beslissing zijn de betrokkenen in beroep bij de Kroon gekomen. Bij Kon. Besluit is thans overwo gen, dat de hier plaats gehad heb bende feilen, de rechtsgeldigheid der verkiezing niet vermogen aan te tasten. Hoewel de wijze, waarop de verkiezingsactie voor de candidaten van lijst 3 is gevoerd, in hooge ma te afkeuring verdient, heeft de raad ten onrechte tot niet-toelating van de betrokkenen besloten. Op deze gronden heeft de Kroon zoowel het besluit van Ged. Staten als dat van den raad vernietigd en beslist, dat de betrokke nen alsnog dienen te worden toegelaten. Oude vrouw raakt op warmen stoof in brand. Dinsdagmiddag raakten de kleeren van de 86-jarige weduwe R. te Oldenzaal, toen zij haar voeten op een stoof verwarmde, in brand. In vlammen gehuld liep de oude vrouw de straat op, waar voorbijgangers het vuur wisten te blusschen. Het slacht offer had echter zulke ernstige brandwon den opgeloopen, dat zij naar het ziekenhuis te Oldenzaal moest worden overgebracht, waar zij in den afgeloopen nacht is over leden. Vreemd vliegtuig verjaagd De regeeringspersdienst meldt Gisterochtend in de vroegte is in den omtrek van Den Haag een vreemd vliegtuig, waarvan de na tionaliteit niet kon worden vastge steld, onder vuur genomen en ver jaagd. Drie jaar geëischtt Tegen den 40-jarigen chauffeur J. J. K. zonder vaste verblijfplaats, wien door de Haagsche rechtbank een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden was opge legd wegens diefstal van vee uit een weide, eischte de procureur-generaal in hooger be roep gisteren dre jaren gevangenisstraf, Op een dag in Juli 1936 zou hij uit een weide aldaar een schimmel hebben gestolen, welke hij in Overschie aan een Rottterdam- schen paardenslager zou hebben trachten te verkoopen. De verdachte, die juist in België een ge vangenisstraf van drie jaar had ondergaan, ontkende dien dag in Den Haag te zijn ge weest. Twee getuigen uit Overschie echter herkenden hem als den man, die over den verkoop van het paard onderhandelde. Het requisitoir van den procureur-gene raal, liet zien, dat verdachte reeds in 1925, 1927, 1930 en 1932 was veroordeeld wegens diefstal van vee uit de weide, telkens tot twee jaren gevangenisstraf. Bovendien wai hij ook voor enkele andere feiten veroor deeld. De procureur-generaal achtte een hoogcre styaf gewenscht, hij eischte daajoni drie jaren gevangenisstraf. De verdediger, was van oordeel, dat verd. geen hoogere straf moest worden opgelegd. Het hof zal op 24 Januari arrest wijzen. Ergerlijke roekeloosheid vrn Jeugdigen automobilist. Eisch verzwaard. Op 4 Juli veroordeelde de rechtbank te Haarlem een jongeman wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld tot één week gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. Verd. was met zijn auto doordat hij hoogst roekeloos en onvoorzichtig had ge reden, zooals in de dagvaarding was ge steld tegen een boom gereden, waardoor een der inzittenden dermate werd gewoud, dat blijvende invaliditeit ontstond. Verd. had met een vriend een soort wedstrijd georganiseerd, ter wijl zijn stuurinrichting niet in orde was. Gisteren stond de jeugdige automobilist, die thans gemobiliseerd is, in hooger beroep terecht voor het gerechtshof. De procureur-generaal, achtte de straf, opgelegd door do rechtbank te Haarlem, veel te licht. Spr. eischte een gevangenis straf van drie maanden en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verdediger drong op de uiterste cle mentie aan in den vorm van een voor waardelijke veroordeeling. PI. bteoogde voorts, dat de gevolgen van het ongeluk niet zoo ernstig zouden zijn geweest, wanneer onmiddellijk goede chi rurgische hulp ware verleend. Het hof zal 24 Januari arrest wijzen. Ia den rug gestokeu Keukenknecht gearresteerd. Op de Prinsegracht te Den Haag is gister avond een ambtenaar bij de arbeidsbeurs C.A.A. uit de Perenstraat te Den Haag met een mes in den rug gestoken. Hij werd naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. De dader, de 44-jarige keukenknecht N. A. P„ werd gisterochtend in zijn woning aan het Westeinde gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. IN IJSSELMEER VERDRONKEN. De 33-jarige militair J. van der Broek, afkomstig uit Hilversum, is gisterochtend op het IJsselmeer nabij Muiden, toen hij aldaar aan het schaatsenrijden was, in een wak gereden. Toen hulp kwam opdagen en hij met moeite uit het water was opgehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6