Europa in den greep van de koude Rusland roept troepen op IJsclub „Volharding" - Oudkarspel Nationale Proefwedstrijden hardrijden Het miltvuur besproken De scheepsmisère bij Duins ^aar verlenging zomertijd? Piloot raakt bewusteloos DrCOLIjN CONFEREERT MET CIANO KIPPENGAAS OM DE SCHOENEN Groote Nationale Wedstrijden Hardrijden GROOT IJSBAL Landbouw Ingezonden Predikbeurten ROOP OP VERMINDERING PER MOEILIJKHEDEN. NEDERLAND WIL DEZELFDE VOORDEELEN ALS DE ANDE RE NEUTRALEN. De minister acht het niet uitgeslo ten, zoo deelt hij in de Atntwoord- memorie over Buitenlfftidsche Zaken mede, dat ook voor wat Nederland betreft binnenkort zoodanige voor zieningen kunnen worden getroffen, dat .de moeilijkheden aan de contra bandecontrole door Engeland en Frankrijk verbonden, zooal niet uit den weggeruimd, dan toch althans aanzienlijk zullen worden vermin- - derd. Daarbij spreekt het vanzelf, dat de regeering zich er niet bij zou neerleggen, indien Groot-Britannië in verband met den „Order in Coun- cil" van 27 November 1939 inzake den uitvoer met neutrale sohepen van goederen van Duitsche her komst, aan andere neutrale mogend heden zekere voordeelen mocht toe staan, die niet voor Nederland zou gelden. Prijsrecht. Aan de instelling van een organisatie in den trant van het voormalige bureau voor zeeoorlogsschade, is tot dusver geen behoefte gebleken te bestaan. Zij behoudt echter de aandacht. Intusschen zullen belanghebbenden goed doen, met het oog op. eventueel in te dienen aanspraken, er voor te waken dat het ma teriaal tot staving der aanspraken geordend [wordt en niet verloren gaat. Belanghebben den die van oordeel zijn dat hun belangen op onrechtmatige wijze zijn geschaad, zullen overigens naar geldend volkenrecht in de gevallen waarvoor een bevoegde rechter (prijsrecliter) is aangewezen, allereerst langs dien weg hun rechten dienen te doen gei lden. Gewapende koopvaardijschepen. De bewapening van belligerente koopvaar dijschepen komt thans veelvuldig voor. Met dien veranderden feitelijken toestand moest rekening worden gehouden. In dit verband zij vermeld, dat Nederland in den oorlog van 1914 onder alle neutralen alleen was blij ven staan in hare weigering gewapende koopvaardijschepen van belligerenten toe te laten. Evenals andere landen beeft Nederland waarborgen tegen misbruik van zijn gewij zigde houding verkregen in beperking-van toegelaten" bewapening en bemanning 'en in voorwaarden, door de plaatclijke overheden in het belang van 'slands veiligheid te stel len. Interdepartementaal overleg gaande. Onze parlementaire medewerker schrijft ons: Hoewel reeds vaststaat, dat het begin van den zomertijd dit jaar niet vervroegd zal worden, heeft onze Regeering wel termen gevon den om alsnog te doen onderzoe ken, in hoeverre verlenging van den zomertijd aanbeveling verdient. Interdepartementaal overleg hier over is thans gaande en waarschijn lijk zal binnen enkele weken een besluit genomen worden, ook omdat wettelijke voorzieningen tijdig voor bereid moeten worden. Tot hoever de eventueele verlen ging zal gaan is nog niet te zeg gen, maar niet onmogelijk is, dat zij minstens een maand zal betreffen. Stalin ontslaat zijn weerkundi ge adviseurs. Ook Duitschland heeft veel van de strenge vorst te lijdcTi. De felle koude in Moskou is het 40 gra den onder nul maakt dat in de Russi sche hoofdstad vele personen op straat doodvriczcn. In do straten wordt druk gewerkt de sneeuwlaag op te ruimen, ondanks de kou de staan de burgers, urenlang in de rij. om levensmiddelen te bekomen. Het vervoer ligt stil en de bakkerijen hebben geen brood meer. Gemeld wordt, dat zich ook in de haven van Odessa ijs ge- yormd heeft. Deze felle koude vergroot nog de moeilijk heden van den algemeenen toestand als gevolg van den oorlog in Finland. In dit verband wordt nog. gemeld, dat Stalin den chef van den weerkundigen dienst heeft afgezet. Ook Berlijn lijdt door de lelie koude. De temperatuur daalde gisterochtend tot 121 graden beneden het vriespunt in het centrum en 24 graden in de voorsteden. De burgers laten zich niet afschrikken door de koude en blijven hardnekkig in de rij staan wachten om de thans zeldzaam ge worden lekkernij chocolade machtig te wor iden. In verband met het terugtrekken van ver- scheidenen personentreinen uit het Duitsche spoorwegverkeer met het doel, locomotieven en treinpersoneel voor goederentransport vrij te maken, wordt verklaard, dat men de vrij komende treinen gebruikt om de door den ongewoon strengen vorst ontstaande schade te verminderen. Van de Duitsche kolentrans- porten geschiedt echter 35 procent te water, waaruit een groote belemmering van de ko- lenlevering voortvloeit.. Er zijn vele huizen, waar sinds weken niet is gestookt. In Littauen ongekende konde. Een vorst van 41 graden heeft men in Lit tauen nog nooit geregistreerd. De dorpsbe woners hebben gebrek aan brandstof. In de streek van Vilnius wordt het vee in de stal- ,len door wolven gedood. Bij Ruedninkai hebben wolven een koopman aangevallen, die zijn arreslede in den steek moest laten en een boerderij binnenvluchtte. Ook in Italië. Zelfs tot in Italië is de felle koude door- gedrongen cp veroorzaakte in dat land ven eeuwige zonneschijn groote onaangenaam heden, daar de woningen er niet zoo goed tegen de koude kunnen worden beschermd als in nvser Noordelijke landen. SCHAGEN BEDWELMD GERAAKT. Onze plaatsgenoot de hee Hoebe aan het Noord liet gisteravond de motor van zijp vrachtauto in de garage draaien, terwijl de deuren gesloten waren! Het gevolg was dat de heer Hoebe bedwelmd geraakte door de afvoergassen. Gelukkig werd 't ongeval bij tijds bemerkt, zoodat ingegrepen kon wor den. De heer Hoebe was spoedig weer bij kennis en kon hedenmorgen zijn werkzaam heden weer hervatten. WIERINGERMEER Kalmte aan de fronten. Fin land mobiliseert het „thuisfront". DE FOUTEN DER RUSSEN. Gisteren zijn in de straten van Moskou aanplakbiljetten verschenen, waarin hekend gemaakt wordt, dat de dienstplichtigen van de lichtingen 1921 en 1 22 zich bij de recru- teeringscentra moesten melden. Op deze mel ding volgt later in het jaar de inlijving. In het najaar van 1939 waren de lichting 1919 en de helft van de lichting 1918 hij het leger ingedeeld. De legerberichten van Helsinki en Moskou bevatten geen belangrijke medcdcelingen. Wanneer men echter spreekt over kalmte aan het front, dan moet men zich niet voor stellen, dat in het geheel niets gebeurt aan de 100 K.M. front or> de landengte van Ka- relic of aan de S00 K.M. van het Ladogameer tot de IJszee. In het Noorden opereeren de patrouilles, op vier plaatsen zelfs -on Rus sisch gebied, om te verhinderen, dat de Rus sen van voorraden worden voorzien. Boven dien is de artillerie van de Russen voort durend actief, tallooze granaten worden op de Finsche linies afgevuurd Ook blijkt uit de Russische radio-omroep, dat de Russen geenszins hun aanvalsplannen hebben op gegeven en men kan binnenkort een nieu wen aanval verwachten. In Finland wordt thans het „thuisfront" gemobiliseerd, alles wat de burgerbevolking maar eenigszins kan missen aan kleeding, dekking, enz., moet bij de legerautoriteiten worden ingeleverd. DE FOUT VAN DE RUSSEN. De voornaamste fout van dé Russische bevelvoering schijnt te zijn geweest, dat zij terstond de beste vliegtuigen heeft gebruikt, zoodat het Roode Leger op het oogenblik voor groote moeilijkheden staat tengevolge van de vermindering van zijn reserve. De piloten hebben overigens een opmerkelijk gebrek aan ervaring getoond. 40(10 bommen werden sedert liet. begin van do Vijandelijk heden neergeworpen op 100 verschillende plaatsjes, zonder dat eigenlijke militaire doelen zijn getroffen, aldus een Deensch blad. SLOOTDORP. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Gisteravond hield de Chr. Boeren- en Tuindersbond zijn Se Jaarvergadering in het Hotel de Wieringermeer te Slootdorp. De heer K. van der Veen opende de ver gadering met gebed en las daarna Ps. 147. De voorz. sprak een woord ter inleiding over den donkeren tijd die 1939 medege bracht heeft en wie weet wat ons 1940 zal brengen. Als wij zien naar andere landen, mogen wij God nog dankbaar zijn, dat wij hier nog vrij mogen leven. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. Van de ingekomen stukken noemen wij een uitnoodiging verg. Hoofdbestuur op 23 Jan. a.s. Candidaten- lijstcn worden besproken. Jaarverslag van den penningmeester, den heer P. H. Oostenbrug, De gezamenlijke inkomsten bedroegen f 664.35, uitgaven f 658.96. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer Woudstra. bleek dat het ledental was toegenomen van 91 tot 107 leden. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren C. Mondsma en J. H. Woudstra. rlic met meerderheid van stemmen werden herkozen. De controle ka&ommissie, bestaande uit de heeren A. C. van Niouwenhuizen Jr. en W. Bakker, bracht rapport uit. Alles was prima in orde. De heer Troost vraagt eenige inlichtingen over pootaardappelen (A). hetgeen door het bestuur onderzocht zal worden. De huisvesteng. Voorts werd besproken de huisvesting in de Wieringermeer. De heer A. C. de Graaf zegt dat in den vlastijd op sommige plaatsen de zindelijkheid wel eens te wenschen overlaat. Akkerbouwcentrale. Vcrscheidenen voerden daarover het woord Het Bestuur zal met de diverse wenschen rekening houden. Daarna stelt de heer Mulder ook nog een vraag omtrent vlas, enz,, enz. De heer Miedema vraagt of de feestavond die op 15 Februari gehouden zal "worden, gelijk moet zijn met de B.V.L.-vergadering. Dc voorzitter zal trachten om dit to voor komen. Daarna dankte de voorzitter alle aanwezi gen voor hun trouwe opkomst en de heer Van Dis, sloot de vergadering met dankzeg- gi»g- W1ERINGEN Onvrijwillige duikvlucht i 1000 km. per uur. Een vlieger van de Britschc Luchtmacht heeft met zijn Spitfire jachtvliegtuig bij een onvrijwillige duikvlucht een snelheid van 650 mijl per uur bereikt. Hij was tot een hoogte van 23.000 voet (ruim 7000 nie ter) opgestegen toen hij tijdelijk het be wustzijn verloor door gebrek aan zuurstof. Het volgende wat hij bemerkte was, dat zijn toestel een zeer snelle duikvlucht maakte. Hij slaagde er in zijn vliegtuig uit de duikvlucht te krijgen en bemerkte dat hij een snelheid van 400 mijl per uur (640 k.m.) bereikte. Deskundigen verklaren, dat het toestel in de duikvlucht ccn snelheid van meer dan 650 mijl per uur (ruim 1000 k.m.) heeft gehaald. Naar de Romcinsche correspondent van de Tel. meldt, heeft dr. Colijn, die momenteel te Rome vertoeft, een langdurig onderhoud gehad met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. De correspondent suggereert, dat Neder- land's oud-premier naar Italië is gekomen óm zich ten dienste van Nederland op de hoogte te stellen van de politieke tendcuzen in Italië. Probaat middel tegen vallen op gladde wegen. Het volgende „recept" tegen de gladheid vinden wij in dc Msb.: „Men neemt een stukje kippengaas met niet te groote mazen en circa tien centime ter grooter dan de voet. Men gaat erop staan en vouwt de uitstekende zijden van het gaas om den schoen heen, waarna men die met een veter over den schoen bijeen houdt. „Probeert u het maar eens", zoo schrijf! de abonné. „Het resultaat is verbluffend. A" circa twintig jaar gebruik ik het, bij ijzel enz. en heb nog nooit met de straatsteenen kennis gemaakt." Zaterdagmiddag 13 Jan. 2 uur 2 uur: Afstanden 500 en 1500 M. Serie a: leeftijd 15. 16 en 17 jaar. Serie b: leeftijd 18 en 19 jaar Serie c: leeftijd 20 jaar en ouder, Hc*l. K.N.S.B EnWe 25 ct. ZONDAG 14 JANUARI, aanvang 11 uur: om den beker van de Noordholl. Brandwaarborg Mij. Afstanden 500, 1000 en 3000 M. Regl. K.N.S.B. Overige prijzen medailles. Entrée 25 ct. Na afloop prijsuitreiking bij C.VIS. 's AVONDS: Inschrijving: P. NAP, Oudkars pel. Tel. 141. Holl. Mij. van Gisteren vergaderde de afd. Holl. Mij. van Landbouw, in hotel Centraal, van S. Haan Pz. te Hippolytushoef. Wat betreft de miltvuurbacterie in de ge mengde voedering, zegt voorzitter, de heer Bosker, is nog geen zekerheid gekregen en kan men niet alles in de schoenen schuiven \an fabriek de „Adelaar", welke tenslotte ook importeur is, en gaai het niet aan de dagelijksche fouragehandelaars dit te wij ten, evenmin komt het te pas van enkele iouragehandelaren een advertentie te plaat sen met reclame van bactcrievrij voeder, niemand kan iets beslist zeggen en noemt dergelijke uitlatingen zeer voorbarig. De heer Lansing, dierenarts, aan het woord. Er is volgens den heer Lansing nog weinig bekend van de regceringsbemoeiingen, ver schillende soorten mengmeel zijn in den handel als diermeel, beender en levernieei. welke alle besmet kunnen zijn, wat ech ter nog niet met zekerheid is vastgesteld Bij ontlijming worden de bacteriën beslist gedood. Fabriek Adelaar is inmiddels geslo ten en is de resteerende voorraad voor on- derzóek in beslag genomen, ingevolge wei 5 Jan. 1940. Nieuwe mengsels worden zeer sterk gecontroleerd, dus nieuw aangebrachte voeders zijn beslist goed en geven 100 pet. zekerheid. Voor -handelaren is het zeer moeilijk pre cies na te gaan welke de besmette en we'ke de niet besmette voeders zijn, dus in twijfel gevallen de heele boel laten staan en niet opvoeren wordt door veeartsen het wensche- lijkste geacht. De heer Rislings van Twijnstra's olicfa- briek vraagt hierna het woord om iets recht te zetten wat hier vorige week is hespro- ken. Wij hebben gehoord, aldus dc heer Risling over de geschiedenis van fabriek De Adelaar, welke het beendermeel leverde aan haast alle veevoederfabriekn; bij Twijnstra's fabriek werd alles zeer precies onderzocht en was het artikel van De Adelaar beslist goed, dus hoeft gebruik geen vrees meer te wek ken; wees radicaal én laat echter al uw voer van een maand oud staan, indien het u maar eenigszins verdacht voorkomt. Voorzittèr geeft vervo'gcns het woord aan den heer Heering van Slootdoorp. Spreker behandelt de regeeringshe- jnoeiingen vaa voeders in het algemeen, hier heerscht nog steeds een te kort aan voeder met cle hoog opgevoerde veesta pels en dichte bevolking. Kwantitatief en kwalitatief is alles op gevoerd tot zeer groote hoogte, en merkt men dat de boer weer in belangrijkheid toeneemt. Daarom is het van de boer zaak zijn producten zoo ioog mogelijk op te voeren 'n zoo loonend mogelijke bedrijfsuit- koinst, wat uitvoerig wordt toegelicht. Alles eischt echter practisch voorlich ting. Voorzitter dankt de heer Heering voor zijn uiteenzetting. Rondvraag. De heer J. Lont merkt op. dat de regeering niet voldoende medewerkt alles wordt even duur vooral ook de kunst mest en extra ontvangst blijft uit men hoort niet ander dan protesten der Landbouwers. Spr. hoopt dat de regeering wat meer in zicht, wat land en veeboeren betreft zal toonen. De heer Lansing vertrouwt erop dat dc regeering op den duur wel wat meer mede werking za! verieenen en maatregelen wel ke zijn genomen. De heer J. Mulder meent dat men te ver gaat met voederbcperking. Voorzitter is het niet mogelijk op alle wenschen en grieven te antwoorden. Mulder is zoo slagvaardig, dat er is geen speld tusschen te krijgen! (Gelach). Dr. Lansing licht nog het een en ander toe, ook over de verwerkingsinrichting, waar Mulder ook niet zulke prettige erva ringen mede had opgedaan en waarschuwt nogmaals voor besmetting. Spr. prijst de verwerkingsinrchting. Mr. Risling beschouwt zich eenigszins als een indringer en bedankt voor de gast vrijheid. maar wilde nog gaarne iets zeg gen over den te houden cursus, niet al leen de jongeren maar ook de oudere en handelaren moeten elkaar daar ontmoeten. De heer S. Bakker vraagt of de regeering nog tegemoet komt in de kosten van zijn gestorven koe? De heer Lansing meent, dat de regecring verantwoordelijk is. maar hoe het zal wor den is nog niet zeker. Voorzitter dankt allen voor hun opkomst en inzonderheid de heeren Lansing en Hee ring voor lirn uiteenzetting en sluit de ver gadering. DIRKSHORN. „POST NEEM M'N BELASTING EVEN MEE!" Onbegaanbare wegen. Ook in onze gemeente zijn sedert Maan dagmiddag nog vele wegen onbegaanbaar. Zelfs zijn er wegen waar nog geen korreltje zand is gestroid. De weg in de Woudmeer, Speketerpolder, de Groenvelderweg en de zg. Tolkerdijk deze laatste is de weg van do „V'ennik", aansluitend op den Rooden Dijk zijn nog steeds zandloos. Dat zij spie gelglad zijn hebben wij aan den lijve onder vonden. Het wordt dringend tijd dat men hier in voorziet. Zand en asch strooien op bruggetjes, straatjes en. stoepen wordt door vele bewoners ook „vergeten". Zoo kwam een der postbestellers welke in deke da gen een bovenmenschclijke taak verrichten, vooral op het platteland aan een wo ning, toen de vrouw des huizer vroeg: Post wil je belasting meenemen, want het is voor mijn man geen weer lees weg om naar het postkantoor te gaan. Maar hei straatje dat naar de voordeur van deze wo ning leidde had men ook vergeten te be strooien! Dat bedoelde postman iets zeide, wat men niet dagelijks in de krant leest, is begrijpelijk. ZURE "T ZAND. GESLAAGDE IJSWEDSTRIJDEN. Gistermiddag heeft op de ijsbaan „Win tersport" een alvalwedstrijd plaats gehad. De uitslag is als volgt: le prijs Jn. Nannis Oudesluis, 2e prijs Jn. Goed, Oudesluis, 3e pr. Jn de Schipper, Anna Paulowna. Het was jammer dat de heer de Schipper kwam te vallen, anders had het nog een mooie kamp kunnen worden om den lstcn en 2den prijs De vierde prijs won Silver, Oudesluis. De baan verkeerde in goede con ditie en er werd goed strijd geleverd. In totaal waren er 41 deelnemers. HOOGWOUD M. de Red., Waar blijft nu het Polderbestuur? De weg van Lagedijk naar Schagen .is 'spiegelglad en de bewoners kunnen niet of met groot gevaar naar Schagen komen. De weg van Schagen langs Loeterdijk naar Tjallewdl is totaal onbegaanbaar voor al in de vele bochten. Is het nu niet meer als tijd dat het Pol derbestuur, dit zooveel doenlijk verhelpt door zandstrooien of anderzins? Dankend v. d. plaatsruimte. P. Wardenaar. Uit wat wij gisteren schreven kan men opmaken, dat wij het met inzender geheel eens zijn. 't Is ergerlijk! DE BEZORGING VAN ONZE KRANT. Zoodra de gladheid het verkeer ging be moeilijken. hebben wij maatregelen getrof fen om de krant zooveel mogelijk op het gewone, uur bij onze abonné's te doen be zorgen. Behoudens een enkele uitzonde ring zijn-wij hierin geslaagd. Voor de rich ting Langereis, Hoogwoud en Aartswoud bleven de moeilijkheden echter bestaan en .kon vertraging niet uitblijven. Het doe* ■>ns genoeeen. onzen abonné's aldaar te kunnen mededeelen. dat wij thans een or ganisatie hebben kunnen treffen, zoodat de krant ook in genoemde dorpen weer op tijd zal zijn! AARTSWOUD. OUDERAVOND. In de gisteravond gehouden Ouderavond waren 23 oudex*s aanwezig. In de vacatures van het bestuur werden gekozen de heeren P. Dirkniaat en J. de Beurs. Verder werd de gezellige avond aangevuld met een lezing van den Hoofdonderwijzer Noë over het onderwijs van vroeger. HARENKARSPEL ZONDAG 14 JANUAR. Geref. Kerk. (Gewijzigde opgave). Schagen, vm. 9.30 uur, Candidaat Plaats man, van den Helder. Voorber. H.A. Nam. 5 uur, Cand. Plaatsman. Evangelisatie. Middenmeer, voorm. 10 uur, Ds. J. H. Vaan drager, Vlootpredikant in aFg. dienst. Slootdorp, voorm. 9.30 uur, Cand. G. J. v. d. Poll. Wieringerwerf, nam. 2 uur, Cand. G. J. v. d. Poll. Slootdorp. 's av. 7.30 uur, Jcugdkring in het Gymnastiekgebouw. RINGSTEKEN. Gistermiddag werd alhier op de ijsbaan op de Veersloot ringsteken voor paren ge houden. Voor dezen wedstrijd was weer ccn flinke belangstelling. De uitslag was als volgt, le prijs C. Langcdijk en P. Langedijk Broere, 2e prijs F. Berkhouwer en G. Berk houwer, 3e pr. Jb. Manneveld Az. en G. Mailly. BROEK OP LANGEND1JK, 12.Jan. Uien 3.40—3.60, drielingen 1—, grove 2.79—3, peen 1.50—2.60, roode kool 4.50—5.10 gele kool 2.60—3.50, D. witte kool 2.603.30. NOORDSCHARWOUDE. 12 Jan. Peen 2 402.60. roode kool 4.505. gele kool 2.80—3.50, D. witte kool 2.70—3. EIERVE1LING SCHAGEN. 11 Jan. Aanvoer: 31.000 kipeieren 3.805.10, klein 3.453.80 per 100 stuks. I1ELDERSCHE E1ERVEILING, 11 Jan. Aanvoer: 17000 kipeieren: 52—54 Kg. 3.70, 55—57 Kg. 3.80-4 20. 58—60 Kg. 4.20-4.30, 61—63 Kg. 4-4.40, 64-67 Kg. 4.50-5, 68- 72 Kg. 4.90—5.50, 300 eendeieren 2.70—2.80 per 100 stuks. W ARMENHUIZEN, 11 Jan. Uien 3.10,- roode kool 4.205-40. gele kool 2.50—3.50, Deensche witte kool 2-80—330, Aanvoer: 000 Kg. uien, 61.400 Kg. roode kool, 1S.S00 Kg. gele kool, 9700 Kg. Deen sche witte kool. BOTERNOTEERING EN -HEFFING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is gister vastgesteld op 82 cenl per Kg. Het bedrag van de heffing en steunuit- kecring op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 11 tot 18 Januari vastgesteld op 80 cent per Kg. (onveranderd).

Schager Courant | 1940 | | pagina 3