Wij lazen voor II Honderdste Clipper FIIIEI Uil 1 over den Oceaan Oorlogswinst op lucifers Hit giteistirde Turkije Dienstplichtigen lichting 1939 De verjaardag van Prinses Beatrix N.S.B.-sport Zilveren jubileum alsdief Stumperige vrouwen' Uit New York wordt aan het A.N. P. geschreven: Wat een jaar geleden nog tot de •toekom stdroomen gerekend werd, een commercieele luchtverbinding over den Atlantischen Oceaan, is thans reeds lang werkelijkheid. Dezer dagen vloog voor de 100ste maal een vliegtuig van de Pan Ame rican Airways over den Oceaan. En terwijl deze vluchten in het begin der explo'itatie nog voortdurend indruk- maakten op het publiek, wordt deze hon derdste vlucht (waarbij het toestel met vertraging aankwam daar het wegens een kleine averij op de Bermuda-eilanden moest blijven) als -iets zeer gewoons be schouwd. De exploitatie van dezen dienst is „dank zij" den oorlog, met rasse schreden vooruit gegaan. De eerste vlucht vond plaats op 20 Mei 1939, de twaalfde verjaardag van Lind- bergh's eerste tocht en sindsdien werden door de Clipper-booten meer dan 1900 pas sagiers en ruim 40 ton post tusschen Euro pa en Amerika vervoerd. Bij het bereiken Van het cijfer 100 hebben de 40 ton wegen de enorme vliegtuigen (vier in getal) bijna 650.000 K.M. afgelegd. Het Europeesche eindstation is thans Lissabon, tot 1 Sept. was het Marseille. Oorlogsreizigers. Totdat de oorlog uitbrak, werd ongeveer 60 procent van de passagiers-accomodatie gebruikt. Onmiddellijk echter na het uitbreken; van den oorlog kwam. hier verandering in en kwam er een enorme aanvraag om pas- Sagiei'sruimte, zoowel uit Amerika als uit Europa, aan den oenen kant Europeanen die naar hun vaderland terug wilden en van Europa uit van Amerikanen, die de oorlogvoerende landen wilden ontvluchten. Ook de post begon bijna direct hoogere cij fers te toonen. Een clipper met één passagier. Toen de Amerikaansche regeering be sloot alleen dan Amerikanen naar Europa te laten gaan indien er inderdaad geldige redenen voor bestonden, waardoor dus alle paspoorten vernieuwd moesten worden, nam het passagiersvervoer van den een op den anderen dag weer af, waarbij het zelfs is voorgekomen dat een Clipper met slechts een enkelen passagier naar Lissabon ver trok. Zoodra echter ook deze regeling weer normaal werkte, werd een veel grooter aan tal passagiers geboekt en vertrokken de vliegtuigen veelal met bijna maximum aan tallen passagiers naar Europa. Modekoningen per Clipper. Per tocht worden ongeveer 20 passagiers meegenomen, voor het grootste deel be staande uit staatslieden en zakenmenschen Ook diverse Fransclie mode-dictators (o.a. Schiaparelli) maakten van de Clippers ge bruik, om nog voor Kerstmis „even" zaken in Amerika te regelen en te zorgen, dat de Fransche mode ook gedurende den oorlog, in Amerika den toon zal blijven aangeven. Van de bijna 2000 personen die door de lucht tusschen Amerika en Europa ver- Waarom zoudt Ge nog hoofd pijn hebben, als Ge in eenr kwartier er van af kunt zijnl Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in aen gemakkelijk in te nemen ronden cachet- J vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard! Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. Regen pijnen, nare dagen, koorts, kou. tinna.;J .Latuks^U stuivers2 stuks.* 2 stuivers*. ZES RETOURTJES AMERIKA—EUROI PER WEEK? Amerikanen ontvluchtten de oorlog voerende landen per reuzen vogel. voerd werden waren plus minus 1G00 man nen, 250 vrouwen en bijna 50 kinderen, waarvan de jongste nog geen zes maan den oud was. Wie zijn neus schendt Over het geheel zijn de honderd vluchten zeer geregeld volbracht, hetgeen wel direct duidelijk werd oor de verklaring van de P.A.A., dat 94.3 procent der tochten precies op tijd werden gemaakt. Slechts een enkel „ongelukje" kwam voor, toen gedurende September de neus van een der vliegtuigen eenigszins beschadigd werd (zonder ern stige gevolgen te hebben) bij een daling in ruwe zee bij Horta. Zes retours per week. Volgens een recente verklaring van den president der Pan American Airways zal er getracht worden, binnen afzienbaren tijd tot zes re tourvluchten per week te komen, hetgeen vooral het postverkeer met Europa ten goede zal komen. Duurde toch een antwoord op een brief voor den oorlog (per vliegtuig) minder dan een week tegen ongeveer drie weken per boot, op het oogenblik zijn deze ver schillen veel grooter geworden. De oorlog heeft, de retourvlucht van een brief tus schen Amerika en Ëuropa uitgebreid fot drie weken, maar per schip moet, behou dens enkele uitzonderingen, zeker op twee maanden gerekend worden. Twintig mille voor fiscus verzwegen Hooge boete gcëischt. De bouwkundige P. N. de B. heeft zich voor de Ilaagsche rechtbank te verantwoor den gehad wegens overtreding van de wet op do vermogens en inkomstenbelasting De B. had een aantal effecten, vorderin gen en obligaties in het geheel niet of te laag in waarde voor de vermogensbelasting opgegeven en had ook bij de inkomstenbe lasting verzuimd, rente, dividend etc. van deze stukken te vermelden. Het, betrof hier een bedrag van pl.m. f 20.000.dat verzwegen was. De rechtbank legde den bouwkundige een geldboete van f 1500.subs. 100 dagen hechtenis op. EEN FOKKERLAAN IN HAARLEM. B. en W. van Haarlem hebben besloten, een laan in het z.g. Planetcnkwartier den naam te geven van Anthony Fokkerlaan, als een posthume hulde aan den beroem den vliegtuigbouwer, die in Haarlem is ge boren.' Datum inlijving bepaald Uitstel eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaak De Regeeringspersdienst meldt: De inlijving van de dienstplichti gen van de lichting 1939, bestemd voor het 3e regiment genietroepen 2e ploeg, is bepaald op 12 Febru ari 1940. De dienstplichtigen van 'de lichting 1939, bestemd voor opleiding tot paardenyerzor- ger ^hieronder niet begrepen de verzor gers van het remontedepot) en tot paarden- oppasser, 4e ploeg, worden nader bestemd voor de regimenten veldartillerie. De in lijving van deze personen is, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, bepaald op 17 Juni 1940. Vrijstelling. Dienstplichtigen van de hiervoor vermel de ploegen, die vrijstelling wegens kostwin nerschap of wegens persoonlijke onmis baarheid dan wel uitstel van eerste oefe ning verlangen, kunnen daartoe aanvraag doen. Voor zoover de inlijving in Februari a.s. geschiedt, moet de aanvraag met den rneesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrijstelling, dat moet de aanvraag door of vanwege den dienstplichtige worden gedaan bij den burgemeester. Geldt het uit stel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk verzoek rich ten aan den minister van Defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester. ïs de renen van het verzoek gelegen in studiebelangen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onderwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst be perkte schaal zal worden verleend. Geval van prijsopdrijving met een principieel kantje. Gisteren werd voor de Haapsche recht bank een geval van prijsopdrijving behan deld, waaraan meer of min een principieel kantje zit. De directeur vau een handelmaatschapnïi. D. W., had in September de prijzen van lu cifers verhoogd van f 4.20 tot f 10, per 2000 pakjes. Op het oog een-., schromelijk gevnl van prijsopdrijving dat dan ook door de justitie werd gesignaleerd. Bij de behandeling ter terechtzitting kwa men evenwel bijzonderheden te voorschijn, welke een geheel ander licht op de zaak wierpen. Het bleek, daf, voordien de lucifers Jfltijd ver beneden den inkoopsprijs met verlies werden verkocht. Het was een oude zen ding uit Rusland, waaraan voor de groote handelsmaatschappij eigenlijk niet veel 1e verdienen viel. Men. verkocht de lucifers dan ook voor eiken prijs, dien. men kon maken. Toen eind Augustus de oorlog uitbrak, probeerde de directeur voor de lucifers nog .een eenigszins rcndabrlcn prijs te maken. Hii vroeg f iq.pp,- 2000 pak, waarvoor hij zelf f 9.70 moest betalen. Requisitoir. Niettemin achtte de officier van Justitie prijsopdrijving aanwezig. Toen de oorlog kwam, verviel de concurrentie en daarvan heeft ver dachte gebruik gemaakt om den1 prijs mot meer dan het dubbele te verhoogen. Spr. vorderde een geld boete van f 100.subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger zcide, dat volgens zijn meening prijsopdrijving onredelijke prijs- verhooging was. Onredelijk is de prijsyer- hooeing in het onderhavige geval niet. want er is tegen inkoopsprijs verkocht. PI. concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 25 Januari. Prinselijke Ouders wenschen geen feestelijke herdenking. In verband met den a.s. verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix wordt ons van offi- cieele zijde verzocht mede te deelen, dat het Prinselijk Paar het op prijs zal stellen, indien een feestelijke herdenking van dezen dag, in verband met de tijdsomstandighe den,, dit jaar achterwege blijft. Weduwen eischten schadevergoeding Vorderingen in verband met sloopersongeval niet-ontvanke- lijk verklaard. Bij het sloopen van onbewoonbaar ver klaarde woningen te Leiden met het sa- neeringsplan van deze gemeente, is plot- selig een muur ingestort, waardoor twee werklieden werden gedood. Hun weduwen stelden een actie tegen de gemeente Leiden in voor levensonderhoud. De gemeente Lei den riep de aannemersmaatschappij, die het sloopwerk verrichtte, in vrijwaring. De Haagsche rechtbank deed gister uit spraak en verklaarde eischeressen in haar vorderingen niet-ontvankelijk en ontzegde, wat de vrijwaring betreft, de ingestelde vordering. Broeiing ia geolied goed Ooreaak van fabrieksbrand. De naaikamer en de zolder van de fa briek van geoliede goederen der firma D. Lange te Vlaardingen zijn gisteren geheel uitgebrand. In de naaikamer bevonden zich dertig machines en een groote voorraad ge oliede goederen. Broeiing van de laatste is de oorzaak van den brand. De brandweer slaagde er in uitbreiding van het vuur te voorkomen. Aan de buitenzijde was wei nig van de vlammen te zien; alleen ont wikkelde zich een geweldige rookmassa. De inval te Soest voor den Kan tonrechter. Voor den kantorechter te Amersfoort, had gisteren wegens overtreding van het uniformverbod te verantwoorden een sport- leeraar in Amsterdam, onder wiens lei ding een groep. N.S.B.-ers te Soest kort ge leden oefeningen hield. Men zal zich her inneren, dat- de Soester politie destijds een inval deed op een terrein aan den Nieu- weweg, waar leden van de N.S.B. aan het oefenen waren. Een proces-verbaal werd opgemaakt. Verdachte werd verdedigd door mr. A. J. van Vessem uit Utrecht, die verklaarde, dat de politie onmogelijk de gewraakte oefeningen had kunnen waarnemen, zoo als in het proces-verbaal stond vermeld. De ambtenaar van het o.m. eischte vijfentwin tig gulden boete, subs. tien dagen hechte nis. Uitspraak over acht dagen. Als gesohenk twee jaar gevan genisstraf. De Haarlemsche rechtbank deed gisteren uitspraak in een zaak tegen een 59-jarigen stoker, die zich, zooals wij onlangs uitvoe riger hebben gemeld, aan diefstal van een portemoiinaie, inhoudende f 28.had schuldig gemaakt. Het treurige van dezen, op zichzelf niet zeer belangrijken diefstal was, dat de mand hierdoor voor de 25ste maal veroor deeld werd. „WEIGERT DE KOSTWIN NERSVERGOEDING!" Johanna W. A. Naber, de bekende pionierster op het gebied der vrouwenemanci patie, richt in het Handels blad (lib.) een „woord van hoog ernstige waarschuwing tot de gehuwde vrouw in Ne derland, voor wie de hande lingsbevoegdheid op haar hu wclijksdag verloren is ge gaan." Het is thans, aldus Johan na Naber,aan wie als onge huwde vrouw, systematisch geschoold tat loonarbeid en in den loonarbeid gewond aan arbeidstucht en arbeirls- stiptheid, wat heel wat beter voorbereiding is tot gezins- en huisbestier dan bedreven heid in koken en naaien, eco nomisch onafhankelijk door eigen verdiend loon zelve in haar onderhoud voorzag, om te bewijzen, dat zij in haar huwelijk niet heeft gezocht <en bestaansmiddel, dat zij niet wil worden gerekend en ook niet behoeft te worden gerekend tot die stumperiee yrouwen, die, niet hii machte óm zeiven in haar onderhoud te voorzien, in het huweliik vinden een vcrzorgkigsinsti- tuut. T.aat zij in deze zorgelijke tijden, waarin van iederen staatsburger en van iedere iV staatsburgeres het uiterste zal worden gevergd aan uit houdingsvermogen aan pres tatie aan gemccnschapszorg, sterk in haar kennen en in haar kunnen, moedig de taak aanvaarden om zelve de kostwinster voor haar ge zin te zijn. daarom met fier gebaar dc kostwinners vergoeding voor den gemo- biliseerdcn echtgenoot afwij zen en weigeren om te teren op regeeringssteun, onder hoe schoon ook klinkenden naam gecamoufleerd. VREES VOOR KERKELIJKE „GUERILLA". Dr. Th. C. Vriezen schrijft naar aanleiding van de nieu we bijbelvertaling, welke 't Ned. Bijbelgenootschap in het licht gaf, in „Nieuw Kerkelijk Leven", dat de vier vijf 'in omloop zijnde bijbel vertalingen de eenheid in de Herv. Kerk, voorzoover die er nog was door het ge bruik van de ééne Statenver taling, bedreigen* Daarom wordt aldus de schr. meer en meer uitgezien naar een officieelc Hervorm de (Gereformeerde) Verta ling. Het jaar 1939, dat Ne derland bovendien een goede, prachtig uitgegeven, volks- vortaling van den geheelen Bijbel (met dc z.g.n. apokrie- fe boeken) gaf van Boomsch- Ivatholieke zijde, heeft o.i. deze noodzakelijkheid nog dringender gemaakt. Maar nu het werk gedaan is, althans gedeeltelijk, alleen het N. Testament, wordt van de kerken officieel een daad verwacht. Dat zal niet een gcven4 van een toestem ming voor een mogelijke in voering kunnen zijn, maar moet een daad van beslis send. dwingend karakter zijn. Immers anders zullen zich zooveel gemeentelijke en indi vidueele moeilijkheden kun nen voordoen, dat we in een minimum van tijd in een bij bel-strijd zitten, die een nieu we guerilla van jaren ten ge volge kan hebben. ANTI-P APISME. In verband met een pole miek op artistiek terrein gaf „De Tijd" een weinig vleien de karakteriseering van het „Utrechtsch Nieuwsblad" (niet het „Utrechtsch Dag blad") waaraan wij het vol gende ontleenen: Het Utrechtsch Nieuwsblad gnuift, wanneer het oude geuzen-instincten kan wak- kerroepen en de Katholieken voorstellen als burgers van den tweeden rang, onbetrouw baar en er alleen op uit zich zelf te bevoordeelen." Dc Maasbode (r.k.) voegt hier aan toe: Bepaald vriendelijk is het niet, maar als we b.v. een artikel lezen als: „Paus noch Duce zullen ons den rechtsvre de schenken" (Dinsdag 2 Ja nuari). dan klinkt hetgeen ,De Tijd" over antipapisme schrijft volstrekt niet te hard De toon van dit artikel, waarin wordt betoogd, dat de R.K. Kerk en 't Palazzo Venezia „het pacifistisch pad prediken" (pracht van beeld spraak!) enkel en alleen .,uit opportunisme", en dat zo louter samengaan „op grond van zakelijk-egoisti- sche motieven", dan krijgt men haast den indruk, dat de schrijver het levendig zou betreuren wanneer ons de vrede zou worden gebracht door den .paus en den duce* Een hulsknecht met een duist et verleden. Een 24-jarige huisknecht, werkzaam In een pension te Haarlem, stal op 16 November j.1. van een der pensiongasten een cheque van f 225. Een vriend van hem zou op het postkantoor de cheque innen, doch deed het op een zoo onhandige manier, dat de post ambtenaar argwaan kreeg en de politie waarschuwde. Op 28 December j.1. moe^J de huisknecht, die reeds twaalf maal ver- oordeeld was, zich voor de rechtbank t< Haarlem verantwoorden. Hij hoorde toei een gevangenisstraf voor den tijd van eei jaar en drie maanden tegen zich eischen, Gisteren vonnis wijzende, veroordeelde dl rechtbank den huisknecht conform den eisch. ZA K*! Bijzonderheden over de grootefl slag bij Suomusalmi. Een Zweedsch oorlogscorrespon dent in Finland heeft gemeld, dat de Russen sedert het uitbreken van de vijandelijkheden 50.000 man aan gesneuvelden hebben verloren, terwijl ook 50.000 gewond zouden zijn. Hij voegt hieraan toe, dat de Russen wel degelijk hun elitetroe pen in het vuur hebben gebracht, de 44ste divisie, welke bil Suomu salmi is vernietigd, werd als een model-divisie beschouwd en nam een eerste plaats in bij de parade op het Roode Plein te Moskou bij de herdenking van de October-revo- lutie. Moraal der Russen, „Svenska Dagbladet" schrijft de zwakheid van. de Sovjetrussische luchtmacht toe de onkunde van de Russische vliegers, die snel demoraliseeren, alsmede aan de slechte kwaliteit van de brandstof, welke de Russen gebruiken. Bovendien zijn de Sovjetrussische mecaniciens niet handig in het aanpassen van de toestellen aan de weersgesteldheden. Verder wordt gemeld, dat geeraal Vi- nogradof, de commandant van de 44ste di visie, tijdens den slag bij Suomosalmi verdwenen. De waarde van het materieeL dat door de Finnen is buitgemaakt, wordt op een half milliard franc geraamd. jïacl «vit Alles voor het leger, Sa met d De 1 »P t De Finsche radio heeft gezegd, dat hc Finsche leger alleen den strijd kan voort zetten, wanneer het goed is uitgerust, Reeds -beeft men in het geheele land groo te hoeveelheden kleeren en gereedschappen f"1 roek He Slag hrerd voor het leger verzameld en deze actie werd wordt voortgezet. Thans is bepaald, dat alle staatsinstellingen, hierbij inbegrepen de scholen, alle materieel, dat zij niet strikt noodig hebben en wat het leger kan bruiken, moeten afstaan. Ook wordj. -een beroep gedaan op de particulieren om kleedingstukken, dekens, gereedschap als bijlen, houwelen, zagen e.d. ter herschik king van het leger te stellen. Zij die deze artikelen niet kosteloos kunnen afstaan, zooals handelaars, zullen van den staat vergoeding krijgen. VLIEGTUIGEN BRENGEN HULP. In het door de aardbeving geteis terde gebied heeft men van tien vliegtuigen gebruik gemaakt om de door de sneeuwmassa's volledig van de buitenwereld afgesloten be woners der dorpen in het kustge bied van Ordoe van het noodige te voorzien. De machines lieten hoven de 'dorpen, welker bevolking twee weken lang geen hulp had kunnen krijgen, levensmiddelen en medicamenten vallen. DRIE SOORTEN AARDBEVINGEN. I De wetenschap kent drie verschillende soorten aardbevingen. In de eerste plaats is daar de zoogenaamde instortingsbewe ging, waarbij, bijvoorbeeld door de wer king van stroomend water, onderaardsche ruimten instorten. Zij zijn meestentijds slechts van een locaal karakter. In de tweede plaats kent men de bevingen, wel ke ontstaan door onderaardsche gasexplo- sies, welke een veel intensievere uitwer king hebben en over een grooten afstand waarneembaar zijn en in de derde plaats treedt dan nog op de zoogenaamde tecto- nische aardbeving, welke ontstaat door het verschuiven of scheuren van de aardkorst* Zij komen zeer veelvuldig voor en omvatben ongeveer negentig procent van alle bevingen. Ook de ramp, welke Turkije heeft getroffen, moet aan een dergelijke vormverandering van de aardkorst worden toege schreven. Het registreeren van 3e Hevingen" ge schiedt met behulp van den seismograaf, een zeer vernuftig apparaat, dat de tril lingen van de aarde opvangt en vastlegt* De ander waarnemingen worden verricht met de seismometers. Hoewel men het nog niet heeft klaargespeeld om de komst vatt de aardbevingen tevoren aan te kondigen, toch hebben de onderzoekingen reeds eenig resultaat gehad, daar na het optreden van de eerste schokken, met vrij groote zeker heid kan worden geconstateerd of nog meof erupties of verschuivingen .zullen .volgen, - Ka 1 zich staai Oo dat i gevo beric De froni plots pagr Kers nog j wijze zulle werd men worc teit Ve hun val 1 TRA DER De ooge zich ware geco en s wein naar ben tram den, geva Jukk welk port' licht ken engt onge belai vloei fis cl To spooi voor; zoud nen ge bi- De meei De ren tal h bomi scha niet zulle bijzo den Oo Zond De eede tengi pers* Won

Schager Courant | 1940 | | pagina 8