Nederland paraat! 13211 KITTIG costuumpje Charmant Winter- "^Akkertje. ondanks de kou Zenuwpijnen Geen Nederlandsche ambulance naar Finland Open haard veroorzaakt brand Noorsche scheepvaart in moeilijkheden Zaterdag 13 Januari 1940 - Vierde Wad Elke vaderlander „een soldaat in burger Prol. jhr. de Savornin Lohman over de geestelijke mobilisatie. Prof. Jhr. Mr.. B. C. de Savornin Loh man, lid van de Eerste Kamer en van den Baad van Defensie, heeft fristeravond voor de microfoon van de N.C.R.V. een re>de Re- houden over het onderwerp: „Nederland pa raat". Aan deze radiorede ontleenen wij het vol gende: In een tijd van verschrikikinR en verwar ring als wij beleven, worden de vollken, ook die niet in den oorloR zijn betrokken, in den smeltkroes beproefd. Ook van ons vol'k zal jnoeten blijken, of het werkelijk waard is als onafhankelijke natie te bestaan. Zijn wij op 'de hooRte van onze taak? Beseffen wij diep, (wat van ons wordt Reëischt? Is Nederland |n den volsten zin des woords, paraat? Na de Roed ReslaaRde mobilisatie is in Jcort tijdsbestek, wat de verdediRinR van Ne derland betreft, naar het oordeel van bevoeg- ide Nederlandsche en buitenlandsche auto riteiten zooveel gewrocht, en wat de inrich- jtimg van verdediginsslinies, en wat de ge oefendheid van de troep betreft, dat een belager onzer onafhankelijkheid erop most rekenen, op feilen en hardnekkigen tegen stand te zullen stuiten. Van overrompeling pp korten termijn, van welke zijde ook, zal peen sprake meer kunnen zijn. Met den dag sterker. p Wij zijn niet vrijwel machteloos en wij {worden met den dag sterker. Ook is de reeds tvoor den oorlog door vele deskundigen uit gesproken veiw&chting, dat in den moder nen krijg de verdediger zeer in het voordeel is boven den aanvaller, tot nu toe door de feiten bevestigd. Mits, maar dat geschiedt in ons vaderland dan ook, volledig gebruik (wordt gemaakt van de natuurlijke verdedi gingsmiddelen van het land. Wij mogen hopen en moeten bid den, dat. mede door een eerlijk en verstandig buitenlandsch beleid en door een krachtige defensie-voorbe reiding, de oorlogsramp ons be spaard zal blijven. Maar. wij mogen ons geen oogkleppen aanbinden en Wij moeten steeds met de mogelijk heid rekening houden, dat het on danks- alles anders loopen zal. 6 Als het onheil ons moet overkomen, zal loA fiet ons wellicht op het onverwachts over vallen. Onze weermacht is daarop ingesteld. De Soldaat heeft, om zoo te zeggen, het geweer gteeds in den aanslag. Het leger zal zeker niet versagen. Maar Nederlands zonen, die zonder eenige aarze ling kalm en zonder bravoure hun leven [veil zullen hebben voor het vaderland, heb ben er recht op, dat ook de burger voor 100 pet. zijn plicht zal doen. Dat zal alleen kunnen, als ook de burgerij zich op die mo gelijkheid van tevoren rustig en kalm, gees telijk heeft geprepareerd. Gelijk in den ikrijg met de wapenen, doet ook in dezen oorlog van zenuwen het goede voorbeeld wonderen. Reeds thans, nu wij nog in vre de leven, zal de moreel en geestelijk ster kere den zwakkere in zijn omgeving tot fcteun moeten zijn. Nog veel meer, als Nederland mo gelijk geroepen zou worden zich tot het uiterste te verdedigen. Van pa niekstemming en opwinding zal dan geen sprake mogen zijn. Voor al les zal elk vaderlander zich als een soldaat in burger stipt aan de voor schriften der overheid moeten hou den. Wat dat beteekent. Voor sommigen zal dat beteekenen, dat zij geduldig en kalm de ramp van een vreem de bezetting zullen hebben te ondergaan, Want in een land van de geografische ge steldheid van Nederland kan de verdediging nu eenmaal niet zijn ingericht op het duur zaam vasthouden van eiken vierkanten me ter grond. Anderen zullen ordelijk op den tijd en op de wijze, door de overheid be paald, aan een evacuatie-bevel moeten ge hoorzamen. Weer anderen zullen het ge- jvaar moeten trotseeren. verbonden aan het {verblijf in streken, die tot het eigenlijke gevechtsterrein behooren. De geestkracht van de natie op dit stuk Is een allerbelangrijkste onderdeel van haar geestelijke paraatheid. Misschien was het goed, dat wij in November een soort gene rale repetitie beleefden van wat ons, als het anders loopt, dan wij op grond van de Stelligste uitspraken der orlogvoerenden recht hebben te verwachten, zou kunnen hverkomen. Overheid en volk beide kunnen jnet deze ervaring haar voordeel doen. JD •W »25 y Onze neutraliteitspolitiek. Over Nederlands onaantastbaar heid valt niet te onderhandelen en elke aanrander van het Nederland sche grondgebied zal den meest hardnekkigen weerstand onzer wa penen ontmoeten, van welke zijde de aanval ook zou komen. In deze kernachtige bewoordingen werd !n een communiqué van den regeeringsper- dienst juist een week geleden van Neder landsche paraatheid getuigd. Over onzen vasten wil, geweld met geweld te keeren, kan dus geen twijfel bestaan. Evenmin ecli- ler over de oprechtheid van de neutraliteits politiek onzer regeering, die ten doel heeft, allereerst in het belang van het door haar gewenscht herstel van den vrede, ons land De „besteedster" gemoderniseerd! Zijn beide liler afgebeelde toiletten niet gekniptvoor de Hollandsche vrouw, als zij er in de bittere kou op uit moet? De linker foto geeft een fantasie in Per- sianer weer. Het fluweclen jasje is met deze bontsoort afgezet en versierd, terwijl zelfs de tasch en het handvat van de para- pluie met Persianer bekleed zijn. De be steedsterwordt hiermede vdn ouderwetsch plotseling hypermodern! Onder het kittige jasje draagt men een eenvoudige warm wol len, fleurig geruite jurk, waarvan de rok in royale platte plooien neervalt. Een per sianer hoedmuts voltooit het geheel. Rechts demonstreeren wij een mantel, welke een ideale beschermina biedt tegen den strengen vorst. De jas die van een bouclé in iedere modetint vervaardigd kan worden, sluit in tegenstelling met de zoo moderne, doch wel wat koude Swagger goed om het lichaam en is voorzien van een capuchon. De laatste werd gevoerd met een fantasiestof in afstekende kleur. Deze stof gebruikt men ook voor de gameering van de jas en niet te vergeten voor de groote apart gevormde, zakken* KAN IK U HELPEN? EEN FRISSCHE KLEUR Een frissche kleur bezitten is voor ieder jong meisje, voor iedere jonge vrouw van belang. Wie een frissche kleur de hare noemen mag, verheugt zich, bijna zeker, in een goede gezondheid, en een goede gezondheid is meer dan schoonheid waard. Een frissche tint hebben en levenslust en levensblijheid gaan hand in hand. Hebt U wel eens opgemerkt, hoe veel jonge meisjes een grauwe, groezelige gelaatstint bezitten? Dat beteekent niet dat ze zich niet wasschen; integendeel, de slacht offers van de onfrissche kleur was schen zich vaak genoeg. Maar dat helpt niet. Het kwaad zit dieper. De huidoppervlakte heeft geen schuld. Een groezelige ongezonde tint heeft in het algemeen twee oorza ken. Zij kan in de eerste plaats het gevolg van een slechten gezond heidstoestand zijn. In dat geval is het bijna altijd de lever, die in het geding is, of wel het spijsverte ringsapparaat, dat niet werkt zoo als het zou moeten doen. Er is in het algemeen geen sprake van ernstige aandoeningen en in de meesto gevallen is het volgen van enkele hygiënische voorschriften voldoende om de machine weer op normalen gang te brengen. Maar die hygiëne mag dan ook niet ver waarloosd worden. De tweede oorzaak is het stof. De grovere stofdeeltjes blijven op de oppervlakte van de huid en worden by het wasschen wel verwijderd, maar de fijnere dringen naar bin nen en zeden zich onder de bo venste huidlagen vast, Zeep en water kunnen ze niet verdrijven. Om de huid, ook onder de opper vlakte, te reinigen zijn grondiger behandelingen noodig. Een dier behandelingen bestaat in het op wekken van de activiteit van de huidkliertjes, die zweet afscheiden. Met de maskers, die voor dit doel verkocht worden, worden de beste resultaten bereikt. Ook kan men tot electrolyse zijn toevlucht nemen. De negatieve pool wordt in dat geval in onmiddellijke aanraking met de huid gebracht en de stroom maakt in de huidla gen alle onzuiverheden los, die er zich mochten bevinden. Ook op de ze wijze wordt de huid zeer grondig gezuiverd en het resultaat is vaak verbluffend. De „patiënte" herkent zich zelf bijna niet meer. Het spreekt vanzelf dat de laatste be handeling alleen in daarvoor in gerichte instituten toegepast wor den kan. Het is de moeite waard Uw huid de zorg te geven, die zij vraagt. Een frissche huid verwerven is het be gin van alle schoonheidszorg. Het is niet noodig dat Uw tint grauw bleek, vuil of groezelig blijft. U hebt het zelf in de hand dat grondig te veranderen. GERTRUDE. buiten den oorlog te houden. Dat onze re geering een dergelijke politiek met be kwaamheid, inzicht en resoluutheid voert, is ook aan het buitenland zeer wel be kend, al oefent men, uit doorzichtige poli tieke motieven, in de buitenlandsche pers op die politiek een volstrekt ongezonde cri- tiek. De tradioneele onzijdigheidspolitiek heeft voorts de instemming van geheel de Nederlandsche natie. Ons volk zal zijn pa rataheid ook hierin moeten toonen, dat het de regeering steunt in haar streven, de neutraliteit te handhaven en in haar ver zet tegen aandrang, van welke zijde ook geoefend, om het met die neutraliteit niet te nauw te nemen. Pro-Nederlandsch! De regeering heeft er recht op, dat men in Nederland zelfbedwang toont in de bespreking van alles, wat op den oorlog en de oorlogvoe renden betrekking heeft. Over 't algemeen houdt men zich al wel aan dien regel. Helaas moeten de neutralen zich van beide partijen zooveel onrecht laten welgevallen, dat en dit is het eenige goede, wat van die inbreuken op onrecht kan worden gezegd de oorlogvoerenden zelf bij ons volk de gezondheid bevorderen veel minder pro-dit en contra-dat dan wel doodeenvoudig proNederlandsch te zijn en daarvan vooral te getuigen. En dan tenslotte, een paraat volk moet tot offers bereid zijn. Reeds thans gaven landsverdedigers en. niet te vergeten, wakkere zeelieden, hun leven voor het vaderland. Nederland paraat. Een volk, kalm en vastberaden bij dreigend gevaar. Een natie rustig vertrouwend in haar goed recht en in haar regeering, die in 'n voorzichtig bui tenlandsch beleid, gesteund door een krachtige weermacht, dat recht verdedigt. Een burgerij zonder tegenstreven bereid tot offers voor het Vaderland. Offers in geld, offers in economische lasten, offers in gebruiksbeperkingen, offers in het af zien v. op zichzelf redelijke hervormingen en lotsverbeteringen! Wij allen moeten trachten den eeretitel van Nederland waardig te zijn. Het is daarbij een onschatbaar voorrecht voor de natie, dat de hoogste in den lande op zoo onovertroffen wijze het goede voor beeld geefU Spreker eindigde zijn tespraak met de woorden, welke de Koningin in Haar Kerst toespraak gebruikte, het „Wat het licht van de zon in de natuur vermag, is slechts zwak naast de kracht, welke wij ontvingen, in dien wij ons leven open stellen voor God en die kracht willen gebruiken. Onze tijd heeft zeer veel behoefte aan kracht uit die bron, waar iedereen uit kan putten, aan stoere werkers aan koele, nuchtere hoofden aan warme harten". DE STRIJD HEEFT ANDERE IN TERNATIONALE KANTEN DAN DIE IN ABESSYNI& Naar wij van het hoodbestuur van fiet Nederlandsche Roode Kruis vernomen, is er van die zijde voorloopig geen directe actie te wachten wat betreft hulp aan Fin land. Reeds 'kwamen talrijke aanvragen van verplegend personeel binnen, om uit gezonden te worden met een Nederland sche ambulance naar het strijdende land. Aangezien het Nederlandsche Roode Kruis destijds wel een ambulance onder leiding van dr. Winckel naar Abessynië heeft ge zonden, meende men, dat er ditmaal even eens termen aanwezig waren om materieel en personeel voor Finland beschikbaar te stellen. Indien het Nederlandsche Roode Kruis besloot een ambulance naar Finland te zenden, zou er ongetwijfeld van alle kanten volop medewerking te vinden zijn, maar de strijd in Finland heeft andere in ternationale kanten dan die in Ahcssynië. Do missie van dr. Winckel had do goed keuring zoowel van de Italiaansche- als van de toenmalige Abessijnsehe regeering zoodat onze menschen geen direct gevaar liepen. Doch aangezien Sovjet-Rusland blijkbaar in deze onoverkomenlijke bezwa ren in den weg legt en medische hulp aan Finland niet zonder meer zou billijken, is het zenden van een Nederlandsche ambu lance naar genoemd land een minder-een- voudige kwestie dan destijds inzake den strijd in het land van den Negus. Voorloo pig zal Nederland zich dus bepalen tot het zenden van geld en goederen (door afzon derlijke personen bijeengebracht,), afge scheiden van individueele deelneming aan den Finschen vrijheids-oorlog. 'Archiefkamer van de P.T.T. ver woest. In den vroegen ochtend is de Haagsche brandweer gisteren tweemaal uitgerukt voor binnenbranden, die dank zij tijdige ontdekking in de kiem konden worden gesmoord. Om circa half zeven werd uitgerukt naar een gebouw in de Javastraat, dat als ar chief in gebruik van de P.T.T. is. In een kamer aan de achterzijde van dit gebouw staat een open haard. Waarschijn lijk als gevolg van een constructiefout zijn vuurdeeltjes tusschen den vloer en het plafond van het sousterrain geraakt. Reeds eenige dagen hadden hier werkzame ambte naren een brandlucht waargenomen. Men kon evenwel de oorzaak niet opsporen. Gis terochtend te half zeven ontdekte een werk ster, dat de kamer vol rook stond. De brand weer bluschte het vuur met twee stralen. De kamer brandde uit. Een aantal zich in deze ruimte bevindende telmachines is ver nield. Ook eenige stellingen met archief stukken in het sousterrain kregen brand en waterschade. t Lek in de schoorsteen. Een half uur later werd de brandweer gewaarschuwd voor een brand in een pak huis aan de Korte Beestenmarkt. Dit pak huis is in gebruik van een zaak in zuivel- en landbouwmachines. Het vuur was op de eerste verdieping ontstaan door een lek in de schoorsteen. De eerste etage brandde geheel uit, eenige landbouw- en zuivelnia- chines, alsmede een hoeveelheid emballage zijn vernield. Ook deze brand werd ge- bluscht, met twee stralen. Geen nieuwe zeeslag in Amerikaansche wateren De Britsche admiraliteit spreekt de be richten tegen, volgens welke de Britsche kruiser Achilles, een der drie oorlogsbodems die de Graf Spee dwongen zich in Montevi deo terug te trekken, tegen andere Duit- sche oorlogsschepen strijd geleverd zou heb ben aan de Braziliaansche kust. De admi raliteit zegt er geen kennis van te dragen, dat zich Duitsclie oorlogsschepen in die wa teren bevinden* Koning gewaagt er van bij de opening van het parlement. De Noorsche koning heeft gistermorgen de nieuwe zitting van het parlement ge opend. In zijn troonrede wees de Koning erop, dat Noorwegen zijn vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen met alle landen, ondanks den oorlogstoestand waar in zelfs een nabuurland van Noorwegen verwikkeld is, heeft kunnen handhaven. De oorlogstoestand heeft voor de Noorsche scheepvaart en den Noorschen handel veel moeilijkheden en gevaren meegebracht. Laat ons hopen, aldus do koning, dat het in het nieuwe jaar mogelijk zal zijn, den vrede in de wereld en vooral in het nabuur land Finland te herstellen. Noorwegen streeft het doel na, in samenwerking met andere neutrale, landen, in het bijzonder De nemarken en Zweden, den eigen vrede te handhaven. De maatregelen ter waarbor ging van de neutraliteit en van den im port konden niet geschieden zonder aanzien lijke uitgave. De regeering streeft er tevens naar, een zoo goed mogelijke toestand op de arbeidsmarkt te scheppen, de directe en indirecte belastingen moeten sterk ver hoogd worden. Ook zal men genoodzaakt zijn meer gebruik te maken van leeningen Na de troonrede koos het parlement het presidium. Hambro, de leider der conser vatieven, werd tot eersten voorzitter her kozen. Wind werpt trein omver Douanebeambte in Italië dood gevroren. In de meeste gebieden van het Italiaan sche schiereiland is het weer zeer slecht. Te Triest en Fiume waait een felle noor denwind en de temperatuur is hier tot be neden 10 eraden vorst gedaald. De wind heeft bij Villa Nevoso een trein van zeven wagons omver geworpen. Te Venetië is het water van de lagune bevroren. Aan de grens van Italië en Zuid-Slavië is een douanebeambte doodgevroren. Nabij Stron- goli zijn drie zeelieden verdronken en bij Bari zijn twee zeilschepen op de kust ge worpen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 11