Wie moet zand strooien, Polder of Gemeente? Kortebaanwedstrijden op de Schager ijsbaan Vheurnatlek N..m Mijnhardijes Zaterdag 13 Januari 1940 Derde blad SCHAGEN *t Is met de gladheid in ons Noorderkwar tier werkelijk een onhoudbaren toestand. Buiten de kom der gemeenten, op de polder wegen, is het, vooral 's avonds, levensgevaar lijk zich te begeven. Met het oog op de af watering is het profiel dezer wegen en weg getjes veelal zeer rond en er behoort een ware doodsverachting toe om de spiegelende gladheid te trotseeren. Het aantal klachten dat ons bereikt over liet niet zandstrooien door de openbare lichamen is dan ook legio. Dokters, chauf feurs, postboden en wie al niet, wenden zich persoonlijk of per telefoon tot ons met de yraag of aan dat „schandaal'.' nu niets kan Worden gedaan. Eén geneesheer vertelde ons, dat hij een paar oude schaatsen in z'n auto medeneemt en zoodra hij bemerkt met z'n wagen zon der gevaar niet verder te kunnen komen, de gladde ijzers onderbindt en zqo goed en kwaad als het gaat al schaatsenrijdend en [vallend, z'n op hulp wachtende patiënten [tracht te bereiken. Van loopen is, zeide hij, op vele buitenwe gen, vooral 's avonds, geen sprake en auto rijden is levensgevaarlijk. Een andere esculaap zeide, dat hij van schaatsenrijden op den weg genoeg had. Dat kostte vandaag of morgen een arm of been. Hij dacht er over een arreslede te huren. Gisteren ben ik met m'n auto tot driemaal toe tegen een boom gegleden. Toen maar loopend verder. Schade aan m'n auto zal on ge veer f25.bedragen en aan tijd was ik [voor één visite ruim 1 Yz uur kwijt, zoo klaagde een derde. o Men kan natuurlijk over deze zaak de jnoodigo grapjes maken of er op wijzen, dat atmospherische toevalligheden welke thans de gladheid veroorzaakten, zelden of nooit voorkomen en dus het uitblijven van spoe dige voorzieningen verklaarbaar zijn. Zoo .eenvoudig is de zaak toch niet. Het is een feit, dat honderden, misschien 'duizenden, door hun beroep gedwongen zich 's avonds of 's nachts op de buitenwegen te begeven, groot gevaar voor ernstig lichame lijk letsel loopen. De vraag wie voor de veiligheid en be gaanbaarheid van den weg moet zorgen, is er dan ook een, die thans meer dan ooit urgent is en o.i. op korten termijn dient te worden opgelost. Wie is aansprakelijk? Art. 209 letter H van de gemeentewet legt: „Tot het dagelijksch bestuur der ge- „nieente, aan burgemeester en wethou ders opgedragen behoort de zorg, voor „zoover van hen afhangt, voor de in standhouding, bruikbaarheid en veilig heid der publieke wegen, bruggen, ve- „ren, wateren, vaarten, straten, plant poenen, pleinen en andere plaatsen, tot „gemeenen dienst van allen bestemd. ï>e zaak lijkt duidelijk en klaar. B. en W. ,van een gemeente hebben te zorgen voor de bruikbaarheid en veiligheid van alle wegen in hun gemeente en duszandstrooien ge meentewerken! Dat er over deze zeer duidelijke verplichting toch tal van pro- en contra's b.v. in „de .Gemeentestem" zijn verschenen is te wijten aan de ietwat duistere woorden „voor zoo- tver van hen afhangt". Die hebben aanleiding gegeven tot twij ïel, tot elkaar de bal toegooien van gemeen tebestuur naar polderbestuur en andex-som. Aan die simpele woorden hebben verschil- jende arme gemeentcbestui*en zich als een stroohalm vastgeklemd om aan de zorg voor de veiligheid op hun wegen te ontkomen, een zoi-g, die nu, bij het noodzakelijk dage lijks zandstrooien eenigszins uitgestrekte gemeenten, danig in de papieren kan loo pen. Wij zullen ons niet aan een positieve uit spraak wagen. Het lijkt ons dringend noodzakelijk, dat hoogere instanties hier ingx-ijpen en eens en yooi-al den finantieelen kant van deze zaak want daar gaat het natuurlijk ten slotte lom regelen. Zooals het nu is kan het niet langer. De itoestand op vele buitenwegen is met recht een schandaal en kan, ja zal, vandaag of morgen tot ernstige ongevallen, mogelijk .tot verlies van menschenlevens leiden. „ERGENS IN NEDERLAND". Dit is de titel van Jan Buisman's revue *1910, waaraan al weer hard wordt gewerkt. Dit jaar viert onze bekende revue-vereenir ging Schagen haar eerste lustrum, zoodat de revue als jubileumrevue wordt gepre senteerd. Dit jaar zal driedubbel gejubi leerd worden. Ten eerste dan het 5-jarig bestaan der R.V.S., deze revue is Buisman's tiende geesteskind en... Ber v. d. Hoven, de groote man achter de schermen bij hon derden uit voelingen, natuurlijk ook van de revue, zwaait 25 jaar in het Noordhol- landsch Koffiehuis de decor-scepter. Zoo wordt dus 1949 wel 'n jubeljaar! HET SCHAGER CARNAVAL. Knal! Was dit voorheen een tooverwoord alleen [voor de Zuideiiingcn, het Schager Carnaval beeft ons „koude Noorderlingen" geleerd, dat men hier niet onder heeft te doen Voor het Zuiden. Integendeel! Wie zich het Carnaval van vorig jaar herinnert, ziet weer visioenen van „Den Bösch". Nu moe ben wij direct hierop laten volgen, dat de perfecte organisatie van den. heer Schenk, bijgestaan door onze populaix-ste Schager Verecnigingen, de „Revue" en de „Haimo- nie" alles doet voor het welslagen van dit blij moedig-stemmend feest. Elk iaar komen drommen menschon uit alle deelen van het Noorden naar Schagen. Ook nu weer roept Zijne Zotheid Prins Carnaval de IV u allen weer op ter voorbereiding zijner feesten op 3 en 4 Februari a.s. in alle zalen van het JsT.IT. Koffiehuis! THEATER ROYAL. BOEFJE. Boefje is in Schagen. Vanaf gisteren, Vrij dag Boefje, de onvergelijkelijke schepping van den Rotterdamschen journalist M. J. Brusse, Boefje het prototype van den Hol- landschen straatjongen aller eeuwen. Boef je ten tooneele gebracht door Annie van Ees, honderden, honderden keeren, Boefje thans op de film, met natuurlijk dezelfde in de hoofdrol. En naast haar zien we alle beken de figuren uit het boek, de vader en "de moeder, Pietje Puk, het vriendje, de Flod dermadam, meester Halma, de Voorzitter van Pro Juventute, dat zich het lot van ver waarloosde kindex-en aantrekt, de strenge rechters, de edele pastoor en broedei's enz. enz. Een groot aantal van de bekendste Neder- landsche artisten, waarvan o.a. Guus Brox een zeer opmerkelijke Pietje Puk geeft, werkt mee. Over Annie van Ees behoeven wij niet te schrijven, evenals wijlen mevr. de Boer van Rijk, Kniertje uit op Hoop van Zegen was, is Annie ven Ees Boefje. De moeilijke op gang van de door geboorte belaste en door milieu verder vei'dorven Jan Grovers geeft zij, zooals alleen een zeer groot actrice dat kan. Boefje, een gebeurtenis in het Nedei'land- sche filmwezen. Boefje, een rolprent die men moet zienl ZONDAGSVREUGD IN VREDELUST. Hotel Igesz heeft voor morgen een bijzon dere attractie. Er komt een zeer goede mili taire hand uit Den I-Ielder, in volledige jazz- bezetting. De adv. in dit nr. vertelt u na dere bijzonderheden. BOTSING. Het is op de gladde wegen zeer moeilijk de verkeersregels in de bochten nauwkeurig na te komen. Dat ondervonden de chauffeur van Harders touringcarbedrijf uit Amstei'- dam, met een gezelschap excursisten in een groote bus op den Pi-ovincialen weg rijdend in de richting Zijdewind en een particulier, die met zijn wagen uit de Havenstraat kwam In de bocht gleden de vehikels weg en een botsing was het gevolg. De particuliere auto liep een kapotte lamp en wat deuken op. De schade werd onderling geregeld. SUCCES VOOR OUD-PLAATSGENOOT. Onze oud-plaatsgenoote, mevr. Loggers— Boontjes te Uithuizen, is bij de gisteren ge houden wedstrijden te Hoofddorp kampioe ne schoonrijden van Noordholland gewor den. Mej. Schenk bezette de vijfde plaats. WEDSTRIPD VOOR ARMLASTIGEN. In den loop van de volgende week zal een wedstrijd voor armlastigen worden ge houden. Reeds stelde de Fa. J. de Wit uit de Molenstraat 25 lieele kazen en 50 halve ponden boter beschikbaar. Wie volgt? W IE RIN GE R STUBBE WINT NA SPANNENDEN STRIJD. De wedstrijden op de korte baan (160 m.), welke gisteren door de- ijsclub werden georganiseerd, heb ben zich in een flinke publieke be langstelling mogen verheugen. Daar bovendien ook de rijders in grooten getale waren opgekomen er kwamen er niet minder dan 38 aan de start en er goede sport te genieten viel, kan met recht van uitstekend geslaagde wed strijden worden gesproken. Het neusje van de zalm, zooals de heer Wissekerke zich bij de uitreiking der prij zen uitdrukte, was naar Schagen geko men. O.m. zagen wij Nic. Pronk van War- menhuizen en S. Lont van Wieringen, die bij de laatst gehouden afvalrace tot de prijswinnaars behoorden, doch die zich nu met minder tevreden moesten stellen. Pronk, een der sterksten van het geheele veld rijders-lootte reeds direct tegen Galema van Slootdoi*p en deze heeft den Warrnen- huizer geen kans gegeven. Galema was hiermede meteen een der groote favorieten voor den eersten prijs, maar zoover heeft hij het niet gebracht wat voor een niet on belangrijk deel aan zijn temperament moet worden geweten. Bij het starten toonde hij zich zeer lastig, dan weer was hij te vroeg weg en een andere keer meende hij, dat zijn tegenstander te vlug van start was ge gaan. Dit gaf veel geharrewar en ook op onthoud. Tegen de Reuver werd Galema tenslotte het slachtoffer van zijn ongeclu- i*igheid, toen hij meende weer over te kun nen starten, maar de starter er anders over dacht en de rit gewoon doorging. Dit was voor den Slootdorper natuui'lijk een verloren race. Hopelijk zal hij uit deze les leering trekken. Lont werd er uit gereden door Stubbe, den eersten prijswinnaar, in twee ritten. Veel strijd werd er tusschen de Wïeringei's niet geleverd. Blijkbaar moest Stubbe het verder maar opknappen en een felle kamp zou hem maar noodeloos vermoeid hebben. Voor dit tweetal was de loting niet be paald gunstig, zeer zeker zouden zij an ders beiden met een prijs het schiei'eiland hebben opgezocht. De bekende sportman Aris Saai kan ook weer op goede ritten tei'ugzién. Hij bracht het tot de finale, maar moest in laatste instantie in Stubbe zijn meei'dere erken- nen. Vermelding vei'dicnt nog, dat de win naar op doorloopers reed, terwijl b.y. Saai op Noren stond. Een goede schaats is veel wij hebben het al meer betoogd, maar op den man, die erop staat, komt het tenslot te aan. Al zij direct "toegegeven, dat de ltiiï meter haan voor Noren niet de ideale is. Vooral in den beginne wordt meer „gesla gen" dan gestreken en een uitblinker op de klassieke afstanden is nog lang niet al tijd een korte baan-specialist. Maar hoe dit ook zij, vaak wordt aan de hoedanig heid der schaatsen te groote beteekenis toegekend. In dit vei'band is ook vermel denswaard de prestatie van een deelnemer, die een soortement kunstrijders onder had en het niettemin nog een heel eind wist te brengen, tot groote verwondering van de toeschouwex-s natuurlijk. Onze Schager crack Klaas Limmen, die ook een aardige schaats rijdt, werd in den derden omloop uitgeschakeld door Hof- stra. Het scheelde wel niet zoo heel veel, maar Klaas was toch beslist de mindere. In het illusti-e gezelschap heeft hij even wel een behoorlijk figuur geslagen. Xa drie omloopen waren de volgende deelnemers nog „in concours": de Reuver, Galema, Hofstra. Stubbe en Saai. De Reu ver won van Galema na langduxigen en sensationeelen strijd en Hofstra ging kans loos tegen Stubbe ten onder. Saai sloeg in den volgenden omloop de Reuver in twee ritten. Wel werd den win naar een groote krachtsinspanning apge- drongen, maar de ritten tegen Galema had den teveel van de Reuver's cnei'gie ge vergd, dan dat hij voor Aris werkelijk gevaarlijk vermocht te worden. Hienmede was de derde prijs voor de Reuver. Galema en Hofstra streden om den vier den en vijfden prijs, de Slootdorper won onbedreigd. Tenslotte kampten Stubbe en Saai om den hoofsten prijs; de eerste won, hoewel met klein verschil gedecideerd in twee ritten. De einduitslag luidde derhalve: 1. E. Stubbe, Wieringen, f 25,—. 2. A. Saai, Wieringerwerf, f 15. 3. J. de Reuver, Hoog Blokland (Z.H.) f 10.—. 4. T. J. Galema, Slootdorp, f 5. 5. J. Hofstra, Den Helder, f 2.50. In de consumptietent heeft na afloop de heer M. Wissekerke met een toepasselijk speech je de prijzen uitgereikt. „HIER IS EDDY WALIS WEER" Wie kent niet het populaire entrée me lodietje waai-mede Eddy Walis, de popu laire Vara-dirigcnt van de lichte amuse mentsmuziek zijn komst in den aether aan kondigt? Op 8 Februari kan men Eddy Walis in Schagen zelf liooren, zien en bewonderen. Ilij komt met zijn Rosian orkest, een com binatie van Esmeralda en Ro Hakkers da mesorkest. Zeer bekende Vara-musici wer ken in dit oi-kest mee, als Isja Rossican, de eminente pianist-accompagnateur San- der Skipos, de aalvlugge xylophonist, Jack Gerlach, de accordeonvirtuoos, Clara de Vries, de phenomenale trompettiste, exi anderen. Onze indruk bij het radiotoestel over dit orkest was over het algemeen zeer gunstig. De groote pers is enthousiast over het zaal optreden. Zoo schrijft: De „Haagsche Courant": „De Haagsclie VARA-luisteraars hebben gisteravond ken nis gemaakt met het onlangs gevormde Ro- sian-Orkest, het geheel onder leiding van Eddy Walis. En dat het een kennismaking van de beste soort was, bewees het daveren de en aan het slot van de avond ovationele applaus". Verder schrijft dit blad nog: „Afzonderlijk dient vermeld het optreden van Jack Ger- lagh, den begaafden accordeonist." Dc Heldersche Courant: Het is ondoenlijk hier een volledige op somming te geven van 't virtuoozc spel, dat vrijwel alle oi'kcstlöden gaven. Daar was natuurlijk in de eerst plaats Eddy Walis zelf, die enkele vioolsoli gaf op de hem bekende wijze, daar was de vermaarde trompettiste Clara de Vries, die met vuur en bi'io de „Posthoorngalop" en „De Vroo- lijke Ruiters" blies, en waarbij de ovaties geen einde namen. Daar was Jack Gêr- Iach, accordeonist, die met begeleiding van 8 dames-accordeonisten een Orpheus- fantasie uitvoerde, die jong en oud in ex tase bracht. Maar naast de muzikale pres tatie was daar de show. Eveneens in goede handen, en wel in het bijzonder bij de Ro- sian-ladies. Geeslig waren de creaties vooi"- al van Mariette de Boer en van Elly Rexon, welke laatste eveneens als rcfreinzangere9 te roemen viel, ANNA PAÜLOWNh SPANNENDE AFVALWEDSTRIJDEN. Op het Oude Veer is een afvalwedstrijd gehouden, georganiseerd door de ijsvereeni ging „Eendracht maakt macht". Ongeveer 500 bezoekei's volgden den strijd op de 500 M.-baan, waaraan 46 rijders deelnamen. De flinke prijzen f 35, f 20, f 10 en f 5 hadden heel wat ï'ijders van buiten de gemeente hierheen gelokt en daar J. O. van IJzen- doorn, de eenige Polder-bewoner, die voor een prijs in aanmei'king kwam, z'n kans door een val verspeelde, werden de prijzen allen ook door niet-gemeentenaren ver overd. Bij eiken omloop was voor den snelsten winnaar nog een premie van f 2.50 beschikbaar en de eerste prijswinnaar, dc heer W. Keetman Winkel, wist er daarvan twee in de wacht te sleepen en ook nog op twee premies door hotel Veerburg be schikbaar gesteld, beslag te leggen. De tweede omloop bracht toevallig 3 van de beste rijders in het viexdal bijeen. Daar twee werden geplaatst, viel hierdoor de heer N. Pronk van Wax-mcnhuizen,* die als een der prijswinnaars was gedoodverfd, af. In deze rit maakte de heer Keetman z'n snelsten rit, n.i. 47.8 sec. Ook de finale was zeer spannend. Keetman was uitge sproken rto. 1, doch om de tweede en derde plaats ontstond een felle strijd, die nog ver* schil van meerling over den uitslag gaf. De heer A. Saai van Wieringerwerf was vóór den heer S. Lont van Wieringen. Met een laatste krachtsinspanning wist Lont hoofd en box*st vóór Saai over de eind sti'eep te brengen. Doch dc achterkant van de achterste schaats heslist, niet de rest van het lichaam en zóó kende de jury den tweeden prijs toe aan A. Saai en den derden aan S. Lont. De vierde prijs was voor C. Koorn van Winkel. De prijzen werden met een toepasselijk woord in Veerburg uitgereikt door den heer V. Kaan. WIERINGEN Alktnaarsche Kaasmarkt De markt was flauwer gisteren. Met f 24.50 lag de hoogste markt een halve gulden beneden die van de vorige week, de gang echter was meer ge daald. Deze is ongeveer te stellen op f 23.50. Het binnenland, dat de hoofd afnemer is van onze kaas, schijnt af te stoppen zoodra de prijs belangrijk bo ven de f20.stijgt. Een enkele stapel, die reeds den vorigen dag was aange voerd en bevroren was, bracht aanmer kelijk lager op. Door het uitblijven van enkele fabrieken als die te Texel door verkeersmoeilijkheden daalde de aan voer met o.a. 4000 K.G. op 39.000 K.G. In Friesland worden de hooge prijzen gehandhaafd. De aanmaak der vette soorten schijnt er echter minimaal en blijkbaar hoopt men er de voorraad nog tegen behoorlijken prijs te kunnen op ruimen. KOEGRAS De echte zijn niet rond, maar hartvormig. VAN WIE IS DAT HONDJE? Verl.: twee portemonnaies, inh. eenig geld. Vermist: een zwart hondje met bruine vlekken. Inl. gem-bode. JULLANADORP. EEN ONGELUKKIGE VAL. Tei'wijl onze plaatsgenoot J. G. Donder dagavond aan het schaatsenrijden was, is hij daai'bij komen te vallen, welke val voor hem noodlottig werd, daar het bleek, dat hij een sleutelbeen gebroken had. DE GLADHEID EISCHT ZIJN TOL. Aan de Callantsoogervaart, bij den parti culieren weg naar „Pietertjes Hoeve ge raakte een bestelauto van de Zuivelfabriek „Auróra" te Opmeer, door de gladheid in de vrij diepe sloot. Een gerequireerde kraanwagen kon het vehikel in eerste in stantie niet op den weg krijgen, zoodat zulks later pas gelukt is. Verder hebben velen tengevolge van de gladheid, kennis met den grond gemaakt. SCHOOLKINDEREN OP DE SCHAATS. Donderdagmiddag hield het onderwijzend personeel, van School I. daardoor in staat gesteld door de IJsclub „Julianadorp welke de prijzen beschikbaar stelde, wed strijden voor dc schooljeugd. De uitslagen waren als volgt: Groote jongens: le prijs Piet Spijker, Ze pr. Piet de Graaf, 3e prijs Jan Noot. Kleinere jongens: le prijs KI. Hoornsman Az., 2e prijs Gaspar Bellis, 3e prijs Rien Meerse. Groote meisjes: le prijs Iets Wïjnsma, 2c prijs A. Hqogschagcn Kd., 3e.prijs M. Sleutel. Kleinci'e meisjes: le prijs Ada Hollander, 2e prijs Maaike Visser, 3e prijs Jannie Jimmink. LAN GEN DIJK NOORDSCHARWOUDE. DE MANNEN BLIJVEN DE BAAS. Werkelijke bevolking op 1 Januari 1939: 1038 M., 1010 V., totaal 2048. Vermeerdering door geboorten gedui-ende het jaar 1939 (ook elders geborenen): 18 M„ 20 V., totaal 38. Door vestiging in de gemeente 36 M., 50 V., totaal 86. Totale vermeerdering 54 M.M. 70 V., totaal 124. Vermindering door overlijden gedurende het jaar 1939 (ook elders overledenen) m. 8 vr. S totaal 6; door vertrek uit de gemeen te m 42 vr. 50 totaal 92. Samen m 50 vr. 58 totaal 108. Verschil tusschen de geheele vermeerdering en de geh. vermindering m. 4 vr. 12 m. to taal 16. Totaal der bevolking per 1 Jan. 1940 m. 1042 vr. 1022 totaal 2004 WEL ANIMO. Naar wij vernemen, zijn er voor de va cante betrekking van ambtenaar voor de steunverleening enz., in deze gemeente, niet minder dan 40 sollicitanten. 1 DOOR DE GLADHEID. Gisteren is de vrachtauto van de fa. Klompmaker en Boekestein op den hoek van zijweg Spoorstraat-Nieuweweg aan het glijden geraakt, toen de chauffeur den zij weg naar de Spoorstraat wilde inslaan. De wagen is ovei*zij gekanteld en op het ijs terecht gekomen. Gelukkig was de chauf feur op het laatste oogenblik in staat door uit de cabine te springen, het veege lijf te redden. De auto heeft vrij veel materieele schade opgeloopen, terwijl ook aan een kabel kast van het P.E.N. vrij veel schade werd toe gebracht. Het was niet mogelijk, de vrachtauto on de plaats, waar hij naar beneden was gegaan, weer op te takelen. Men heeft hem dus een stuk over het ijs vervoerd naar een lager gedeelte va den weg, waar de fa. De Groot uit Heerhugowaard met een kraan wagen'het verongelukte vehikel op het goe de pad heeft gebracht, OUDKARSPEL. SCHOONRIJDEN. Gistermiddag hield de ijsclub Volharding op 't Waardje een wedstrijd sohoonrijden. De deelname was niet groot. De uitslag luidde: Dames: le prijs mej. Tr. Stoop. Haren karspel; 2e prijs mevr. KosSpanjaard, Oudkarspel. Hecren: le prijs de heer J. Kos, Noord- scharwoude; 2e prijs de heer K. Kaas, Noordscharwoude. LOOP DER BEVOLKING GEDURENDE HET JAAR 1939. Bevolking op 31 Dcc. 1938: m. 912, v. 827, totaal 1739. Geboren m. 29, v. 15, tot. 44; gevestigd m. 37, v. 31, tot. 68, samen 66 m., 46 v. tot. 112. Overleden: 12 m., 13 v., tot. 25; vertrokken 39 m., 33 v., tot. 72, tesamen 51 m., 46 v„ tot. 97. Verschil pl. 15 m., vr., tot. pl. 15. Bevolking op 31 Dec. 1939 927 m., 827 vr., totaal 1754. Levenloos aangegeven kinderen: 2; Huwe- lijken 10; Echtscheidingen 1. ZIJ PB ST. MAARTENSBRUG. PLEZIERIGE KINDERMIDDAG. De uitslag van de gistermiddag gehouden ijsweds'trijden was als volgt: Meisjes 67 jaar: 1 Hiltjc de Jong, 2 Dieu- wertje Breed, Jongens 6—7 jaar: 1 Dirk dc Graaf, 2 Gerrit Vis, 3e Henk de Haan. Meisjes van 89 jaar 1 Annie Manneveld, 2 Marietje Eriks, 3 Cobie Kos; Jongens van 89 jaar: 1 Gei*rit van de Sluis, 2 Piet Kooij, 3 Dii-k Brommer; Meisjes van 1011 jaar: 1 Grietje Kooij, 2 Marietje v. d. Baan, 3 Ga- tha Bos; Jongens van 10—11 jaar 1 Joh. Jon ker, 2 Piet de Haan, 3 Aat Jongejan; Jon gens van 12—13 jaar: 1 Piet Bakker, 2 Piet Vis, 3 Jan Kok. BURGERBRUG. - BENOEMD. Tot voorzitter en secretaris van de com missie tot wering van schoolverzuim alhier zijn benoemd resp. de heeren J. E. J. Kra mer en H. N. Kaptein. SLACHTOFFERS VAN DEN GLADDEN WEG. Gistermorgen kwam de heer J. Zomerdijk alhier op een van de gladde wegen in de Zijpe zoodanig te vallen, dat hij een ern stige hoofdwond bekwam, zoodat genees kundige hulp moest worden ingei'oepen. Een vrachtauto kwam niet onzacht in aanraking met de brug, de aldaar staande ijzeren lantaarnpaal voorkwam waarschijn lijk erger, terwijl om de drie vol te maken omstreeks het middaguur een luxe Opel van de weg gleed en in de laagte tegen het huis van den heer G. Boontjes tot stilstand kwam. Met vereende krachten werd dit slacht offer weer op den weg geholpen en ging terug naar de Rijksweg, de reiziger had van de Zijpe voorloopig genoeg gezien! Algemeen hoort men ook hier de mee ning vei-kondigen dat. het een verregaand schandaal is de wegen zoo glad te laten. Ten aanzien van de kwestie der aanspi'a- kelijkhcid zie ons artikel elders in dit num mer. BARS1NGERHORN KOLHORN. EEN ADRES. De Communistische Partij Nederland, afd. Kolhorn, heeft zich met een adres tot B. en W. gewend, waarin verzocht wordt, een mud brandstof te verstrekken aan werk- loozen en ouden van dagen. Voorts wordt verzocht aandrang uit te oefenen, opdat de werkverschaffingsloonen met 10 pet. wor den verhoogd. BERGEN VERMAKELIJKHEDEN. In het afgeloopen jaar hadden 123 open bare vermakelijkheden plaats, welke onder de vermakelijkhedenbelasting vielen, en wel 62 hals en danspartijen, 4 bioscoop- of film voorstellingen, 2 cabaretvoorstellingen, 2 gymnastiek, 2 muziek-, 3 zang- en 10 too- neeluitvoeringen, 23 voetbal- en 2 zwemwed strijden, voorts 13 andere vermakelijkheden. Van deze vermakelijkheden werden 69 op Zondag gehouden, 14 op Maandag, 11 op Dinsdag, 8 op Woensdag, 8 op Donderdag, 2 op Vrijdag en 11 op Zaterdag. Hieronder zijn niet begrepen de in dé zo- memiaanden gehouden dancings. ALKMAAR KAMPIOEN SCHOONRIJDEN. Onze plaatsgenoot de heer Cuperus behaal de gisteren te Hoofddorp het kampioen schap schoonrijden van Noordholland. LEEUWARDEN, 12 Jan. Veemarkt. 78 Ensterstieren f 50125 11S Twenterstieren f 125360 per stuk, 473 vette koeien f 125—300 per stuk, 44—75 ct, per Kg., S50 melk- en kalfkocien f 115—270, 180 pinken f 3595, 8 vette kalveren, 622 nuchtere kalveren f 5—9.50, 580 vette scha pen f 14—25, 84 weideschapen f 10—20, 624 lammeren f 9—18, 155 vette varkens f 50— 62, 28 magere varkens 2050 ct. per Kg.t 26 kleine biggen f 9—19 per stuk, 15 bok ken en geiten, 20 paarden. Totaal aanvoer 4040 stuks. Overzicht: Stieren, alhoewel duur handel toch iets stugger Beste vette koeien duur, overigens handel in goede soorten redelijk vlug en flink prijshoudend afwijkende 6oort stug. Melk- en kalfkoeien goede soort goed te plaatsen en ruim prijs houdend, overigens kalmer. Pinken (gras kalveren) hoewel duur, handel toch iets stugger. Vette' kalveren weinig aanvoer, flauwe handel. Nuchtere kalveren handel iets vlugger en prijzen iets hooger. Slacbt- varkens handel redelijk, doch niet geheel prijshoudend. Biggen weinig aanvoer, kal me handel. Wolvee goede soort redelijk goed te plaatsen, lichte soort stug. Voor den etappedienst en voor de inblikking wor den weer koeien gekocht. De N.V.C. nam vandaag 110 varkens over. Zuivel. Sleutelkaas 12—16, Nagelkaas 628, Goudakaas 822, Edammerkaas 16 29, aanvoer 4121 Kg. Commissie 82. Eierhandel. Kipeieren: aangevoerd 12.000 stuks, prijs 3%—4%. ct. per stuk, han delsprijs 6067V& per Kg., Eendeieren: aan gevoerd 10Ö Kg., prijs 3%—4i/2 ct. per stuk, handelsprijs 47V2—52V£ ct. per Kg. Pluimvee. 10 Slachthanen f 0. 50f 1. slachtkippen f 0.40—1.10, 50 jonge hanen 0.50-1.15 per stuk, 10 konijnen 40 ct. p. pnd. Verecniging van Zuivelmaatschappijen. - Edammer kaas 20 plus 14.50—15, 40 plus 24—25. Goudsrhe kaas 20 plus 14.50—15. 40 plus 24—25, Volvette kaas 40 plus 29—30, Broodkans 40 plus 2425, Leidsche kaas 20 plus 1515.50. Stemming kalm. ALKMAAR, 12 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 21 stapels, zijnde 39.000 Kg.. Fabriekskaas kleine f 24.50. Handel goed.

Schager Courant | 1940 | | pagina 9