ONTSPANNING! Staat van Beleg te HONGARIJE varkensland Britsche soldaten weet met beperkt verlof Burgeroorlog dreigt in China Hevige koude in New York Bezit van Duitsche burgers in neutrale landen STR00 V0ÖR DE LEGERPAARDEN Zeeman door vingerafdrukken verraden Morgen begint boonendistributie Zeven weken zonder voetbal Menagegeld Ook Belgische militairen weer periodiek huistoe? BERLIJN VERZET ZICH KRACHTIG TEGEN GERUCHTEN. VELE BLADEN IN BELGIH VERBODEN. Het Engelsche ministerie van oorlog be vestigt, dat „beperkte verloven" voor het Britsche expeditieleger hervat zijn. Van verschillende plaatsen zijn gister avond reeds treinen met verlofgangers ver trokken. Deze feiten zijn oen aanwijzing, aldus de correspondent van Reuter, dat de spanning van het weekeinde, indien zij aln iet geheel geweken is, in ieder geval aanzienlijk verminderd is. Ook voor de Britsche luchtmacht zijn weer verloven op beperkte schaal toego- kend. Deze maatregel van het Britsche opper bevel wijst op oen zekere ontspanning. De slag, welke men in liet laatst van de vo rige week verwachtte, is uitgebleven ?n blijkbaar acht men liet waarschijnlijk, dat ook in den eersten tijd niets zal gebeuren. Uit België komen eveneens berichten, die op een zekere ontspanning wijzen. Indien zich vandaag niets verontrustends voordoet neemt men aan, dat de soldaten, die in het laatst van de vorige week extra waren opgeroepen, weer naar huis zullen worden gezonden. Ook de gocvacuocrden zullen dan weer haar hun woonplaatsen kunnen terugkee- ren. Dat men echter de zaak nog niet geheel vertrouwt, blijkt wel uit het feit, dat do burgemeesters van dorpen vlak bij de Duitsche grens de bewoners gewaarschuwd hebben zich dag en nacht warm te kleeden, opdat zij bij het eerste signaal hun wonin gen kunnen verlaten. Dat geldt speciaal voor huizen vlak bij ondermijnde kunstwer ken. Zieken hebben den raad gekregen on middellijk te verhuizon. BERLIJN ONTKENT HARDNEKKIG. Volgens de Bcrlijnsche corr. van het Hsbl. ontkent men in officieel© kringen in de Duitsche hoofdstad, dat er ook maar zelfs sprake is geweest van aanvalsvoor- nemens. Alle berichten over Duitsche troe penconcentraties aan neutrale grenzen zou den volkomen uit de lucht zijn gegrepen. DE GRENSSCHENDING DOOR NEDERLAND. Ondanks de zeer positieve tegenspraak van de Nedcrlandsche regeering, als zou een Hollandsch vliegtuig de Duitsche grens hebben overvlogen, zegt het Duitsche le- gerbericht van gisteravond het volgende: Tegenover andersluidende berichten wordt de kortelings vastgestelde schonding van Duitsche souverein gebied door een Xeder- landsch vliegtuig bevestigd. Het Xederland- sche vliegtuig is op 13 Januari door de lucht- wacht bij Xordhorn onbetwistbaar als zoo danig herkend. Het vliegtuig droeg eeu zwart omranden driehoek in oranjekleuren onder het draagvlak als kenmerk dor natio naliteit. Het toestel koerste over de fabriek Niehues en Ductting in Xordhorn, vloog daar lager dan tevoren en keerde vervol gens weer terug. De schending van Duitsch souverein gebied staat onbetwistbaar vast. BTussel pakt verschillende bla den aan. Hot kabinet van den eersten minister van België deelt mede: Hot parket van Antwer pen heeft gisterochtend een huiszoeking gedaan in het gebouw van het dagblad „Volk en Staat". Een gerechtelijk onderzook is thans aan hangig op grond van artikel S van de be sluitwet van 11 October 1916, dat verbiedt inlichtingen te verspreiden, die een ongun stige invloed kunnen uitoefenen op den geest der troepen en der bevolking." Ook de volgende bladen zijn verboden: „Voix du Peuple", „Jeune Garde"; „Etin- celle", „Bataillc Walonnc, „Vlaamsch Volk" „Conde", „Internationale Communiste", Lut te Ouvriere, Guide Militant Communiste. Het verbod betreft ook: de Prcsso Libre, Junges Volk in Eupcn Malmedv, en Avant, Notre Voix, Voix Jonnes, Aurorc, Echo du Peuple Avenir, Daad en Vlaamschc Post. TROEPEN VAN TSJANG-KAI- SJEK SLAAGS MET ELKAAR. Reizigors uit Zuid-Sjansi vertellen dat het in het Noordwesten van Chi na tot oon openlijken oorlog tus- schen troepen van Tsjang-Kai-Sjok is gekomen, Er bestaat twist tus- schen het 200.000 man sterke leger van Jen-Si-SJan en een nieuw, uit communisten en hoeren gerecru- teerd leger van 60.000 man. Jen had namelijk dit nieuwe leger een ze kere taak opgedragen met do bedoe ling het uit zijn buurt te verwijde ren: zijn eigen leger hield hij op den achtergrond. Intusschcn tracht de centrale re- gcering met grooten spoed een vroedzame regeling tot stand te brengen, omdat het gevaar bestaat, dat bet achtste communistische le ger tus8chenhoide komt en een bur geroorlog ontketent. Gebruiken de Chineezen gifgas? Volgens 'een van het gevechtsterrein ont vangen telegram uit Japansche bron, heb ben de Chineezen, teneinde te trachten den Japanschcn opmarseh in de provincie Kwangsl tot staan te brengen, uit hun stel lingen nabij het front te Nanning gasgra- naten afgevuurd, doch schade werd door de doeltreffende tegenmaatregelen der Japan- neezen tot een minimum beperkt. Berlijners kunnen weer stoken Kolcnschaarschte bedwongen. De tijdelijk in Berlijn opgetreden kolen- schaarschte die een gevolg was van den aan vang van ongewoon felle koudo in Europa, zal binnenkort zijn opgeheven. De laatste dagen reden reeds overal in Berlijn auto's met briketten door de straten en van 's morgens tot 's avonds werden kolen bij de woningon afgelovord. Ook des Zondags ble ven dc steenkoolzaken op bevel van het stadsbestuur geopend om het mogelijk te maken de bevolking zoo snel mogelijk weer van brandstof te voorzien. De militaire auto riteitcn stelden een deel van hun vracht auto's ter beschikking voor stecnkooltrans port in de stad. De hulppost der XSDAP heeft wagons steenkool op de stations ge lost en gezorgd voor transport naar ouden van dagen en gebrekkigen. Dc beperking van de personentreinen bij do rijksspoorwc gen beeft reeds een gunstig gevolg gehad voor den toevoer van steenkool naar Ber lijn. In plaats van 70.000 ton in de afgcloo- pen week, komen thans dagelijks ongeveer 110.000 ton briketten uit het steenkoolbek ken van Lausitz aan. Bovendien worden cokes on steenkool uit Oppcrsilczlë gele verd. Kolenhandelaren staken. In New York is veel sneeuw gevallen en Is het zeer koud. Vijfduizend kolenhandelaren zijn in staking gegaan en dc aflevering van kolen is in cenigc doelen der stad stopgezet, zoodat millioenen menschen tijdons oon zoor hevige koude zonder verwarming zitten. Voerschaarschte dwingt de re. geering tot verschillende maat regelen. In het afgeloopen jaar heeft de Hongaar- sche varkensvoorraad een hoogtepunt be reikt. Hij bedroeg 3.96 millioen stuks tegen 3.11 millioen in 1938 on 1.90 millioen in 1933. Dc vergrooting van het staatsgobied heeft tot doze stijging bijgodragon. In het Hongarije van hot Verdrag van Trianon worden op 15 Juni 1939 6.32 millioen var kens getold tegen 5.91 millioen op 15 Juni 1938. Afgezion van de gunstige indox voor de positio van den landbouw is dozo ont wikkeling met bet oog op de uitvoermoge- lijkhcden zoor wolkom, daar de varkensuit- voer ongevoor een tiende gedoelto vormt van den Hongaarschon uitvoer. Regeering&maatregolen. Do behoefte aan veevoeder word geheel door het land zelf gedokt, daar Hongarije in drie achtorocnvolgondc jaren ovorvloodi- go maisoogstcn heeft binnengehaald. In 't afgoloopon jaar echter bedroeg de mais- oogst met inbegrip van de verkregen ge bieden nog geen 19 millioen dubbcio cen tenaar on daar tegenover stond een ver hoogd aantal varkens. De maisprijzen wa ren reeds onder don invlood van dc 6lcchte oogstvooruitzichtcp in Juli—Augustus tot 18 a lOVa pongo gestegen, waardo.ar do gun stige rentabiliteit van do varkcnstoclt in groot gevaar werd gobracht, daar deze prijsverhooging geen gelijken tred hield mot de prijsvorhooging van varkens. De druk op dc markt voor ongemestc varken* toondo aan, dat de voehoudors van plan waren hot aantal varkens in overeenstem ming te brengen met de beperkte voevoc- dervooraden: om niettegenstaande den al dus ontstanen toestand een voor het volks welzijn zoo groot mogelijk voordeel van den varkensvoorraad -1e verkrijgen, heeft de regcering de i vetprijzen herzien, want in December werd een verhooging van den vetprijs toegestaan van 12 filler per kilogram. Deze verhooging heeft echter op de prijstendons voor varkens nauwelijks invloed gehad. Als volgende maatregel heeft de re geering een crediet voor het vetmes ten ingesteld, waarbij acceptcredie- ten met een looptijd van zes maan den tegen een half procent hoogere rente dan de bankrente tot een to taal bedrag van vijf millioen pongo ter beschikking worden gesteld. Daar in Hongarije het verbruik van varkensvleesch, vergeleken met andere vleeschsoorten, zeer aanzienlijk is, kan de invoering van twee vloeschloozc dagen welke maatregel genomen is bij het begin van dit jaar en de hierdoor nog slechter wordende marktbestand voor varkens een verdere stimulans zijn voor het vetmesten, daar de invoering van twee vleeschlooze dagen niet geschied is als gevolg van een tekort, aan varkens, doch om .meer varkens voor den uitvoer beschikbaar te houden. Bij de Rijksbank deponeeren. Het Duitsche ministerie van economische zaken heeft, volgens de bladen, zegt U. P., een decreet uitgevaardigd, bepalend dat alle Duitsche staatsburgers, die vóór den oor log in Frankrijk of het Britsche Rijk hebben gewoond, hun golden, die in het neutrale buitenland staan, vóór 1 Maart ter beschik king moeten stellen van de „Rcichsbank". Het decreet zegt, dat de eigendommen voor- loopig niet geconfiskeerd zullen worden. Enorme vliegtuigorder der Geallieerden Sprake van een bestelling van 8000 vliegtuigen en nog meer motoren. Volgens betrouwbare berichten hebben Roosevolt, Morgenthau, de minister van fi nanciën en autoriteiten van leger en vloot gistoren van gedachten gewisseld over dc voorstellen van Groot Brittannië en Frank rijk hun bestellingen van Amerikaansche vliegtuigen te verdrievoudigen. Groot Brittannië en Frankrijk zouden naar gezegd wordt, aan do Vorccnigde Sta ten hebben te kennen gegovcn, dnt zij over- wegen voor spoedige aflevering achtduizend vliegtuigen en nog meer motoren te be- stellen. Dc drie centrale landbouworganisaties heb ben den minister van Defensie verzocht, voor de stallingen van dc legerpaardcn in het bij. zonder in Zuid Holland, Utrecht en het Gooi, stroo in plaats van turfmolm te doen gebruiken,; Do turfmolm levert nl. een voor de tuinbouwbedrijven onbruikbare mest op, terwijl bovendien, door de paardenvordering, dc aanvoer van stroo op de mestveiiingen zocr is geslonken. Zal het „akkevietje" goed afloopen? Een zeeman die uit een automaat versna peringen had gestolen, werd door do Amstcr- damschc rechtbank tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij stond gisteren in lioogcr beroep terecht en de procureur-gene raal eischte bevestiging van hot vonnis Dc man was door vingerafdrukken, die van hem gevonden waren op de automaat, tegen do lamp geloopen. Hij riep de clementie van het Hof in, omdat hij wil gaan varen on hij kan aanmonstoron, zoide hij, als dit „akkevietje" goed afloopt. Hot Hof zal over veertien dagen beslissen. Benauwde oogenbllkken beleefden de op varenden van de stoombooten „Friesland", „Holland" en „Uwel", die bij hun tocht op het IJselmeer in het ijs beklemd raakten. De bemanning van de „Friesland", die ver loren ging, verlaat het schip, om zich naar de „Holland" en „IJssel" (op den achter grond) te begeven. Extra bonnen op medisch advies. Zooals reeds werd gemeld, worden met ingang van 19 Januari a.s. alle soorten droge peulvruchten, tenzij vaststaat, dat deze niet voor menschelijke consumptie be stemd zijn en met uitzondering van groene erwten, spliterwten, en linzen, in distributie gebracht. De vroegere speciale regeling, welke be oogde de verstrekking van peulyruchten aan zieken en instellingen mogelijk te ma ken, komt hiermede te vervallen. Naar wij voorts vernemen kunnen met ingang van morgen de plaatselijke dis tributiediensten, op vertoon van door de controloerende medische instantie afgege ven formulieren, aan hen voor wie zulks op medische gronden noodzakelijk is, extra consumentenbonncn verstrekken. Instellingen zullen in de week van 14 t/m 20 Januari 1940 toewijzingen voor dro ge peulvruchten rechtstreeks van het Cen traal Distributiekantoor ontvangen. Tijdelijk Iets zachter Nieuw gebied van hoogen druk in aantocht. Onze weerkundige medewerker schrijft: De rug van hooge drukking, die gister morgen nog juist o\'er de Duitsche Bocht lag, is ons land in zuidelijko richting gepasseerd. Hij werd gevolgd door een depressie, wel ker kern zich gisteravond over Jutland be vond, doch thans snel schijnt op te vullen. De storingsfronten van deze depressie zullen heden ons land wel gepasseerd zijn. Een tij delijke stijging van temperatuur is hiervan het gevolg. Lang echter zal het zachte weer zich wel niet handhaven; immers over Nrd.-Noorwe- gen wordt wederom koude lucht uit oostelijke richtingen aangevoerd. Bedriegen de voor teekenen niet, dan blijft het volop winter! Hen record van de laatste 10 jaren. HET KAN NOG ERGER. „Zelfs als het warm water regent, is er vrijwel geen kijk op, dat er Zondag a.s. zal worden gevoetbald", vertelde de heer L. Boeljon, de hoofd consul, gisteren aan het Ilsb. Er zit zooveel ijs en sneeuw op en in de velden, dat er heel wat moet ge beuren, voor en aleer ze bespeel baar zijn. De voetballiefhebbers zul len op z'n minst du» nog een week geduld moéten oefenen, alvorens ze achter het bruine monster kunnen aanhollen". De noodcompetitie zit dus in nood. Wan neer het zoo doorgaat, zitten we, ondanks liet bijzondere karakter der competitie nog in Juli met voetbalwedstrijden,, daar het zich laat aanzien, dat er een volledige kam- pioenscompotitie zal worden verspeeld. Wordt er in deze „ijsdagen" geen voetbal record genoteerd ten aanzien van een voet balloos tijdperk? De sport is nu eenmaal dol op records en we hebben dus nagegaan, aldus het Hsbl., of er ditmaal van een record sprake is. Het gaat al aardig in de richting van een record. In ieder geval is het er één in de laatste tien jaren. Se dert 3 December is er in Nederland, behoudens enkele wedstrijden in het Zuiden en een wedstrijd van Ajax niet meer gespeeld. Met Zondag a.s. zal er dus zeven weken niet zijn gevoetbald, hetgeen in de laatste 10 jaren niet is voorgekomen. Het seizoen 1928—29 gaat echter prat op het „trosche" record, dat ecnig in de Ne dcrlandsche voetbalhistorie is Er is toen van den laatston Zondag in December af tot den eersten Zondag in Maart niet gevoet bald. De elfstedentocht vond toen, zooals men zich herinneren zal in Februari plaats, in de tweede vorstperiode. Met spanning wacht de voetbalwereld dus af of het record van 1928-29 zal worden „ver beterd"! Postvluchten op Indië Op de uitreis bereikten de „Peli kaan" met gezagvoerder Te Roller Basra en de „Wielewaal" met gezag voerder Hondong Singapore. Deze vliegtuigen worden resp. 21 Januari en heden to Batavia verwacht. Op de thuisreis landde de „Oehoe" met gezagvoerder Viruly te Jodhpur. Deze machine wordt 20 dezer tc Na pels venvacht. EEN JUISTERE BEGRENZING. Gisteren is verschenen Staatsblad no. 180, bevattende het Kon. Besluit van 17 Januari 1940, tot verklaring in Staat van Beleg van enkele ge deelten van het grondgebied des Rijks. Blijkens dit besluit worden met ingang van gisteren in Staat van Beleg verklaard de hierna bedoelde gedeelten van het grondgebied des Rijks voor zooverre die gedeelten niet reeds bij K.B. van 1 Novem ber 1939 (Staatsblad no. 189) in Staat van Beleg waren verklaard, te weten: le. het territoriaal zeegebied, lig gende voor de gemeente Callants- oog, dit gebied naar het Noorden, resp. het Zuiden begrensd, door loodlijnen, getrokken zeewaarts van uit het meest Noordelijke, resp. het meest Zuidelijke punt van de laag- waterlijn van die gemeente. 2e het watergebied gelegen binnen een gebied, begrensd door de territoriale grens, de rechte lijn getrokken tusschen de pun ten 52 gr. 03' 49" N.B. 04 gr. 05' 52" O.L. en 52 gr. 01' 41' N.B. en 04 gr. 09' 41' O.L. De Noordzeekust van de provincie Zuidholland, het gedeelte van den Nieuwen Waterweg binnenwaarts be grensd door den meridiaan van 04 gr. 12' 55" O.L. de westkust van het eiland Ro zenburg, verder de lijn van kp 123 (Rozen burg) gterokken naar kp 6 (Voorno) tot een punt op die lijn op 51 gr. 5552" N.B. en 04 gr. 04' 27" O.L. en vanaf dit punt een lijn loodrecht op voornoemde lijn tot de territoriale grens. In verband met bovenstaand Kon. Be sluit, vernemen wij ter bevoegder plaatse dat aan deze uitbreiding van het in staat van beleg verklaarde gebied geen enkele betcekenis moet worden toegekend. Hel betreft hier slechts een toevoeging van ee nlge kleine aangrenzende strooken watgr gebied, waardoor een meer juiste bogren zing van het betreffende gebied wordt verkregen. Een nieuwe regeling. Bij ministerieele beschikking van 3 dezer is bepaald, dat aan verlofgangers gedurende hun periodiek verlof 50 ets. per dag vergoe ding wegens gemis van voeding zal worden toegekend. Deze nieuwe regeling is van te rugwerkende kracht van 1 December 1939 af. Zij geldt voor alle soldij-genietende militai ren (soldaten, korporaals en onder-officieren, die niet op jaarwedde zijn aangesteld). Ook bij wegens ziekte achterblijven van verlof, wordt de vergoeding uitgekeerd, dan echter pas na den vierden dag na het verstrijken van het periodieke verlof. Jaarwedde genietende miliairen nemen voor rekening van het rijk deel aan de sol- datenmenage Heeft de commandant van het legeronderdeel bepaald, dat een jaarwedde genietende militair niet aan de soldatenme- nage deelneemt, dan ontvangt deze vergoe ding wegens gemis van levensmiddelen. Een en ander geldt uitsluitend voor de jaarwedde genietende militairen, die verplicht zijn hui ten hun woonplaats te overnachten en voor hen, die in hun woonplaats de oorlogsopstel ling hebben ingenomen. Jaarwedde genietende militairen (gehuwd en ongehuwd), die in hun woon plaats, en de woning (kazerne enz.) verblij ven en aan de soldatenmenagc deelnemen, betalen den kostprijs van een rantsoen le vensmiddelen, n.1. 50 ets. In alle gevallen be draagt de vergoeding wegens gemis van le vensmiddelen 50 ets. per man en per dag. Wrak van „Hullgate" gevonden De aanvaring bij Borsselem Het bergingsvaartuig „Meermin" van v. d. Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam, heeft gistermiddag het wrak gevonden van het Engelsche m.s. „Hullgate", dat Zondag morgen bij Borssclcn in aanvaring is ge weest met hot Engelsche s.s. „Moylc" en is gezonken. Geschorste bedrijfsdirecteur verzet zich D« heer Maas in den Helder voot het Ambtenaren Scheidsgerecht Zooals men weet werd eenigen tijd gele den van gemeentewege overgegaan tot schor sing van den hr. Mans, uit diens functie op grond van art. 85 van het Ambtenarenregle ment. Uit bevoegde bron komt ons thans ter oore dat namens den heer Maas door diens advocaat Mr. Dr. J. A. E. Buiskool in appèl gegaan is tegen dit besluit en zal deze kwes tie voor het Ambtenaren Scheidsgerecht in Den Helder in behandeling genomen wor den. Dit zou vermoedelijk reeds volgende weck geschieden. Dit appèl heeft uiteraard niets te maken met de zaak op zich zelf, waarvoor de heer Maas zal terecht staan, doch handelt uitsluitend over dc schorsin&

Schager Courant | 1940 | | pagina 2