DE CHINEEZEN begrijpt men nooit Is poederen schadelijk? Nederland wist zich te vernieuwen Ons rechtsgebied geschonden Neen, mits Uhet verstandig doet! Wat zullen we eten? Saterdag 20 Januari 1940 Vierde Wad ,Krab een Rus af en gij vindt altijd den Tartaar" NIET-VERKLAARDE OORLOGEN: EEN UITVINDING VAN DEZEN TUD. SJANGHAL Op deze vredelooze aarde heeft men twee verschillende soorten van oor logen: de verklaarde oorlogen en de niet-verklaarde oorlogen. Deze laatste zijn een uitvinding van den nieuweren tijd. De oorlog in Abes- sinië was zulk een niet-verklaarde oorlog; de oorlog tusschen China en Japan is van dezelfde soort en eveneens de oorlog, welke thans woedt tusschen Rusland en Fin land; ook de oorlog tusschen Duitschland en Polen behoorde tot deze soort. De oorlog tusschen Frankrijk en Engeland Ier eener zijde en Duitschland ter anderer lij de behoort evenwel tot de wèl-verklaarde oorlogen. Het merkwaardigste is, dat er bij 'dezen verklaarden oorlog, ten minste te land ,zoo goed als niet gevochten wordt. De .verliezen aan het Westfront bedragen tot Jiu toe per maand veel minder dan het aantal dooden, dat per maand in de straten der stad Sjanghai wordt opgeraapt. De ver liezen der Franschen bedroegen in drie maanden aan het Westfront iets meer dan elfhonderd, terwijl er per week in de stad Sjanghai tusschen de vierhonderd en zes honderd lijken langs .den weg worden ge- ponden, zonder dat iemand zich daarover hijzonder opwindt Een cynische opmerking. De niet-verklaarde oorlogen zijn over het Hl gemeen tot nu toe veel bloediger. In Abes- fcinië lieten enkele jaren geleden tiendui zenden het leven, in Polen was het niet an ders, in enkele wekep stijgt in Finland het getal der slachtoffers en bij den niet-ver- Ikl aard en oorlog in China is het getal der slachtoffers niet te schatten, maar zeker is, 'dat dit getal meer dan tien maal zoo groot is als dat der verliezen, die tot nu aan ,het West front werden geleden. Een ecnigs- ins cynische Europeaan, die twee jaren lan de zijde der Chine'ezen streed, maakte ie opmerking: „Bij niet-verklaarde oorlo gen moet het wel een beetje ruw toegaan, daar anders niemand zou weten, dat er oor- Jog woedde. Bij wèl-verklaarde oorlogen is 'de oorlog „officieel" en behoeft men niet meer door vechten het bewijs te leveren, der er inderdaad een toestand van oorlog bestaat." De stroopoppen. Een andere nieuwigheid bij den moder nen oorlog is, dat een der strijdende par tijen helpt een nieuwe regeering te vor men jn het land, waarmede oorlog wordt gevoerd, een regecring, die geheel onder invloed staat en met die regeering begint men dan onderhandelingen. Rusland poog de dit in Finland met de nieuwe „volks- rogeering" der Finnen te Terijokki, een Finsche regeering. die geheel handelde nftar de voorschriften van Moskou, maar bij het Finsche volk niet het minste gezag had. Trouwens zelfs de Russen spreken thans over deze Finsche regeering van stroomannen niet meer. Deze Russische politiek in Finland was geen Russische uitvinding. De Russen volgden daarbij, •het voorbeeld der Japanners in China. Een landmet drie regeeringen. De Japanners hebben in het door hen bezette deel van-China zelfs twee Chinee sche regeeringen gevormd, die echte stroo- poppen-regeeringen zijn en geheel onder Japanschen invloed staan, één te Nanking en één te Peking. Er bestaan dus in China thans drie regeeringen: de regeering van Tsjang-Kai-Sjek en de regeeringen onder Japansch toezicht te Peking en Nanking 'die heide echter geen mannen van eenige betcekenis onder haar leden tellen. De Japanners beschikken evenwel over één 'Chinees met eenigen, maar thans zeer ver- minderenden invloed op het Chineesche volk. Het is Wang Tsjing Wei, een oud minister in de regeering van den grootcn Chineeschen maarschalk Tsjang Kai Sjek. Deze minister kon zich, zooals bekend, niet meer vereenigen met de politiek van den (maarschalk en verklaarde zich bereid tot medewerking met de Japanners, om welke reden hij door alle nationalistische Chinee- zen tot een landverrader werd verklaard. Om deze reden wordt hij door de Japan ners met de uiterste zorg bewaakt, daar dezen vreezen, dat hij anders door vader landslievende Chineezen vermoord zal wor den. De eisohen van Wang Tsjing Wei- Deze Wang Tsjing Wel scheen voor de Japanners een uitkomst. Ze ontwierpen het plan om de twee onder hun invloed staande Chineesche rcgceringen te Peking en Nanking samen te smelten tot_ één, waarvan dan deze Wang Tsjing Wei het hoofd zou worden. Eenvoudig was dit niej, want heel wat tegenstand der regeerings- personen te Peking en Nanking moest wor den overwonnen. Elk dezer regeeringsper- sonon wilde uit eerzucht of uit ijdelheid zelf de hoofdrol snolon en die rol niet af staan aan Wang Tsjing Wei. Ton slotte echter stemde men toe Wang Tsjing Wei als de algemeene leider der algemeene Chineesche re- gcering (onder Japanschen invloed) te erkennen en de zaak scheen in EEN BEELD DES VREDÉS: TEMPEL TE SJANGHAI. kannen en kruiken. Maar toen kwam de heer Wang Tsjing Wei met zijn eischen. Hij stemde toe in een samenwerking van China met Japan, doch dan van een „onafhan kelijk" en „zelfstandig" China. De Japanners zouden binnen af zien- baren tijd China geheel moeten ont ruimen en China in staat moeten stellen, een eigen groot leger te vor men. Feitelijk verschilden zijn eischen niet zoo heel veel van die van maarschalk Tsjang Kai Sjek, maar ze waren in sterke te'gen- steling met de Japansche wenschcn. Toege ven aan die eischen zou voor de Japan ners bèteekenen, dat zij ruim drie jaar nutteloos in China hebben gestreden en daartegen verzetten zich vooral de Japan sche generaals. De Chineezen begrijpt men nooit. De „overlooper naar den vijand" Wang Tsjing Wei ontpopte zich eensklaps als een „vaderlandslievende Chinees". Zelfs voor de goede kenners van China en de Chinee zen was dit min of meer onverwacht. Een bejaarde Zwitser, die reeds vijf-en-dertig jaar in China vertoeft en met wien. ik heel vaak over de Chineesche aangelegenheden spreek, zeidc me: „Hoe lang men hier ook leeft, de Chineezen begrijpt men nooit." Och, ik weet dat ook al vel jaren, niet van de Chineezen, maar van alle Oosterlin gen, waaronder ik dan ten deele eveneens de Russen tel. De Franschen hebben een spreekwoord, dat zegt „Krab een Rus af en gij vindt altijd den Tartaar", waarmede de Fransehen zeggen willen, dat de Rus over het algemeen, hoe Eoropeesch hij er ook uitziet, altijd innerlijk een Aziaat is. In den tijd, dat ik in Rusland vertoefde, nu ruim twintig jaar geleden, heb ik herhaal delijk aan dat spreekwoord moeten denken en toch, ik vertoefde alleen in Europecsch Rusland. En nu ik door vele jaren ver blijf groote doelen van Azië heb loeren kennen, trek ik herhaaldelijk vergelijkin gen en kom ik meer en maar tot de over tuiging. dat Rusland dichter staat bij Azië dan bij Europa. In Azië hecht men nog veel meer dan in Europa aan den „schijn", die vaak echter zeer doorzichtig is. Dit geldt voor „geheel Azië" of de bevolking er. zoo als in Turkije. Arabië en Iran (Perzie).Mo- hammedaansch is, Bramanen zooals in En- gelsfch-ïndië en enkele gedeelte van Neder- landsch-Indië, Boeddhistisch, zooals in groo te deelen van China en Japan, of Christe nen. zooals op de Philippijncn. De gods dienst schijnt op de karaktereigenschappen zeer weinig invloed te hebben. Troepen gaan verloren in de wijde ruimte. De „niet-verklaarde oorlog" in China duurt intusschen voort. Het grootste deel van noordelijk China en de kustgebieden zijn veroverd door de Japanners, maar ook dit is meer schijn dan werkelijkheid. Een kennis van mij, die dezer dagen vanuit Sjanghai een tocht van zestig kilometer van de kust ondernam, ontmoette op twin tig kilometer van Sjanghai, dus midden in het door de Japanners bezette gebied Chi neesche troepen, die rustig aan het exer- ceercn waren zonder zich iets van do Ja panners aan te trekken en toch bevinden zich reeds over het milliocn Japansche troc pen in China, maar dit millioen Japanners gaat verloren in de wijde ruimte. In het zuiden worden thans groote slagen gele verd waaraan tienduizenden Japansche en Chineesche krijgslieden deel nemen, maar ook in het noorden, duizenden kilometers van het terrein der groote veldslagen, vinden nog telkens gevechten plaats en nog onlangs werd er gevochten op énkele kilo meters van Sjanghai. Tn de buitenwijken dier stad kon men het geweer- en mitrail- „Ons land staat vollevend in het wereldbeeldzegt prof. Huib Luns. Prof. Huib Luns, hooglceraar aan de Technische Hoogeschoöl heeft gister voor de K.R.O., in het kader van het algemeen pro gramma een radiorede gehouden, waaruit de bedoeling sprak vast te stellen dat het karakter van het Nedcrlandsche volksge heel intact is en daarmede en daardoor: De Nedcrlandsche volkskracht vollevend in het wereldbeeld staat. Als wij ons sterken willen aan liet karakterbeeld van onze volkskracht, dan zullen wij aldus spr. in onze vernieuwing van levensvormen de grootste bemoediging vinden: want wij hebben onze levensvormen we ten te vernieuwen. Wanneer wij niet verder teruggaan dan de stichting van ons Koninkrijk, dan is het beeld van de ontwikkeling van ons staat kundig leven een bij uitstek harmonisch beeld, want er valt door geleidelijk verloo- pen verandering en een sociale en maat schappelijke vooruitgang te waardeeren, een vooruitgang in ouderlingen wedijver der on deïscheidene volksgroepen tot stand geko men. Het persoonlijke en het zelfstandige, dat den Nederlander boven alles gaat, heeft de geestelijke veerkracht staag verhoogd, een veerkracht die het land. te midden van machtige en volledig geoutilleerde buurvol keren, sinds 1813 ook tot economischen wel vaart. Juist op tijd. Waren wij in het verleden, voor andereji zeevaarders, dan worden wij, in het heden, zeker niet na anderen vliegers. Wij hebben het karakter van een landbou wend en veetcelcnd volk niet afgelegd, ble ven wij vlsschers en handelaren, dan wer den wij, toen dit mogelijk en noodig bleek, juist op tijd industrieelen. leurvuur 's nachts duidelijk hooren. In Azië trekt men zich van dergelijke dingen echter bijzonder weinig aan. In de noordelijke steden van China sterven, nu de winter gekomen is, honderden men- schen wekelijks van koude en gebrek, in geheel China sterven wekelijks duizenden door lret oorlogsgeweld, maar, zooals een Chinees me deze dagen zeide: „Er zijn toch altijd nog nienschen genoeg." J. K. BREDERODE. Onze "kunstenaars. Spr. kwam vervolgens aan het kernpunt van zijn rede: de vernieuwing in weten schap en kunst: Spr. roemde den arbeid van onze universiteiten en hoogescholen, die de Nedcrlandsche elementen ver buiten onze grenzen met idiccle banden aan het stam land verbonden houdt; de vernieuwing in onze letterkunde, en vooral in bouw- en- nijverheidskunsten, waarbij de Nederlander toont, dat hij gehecht ook aan het oude, zich aan het nieuwe betere gewonnen geeft. Tenslotte wijdde prof. Luns woorden aan Amsterdam, als internationeel muziek centrum en stelde voorts de beteekenis in het licht van de schilderkunst, ;,de kunst der individueele passie hij uitnemendheid, voor Nederlands geestelijke positie in het heden! Spr. zag in de werken van onze kunste naars redenen tot bemoediging en vertrou wen. „Een volk dat zijn karakter zoo ont wikkelde en bewaarde, dat zijn per soonlijkheid zóó rechtop hield, dat zoo groote geestelijke veerkracht toonde, dat zich wist te vernieuwen op alle gebieden van geestelijke en ma- terieclo werkzaamheid staat volle vend in het wereldbeeld", aldus prof. Huib Luns, die besloot: „Wij zonen van dat volk, zijn ons dit be wust en wij geven ons rekenschap dat de vrijheid en de onafhankelijkheid van ons land ons alles waard zijn." Te Londen om opheldering ge» vraagd. De regeeringsdlenst meldt: Donderdagavond zijn op groote hoogte vreemde vliegtuigen over het noordoostelijk deel van ons land ge vlogen. Zij zijn van den grond af be schoten. Daar enkele aanwijzingen deden vermoeden, dat het Britsche vliegtuigen waren, is te Londen om opheldering gevraagd. Volgens een Duitsch legerbericht zouden Donderdagavond inderdaad Britsche vlieg tuigen ons rechtsgebied hebben geschonden. Dit bericht luidt als volgt: „Op den avond van den achttienden Janu ari vonden vluchten plaats van afzonder lijke vijandelijke vliegtuigen n. Noord-W'est. Duitschland. Hierbij werd op den heen- en op den terugtocht, veelvuldig over Neder- landsch territoriaal gebied gevlogen. Dat poederen ons uiterlijk schoon ten goede komt, is voor bestrij ding moeilijk vatbaar. Maar doet liet gebruik van poeder onze huid op den duur geen nadeel? Kan het misschien onze gezond heid schade berokkenen? Op deze beide vragen moet het antwoord ontkennend luiden. Neen, poederen schaadt noch onze huid noch benadeelt onze ge zondheid. Ziehier waarom. De huid is een uit verschillende lagen bestaand vlies, waarin vocht doordringt en dat evenzeer vocht afscheidt. De natuur zorgt er voor dat de huid noch te vochtig noch te droog wordt; zij onderhoudt hier zoo goed als elders in het lichaam 'een bewonderens waardig evenwicht. Wordt dat evenwicht, moedwillig of bij ongeluk, verbroken dan is het met de schoone gaafheid /van de huid al heel spoedig gedaan. Maakt men de huid op eenigcrlei wijze ondoordring baar, zoodat de zweet- en andere kliertjes, die, er zich bevinden, hun werk niet lan ger kunnen doen, dan zal men weldra ont dekken, dat zich puistjes enz. vormen gaan, die slechts verdwijnen zoodra de huid ademhaling opnieuw geregeld is. Wordt, bij voorbeeld, de huid te vet gehouden, door noodzakelijke evenwicht tusschen vochtop- neming en vochtafscheiding niet in gevaar brengen. Bijna alle goede gelaatspoeders bezitten absorbeerende eigenschappen. Zij beletten de vochtafscheiding niet, maar vér hoeden dat het zweet in directe aanraking met de huid blijft; onder die omstandig heden krijgt dit geen gelegenheid de huid zelf schade te berokkenen. Het poederen yan de baby berust op dezelfde overwegin gen Het poeder moet natuurlijk vervaardigd zijn van grondstoffen, die niet aan gistings processen onderhevig zijn. Een te overvloe dig gebruik van poeder is eveneens af te keuren; het kan de huid te droog maken. Alle excessen moeten ook op dit gebied vermeden worden en aanbeveling verdient niet te poederen zonder dat ook wat crème, die vet en water bevat, de huid alles ver schaft heeft, wat zij niet ontberen kan. En, ten slotte, wasch, voor U zich ter ruste be geeft, èn poeder èn crème af. Een gezonde huid moet 's nachts de volle gelegenheid hebben adem te halen. Voor het overige kunt U zich poederen zonder dat U voor schadelijke gevolgen be ducht behoeft te zijn. Integendeel, wie zich op verstandige wijze poedert bewijst haar schoonheid, maar ook de gezondheid van haar huid een dienst. GERTRUDE. door onze Kookspecialiste.) Stamppot van appels of peren (hee- te bliksem), Chocoladevla. De winter viert hoogtij en daarmede de stamppot! Ter afwisseling van de traditio- neele stamppotten met groenten, geven wij deze keer eens de zgn. „heete bliksem". In- plaats van groenten neemt men hier appels of peren. De appels die voor den winter in geslagen zijn, beginnen nu misschien al wat leelijkc plekken te vertoonen, zoodat ze als handappel minder gewaardeerd worden. Ze zijn echter nog zeer goed te gebruiken in verschillende gerechten, zooals b.v. dezen stamppot. Poeder cn parfum, de onmisbare attributen van de behaagzieke vrouw. Maar Mk van haar. die. hoewel men haar niet ..mondain'* kan noemen, prijsstelt op een be koorlijk uiterlijk. een overmatig gebruik van oliehoudende crème, dan kan zij' niet voor voldoende vochtafscheiding zorgen, het evenwicht is weldra ver te zoeken en de effen gladde huid verdwijnt om plaats te maken voor een. die vele tekortkomingen vertoont, yerstandig poederen evenwel kan het Voor vier personen heeft men noodig: VA kg. aardappelen VA kg. zoete appels pl.m. 3 zure appels 750 gr. varkenskrabbetjes of varkens lapjes OF „KABOUTERMUTS'» de viert hoogtij! Vroeger werden puntvormige hoofddeksels slechts door kinderen gedragen aan hun donkere capes, waarmee ze door weer en wind naar school gtapten. Nu keeren de kleine meisjes van Wil men varkenskrabbctjes gebruiken, dan zet men het vleesch op met water en zout. Varkenslapjes worden van te voren even gebraden. De appels worden al of niet geschild en in vieren gesneden. De klokhui zen worden zorgvuldig verwijderd. Na pl.m. 1 uur voegt men de appels bij 't vleesch en pl.m. een half uur daarna legt men de geschilde en gevvasschen aardappe len er onder. Men laat alles verder gaar ko ken, neemt dan het vleesch er uit cn stampt de massa. Naar verkiezing kan men dezen stamppot nog op smaak afmaken met stroop. weleer, dames geworden, tot 't klee- dingstuk hunner schooljaren terug! Doch het is niet meer van de don kere stof gemaakt, maar van een kleurige cellophaan, van bonte wol, zelfs van fluweel ofbont, zoo als bovenstaand „droomcostuum- pje" toont, dat geheel uit sneeuw blanke lamsvel is vervaardigd. De hoofdbedekking werd met rood flu weel gevoerd. Een troost voor haar die zich het kostbare bontjasje niet kunnen aanschaffen is, dat het óók van fluweel even flatteus is en dan bovendien het voordeel heeft, in het komende voorjaar als wan deltoilet te kunnen dienst doen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 11