Hitler zal beslissen Krijgt Indiê metalen bommenwerpers? 9W DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vernietig Engeland" De voedselschaarschte op Java Sneeuwvrije ijsbanen in Noordholland België met het geweer bij den voet Suiker op bon 12 Senator Borah overleden Slagschepen Afwachten... vJJeerbericht Thans vrij zeker IJszondag Parapluies H. du Crocq r centrale verwarming Dc Reiger te Jöhannesburg Laan, Schagen, ZATERDAG 20 SüJkkici'Coii i*« Ifet chagen, Tel. 441 (2 lijnen). Kengetal 2240. H>«M <fae ï*V:>yfc9.,»*v.>iolI.«4» >l-n»*ri*'..Hhif-. e Voor alles: Münister dr. Goebbels heeft te Posen een :de gehouden voor meer dan 15.000 emi granten uit de randstaten van Wolhynië. Hij zeide onder meer, dat Engeland er nooit ernstig aan gedacht heeft Polen te hulp te komen. Polen had slechts de taak Duitschland tot het uiterste te'provoceeren, omdat Engeland hoopte op deze wijze den oorlog te kunnen ontketenen. „Deze oorlog aldus vervolgde Goebbels is in werkelijkheid een botsing tus- ftchen de afgeleefde plutocratie en het nieu we socialistische Duitschland. De steriele plutocratie heeft ingezien, dat het geen stand zou kunnen houden, als zich in het hart van Europa een volk van 80 millioen verheft, dat is opgebouwd naar de wetten van binnenlandsche orde en sociale ge rechtigheid. Eigenlijk hadden Londen en Parijs' uit dezen veldtocht moeten leeren. dat het militair en politiek onzinnig is te velde te trekken tegen het Rijk, dat op mi litair en economisch gebied is voorbereid op elk geval van nood. Londen en Parijs hebben van den aan vang af het doel gehad Duitschland te verbrokkelen en het Duitsche volk voor de politieke beslissingen in Europa uit te schakelen. Zij hadden- een tweede en slech ter Versailles in den zin. De oorlog is dus voor geheel Duitschland een strijd voor het nationale bestaan. Ook de pogingen der FranschBritsche plutokratie, de schuld aan den oorlog op Duitschland te schui ven, moeten op de stelligste wijze afgewe zen worden. Alle documenten over het uit breken van den oorlog bewijzen het tegen deel wanneer documenten niet voldoende zijn, behoeft men slechts de vraag te stel len: Wie heeft den oorlog verklaard?" Goebbels zeide, dat de Fuehrer den weste lijken mogendheden de hand der verzoe ning heeft toegestoken. Het westen heeft steeds geantwoord met een ijzig weigeren, een beleedigend zwijgen en zelfs hoon en verachting. „Duitschland als land van arbeid, orde en socialen vrede is aangevallen door de chaoti sche machten der internationale pluto craten. Deze plutocratieën zijn de ondergang der menschheid van het avondland. Niet het Engelsche of het Fransche volk is het rijk ste ter wereld. Over die volken regeeren een paar honderd plutocraten, die de rijk ste menschen op aarde zijn. Zij hebben het grootste deel der wereld onder hun con trole: zij plunderen alle volken. Een der hoofdoelen van den oorlog is het, daaraan voorgoed een einde te maken. Tachtig milli oen Duitschers eischen de erkenning van de vitaalste hunner levensrechten. De steriele plutocratieën kunnen de verwezenlijking dier rechten ook door oorlog niet verhinde ren. Een Engelsch minister heeft dezer da gen gezegd, dat het Engelsche en het Fran sche volk, anders dan het Duitsche, jong is. Doch men behoeft slechts de geboor- tenstatieken te bezien, om aan te toonen, waar het verleden en waar de toekomst ligt. In het afgeloopen jaar zijn in Duitschland 300,000 kinderen meer ter wereld gekomen dan in Engeland en Frankrijk samen. Dit is ook d reden, waarom de En gelsche ophitsers het Duitsche volk en in het bijzonder het nat. soc. regime met hel- schen haat vervolgen. Het is geheel onjuist vergelijkin gen te treffen tusschen het Duitsch- iand van 1914 en dat van 1940. De militaire uitrusting van Duitsch land, de economische en voedings bronnen zijn meer dan voldoende om den oorlog zegevierend te door staan. Het vierjarige plan heeft een herhaling van den Engelsche blok kade van 19141918 reeds bij voor baat tot ondoelmatigheid gedoemd. De tegenstanders hebben over het Duitsch land van thans geheel verkeerde voorstellen De Duitschers daarentegen streven er naar, den vijand geenszins te onderschatten. Op het oogenblik houdt men zich te Londen en Parijs bezig met het oplossen van poli tieke raadsels. Dat raadsel is, wat Hitler zal gaan doen. Nu eens beweert men, dat Hitler, daar hij geen uitweg meer zag, door middel van de neutrale staten, het Vati- caan, Rome of Washington gepolst heeft, welke vredesmogelijkheden er bestaan. Een paar dagen later wordt er gezegd, dat hij definitief tot het offensief heeft besloten. Voor het Duitsche volk echter is er geen anleiding om op deze hysterische alarm- berichten in te gaan. Het ziet daarin slechts een uiting van de angstneurose der wereld parasieten. De plutocratieën in Londen en Parijs zullen spoedig genoeg mer ken,, wat de plannen van den Führer zijn.Wij hebben van den aanvang af verklaard, dat wij niet met don aanval willen beginnen, omdat wij dezen oorlog niet wenschten De mec- ning van ons volk moge verdeeld zijn over deze of gwie kwestie, maar wat de Engelschen betreft is er maar een meening, n.1. vernietig ze. Ik waarschuw u, dat wij het beslissende jaar zijn binnengetreden. Een dergelijk con flict eischt vele offers. liet is niet aange naam om in een koude kamer te zitten. Het is evenmin prettig om in de frontlinie te moeten denken, dat de zaken thuis slechter worden." Ander systeem van rijstdistribu- tie bepleit. Vele Tweede Kamerleden brengen in het Voorloopig Verslag over do Indische begroo ting de voedselschaarschte op Java ter sprake. Zij meenden te weten, dat op Bali een re geling bestaat, reeds dateerende van vóór de bezetting van d$t eiland in 1905, waarbij het verboden is de in de rijstschuren aan wezige rijst te verkoopen voordat de padi van den volgenden oogst aren geschoten heeft. Voedseltekorten komen dan ook op Bali nimemr voor. Toepassing van deze re geling op Java zou naar het oordeel dezer leden te diep ingrijpen in de bestaande maatschappelijke ordening. Het kwam hun evenwel voor, dat 'n min of meer in geliike richting geleide bemoeiing van regeerings wege met de rijstdistributie op het laatstge noemde eiland wel verbeteringen zou bren gen. Verscheidene leden vragen een aantal contingenteeringen op te heffen of te ver zachten; Vandaag rijden! Volgens gegevens van den Ijsbond Hol lands Noorderkwartier, zullen heden de vol gende ijsbanen goed berijdbaar zijn, dat wil zeggen, betrouwbaar en sneeuwvrij: De baan van Ouderkerk naar Abcoude en het Abcoudermecr, terwijl ook het Gein berijdbaar zal zijn. Benoorden het IJ is ook hard gewerkt en voor de Amsterdammers is de traditiöneele tocht naar Marken weer mogelijk. Beide ba nen naar Monnikendam, die over Zunder- dorp en die over Ransdorp en Zuidwoude, zijn geveegd, terwijl de baan van Monniken dam naar Marken over de Gouwzee ook ge heel in orde zal zijn. Van Monnikendam kan men ook naar Edam en verder door naar Oosthuizen en Hoorn, terwijl het traject MonnikendamII- pendamDen lip—OostzaanZaandam voor het publiek te berijden zal zijn. Een totaal afstand van 150 km. is in anderhalven dag geveegd; met de 50 km. van den toeristen- tocht in West-Friesland, die Zondag onder auspiciën van den IJ.H.N. wordt gehouden, komt dit dus neer op 200 km. ijs, dat in Noord-Holland is geveegd. Ook in ons Noorderkwartier wordt druk geveegd en tal van banen zullen morgen weer berijdbaar zijn. Wel verloven, maar ook nieuwe roepingen. Terwijl de verloven weer hersteld worden, gaat men anderzijds voort het Belgische leger te versterken, al dus de corr. van het HsbL Zoo wor den de laatste dagen reeds reser visten opgeroepen van de fase E. den vijfden en laatsten trap van de mo bilisatie. Degenen, die naar de berichten aan de Bel gische radiostations luisteren, zullen mis schien ook al geconstateerd hebben, dat se dert enkele dagen geen „weervoorspellingen" van het Koninklijk Meteorologisch Instituut te Ukkel volgens de laatste waarnemingen meer worden medegedeeld. Ook de dagbla den krijgen niet meer maximale en minima le temperaturen. Men moet in het buiten land, dat belang zou kunnen stellen in het a.s. weer in België, dus maar zelf trachten te berekenen, hoe het daar zal wezen. De Belgische weeikundige dienst helpt daarbij niet meer mee. Ook zijn in de grensstreek thans alle weg wijzers verwijderd. Een weekblad wijst er echter op. dat ook zoo de mogelijkheid blijft bestaan, dat door onschuldig lijkende recla meborden toch de weg aan vreemdelingen gewezen kan worden. Dat zou ook in 1914 het geval zijn geweest. Het toeval wil, dat, juist terwijl men hier weer zoo bezorgd is over een mogelijken aanval uit de lucht, de onderscheidingen los kwamen voor buiten- Iandsche deelnemers aan de in de maand TWEE PÓND BESCHIKBAAR. Van heden, 20 Januari, tot en met Donderdag 8 Februari zal bon 12 van de Rijksdistribntiekaart recht geven op het koopen van één kilo gram suiker. Verklaard tegenstander van den Volkenbond en van de politiek van Roosevelt. Senator Borah, de groote tegenstander van President Roosevelt bij de behandeling van de wijziging der neutraliteitswct en tal van andere staatsaangelegenheden, is vannacht overleden. Het feit van zijn hopelooze toe stand als gevolg van een ongeval, bericht ten wij reeds eerder. BORAH. William Edgar Borah, werd op 29 Juni 1885 te Fairfield in Illinois geboren, en is dus 74 jaren oud geworden. In 1906 werd hij gekozen tot senator van Idaho en sindsdien werd zijn mandaat steeds hernieuwd. Borah was voorstander van vrouwenkies recht en bepleitte de onafhankelijkheid der Philippijnen, doch hij was fel gekant tegen verscheiden maatregelen, der regeering van president Wilson, terwijl hij steeds een ver klaard tegenstander is geweest van den Vol kenbond. Hij heeft steeds vurig voor ont wapening gepleit en wenschte onderhande lingen met GrootBrittannië en Japan met het doel te onderhandelen over een weder- zijdsche vermindering van de vlootbouwpro- gramma's dezer drie landen. In 1912 kwam het zoover. In 1924 werd Borah, die steeds groote be langstelling heeft gehad voor dc internatio nale aangelegenheden, voorzitter van de se naatscommissie van buitenlandsche zaken. In 1928 heeft hij minister Kellog krachtig ter zijde gestaan bij <üens bemoeiingen voor het pact van Parijs. In den laatsten tijd heeft Borah nog felle critiek geleverd op de neutraliteitswetgeving. Juli gehouden internationale luchtvaartmee ting. en dat daarbij, naast den opperbevel- hebben van de Fransche luchtmacht, gene- raad Vuillemin, ook de inspecteur-generaal van de Duitsche luchtmacht generaal Milch, benoemd wordt tot grootkruis in de Leo poldsorde. TWEEDE KAMERLEDEN VRA GEN OOK NAAR VLIEGTUI GEN, DIE DRIJVENDE MIJNEN UITWERPEN. PRO EN CON TRA INHEEMSCHE VOLKSMI LITIE. Het voorloopig verslag def Tweede Kamer over de Indische begrooting 1940 is verschenen. Wij lezen hierin met betrekking tot de departemen ten van Oorlog en Marine: In- verband met de belangrijke bedragen, welke voor de verdere uitbreiding en mo derniseering van het leger worden uitge trokken en met de uitgaven van gelijken aard, welke nog in uitzicht worden gesteld, stelden verscheidene leden de vraag, wan neer het legerbestuur meent met deze reor ganisatie geheel gereed te kunnen zijn. Aangedrongen werd op het in het* leven roepen van een inheemsche volksmilitie. Vele leden achtten een inheemsche volks militie voor de verdediging van Java niet urgent en bovendien om financieele rede nen thans niet uitvoerbaar. Gevraagd werd, of de proeven met metalen bommenwerpers als ge slaagd kunnen worden beschouwd en of de plannen tot aanschaffing van deze vliegtuigen voor Indië door gang zullen vinden. De pensioenen der oud-Indische militairen. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, of de stijging van de kosten van le vensonderhoud der regcering aanleiding kan geven een toeslag te verleencn op de pen sioenen van de oud-Indische militairen. DE VLOOT. Vele leden verklaarden het te be treuren, dat er inzake de versterking van de Defensie in Indië controver sen zijn ontstaan, doordat allerlei in dezen geen verantwoordelijkheid dra gende personen het pleit hebben ge voerd voor een bepaalde, eenzijdige bewapeningen, zonder rekening te houden met den organischen sa menhang van alle wapenen te land en ter zee. Voorts wenschen vele leden thans niet In een gedachtenwisseling te treden over de vraag, of aan de Nederlandsche vloot in Indië al dan niet zware artillerieschepen behooren te worden toegevoegd. Zij zouden de regeringsvoorstellen in zake vlootuitbreiding afwachten en te zijner tijd met die voorstellen als grondslag hun oordeel uitspreken. Gevraagd werd, of in Indië be schikt wordt over vliegtuigen, die ingericht zijn voor het uitwerpen van drijvende mijnen, en zoo neen, of het in dienst stellen van zooda nige vliegtuigen dan spoedig kan worden verwacht. Eveneens zou men gaarne vernemen, of de regeering geslaagd is in het aanschaffen van luchtkruisers. Dit nummer bevat 12 pagina's HET NIEUWSTE Dit is de eerste Nederlandsche Arretazi-onderneming, met den directenr, den heer van Etten, uit Schagen, en het sledend materieel uitgerust met prima 1 P.K. havermotor. Een origineel idéé! Inderdaad men moet het ijzer smeden als het heet Is en de sneeuw gebruiken als ze nog koud is! DE BILT SEINT» Verwachting: Des ochtends zeer strenge tot strenge vorst, la ter meest matige vorst, hel der tot licht of half be wolkt, droog weer, matige tijdelijk krachtige. Oostelij ke wind. Aanhoudende vorst verwacht. Het hoogedruk gebied over de Oost- zelanden neemt nog steeds verder in beteekenis toe. Ook over Noorwegen blijft de luchtdruk stijgen. De depres sie over de Noorsche zee heeft wei nig meer te heteekenen. In het Mid- dellandsche Zee bekken blijft de luchtdruk betrekkelijk laag. voor DAMES en HEEREN. Reparatie-inrichting LANGESTRAAT 80. TEL. 2759. ALKMAAR. VOOR BETER WERK NOTEEREN WIJ LAGE PRIJZEN. DE V TECHN. BUREAU R I E S ALKMAAR - ROTTERDAM ^TeL 3045 - 2 lijnen 445 40 Heenreis is vlot verloopen. Het K.L.M. vliegtuig de „Reiger", met ge zagvoerder Blaak, is gistermorgen om 8.20 (A.T.) te Jöhannesburg in Zuid-Afrika aan gekomen. Gistermorgen vroeg vertrok het vliegtuig van Bulawayo en heeft het laatste traject van 880 km. naar Jöhannesburg in zeer vlot tempo afgelegd. Dc bemanning en de passa giers verkeerden allen in goeden welstand. De speciale vlucht van dit vliegtuig, van Napels naar Jöhannesburg, is op buitenge woon voorspoedige wijze verloopen. De aankomst van het K.L.M. vliegtuig „Reiger" heeft in Jöhannesburg levendige belangstelling ontmoet. Honderden Neder landers bevonden zich o|$ liet vliegveld, toen de K.L.M. vogel cr neerstreek. Onder dege nen, die passagiers en bemanning van de „Reiger" vcdwelkomden, bevonden zich de ge zantschapssecretaris le klasse van het Ne derlandsche gezantschap Mr. E. Star Bus man. De Nederlandsche Kamer van Koophandel heeft den luchtreizigers een lunch aangebo den. Maandag zullen zij door het gemeente bestuur van Genniston worden ontvangen. Erwten mogen niet zoomaar rollen 1 Vervoer'blijft verbodeiv en ham steren mag niet. k ln aansluiting op en reeds eerder ver schenen persbericht wordt er van officieelo zijde aan herinnerd, dat, hoewel de verkoop van groene envten en spliterwten aan uit eindelijke verbruikers thans vrij is, elk ander vervoer en elke aflevering aan andere per sonen zonder vergunning is verboden. Even als tot nu toe het geval was. kunnen de ge noemde producten uitsluitend betrokken worden van dc vcrccniging „De Korenbeurs" te Rotterdam, die den grossiers op aanvra ge geleidebiljctten verstrekt voor het vervoe ren naar en het afleveren aan winkeliers. Voorts wordt er dc aandacht op gevestigd, dat ten aanzien van groene erwten en split erwten thans wederom geldt het voorschrift van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939, dat geen grootere hogveelheid tegelijk mng worden gekocht, dan men voor een periode .van één week noodig heeft.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1