firma G. Df WAARD Omzet moeilijkheden stapelen zich op DeheerG.Nobel Opruiming Bleyle Japonnen enz. Wintersche kwalen? Dan Mijnbardtjes halen! Voorzitter Botercontrölestation ICooU untte tonden. mi Zaterdag 20 Januari 1940 Tweede blad BESTUURSVERGADERING NOORDER- MARKTBOND DOET SOMBERE GELUI DEN HOOREN. Omzet 1939 was belangrijk beter dan die van 1938. I Gistermiddag vergaderde het bestuur van den Noordermarktbond, onder leiding van den heer J. Kliffen. Voorzitter opende de vergadering met wel kom. Voorzitter besprak de internationale moeilijkheden, waarvan de gevolgen, zij het niet direct, op ons land komen te drukken. Over den afzet in het afgeloopen jaar mag men niet ontevreden zijn. De omzet in De cember was f 164.995.-49, hetgeen in vergelij king met de vorige Decembermaanden een gunstige uitkomst is. In 1939 was__de totale omzet f 1.887.692.93, met inbegrip van de steunuitkeeringen, het geen f487.731.12 meer is dan in 1938. Een vrij gunstige uitkomst alzoo. De moeilijkheden met den afzet stapelen xlch op, ook al t.a.v. het rollende materiaal, waaraan schaarschte is, ongetwijfeld ook door de vorst, waardoor Duitschland meer op spoorwegvervoer is aangewezen. Voorts 'tengevolge van dev mindere export van Duitschland naar Nederland. Het contingent voor Duitschland voor het eerste kwartaal 1940 is niet meegevallen; waar op gehoopt was, is niet tot stand kunnen komen, door invloeden waarover wij maar niet zullen spreken. Een en ander zal tot gevolg heb ben, dat wij een aanvoerregeling krijgen ,voor onze producten, opdat er, van hetgeen geëxporteerd kan worden, door ieder naar evenredigheid van zijn bezit geprofiteerd zal kunnen worden. Deze regeling is nog over gelaten aan de veilingsorganisaties. Als het niet naar wensch gaat, door onwil of tegen werking, zal Den Haag ingrijpen en zullen de producten worden gevorderd. Spr. wekte op kalm voort te gaan en de markt niet te overvoeren, nu er weinig vraag is. Spr. dankte voor de ondervonden medewerking van dat bestuur, bestuur en 't personeel waarbij spr. speciaal den heer Kos, veilingsleider dank betuigde voor het geen deze voor de veiling heeft weten te be reiken. Ook den betaalmeester .en diens per soneel werd dank betuigd. De heer de Boer dankte voor de beste wenschen, door den voorz. uitgesproken, en wcnschte den voorz. en diens gezin namens de bestuursleden een voorspoedig 1940 toe i(Instemming). Na vaststelling der notulen deelde voorz. mede, dat da omzet over Nov. f 103.807.46 was geweest. Voorz. deelde mede, dat de aardappelre- teling niet verder zal loopen dan 15 Juli, Zp.v. tot 1 Aug. Ook de maat wordt op 50 m.m. geliandhaafd.Voor elke H.A. roode kool mogen de tuinders 60 ramen (72 M2). benutten. Maar alléén voor roode kool zon der eonige nateelt. In antwoord op een vraag van den heer De Boer antwoordde voorz., dat deze ramen niet benut worden voor vroege witte kool. Deze regeling is getroffen in verband met- de besmetting van de galmug. De heer Kaan, Oudkarspel, meende dat men zijn tevredenheid kan betuigen met de ze regeling. Sinds de laatste inventarisatie Zijn er pl.m. 500 wagons afgegaan. Aan de commissie van correspondenten van den plantenziektenkundigen dienst werd een subsidie van f 25 verleend. Voorstellen algemeene vergade ring. Hierna werd de gelegenheid gegeven tot het indienen van voorstellen voor de alg. verg. van het Centraal Bureau v. cL Veilin gen in Nederland. De heer Klaver, Heerhugowaard, wilde voorstellen aan te dringen op gelijkstelling yan minimum- en vergoedingsprijzen. Voorzitter meende dat er nu niet zooveel aanleiding is om fraude te plegen. De heer Klaver: Komt er nog steun op die kool? Voorz. zcide dat men daar niet op reke nen moet. De heer Kramer vond het verschil dan heelemaal niet juist. Dan krijgt de een voor le kwaliteit den minimumprijs, de ander een halve gulden minder. Voorz. vond, dat men niet altijd ontevre den moet zijn. De heer D. Bruin, Noordscharwoude, zei- de dat men toch nog niet aan den kost prijs toe is. De veilinglcider vestigde de aandacht op de goede zijde van de regeling met het verschil; het is een stimulans om ze maar niet zoo aan de veiling ter vernietiging over te geven en nog eens af te wachten met het afleveren. Na eenige bespreking besloot men geen voorstel in te dienen. De heer N. Kaan. Oudkarspel, wee* op de internationale omstandigheden, waar door de export onzer tuinbouwproducten, welke in Duitschland wel geplaatst kun nen worden', bemoeilijkt wordt door bulten onze macht liggende factoren. Dit kan doodend zijn voor den tuin bouw. wanneer de Minister de steunrege ling niet verandert. Deze dient te worden veranderd en te worden opgezet op de theorie der vervangingswaarde en niet het steppend houden der bedrijven Zou het C.B. daaraan niet iets kunnen doen? Voorzitter meende, dat ook de tuinbouw al het een en ander bereikt heeft. De Re- peering is niet blind voor den nood in den tuinbouw. De heer Kaan ontkende dit laatste niet. Maar is al voldoende bereikt, om de be drijven in stand te kunnen houden.. Voorzitter meende, dat dit allee betrekke lijk is. ,Er is echter niets tegen, deze zaak in het C.B. te brengen. De heer Kaan zal een voorstel formulee ren. Hierna werd verslag uitgebracht van de exploitatie van het parkeerterrein over elf maanden. Totaal ontvangen f 575,70. Na aftrek van de bijdrage aan de N.V. fpoorlijn en het salaris van den beambte was f 300— ontvangen. Het geeft dt® wft nadeelig saldo, maar het moet bezien wor den als marktbelang. Het bestuur stelde voor, den beambte met 25% van de bruto ontvangsten met een minimum van f 4.per week te beloonen, met terugwerkende kracht. Voor de plaatsvervanging van den gemo- biliseerden nummerafgever zal een bedrag van f 14.per week onder de plaatsvervan gers verdeeld worden tot 1 Januari. Het bestuur stelde voor, een plaatsvervan ger aan te stellen voor de dagen, op welke Duyves niet aanwezig kan zijn. Er zijn twee gegadigden. Tot plaatsvervanger werd de heer N. Slooves te Oudkarspel benoemd. De overkapping. Hierna kwam aan de orde de bespreking van het plan tot herstel der overkapping. Er is een deskundig onderzoek ingesteld door een ingenieur, welk onderioek zeer ongunstig is uitgevallen. De pooten van de overkapping zijn gedeeltelijk verrot. Er zal zoo spoedig mogelijk moeten worden inge grepen. Het rapport van den ingenieur werd voorgelezen. De kosten van de herstelling en de nieu we dakbedekking worden begroot op f 13.190 Men krijgt dan 15 jaar garantie. Voorzitter vroeg, of het npodig is een on partijdig deskundige te vragen om dit voor stel te onderzoeken. In dit verband wilde het dag. bestuur op de alg. vergadering van het Centr. Bureau voorstellen, een deskundige te benoemen die toezipht houdt op de gebouwen der veilirigs- vereenigingen. Een dergelijk voorstel zal worden inge diend. Verder besloot men, in nader overleg te treden met den ingenieur een „Nemaho" om de herstelling van het gebouw nader uit te werken. Na nog eenige besprekingen van intiemen aard volgde sluiting. SCHAG£N GASLUCHT AAN HET NOORD. De familie Honigh aan het Noord be merkte Donderdagavond een sterke gaslucht in de woning en was zoo verstandig om de directie van de gasfabriek direct te waar schuwen. Het bleek dat zich- een lek in een ondergrondsche hoofdleiding bevond, door de strenge vorst veroorzaakt en dat het gas via een riool in het huis kon komen. Don derdagavond laat was het gasfabriek-perso- neel nog bezig de hard bevroren grond weg te graven, meer nog te hakken, om het riool bloot te leggen. Ook dit bleek nog lek te zijn. Na uren van zwaren arbeid kwam Vrij dagmiddag de zaak weer in orde. Het lijkt ons niet overbodig in dezen tijd er op te wijzen, te doen als de heer Honigh deed, in dergelijke gevallen direct de gasfabriek waarschuwen. DE AVRO BRENGT SNIP EN SNAP. „Wie niet tegen lachen kan, verzoek ik met de pauze naar huis te gaan. Anders loopt hij gevaar naar huis gedragen te moe ten worden", aldus sprak de heer de Clerq \oorzitter van de Avro gisteravond in zijn hartelijk welkomst- en propagandaspeechje, vóór den aanvang van Snip en Snaprevue: „Wij brengen vroolijkheid". Het spijt ons te moeten constateeren dat de avond als geheel niet heeft gebracht wat de heer Clerq heeft beloofd. Er waren goede, zelfs zeer goede nummers in het vlot afge werkte programma, maar er was ook veel, dat wij van de Avro anders gewend zijn. De teksten van de sketches waren vrij zou teloos, de conference kon zich niet boven 't middelmatige verheffen en er waren stui versbladmoppen met baarden als Methusa- lem. Over den geheelen avond lag de schaduw van de te groote routine, die zoo licht tot vervlakking leidt. De sprankelende geest bij de hoofdpersonen ontbrak helaas daarom, als wij de nummers in volgorde van belangrijkheid bespreken, beginnen wij deze keer bij diegenen, die onder en gehéél on der aan .de programmaaankondiging ston den, de Harmony Kings (een trio Ameri- kaansche kleurlingen) en de Engelsche dansgroep The Muriloff Select Avrostars. Het trio zong met kostelijke mimiek eenige syncopations, kweelde over kleine blauwe petjes en blauwe hemelen boven Mexicaansche wegen, en dat was allemaal héél mooi. In een spiritual Ol'man Rivcr toonde zich George Dosker een baszanger van groot formaat, wiens voordracht en timbre aan Paul Robeson, dè zwarte be roemdheid doen denken. De demi-finale, waarvan deze song een onderdeel was, werd door de medewerking van de girls en het orkest, tot het beste van de revue. Een hierin gespeelde en gezongen carioca was uniek. Het ballet was evenals verleden jaar het beste in dansfiguren met een militair ka rakter. Zijn nummers „Wij lichten het anker weer", matrozendans en zijn mede werking in de finale „Nederland is pa raat" waren vlekkeloos. Een zomerdans miste souplesse, en bleef wat eenvormig en al te eenvoudig voor zoo'n geroutineerde troep. Er viel als steeds voor het oog veel moois te genieten, schitterende costumes in shownumemrs als Romantiek uit de ou de doos, en in de demi-finale. Ook de de cors en belichting waren prima verzorgd. De zanger Jean du Bela zong weer meestal zuiver, soms er naast. En dat klinkt niet mooi en daar kan ook een su perieur orkestje en een gehaaide revue kapelmeester weinig aan veranderen. Als dan ook de mimiek ontbreekt en het ge baar zich beperkt tot de bekende hand op het bekende hart en de bekende armen in de bekende hoogte, wenscht de recensent zich thuis bij zijn luidspreker, waaruit de zoete vooizen van dezen zanger véél beter klinken en men hem niet ziet. De routine van Willy Walden en Piet Muysclaer hielp ze over de zwakke plekken van deze revue heen. Soms lag er over hun optreden Iets mats. Er bleef gelukkig genoeg over noemen we slechts 'n scène op een politiebureau, waar een onschuldige zoen bijna tot moord en doodslag leidt, wat gewaardeerd kan worden. Snip en Snap wa ren kort en goed. Het nationale karakter van de finale, een vlaggenparadc, kan in de zen tijd als een te loven pogen om de een heid onder ons volk te verhoogen, alle lof verdienen. Buiten het schitterende werk van de girls, deed ze op het tooneel wel wat arm tierig aan. Een gebeurtenis van vijf men- schen die achter elkaar het podium opwan delen met de Nederlandsche vlag over den schouder, om Nederlands' paraatheid te de- monstreeren, al te zamen zingend van de schitterende kleuren, doet meer grotesk dan grootsch aan. Neen, bij de buitengewone goe de uitvoering van verleden jaar, kon deze jammer genoeg niet halen. IJMUIDEN. Nog slechts een week duurt onze Extra koopjes in SEIZOEN-ARTIKELEN. 10 pet. korting op alle courante goederen. Voordeeli ge aanbieding in Profiteert van deze gelegenheid. ifiti^ni i [fïfSïïtiiii nrKsafü Kfrfsstiiu i ffriia^tiv BERGEN DE MASKERSPELERS. „Vrijdag de Dertiende", een kluch tig spel in drie bedrijven, door J. W. van der Heiden en Henk Bakker in de Rustende Jager. Neen, we zijn van den tooneelschrijver Henk Bakker heel wat beter werk gewend, dan dit nonscnsikale stuk, dat alleen ge nietbaar kan zijn door vlotte dialogen en niet minder #lot-spel. En dat „Vrijdag de Dertiende" tot een zoo groot succes is ge worden, strekt de Maskerspelers tot eer. De gulle lach bulderde onophoudelijk door de zaal. Het zou ondoenlijk zijn hier de tal rijke verwikkelingen te vermelden, waarin het echtpaar Verbaak met z'n vrienden en vriendinnen gedompeld werden. De dames door haar rotsvaste geloof, van het occultis me; de heeren door hun hartgrondigen af keer daarvan. En als dan in III blijkt, dat het z.g. medium Achmed Ritzibi (Gerrit Kooijman) die een mooie creatie gaf, een» doodgewone loodgieter is, stijgt de vreugde ten top. Alleen voor Jansje Bevers (Greeti BeeldmanRensink) was het een bittere teleurstelling, omdat zij zoo graag in het huwelijk getreden was met den Indischen vriend van de Verbaak's, Jaap Holtink (Ko Oldenburg) die tot ieders verbazing netjes was getrouwd en vader was van twee» kinderen. Maar Molly (Truus Stam) en Hans Ter- brink (Jaap Beeldman) vronden elkander, evenals het dienstmeisje (Brog Mooij) en de schildersknecht .(Gcrard Meijer) die df z.g. Oostersche fakir ontmaskerde. Dat was tenminste „the hapyv end". Alle executanten hebben uitstekend ge speeld; alleen moet mej. Stam zich vlotter leeren bewegen en wij wezen er vroeger alreeds opsdient de heer Gerard Meijer zich voor charge te hoeden. Het decor was een juweeltje en ook de regie van den heer Kooijman bleek tot in de puntjes te zijn ver zorgd. Een zeer geanimeerd bal, dat tot vroeg in den morgen duurde, besloot deze eerste en uitstekend geslaagde opvoering in dit seizoen. De zaal was als altijd bij de Maskerspe lers tot in de uiterste hoeken bezet. ZIJPE 'T ZAND. VERGADERING VEEFONDS „HELPT ELKAAR". Vrijdagmorgen hield het fonds een alge meene vergadering in café de Wit, alhier. De heer Mulder opende met eenige woor den van welkom. De commissie tot nazien der rekening 1939 verklaarde, dat de boeken en bescheiden in orde waren bevonden. Als taxateur werd herbenoemd de heer Ab. Veldman, als admin. de heer J. v. d. Plas. In de vacature Veldman werd met algemee ne stemmen gekozen deh eer J. Broersen tot bestuurslid. Jaarverslag. Uit het Jaarverslag noteeren wij het vol gende: In het eerste kwartaal waren 39 le den met 229 stuks vee verzekerd voor f47270 2e kwartaal '42 leden met 232 stuks vee voor f46055, 3e kwartaal 36 leden met 225 stuks vee voor f30015, 4e kwartaal 43 leden met 228 stuks vee, verzekerd voor f30716. Over het geheele jaar werd 2,8 pet. yan de verzekerde waarde geheven. Kr moest in 1939 voor zeven koeien f 1012.25 uitgekeerd worden. De cadavers brachten f 323.25 op. De financieel positie is vooruit gegaan van f538.29 tot f 48728. De voorzitter deelt mede, dat deheer v. d. Plas jubileerde, daar hij 30 jaar aan het fonds is verbonden. De jubilaris werd door allen geluk gewenscht. Rondvraag. Hierin werd eenige discussie gevoerd over de taxatie. Uitvoerig werd het verschijnsel miltvuur besproken. Toegelicht werd dat, indien de regeering schadeloosstelling verleend, dan wordt van fondswege geen vergoeding gegeven. Indien reeds door het fonds vergoed is voordat van regeeringswege maatregelen zijn getroffen, dan zal. als het door de regeering vergoed wordt, het bedrag' aan 't fonds terugbetaald •moeten worden. Hierop sluiting. HEERHUGOWAARD Bij Griep, Koorts. Kou, Rheumatische pijnen. Spit, Pijnlijke ledematen. Ziek en hange rig gevoel. De echte zijn niet rond. maar hartvormig. 12 stuk» 50 ct., 2 at 10 ct. Bij Apoth, en Drogisten, DE DESTRUCTOR HEEFT DE HANDEN VOL. Het destructiebedrijf te Schagsn heeft de handen vol, nu het miltvuur nog steeds om zich heen grijpt om toto toont hoe een miltvutiroadaver Wj de towderfj vwrft opgehaald. DE „BEVROREN" BRIEVENBUS. Het gebeurde in Heerhugowaard, dat men bij het ter post brengen tot de ontdekking kwam dat de brievenbus weigerde de stuk ken in ontvangst te nemen, welke wanho pige pogingen ook werden aangewend. Wat lag er in deze vorstperiode dan ook nader voor de hand dan te veronderstellen dat de bievenbus bevroren was. En wat bleek toen bevoegden een onder zoek instelden? Dat de „bus" boordevol post zat! En de oorzaak hiervan? Door de gladheid van den weg, die al z'n aandacht scheen noodig te hebben, had de chauffeur van de postauto deze brieven bus enkele malen over het hoofd gezien, c.q. vergeten te lichten. BOERDERIJ GEKOCHT. Vermeldden we een paar dagen geledeu. dat de boerderij „Ceres" te 't Zand, groot 12.52.90 H.A., door Notaris P. H. Hilbrand te Obdam gekocht was voor f 22890.64, thans vernamen we dat voornoemde nota ris in opdracht handelde van den heer C. Vlaar Cz. te Heerhugowaard (Zuid). HARENKARSPEL WAARLAND. DAMMEN. De uitslagen in de onderlinge competitie In de 12e Ronde luiden als hieronder ver meld: W. ZwagermanG. Dekker Jz. 0—2 D. van der Gulik Dz.—Arie Ruitér 2—0 N. PancrasC. Volkers Pz. 20 G. BorstN. Bruin Sz. 02 P. DekkerP. Beemsterboer 0—2 P. NoordstrandC. Pater 20 Ad. Bruin Jz.G. Jonker 11 G. KramerS. Groen Sz. 2—0 POLLY PERKINS. De Tooneelverecniging „Ons Genoegen", heeft in studie genomen het tooneelstuk ge naamd „Polly Perkins", een blijspel in drie bedrijven, door Gerard Niclen. De leiding berust bij den heer A. Schmcd- des alhier, Statutenwijzigingen aangenomen. De Voorzitter, de heer G. Nobel, consta teert in zijn openingswoord, dat de opkomst weliswaar gering mag heeten, dat de statu tenwijziging dit maal zal kunnen doorgaan, aangezien het de tweede vergadering is, die met dit agendapunt is uitgeschreven. Bij ontstentenis van Ir. de Waal, die ongesteld is, leest de voorzitter de notulen voor van. de vorige vergadering, die onveranderd wor den goedgekeurd. De lieer Nobel deelt mede door het bestuur wederom tot voorzitter te zijn gekozen, wel ke functie bij gaarne aanvaardt. In behandeling komen dan de statuten wijzigingen. De voorgestelde veranderingen bieden geen enkele aanleiding tot besprekingen, zoodat, wat wel als een unicum mag wor den beschouwd, de lange lijst van wijzigin gen binnen enkele minuten worden goedge keurd. De heer Hofstee constateert, dat deze wij zigingen noodzakelijk zijn door de werking van de Z.K.B., hij meent echter te moeten vaststellen, dat de resultaten van het Z.K.B. merk op de Engelsche markt nog slechts gering zijn, wat, gezien de kosten moet worden betreurd. De voorzitter onderschrijft dit, zegt echter, dat in deze zal worden ge daan. wat mogelijk is. De rondvraag levert niets op, waarna de vergadering wordt gesloten. IV©R OL DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. WIERINGERWAARD BEROEP AANGENOMEN. De heer A. Kalis heeft zijn benoeming als Godsdienstonderwijzer alhier aangenomen, DAT GAAT ZOO NIET GOED! Op 1 Januari 1939 bedroeg het aantal In woners 1217. Ingekomen waren 103 w.o. een toevallig geborene; vertrokken 129; Geboren 20 overleden 15 w.o. 1 echter werkelijk wo nende te Castricum en aldaar overleden. Ook is er één te Oosthuizen, een te Alk maar en een te Amsterdam overleden. Er hebben 12 huwelijken plaats gehad. Op 81 December 1939 bedroeg het aantal 1197, zoo dat deze gemeente met 20 is achteruitge. gaan. ANNA PA ÜLOWNA IJSLIEFHEBBERS VOOR! Door de spontane medewerking van de ml- litaire autoriteiten waren er 20 militaire vrij- willigers beschikbaar om de banen van de ijsbaan Oude Veer in orde te brengen. Zulks is geschied en er kan weer naar har telust gereden worden. Ook 's avonds. Den militairen komt voor hun zwaren arbeid de sneeuw lag hier en daar 15 cM. dik een woord van dank toe! Een aardig gezicht was het gistermiddag om den heer N. Jon ker met zijn Ford tweezitter over het ijs te zien toeren. Voorzichtigheidshalve had hij de kap neergeslagen, maar het ijs hield ook deze zware vracht. W ARMENHUIZEN UITSLAG VERKOOPING. In het lokaal van den heer Wester had Donderdagmiddag ten overstaan van Nota ris Pinxter te Schoorldam de verkooping plaats van de eigendommen van den heer G. Stoop te Warmenhuizen. Perceel 1. Huis, schuur en erf te Warmen huizen, werd opgeboden door Jn. Ligthart.te Warmenhuizen tot f 2860.—. Dit perceel werd door T. de Nijs gemijnd met f 5.—. Perceel 2 Bouwland aan de Westfrlesche- dijk, groot 20 snees, opgeboden door D. Mo lenaar Kz. tot-f 28.per'snees. Niet gem. Perceel 3. Bouwland, idem aan den Westfr. dijk, groot 18 snoes, opgeb. door J. A. Rein- ders tot f 29.Niet gemijnd. Combinatie van perccelen 2 en 3, totaal ln bod op f 1082.met f 2 gemijnd door D. Molenaar Kz. Perceel 4. Bouwland aan de Oude Wal, groot 15 snees, opgeboden door J. Mors, Koedijk, tot f 36.Niet gemijnd. Combinatie perceelen 2 tot en met 4, to taal in bod op f 1624.niet gemijnd. Combinatie perc. 1 tot en met 4. totaal op f 44S9.met f 100.gemijnd door T. de Nijs, Warmenhuizen. Perceel 5. Bouwland aan de Garemeer- sloot, groot 14 snees tot f 14.—, geboden door J. Mors, Koedijk. Niet gemijnd. Perc. 6. Bouwland, idem, groot 20 snees, tot f 11, geboden door J. Mors, Koedijk, met f 1 gemijnd door K. Molenaar. Combinatie van perc. 5 en. 6, totaal op f 442. niet gemijnd. Verkooping ten verzoeke van de erven K. Tesselaar Pz., Warmenhuizen. Bouwland, Struikingjc. te Oudkarspel, groot 13.5 snees, tot f 22.—, opgeboden door B. van Duin, Warmenhuizen. Niet gemijnd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5