Wij lazen voor U Zweden beducht voer sjewisiue Oi dood van oen journalist Drama op cultuuronder neming „Alles 0. K." voedsel tot Zaterdag Kassier te Leiden geschorst Huwelijkszwendelaar zwaar gestraft Twistappel-schimmel van stal gehaald Ingezonden ONTWAAKT, gij die slaapt 1 Onze Ooat INLANDER PLEEGT MOORD EN 100IT ZICH DAARNA MET DE KLEEREN VAN HET SLACHTOF FER. Gistermorgen om half negen drong een Onbekende inlander, met een stuk hout ge wapend, de woning binnen van den super intendent van de rubberonderneming Tji kandi Ilir, in het Serangsche, den heer F. H. Eibers. Hij bedreigde een bediende, die daarop Onmiddellijk den heer Eibers waarschuw de. De heer Eibers trof den binnendringer Uan in blijkbaar door hem weggenomen Jdeeren, terwijl hij in het bezit was van leen dubbellóopsgeweer. Hiermede schoot hij op den heer Eibers, die eveneens een iwapen wilde halen, doch onderweg ineen zakte. Zijn zoon snelde toe met een revolver, (die echter ketste, waarop de indringer een .tweede schot loste. Enkele hagelkorrels van (dit schot troffen, via een kozijn, den heer Eibers Jr. Hiermede was het geweer van jdcn indringer leeggeschoten. De zoon waarschuwde den wedana, die Assistentie uit Serang aanvroeg, vanwaar Spoedig de regent, de assistent-resident en 5de technisch leider van de veldpolitie op ide onderneming aankwamen. Toen de misdadiger, die intusschen I de laarzen en de hoed van den heer Eibers ter voltooiing van zijn toilet had gebruikt, op en neer wandelend op de voorgalerij werd aangetroffen, sommeerde de veld politie hem zich over te geven. Hij verdween hierop in het huis. De omsingelende ambtenaren kwamen dichterbij en bemerkten, dat hij een mauser had weten te bemachtigen en bezig was dit wapen te laden. De assistent-resident loste hierop een schot, evenals de technisch leider der veld politie, die, door een bosschage heen, den indringer in zijn linkerschouder wist te ra ken. De heer Eibers Sr. bleek reeds overleden te zijn. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis op Tjikini te Batavia over gebracht, nadat twee doktoren uit Serang een schouwing hadden verricht Dader moet geopereerd. De dader, een ongeveer 22-jarige niet be kende man, kan nog niet worden verhoord. Hij is naar het militaire hospitaal te Bata via overgebracht, waar hij zal worden ge opereerd. Omtrent de oorzaak van dit drama zijn tot dusver geen duidelijke aanwijzingen voorhanden. De heer Eibers Sr. was gedurende 14 jaar superintendent bij de Ned.-Indische Landbouw Mij. Hij is de grootste aandeel houder in de rubbcronderneming Tjikandi Ilir, waar hij woonde, en in de koffieon- derneming Bandi Alit. Voorts trad hij, aldus de N. B. Crt., op als superintendent van vprschi"ende particuliere ondernemin gen. Tjikandi Ilir en Bandi Alit vormen te zamen de cultuur mij. Parigi te Batavia, welke wordt vertegenwoordigd door de ge broeders Dull. De vertegenwoordigers werden gistermor gen door de schoondochter van den heer Ei bers van het drama in kennis gesteld. Zij deelde tevens mede, dat het dubbelloops geweer, waft-mede de heer Eibers Sr. werd gedood, het eigendom was van den heer Eibers. Tevens bevestigde zij, dat de dader haar niet bekend was. IJsbrekers hebben het op het IJsselmeer vastgeraakte convooi bereikt. Parmentier voert lucht- gesprek Het met spanning verwachte be richt, dat de twee ijsbrekers, welke al eenige dagen op zoek zijn naar het op het IJsselmeer ingevroren con vooi, hun doel hebben bereikt, werd gisteren ontvangen toen Parmentier van zijn tocht naar Urk op Schip hol terugkeerde. Op de heenreis van het vliegtuig werd m aargenomen, dat de ijsbrekers bij" de „Hol land" en de „IJsel" lagen. Zij hadden het ijs aan alle kanten stuk gemaakt, zoodat de booten waren omgeven door een grootc plek open water. Op het oogenblik dat het vliegtuig passeerde, was men bezig alles in gereedheid te brengen voor het vertrek. Parmentier wierp een tweetal brieven uit, bestemd voor de opvarenden van de sche pen der reederij Koppe voor de Ibeman- ningen der sleepbooten van de firma Goed koop. Hierin werd gevraagd of de opvaren den nog speciale wenschen hadden. Parmentier vloog daarop door naar Urk om er 39 zakken post af te geven. Voor de terugreis hadden drie passagiers geboekt, terwijl tevens een hoeveelheid post van het eiland werd meegenomen. Het gesprek wordt voortgezet. Parmentier vloog toen voor de tweede maal boven de schepen, waar bleek, dat men inmiddels had geantwoord op de schriftelijk gestelde vraag. Op het ijs stond thans geschreven: „Alles O.K. voedsel tot Zaterdag." Hoewel deze mededeeling van optimistischen aard was, achtte Parmen tier het toch gewenscht de tien zakken le vensmiddelen. welke hij aan boord had, uit te werpen. Voorts stond op het ijs geschre ven „varen naar Amsterdam." Het spreekt vanzelf, dat de mededeelingcn van Parmentier een groote opluchting voor alle betrokkenen beteekenden. De terugreis zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen, waarbij de twee ijsbrekers voorop zullen varen om zoo noodig opnieuw een breede vaargeul te maken. Het staat niet vast, of de sleepbooten de „Holland" en de „IJssel" op sleeptouw zullen nemen. Weliswaar zijn beide laatstgenoemde schepen lek geslagen doch het schijnt, dat er weinig gevaar voor zinken bestaat. In ieder geval zijn de beide machinekamers intact gebleven, zoo dat zij op eigen kracht zullen kunnen va ren. Een moeilijke tocht. Het valt bij benadering niet te zeggen, wanneer de schepen te Amsterdam zullen aankomen. Indien de geul. welke de ijsbre kers op de heenreis hebben gemaakt, nog open is, zouden de booten reeds in den loop van vandaag do Oranjesluizen kunnen bereiken. Mocht dit niet het geval zijn ,dan zal deze nieuwe tocht ongetwijfeld nog vele moeilijkheden opleveren, zoodat de sche pen, naar verwacht wordt, wel eenige dagen onderweg zullen blijven. Het eiland Urk vertoont een sibcrischen aanblik. Alles ligt bedolven onder de sneeuw en rondom het eiland zijn huizen- hooge ijsbergen opgestapeld. Groenteboer door collega bestolen Na tweede arrestatie volgde be kentenis. Op 29 December J.l. deed de groenteboer van 't Z. te Leiden bij de politie aangifte van vermissing van een portefeuille met vijfhonderd gulden. Aangezien van 't Z. dien avond bezoek had gehad van zijn 33- jarigen collega G. van Z. en het bedrag tij dens dit bezoek in een jasje over een keu kenstoel had laten zitten, arresteerde de po litie den bezoeker en verrichtte een huiszoe king, wat evenwel geen resultaat had. Daar de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat van 't Z. de portefeuille op straat had verloren, werd verd. weer vrijgelaten. De recherche bleef echter zijn gangen na gaan, en toen bleek, dat van Z. verschillen de groote betalingen deed, werd hij opnieuw gearresteerd. Ditmaal bekende hij, de por- tefuille te hebben gestolen. Een bedrag van tweehonderd negentien gulden is terugge vonden. Na verhoor is van Z. op vrije voeten ge steld. Huishoudster bestal den pastoor Voorwaardelijke straf opgelegd. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde een bejaarde huishoudster, die in dienst was bij een pastoor in een kleine gemeente, we gens diefstal meermalen gepleegd, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van -zes maanden, met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de r.k. reclasseering. De vrouw had f 1.087.— collectegelden en huishoudgeld gestolen in den loop van en kele jaren. Zij heeft intusschen het geld terugbetaald. Het O.M. had drie maanden gevangenis straf gerequireerd. Zeventienhonderd gulden ver duisterd. Naar wij vernemen, heeft zich ten kantore van den gemeente ontvan ger van Leiden een geval van frau de voorgedaan tot een bedrag van ongeveer zeventienhonderd gulden. De onregelmatigheden hebben betrekkinr op de couponverantwoording. De kassier K is door B. en W. in zijn functie gcschorscht De zaak is in handen gesteld van de Justitie De gemeente is tegen fraude verzekerd. Bij het opnemen van een nieuw tje door politie omvergereden. Is de gemeente aansprakelijk? Het is reeds eenige jaren geleden, dat de journalist Bosch van de Haagsche Courant, tijdens ongeregeldheden bij de vertooning van de film „Heldenkermis" in de residentie door een politiemotorzijspan omver werd gereden. De politie was bezig het trottoir „schoon te vegen" en trof daarbij den jour nalist, die ecnigen tijd later aan de beko men verwondingen overleed. De kinderen van den zoo tragisch omgekomen verslag gever spraken de gemeente in rechten aan. De rechtbank te Den Haag stelde de eischers in beginsel in gelijk, doch het ge rechtshof wees in hooger beroep de vorde ring van de nabestaanden af. Het Hof overwoog daarbij o.m. dat de maatregelen, welke de politie te baat heeft genomen geen misbruik van bevoegdheid beteekencn en het niet ter beoordeeling van den rech ter staat of de overheid juiste maat regelen neemt. Gisteren werden in deze zaak de plei dooien voor den Hoogen Raad gehouden. Mr. A. B. Gomperts, voor de eischende partij optredend, verdedigde de leer van prof. Kranenburg, die de overheid aller lei bevoegdheden toekent, doch met de restrictie dat de rechter mag beoordeelen, of de bestuursorganen, daarbij onrechtmatig opgetreden zijn. Zoo de Hooge Raad het met deze opvat ting niet eens is, dan staat nog de actie uit 1403 B. W. open, daar de agenten als „or ganen" van den staat hebben gehandeld. Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom pleitte voor de gemeente 's Gravenhage. Het hof heeft in feite uitgemaakt, dat de agenten, de noodige voorzichtigheid heb ben getoond en dat de omstandigheden er eer op wijzen, dat het slachtoffer de ge boden voorzichtigheid niet in acht heeft ge nomen. Reeds hierom kan de ingestelde cas satie geen doel treffen, aldus mr. Wijcker held Bisdom. Schendt de overheid een subjectief recht van een burger, dan is de Overheid, tenzij er kennelijke misbruik van bevoegdheid is, niet aansprakelijk. Zoo men een tegengestelde opvat ting huldigt, brengt dit, aldus spr. de rechten op gevaarlijk terrein, om dat men de overheid dan onvoldoen de bewegingsvrijheid laat, (b.v. bij onderdrukking van relletjes, oor logstoestand, brandweer). Wat het door Mr. Gomperts aangehaalde artikel uit 1403 B.W. betreft, zou dan eerst de ambtenaar als orgaan der gemeente aan sprakelijk moeten worden gesteld, doch daar verzet men zich algemeen tegen. En zoo de ambtenaar niet aansprakelijk is, is zijn werkgeefster, de gemeente 's-Gravenhage, dat ook niet. De conclusie van den procureur-generaal is bepaald op 2 Februari. Jonge vrouw werd de dupe. De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde gister 'n huwelijkszwende laar tot een gevangenisstraf van an derhalf jaar. Het O.M. had drie jaar gevange nisstraf gerequireerd. De verdachte, die gehuwd was, had een jonge vrouw wijs gemaakt, dat hij met haar wilde trouwen. Het meisje moest ln een ziekenhuis worden opgenomen en in dien tijd vertrouwde zij den man het beheer over haar geld toe. Voordien had zij hem reeds herhaaldelijk geld geleend. Tijdens haar ziekte haalde hij uit haar safe eenige obligaties, ter waarde van f 2.000.—, die hij te gelde maakte. Van de opbrengst zag het meisje nooit een cent terug en tenslotte deed zij aangifte bij de politie. Pluimveehouders vragen om steun Ontevreden ovgr de teeltregeling 1940. Het bestuur der Algcmeene Nederlandsche Pluimveeteelt Vereeniging alsmede de coni- missie's der in haar georganiseerde fokkers en houders van vermcerderingsbedrijvcn hebben zich tot den minister van economi sche Zaken gewend met een bezwaarschrift, waarin zij zich teleurgesteld verklaren over de afgekondigde teeltregeling voor het jaar 1940. Niet alleen, omdat deze een verplichte in krimping van het aantal kuikens met 20 pet. voorschrijft, doch niet minder, daar de bepalingen omtrent een met 100 pet. ver hoogde broedvergunning vergeleken met die van 1938, indien de kuikenbroeder vele be stellingen weet te verzamelen, een achter uitgang in de kwaliteit der af te leveren kuikens tengevolge moet hebben. Genoem de besturen zien daarin oen stap terug op den weg, die naar verbetering van den pluimveestapel had geleid. Zij hebben geen bezwaar tegen een vrije concurrentie, wan neer deze met een goede kwaliteit der kui kens tengevolge moet hebben. Genoemde be sturen zien daarin een stap terug op den weg, die naar verbetering van den pluim veestapel had geleid. Zij hebben geen be zwaar tegen een vrije concurrentie, wan neer deze met een goede kwaliteit der kui kens kan worden bevochten, doch een con currentie, welke tot prijzen leidt, waarvoor geen goed materiaal kan worden geleverd, achten zij een gevaar voor de pluimveehou derij. Teneinde de fokkers en houders van ver mcerderingsbedrijven in de gelegenheid te blijven stellen goed pluimvee af te leveren, verzoeken zij den minister een in het re- quest berekeijde steunregeling aan hen te willen verleenen. Zij achten het voor de be trokken bedrijven noodzakelijk, dat zij spoe dig zullen weten, of zij op bedoelden steun zullen kunnen rekenen. Zij zouden het diep betreuren, wanneer de resultaten welke met de teelt regeling werden bereikt, weder ver loren zouden gaan en het is hun overtui ging, dat dit gevaar dreigt. De opstandige sergeant Uitspraak opgeschort totdat psy chiatrisch rapport is verschenen Op 5 Januari j.l. heeft do Krijgsraad te 's Hertogenbosch de strafzaak behandeld tegen een dertigjarigen sergeant, die, zoo als wij onlangs uitvoerig hebben medege deeld, op den avond van 9 September onder de gemeente Gendringen vijf scherpe patro nen heeft gelost op twee reserve eerste lui tenants. De auditeur-militair, had tegen den ser geant die zich z.i. schuldig had gemaakt aan poging tot feitelijke insubordinatie, een gevangenisstraf geëischt van acht jaar met ontslag uit den dienst. De Krijgsraad heeft gisterochtend in deze zaak beslist, dat, alvorens uitspraak te doen een psychiatrisch rapport over den beklaag de moet worden uitgebracht. „Het is naïef te denken, dat een vrij Zweden kan bestaan naast een gebolsjewiseerd Finland". De vroegere Zweedsche minister van bui- tenlandsche zaken, Sandler, heeft het woord gevoerd op een bijeenkomst van de afdceling Stockholm van de Zweedsche sociaal-demo cratische partij. Hij wees er op. dat de re geering van de Sovjet Unie tot zes keer toe verklaard heeft, dat zij niet in staat van oorlog was met Finland, doch sedert de over eenkomst, welke de Sovjet-Russische regce- ring heeft gesloten met de zoogenaamde re geering Kussincn, is zij een ware verovering DE ZONDAGS-MUMMIE. De Haagsche Post (lib.) schrijft: „Nu deze twistappel-schim mel te kwader ure van stal is gehaald en men van zekere zijde van hem verlangt, dat hij met zijn stijve beenen als een rappe vurige hengst door brandende hoepels zal sprin gen, is het, dunkt mij, wel noodig, dat men, van ge praat in de ruimte afziende, eerst nauwkeurig nagaat, wat de Zondagswet inhoudt en daarna in gemoede over weegt, in hoeverre die inhoud in de practijk aanvaardbaar Met deze woorden heeft een man van bijzonder gezag op legislatief gebied, mr. J. P. Fockema An^reae, oud burgemeester van Utrecht en oud-commissaris der Konin gin in Groningen, zich door middel van het Utrechtsch Dagblad gemengd in den strijd om en over de .Zon dagswet. De „zekere zijde", die verlangt dat deze stok oude rossinant, deze paarden- mummie nog door brandende hoepels zal springen, is nie mand anders dan... onze re geering, met name onze mi nister van Binnenlandsche Zaken. Mr. Fockema An- dreae herinnert er aan, hoe reeds 54 jaar geleden de toen malige regeering, een nieuw ontwerp-Zondagswet indie nende, over de geldende wet schreef: „Een wet, alleen in naam bestaande, doch feite lijk algemeen veroordeeld en buiten toepassing gelaten", en hoe een dozijn jaren later mr. Patijn in zijn proefschrift oordeelde: „De onbruikbaar heid dezer wet is zoo alge meen erkend, dat ze haast niet meer wordt toegepast". Maar nu, ongeveer een halve eeuw later, worden er straf- 1 processen over dit malle, en onwaarachtige stuk wetge ving gevoerd en eischt de re geering haar toepassing, al thans op enkele punten. Maar juist dit laatste maakt het geval zoo ergerlijk. LANDBOUWERS BE. LEEDIGD. Het orgaan van den Ned. Tuindersbond wijst op een te genstrijdigheid, welke vol gens het blad bestaat tus- schen twee officiccle persbe richten over de boonendistri butie. ln het eerste bericht, d.d. 2 Januari jl. wordt door den minister het vermoeden uitgesproken dat er voorra den door de producenten van peulvruchten worden vastge houden, in de hoop op hooge- re prijzen; de minister ge waagt zelfs van een „zoo noo dig ingrijpenden maatregel". In het tweede bericht, dat 7 dagen later, d.d. 9 Jan. ver scheen, „heeft de minister tot zijn voldoening geconsta teerd, dat vooral in de laat ste weken deze producten in voldoende mate bij de provin ciale voedselcommissarisscn zijn ingeleverd, hetgeen ten deele te danken is aan de gunstige weersomstandighe den, die het dorschcn bevor derd hebben en aan het feit, dat de .telers gevolg hebben gegeven aan de onlangs (7 dagen geleden - Red.) door den minister gedane oproep en hun volle medewerking heb ben verleend"» Het blad schrijft nu: Ieder onbevooroordeelde le zer zal onmiddellijk het ver schil in geestesgesteldheid der beide persberichten zijn opge vallen. Wij vragen ons echter af, waarom het noodig is een deel van de agrarische bevol king onnoodig te prikkelen door het publiceeren van een persbericht, waarvan luttele dagen later blijkt, dat de in houd op een volkomen foutie ve basis berust en vermoe dens, daarin tot uiting ge bracht, van alle grond ont bloot blijken te zijn. En bij dit al vraagt men zich af welke „adviseurs" hier voor den mi nister aan het werk zijn ge weest. Onzerzijds, aldus het or gaan. nog de opmerking, dat derfelijke tegenstrijdige pers berichten moeilijk kunnen bij dragen tot het tot stand bren gen van een loyale samenwer king in het algemeen belang, van het agrarisch deel der be volking met de diverse re- geeringsinstanties, alsmede tot het versterken van het vertrouwen in de regeering zelf. DE AUTOMOBILIST HOOPT. „De Auto", het officieele or gaan van de K.N.A.C., besluit een artikel over de voorberei ding der benzinedistributie aldus: Het ligt voor de hand dat de automobilist de verwach ting koestert, dat die gedwon gen restrictie (n.1. de even- tueele beperking van benzi- negebruik bij rantsoeneering), ook tot uiting zal komen in een verlaging van de motor rijtuigenbelasting, welke im mers ook gebaseerd is op een normaal gebruik, dat men van zijn auto maakt. Het is nu nog tijd om ook dit voor den automobilist zoo gewich tige onderdeel van de ge dwongen vermindering van het brandstofverbruik, uit bil lijkheidsoverwegingen onder de oogen te zien. „VOOR DE GELEGENHEID GEFANTASEERD." Het Handelsblad over de torpedeering van de „Arcnds- kerk": Vernietiging van schip en lading, inplaats van opbren ging naar een haven waar een bevoegde prijsrechter over de prijsmaking uitspraak zou moeten doen, is natuur lijk van speciaal belang voor oorlogvoerende mogendheden die zooals Duitschland, niet over verspreide maritieme steunpunten zooals Enge land beschikken. Het vol kenrecht erkent dan ook, maar als uitzondering, dé vernietiging in sommige ge vallen. Maar dan toch alléén wanneer meer dan de helft van de lading contrabande is. Het spreekt vanzelf dat daar bij niet aan een zuiver wille keurige bepaling van het be grip contrabande is gedacht. Maar in het geval van de „Arendskerk" is de „rechts grond" blijkbaar zuiver en al leen juist in zulke eenzijdige willekeur gevonden, of beter, voor de gelegenheid gefanta seerd. van Finland begonnen. Er is thans geen sprake van het zich meester maken van ba ses voor de luchtmacht of de vloot, doch van een holsjewisccren van het land in al zijn geledingen. De dag, waarop Kussincn de macht in Finland in handen zou krijgen, zou het Finsche volk in slavernij vervallen en zou het bolsjewisme de grenzen van Scan dinavië naderen. In Rusland niets over van den geest van revolutie. Vervolgens nam de hoofdredacteur van het blad Social Demokraten, Hoeglund, het woord. Hij zcide, dat de FinschRussische oorlog de meest beschamende van den laat- stcn tijd is. Het bolsjewiseeren van Finland zou de veroordeeling van een democratisch land bcteekenen en het overleveren aan den staat van barbarij. In Rusland is niets over gebleven van den geest van deVovolutie, het bolsjewisme brengt het Oostersche despo tisme mee. Het Tsaristische regiem van Bobri- kof in Finland was een idylle verge leken bij wat Finland te wachten staat bij een overwinning van het Roode Leger. In Finland speelt zich een vreeselijk treurspel af. Spreker bewees met de tekst in de hand, dat Stalin handelt in tegenspraak met Lenin, die in 1901 heeft geschreven, dat Rusland zoover in slavernij was gevallen, dat het andere volken wilde onderwerpen. Stalin handelt ook in tegenspraak met Karl Marx, die heeft gezegd, dat een volk, dat andere volken onderdrukt, zelf niet vrij kan zijn. Het bolsjewisme, zoo zcide Hoeglund ver der, zal tenslotte onder het gewicht van zijn eigen leugens ineenstorten. De Zweedsch—Russische spanning. Sprekende over de uitwisseling van de no ta's tusschen Zweden en de Sovjet-Unie zeide Hoeglund, dat de Sovjet-Unie thans een vol komen moreele neutraliteit van Zweden kan eischen. De Russen leveren het bewijs van een buitengewone naieviteit. Zij meenen, dat een vrij Zweden zou kunnen bestaan naast een gebolsje wiseerd Finland, met Russische ba ses op de Aaland eilanden en Russi sche onderzeeërs in de Botnische golf. Spreker verzocht dringend Finland mo reel, materieel, financieel en humanitair te helpen. Finland strijdt niet voor eigen zaak alleen, dóch ook voor de Westcrschc bescha ving. Zoowel Sandler als Hoeglund werden door de druk bezochte vergadering luide toege juicht. Geachte Redacteur, Gaarne wil ik een paar woorden aan mijn vriend D. Hin richten, op zijn uit voerig stuk in Uw blad van 16 Jan. Ik zou alléén willen zeggen: Beste vriend Hin, prolifeer een ruimer gezichtskring in te ne men, voedt Uw gemoed niet met gifgasgra- naatjes, die in andere fabrieken worden gereedgemaakt. Ik ken U en ook die vele anderen, flinke eerlijke boeren, alle ken nissen en ik durf zeggen in wezen „ook vrienden van mij". Voedt niet in Uw goede bedoelingen die personenstrijd (of haai?) die „enkelen" op Texel zoo gaarne „in liet; leven" houden. Tot hun schade zelfs, doch jammerlijk genoeg „tot zoo groote schade van 't algemeen". Voor Uw persoon betreur ik het, niet elk is opgewassen „voor den strijd" zonder ba jonetten, ..de strijd" voor eerlijke, optimis tische, neen zelfs idealistische toekomst gebeurtenissen in allerlei vormen. Hierbij kon ik 't laten, de rest zou maar herkau wen zijn. Dit nog als feit: Een onzer eerlijkste, be zonken boeren zei mij Maandag: ..Als U geen actie voor beter wolprijs begonnen waart, had de regeering*nooit de wol ge vorderd en wij wel méér dan f 1.50 gekre gen (misschien meer dan f 2 hoorde ik zelfs) I). Hin, die beste man draagt ook uw familienaam. Zoo wordt do goe-gomeénte voorgepraat en 't is m.i. een antwoord op heel uw betoog. Ten tweede: U ziet zeker „gevaar" dat ik Minister van Landbouw zal worden? Welnu, 2 keer zocht men mij om als „aanvullings"-materiaal op de boe- renlijst Braat, Vervoorn te dienen! Niet één Texelaar is 't bij mijn weten gebeurd, vriend Hin. Negen dagen sprak ik op alle markten voor de boerenbclangcn „in de openlucht!" Die 9 dagen behooren tot de schoonste van een menschcnlevcn. Tot slot vriend Hin, en alle andere Texel- sche vrienden, ('t wordt te lang), dié ver gadering met 1 toehoorder ging niet op. U bent en was zelf enthousiast voor samen werking, heel Texel één polderlfcliaam, welk een ideaal! Welk een enorm voor deel! Wat een geldverspilling gebeurt er nu. Verpeet niet dat er belanghebbenden zijn hij voortduren van dezen toestand! Eelman bewandelt Koninklijke wegen. Stuurde alle polderbestuurders met Kerst mis een gedrukte uitnoodiging thuis om 3 Jan. openhaar te vergaderen en u weet de afloop niet?! Luister dan: „De Dertig Pol ders", die natuurlijk de zaak alléén in handen heeft, riep alles bij elkaar, heel Texel in geheime vergadering, vliegens vlug op 30 Dec. 1939. alle waterschappen. Ik zat in Den Haag!! Bedreigde, maakte rapporten, voelde de nederlaag aankomen, d.w.z. dat bij oen openbare, geestdrifti.ee vergadering 't onderzoek absoluut aange nomen zou worden, was te voorzien. Voor al omdat onze hoogste mannen in Den Haag dit onderzoek steunden en op korten termijn aanboden. (Versta goed. 't onder zoek zonder meer!) „De 30 polders" had ge drukte circulaires gereed, wist de voorstan ders voor onderzoek op welke manier dan ook te bewegen, „allen" zonder uitzon dering de besturen vriendeliik te berich ten, gelijkluidend dat 't te duur was. e;iz. Dat ze niet op de vergadering kwamen, ta bleau! Ze haddon 't rapport ook al klaar. Th de geheime kamer is in g e- h e i m e vergadering on e"vel al heel waf uitgebroed. 25 iaar heb ik dat meebe leefd. toch zal eAns 't Idealisme zegevieren over 't conservatisme, dat nu nog op Texel gevonden wordt. SIJBR. C. EELMAN.

Schager Courant | 1940 | | pagina 7