Grootste Röntgen-installatie ter wereld Deze week Elfsteden tocht? Strenge censuur Beneden is 't beter dan boven! Koude=record van 1891 geslagen De spanning in de tweede Januariweek Noordhollaod kan weer schaatsenrijden Zwendel met advertenties Telegraaf- en telefoon verkeer met schepen De Paus wacht op gunstige gelegenheid g Duitschland en de neutralen MEN HOOPT Er moet heel wat sneeuw ge- ruimd De voortdurende sneeuwval wordt een ernstige belemmering voor den Elfsteden tocht. Zaterdag was men op de hoofdroute druk bezig, de sneeuw te ruimen en de baan in orde te brengen. De verwachting was, dat er Zondag druk gereden Zou worden, maar toen brachten de Zaterdagnacht en Zondag morgen zooveel nieuwe sneeuw, dat alle ba nen weer vol lagen, zoodat men Zondag bijna geen schaatsenrijder zag. Onder deze omstandigheden viel er voor het centrale bestuur van de Frieschc Elf steden vereeniging gistermorgen nog niet te beslissen, wanneer de tocht gereden kon worden. Van de meeste centrale posten wa ren in'don loop van dit weekeinde goede berichten binnengekomen. Het ijs schijnt nu betrouwbaar, maar aangezien de sneeuwval het er op uittrekken veel moeilijker maakt en het dus voor de controleurs in de elf steden haast niet doenlijk is om op korten termijn zich te orienteeren omtrent het hun toegewezen haangedeelte, heeft het cen trale bestuur den burgemeesters van de elf steden en van de veertien plattelandsge meenten, waardoor de Elfstedentocht loopt, telegrafisch verzocht, per omgaande mede te deelen, hoe de ijsbaan in hun gemeente is, speciaal ook wat betreft het sneeuwbe- zwaar. Men hoopt, dat deze inlichtingen zoodanig zijn, dat in den loop van deze week de tocht gereden zal kun nen worden. Op welken dag de Elfstedentocht gehou den kan worden, valt nog niet te zeggen. De veertien plattelandsgemeenten hebben te zamen ongev. tweehonderd kilometer baan te verzorgen, d.i. gemiddeld per gemeente vijftien kilometer en op vele plaatsen moet de sneeuw niet slechts geveegd, maar met schoppen en mechanische middelen wegge werkt worden. Daarom is er nu nog niets definitiefs te melden. OP DE BERICHTEN DER BUI- TENLANDSCHE CORRESPON DENTEN IN NEDERLAND. Naar wij vernemen heeft de chef van den Regeeringspersdienst een circulaire aan de correspondenten van buitenlandsche bladen in ons land gezonden, waarin wordt medege deeld, dat onverminderd de bepalingen ten aanzien van de toegelaten talen en van ge heimschrift, niet voor verzending zijn toe gelaten: Mededcelingen, plannen, vermoe dens. geruchten, enz. over de Neder- landsche defensie. Mededeelingen, enz., welke gevaar kunnen opleveren voor de handha ving van Nederlands onzijdigheid, dan wel omtrent deze onzijdigheid twijfel kunnen opwekken. Mededeelingen enz., welke in het buitenland vijandige gevoelens ten opzichte van Nederland kunnen op wekken. Mededeelingen, enz., welke beleedigend zijn voor een met Nederland bevriende mo gendheid. Mededeelingen over daden, maatregelen en plannen van de Nederlandschc regeering, dan wel van een andere mogendheid jegens Nederland, wanneer deze niet vanwege de Nederlandsche regcering officieel zijn beves tigd. Het bovengrondsche werk aan den Maastunnel door de vorst vertraagd. De aanhoudende vorst maakt, dat de voortgang der werkzaamheden aan den bouw van de Maastunnel in do afgeloopen maand belangrijk is gestagneerd. Alleen daar waar de tunnel gesloten is en diep onder den grond in een constante tem peratuur kan worden gewerkt, loopt de ar beid door, In hoofdzaak is dit wel het ge val op den rechter oever in den gesloten Jandtunnel, die nabij het portaal van een houten afsluiting is voorzien en waarin ten opzichte van buiten een behoorlijk zachte atmosfeer aanwezig is. De tegelbekleeding gaat daar normaal door en ook de hekken voor de inspectiepaden zijn daar reeds groo- tendeels gemonteerd. Bestand tenen geweldigen grond druk. Nabij het ventilatiegebouw is men bezig den wand van het ventilatiegebouw, die de afscheiding tusschen de landtunnei en het gedeelte tunnel in het ventilatiegebouw vormde, weg te breken. Men zal zich her inneren. dat deze wand hol is uitgevoerd om het breekwerk niet al te bezwaarlijk te maken, zij moest echter sterk genoeg zijn om den geweldigen gronddruk, die tijdens het „afzinken" van het ventilatiegebouw op dezen wand komt te drukken, weerstand te bieden. Men is begonnen in de grootc ma chinekamer verschillende loopkranen te monteeren, die noodig zijn voor hot op zijn plaats brengen der zestien schroefventilato- ren voor het ventilatiesysteem aan den rechter oever. Voordat de vorst en daarme de de ijsgang op de rivier zoodanige vor men hadden aangenomen, dat varen op de rivier onmogelijk was, is het gelukt verre weg het grootste gedeelte van de hulpwerk tuigen en machines, welke noodig zijn voor het zinken in de rivier, weg te nemen van het eerste reeds gezonken stuk en te bren gen naar het tweede, tot zinken gereedlig gende stuk in de Waalhaven. Met bijna drie graden. Gistermorgen om 9.30 uur heeft men op den toren van de filiaal-inrichting te Amsterdam van het K.N.M.I. op een hoogte van 22 meter een laagste temperatuur van 16.2 gr. vorst waar genomen. Het record van 1 Jan. 1891 is, naar het Hsbl. meldt, hiermede met bijna 3 gr. geslagen. Vragen van den heer de Visser. I-Ict lid der Tweede Kamer, de heer de Visser, heeft aan de ministers van Buiten landsche Zaken, van Defensie en van Justi tie de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is de regeering bereid de kamer in te lichten omtrent de oorzaken die hebben ge leid tot den gespannen toestand in de twee de week van Januari en mede te deelen, om welke reden toen is besloten tot het voorloo- pig niet meer verleencn van periodieke ver loven aan militairen? 2. Is het waar, dat in Nederland vertoe vende Engelsche en Fransche journalisten berichten hebben verbreid waarin de voor stelling werd gewekt als zou er sprake zijn van een gezamenlijk militair optreden van België en Nederland en steunen deze berichten op eventueele maatregelen, door de regecring genomen? 3. Indien het laatste deel der voorgaande vraag ontkennend moet worden beantwoord heeft de regcering dan overwogen, of het noodig is, tegen dergelijke berichtgeving van in Nederland vertoevende buitenland sche journalisten afdoende' maatregelen te treffen? 4. Heeft de regeering mede de wcnsche- lijkheid overwogen van het geven, ter ge ruststelling van het Nederlandsche volk van volledige openbaarheid omtrent de be trekkingen die er onder de huidige interna tionale verhoudingen tusschen België en Nederland bestaan? 5. Indien de vragen 3 en 4 in bevestigen den zin moeten worden beantwoord, was is dan het resultaat van die overwegir-- Banen sneeuwvrij gemaakt. De IJsbond Hollands Noorderkwartier deelt mede, dat op de Gouwzee tusschen Monnikendam en Marken voor schaatsenrij ders twee banen sneeuwvrij zijn gemaakt. Ook voor auto's zijn twee banen aangelegd. De ijsbanen over Zunderdorp, Broek in Waterland, via de Broeker Vaart en Mon nikendam zijn sneeuwvrij gemaakt en voor schaatsenrijders geopend. Ook de banen van Monnikendam naar Edam en van Edain naar Oost huizen en van Oosthuizen in de richting Hoorn zijn sneeuwvrij gemaakt. Thans twaalf verdachten in de Amsterdamsche affaire. De centrale recherche, die langen tijd bezig is geweest mot het onderzoek in de zaken van Cats Uitgeversmaatschappij te Amsterdam, welke een periodiek uitgeeft en voorts de advertentie-acquisitie van een an der orgaan verzorgt, heeft gisteren de twaalfde verdachte in deze zaak, S. L. C„ aangehouden. Deze is de ecnige commissaris in de N.V., welke deze uitgeversmaatschappij beheert. De andere verdachten zijn allen adverten tie-reizigers, die voor deze zaak hebben ge werkt. Men sloot contracten af voor het „Alg. Politieweckblad" en „De Joodsche Middenstander" S. L. C. intimideerde de adspirant-adver- teerders bijv.< met do woorden: „Als U niet in het „Politieweckblad" adverteert, krijgt U last met de politie" of: „Als U niet in „De Joodsche Middenstander" adverteert, zal ik iedereen vertellen, dat U anti-semiet bent", enz. Oproep tot Wit-Russen id Amerika Om tegen de Sovjets te strijden. De beroemde vlieger uit den vorigen oor log, Boris Sergeviesky, heeft de vorming van een wit-Russisch leger voorgesteld om de Sovjets in Finland te bestrijden. Serge vies ky deed het voorstel tijdens een anti-com munistische betooging, en wekte de in de Vereenigde Staten wonende Wit-Russen. wier aantal geraamd wordt op 60.000, op, de sinds 22 jaren verbeide gelegenheid aan te grijpen om het bolsjewisme te bestrijden. Schorsing voor Nederlandsche schepen opgeheven. De Staatscourant bevat een alge- meene bekendmaking (no. 19) van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, waarbij wordt bepaald, dat de Telegraaf- en Telefoonregeling van den Oppelbevelhebber niet geldt voor schepen, waar ook zich bevin dende binnen de territoriale wate ren des Rijks, noch voor de Neder landsche schepen, waar ook zich be vindende buiten die territoriale wa teren. Voor deze schepen stelt de opperbevelheb ber o.m. de volgende regelen vast: Behoudens het bepaalde in de navolgende artikelen verleent het militair gezag, voor zoover het niet nader anders zal beslissen, ontheffing van de schorsing van het ver keer door middel van radiotelegrafen en -telefoon, al dan niet voor het openbaar ver keer bestemd, en van de schorsing van het gebruik van de inrichtingen in art. 3 ter van de telegraaf- en telefoonwet 1904. Geen ontheffing van de telegraaf- en tele foonregeling wordt verleend, voor zoover bet militair gezag niet nader anders zal beslis sen, voor wat betreft de telegrafische en te lefonische uitzending vanaf schepen bin nen de territoriale wateren. Voor wat betreft de telegrafische en tele fonische uitzending vanaf schepen buiten de territoriale wateren, alsmede voor wat be treft de telegrafische en telefonische ont vangst. aan boord van schepen, waar ook zich bevindende, wordt, voor zoover het mi litair gezag niet nader anders zal beslissen, geen ontheffing verleend vpor: telegrammen, gesteld in geheimschrift; te legrammen en telefoongesprekken zonder inhoud; telegrammen of gesprekken in een andere taal dan Nedcrlandsch, Duitsch En- gelsch of Fransch; telegrammen, welke ge heel of gedeeltelijk zijn gesteld in cijfer- en lettergroepen zonder geheime beteekenis; te legrammen, bij welker aanbieding niet wor den opgegeven de volledige naam en het adres van den afzender; telegrammen en te lefoongesprekken, welker inhoud in strijd moet worden geacht met de belangen van den staat of de openbare orde. Deze regeling treedt in werking op 1 Fe bruari 1940. HET VREDESVERLANGEN TEN VATICANE. Ward Price door den H. Vader ontvangen. Ward Price, de speciale correspondent van de „Daily Mail" is door den Paus in audiëntie ontvangen. Price maakt in een artikel melding van een verklaring over de houding van het Vaticaan ten aanzien van de mogelijkheid eener vredesbemidde ling en zegt daarin deze verklaring uit de meest gezaghebbende bron te -hebben ge kregen. De Paus, aldus Ward Price, is zeer bewogen door de verwoestingen in Po len en Finland en de dagelijksche rampen op zee. Hij is steeds bereid van een gun stige gelegenheid gebruik te maken om een verzoeningsactie, gebaseerd op een rechtvaardigen vrede, te ondernemen. Voor het oogenblik zou slechts een Inleidende arbeid mogelijk zijn, welke een kalmeeren den invloed zou moeten uitoefe nen. Daardoor alleen zou een duurzame rege ling bereikt kunnen worden. De onderhan delaars moeten niet de fout van hun voor gangers van 1918 maken, dië geen rekening met den raad van het Vaticaan hielden, 's Pausen hoop op de mogelijkheid van eep verzoeningsactie wordt verstrekt door de politiek van Roosevelt die een persoonlijk vertegenwoordiger bij den Paus benoemd heeft. Ward Price voegt hieraan toe, dat de Paus bij den tegenwoordigen stand van zaken een bemiddelling niet mogelijk acht. Hij zou echter bereid zijn een bemidde- lingstaak te aanvaarden, wanneer de gele genheid zich zou voordoen. Sneeuw over Europa In Roemenië twee meter hoog. In alle deelen van Europa heeft het de laatste dagen hevig gesneeuwd, terwijl de koude onverminderd blijft voortduren. In Zuid-Zweden zijn de sneeuwstormen nog in hevigheid toegenomen. Voor de Zwccdsche kusten liggen verscheidene sche pen in het ijs vast. De sneeuwjachten, die in Denemarken aanvankelijk alleen boven Jutland woedden, hebben zich thans tot het geheele land uit gebreid. Jutland ligt diep onder de sneeuw. In een der noordelijke districten is men er ondanks alle maatregelen niet in geslaagd, een voldoende verbinding tot stand te bren gen. In verschillende deelen Van Roemenië, in het bijzonder in de Karpathen en in het noorden des lands, hebben gisteren weder sneeuwstormen gewoed, die vooral in 'het N.O. van Roemenië gepaard gingen met een sterk toenemende koudegolf. Het spoorweg verkeer moest op sommige plaatsen worden onderbroken. In de Boekwina ligt de sneeuw tot twee meter hoog. Twee menschen zijn om het leven gekomen. WERKT MET SPANNING VAN 1.200.000 VOLT. HOOFDZAKELIJK BESTEMD VOOR KANKERONDERZOEK en -BESTRIJ DING. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) BERLIJN. Hamburg kan zich er thans op be roemen, dat het de grootste Röntgen- therapié-inrichting ter wereld bezit, ter bestrijding van den kanker. Zij werkt met een spanning van een mil- lioen volt en werd te Berlijn vervaar digd. Er bestonden te Hamburg reedslang plan nen voor een groote Rontgen-therapie-inrich- ting, ter bestrijding en bestudeering van den kanker en kankerverschijnselen. De groo te beteekenis ontleent de thans gereed ge komen apparatuur aan het. feit, 'dat zij in continubedrijf een onveranderlijke spanning van een millioen volt kan bereiken, waar bij stroomen in de Röntgenbuizen kunnen optreden tot vijf milliampère. Daarbij dient nog te worden opgemerkt, dat zij geen sto ring te weeg brengt in de radio-ontvangst. Een zeven meter hooge transforma tor, op het gewone kabelnet Alle passagiers van de Orazio gered Enkele machinisten omgekomen. Ook Nederlanders aan boord. NEDERLANDERS KRUIPEN DOOR HET OOG VAN EEN NAALD. Omtrent den brand op het Italiaanschc mailschip Orazio, dat, zooals wij gisteren reeds berichten, op 60 mijl van Barcelona buiten de Fransche haven Toulon in vlam men gehuld was, zijn nog de volgende bij zonderheden bekend geworden: Alle passagiers schijnen gered te zijn. Het waren er 417. Nog enkele machinisten wor den vermist De passagiers waren voor het óvergroote deel emigranten uit Duitschland. Ook bevond zich o.a. de Italiaansche gezant in een der Zuid Amerikaansche republieken aan boord; het mailschip moe.t als verloren beschouwd worden. Hot mat 11.600 ton. Ook Nederlanders aan boord. De Nederlandsche passagiers van de Ora zio de heeren J. W. Garschagen en Gcorgc Witmondt, beiden uit Amsterdam, zijn ge red. Zij bevinden zich beiden aan boord van de „Conté Vianchamano", welk schip heden ochtend te Genua wordt verwacht. Eenige landgenooten kunnen van geluk spreken, n.1. mevrouw Donkersloot, de echt- genoote van prof. dr. N. A. Donkersloot en mevrouw Spek, die passage op de Orazio hadden geboekt, doch na één nacht verblijf aan boord van het schip, dit voor het ver trek van Genua hadden verlaten en daar zijn achtergebleven. Er was zelfs geen tijd meer de grootc bagage der dames te ont schepen, zoodat deze is verloren gegaan. Ook de familie Benno Frank uit Doetin- chem is door het oog van een naald gekro pen. Door onvoorziene omstandigheden kon deze de reis naar Zuid Amerika niet met de Orazio maken. Zij was gedwongen voor liet eerstvolgende schip te Genua achter te blij ven. Door een ontploffing. Een der geredde officieren heeft verteld, dat Zondagmorgen tegen 7 uur een hevige ontploffing het schip deed schudden. In kor ten tijd stond het vaartuig in vlammen. Er ontstond geen paniek en de passagiers na men ordelijk in de sloepen plaats. HET KAPITOOL EERT SENATOR BORAH. Het Kapitool heeft gisteren de laatste eer bewezen aan Senator Borah, die 33 jaar lang den staat ïdaho heeft vertegenwoordigd. De plechtigheid, die in de zittingszaal plaats vond, werd bijgewoond door president Roose velt, de leden van het hooggerechtshof, het parlement en het diplomatieke corps. Het stoffelijk overschot werd gisteravond naar den staat Idaho overgebracht De zeven nieter hooge transformator in de Röntgen-installatie te Hamburg. sloten, levert een spanning van 100.000 volt, welke door een systeem van hoogspanningscondensators enz. in zes phasen tot het twaalfvoudige kan worden opgevoerd. Het effect der bestralingen ver- beterd. Hierdoor wordt een aanmerkelijke verbe* tering bereikt in het effect der bestralingen. Het groote nut van deze nieuwe inrichting blijkt wel het beste hieruit, dat men, om met radium een gelijk effect te bereiken, niet minder dan 10 kilogram radium zou noodig hebben. De kosten daarvan zouden indien men er in kon slagen, een zoo reusachtige hoeveelheid bijeen te krijgen ongeveer een milliard rijksmark bedragen, d.w.z. enkele duizenden - malen zooveel als deze geheele inrichting. Deze laatste zal worden onderge bracht in een speciaal hijgebouw van het Röntgeninstituut, dat deel 'uitmaakt van het Barmbecker Ziekenhuis te Hamburg. De ei genlijke bestralingsinrichting ligt vier meter onder den grond. Ter vergelijking diene nog, dat men in Duitschland voor medische doel einden wel reeds 600.000 volt en in Amerika 800.000 volt heeft toegepast; doch het millioen volt is nog nooit bereikt of overschreden op dit terrein, zoodat de thans te Hamburg haar voltooiing naderende installatie, welke met 1.200.000 volt kan werken, de grootste ter we reld is. HET DERDE RIJK WIL HEN NOCH OPEN LIJK, NOCH VERKAPT IN 'T VERDERP STORTEN, ALDUS DE DIPLO. De Zaterdagavond door den Britschen mi nister van marine, Churchill, gehouden ra diorede, wordt door de Deutsche Diploma tisch Politische Korrespondenz beoordeeld als „een ondubbelzinnige poging, de neu tralen met alle middelen aan de zijde van Engeland in den oorlog te brengen." De Diplo schrijft o.a.: De Engelsche poging, nog andere landen voor zich in dezen oorlog te betrekken, is tot dusver nog nauwelijks met zoo groote duidelijkheid in het licht getreden als de laatste dagen. Eerst werden van Engelsche zijde, in nauwe samenwerking met Fran sche propagandabüreaux, stelselmatig fan tastische berichten uitgestrooid, die tot doel hadden de buiten het conflict staande lan den te verontrusten. Op dezen goed gemestcn grond moest eeni ge dagen later de rede van Churchill haar vruchten dragen. De suggestieve werking van de „canards" der vorige dagen achtte Churchill blijkbaar zoo sterk, dat hij aannam, dat sprookjes van de „verontruste Balkan- en Donauvolkeren en de vrees van het Noorden voor een Duit- schen aanval" door aan den oorlog niet- deelhebbende landen geloofd zou worden. Daar elkeen weet, dat Duitschland het tegendeel wenscht, n.1. de neu tralen noch openlijk, noch verkapt bij dezen oorlog te betrekken, kun nen, aldus de Diplo, de uiteenzettin gen van Churchill slechts beschouwd worden als teeken van naïviteit of verlegenheid, in elk geval echter als teeken van kwade voornemens. Elk een moet heden weten, dat het in de Engelsche politiek geen groote stap is tusschen praten over het goede en dwanguitoefening. Duitschland echter, zoo besluit het or gaan, daar kan de wereld zeker van zijn, zal heel zorgvuldig letten, reeds om rede nen van eigen veiligheid, op dit weerzin wekkende spel, vreemden voor zijn doelein den in het verderf te storten. Circus artiste verongelukt Stalen mast brak doormidden. De artiste Camilla Mayer is tijdens een voorstelling in de Deutschland Halle te Ber lijn doodelijk verongelukt, toen een twintig meter hooge stalen mast doormidden brak en zij op den houten rand van de manege neerviel. Kort daarop is zij in het ziekenhuis overleden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6