HET ROODE KRUIS DOET BEROEP OP U. EEN Kasteel Vandaag gladde wegen! Duitsche duikbooten bij West-Indië? S0.S, op Terschelling in vlammen Onze dijken en het kruiende ijs Dc bietenprijzen in Noordholland Marktberichten Men schrijft ons: In deze tijden,- nu om ons heen het poord alom aan het dreunend geschut ls, richt het Nederland- E:he Roode Kruis zich >t allen om steun in e vervulling van zijn fereerste taak: Onder leiding van len Militairen Genees- tuhdigen Dienst, hulp- rleening aan het ger. Verantwoordelijke en grootsche taak, die -eel geld eischt, doch die tot iederen prijs 'olvoerd moet worden. Het Nederlandsche Roode Kruis rekent ip de medewerking van eiken Nederlander. EXTRA NATIONALE ROODE KRUIS COLLECTE 27 JANUARI—3 FEBRUARI Tengevolge van de Mobilisatie der Weer- iinacht en de daarmede verband houdende mobilisatie van de geheele Roode Kruis organisatie, ten einde volkomen paraat te zijn wanneer het Roode Kruis geroepen Éou worden tot de vervulling van zijn taak waaronder de verzorging en de verpleging van alle militaire zieken en gewonden in het evacuatiegebied, is er een groote bres geschoten in de middelen van het Roode Kruis. Om deze bres. ontstaan door de bui- H. K. H. Prinses Juliana presideert de wekelijksche vergadering van het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis tengewone omstandigheden, te dichten en het Roode Kruis een dringend vereischie versterking der kasmiddelen te verschatfen wordt een NATIONALE ROODE KRUIS COLLECTE in de week van 27 Januari— 3 Februari 1910 georganiseerd, met dien verstande, dat in elke plaats in Nederland de collecte slechts op één dag plaats vindt. In vele honderden gemeenten In ons le.nd zullen in de wee!: van 27 Januari— 3 Februari de collecte-bussen rammelen. Duizenden collectanten, afgezanten van den goeden Samaritaan in zijn modernen verschijningsvorm, zullen een beroep op alle landgenooten doen. Het Roode Kruis zorgt ook voor Uw jongens Laat leder dan bedenken, dat het geheele collectebedrag ten slotte aan het daadwer kelijke Roode Kruis werk van de verpleging utt zieke en gewonde militairen m oorlogs tijd. van onze jongens, ook van Uwe broeders of vaders ->f echtge- nooten. ten goede komt. En aan de algeheele voorbereiding tot die enorme taak: opleiding van transport- en ver plegend personeel, or ganisatie en voorberei ding van de Inrichting enz. De kosten van den e'gen administratieven dienst van het Roede Kruis worden uit andere middelen bestreden. Koninklijk voorbeeld. Men heeft een prachtig voorbeeld, dat tot navolging noopt. In Hare hoeda nigheid van Voorzitster van het Ne derlandsche Roede Kruis brengt Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana met groote toewijding en nauwgezetheid het offer van Haar persoonlijken arbeid in dienst van het Roode Kru's. Daarnaast schenkt Zij tai van malen aanzienlijke sommen ten bate van dit werk. Naar de mate var. zijn of haar flnan- cieele draagkracht kan ieder dit hooge voorbeeld navolgen. Men kan. dit bij deze speciale gelegenheid der Extra Nationale Roode Kru:s ecllecte doem door zijn gave ln een collectebus te deponeeren. en ook door de giro-rekening van het Hoofdbe stuur. No. 22120, te bedenken. Amerika gaat strenger op luchtpost toezien Hoe Duitsche firma's in de V.S. hun landgenooten in het vader land van levensmiddelen voor zagen. Volgens een zoo juist ontvangen te legram wordt bij een nieuwe regeling van de Amerikaansche luchtpost verboden per vliegtuig artikelen of voorwerpen te zenden naar oorlog voerende landen, of naar neutrale landen, vanwaar de mail naar oor logvoerenden wordt doorgezonden. Een uitzondering is evenwel gemaakt voor copyright artikelen. Sedert het instellen van den trans- atlantischen Clipperdienst kon men bijna alles per vliegtuig verzenden, als men slechts het vastgestelde ta rief betaalde. Nederland en de levensmiddelen voor de Duitschers. De woordvoerder van het ministerie voor (économische oorlogvoering in Engeland heeft Volgens U.P verklaard, dat eenige Duitsche firma's in de Vereenigdc Staten bedragen Van ongeveer acht dollar plegen te verzame- ien, die zij dan per Amerikaansche mail naar haar vertegenwoordigers in Nederland over maken met de adressen van de Duitschers voor tyie dan hier de pakketten worden ge kocht. Ook heeft de woordvoerder de aandacht gevestigd op het bestaan van een exportor ganisatie de „Fortra", die zich speciaal met het verzenden van dergelijke pakketten of de tfaarvoor bestemde gelden belast. Deze organisatie heeft haar hoofdzetel in de kantoren van den Norddcutschen Lloyd te New York, waar zij zich na het begin van jden oorlog installeerde. De woordvoerder legde aan zijn toehoor ders een circulaire over die door do organisa tie wordt verspreid en waarin 'n beschrij ving wordt gegeven v. dergelijke pakketten. De inhoud van deze pakketten bestaat Volgens die circulaire uit: 2 kilo boter, 1 pond gebrande koffie. 1 pond Hollandsche kaas, 2 ons cacao, W2 ons gecondenseerde melk; 3 ons toiletzeep en ons waschzeep •Het hierboven beschreven pakket kost 8.50 en de „Fortra" garandeert de bezorging ervan in Duitschland. Telegramkostcn naar het neutrale land, waar alles wordt gekocht en Duitsche invoerrechten zijn bij dien prijs in begrepen. Volgens den woordvoerder van het ministe rie hadden de pakketten levensmiddelen, die ongeveer denzolfden prijs kostten, een wer kelijke waarde van 2. Motregen zal dalen... Het K.N.M.I. deelt mede: Tengevolge van de lichte motregen, welke vooral in het midden van het land wordt verwacht, zullen de we gen hier en daar opnieuw zeer glad worden. NOG STEEDS GEEN ELFSTEDENTOCHT. Men krijgt den indruk, dat van het steeds Uitstellen van den elfstedentocht wel afstel zal* komen. Het ijs Is nog steeds niet overal betrouwbaar, alle banen zijn bovendien nog pteeds niet gereed. Het ergste is echter, dat het weer niet meer „vast" is: bij elkpn dag. die we verder kwakkelen, wordt de kans. dat de traditio- Hcele tocht doorgang zal vinden, geringer. Maar natuurlijk* blijven de inschrijvers Sopen 1 De scheepvaart zal suizebollen De Amerkaansche dagbladen beroepen zich op „betrouwbare maritiemekringen" en voorspellen een aanval van Duitsche duikbooten op de vitale Britschc koopvaar- dijlijnen in West-Indië. Verklaard wordt, dat" drie Duitsche duik booten rondzwerven in de buurt van Tri- nidnd, bijgestaan' door eéri snel 5000 ton me tend, gewapend Dtiitsch mailschip, dat als voorraadschip dienst doet. Het plan zou zijn een bliksemsnellen slag toe te brengen aan de Britsche en Fransche schepen, die graan, levensmiddelen, en olie vervoeren. Amerikaansche autoriteiten verklaren, dat zij op de hoogte zijn van minstens enkele bij zonderheden van het plan. Gezegd wordt, dat binnen het kader van dit pian verschei dene Duitsche koopvaarder^ kortgeleden uit Zuid-Amerikaansche havens zijn uitgeloopen met brandstofvoorraden voor de duikboo ten. Touristen, die teruggekeerd zijn van Curacao, hebben medegedeeld, dat de Duit sche bewoners daar op de hoogte zijn van het plan en in particuliere gesprekken heb ben voorspeld, dat de neutrale en geallieer de scheepvaart zou „suizebollen" in de naaste toekomst. Wang vertrouwde Kau en Tau niet Beweerde vredesvoorwaarden met Japan verzinsels beweert hij. NU REEDS VERRAAD BIJ DE A.S. CENTRALE CHINEESCHE REGEE RING? Wang-tsjing-wei, het hoofd van de te vor men Centrale Chineesche regeering heeft de boweerde. vredesvoorwaarden, die in een Chineesch dagblad in Hongkong zijn gepu bliceerd, door zijn vroegere aanhangers Kuut- soengwoe en Tauhisjeng, een zuiver verzin sel genoemd, Die gepubliceerde vredesvoor waarden zijn grootelijks verschillend van de vredesformule, die door Japan en China is uitgewerkt in een geest van wederzijdscii vertrouwen en van verzoening met de toe komst van Oost Azië, met inbegrip van Ja pan en China, voor oogen. In een interview met vertegenwoor digers van de buitenlandsche pers heeft Wantsjingwei verklaard, dat de verdachte houding van Kaut- soengwoe en Tauhsisjeng in Novem ber j.1. zijn aandacht had getrokken, zoodat hij hun niet de gelegenheid heeft gegeven belangrijke conferen ties bij te wonen. Kau en Tau hebben klaarblijkelijk een particuliere for mule, die op 5 November door som- mige personen was uitgewerkt, ge stolen en daarvan mededeeling ge daan aan de Tsjocngkingrcgccring. Wnngtsjingwei betreurde 't, dat zijn beide vroegere handlangers bezweken^ zijn voor de verleiding, maar sprak de hoop uit, dat het verdwijnen van twijfelachtige elemen ten de vredesbeweging zou zuiveren en ver sterken in dit tijdsgewricht, nu vrede de eenige weg is om China te redden. Centrale regeering neemt ver plichtingen over. De tweede dag van de conferentie te Tsingtao bracht de mededeeling van Wang Tsjing Wei, dat tusschen hem en de Japan- neezen nog delicate onderhandelingen over de toekomstige ChineeschJapansche be trekkingen aan den gang zijn. Er konden nog geen bijzonderheden worden medege deeld. De conferentie nam verscheidene beslui ten, o.a.. dat de verdragen met buitenland sche mogendheden en wetten, welke uitge- NOORSCH SCHIP IN NOOD. Naar wij hedenochtend vernemen, verkeert een Noorsch schip achter Terschelling ln nood. Op het eiland werden S.O.S.-seinen ontvangen. De „Brandaris" van de N.- en Z.Holl. Redding Mij. is onmiddellijk ter as sistentie uitgevaren. Vanochtend vroeg is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in het kasteel „De Hoo ge Vuursche" nabij Baarn. De brandweren uit Baarn en Hil versum, welke laatste ln verband met den grooten omvang van den brand te hulp is geroepen, trachten het vuur te blusschen. Vanmorgen om half acht liet het zich eohter aanzien, dat het geheele kasteel in vlammen zal opgaan. Omtrent de oorzaak van dezen brand ver nemen wij, dat de directeur van het hotel, de heer J. P. Tolhuisen, vannacht omstreeks een uur een begin van brand in zijn slaap kamer heeft gehad. Daar hij zeer verkouden was, wilde hij. voordat hij ging slapen in- haleeren. Daarvoor gebruikte hij een elec- trisch keteltje, dat hij op zijn bed zette. Het schijnt dat de lieer T. in slaap is gevallen, waardoor het clectrischc keteltje, dat onder stroom stond, brand in zijn bed veroorzaak te. Door dit begin van brand werd hij wak ker. De heer Tolhuisen heeft daarop met veel water het vuur gedoofd en toen hij er zeker van meende te zijn, dat er geen verder ge vaar bestond aldus deelde hij ons van morgen mede begaf hij zich in een er naast gelegen kamer om daar te gaan sla pen. Vanmorgen om tien minuten voor zes werd hij wakker door een brandlucht. Hij opende de deur van de kamer, waar hij in het begin van den nacht had gelegen en daar was, ondanks het feit, dat hij alles goed met water had nat gemaakt, toch brand uitgebroken. Toen hij de deur open de. sloegen de vlammen hem tegemoet, zoo dat er van een blusschen ter plaatse geen sprake kon zijn. De lieer Tolhuisen wekte onmiddellijk het personeel en de gasten, die allen ongedeerd he gebouw konden verlaten. Eerstgenoem den hadden, nog tijd zich te kleeden en hun bezittingen bijeen te pakken, het personeel moest gedeeltelijk in nachtgewaad naar beneden vluchten en kon van zijn bezittin gen niets mee nomen. Daar de slootcn in do omgeving bevroren waren, duurde het eenigen tijd voordat ter gegeven kon worden. Het vuur kon in tusschen zijn vernielend werk voortzetten. De schade, welke deze brand heeft aan gericht, is zeer groot en zal waarschijnlijk een millioen gulden te boven gaan. gaan zijn van de tegenwoordige regccringen van Nanking, Peking en Tsjoengking, dooi de nieuwe centrale regeering zullen worden nageleefd. De troepen van dc tegenwoordi ge Peking- en Nankine-rogeering zullen door legerafdeelingen van de nieuwe centrale re geering worden vervangen. De grondwet zal zorgvuldig worden aangepast aan de thans geldende Chineesche grondwet. Tot dit doel zal een nationaal volkscongres worden bij eengeroepen. Verbouwers kunnen hem niet aanvaarden. Gistermiddag kwamen de bieten verbouwers uit Noord-Holland, geor ganiseerd in de Verceniging van Sul- kerbietverbouwers in Noord-Holland, in spoedvergadering in hotel „De Beurs" in Hoofddorp bijeen ter be spreking van den bietcnprijs-1940. Dc voorzitter, de heer A. Buurman uit Heemstede, zeide in zijn openingswoord, dat deze vergadering was uitgeschreven naar aanleiding van het bericht, dat de bietenprijs op f 12.50 was bepaald. Wij hadden^ van dc regeering een bietenprijs van f 13.75 of f 14 verwacht. Dit zou althans een belooning zijn geweest, die ecnigermate tegen dc stijging der algemecne onkosten opweegt. De regee ring is evenwel bezig de prijzen der levens behoeften te drukken. Daardoor komen dc boeren in de knel. Nemen de verbouwers met den prijs ge noegen. dan dreigt ons zonder twijfel het ge vaar, dat ook de prijzen van andere land bouwgewassen te laag worden gewaardeerd De voorzitter gaf hierop, aldus het Hsb., den talrijken aanwezigen gelegenheid tot gcdachtenwisseling. „Ir. Louwes weet het niet". De heer G. Kamper uit Haarlemmermeer maakte gewag van een door hem gevoen' gesprek met den regeeringscommissari» 11 Louwes. „Ik achtte", aldus spr. „den bleten prijs te laag. ir. Louwes niet. Ik zeide. da dc tegenwoordige bietenprijs niet evenredij is aan de hooge productiekosten. Teven; rocg ik den regeeringscommissaris hor Verloren, gaande van Oude- sluis, Noordzijde Grootesloot en Nieuwe Kanaal naar Schagcn een LINNEN ZAKJE MET ZILVERGELD. Tegen flinke belooning terug bezorgen bij K. BUIK Kz... Oudesluis. Terstond gevraagd: Een net dagmeisje, bij J. PASCHA Jr., Bakkerij, Barsingerhorn. Belgisch blad doet origineel voorstel Duitschers en Franschen moeten hun troepen van de grenzen van België en Nederland terugtrek* ken De „Metropolc" van Antwerpen, er aan herinnerend, dat zoowel Franschen en Engel- schcn als Duitschers aan anderen de schuld geven, gedwongen te zijn zooveel troepen aan de grenzen van België en Nederland te houden, zegt dat de oorlogsvoerenden hun goede trouw zouden kunnen bewijzen, zoo- als Griekenland en Italië dat deden, in de tweede helft van September, toen zij over een kwamen, hun troepen van de Albanee- sche grens terug te trekken, een maatregel, die tot dc bekende ontspanning leidde. Het blad geeft, volgens hot Hsb. aan de regeering te Den Maag en Brussel in overweging het vriend schappelijk verzoek te richten tot Berlijn en Parijs, het zelfde to doen als Italië en Griekenland deden. Zij zouden hun verdedigingsstellingen natuurlijk niet van de. normale be zetting behoeven te onthlootcn, alleen maar de groote troepenmassa's. die er overtollig liggen, weg te nemen, als een daad van loyale hoffelijkheid tegenover de thans, als tusschen twee enorme militaire tangen gegrepen neutralen. „In ieder geval", zoo eindigt het blad zijn hoofdartikel, „zou de stap gedaan kunnen worden. Degenen der twee tegenstanders of alle twee die zich bereid toonen zou. op een dergelijk voorstel in te gaan. zou daar mede tevens een tastbaar bewijs geven \an de werkelijke zuiverheid van zijn bedoelin gen en dat zou gerechtigd zijn vele prooa- ganda-argumenten tot zwijgen te brengen". Vrees voor herhaling van het rampjaar 1861 ongegrond. Autoriteiten van den Rijkswater staat hebben, aldus het HsbL, verze- kerd, dat vrees voor dijkbreuken en overstroomingen tengevolge van den ijstoestand in onze rivieren, onge grond is. Hét rampjaar van 1861, toen het krniende ijs de dijken op verschil lende plaatsen ondermijnde, zal zich, naar de omstandigheden zich thans laten aanzien, niet herhalen. De ijsbezetting heeft oen volkomen nor maal verloop gehad en op zichzelf is het kruien van het ijs en het oploopen van het water op bepaalde plaatsen, iets, dat onver brekelijk aan ijsgang verbonden is. Wat echter sinds 1SG1 wel zeer Is veranderd, is de toestand waarin do rivieren vorkeeren. Die is aanzienlijk beter geworden. De rivie ren zijn genormaliseerd en laatstelijk toe vallig juist voor dezen ijsgang, is dat ook met de Maas het geval geweest. De toestand is nu zoo, dat zich onder het ijsdek in alle rivieren een egaal stroombed bevindt, waar het water vrijwel ongehinderd door stroomt. SpioDnaqe-affaire 'n België Huiszoekingen en -arrestaties te Charleroi. Spelen Rexisten de hoofdrol? In verband met een snionnage-affaire in België, verneemt de N.R.Crt. dat op ver zoek van het militair parket de recherche •e Charleroi Woensdag in verschillende ge neenten van dit arrondissement huiszoe- cingen heeft gedaan en talrijke personen •pgeleid. Deze huiszoekingen en ondervra- ringen duurden tot gistermiddag. De mees je gearresteerden werden, in den loop van den dag weer in vrijheid gesteld, maar twee hunner bleven aangehouden. De eerste een 32-jarig ingenieur. Béro genaamd, die langen tijd aan het hoofd stond van de rexistische „gardisten" te Charleroi, zou zich aan «pionnage schuldig hebben maakt. Hij blijkt inlichtingen over de posi tie van de Fransche troepen, die bij de Bel eische grens gelegerd zijn. aan Duitsche uu< mderdanen te hebben overgemaakt, deze dacht de bietenproductie met 25 pet. De tweede persoon ia een 37-jarig Vlaamsch te kunnen vermeerderen. Ir Louwes meen- employé J. DeSmedt, die bekend heeft ge- de deze vermeerdering te kunnen verkrij «w-i» WIERINGERMEER WIERINGERWERF. SNEEUWRUIMEN IN DE MEER. Gistermorgen is men begonnen met het ruimen van de sneeuw in dc straten. Som mige straten liggen zoo vol dat geen auto zonder hindernis kan doorrijden. Dit werk geschiedt door dc vele werkloozcn, die we gens de sneeuwval staan ingeschreven. VELE DOODE VISSCHEN. Visschen is aan do orde van den dag ln de Wicringermeer. Velen ziet men dagelijks gewapend met bijl en schepnet dc woning crlaten, om elders in den polder een zoot je visch machtig te worden. Maar helaas, wat treft men aan? Geen levende visch, maar allemaal dood! Honderden haalt men zoo met het net uit de bijt. F.nkeie leven nog maar het loont do moeite niet meer om één dag te geven voor één maaltje. ZUPB ST. MAARTENSVLOTBRUG. HEVIGE AUTOBOTSING. Woensdagavond had alhier nabij de werf van den Rijkswaterstaat en hevige hotsing plaats tusschen 'n treilcr van de Firma Ko ning N.V. te Delft, in dienst bij Defensie, en oen trailer uit Groningen, welke rollen pa pier vervoerde ten behoeve van een courant uit Groningen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. het ongeval beperkte zich tot materiecle schade. Na eenig opohthoud kon de trailer van dc Firma Koning zijn weg vervolgen, terwijl de Groninger, waarvan de vooras geheel ontzet was. gisteravond nog niet was vertrokken. Door den Rijksvelwach- ter Overhand van 't Zand. werd proces-ver baal opgemaakt. De vermoedelijke oorzaak van dit ongeval was te wijten, dat de be stuurders de breedte van de wagons te licht hebben getaxeerd. SINT PANCRAS gen door den bietenverbouw op den zand grond uit te breiden." De voorzitter (bij Interruptie): Dan is ir Louwes niet geheel ter zake kundig, wan' op den zandgrond worden geen suikerbie ten. doch uitsluitend voederbieten ver bouwd." (Hilariteit). Na eenige discussie nam de vergarierinr op voorstel van den heer Barcndrccht met algemeene stemmen een motie aan. waarin zij zegt een bietenprijs van f 12.50 niet te kunnen aanvaarden. Het bestuur wordt uit- genoodigd om te bevorderen, dat de een trale landbouworganisaties en de hond van suikerfabrikanten de motie overnemen. ;evens van militairen aard, aan Bero te hebben verstrekt. Béro loochent echter al- e schuld. Beide gearresteerden zijn naar de revangenis te Brussel overgebracht en al- Jaar opgesloten. Te Charleroi verwacht men dat deze zaak een groote uitbreiding zal nemen. Volgens Havas heeft Béro talrijke reizen naar Duitschland gemaakt De leider van de rexisten, Degrelle, heeft naar aanleiding van deze zaak een brief gepubliceerd, waarin hij verklaart Béro uil de partij te hebben gejaagd en aan de poli tie te hebben aangewezen als verdacht. Noch Degrelle zelf, noch zijn partij hebben ooit in verbinding gestaan met DeSmet SECRETARIENIEUWS. De dienstplichtigen W. Keizer en K. Smit alhier hebben elk eenige dagen zakenverlof gekregen. Gevonden: alhier een grijze gebreide hee- renwant. Inl. ten gcm.huizc. Ook in deze gemeente zal hooivordering plaats hebben en wel bij J. Blceker, Jb. Blom, A. Booi, C. Booij en F. N. Spaan. De heer Jb. Blom ls aangewezen als taxateur. EIERVEILÏNG SCHAGEN. 25 Jan. Aangevoerd: 36.000 kipeieren f 3.90—5.20 per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILÏNG, 25 Jan. Aangevoerd: 20.000 kipeieren: 52—54 Kg. 4.55—37 Kg. 4—4.20. 5S-60 Kg. 1.10-130, 6163 Kg. 4.30-4.50. 64-67 Kg. 4.20-4.80. 68 —72 Kg. 4.80—5.30, 300 eendeieren 2.90-3, per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 25 Jan. Roode kool 4.60—0.30, gele kool 2-803.20 Decnsche witte kool 2.70—3.30. Aanvoer: 80.200 Kc. roode kool. 28.500 Kg. gele kool, 54.500 Kg. Deonsche witte kool. MEDF.MBLIK. 25 Jan. Uien 2.15—2.20. gele nep 0.75. grove uier t.90—1.95. drielingen 75-80 ct. ner 50 Kg. BROEK 01' I.ANGENDIJK. 26 Jan. Uien 430—4.90, grove uien 4.204.50, peen 2.502.90. kroten 2.60. roode kool 4.30- 5.10. gele koo] 3—3.20.. De veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE. 26 Jan. Peen 2.40—2.80, roode kool 4.70—5. witte kool 3.—. gele kool 3—3.20. De veiling duur voort. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ZONDAG 28 JANUARL Westerland. nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Evangelisatie. Schagerbrug, voorm. 10.15 en 's avonds 6.45 uur, de heer Oostende, van Amsterdam,

Schager Courant | 1940 | | pagina 3