IET SCHAAP DE ZWEVENDE VROUW „Eén,twee, drie-e... trekken mannen!" Ameland nog geïsoleerd Een nieuwe leus: „Eet meer schap envleesch" Spaarhuisdirccteur krijgt 2V2jaar Twee ton voor het kind Gun muziekiuteursricht op geluidfilms Zoo schalt de roep over het IJt- selmeer, als de ijsvlet van Urk vastraakt Men meldt uit Zwolle aan de N.R.Crt: Nu het IJsselmeer vol ijs is, Urk is geïsoleerd en een aantal schepen ingevroren, is de ijsvlet van de Ur- ker reddingsvereeniging Hulp en Steun opnieuw een onmisbare scha kel met den vasten wal geworden. De reddingsvereeniging is Urk zelf. Heel het eiland staat er als een man achter en als de ijsloopers van een tocht terugkeeren, loopt het dorp uit, om hen te begroeten en de laatste meters over het ijs in de vlet voort te sleepen. Het is ongelooflijk welk een arbeid deze groep mannen, tien in totaal op hun toch ten naar Lemmer, naar Kampen, of naar een ingevroren boot, verzetten. Over rotsen, door spleten... Wie hen één dag aan het werk heeft ge zien, begrijpt wat het zeggen wil in het barre winterweer er op uit te gaan, een boot van meer dan 1500 kg. zwaarte voort sleurend aan sterke zeelen, door sneeuwop- hoogingen en over ijsrotsen, door spleten, waaronder verraderlijk het water loert, over afstanden van soms 30 km. en meer. Voor dag en dauw trekken zij er op uit en zij komen soms op de plaats van bestem' ming aan, als de zon achter den horizon verdwijnt. En gedurende den dag gaan ze. soms zig zaggend, maar altijd in rechten koers over het ijs. Zij weten wat gevaren zijn... Vooraan gaan de stuurlieden. Ste vige Urkers, op leeftijd, krachtige open gezichten, die botters op mij nen hebben zien loopen in den we reldoorlog en dus weten wat levens gevaar is. Afchter loopt de vletschippcr, Albert van Veen. Hij houdt het kompas in het oog, spiedt niet zijn oude, sterke oogen den hori zon af naar vaste punten, die hij meestal zoekt in opstekende ijsschotsen of, zoo mo gelijk in het doel van de reis zelf. Er kan van alles gebeuren Zichzelf alles ontzeggend, zoolang het reisdoel nog niet in zicht is gaan ze over het ijs. Er kan van alles gebeuren op den tocht. Het ijs kan gaan kruien, er kunnen breede spleten zijn in den ijsvloer, open stukken, meters iiooge sneeuwbergen, aller lei soort van vertraging, waardoor het doel niet tijdig bereikt kan worden. En dan is het een prettige gedachte iets echter de hand te hebben. Er bestaat ook een speciale ijslooperskost: roggebrood, een duim dik gesneden, be legd met een stuk spek van gelijken om vang. Dat eten ze in geval van nood. Want voor de reis fl-ordt het gewone rantsoen brood en koffie meegenomen van huis. Echt zeemansvolk. Het is zeemansvolk in den Néderland- schen zin van het woord. Niet bang voor gevaar, niet bang voor wat yioeite en wat zwaar werk. De boot moet maar eens in een spleet terechtkomen en weinig geneigd zijn er weer uit te komen. Dan schalt de stem van den schipper, die zijn mannen aanspoort met het stereotype: „Eén, twee, drie-é, trekke mannen" over de onmetelijke ijsvlakte. Drie, vier keer moeten ze zich schrap zetten, voor de boot toegeeft. En soms doet ze dat niet eens, maar breekt het touw. Ze herinneren aan de oude Watergeuzen Zwart, geel en bruin is hun kleeding. Ze dragen donkere laarzen, met ijzeren sporen om staande te blijven op glad ijs, leeren mutsen en grove wanten. Een kleurrijke groep, achter een roode boot. Postboot komt ai«t door de ijs massa. Woensdagmiddag is de postboot Wadden zee van Ameland vertrokken, in de hoop, den vasten wal te bereiken. Halverwege moest zij echter terugkeeren, omdat er voor de Friesche kust een compacte ijsmassa was opgehoopt. Gisterochtend heeft men opnieuw getracht uit te varen, doch zonder succes. De Zuidwesten wind heeft het ijs binnengaats gedreven. De sneeuwruimers zijn er in geslaagd, de verbinding tusschcn de dorpen onderling weer mogelijk te maken. De postboot naar Harlingen kon gisteren tengevolge van den ijstoestand op de Wad denzee niet uitvaren. Men hoopt heden de .verbinding te kunnen herstellen. Dieseltrein maakt slachtoffers Man aangereden en matig ge wond. Op de spoorlijn Oldonzaal—Hengelo Is een man, zekere Haverkotte, die daar ter hoogte van het viaduct op den spoordijk liep. door den Dieseltrein, aangereden. Men vond II. zwaar gewond onder aan den spoordijk. Een half uur later is het slachtoffer met den volgenden trein uit Hengelo, die men op de plaats van het ongeluk heeft laten stoppen, naar Oldon zaal vervoerd en naar het r.k. ziekenhuis overgebracht. De toestand van H. is zeer ernstig Wij hebben in het afgeloopen iaar verschillende aanmoedi gingen gekend tot een grooter verbruik van het een of ander I o.a.: Drink meer melk! Eet meer j kaas! Eet meer fruit! Eet meer uosselen! En thans krijgen wij: Eet meer schapenvleesch! En wanneer men dit inderdaad doet, dan zal dit behalve voor den producent, ook voor den consument een groot voordeel hebben. Schapenvleesch is na melijk goedkoop, voedzaam en zeer licht verteerbaar. Op de groote stille heide „Op de groote, stille heide Dwaalt de herder eenzaam rond..." Aldus luiden de eerste regels van een liedje, dat iedere Nederlander kent ook ieder Nederlandse!» kind. Sinds hoeveel jaren dwaalt de herder met zijn wit-gewolde kudde nu al rond? Ik weet het niet. Sinds de oer tijden al. De heide is zonder hem ondenkbaar. Hij hoort hij haar als de kudde van de grauw-golvende (want meestal zijn de schapen niet bepaald wit-gewold) dierenlichainen. Het vroegst getemd. Er is eenmaal een tijd geweest,.dat mensch en dier in voortdurenden strijd met elkaai leefden. De dieren waren doorgaans de prooi, de gewapende mensch de jager. Duizenden jaren bleef dit zoo, totdat iemand op het idee moet zijn gekomen, dat liet niet noodza kelijk was op elk dier jacht Ie maken en liet te dooden; enkele diersoorten zou men bij voorbeeld kunnen temmen* bun vertrouwen zien te winnen en ze voor diensten gebrui ken. Het schaap behoort tot de vroegst ge temde dieren; de bakermat ervan is waar- schijnlijk Mesopotamië geweest, waar men de eerste beginselen der schapenteelt heeft gevonden. Het schaap is trouwens ook uit Ccntraal-Aziö afkomstig in ooi-sprong. Een standbeeld voor den eersten herder! Die eerste herder! De wereld moest voor hem een standbeeld oprichten! Een mooi, groot standbeeld, want hij was liet waar schijnlijk, die den mcnsclum het menschzijn bracht, hij was de grondlegger van alle be schaving, de apostel, die de leer van de ver bondenheid van alle schepsels op aarde ver kondigde, en den menschen de liefde voor de dieren in hun hart bracht. Herder en kudde! Er zijn slechts weinig beelden van een dergelijke schoonheid; slechts weinig tafreelen in het landschap, die indrukwek kender kunnen zijn. De Schaapskooi in het Gooi. Vooral Drente, maar ook Gelderland en Overijsel, stonden bekend om hun schaap herders of schepers. In den loop der jaren kwam hier echter verandering in; de kunst mest verdrong de schapenmest, die voor de zandboeren zoo noodzakelijk was. Veel hei degrond veranderde in bouw- en boschgrond. Het schaap begon zijn eervolle plaats te ver liezen, en dit geheel ten onrechte. Gelukkig hebben enkele natuurliefhebbers in de laat ste jaren blijk gegeven van hun belangstel ling in herders met schapenkudden. De Ver- ecniging van Vrienden van het Gooisch Na tuurreservaat heeft zelfs midden op de groo te Gooische heide een volmaakte „Schaaps kooi", bestaande uit schapenweide, schaaps kooi en herderswoning, doen bouwen en in richten, zoodat men daar weer volop kan ge nieten van de romantiek van „herder en schapen". Het Texelsche ras. De schapenfokkerij in Nederland is al heel oud; Karei de Groote droeg reeds mantels, van Friesche wol; in de 13de eeuw waren er lakenfabrieken in Leiden, Delft, Kampen en Eindhoven; om deze te beschermen werd in 1323 de wolexport verboden. In de 18de eeuw begon de schapen fokkerij op Texel zich te ontwikke len. Na 1S32 begon men met de in voer van Engelsche rassen ter be vordering van de vleeschproductie. Men onderscheidde de dieren o.a. in heide- en poldci-schapen.'en verder in melk- en vleeschschapen. Vrijwel alle Nederlandsche schapen zijn kruisingsproducten tusschen En gelsche en inhecmschc rassen. Men heeft hierdoor een ras weten te ver krijgen, dat wel niet zoo vroegrijp en snelgroeiend is als de Engelsche schapen, doch veel vruchtbaarder, minder veeleischend en tóch een uit muntend vleeschdier. De kwaliteit van het vleesch. De vleeschkwaliteit van de Nederlandsche leeschschapen staat in 't buitenland zeer boog aangeslagen. Exporteert ons land jaar lijks niet '2 a 5 millioen kilogram schapen vleesch? Vooral de Engelschen fijnproe vers op het gebied van schapenvleesch prijzen het Nederlandsche schapenvleesch. Het is dus heelemaal niet verwonderlijk, wanneer men het aantal Nederlandsche con sumenten van schapenvleesch tracht te ver hoogen, vooral, nu er mjssthjes een tekort aan ander vleesch dreigt te ontstaan in de zen oorlogstijd. Het is eerder verwonderlij ker, dat men nog zooveel moeite heeft om de Nederlanders over te halen, schapen vleesch te eten. liet vakblad van de „Vee- en Vleesclihandel" schreef in een zijner laat ste nummers: „Ons land levert een prima slachtschaap, hetwelk zelfs in het op dit gebied verwende Engeland zeer werd gewaardeerd. Het schaap is een slachtdier, dat zonder kracht voer, dus zonder buitenlandsclien invoer, toch voldoende slachtrijp wordt. Onze wei den en polders, kwelders en pas ontgonnen landen leenen zich uitstekend voor de pro ductie. Het schaap levert naast vleesch, de wol, waaraan we tekort hebben. Oorlogvoerende landen stellen alles in het werk om de schapenfokkerij te bevorderen en ons land zou dezen belangrijken tak van veehouderij steeds meer moeten laten afsterven, omdat er geen uitvoer van schapen vleesch is en omdat onze be volking dit voedzame en lichtst ver teerbare vleesch over het geheel niet belieft en te weinig waardeert. In het buitenland, zooals in Noorwegen, Zwitserland en Engeland, eten Nederlanders veelal met smaak het schapenvleesch, omdat het smakelijk bereid wordt opgediend. Een economische vleeschpolitiek brengt mee, dat de slagerij zich gr.at instellen op meer ver werking van schapenvleesch. Loonend is het zeker. Het artikel is voor den consument niet. duur, zelfs goedkoop. Tot voorlichting van de bereiding moge ook de slager het zijne doen." De huisvrouw wantrouwend. De Nederlander heeft echter niet graag een nieuw gerecht op zijn tafel, de Neder landsche huisvrouw koestert een groot wantrouwen tegen voedsel, dat zij nog nooit bereid heeft. Van te voren zijn beiden er van overtuigd, „dat liet wel niets zal zijn, anders hadden zij het immers al eerder ge geten". Wanneer dit wantrouwen echter een maal overwonnen is, waardeert men spoedig het „nieuwe" gerecht, dat in werkelijkheid al eeuwen oud is. Enkele maanden geleden begon Nederland voor het eerst aan de snoekbaars, die eveneens om de een of an dere onnaspeurbare reden voordien een on bekende was aan de etenstnfel; spoedig was de snoekbaars zeer in trek en er ontstond groote vraag naar. Wij twijfelen er niet aan, of dit zal ook met het schapenvleesch het ge val zijn, wanneer men het maar eenmaal heeft geproefd. Hopelijk wacht men hier niet al te langen tijd mee, dan zal er ten minste weinig kans bestaan op vleesch- distributie. Buma, het door zijn straffe acties bekend gewórden bureau voor mu- ziekauteursrechten te Amsterdam, trekt in een proces tegen den bios coophond voorloopig aan het kortste eind. Alleen de Hooge Raad zal thans nog'te beoordeelen hebben of Buma auteursrechten kan heffen op mu ziek uit geluidsfilms. Het Gerechts hof te Amsterdam heeft gisteren principieel uitgesproken dat Buma dat recht mist. Het betreft hier een oude zaak, waardoor reeds lang verdeeldheid bestaat tusschen Buma en den bioscoopbond. Oorspronkelijk had Buma een vordering bij de Utrechtschc rechtbank ingesteld tegen een bioscoopon derneming te Amersfoort tot verbod Van ver tooning van geluidsfilms, waarin muziek voorkomt van direct of indirect bij het Buma aangesloten componisten, zonder toestem ming van Buma op verbeurte eener dwang som van f 10.000 per dag. De rechtbank te Utrecht bad aan het Bu ma deze vordering ontzegd. Het Amstcrdam- sche Hof heeft thans het vonnis van de Utrechtsche rechtbank bekrachtigd., zij het niet op dezelfde gronden, waarop het eerste vonnis steunde. „Geen verzamelwerk". Het Hof kan niet -aannemen^ dat' een ge luidsfilm onder artikel 5 van de Auteurswet (verzamelwerk) valt. De geluidsfilm valt on der artikel 6 van de auteurswet, aangezien naar het oordeel van 't Hof de geluidsfilm wordt tot stand gebracht, naar het ontwerp en onder leiding en toezicht van den ma ker. Deze begrippen „naar het ontwerp en on der leiding en toezicht van den maker" moe ten ruim worden uitgelegd, daarbij in aan merking nemende, dat toen de auteurswet werd geredigeerd, er van een geluidsfilm nog geen sprake was. De geluidsfilm is een kunstwerk in zijn geheel en vormt een ondeelbare eenheid. De muziek daarin is niet een op zich zelf staand accompag nement, maar onafscheidelijk met het spel verbonden. Alle medewer kers werken volgens het ontwerp van den maker en worden als het ware geïnspireerd om met elkaar het ondeelbare kunstwerk, zooals de maker dit ontworpen heeft, tot stand te brengen. Het auteursrecht op de geluidsfilm komt dan ook toe aan den maker en sluit een af zónderlijk auteursrecht van den componist op de muziek in de film uit. liet Hof laat daar, of de componist nog een afzonderlijk auteursrecht heeft op de muziek, als deze buiten dc film om ge speeld wordt. De „Mees" naar de Wadden Ook Urk krijgt weer bezoek van de K.L.M. Gisteren hééft de K.L.M. weer vluchten gemaakt naar Urk, Schiermonnikoog en Ameland. Om half negen vertrok Parmentier met de „Mees" van Schiphol naar het hooge noorden van ons land. Behalve post werden ook eenige passagiers medegenomen. Piloot Kooper was de bestuurder van het Fokker toestel, dat om tien uur naar Urk is ge gaan voor het overbrengen van de post. 1183.000 verduisterd De rechtbank te Haarlem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 67- jarigen ex-directeur van de Verzekerings maatschappij N.V. „Het Spaarhuis", die ge durende verscheidene jaren en op groote schaal gelden van deze instellingen had verduisterd. In Juli 1939 kwamen de malversaties aan het licht en aanvankelijk werd het bedrag, dat. verduisterd was, geschat op f 55.000.—. Na een minutieus onderzoek, door deskun digen ingesteld, bleek echter, dat de ver duisteringen waren opgeloopen tot f 183.000. Rekening houdende met verdachte's leef tijd en wankele gezondheid, had de offi cier een gevangenisstraf voor den tijd van twee-en-een-half jaar geëischt. De rechtbank veroordeelde den man even eens .tot 2Vz jaar gevangenisstraf, met af trek van de voorloopige hechtenis. Brandstolfenbijslag verhoogd Vorst houdt te lang aan. Wegens het lange aanhouden van de stren ge vorst, heeft de minister van Sociale Zaken besloten goed te keuren, dat voor hen, die in de steunregeling zijn opgenomen, voor deze week de brandstof bijslag wordt ver hoogd van f 1.30 tot f 1.70. De verivachte opbrengst ruinv schools binnen. De Centrale propaganda-commissie voor de Wieldadigheidspostzegelr schrijft ons, dat de voorloopige opbrengst der kinderze gels f 175.300,baar tot groote dankbaar heid stemt. Daar de opbrengst van de prentbriefkaar ten, samen met de overige baten uit prijs vraag enz. ongeveer f 50.000.zal bedragen zijn dus voor den derden keer, dank zij de groote offervaardigheid van heel Neder land, de twee ton voor het kind ruimschoots bijeengebracht. Blijkens de ingekomen berichten dringt overal in den lande hoe langer hoe meer het gebruik van de kinderzegels voor de correspondentie door. Een verheugend feit voor de kinderbescherming. Boozc biggenfokker vrijgesproken Valsche aanklacht tegen veld wachter ingediend. Een biggenfokker uit Wanneperveen had sedert de invoering van de crisismaatrege len talrijke moeilijkheden ondervonden met1 de gemeentelijke autoriteiten. Dit had den man dermate opgewonden, dat hij een val sche aanklacht tegen den gemeenteveld wachter had ingediend. Hiervoor moest hij zich voor de recht bank te Zwolle verantwoorden. De Officier van Justitie had tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden geëischt. Gisteren heeft de rechtbank den man echter vrijgesproken. De Japansche vrouw emancipeert: Steeds meer gebieden, die eerst alleen des mans waren, verovert zij. Zoo kan Japan ook op een groep enthousiaste zweefvliegsters bo gen. Hieronder ziet men, hoe het zweefvlieg tuig door de sportieve Japanneesjes naar de Buma verliest in tweede instan tie proces tegen den bioscoop bond. hangar wordt gereden. Rechts een opna me na den start, links een foto van twee meisjes, die den mond vol hebben, niet over jurken en hoeden, maar over de mo gelijkheden van de schoone zweef vliegsport. WAAR HET HART VOL VAN IS ÉU JvMfilfk i

Schager Courant | 1940 | | pagina 8