T ARZAN en de Het meisje vuren van Tohr Gemeentelijke tekorten Zes vaten benzine ontploft Een origineel geschenk voor Prinses Beatrix Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs Minister streeft naar een regeling, welke het oam mogelijk maakt, op vroegere tekorten geleidelijk in te loopen. De minister is zich allerminst be wust van een toenemende inmen ging van zijn departement in ge meentelijke aangelegenheden, zoo deelt hij in de gisteren verschenen memorie van Antwoord over de be grooting van Binnenlandsche Za ken mede. Integendeel hij bevordert met kracht en naar hij meent met vrucht dat de inmenging zich be perkt tot hetgeen volstrekt nood zakelijk is. Financieels verhouding tusschen rijk en gemeenten. Over het wetsontwerp, houdende nadere voorziening met betrekking tot de gemeentefinanciën, is nog overleg gaande. De minister is zich er van bewust, dat, om de gemeentebesturen tijdig op de hoog te te kunnen stellen met nieuwe maatrege len en gegevens, waarmede bij het opma ken van de begrooting voor 1941 moet wor den rekening gehouden de verdere behan deling der plannen ten aanzien van de ge meentefinanciën in een snel tempo zal dienen te geschieden. Zijn streven is daar op dan ook bepaaldelijk gericht. Gestreefd zal moeten worden naar een regeling, welke in staat stelt in de redelijke behoeften van het te genwoordige te voorzien, doch daar naast de mogelijkheid biedt op vroegere tekorten geleidelijk in te loopen. Bepaalde maatregelen, als in het verslag bedoeld, ten aanzien van gemeenten, wel ker bevolking door de getroffen defensie voorzieningen voor een deel haar middelen van bestaan m'st. zijn tot dusver niet ge troffen. Den minister zijn trouwens ook geen gevallen bekend, waarin nu al onom- stootcüjk de noodzaak van zoodanige maat regelen is gebleken. Vereenvoudiging gemeentelijke ad ministratie. In het door de commissie voor de vereen voudiging van de gemeentelijke administra tie aangeboden wetsontwerp zijn een aantal voorzieningen opgenomen, welke in nauw verband staan met bepaalde onderdeelcn van het voorbereiding zijnde wetsontwerp, ïoudende nadere voorziening met betrek king tot de gemeentefinanciën. Aangezien Omtrent laatstgenoemd ontwerp, zooals ge zegd, nog overleg gaande is, heeft de mi nister de indiening van het vereenvoudi- gingsontwerp voorloopig aangehouden. Noordhollandsch bedrijfsleven in 1939 Zoo juist ontvingen wij het jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar dat met het oog op de tijdsomstandigheden aanzienlijk is beknot. Toch zullen zij, die belang stellen in den arbeid dezer Kamer en htt economische leven in dit district daarin tal van waardevolle gegevens aan treffen. Ook de in het verslag opgenomen overzichten en vooral die van den kaasex port over de jaren 1000—1939, zullen onge twijfeld velen van nut kunnen zij. FEUILLETON uitde.£uncA>iaom Naar het Engelsch van Norman Charlton 8. Mevrouw Hemmings' romantische fantasie Werkte thans koortsachtig. Neen. neen, riep George verschrikt. Ik heb tenslotte geen voldoenden grond voor myn beschuldiging. Hoe meer ik er over na denk, hoe meer ik overtuigd ben, dat ik my waarschijnlijk vergis. Zy heeft eerlijke oogen, beroepsmisdadigsters hebben ook veelal geen kuiltjes in de wangen. En hebt u dien glans gezien, die over haar ligt? Neen, antwoordde zjjn moeder streng. Maar dat kan ze wel met de een of an dere chemische stof doen. Het doet my leed, dat je zooveel aandacht hebt geschonken aan haar uiterlijk. Ik kan er gewoon om huilen. George trachtte zijn moeder luchtigjes te troosten. Hjj was een knappe jongeman met een prettig, jongensachtig gezicht. Hy was buiten opgevoed onder het onafgebroen toe zicht van zijn bedilzieke moeder en bezat nog niets van de wereldwijsheid, die de meeste menschen pas door pijnlijke ondervinding ver krijgen. De eenige belangrijke gebeurtenis in zijn jonge leven was de nacht, dien hij in de ge vangenis had doorgebracht, verdacht van in braak en het was niet verwonderlijk, dat de onverwachte weder-verschijnlng van het jonge meisje, dat de oorzaak was geweest van zijn gevangenneming, hem met ontstel tenis vervuld had. Maar toen hij den eersten schrik te boven was, maakte die ontsteltenis langzamerhand plaats voor een vaag gevoel van zachtheid. Neen moeder, zei hij op beslisten toon ha een lange pauze, die alleen maar onder broken was door het snikken van mevrouw Hemimngs, U zult niets van dien aard Felle brand in een verffabriek te Huizen. Gistermiddag om ongeveer half drie is brand uitgebroken in de verffabriek van den heer Hagen aan de Havenstraat te Huizen (N.-H.) Het vuur greep in de zeer brand bare omgeving snel om zich heen, mede doordat kort na het uitbre ken van den brand zes vaten ben zine door een langs de fabriek loo- pende streeg vloeide en het vuur overbracht naar een loods van de N.V. Balatumfabriek, waarin grond stoffen en rollen vloerzeil waren op- geslagep. Ook dit materiaal was zeer brandbaar,, zoo dat weldra groote rookwolken en hoogop- laaiende vlammen den hemel kleurden. De fabrieksbrandweer, spoedig geassis- sisteerd door de gemeentelijke brandweer, kon na korten tijd het vuur in de loods van de N.V. Balatumfabriek meester worden. De blussching van den brand in de verffa briek duurt nog voort. De omliggende gebouwen, een vischaf- slagplaats, een veestal en enkele woonhui zen, konden behouden blijven, al liepen ze brandschade op. Een onbewaakt oogenblik In een zaak in de Kinkerstraat te Amster dam is, terwijl de winkelier even weg was, een portefeuille met twaalfhonderd gulden contant geld en een aandeel Anaconda Cop- per ter waarde van vijfhonderd gulden, be nevens verschillende papieren van de toon bank weggenomen. Daar er korten tijd niemand in den winkel was, heeft de dief ongezien zijn slag kunnen slaan. Vet en margarine voor koude dagen In aansluiting op ons bericht, dat aan alle ondersteunden in verband met de koude, tij delijk extra goedkoone margarine en vet zullen worden verstrekt, vernemen wij, dat de regeling is als volgt: Vanaf 5 Februari wordt gedurende 3 we ken aan alleenwoncnden verstrekt: één pak je bak- en braadvet van kg. per week; aan de overige gezinnen: één pakje mar garine van kg. en 1 nakje bak- en braad vet van 14 kg. per week. Vrouw bevroren op weiland gevonden Het slachtoffer 's nachts van huis weggeloopen. Gisterochtend heeft een boer op zijn wei land aan den Ooster Ringdijk te Amster dam een oude vrouw gevonden, die in half- bewusteloozen toestand op den grond lag. Haar voeten en handen bleken bevroren te zijn. De vrouw, een tachtigjarige weduwe, eenigszins kindsch, die bij haar dochter in Diemen inwoont, was Dinsdagavond tege lijk met de anderen naarb ed gegaan. Toen men gisterochtend opstond, vermiste men de oude moeder. Zij was ongemerkt in den nacht of in den vroegen ochtend van huis weggeloopen. De vrouw is in zorgwekkenden toestand naar het O. L. Vrouwengasthuis vervoerd. De Friesche Elfstedentocht 466 aan het eindpunt Naar wij gistermiddag vernamen hebben 466 deelnemers, die voor den wedstrijd nad- den ingeschreven, den tocht volbracht, ter wijl 1Q38 rijders, die aan den tocht hebben deelgenomen, het herinneringskruis zullen ontvangen. Men dient echter niet te vergeten, dat in deze getallen, alle rijders zijn begrepen, die den tocht te Vrouwbuurstermolen, Dokkuin of een der tusschenliggende plaatsen tot Leeuwarden hebben gestaakt. Het aantal rijders, dat Leeuwarden heeft bereikt op de schaats, kon men niet vaststellen, evenmin het aantal vertrekkers voor wedstrijd en tocht. De mogelijkheid bestaat, dat deze cij fers in den loop van de week zullen kunnen worden vastgesteld. doen. Ik zal zelf ale mogelijke maatregelen nemen, als dat noodig blijkt te zijn. Ik kan niet toelaten, klaagde mevrouw Hemming door haar tranen heen. dat de heele streek bestolen wordt, zonder dat e. tegen wordt gewaarschuwd. Maak u niet bezorgd, antwoo.dd,. George. Ik zal den loop der gcbeuten'.^cn afwachten en als het oogenblik komt. zal ik niet aarzelen om toe te slaan. Mevrouw Hemmings was onder den ir.i:u' van de ongewone beslistheid van haar a'.tyd zoo volgzamen zoon. Maar je mag je eigen veiligheid niet in de waagschaal stellen om den schuld'ge te ontmaskeren. Wy betalen zooveel belasting, dat de politiemannen die daarvoor salaris ont vangen, dergelijke gevaarlijke karweitjes kunnen opknappen. Dat zullen ze ook heusch wel doen, zei George op geruststellenden toon. Toen mevrouw Hemmings en haar zoon in Woollacombe uit den trein stapten, greep de oude dame vol schrik George's arm. Kijk, George, diep ze uit. buiten zichzelf van opwinding, terwijl ze naar een bulletin van de plaatselijke bladen wees. George las het vetgedrukte opschrift met gefronste wenk brauwen: INBRAAK OP KASTEEL HARLSMORE. De diadeem van de gravin gestolen. Arme Lady Harlsmore! Zuchte mevrouw Hemmings. Ze was doodsbleek geworden. Het is wel heel toevallig, mompelde George. Zou ze hierheen zijn gekomen om haar medeplichtigen te ontmoeten? Mijn instinct zegt me wat ik van dezen Een fraaie spoorweq. De directie der Nederlandsche spoorwe gen, de heeren prof. dr J. Goudriaan Sr.. ir. Hupkes en ir. W. F. H. van Rijckevorsel boden gister ook namens het personeel ten paleize een geschenk aan voor de jarige Prinses Beatrix, bestaande uit een getrouwe reproductie op 1/20 van de ware grootte van den eersten trein, die in Nederland nu 100 jaar geleden geloopen heeft tusschen Am sterdam en Haarlem. In tegenstelling met zijn 100-jarigen voorganger wordt het mo del niet door stoom, doch electrisch voort bewogen. De trein en de daarbij behooren- de spoorbaan met stations en beveiligingen zijn geheel gemaakt door het personeel in de werkplaatsen Tilburg en Utrecht der Nederlandsche Spoorwegen. De verjaardag van Prinses Beatrix heeft zich, overeenkomstig den wensch van het Prinselijk Paar, niet door bijzondere fees telijkheden gekenmerkt. Toch waren de Haagsche trams en bussen gepavoiseerd en hing de vlag uit bij vele openbare en par ticuliere gebouwen. Van de gelegenheid de felicitatieregisters ten paleize te teekencn werd druk gebruik gemaakt. Aan het paleis werd gisterochtend zeer veel post bezorgd. Ook kwamen ver schillende kinderen cadeautjes aanbieden. Portugeezen enthous'ast over de „Reiger" Een vlucht naar de hoofdstad van Portuqeesch Oost-Afrika. Op verzoek van de Fokker-fabriek heeft het K.L.M.-vliegtuig „Reiger) Dinsdag van Johannesburg uit een vlucht van twee uren gemaakt naar Lourcnco Marqués, de hoofd stad van Portugeesch Oost-Afrika. Op het vliegveld van Lourenco Marqués vond een begroeting plaats door de Portu- geesche autoriteiten. Ook de Nederlandsche consul te Lourenco Marqués, de heer N. Ouwehand, begroette zijn landgenooten. Bij de ontvangst waren ook vertegenwoordigers van de spoorwegen en de luchtvaartonder nemingen van Portugeesch Oost Afrika aan wezig. De „Reiger" maakte twee rondvluchten met Portugeesche deskundigen, die na hun terugkeer verklaarden zeer enthousiast te zijn over de kwaliteiten van de Douglas-ma- chine. Onder de sneeuw Naar wij vernemen zijn, tengevolge van den harden Oostenwind, die op het oogenblik over Drente woedt, en die de sneeuw tot groote hoopen doet opwaaien, verschillende wegen voor het verkeer nagenoeg onberijd baar. Autobusdiensten ondervinden dan ook groote moeilijkheden en stagnatie en hoe wel men toch pogingen onderneemt de vast gestelde routes te volbrengen, moet er reke ning mede gehouden worden, dat men op tal van trajecten onderweg blijft steken. 1 April zomertijd in Doitschland Volgens een in het staatsblad gepubliceer de verordening van den ministerraad voor de Rijksverdediging, zal dit jaar in het groot Duitsche Rijk de zomertijd beginnen op 1 April oin twee uur in den voormiddag en eindigen op 6 October om drie uur in den voormiddag. VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940. Hilversum L 1875 en 414.4 m. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO, 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10 00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. diefstal moet denken, zei zjjn moeder. Geor ge, in wat voor poel van misdaad en gemeen heid zyn we te land gekomen! We moeten sorgen. dat haar bagage onderzocht wordt. Stil toch. moeder. Kijk, daar is ze! Ze staat bij mjjn zwar ten koffer. Georg, red die tenminste Doch daar haar zoon geen aanstalten maakte om te doen wat ze hem zoo opge wonden verzocht, snelde mevrouw Hemmings n eigen persoon naar de groep reizigers, die hg den bagagewagen op hun koffers stonden te wachten en met beide handen omklemde ze haar dierbaar bezit, terwyi ze Lilian tartend aankeek. Wat is ze toch bezorgd voor dien koffer, dacht Lilian, die zich glimlachend een eindje van de groep verwijderde, om een witkiel or ders te geven haar bagage in ontvangst te nemen, zy keek onzeker om zich heen of haar tante er ook was; een welgedane dame met een blozend, vriendeiyk gezicht kreeg haar in het oog en kwam op haar toe. Ik geloof, dat ik weet wie je bent: Lilian Turner natuuriyk. zei ze opgewekt. Je lijkt sprekend op je lieve moeder. Dus u bent tante Martha?, vroeg Lilian. Juist, lieve kind, geef me maar gauw een zoen. Wat vriendeiyk van u om zelf te komen, zei Lilian na een stevige omhelzing. Wat moet ik met mijn bagage doen? Daar zal John wel voor zorgen. Zy wees naar een jongen in een met meel bestoven costuum, die verlegen aan zyn pet tikte. Mijn karretje staat bulten, daar kan hy ze op laden. Ik woon niet ver van 't station; we hoeven alleen Highstreet maar af te wan- delen. Maar, lieve kind, wat vind ik het heer- 23. Ofschoon ze razend waren, dat Tarzan kans had gezien Perry te redden, moesten de gele mannen het kunststukje dat Tarzan verricht had, toch bewonderen. Zelfs nadat hy in het dichte gebladerte verdwenen was konden zy hun oogen niet van den boom afhouden. Maar Dr. Wong en Majoor Burton. „Hoe kunnen we ontkomen?" vroeg Majoor Burton zacht. „Er zyn gele mannen by de boot, en Hy werd onderbroken door een luide kreet. Op het pad, stroomopwaarts van de rivier was Tarzan. „Hy zal de gele monsters van de boot weg lokken", verklaarde d'Arnot. De poging van 11.00 Zang, piano en gramofoonmuziek. 11.30 Orgelspel. 12.00 De Palladians. 12.45 Gramofoonmuziek. I.00 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Voor de Vrouw. 2.10 Disco-causerie. 3.00 Viool en piano. 3.30—4.00 AVRO-Dansorkest. 4.05 Gramofoonplaten met toelichting. 4.30 Groninger orkestvereeniging en soliste (opn.). 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Royal-All-Star-orkest. 6.30 Causerie over beeldende kunst. 6.50 Zang met pianobegeleiding. 7.00 Lezing „Sociaal-democratie en anderen". 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Lezing. 8.00 Viool en piano. 8.30 Lezing „Het rapport van de Wereld bond der Kerken." 9.00 Radiotooneel. 9.20 De Ramblers. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Radiotooneel met muziek. 10.40 Avondwyding. II.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.30—12.00 orgelspel. Hilversum II. 301.5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.00 Berichten ANP. 80.59.15 en 10.00 gramofoonmuziek. iyk de dochter van myn zuster te zien en te merken, dat zy zich niet te deftig voelt, om by my te komen logeeren. Het ontging Lilian niet, dat de jonge Hem mings naar hun gesprek stond te luisteren. Ik vind het heerlyk, dat u my hebben wilt. antwoordde het meisje harteiyk. Ik ben blij, dat ik uit Londen weg ben. Als u wist, hoe 'k naar het rustige buitenleven verlangd heb! Je hebt zeker een erg drukken tyd ge had. maar dat moet je me later maar eens vertellen. Lilian keek tersluiks naar George en vroeg zich af, waarom mannen zoo zelden kunnen luisteren zonder dat 't in de gaten loopt een kunst, die vrouwen zoo uitstekend ver staan. John had inmiddels de bagage opgenomen en liep het perron af. Lilian's blik viel op het aanplakbiljet. Lieve hemel! riep ze uit die diadeem van gravin Harlsmore gestolen! Dat is ge woon een prachtstuk! Heb je die dan wel eens gezien! vroeg haar tante geïmponeerd. O ja, ik ken de gravin heel goed. Zij wierp een snellen blik op haar tante, want ze was bang, dat deze haar opmerking erg blufferig zou vinden, maar haar vrees was ongegrond. O ja? vroeg ze alleen maar. Je ontmoet zooveel verschillende men schen in Londen, legde Lilian verontschuldi gend uit. Zij had zich overtuigd, dat mevrouw Hemmings in de buurt was. Ik vind het erg jammer voor haar, bab belde tante Martha. Ze is pas een paar weken geleden op het kasteel teruggekomen. Het waa een heele poos aan een Amerikaan- ook Tarzans vrienden waren nog niet bekomen van hun verbazing. Opeens hoorde Janette ach ter zich zacht fluisteren: „Ik ben d'Arnet. Maak geen geluid. Biyf naar de gele mannen kyken." Eerst werden de touwen om Janette's han den doorgesneden, daarna bevrijdde d'Arnot den aapmensch had succes. Terwyi de gele monsters Tarzan achterna renden, voerde d'Arnot de overigen vlug naar de boot. Toen keek een van de reuzen om en zag wat er gebeurde. Terwyi hy een zestal van zyn hel pers een order gaf. keerde hy zich om, ten einde hun de weg af te snyden. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.10 Paul Godwin en zyn solistenensemble. (1.301.40 gramofoonmuziek). 2.00 Orgelconcert, en gramofoonmuziek. 3.00 KRO-orkest. (3.454.00 gram.muziek). 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Piano-voordracht. 5.20 Musiquette. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 KRO-Melodisten en solist 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartpraatje. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 „De Cracht van 't Landt bestaedt", ora torium. (ca. 9.00 gramofoonmuziek). 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 Rococo-octet. II.2012.00 Gramofoonmuziek. schen millionair verhuurd. Ze zeggen, dat ze niet zoo heel veel ged meer heeft maar dat zul Je wel weten als je haar kent. O, ik heb haar maar enkele keeren ge sproken. Ze is een goedhartige vrouw, maar niet zoo heel erg beschaafd. Ze is zelfs van heel eenvoudige afkomst. Ken je haar zoon? Neen. die heb ik nog nooit ontmoet. HU studeert-nog, geloof ik. Buiten het station stond een ponnywagen, waarop in kleurige letters: „Martha Watt" bakkery en lunchroom". Daarnaast stond een dichte auto en Lilian zag den chauffeur en een witkiel bezig, een welbekenden zwarten koffer met een witten band op den bagage drager te bevestigen. Het volgende oogenblik verscheen mevrouw Hemmings en haar zoon. Lilian wendde haar blik af; ondanks zichzelf kon ze een oogen blik van vervelend gevoel niet van zich afzet ten. omdat ze vreesde, dat er een zekere be trekking tusschen haar en het karretje zou worden verondersteld. Vertel me eens wat meer van den dia deem kindje, zei tante Martha met haar luide stem. Hij schittert zeker geweldig? Zullen we verder gaan?, vroeg Lilian een beetje ongeduldig. Ze was ervan over tuigd, dat mevrouw Hemmings en haar zoon naar hen luisterden; ze wisselden althans veelbeteekenende blikken! Ik geloof niet, dat ik ooit in myn leven een diadeem gezien heb. zelfs niet in een winkelétalage, vervolgde haar tante op den zelfden luiden toon. Maar misschien zie ik er binnenkort nog wel een in jouw haar, voeg de ze er aan toe. met een vrooiyken lach op haar toespeling op de voorname huweiyks- kansen van haar nichtje. Kom, tante, laten we hier nu niet langer biyven staan! Goed. kindje! Ben je klaar! Ik ben al een heelen tyd klaar, zei Lilian. Ze ergerde zich aan haar zelf. omdat zy zich aan haar tante ergerde. Het was afschu welijk die twee paar oogen steeds op zich gevestigd te voelen en te weten, dat hun ge sprek werd afgeluisterd. Het kleurig geschil derde wagentje en haar tante's luide stem droegen trouwens het hunne tot haar ont stemming by. Haar tante zag. dat Lilian de auto nakeek, toen deze wegreed. (Wordt vervolqd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 5