SJOUKE WESTRA maakt nooit meer afspraken ■WH** WARMENHUIZEN Voortaan zal hij vechten voor de overwinning 1 Hartelijks huldiging te Warmen- huizen. Sjouke Westra vertelt van zijn Elf- stedentocht-bevindingen en een zaal, vol met Warmenhuizers hangt aan zijn lippen. Hij is geen groot rede naar, die Sjouke, geen geboren ver teller, maar zijn verhaal, in al zijn eenvoud, is er niet minder boeiend om. Naar de start wash et een iwintig minuten loopen. ia, Jan Zecgers (de bekende lange afstand- fooper) was er natuurlijk ook bij. Jongert ook; die hield ik goed in de gaten, want hem ertrouwde ik niet al te best. Met hem en den Alkmaanler Sam Schut ben ik eerst op- jjestreken. Misschien waren ze wel niet op mijn gezelschap gesteld, maar daar heb ik niet naar gevraagd. Een stuk voor Sneek haalden we den bekenden rijder Dijkstra en ook van der Bij uit Anna 1'aulowna in en met hen ging het verder. Sam Schut raak ten we weldra kwijt, hij kon het tempo niet volgen. Te Sneek had men veel werk van de banen gemaakt, rijdende kon men daar de stad door. IJlst en Sloten waren de vol gende steden, die werden gepasseerd en dan ging het op Stavoren aan. Bij Balk in Gaas- terland begon het dag te worden. Tot dus ver was het ijs tamelijk goed geweest, terwijl niet een ploeg van een man of tien was ge reden. In het koppoleton, dat van Stavoren vertrok, zaten behalve Sjouke, o.a. Jongert, Keizer en Adeina. Naar Hindeloopen was het ijs slecht, hot was loopen en springen en soms ook wel eens een stukje rijden. Om beurten nam men den kop. Ging dat eerlijk?, wordt er gevraagd. Het ging vrij eerlijk, meent Sjouke, die verder vertelt, dat Adema als eerste te Fra- neker arriveerde en toegeeft, dat men hem dit succes cadeau beeft gegeven, omdat hij deze plaats afkomstig is. Van Franeker naar Bartlchiem lag wel het slechtste gedeelte; een smalle sloot, die telkens met sneeuw dicht woei. Wel deed men zijn best om dit euvel te bestrijden, maar bij zoo'n krachtigen wind, was dai nu eenmaal onbegonnen werk. De Dokku mer Ee, die bij Bartlchiem begint, was zeer goed berijdbaar. Omstreeks half vier bereik te de kopgroep, Sjoeke met Adema, Jongert Keizer en van der Duim Dokkum, waar de intusschen reeds berucht geworden afspraak werd gemaakt, om met zn vijven gelijktijdig door de finish te gaan. Op de terugreis naar Bartlehiem kwam men o.a. Dijkstra en van der Bij en ook Sam Schut tegen. Op liet laatste stuk was passeeren onmogelijk, zoo smal was de haan. De afspraak. Gaarne wil men Iets meer van de afspraak Vernemen en Sjouke verhaalt dan: Ja, dat zat zoo, Jongert kwam niet het voorstel. Ik vond hot een beetje raar, maar de anderen waren cr glad voor en toen heb ik maar toe gegeven. Maar wie ging cr nu liet eerst door de finish? Voor do microfoon beweerde Adema, als eerste te zijn aangekomen en Keizer be weerde precies hetzelfde! Een finish heb ik nooit gezien, verklaart Westra onder grootc hilariteit. Met z'n vijven reden we naast elkaar hij het overschrijden, van wat naar wij duchten de eindstreep was Maar het publiek riep: Hier is de finish niet! En wij gingen weer naast elkaar van daan. Maar daar spurt Adema plotseling vooruit. Keizer evenwel had hem in de ga ten en deze schijnt den Fries vnn de vijf de eonige die op Friesche schaatsen reed nog op het laatste moment te zijn voorbij gestreken. Dat beeft Sjouke tenminste van Jioorcn zeggen, want nog eens: bij beeft nooit een finish gezien. Grooie menschenme- nigton waren op de baan gedrongen en dat heeft de verwarring in de hand gewerkt. Het vreemde is. dat Jongert zich het eerst aan de eindcontrole meldde. Bij de finish sloeg de Alkmaanler over den kop en hoe bij het eerst aan de controle gekomen is, daar be grijpt onze verteller niels van. Na afloop zijn de vijf winnaars naar het huis van den Commissaris der Koningin ge gaan. Daar heeft men een glaasje met l'rins Bernhard gedronken en wat niet Z.K.H. ge praat, Heel gewoon, vertelt Sjouke het, pre cies of hem dagelijks deze eer te beurt valt Voortaan liever veohten. Een bevredigend verloop heeft deze tocht overigens niet gehad. Voortaan maak ik geen accoordjes meer, dan vecht ik toch maar liever voor de overwinning. Een opvatting, welke ons volkomen ge zond lijkt en waarmede ook de zaal. ge hoord de teekenen van instemming, geheel en al accoord gaat. En dan dankt de succesvolle schaatsen rijder het bestuur van de ijsclub te Warmen huizen voor de hartelijke ontvangst hij is er glad beduusd van Maar het publick wil nog meer van hem weten. Wat of hij alzoo naar hinnensloeg onder- Weg?, vraag dokter van Hesteren. Veel suikerklontjes e i zoo nu en dan een paar glazen melk met rauwe eieren prdoor. Geen alcohol? Neen, geen alcohol, al zou dat mis schien op liet laatste gedeelte geen kwaad kunnen. Moe geweest? Neen. niet bepaald. Voorbij Stavoren was hij wel even oh achter geraakt, maar dat had een andere oorzaak. Hij had een kop chocolade gekocht, die te heet was en die hij toch niet wilde laten staan. Gelukkig werd even verder het ijs slecht en kon hij ■weer inloopen. Want hij is een goed sprin ger op do schaats, al zegt hij het zelf. Nog getraind? SJOUKE WESTRA. Neen. Rooken doet hij evenwel niet en drinken ook niet meer. Goed kunnen slapen den laatsten nacht? Hij heeft vrij lang wakker gelegen, ook al omdat men toen boven zijn hotclka- kamer aan het „rommelen" was. Van alles gaat je overigens door je hoofd. Hij had gedroomd, steeds op een verkeerden weg te zijn. Nog verhaalt Westra, dat hij Ilarlingen 600 meter moest worden ge loopen, waarbij zijn houten hoezen goede diensten hadden bewezen. Aldus de mcdedeelingen van Sjouke Wes tra, één der eerste prijswinnaars van den Elfstedentocht 1940, die de hoofdschotel vormden van den avond, die de Wanheb - huizer IJsclub S.I.S. in allerijl gisteren avond in elkaar getimmerd had, toen haar befaamde Jid 's avond in zijn dorp terug keerde. Beker aangeboden. Voorzitter Rijs heeft de bijeenkomst ge opend. Spr. stelde de schitterende prestatie van Westra, die zijn tweede Elfstedentocht reed, (de vorige maal in 1929 werd hij der de) in het volle daglicht en gewaagde van het medeleven der Warmenhuizers met hun plaatsgenoot. Onder applaus der aanwezi gen reikte de heer Rijs Westra een prach- tigen beker over. Hij sprak daarbij den wenseb uit, dat .Sjouke daaraan nog lang een aangename herinnering zou mogen be waren en het hem nog vele jaren gegeven zou mogen zijn, zijn geliefde sport te kun nen beoefenen. Andere sprekers* Burgemeester Nolet, de volgende spreker wees erop. dat men zich over Westra's suc ces eigenlijk niet behoeft te verwonderen. Het schaatsenrijden zit de Westra's nu een maal in het bloed. Spr. zeide niet te weten of cr nog een kleine Sjoukje Westra komt (hilariteit) maar niet Klaasje WVstra blijft de sehaatsenroem zeker in de familie be stendigd. De beer Koot, hoofd der B. K. School, deed vooral de wilskracht, door Sjouke Westra getoond, duidelijk uitkomen. Spr. zou zoo gaarne zien, dat alle Warmenhuizers, op ander gebied, zijn voorbeeld volgden. Van harte feliciteerde ook wethouder Mink don Elfsteden rijder met zijn succes. Het doet je goed, als een plaatsgenoot in staat is tot zulk een prestatie! Dokter van Hesteren was blij ver rast geweest, toen bij de uitslag vernam. Tot algenieenc vroolijkheid van de zaal. deelde deze spreker mede, dat Sjouke op 32-jarigen leeftijd pas mazelen bad, waar uit bij de conclusie beeft getrokken, dat deze kerel wel over een enorm jeugdig cor pus moet beschikken. Maar daarnaast moet ook een geestelijk evenwicht aanwezig zijn om zoo iets geweldigs te leveren! De heer Rijs had bet laatste woord en beeft tenslotte de bijeenkomst, welke zoo'n eenvoudig hartelijk karakter droeg, geslo ten. LOOP DER BEVOLKING OVER 1939. Op wcq naar de 1000! Het antal Inwoners dezer gemeente be droeg op 1 Januari 1939 6777 (te weten 3060 mannen en 3711 vrouwen). Geboren werden 51 mannelijke en -43 vrou welijke personen, terwijl 97G personen zich alhier vestigden (t.w. 339 mannen en <537 vrouwen), alzoo een vermeerdering van 1072 Afgeschreven werden 879 ingezetenen (290 mannen en 589 vrouwen) wegens vertrek en 08 personen (32 mannen en 36 vrouwen) wegens overlijden, alzoo een vermindering van 947. Het bevolkingsaantal bedroeg derhalve op 1 Januari 1940 «777+116= 0902. Aantal erkenningen geen, aantal huwe lijken 46. aantal levenloos aangegeven kin deren geen. WINKEL BENOEMD. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is tot 2clen ambtenaar ter Secre tarie benoemd de heer H. H. Zwart, wonen de alhier. MILTVUUR. Wederom Is in deze gemeente een geval van miltvuur geconstateerd. DU is thans de derde. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbe middeling staan heden 92 werkzoekenden in geschreven, t.w. 12 bouwvakarbeiders, 1 bankwerker en 79 landarbeiders. In de steun, regeling zijn thans 20 personen opgenomen. HENSBROEK TONGBLAAR BIJ KINDEREN. Bij het een-jarig dochtertje van den heer W. Zwagerman te Hensbroek is tongblaar geconstateerd. Voor een tweetal weken is bij een acht jarige jongen in deze gemeente ook reeds tongblaar opgetreden. LANGENDU K NOORDSCHARWOUDE. TUINBOUWBELANG VERGADERT. Weinig animo voor het ijshak- ken. Lastig dat bij het Goter- diepje niet meer geparkeerd mag worden! De tuinbouwverccniging „Tuinbouwbe- lang" hield gistermiddag baar algemeene jaarvergadering in hotel „Concordia" alhier. Voorzitter de heer K. van Dijk, opende de veragdcring niet woorden van welkom, 't betreurende, dat er zoo weinig leden aanwe zig zijn. Het zal er misschien van komen, dat het bestuur tot liet treffen van maatregelen komt, om het vergaderingbezoek te stimu- leeren. Het winterweer, anders zoo ge- wcnscht, brengt nu eiken dag meer nadeel voor de tuinders. Spr. ging na, hetgeen de oorlogstoestand niet zich brengt. Veler ver wachtingen zijn den bodem ingeslagen! De penningmeester, de lieer C. Kecman, legde rekening en verantwoording af. De ontvangsten waren over 1939 f 357(5.81, met inbegrip van bet beginsaldo van f628.99. De uitgaven waren f3385.81, het kassaldo was dus f 191.50. Nog te vorderen is pl.m. f190. Deze rekening werd goedgekeurd. Men besloot, de contributie van 2 tot 4 ct. per snees te verhoogen en deze in April te innen. Jaarverslag. De secretaris, de heer J. Kliffen bracht vervolgens het jaarverslag uit. Hierin werd geconstateerd, dat 1939 een bewogen jaar is geweest door de internationale omstandig heden. De pootaardappelbewaarplaats heeft in 't afgeloopen jaar uitstekend voldaan. De zeer strenge vorst heeft de poters niet kunnen benaderen. De secretaris wekte op, vooral ook tulpen bollen in dc bewaarplaats in te brengen, om van de beperkte oppervlakte een zoo goed mogelijk resultaat te verkrijgen. Herdacht werd liet overlijden van den poterbewaarder, den lieer P. de Ruiter. Voor de vaste lastencommissie bestaat niet veel belangstelling. Men hoeft zich niet te laten weerhouden daar alles geheim gehou den wordt. Het ledental der vcreeniging is ongeveer 1G0. Het verslag werd mei dankzegging aan den secretaris vastgesteld. Bestuursverkiezing. De aftredende heeren K. van Dijk, H. Reek en Abr. de Geus werden met zoo goed als algemeene stemmen herkozen. De voorzitter heeft rapport uitgebracht van de kunstmestcomniissie. In totaal is ge zamenlijk ingekocht: 179850 kg. tot een be drag van f 9004.19. Ook de andere verslagen der'commissies, voor dc manden en de wor- telzaadteclt werden voorgelezen en goedge keurd. Vervolgens bracht dc heer Mallekote ver slag uit van de werkzaamheden van den kring van correspondenten v. d. Planten- ziektenkundigen dienst. Hierbij wekte spr. op, lid te worden van de Uienfederatie, en adviseerde, deze zaak aanhangig te maken bij de veilingsvereen. Den heer Mallekote werd dank gebracht voor diens mededeelingen en medewerking. N'.a.v. de mededeelingen besloot de verga dering den lieer Ir. van Beekom uit Middel- harnis uit te noodigen om een lezing te houden over de uionteelt. De Ijsboeier. Vervolgens werd de rekening van de ijs- boeier behandeld. Ontvangen was f 1092.65, uitgegeven f 583.35, batig saldo f 509.30. Bij deze rekening kwam naar voren, dat zeer weinig medewerking werd verleend bij het openhakken van de vaart. Voorzitter deed een beroep op de leden, zich niet aan de regeling te onttrekken. Voorz. deelde mede, dat ook in Noord- Scharwoude een lezing over de kunstmest- situatie zal worden gehouden door den rijks tuinbouwconsulent ir. Rietsema. Het ligt in de bedoeling voor de Zeeuw- sclie blauwen weer dezelfde regeling te treffen als de voorgaande jaren. De te te len Zeeuwsche blauwe aardappelen zullen weer bij de besturen moeten worden opge geven. Ook Tuinbouwhelang zal weer overgaan tot de rattcnverdelging. Voorstellen voor de alg. verg. van de Noordermarktbond waren er niet. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer K. van N'ienes naar het verbod om auto's te laden bij het Gorterdiepje. Dat was heel ge makkelijk voor verscheidene menschen. De secretaris antwoordde, dat dit is ver boden, omdat het stagnatie in het verkeer gaf. De heer Van N'ienes meende, dat het. ver keerd was, dat de secretaris dit standpunt innam. De heer Kliffen: Dan moeten jullie me maar niet meer in den raad kiezen De lieer C. van N'ienes stelde voor, een verzoek in te dienen dat wel aan het Gor terdiepje geladen mag worden. Bij de hierover nog gevoerde besprekingen wees de secr. nogmaals op het gevaar, ter wijl de heer IJ. Kaan de betrokkenen aan ried, vergunning te vragen. Aan tuinders die aan den Oostkant wonen, wordt die ook gegeven. Dc aanvoerregeling werd hierna aan een breedvoerige discussie onderworpen. Meerdere heeren spraken over dit punt, docli men weet er het rechte niet van. Voorz.s conclusie was, dat men niet pes simistisch moet zijn. Er zal naar worden geïnformeerd of de baggerregeling hier ook zal gelden als het ijs uit de sloot is. Daarna sluiting. OUDKARSPEL. ZIEKENHUISVERPLEGING* De vereen, v. Ziekenhuisverpleging ver gaderde gisteravond ten huize van den heer M. Visser. De opkomst der leden was niet groot. Voorzitter, de heer C. Borst Pz., open de de vergadering met een hartelijk woord van welkom waarna spr. er op wees, dat dit de 15c jaarvergadering is; de oprichters van de vereeniging waren de heeren J. Bruin, P. J. Kat, C. Kuilman, Jb. van Meurs, P. Visser en A. G. Visser. Voorz. herinnerde aan de slechte jaren welke de vereen, heeft doorgemaakt, waarna voorz. het instituut van den controleerend genees heer besprak. Het jaarverslag van den secretaris was in optimistischen toon gesteld. Het ledental «Ifb-T ZWITSERLAND IS ER NIETS BIJI De schooljeugd van Hoogwoud organi seert zelf ln het speelkwartiertje wedstrijden op de prikslee. Men ziet hier twee jongens elkaar bekampen. En dat er spanning ln zit, wijzen „de snuiten" van de knapen wel nlt; zij geven elkander geen duim toe; hun aandacht ls op en top bij hnn speL Sneeuwtunnels waren de hindernissen, hier moesten zij on derdoor prikken. De publieke tribune was een „igloe" (Eskimo sneenwhnt) die vol toeschouwers zit. is ges-tcgen van 1107 tot 1203, waarvan 59 niet-betalende. Voor rekening der vereeni ging werden verpleegd 39 patiënten, met 628 ligdagen. Het jaarverslag werd aldus vastgesteld. De penningmeester, de heer P. K. Volkers legde rekening en verantwoording af. Ont vangen was in totaal f 3001.88, uitgegeven f 2310.70. batig saldo f 691.18. Aan ziekenhuiskosten is f 1756.10 uitge geven, vervoerkosten f 120.68. Het aanvangsaldo was f 37.57. Het bezit der vereeniging is gestegen van f 42.71 tot f 754.28. Een gunstig resultaat alzoo. De heer C. Raven rapporteerde dat kas en boeken in orde waren bevonden, waarna décharge verleend werd. Tot kasnazicner werd de heer H. Oud be noemd. De lieer J. Bruin, secretaris, heeft hierna een overzicht gegeven over do gebeurtenis- 1 '"I 1 besta*»n van tle vereen. In dien tijd is de vereeniging gegroeid van 657 tot 1203 leden. 526 patiënten werden ver plcegd met een aantal ligdagen van 9270, Aan ziekenhuizen werd f 20.419.05, aan ver voer f 1S62.67 uitgegeven. De totale ont vangsten waren f 30960.49, uitgaven f 29891.30. In totaal waren verzekerd 16747 betalende leden en 102S niet betalende leden. Er is dus zeer veel voor de lijdende menschheid gedaan. oorzitter dankte den secretaris voor diens keurig verslag. Voorzitter herdacht nog wijlen den heer C. Paarlberg en dankte oen heer Jb. Bruin, ook een van de oprich ters hier aanwezig, voor de getoonde belang stelling voor het wel en wee der vereeni ging. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren J. Bruin, L. Kalverdijk en E. Slooves herkozen. Het bestuur stelde voor een regeling te treffen voor het oorlogsrisico, n.1. dat de ver eeniging niet behoeft uit te koeren als de noodzakelijkheid van verpleging is veroor zaakt door oorlog, oproer enz. In verband met een opmerking, zeide voor zitter, dat liet gewenscht is, dat militairen lid blijven van de vereeniging, dan blijven ze verzekerd in tijden van verlof. Na eenige besprekingen werd dit voorstel aangenomen. Vervolgens werd voorgesteld, het aantal ligdagen te verhoogen van 28 tot 35, zoowel voor observatie als operaticgevallen. Na eenige besprekingen werd dit voorstel aangenomen. Men besloot f 250 in de reserve te storten. De heer A. G. Visser wilde het inleggeld bij het bereiken van den 16-jarigen leeftijd afschaffen. De meesten kunnen het niet missen. Voorzitter stelde voor té bepalen, dat voor het geboren wordende van contributie vrij gestelde kind f 0.50 inleggeld gevraagd wordt, dan behoeft men op 16 jarigen leef- tyd niet te betalen. Dit zal nog eens in overweging worden genomen door het be stuur. Hierna werden eenige verslagen voorge lezen. NIEUWE NIEDORf V. D. KOMMER EN SCHEER ONDERSCHEIDEN ZICH. Eindwedstrijden K.N.S.B. Woensdag hadden op de Rijd de eind- wedstrijden van de proefwedstrijden voor den K.N' S.B. plaats onder Siberische weers omstandigheden. Niet alle rijders die ver wacht konden worden, waren aanwezig, mede doordat tengevolge der slechte toe gangswegen allen niet tijdig hun bestem ming konden bereiken. De ijsbaan was in schitterende conditie. Er was vanzelfsprekend weinig publiek. De uitslag was: Groep A. Jongens van 15, 16 en 17 Jaar, >00 Meter: 1. C. v. d. Kommer, Winkel, 60.6 sec.; 2. H. Zeeman, Midden-Beemster 61.6 se<\; 3. C. Siebling, Bcemster 64.8 sec. loOO Meter: 1. C. v. d. Kommer 3 min. 05.8 sec.; 2. G. Spanjaard, Oudkarspel 3 min. 18.6 sec.; 3. C. Ballccom, Beemster 3 min. 21.8 sec. Klassement gouden medaille C. v. d. Kommer. Groep B. Jongens 18 en 19 iaar. 500 Meter L B. Spanjaard, Oudkarspel 58.8 sec.; 2. D. Hart. Krommenie 63.4 sec. 15001 Meter: 1. B. Spanjaard 3 min. 13.6 sec.; 2. D. Hart 3 min. 30.2 sec. Klassementsprijs B. Spanjaard. c Personen 20 jaar en ouder: oOO M. 1 C Scheer. Twisk 55.6 sec 2 H S. de Vries, A'dam 55.8 sec.; 3 T. Hoogeveen, A dam .->8,2 sec. 1500 M. 1 C. Scheer, 2 min. 5S.8 sec.: 2 H. S. de Vries 3 min. 0.4 sec.; 3 T. Hoorn* vficn 3 mm. 14 sec. Klassementsprijs gouden medaille C Scheef Natuurlijk was de straffe oosten wind sterk van invloed op de gemaakte tijden. ermeldingswaard was zeker de prestatie van C. v. d. Kommer op de 1500 meter. De vertegenwoordiger van den K.N.S.B. den heer v. Loo sprak zijn goede verwachtingen van den heer v. d. Kommer uit, indien deze althans tijdig intensief gaat trainen. Ook sprak hij zijn voldoening uit over de pres tatie van Scheer, die in zoo'n korten tijd as opgeklommen tot een rijder van naam. ML

Schager Courant | 1940 | | pagina 8