TARZAN en de vuren van Tohr Om zelf te maken We gaan een varkensstal maken Nieuw Raadsel Legpuzzle UiMit ymyent en mei^fed! Brrr... wat is het nog koud. Dat is me het wintertje wel. Goeiemorgen... vanmor gen op de fiets waaide de wind dwars door me heen en toen ik op kantoor kwam liepen de tranen uit m'n ogen. Voor de schaatsen- ryders is het een goede tjjd, maar je moet niet denken aan de mensen, die nu iedere dag langs de weg zijn. Die hebben het hard te verduren. En dan de vogels. Denken jullie er om, iedere dag wat brood of wat anders in de tuin klaar te leggen voor de vogels? Want die kunnen bijna geen voedsel meer krijgen. Het is van de week... taartweek. Ik zal eens kijken wie de gelukkige is. Daar is zy: MINKE VAN DER BIJ, Voorhaven 74, Edam, die we van harte feliciteren. Niet achter elkaar opeten hoor! En nu de briefjes: Annie Vorst, Pettemerkluft. Geweldig, wat waren er verleden week een massa briefjes hè? Nu, ditmaal is het niet veel minder. De vogels geef ik natuurlijk ook iedere dag te eten. Dat zijn we verplicht. En sneeuwballen gegooid..,? Ja, ook dat heb ik gedaan. Wat een winter hè? Freddy Groot, Schagen. En daar heb ben we ook Freddy weer, die gezellige brief schrijfster. Ik dacht dat ik n o o i t meer een briefje van jou zou krijgen, Freddy. Maar gelukkig, nu is er weer een. Dank je wel voor de goede wensen aan m'n vrouw. Ik zal ze overbrengen. En... wat heb je gewel dig geboft met die opstellenwedstrijd. Gefe liciteerd hoor! Dag! Annie Rademaker, Petten. Zo, kun JU al zo aardig op de schaatsen overweg. Nu, dat geloof ik graag, Want ieder flink Hol lands meisje weet daar wel weg mee. Maar het is anders wel verschrikkelijk koud, vindt je niet? En als je aan het rijden bent heeft moeder je zeker duchtig in de warme kleren gestopt...? Tot volgende week Annie! Bep Tijsen, Anna Paulowna. Leuk, dat je vriendin Tronie Dekker gelijk met onze Beatrix jarig is. Nu, zo'n verjaardag ver geet je natuurlijk nooit. Ik ben blij, dat Je niet boos op me bent, omdat ik je „verra den" hebt. En bedankt voor je gezellige brief. Trien Tijsen, Anna Paulowna. Oh... wat een klein briefje, Trien. Een kantje maar. En je kunt van die grote schrijven. Nu, ik reken volgende week op een extra- dikke brief hoor! Henny Wiering, Schagerbrug. Kijk, daar hebben we de eerste nieuweling vandaag. Henny wil graag meedoen en... ik zeg na tuurlijk niet „nee". Welkom in ons midden Henny En: tot volgende week. Henitie Boer, Nieuwe Niedorp. Wat een vrolykc ysbrief was dat. die ik van de week van Je kreeg Hennie. Ik heb hem twee maal gelezen. Wel bedankt hoor. Hou jij zo van schaatsenrijden? Maar natuurlijk, hoe kan ik het eigenlijk vragen! Henk de Koo. Nee Henk, sneeuwballen gooien moeten we nu maar niet meer doen. Het is levensgevaarlijk als je zo'n stuk Ijs tegen je kersepit krijgt. Het is mij van de week bijna overkomen. Nu, ik heb dat jon getje eens even duchtig aan z'n oren getrok ken. Ze waren er rood van. Als hij geweten had dat het de Kindervriend was, nou Hink Stammes, Anna Paulowna. Wat een klein briefje Henk. 4 Regels. Nee, dat is te klein om op te antwoorden. Ik weet wer kelijk niet wat ik aan jou moet schrijven. Tot kijk! Minko v. d. Bij, Edam. Wat een echt fijne brief was dat van jou Edamstertje. M'n complimenten hoor! Ja, die arme Tjeerd. Heerlijk dat hij bij de slager een baan heeft gekregen maar het is wel erg dat hy zo door die sneeuw moet worstelen. Maar... als hij dan iedere avond twee van die diepe bor den bruine bonen opsmikkelt, nu dan blijft hij wel op de been! Dag Minke! Nellie IjigevPen, Medemblik. Je hebt ge lijk Ncllic! Ik heb me vergist. Het was Zon dag wel degelijk Ijs-Zondag en jullie hebt er natuurlijk allemaal best van geprofiteerd. Maar ja, met zo'n winter vallen alle voor spellingen in het niet! Teo Kootstra, Oudehorne, Zie je wel Teo dat je best een brief kunt schrijven. Dat is iets wat wel heel moeilijk lijkt als Je het nog nooit gedaan hebt, maar wat toch best meevalt als je er eenmaal aan begonnen ben. Dat is zo met meer dingen in het leven. Als je er voorstaat lijkt het een verschrikkelijk werk, inaar als je eenmaal begint... nu, dan valt het geweldig mee! TrieniP, Nlerop, Sint Maartensbrug. Ik zal de groeten aan m'n vrouw van je over brengen, Trieni. Erg aardig van je om zo aan haar te denken. Het boek „Wilde Bob" heb ik thuis ook. Een kostelijk boek. Hoe is het met dat rapport afgelopen. Meegevallen...?? Dat hoor ik volgende maal wel. Cornelia Zwaan, Schoorldam. Cornelia Is ziek en ligt te bed. Maar ze schreef den Kindervriend toch een briefje en dat vind ik dubbelaardig van haar. Ook al staan de letters schots en scheef door elkaar. Dag Cor! TrUnle van Loenen, Noord Scharwoude. Ja, dat postpapier, dat je van Agatha ge leend hebt, ziet er keurig uit Trijnle. Dat zal wel duur geweest zijn. Heb je J® zo ge amuseerd op het Ijs? Nu, dat Is te begrijpen schaatsenrljdster! Jongens en meisjes, ik van de week ver schrikkelijk weinig tijd, zodat ik moet ein digen. De andere helft van de briefjes komt dus volgende week. Deze week wordt niet geschreven. Alleen raadsels worden opgelost. Tot volgende week! KindtAMiend Wie van jullie gaat nu niet graag naar school? Niemand toch, hoop ik. Je bent toch op school om veel te leren? „Wat kan mij dat schelen!" hoor ik sommigen van jullie al mompelen. Nu, dat moet je nooit zeggen. Later zul je wat bly zjjn, dat je zoveel geleerd hebt en dat je met de mensen mee kunt praten. Stel je eens voor, dat je later met een heleboel mensen samen bent, en die praten over dingen, waar jij nooit van gehoord hebt! Zou je je dan niet vreselijk dom vinden? En de mensen zou den zeggen: „Nu, daar gaan we niet graag mee om, die weet niets!" Nee, op school moet je goed je best doen, en vooral oplet ten. En al vind je sommige vakken verve lend en oninteressant, dan moet je beden ken, dat er ook weer vakken zijn die je bijzonder leuk en prettig vindt. Denk maar eens aan de zangles, handwerkles, gymnas tiekles. Daar hebben de meesten van jul lie toch veel plezier in. Ik heb ook eens een jongetje gekend, dat de school haatte. Hoe of zijn vader, moeder of vriendin ook met hem praatten, het gaf allemaal niets, elke dag ging hij met het zelfde mistroostige gezicht naar school. De allereerste schooldag begon het al. Zijn moeder bracht hem weg. En Petertje, zo heette hij, huilde, nee, brulde, toen zijn moeder weer naar huis moest en hem al leen met de juffrouw en de andere kinde ren in de klas liet. Je begrijpt, dat ieder een hem uitlachte. En de volgende dag was het precies het zelfde. Het bleef zelfs het hele jaar zo. En het tweede jaar ook. Maar in de derde klas kwam èr een verandering over Peter. Want toen kregen ze „knutse len". In de eerste en tweede klas hadden ze „kleien" gehad, iets dat alle kinderen erg leuk vonden. Maar Peter, die lastige jongen vond er nooit iets aan en hij had nooit iets echts leuks gemaakt, zoals zijn klassege- nootjes. Maar nu de derde klas. Daar kre gen ze echt knutselen. Er werd van alles gedaan. Houtzagen, verven, tekenen, en nog veel meer. En daar had Peter zo'n ple zier in! En vanaf die tijd, ging hij met een vrolijk gezicht naar school. Hij vergat de dingen, die hij eerst zo vervelend vond, ja, hij begon langzamerhand verstandiger te worden en te begrijpen, dat rekenen, aard rijkskunde en geschiedenis erg nuttig en zelfs interessant waren. En het hoogtepunt van alles was het knutseluurtje. Hy deed Oplossing raadsel vorige week Teen, koe, wieg, Ier, bom, aak, traag, tent, non, tin. Eén bonte kraai maatk nog geen winter. Goede oplossingen ontvangen vant Agata S., N.-Scharwoude: Piet S.: Wim S., Schagen: Corrie K.. Schagen; Arie K.; Klaas R., Schagen; Liesje K.. Schagen; Bregtje en Japie de V.; Arie S.. Schagen; Gerrlt B., Petten; Coba B.; Sjaantje Z., Schagerbrug: Piet V.; Lienke F.; Bram en AU B.; Tiets en Jack v. d. C., Schagen; Grietje F.; Rem H Oude Niedorp; Geri B., Schagen; Piet en Trijntje de B.; Dick K., Kolhorn; Jannie H., N.-Scharwoude; Tinie H., N.-Scharwoude; Lletske B., Nieuwe Nie dorp; Nicsje en Gerrit W., De Waal, Texel; Kees v. d. G., Diemen N.-H.; Lena de B., Julianadorp; Freek v. d. K., Kolhorn: Annie R., Petten; Freddy G.; Annie V., Pettemer kluft; Trynie v. ,L., Schagen; Cornelia Z.; Nellie P., Kolhorn; Trienie N.; Teo K.. Oudehorn; Nellie L., Medemblik; Minke v. d. B., Edam; Henkie S., Anna Paulowna; Trljnie E., Sint Maarten; Henk de R.; H. W., Schagerbrug; Hennie B., Nieuwe Niedorp; Trien en Bep T., Anna Paplowna. EEN R-RAADSEL. X R Landbouwer. X R Hoofdbediende in hotel of café. X R Heeft leder vaartuig. X R Boom. X R Zwarte, kleverige atof. X R Arabisch opperhoofd. X R Soort muziek-inatrument. X R Beroemde film- of tooneel- apeler(ater). De beginletters, van boven naar beneden gelezen, vormen de huidbedekking van var kens. zo zjjn best, dat hij bij een knutsel wedstrijd de eerste prijs won. Nujs Peter al een jongeman, die voor ingenieur studeert, maar hij heeft nog steeds verscheidene dingen, die hij op school in de knutselles gemaakt heeft. Ver leden week heeft hy me nog iets heel leuks laten zien, en dat ga ik jullie nu vertellen. Het was de varkensstal die je hier op het plaatje ziet. De stal, de varkentjes en de boerin zijn allemaal van papier gemaakt Lij'-t dat niet leuk? Je hebt er niet veel voor nodig ook. Voor de varkens gebrui ken we rose pakpapier, voor de schutting en de trog, bruin, en voor de boerin blauw en wit papier.. We beginnen met de varkentjes. Voor het grote varken knippen we een vierkant van 12 cm. en voor de kleintjes vierkanten van 6 cm., kyk nu goed naar de afbeeldingen. Eerst vouw je de diagonaal- en middenvou- wen (fig. 1) Dan sla je twee kanten tot de middenvouw om, vouwt de twee andere kanten dicht tot de middenvouw en dan vouw je ze weer open (fig. 3). Nu zie je, dat aan de vier hoeken, klei ne vierkantjes, ontstaan zijn. Nu buig je de vierkantjes als zakken om en vouwt ze daarna weer dicht. Vouw dan de bovenste helften naar achteren cn leg de nu ont stane vorm met de^pialle kant naar boven, neer. (fig. 6.) De afstaande punten worden naar benedende open kant) gevouwen, zodat er oren en poten ontstaan. De punt aan de voorkant moet je een beetje naar binnen vouwen, want dat is de snuit van het beest, en je weet hoe een varkenssnuit eruit ziet. De punt aan de achterkant, moet je iets naar boven buigen, om een goede staart te krijgen. Verder teken je met pot lood, ogen en neus. Je ziet wat een aardig varkentje het geworden is. De andere var kens maak je natuurlijk net zo. Je kunt er zo veel maken als je wilt. Nu komt de boerin aan de beurt. Je neemt een stuk blauw papier, dat tweemaal zo groot als het vierkant voor het grote varken is. Je draait dat stuk papier enige malen in elkaar en windt er van boven een draad om, zodat er een blouse en een rok ontstaan (fig. 8). Het hoofd wordt van het witte papier gemaakt. Je maakt een bolle tje met een punt eraan (fig. 9), steekt die punt in de blouse en hecht het hoofd met garen vast. Voor de armen maak je lange witte rolletjes, en stopt die in twee gaten die je van te voren in de blouse hebt ge maakt. De hoofddoek maak je van een drie hoekig stuk papier, slaat dat om het hoofd van de boerin en steekt de doek van voren met een speld vast. Het gezicht cn het haar worden getekend. Ik zou het haar zwart maken, niet blond, dat is minder sprekend. Je knipt uit het bruine papier een recht hoek van 12 cm. lang en 8 cm. breed. Zo als op fig. 11 is afgebeeld, vouw je deze rechthoek in 4 gelijke delen. Kijk eoed naar de manier, waarop zy gevouwen zijn Welk dier is dit? VÏM Het ziet er gek uit, hè, dit plaatje. Toch ben ik helemaal geen gek beest, ik ben erg vlug en woon in de duinen en bossen. Daar vind ik het 't mooist. Ik zal bly zijn, als jullie mijn stukken aan elkaar lijmt, zodat je kunt zien wat een mooi beest ik Nu de trog. Je knipt een vierkant van 25 cm. en vouwt, dat op de manier als in fig. 11 is aangegeven. Vouw dan de hoekjes om (naar boven) Vervolgens leg je alles op el kaar en vouwt de twee middenvakken als het hoekje om, zodat zich in het midden een spleet vormt (fig. 12, 13, 14). Dan vouw je de beide punten aan weerszijden van de trog naar binnen (fig. 15) en de trog is klaar. De schuur zal geen moeilijkheden ople veren. Voor de sluiting van de deur maak je een reepje papier, dat je door twee van te voren gemaakte spleetjes in de deur, schuift. Je kunt er desnoods nog een bo dem van karton bij maken, maar je kunt alles ook zo op de tafel zetten. Er zijn onder jullie misschien die een hi le boerderij hebben ,met schuren enz. Dai is elke aanwinst natuurlijk welkom. Maa zij die geen boerderij of andere huizen heb ben zullen al wat blij zijn, als zij deze var kensstal hebben, en iets dat je zelf ge maakt hebt, heeft natuurlijk ook mea waarde. Vooral dit vouwwerk is weer eens wj anders en het is makkelijk dat je er haai niets voor nodig hebt. Verder zal moeder bly zijn, omdat je nlt met lym hoeft te knoeien. Ik hoop dus, d» jullie allemaal vlug aan het werk zul v gaan en ik ben er zeker van dat je een hè Isa a leboel plezier van je varkensstal zult heb|Bnnai ben. lar DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS Het schot van Janette spoorde het ondier nog tot meer spoed aan by zijn achtervolging van Perry. Deze was nu bij de boot en stak zyn hand uit om de rand vast te grijpen. De kaken van het monster openden zich om hem te verslinden. Nu kwamen de drie mensen in de boot plotseling in actie. Majoor Burton greep de hand van Perry en zjjn schouder en trok hem de boot in. d'Arnot sloeg de kroko dil met de paddie op zijn bek, terwijl Janette nog een lading lood in het schubbige lichaam schoot. tact van lei ters klar sche te v n Slllti Van sche om spai hebl B tisc den wal tio me< D nig v gro vra vië gei dcc Bu N Langs de rivier zette Tarzan nog steeds zijn wedloop met de gele reuzen voort. Toen de aapman zag. dat Perry in veiligheid was sprong ook hij in de rivier en zwom naar de boot. Drie krokodillen trachtten hem in te halen, maar Tarzan bewoog zich sneller door het water. Vlug had hy de boot bereikt, klom er in en greep, zonder een woord te zeggen een paddie. „De gele mannen waarom vol gen ze ons helemaal langs hot water?" -roeg Janette. Tarzan wees haar de rotsen aan de andere kant van de rivier. „Hier kunnen we niet landen en de wilde reuzen zullen de re denen wel kennen waarom wij gedwongen zul» len worden aan hun kant te landen".

Schager Courant | 1940 | | pagina 12