AFZWAAIEN— Alle slachtoffers behouden ATIEK Maandag 5 Februari 1940 en dan zonder werk? Groote problemen na demobilisatie Aspirin DE GASVERGIFTIGING TE TUITjENHORN WAT IS ER MET HET GASBUIZENNET Uit Bergen Tweede blad „STAMIL" VERWACHT SUCCES VAN EEN BEROEP OP HET MOREEL. DER WERKGEVERS. '(Van onzen Haagschen correspondent). Keer op keer doen verschillende verhalen de ronde aangaande ontslag uit de burger betrekking, welke gemobiliseerdeu zouden hebben gekregen, nadat zij uit den mili tairen dienst zijn teruggekeerd. Dit al lang nijpende vraagstuk heeft reeds veel pennen In beweging gebracht en doet gemobiliseer den niet groote vrees denken aan het oogenblik, dat zij, weer in burgerpakje ge stoken, tegenover hun werkgever van wel eer zullen staan. Om misschien te verne men, dat men „reeds voorzien" is... Stamil op de bres. Zooals men weet zijn zekere instanties fcteeds in de weer om werkgevers in deze op hun nationalen plicht te wijzen, hetgeen wil zeggen, dat zij alles in het werk moe ten stellen om dogenen, die het land in de ure des gevaars hebben gediend, niet te... „straffen" met werkloosheid! In deze maakt zich bijzonder verdienstelijk de Koninklijke Nationale Verecniging tot Steun aan Mili ciens, kortweg Stamil", die trouwens ge heel op de bres staat voor de verde diging van de belangen der gemobiliseer den. Want niet alleen helpt met den ex- gemobiliseerde of den afgezwaaiden mili cien als het gaat om behoud van werk, maar ook tijdens den dienst tracht men alles te doen om de moeilijkheden der gemobili seerde gezinnen te verzachten. Moeilijk te beoordeelen. Maar vooral om eens te informee- ren naar de huidige practijk wat betreft de pogingen tot behoud der burgerbetrekking hebben wij ons tot genoemde verecniging gewend, en daar deelde men ons mee, dat er omtrent ontslag ook wel on juiste verhalen de ron<le doen. Ten eerste 'wees men er ons op, dat het gedurende de mobilisatie natuurlijk slechts om een bescheiden aantal gevallen gaat, want normaliter keeren er niet zoo heel veel gemobiliseerden voorgoed naar huis. Jn hoofdzaak krijgt men thans dus met af- rekeurden te doen. Men wees er voorts op, dat het geheele vraagstuk wel buitenge- .-oon-moeilijk is, om/lat het welhaast on doenlijk is vast te stellen', of een werkge ver werkelijk zijn plicht verzaakt, indien hij verklaart in de mogelijkheid te verkee- ren, den man terug te nemen. Hij kan zich intusschen noodgedwongen Van een goedkoopere kracht hebben voor zien, of de zaak is dermate teruggeloopen, dat het hoogstwaarschijnlijk tóch tot ont slag had moeten komen. En als men tot wettclijken dwang zou overgaan, is de werkgever, immers toch vrij, den terug gekeerden werknemer na korten tijd heen te zenden. Appèl op het moraal. De vereeniging verwacht ten slotte het meest van een appèl op het moraal der werkgevers, want alleen als de goede wil er is valt er iets te bereiken. Het aantal gevallen, waarin de tusschen- komst der vereeniging voor herplaatsing wordt ingeroepen, is uiteraard thans dus niet zoo groot; bij demobilisatie zal de drukte in dit opzicht overstelpend worden, 'doch daarover maakt men zich nog nog geen zorgen. De vereeniging wordt ook mis bruikt I Met klem wees men er verder op, dat gevallen, waarin sprake is van door mo bilisatie ontstane werkloosheid, niet alle even ernstig zijn; het komt namelijk voor, dat de uit den dienst terugkomende van de gelegenheid gebruik maakt -om een an dere en betere! betrekking te krijgen. Hij heeft dan zeer weinig moeite bij zijn ouden werkgever gedaan en probeert dan door tusschenkomst der vereeniging die ook betrekkingen zoekt naar genoegen W» slagen. Intusschen is de „Stamil" dag aan dag in louw om te bereiken wat er te bereiken valt. Eigenaardig is, dat er van de zijde der gemobiliseerden nimmer gepoogd wordt hij voorbaat pogingen bij hun werkgevers te i(doen) ondernemen. Zoo zou het kunnen gebeuren, dat onmiddellijk na het vertrok ,van den in militairen dienst tredenden werk nemer stappen worden ondernamen om don werkgever te bewegen de zaken zoodanig in te richten, dat terugkeer van den gewe zen employé althans zeer waarschijnlijk is. Trouwens, reeds eerder is van verschillen de zijden het denkbeeld aan de hand ge daan om werkgevers wettelijk te verplich ten, aan den gemobiliseerden werknemer een schriftelijk bewijs te verstrekken, waar op hij aangeeft wat zijn bedoeling is. Deelt hij mede bereid te zijn (onvoorziene om standigheden daargelaten) den man terug te nemen, dan is alles natuurlijk in orde. .Verklaart hij echter zich tot niets te willen hinden (of erger!) dan zou ijlings de tus schenkomst van de „Stamil" kunnen wor den ingeroepen, met wie weet welk gunstig resultaat! zou kunnen uithalen, want de groote moei lijkheid is juist, dat de werkgever niet weet, wannéér zijn werknemer terugkeert. Reeds toen de eerste oefentijd 5V2 maand be droeg, waren de moeilijkheden niet gering; na verdubbeling tot 11 maanden werd het er natuurlijk niet beter op, doch nu het mobi lisatie is verrijzen weer heel andere pro blemen. Als er maar een goed en practisch uitvoerbaar idee gevonden kon wonden, «aardoor de vrees voor verlies van werk kring bij de gemobiliseerden goeddeels kon worden getemperd, dan zou men buitenge woon verheugd zijn. Het zoeken daarnaar zet men nim mer stop, doch tot nu toe acht men het probleem niet voor een alleszins bevredigende oplossing vatbaar. De goede wil der patroons zal dus voor eerst het werk moeten doen! Ook werkgevers heden. voor moeilijk Over 't algemeen bleek men niet bepaald ontevreden over de resultaten der pogingen, welke men reeds in den afgeloopen tijd heeft ondernomen, maar men heeft wel de ervaring, dat verschillende werkgevers juist door de mobilisatie-omstandigheden of ook door andere oorzaken, zooals b.v. de /uuS: voor sommige zakenmenschen catastropha- le koude! den vroegeren werknemer niet kunnen terugnemen. Daartegenover staat vast, dat ondernemingen van de gelegen heid wel ge- of misbruik maken om zich van duurdere krachten te ontdoen, ook al, omdat de gemobiliseerde vaak in de on mogelijkheid heeft verkeerd, zijn vakkennis bij te houden of aan te vullen. Resumeerende kan dus worden gezegd, dat de kwestie van de herplaatsing der ex- gemobiliseerden thans zeker nog niet haar moeilijkste kanten laat zien; eerst na demo bilisatie zal men voor buitengewóón-ernsti ge problemen komen te staan. Niemand weet wanneer bilisatie eindigt. mo Echter wees men er van „Stamil"-zijde op, dat dit idee practisch waarschijnlijk weinig MERKWAARDIGE VERHALEN DER BUURTBEWONERS. Naar wij gisteravond vernamen, zijn de slachtofers van het gasver- giftigingsgeval te Tuitjenhorn, Za terdag in den loop van den dag al len bijgekomen en zullen hoogst waarschijnlijk- geen nadeelige ge volgen ondervinden. De oude heer Tijm moet nog het bed houden. Aan deze zaak, die dus gelukkig geen drama geworden is, zit ech ter ook nog een anderen kant. Onze verslaggever, die zich Zater dagmorgen, direct na bekend wor den van het ongeval, zich te Tuit jenhorn op de hoogte ging stellen, ervoer dit. Tuitjenhorn, Zaterdag. De bewoners van de buurtschap groepen hijeen in de steeg tusschen de woning van Tijm en het brandstoffenpakhuis. Dokter Groenhart heeft ze verteld, dat de slachtoffers het waarschijnlijk wel zul len halen en daardoor opgelucht bekomen ze langzamerhand van hun eersten schrik. Andere gevoelens nemen thans de over hand, die van verontwaardiging. En ze ste ken hun meening niet onder stoelen of ban ken... Want zoo redeneeren zij dit onge luk staat niet op zich zelf, de toestand van het buizennet is meer dan slecht, en wat vandaag bij Tijm is gebeurd, kan morgen bij ieder ander voorkomen.... Hier en daar zijn de buizen bijkans door geroest... Hier en daar vertoont de sneeuw raadsel achtige bruine plekken... In Kalverdijk is het gas niet te gebrui ken of er komt geen gas... En het is de vraag, of steeds toevallig menschen bij de hand zijn, als Dekker en Molenaar, die een cursus eerste hulp bij ongelukken hebben gevolgd en in afwach ting van de komst van den dokter, die maatregelen nemen, welke noodig zijn. MSen gaat zich nu herinneren dat de oude Tijm en de vrouw van den jongen Tijm al een panr dagen geleden „zoomaar" bij de tafel zijn omgevallen. Men weet dit aan een soort „rare griep" en sloeg er geen acht op. Aan kolendamp werd niet gedacht, aan gas nog minder. Er was immers niet eens gas bij Tijm? Jo en Geertje hadden, als zooveel an deren het gas af laten snijden, om het met huns inziens goedkoopere brandstof, de pe troleum te doen— Ze hebben er echter geen rekening mee gehouden, dat de gasfabriek de toevoerlei ding niet heeft weggenomen, doch slechts de meter weggehaald en de leiding met een dop afgesloten. Dit is gebruikelijk, vertelt ons de heer Rempt, vertegenwoordiger van de fabriek te Warmenhuizen. als de menschen dan weer gas willen hebben, kunnen we ze zóó weer aansluiten. Maar... komt er dan een lek in deze toe- voerleiding, dan dringt het gas door riolen of anderszins tóch de woning binnen. In dit geval waarschijnlijk door de na den van den vloer. Het heeft geen uitweg kunnen vinden, omdat Tijm. voor tocht en koude, de muurroosters had dichtgestopt. Zooals ieder thans reten en kieren dicht stopt. om het gevaar van ziek worden door tocht en koude té weren. Onbewust, dat hij daarmede een ander gevaar zijn huis binnen haalt! De verstikkingsdood door gas. Oók, al gebruikt hij het zélf niet meer..-. Een klant van de brandstoffenncring, Dekker, die om petroleum kwam, heeft het eerst gemerkt, dat er iets niet in orde was. Hij was overigens niet de eerste, die een bezoek kwam brengen, om kwart voor acht was Arie Duyvps er al geweest. De deur was los geld heb ik niet %en mij en Geertje laten ze wel liggen is Tij nis opvatting weet de kastelein uit de buurt te vertellen en zoo liep Duyvis maar door tot de bedstee toe. Dat was om kwart voor achten en toen hij vroeg of Jo Tijm. niet naar stad moest, gaf diens vrouw wel een beetje „rarig" antwoord, maar gaslucht had ie heelemaal niet geroken... - Ze slapen vast, hall le gedacht, en was maar weer weggegaan... Maar toen ik om acht uur om petroleum kwam, rook ik wèl gas, zegt Dekker en Geertje vrouw Tijm lag half over de rand van de bedstee. Ik heb de boel openge gooid en samen met Molenaar Jo en Geertje en de oude baas, die allemaal beneden slie pen naar dc boet gedragen. Toen zijn we naar boven gevlogen, waar de zes kinderen sliepen. Een paar hadden het ook niet best, érg misselijk maar de allerjongste, kleine Trees scheen heelemaal geen last te heb ben. We hebben pastoor gewaarschuwd, en de oude Tijm, die er het ergst aan toe leek is meteen bediend. Een ander had dokter Groenhart opgebeld en die was er al gauw met een zuurstofapparaat. Wie kunnen ons voorstellen, dat, als dokter Groenhart er „gauw" was. hij zei F ook een doodenrit ge maakt moet hebben. We hebben denzelfden weg óók gereden, niet zpó gauw, en zouden een apart hoofdstuk kunnen schrijven over onze belevenissen, op smalle wegen, tusschen sneeuwravrinen en ijsber gen... Maar dat is thans niets bui tengewoons meer. Tijm en z'n vader zijn bij de buren ge bracht en liggen nu naast elkaar in de bedstee... Ze zijn nog niet bij. Een goede buur is beter dan een verre vriend, alles wordt gedaan om den nood te lenigen. De vrouw, die elk oogenblik een blijde gebeurtenis kan verwachten en de kinderen zijn bij de overbuur. Er zijn nog andere vragen, die opgelost dienen te worden. Wie zal vandaag de klan Jen bedienen en wie heeft er besteld? De buren zullen hier nog een oplossing voor zoeken. Een vertrouwensman wordt uitge kozen 0111 naar Warmenhuizen tc gaan en met den burgemeester te praten. Er is heel wat schade en ongemak. Wie zal dat betalen, wie is verantwoordelijk? En ook zal namens de buurtschap er op gewezen worden, dat men nog voor méér onaangename verrassingen kan ko men te staan,, wanneer van de zijde der gasfabriekdirectie geen maatrcgelan wor den genomen. Echter, de gasfabriek is Alkmaarsch be zit geworden, en als geen bepaling voor „verborgen gebreken" in het koopcontract is opgenomen is Alkmaar Verantwoorde lijk, wanneer van verantwoordelijkheid sprake zal zijn! De gasfabriek denkt er ènders over. Het bleek ons. dat men Zaterdagmorgen te Alkmaar reeds een rapport over het gebeur de had ontvangen. Dit rapport bevestigde, hetgeen wij te Tuit jenhorn reeds hadden vernomen, er was een lek in de toevoerleiding, de lucht roostere wa ren afgesloten, het gas verzamelde zich onder den vloer en kwam door de naden de wo ning binnen. Eigenaardig is het, dat men in Alk maar ter bevoegder plaatse niet scheen te weten, dat dit dichtstoppen van de roostere gebruikelijk is, om koude buitenshuis te houden en be vriezen van de waterleiding te voor komen. Toen we hierop wezen, vol stond men met de mededeeling, dat nu duidelijk was gebleken, tot welke gevolgen dit dichtstoppen dan kan leiden! Men wees ons er op, dat bij bevroren grond het gas, dat hier en daar altijd ontsnapt, zich andere uitwegen zoekt en dat niet zelden riolen en rioolputten tot uitlaat dienen. Men achtte het daarom dringend noodzakelijk, dat huiseigenaars dc noodig aandacht beste den aan de vuilnisafvoeren. terwijl overal stankafsluiters aanwezig dienden te zijn. Beslist werd ontkend, dit op een di recte vraag onzerzijds, dat het gas- buizennet niet goed in orde zou zijn. In perioden van strenge vorst komen lekkages steeds en overal voor. Zeer positief werd ons nogmaals verze kerd, dat het buizennet van de Alkmaarsche fabriek uitstekend in orde is. Zijn de Tuitjenhorners en Kalverdijkers ten onrechte bevreesd? Uf is men in Alkmaar te optimistisch, en wil men niet zien, omdat een uitgave van een paar ton voor vernieuwing van het Ras- buizennet de op een koord boven den af grond dansende gemeente subiet naar bene den zou doen storten? x De tijd zal het leeren! Het lijkt ons echter dringend gewenscht, dat de bevolking bewezen wordt, dat in het algemeen geen gevaar te duchten is. Met een enkele mededeeling, dat het in orde is. komt men thans niet verder! BERGEN S MANNENKOOR met een elck-wat-wils-programma. Bergens Mannenkoor kwam Zaterdag met een zoo aantrekkelijk programma in „De „Rustende Jaer, dat koude noch moeilijk be gaanbare wegen de belangstellenden konden weerhouden den tocht naar de tooncelzaal te ondernemen, die dan ook goed bezet werd. Het Koor had zich weten te verzekeren van de medewerking van mej. H. v. Gulik, de clamatie, den heer A. v. Diepen, viool, den heer A. Kooger, piano en de Arbeiderstoo- neelvereeniging. Er was dus geen gebrek aan afwisseling. Het Koor opende den avond met een com* De winter van '90 leeft in veler verbeelding nog voort als een afschrikwekkend voor beeld, hoe wint er ach een Nederlandsche win ter wel zijn kan. Maar de winter van '-10 zal ook menigeen heugen, vooral den menschen die zich in de dagen van kou en sneeuw Rheumatische pijn op de leden hebben ge haald. Duizenden zijn de lijders aan deze rampspoedige kwaal en ieder jaar opnieuw worden de gelederen aangevuld met nieu we en nieuwe slachtoffers. Maar ook dui zenden hebben met succes den strijd aange bonden met deze gccsel der mcnschheid: Rheumatische pijnen! Dat zijn de mannen en vrouwen die bijtijds Kruschen Salts na men. Dit heilzame middel zuivert Uw bloed van de schadelijke zuren die de pijnen verwekken, die zich ophoopen in spieren en gewrichten en daar de bron vormen van steeds weer nieuwe vinnige en ondragelijke aanvallen. Doe toch óók een bloedzuive rende kuur met Kruschen Salts. Laat Kru schen ook Uw lever, nieren en ingewanden die aansporende werking geven, waardoor ze weer krachtig gaan werken als vroeger en zoodoende frisch en zuiver bloed door Uw aderen doen stroomen. Uw lichaam beeft Kruschen's zes minerale zouten boog en hoog noodig; ze zullen goed doen en U bescher men tegen en verlossen van de Rheumati sche pijnen, die U verhinderen Uw werk te doen en die de oorzaak zijn van Uw slape- looze nachten en alle ellende die daaraan gepaard gaat. Vraag Uw apotheker of drogist vandaag nog Kruschen Salts. f 0.40, fO.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). Opger. 1756. De buren bespreken het gevai. Rechts de woning waar het gas binnendrong, links de brandstoffeMchuur, waar de e erste hulp werd verleend. positie van Jac. Bonset, „Avondlied". Dit nummer, waarmee 't Koor op liet concours te Krommenie den eersten prijs veroverde, werd onder de bezielende leiding van den dirigent. Karei Böhne, ook nu weer prachtig gezongen. Dc meeste eer legden zangers en dirigent dezen avond in met „De Wonder bloem" van W. F. Kools, dat wondermooi werd uitgevoerd. De heer A. v. Diepen, viool, aan de piano begeleid door den heer A. Kooger. betoover- de zijn auditorium met „Legende" van Wieniawsky en „Zigeunerweiscn" van de Sarasate. Het hierop volgende applaus bedaarde pas toen de beide heeren zich gerepd maakten voor een extra nummer, nl. Salut d'amour van Elgar. Bergen's declamatrice, mej. Hans van Gu lik, had groot succes met een viertal num mers. Jacol» en I.en uit „Als dieren spreken v. Maufr. Hyber, deden 't bijzonder aardig. Een hartelijk applaus en bloemen vertolkten de waardeering voor het gebodene. Na de pauze kwam de Arbeiders Tooneelv vereeniging met een kluchtspel in twee he- drijven van Ger. Nielen. getiteld „De Truc van Tinus". Er is onbedaarlijk gelachen om den truc, dien Tinus uithaalde. 0111 zijn ba zige vrouw wat minder bazig te maken Pol dervaart buitte als Tinus zijn kansen wel uit en maakte er niet zijn partners iets echt moois van. Bloemen, bloemen, bloemen, veel applaus en dan viel het scherm, 't Was mooi geweest zoo mooi dat de aanwezigen de minder aan- genonie temperatuur, die er bij het begin in de zaai heerschte, zoetjes aan waren verge ten. En toen was het „Wij gaan nog niet naar huis, nogen kwam de Sonny-Band in actie, om onder aanvoering van den heer Sonibroek, de danslustigen nog een paar uur tjes in beweging te houden. EXTRA NATIONALE ROODE KRUIS- COLLECTE. De met het oog op de buitengewone om standigheden, waardoor ook aan het Roode Kruis bijzondere lasten worden opgelegd, Za terdag te Bergen, Bergen aan Zee en Schoor! gehouden Extra Nationale Roode Kruis Col lecte, heeft opgebracht ruim f500.—. Extra dient te worden vermeld, dat de gemeente Schoorl, waar de collectanten bovendien nog zwaar gehandicapt werden door vele haast onbegaanbare wegen, f 100.29 bijdroeg. Ruwe Huid /DIJ D I Ruwe Handen W,XWU Ruwe Lippen Dpos 30 cent Bij Apo h. en Drogist GEMASKERD IJSFEEST. Trots den regen is het door de IJsclub ge organiseerde gemaskerde ijsfecst doorgegaan en het is voor het bestuur een groot succes geworden. Er waren 7 enkelingen, 10 paren en 1 groep, die elkaar om de prijzen bc- kampten. De eereprijs (Ijstnii met muts) werd toegekend aan Trijme Klomp Gd., en Annie Barsingerhorn Jnd. als Hans en Griet je. De tweede prijs, een taart, kreeg de groep voetballers, Jan Beek, Nel de Waard eu Grietje Beek. Eerste prijs paren (trui en handschoenen) K. Koning en echtgenoote. als Februari: Sprokkelmaand; 2e prijs A: Marie Kramer en Lies Klomp, als opa en opoe naar bed; 3e prijs B: Tiny Mantelingen Riek Kramer, als opoe en opa op de schaats. Ie prijs enkelingen mw. de WaalHossen, als Uitverkoop; 2e prijs Jb. Kramer Jzn., broodbakker; 3e"prijs Jan Beets Jsz., als Jockey. I)e prijsuitreiking geschiedde in het café van den beer Jb. Groot, waar de accordeon- nist Schut voor de rechte stemming zorgde. Er was een besloten bal na, tot elf uur. En toen ging men glijdende naar huis

Schager Courant | 1940 | | pagina 5