CINEMA DE HAAN SNEEUWWITJE )e afbakening der )uitsch*Russische grens voltooid ïaat Tsjaog Kai Sjck Japan bombardeeren 'en Raadslid gearresteerd Russische goudzending Drie dagen in open reddingsboot „Onafhankelijkheidspoütiek draait om het leger" MEER ACTÏË AAN HET WESTFRONT en de zeven dwergen BAL NA De Ned. Ambulance voor Finland Schardam „uitgegraven" en ia* éét atii aal Een dubbele ri] grenspalen en aan weerszijden aanleg van ver sterkingen. De diplomatieke correspondent van de Ti- cos schrijft: Het werk der vaststelling en afbakening HQfcpr huidige Duitsch-Russischc grens is zoo uist voltooid. Aan beide kanten is verwoed ewcrkt om de grenspalen op hun plaats te rijgen vóór zich een incident voordeed en tien is buitengewoon ver gegaan om de grerrs tuiten alle twijfel duidelijk te maken. On- n(. eveer 960 kilometer van de 1150 kilometer te., i.in loopen langs wat de Duitschers noemen 7 óeü natte grens", d.w.z. langs rivieren, zoo- jg." ils de Pissa. de Bug en de San. Ongeveer too kilometer vormen een „droge grens" en Biigs den geheelen afstand is een strook "an vier en een halven meter breedte dui- lelijk gekenmerkt. Bij iederen bocht of loek zijn twee palen in den grond geslagen, én aan den Duitschen en aan den Russi- qui chen kant, in totaal ruim 4000. Om alle ge- chillen over incidenten in het nicmands- and te mijden, is vastgesteld, dat de wer- uuj ielijke grens precies tusschen de palen door al loopen en dat de regeeringen der beide itaten zich zullen uitstrekken tot aan die hcoretische lijn. Achter 4000 palen en rivie- tn gaat aan beide kanten een ander werk de, oort de versterking van de geheele grens. Luchtverdediging te korea ivordt versterkt. Bombardementen op de Yoennan- spoorweg worden niet gestaakt. De Japansche troepen in de provincie Rvangsi hebben de stad Woeming bezet IVoeming is een strategische stad, 400 k.m. cn noorden van Nanning. In dit gebied heb- icn de Japansche troepen thans een opper vlakte van 14.520 vierkante kilometer bezet. Wijderzijdsche luchtaanvallen. an Het militaire hoofdkwartier voor westelijk Japan deelt mede. dat de luchtverdediging in dit gebied ver sterkt zal worden, met het oog op de omstandigheid, dat de regeering Tsjang Kai Sjek blijkbaar voorne mens is een luchtaanval op Japansch gebied te ondernemen. De woordvoerder van de Koreaan- sche regeering heeft verklaard, dat Chineeschc vliegtuigen voornemens schijnen te zijn Japansch grondge bied aan te vallen. De luchtverdedi ging op Korea zal daarom versterkt worden. Op een desbetreffende vraag antwoordde anj 3e Japansche woordvoerder, dat er geen rd- aanleiding bestaat zich naar aanleiding in- yan deze geruchten ongerust te maken, ion De woordvoerder van de Japansche marine die heeft verklaard, dat Japan niet voornemens is de aanvallen op den spoorweg van Yoen nan, waarlangs wapenen voor de regeering Tsjang Kai Sjek vervoerd worden, te staken, in- Verdacht van fraude en valsch- heid in geschrifte. Naar wij vernemen is te Doezum (gemeen te Grootegast) een raadslid dezer gemeente aangehouden, onder verdenking van frau de en valschheid in geschrifte, gepleegd in MS* lijn hoedanigheid van penningmeester van de plaatselijke afdeeling van een vakorgani satie. De man is in de marechausseekazerne te Grootegast opgesloten, waar hij een volledige bekentenis zou hebben afgelegd. Mijnramp in België 25 mijnwerkers door gasverstik- king om het leven gekomen. Gisternacht is brand uitgebroken in de mijnschacht „Parents" te Mar- chiennes in Henegouwen (België), waarbij 25 mijnwerkers den dood hebben gevonden. Men gelooft, dat het ongeluk daar aan te wijten is, dat brand ontstaan is door het warmloopen van een electrische motor. Er is geen mijn- gasontploffing ontstaan. De slacht offers zijn omgekomen door verstik king in de vrijkomende gassen. De minister van arbeid, Balthazar heeft zich naar de plek van het on geluk begeven. Nader wordt gemeld, dat de brand is uit gebroken in een van de diepste mijnen van België op een diepte van 1220 meter. Een dertigtal werklieden was aan het werk op deze diepte, toen zij van kameraden hoor den, dat rook uit een der gangen kwam. Zij begaven zich naar de liftkooi om naar boven te gaan, doch hierbij passeerden zij zonder het te wetén de plaats," waar zich het mijngas, dat door den brand wast ontstaan, had geconcentreerd. Slechts vier van hen ontkwamen den dood. Het bergingswerk was gistermiddag nog niet geëindigd. Men poogt voor alles uitbreiding van den brand te voorkomen. Bestemt voor crediel-vergrooting? Uit San Francisco wordt aan de New York Times gemeld dat Russische goudstaven ter waarde van 5.600.000 dollars van het Russi sche vrachtschip Kim zijn overgebracht naar de Chase Bank te New York. De Kim is gisteren van San Francisco ver trokken om te Manzanillo (Mexico) koper erts te laden, welke naar Wladiwostock zal worden vervoerd. In officieele kringen te Washington wei gert men iets te zeggen over de lading van 5.600.000 dollar. Volgens bankkringen te New York is het goud bestemd tot vergrooting van het cre- diet van de regeering der Sovjet Unie, dat ernstig heeft geleden door de jongste aan- koopen van oorlogsmateriaal. Hollander brengt er op wonder baarlijke wijze het leven af. Het eenige nog vermiste lid van de beman ning van het 400 ton metende schip „Flo- res" uit Delfzijl (in het eerste bericht was gemeld, dat het scheepje „Delfzijl" heette), dat Zondagavond aan de Engelsche kust op een zandbank is geloopen en is vergaan, is, naar Woensdagavond werd vernomen, gered. De man Gronier geheeten, heeft er aldus het Hsb. wel op wonderbaarlijke wij ze het leven afgebracht. Toen het schip muurvast op een zand bank was geloopen cn bovendien nog lek was geslagen, poogde Gronier, in de red dingsloep gezeten, de trolley los te maken en de sloep in zee te krijgen, opdat de be manning zoodoende aan land kon komen. Ten gevolge van de hooge zee echter sloeg de reddingsloep, waarin Gronier nog steeds zat, onverwacht van het schip los. De man kwam toen op eenigen afstand van de vol- water geloopen en gekantelde reddingsloep naar boven drijven. Zijn maats stelden al les in het werk om hem te redden, doch hun pogingen waren vergccfsch. Het laat ste dat zii van Gronier zagen was, dat hij zich aan de omgeslagen reddingsloep vast klampte. De zes overigen werden door een redding boot van den vasten wal gered en vreesden hun kameraad wel nimmer meer te zullen terugzien Woensdagavond laat bereikte hen echter het verheugende bericht, dat Gronier kans had gezien het drie dagen lang uit te houden in de half volgeloopcn reddingsloep, die, dank zij een onverwachten golfslag, weer in normalen stand op de zee was komen te drijven. Daarna was hij opgepikt door een in convooi varend schip. Omtrent zijn toestand is nog niets bekend; hij is nog steeds bewusteloos. Pierlot beveelt inschrijving op Staatsleening aan. De Belgische minkster-pnesident Pierlot heeft gisteravond voor de radio een pleidooi gehouden voor inschrijving op de Onafhan- kelijkheidsleening, bestemd ter dekking van de militaire uitgaven. Hij wees op de voordeelen van een buiten landschc politiek, die de oorlog buiten de grenzen houdt. Deze politiek, aldus Pierlot, draait om het leger. De neutraliteitswil zou ijdel zijn zonder een krachtige militaire or ganisatie. Nieuw contingent Canadeezen in Engeland. Het Fransche legcrbericht van gisteren avond luidt: Activiteit van onze patrouilles aan ver scheidene deelen van het front. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het Saarfront iets levendiger activiteit van artillerie en ver- kenningsafdeelingen. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat wederom een contingent Canadeezen in En geland is aangekomen cn zijn kantonnement heeft bereikt. Heden overleed, zacht en kalm. onze geliefde Man en Vader, Bchuwd- en Grootvader, Coroelis Borger, in den ouderdom van ruim 09 jaar. Wed. M. BURGER. Amels Kinderen en Kleinkinderen. Winkel. 8 Febr. 1940. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Maandag 12 Febr., des n.m. om 2 u. op de Be graafplaats te Winkel. Geboren: DIRK, Zoon van: A. ZWAGERMAN—Spruit, en D. ZWAGERMAN. Balkbrug, 7 Febr. 19i0. TEL. 7. WIE RINGEN. ZATERDAG «n ZONDAG 8 uur: ZATERDAG an ZONDAGMIDDAG 3 uur. Walt Disney's eerste gekleurde Hollandsch sprekende teekenfilm: Het oude sprookje met moderne meesterlijke fantasie in film gebracht. Ons voorprogramma U buitengewoon goed verzorgd. Zaterdag populaire prijzen: Zaal f 0.30, fO.JO. Ba Icon f 0.75. Zondag busvertrek Den Oever 7.30. ZONDAG; Gevraagd: flink dienstmeisje, voor d. cn n. Kunnende koken cn wasschcn. Mevr DE KADT. Bosehmansweg C 265. Schoor!. Te koop: 6 buste biggen. keus uit 13, tevens 7 vette Var kens, wegen ongeveer HO kilo. N. GROEN, Kolkslyia C 5, 't Zand. Te koop aangeboden: Fen WOONHUIS met veestalling, en groot erf, staande en liggende aan de Nes. H 4, te Schagen. Te bevra gen hij W. J. KWELDAM, Ewis- laan. Heiion Wie heeft voor groot werk loos gezin nog nette Onder, en Bovenkleeding liggen? Br. no. 882 Bur. van dit blad Te koop gevraagd: Een goed mak Oldenhurger WERKPAARD 8 h 9 jaai, met naaste prijs aan J. BOSSEN, Kooiplaats, Brce- zand. Te koop: witkiem tuinboonen. gekeurd met 10 en 9, bij J. BOS- SF.N, Kooiplaats. Breezand. ACHT LM. TEN NOORDEN VAN LADOGA. Naar de Tel. verneemt, heeft dr. Winckel uit Finland aan het Roode Kruis te Den Haag voorgesteld, de Nederlandsche am bulance uit te zenden naar een plaatsje achter het Finsche front, acht K.M. ten Noorden van het Ladogameer. De ambulange zal bestaan uit drie chi rurgen, drie of vier assistent-artsen en 15 éi 20 verpleegsters, benevens hun leider. ITALIAANS CH OORLOGSMATERIAAL VOOR FINLAND. Via frankrijk. Naar de „Journal" meldt, is het Italiaan- sche oorlogsmateriaal, bestemd voor Fin land, dat in Duitschland was tegengehouden en vervolgens naar Italië was teruggezon den, via Frankrijk naar Finland gestuurd. Naar een gemeenebest van Europeesche staten Manifest van de Engelsche ar beiderspartij. De Britsche arbeiderspartij heeft een ver klaring gepubliceerd over de ooiiogs- cn vre desdoeleinden, waarin o.a. gezegd wordt: De arbeiderspartij is ervan overtuigd,, dat de geallieerden niet in vredesonderhandelin gen dienen te treden dan met een Duitsche regeering, die niet alleen bepaalde daden van hei-stel toegezegd, doch Inderdaad ook ten uitvoer gelegd heeft, waaronder het her geven van de vrijheid aan liet Poolsche en het Tsjechoslowaaksche vqjk en het terug trekken van de Duitsche strijdkrachten en politie. Aan het Duitsche volk behoort de garantie te worden gegeven, dat bij de al- geineene regeling na den oorlog de recht vaardige en werkelijke belangen van alle volken, ook die van het Duitsche volk, ge ëerbiedigd zullen worden. Dit zal niet de laatste oorlog zijn, tenzij wij er aan het ein de van den oorlog in slagen, de Fransche aanspraken op veiligheid in overeenstem ming te brengen met de Duitsche aanspra ken op gelijkheid. Den Duitschers zegt de verklaring: Zoo lang het vervloekte Nazi-regime niet om vergeworpen is, bestaat er geen hoop op vre de tusschen ons. Voorts wordt verklaard: De vredes regeling moet een nieuwe associatie of gemeenebest van staten vastigen, welker collectieve veiligheid, over de eigen sfeer heen, moet staan bo ven de souvereine rechten der af zonderlijke staten. Tenslotte veroordeelt de'arbeiderspartij het Duitsch—Russische pact en den niet-uitge- lokten aanval op Finland. Het dorp aan den IJsselmeerdiJk uit zijn isolement verlost. Het dorp Schardam is uit zijn isolement verlost. De bewoners hebben de laatste week geheel afgezonderd van de rest van de we reld geleefd. Het dorp ligt langs den IJselmeerdijk, maar was niet te bereiken, Voetgangers moesten door de landerijen baggeren. Ver keer was niet mogelijk, want aan beide zij den van het dorp. had de sneeuw zich me tershoog opgehoopt en er was geen doorko men aan. Gelukkig is deze toestand thans geëindigd. Het Hoogheemraadschap Nd. Holl. Noorderkwartier heeft een ploeg ar beiders gcrequireerd en deze hebben zich door de sneeuwbergen, die enorme afmetingen hadden aange nomen, heengegraven. Via lange gangen komt men thans in het dorpje, waar de arbeiders uit den aard der zaak met groote voldoening zijn begroet. Ook Warder weer te bereiken. Ook de bewoners aan den IJsselmeerdijk naar de gemeente Warder zijn thans te be reiken. Ook hier heeft men zich een weg door de sneeuwbergen gegraven. De men- schen hebben daar een benauwden tijd door gemaakt. Met groote moeilijkheden kon men de afgelegen boerderijen bereiken. Meer dan een week kon de melk niet aan de auto's van de zuivelfabrieken worden afgegeven cn moest deze. noodgedwongen als voedsel aan kooien en varkens worden gegeven. Nu de sneeuwmoeilijkheden vrijwel geëindigd zijn. komen er nieuwe moeilijkheden nl. die van het water. Verschillende landerijen lig gen reeds blank, terwijl het aantal gevallen van lekkage zeer groot is. De grond is nog te hard bevroren om het water te laten af vloeien cn het laat zich aanzien, dat deze ongewenschte toestand nog wel een poosje zal duren. W1ERINGERMEER afwijzende beschikking. Op het beroep, ingesteld door J. Hart te gen het besluit van den gemeenteraad, waarbij diens woning onbewoond werd ver klaard, hebben G<»d. Staten afwijzend be schikt. mutatie. Binnenkort zal het raadslid Th. van Kleef zich metterwoon te Heerhugowaard vestigen waarmee zijn raadlidmaatschop *dan ver valt. We vernemen dat zij opvolger op de lijst is zijn zwager W. Duys. BERGEN WIERINGERWERF. ONTSPANNING VOOR DE JEUGD. Iedere avond kan men de jeugd van Wieringerwerf zich zien scharen rondom de lange tafels in de salon van den heer Swier, die zich bezig houdt om ze bekwaam te maken in het dammen. Het ligt thans in de bedoeling om binnenkort een /iamclub op te richten. Voor de jeugd onderhoudend en leerzaam. ZONDAG 11 FEBRUARL Ned. Htrv. Evangelisatie. Wieringerwerf, voorm. 9.30 uur, Cand. G. J. van de Poll. Slootdorp. voorm. 10 uur. Ds. Vaandrager, Vlootpred. te Den Helder. Middenmeer, nam. 2 uur, Cand. G. J. v. d. Poll. In alle diensten extra collecte. LANGENDIJ Duitsche actie in Praag gevreesd Duitsche burgers zouden de stad gaan verlaten. Ongerust heid in Tsjechische kringen. In berichten uit het Duitsche protectoraat (Bohemen-Moravië) wordt herhaaldelijk ge zinspeeld op de voorbereiding van de eva cuatie der Duitsche burgers uit Prang. Ook schijnt het, dat Duitschers uit de Oostzee- staten en uit Tyrol een nieuwe woonplaats vinden in dorpen, welke in een kring om Praag ligen. Deze berichten hebben onge rustheid gewekt in Tsjechische kringen. Men denkt aan de Duitsche actie in Po len en vreest, dat Duitsche militaire cn se- mi-militaire organisaties tot soortgelijke daden zullen komen ten aanzien van de Tsjechen in Praag, aldus een Times bericht in het Hsb!. Het is duidelijk, dat, indien de Duitschers tot een drastische actie in Praag wenschen over te gaan. het noodzakelijk is eerst de 60.000 Duitsche inwoners uit de stad te evacuecren en wel met het oog op even- tueele wraaknemingen der Tsjechen. De ongerustheid der Tsjechen wordt tot op zekere hoogte verklaard door de geruchten, dat de Duitscheds in het protectoraat zch voorbereiden het land te verlaten, aangezien zij den toenemenden haat van de Tsjechen vreezen en reeds den tijd zien komen, dat Duitschland niet langer in staat zou zijn een ,even scherp toezicht op het protectoraat te houden als thans. Men beseft ook. dat indien de Tsjechische regeering er toe zou overgaan, den eed van trouw aan Hit Ier af te leggen in welke richting Duitschland reeds pressie heeft ge oefend daartegenover als ..belooning" een gedeelte van de Gestapo zou worden terug getrokken. De veiligheid van de Duitschers zou daardoor in gevaar worden gebracht. Ook de toebereidselen der Italiaansche in woners van Praag om de stad te verlaten, heeft zoowel onder de Tsjechen- als onder de Duitschers ongerustheid gewekt. benoemingen berger school- vereeniging. Aan de meisjesschool der Berger school- verecniging is in de plaats van Mej. Drijver tot onderwijzer benoemd de lieer G. in 't Veld te 's-Gravenhage. Tot leerares in de Duitsche taal is genoemd Mej. Ch. van Praag te 's-Gravenhage. kerk en school. Tot organiste van de Ned. Herv. gemeen te te Schoor! en te Groet is benoemd mevr, T. P. J. Lindeboom—Pronk te Bergen. heerhugowaard OUDKARSPEL. Ernstig ongeval Hedenmorgen is het achtjarig zoon tje van den heer Rentenaar uit het Noordeinde onder een vrachtauto geraakt en zeer ernstig gewond. Het was toen de auto van den heer H. een anderen wagen moest passee- ren, dat het ventje wilde uitwijken, uitgleed, met bovengenoemd droevig gevolg. Bij het ter perse gaan van dit nummer waren ons .geen nadere bij zonderheden bekend. Dokter de Wit, die ijlings was ontboden, was nog met het slachtoffertje bezig. DOODE EN GEVANGEN VISCH. In de vaargeul, welke in de Voorburg gracht door het ijs is gemaakt, drijft heel wat doode visch. Bovendien worden hier in bijten groote hoeveelheden baars, snoek, snoekbaars en paling gevangen, die met de handen worden gegrepen. De vorst heeft deze visch blijkbaar in zoodanig verdoofden toestand gebracht, dat ze zich gemakkelijk laat vangen. Dat de vischstand in het Geest- merambacht, die de laatste jaren al veel te wenschcr. overliet, er hierdoor niet op .zal verbeteren, ligt voor de hand. LANGENDIJK-ééN. Van da baan voorloopig? Het is nu reeds maanden geleden, dat col leges van B. en W. uit Noord- en Zuidschar- woude en Oudkarspcl en de raden van dc eerste twee gemeenten zich tot de Kroon heb ben gewend met het verzoek tot vereeniging dier gemeenten over te gaan. Naar men ons inlichtte is sedert niets meer van die adres sen gehoord. Hieruit zal wel mogen worden afgeleid, dat men in Den Haag geen inte resse voor deze vereeniging heeft, zoodat wel kan worden aangenomen, dat er door dc tegenstanders geen actie zal behoeven te worden gevoerd. ZUIDSCHARWOUDE. B-STEUN. Een bedrag van f 268 is aan 3i werkloozen en kleine C-tuinders in natura verstrekt uit den z.g. B-steun, in den vorm van dekking, kleeding en schoeisel. DE NIEUWE WEG. Dat het niet al te lang meer zal duren, eer met den aanleg van den nieuwen weg zal worden begonnen, kan wel hieruit wor den afgeleid, dat de akkers langs het Ker- kepad. voor zoover noodig voor den weg. niet meer zullen worden verhuurd, zooals men ons meedeelde. BURGERLIJKE STAND. Januari 1940. Geboren: Willem Henri. zoon van H. Wil mink en L. G. Bloemendal; Geertruida, d. v. Joh. Frederiks cn E. Bccmstcrbocr. Ondertrouwd: Geenc. Getrouwd: Geene. Overleden: D. Bakker, oud 38 Jaar en P. Peijs, oud 76 jaar. verkocht. Het perceel weiland gelegen tusschen de West dijk, het z.g. Swagerslijntje en de spoor weg nabij het station Hugowaard. groot 2.18.09, en in eigendom toebehoorend aan de Dckafabrick te Alkmaar is in openbaren verkoop ten overstaan van Notaris van der Heide in café Rus, alhier, overgegaan aan den heer K. Wagenaar. alhier voor dc som van f 39S1.65. bedankt. De Weleerw. heer K. Strijd. N.H. predi kant te Oisterwijk heeft voor het alhier op hem uitgebrachte beroep bedankt. NIEUWE NIEDORt ZAKENVERLOF. De dienstplichtige winkelier J. Blokker is in het genot van enkele dagen zakenverlof gesteld, eveneens de dienstplichtige electri- cien G. de Vries. BOUWEN." Naar wij vernemen is de bouw van de nieuwe melkzaak van mevr. de wed. Krah- man thans definitief opgedragen aan de hccren de Vries en Koomen. timmerlieden en aannemers alhier. Me- het sloepen van de oude zaak is men reeds aangevangen. DE NIEUWE ONDERWIJZER. De nieuw benoemde onderwijzer aan de openbare lagere school alhier de heer R. J. Noorman, woont te Alkmaar en neemt tijdelijk waar ais hoofd der school te Uit- dam. Hij is geboren *in 1917 en is in liet bezit van de hoofdacte voor onderwijzers. Mot ingang van Maandag 12 Februari a.s. zal hij in functie treden. EIERVEILING SCHAGEN. 8 Febr. Aanvoer: 29.000 kipeieren 4.55—5.40 per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING. 8 Febr. Aangevoerd: 16.000 kipeieren: 48—51 en 5254 Kg. f 4.55—57 Kg. 4.404.70. .>8 60 Kg. 4.70—4-80. 61-703 Kg. 4*0—5.20. 64— G7 Kg 5.20—5.40. 68—73 Kg. 5.50—5.70, 300 eendeieren 3.—, per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 8 Febr. Uien 4.90—520. roodc kool 5—0 40, gele kool 44.40. Deensche witte kool 3.304. Aanvoer: 2500 Kg. uien. 104.300 Kg. roode kool. 40.200 Kg. gele kooi. 58500 Kg. Deen sche witte kool. MEDEMBLIK, 8 Febr. Deensche witte kooi 33.50. roode kool 5—5.20. gele kool 4.—. per 100 Ke.. uien 2.20—2.25 per 50 Kg., wortelen 2.10—250 p. 100 Kg. RROEK OP LANGENDIJK. 9 Febr. Uien 4.90-5.10. drielingen 1.20—1.90. gro ve 4.805. peen 2.70—3.50. kroten 2.80. roo de kool 5.306.80. gele kool 4—420, Deen sche witte kool 3.60—3.80. NOORQSCHARWOUDE. 9 Febr. Uien 5.30—5.40. drielingen 220—2 40. gro ve 4.80—5. roode kool 5.10—6.50, witte kool 3.504. gele kool 44.50. BOTERHEFFING EN -NOTEERING. Het bedrag van de heffing en steunultkee- ring op boter, is behoudens tussehontijd- sche wijziging, voor de week van 8 tot 15 Februari vastgesteld op 80 cent per Kg. (on veranderd). De commissienotecring voor Nederléndsche boter is heden vastgesteld op 81 cent per Kg. (1 cent lager).

Schager Courant | 1940 | | pagina 3