De organisatie der na-oorlogsche wereld Hiet allemaal tegelijk mat DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Washington begint aan den opbouw CONTACT tusschen de neutralen President Roosevelt heeft medegedeeld, dat hij onderstaats secretaris Sumner Welles naar Europa zal zenden, om per soonlijk de gebeurtenissen in Italië, Frankrijk, Engeland en Duitschland gade te slaan. De minister van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten, Huil, heeft bovendien onthuld, dat diplomatieke besprekingen zijn geopend met de neutrale regeeringen in verband met het verlangen van alle neutrale naties naar herstel van den wereldvrede. Huil verklaarde voorts, dat de besprekingen zouden kunnen worden uitgebreid tot de oorlogvoerende naties, zoover zij vraagstukken omvatten van een gezond internationaal eco nomisch stelsel en een beperking der bewapening over de geheele wereld. Twee Duitsche duikbooten vernietigd KAPOKMATRAS ALS REDDINGSVLOT Dorpje met ondergang bedreigd Weer per schaats naar Marken l Arts door schildwacht doodgeschoten Amsterdams nieuwe raadhuis Wanneer lente? Nederlandsch-Engelsch handelsaccoord Laan. Schaaen, Tel. 444 (2 lilnen). Kenuetal 2240. ATERDAG 10 FEBRUARI 1910. 84e Jaargang. No. 11109. KV. lK»9.JAa; Hernieuwde vredespogingen in samenwerking met het V a t i c a a n? 53 I President Roosevelt zendt JJI waarnemer naar Europa Geen Amerlkaansche voorstellen. President Roosevelt heeft de mededeeling langaande de reis van onderstaatssecretaris iumner Welles naar Europa gedaan op een tersconferentie. Hij voegde hieraan toe, dat Sumner Wel les opdracht heeft Reen voorstellen te doen tf verbintenissen aan te Raan in naam van Ie VereeniRde Staten. De verklaringen, welke hl| zal ontvangen de officieele personen van de Europee- sche regeeringen zullen alleen bestemd zijn voor den President en den minister van bui tenlandsche zaken, Cordell HulL President Roosevelt zeide, dat deze verklaringen als i vertrouwelijk zullen worden be schouwd, Sumner Welles zal nóch naar Finland, nóch naar Rusland Raan. Zijn reis zal zoo lanR duren als noodiR is. De alRemeen indruk te WashinRton is, dat Roosevelt en Huil een Rcdetailleerd en ver gelijkend rapport van een frisschen geest wenschen, en dat de reis van Sumner Wel les niet de voorbode is van een vredescam pagne. Contact met het Vaticaan? Eerst naar Italië. In strijd met deze laatste meening, welke hierop zij goed de nadruk gelegd. niet officieel is, zou kunnen schijnen, het feit, dat Sumner Welles vermoedelijk gelijk met My- ron Taylor, den persoonlijken vredesambas- sadeur van den President bij het Vaticaan, naar tlalië zal afreizen De heeren zullen de reis waarschijnlijk maken met het Italiaan- sche mailschip „Rex", dat 17 Februari van New York vertrekt. Het lijkt dan ook niet gewaagd te veronder stellen, dat Sumner Welles, naast bezoeken aan Mussolini en Ciano.-ook zijn opwachting zal maken bij Z.H. den Paus. De Nederlandsche gezant bij Huil De besprokingen met de neutralen zijn, naar Huil nog heeft verklaard, begonnen met het ontbieden van de ambasadeurs en gezan ten der verschillende regeeringen. Gister ochtend heeft Huil den Nederland se h e n gezant ontvangen. Huil heeft erop gewezen, dat de met de neutralen geopende besprekingen ..geen plan of plannen behelzen, doch het karakter dra gen van een voorbereidend onderzoek met betrekking tot een gezond internationaal economisch stelsel en tegelijkertijd tot een wereldomvattende beperking der bewape ning. De besprekingen konden, naar de - staatssecretaris eraan toevoegde, uit gebreid worden tot de oorlogvoeren den. in zooverre deze twee gemeen schappelijke problemen van den toe- komstigen vrede erbij betrokken ziin. Zij omvatten geen „zaken, waarbij de tegenwoordige oorlogsomstandig heden betrokken zijn". Het staattdepartement wijst erop. dat de besprekingen met de neutTale landen geen, verband houden met het bezoek, dat Sumner Welles aan Europa zal brengen. VOLDOENING IN ENGELAND. Officieele kringen te Londen hebben met voldoening vernomen, dat Sumner Welles een bezoek aan Londen zal brengen. Naar in gezaghebbende kringen wordt vernomen, kan hij er zeker van zijn, dat hij hartelijk zal worden verwelkomd, en dat hij alle in- ZIJ DEDEN AANVAL OP EEN CONVOOL De Britsche admiraliteit deelt mede, dat twee Duitsche duikbooten vernield zijn door een van de torpedobootjagers der Britsche vloot. Het is geen normaal gebruik van de ad miraliteit om het tot zinken brengen van duikbooten bekend te maken, wanneer het voorkomt, maar een uitzondering wordt bij deze gelegenheid gemaakt met het oog op het feit, dat de twee duikbooten tot zinken wer den gebracht door een torpedobootjagcr, toen zij een aanval deden op een convooi. lichtingen zal ontvangen, die de Britsche regeering hem kan verschaffen teneinde Roosevelt in staat te stellen, zich een dui delijker beeld te vormen van den Europee- schen toestand. De besprekingen met de neturalen Ook is met belangstelling kennis genomen van de mededeelingvan Huil, dat met de neutralen vredesbesprekingen worden ge voerd. De Britsche en Fransche regeeringen heb ben volkomen duidelijk de omstandigheden uiteengezet, waaronder naar haar oordeel een einde zou kunnen komen aan de vijande lijkheden. Eveneens hebben zij de beginse len duidelijk gemaakt, waarvoor zij vech ten. beginselen, welke naar zij mecnen. het volk der Vereenigde Staten niet minder dierbaar zijn dan die der Europecsche de mocratieën, welke de wapens hebben opge nomen om ze te verdedigen. Zwemgordels ook tijdens de maal tijden aan boord bij de hand! In het zoo juist verschenen rapport-van 't Haaff over de beveiliging van onze scheep vaart, worden de volgende maatregelen aan bevolen ter beveiliging der passagiers. Het is van zeer groot belang, om, behalve de in het schepenbesluit voorgeschreven oefeningen, vóór het vertrek voor een reis, die door het gevaarlijke gebied voert, een sloepenoefening te houden met alle passa giers en alle leden der bemanning. Het verdient aanbevcl-m# deze oefening tevens te benutten voor het aantrekken van de zwemgordels. De passagiers behooren hun zwemgordels m het gevaarlijke gebied steeds bij de hand te hebben, ook gedurende de maaltijden. Er zal voor een zeer voldoende reserve aan zwemgordels en aanvullende reddingsmid delen (vlotten enz.) zorggedragen moeten worden. De commissie vestigt nog de aandacht op de waarde van kapokmatrassen als drijvend toestel. Indien deze matrassen in de zijden worden verstevigd en van grijplijnen voor zien, zijn het bruikbare reddingsmiddelen, waarop een drenkeling zich verscheidene uren boven water kan houden. Aangezien zij bovendien licht zijn, kunnen zij zeer ge makkelijk overboord geworpen worden. Het is derhalve nuttig, indien in het ge vaarlijke gebied op verschillende plaats van het schip dergelijke matrassen bij de hand zijn. Noodtoestand in den polder Pannerdem. BEWONERS VLUCHTEN IN ALLERIJL. Gisteren is de buiten den dijk bij Panner- den gelegen polder, waarin zich het ge hucht Kijfwaard bevindt, onder water ge- loopen. De twee steenfabrieken en de twin tig woningen, waaruit deze plaats bestaat, zijn hierdoor van de buitenwereld afgeslo ten. De ijsschotsen liggen tegen de huizen aan. Eenige gezinnen hebben nog kans ge zien met een bootje weg te trekken, doch thans is het onmogelijk op deze vlakte van ijs en water te varen. Een boerderij, waarop dertig koeien worden gehouden, ligt als een eiland te midden van de onderge- loopen omgeving. In geval de pol der zou volstrooinen. zullen de be woners zich op de steenovens moe ten in veiligheid stellen. Het vee zal echter niet te redden zijn. De toestand van het ijs bil Pannerden le vert, volgens de deskundigen van den rijks waterstaat, op het oogenblik geen onmid dellijk gevaar op. Toch is men op zijn hoe de in verband met mogelijke overstrooming of doorbraak van den dijk van het vrij nauwe Pannerdensche kanaal. Olt nummtr bevat 12 pagina's Het is weer mogelijk over de Gouwzee naar Marken te schaatsen. De sneeuw is ge ruimd. Slechts In de buurt van Monniken dam staat hier en daar water op het ijs. Tragisch ongeluk in grensgemeente. Gisteravond heeft zich bij het grenskan- toor te Vlodrop, een targisch ongeluk afge speeld. Dokter J. Meuwissen. arts te St. Odiliënberg. passeerde met zijn auto h# grenskantoor op zijn weg naar een patiënt te Vlodrop. De militaire post bij het kantoor gaf den arts een teeken te stoppen, doch waarschijnlijk zag de heer Meuwissen dit niet, althans hij reed door, waarop de schildwacht op de auto vuurde. De kogel drong door een zijraam naar binnen en doodde den geneesheer vrijwel op slag. Het slachtoffer is, nadat het van de Hei lige Sacramenten was voorzien, overgebracht naar het St. Laurentiuszickcnhuis te Roer mond. Militaire autoriteiten stellen een uit gebreid onderzoek in. Dokter Meuwissen was 45 jaar oud, gc.- huwd en vader van acht kinderen. Hij was een broer van den burgemeester van Echt. Het gebeurde heeft in de omgeving van Roermond groote ontsteltenis gewekt, daar dokter Meuwissen een zeer geziene figuur was. B. en IV. krijgen hun sin. Nieuwe ontwerpen zullen wor den ingediend. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond de voordracht van Burgemees ter en Wethouders ter zake van de Stad huisbouw met 34 tegen 9 stemmen onver anderd goedgekeurd. Daaruit volgt, dat B. VOORSTEL TOT VERSPREIDING VAN HET VACANTIEVERKEER OVER EEN GROOTER AANTAL WEKEN. Oplossing van vervoers- en huisvestingproblemen De A.N.V.V.. de A.N.W.B., de Ne- derlandsche Spoorwegen, Horecaf, alsmede verscheidene autoriteiten op onderwijsgèbied, waarbij ook de wethouder der vijf grootste gemeen ten, hebben onlangs een commissie gevormd, die tot taak had zich te beraden over de wenschelijkheid om voor 't zomerseizoen 19iO, even tueel ook voor volgende jaren, be paalde maatregelen te nemen tot verspreiding van het vacantiever- keer over een grooter aantal weken. Deze commissie is dezer dagen met haar werk gereed gekomen. Het resultaat is vast gelegd in een rapport, dat thans is versche nen en op ruime schaal zal worden ver spreid. Hierin wordt er allereerst betoogd, dat 't vacantieverkeer in sterker mate wordt beinvloed door den datuin, waarop de va- canties der lagere scholen beginnen. Het rapport wijst er dan op, dat de gelijk tijdig vallende vacanties van de diverse be volkingsgroepen tot een opeenhooping van het vervoer op bepaalde data leiden, terwijl op andere tijden van het jaar het wagen park niet voldoende wordt benut. Ook doen zich voor het hotel- en pensionbedrijf moei lijkheden voor. Wordt de vacantie gelijkma tiger over het jaar verdeeld, dan zullen ook de kosten hieraan voor de vacantiegangers (speciaal worden hier arbeiders en kleine zelfstandigen bedoeld) minder worden. De komende mobilisatlezomer. Een bijzonder accent krijgt deze overweging door den toestand, welke in het zomersei zoen 1940 zal intreden wanneer de mobili satie in Nederland en de oorlogstoestand in Europa dan nog zullen voortduren. Als gevolg hiervan zijn belangrijke aaritallen spoorrijtuigen en autobussen en een be- langijk deel van de hotelruimte voor mili taire doeleinden gevorderd. De grondslagen. De vacanties van middelbaar en hoogcr onderwijs zijn zooveel ruimer, dat de lage- re-school-vacanties hier gewoonlijk geheel binnen vallen. De vacanties der middelbare scholen be dragen ongeveer 7 weken, die van do la gere scholen in den regel 4 weken, liet is dus mogelijk de lagere-schoolvacantics op 4 achtereenvolgende data, telkens met een week tusschcnruimte, te doen beginnen. De commissie is van meening, dat voor 1940 de volgende groepsindee- ling een bruikbare basis vormt: in groep 1 met als aanvangsdatum van de zomervacantie der lagere scholen 1 EERBERICHT DE BILT SEINT» Verwachting: Strenge tot mati ge vorst, helder tót half bo- wolkt, droog weer, krachtige tot matige Oostelijke tot Noordoostelijke wind. Een nieuw onverwacht wintertje voor de deur? In de algemeene luchtdrukverdeeiing ko men slechts geringe wijzigingen. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië neemt aan zijn Noordzijde nog in beteekenis toe, doch aan zijn zuidzijde dalen de baro meters iets. De groote koude houdt in dit gebied on verminderd aan. Zoo meldde Kopenhagen gisteren reeds minus 16 graden, terwijl uit de randstaten tomperaturen onder minus 25 graden voorkwamen. Het minimum, dat gis termorgen over de Golf van Biscaye lag, trok over Zuid Frankrijk naar het Alpen gebied. En zoo geven ons de verwachtingen aanwijzingen, welke er op duiden, dat ons een nieuw onverwacht wintertje te wachten staat en W. alleen de architectencombinaties Duintjer en Komter en Berghoef en Veg- ter zullen uitnoodigen, nogmaals plannen in ta dienen, en dat men later een der beide in te dienen projecten hoopt te kunnen aanvaarden. Zooals bekend, wanen dê ontwerpen van genoemde architecten-combinaties de eenige die uit de inzendingen op de indertijd door B. en W. uitgeschreven prijsvraag gekozen werden, doch men kon de ontwerpen ten slotte niet goedkeuren, zoodat de prijsvraag algemeen als mislukt werd beschouwd. Het is de bedoeling, het nieuwe stadhuis op het Frederiksplein daar waar vroeger het Pa leis voor Volksvlijt heeft gestaan, te bou wen. 13 Juli: Amsterdam met Noord-Hol land, Arnhem en Nijmegen met om streken, Friesland en Zuid-Limburg, in groep 2 met als aanvangsdatum van de zomervacantie der lagere scholen 20 Juli: Rotterdam met Bra bant, Noord Limburg en Zeeland, in groep 3 met als aanvangsdatum der zomervacantie van de lagere scholen: 27 Juli: Den Haag, met Twente en Groningen en in groep 4 met als aanvangsdatum der zomer vacantie van de lagere scholen 3 Au gustus: Utecht met omgeving en enkele centra in Noord Brabant, Gel derland en Overijsel. Wijze van uitvoering. De commissie heeft zich de vraag voorge legd op welke wijze een dergelijk schema het beste kan worden verwezenlijkt. De wethouders van onderwijs var» Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Gro ningen zoo lezen wij in het rapport verklaarden zich bereid elk voor hun ge meente het tot stand komen van de voorge stelde vacantieregeling te willen bevorderen Ook de vertegenwoordigers van de lande lijke organisaties van het bijzonder onder wijs verklaarden zich bereid bij hun hoofd bestuur er op aan te dringen alle bij hun organisaties aangesloten schoolbesturen te willen aanbevelen zich bij de voorgestelde regeling aan te sluiten. l)e commissie vertrouwt, dat een bevredi gende regeling kan worden verkregen in dien de minister van onderwijs, en verdere onderwijsautoriteiten medewerken. De commissie doet tenslotte voor het be drijfsleven een beroep op dc organisaties van werkgevers en werknemers oni zich evcn- eveneens zooveel mogelijk naar het aange geven plan to willen richten, Geen deuk in de Mannerheimlinie Officieele tegenspraak uit Hel sinki Officieel wordt te Helsinki tegengespro ken, dat de Russen, door de Mannerheim linie zijn gebroken, zooals gisteren in ba- richten uit Zweden werd verondersteld. De speciale correspondent *van Reu ter te Helsinki meldt, dat de Man nerheimlinie, den voortdurenden Russischen aanvallen ten spijt, stand houdt, zelfs bij Summa, dat altijd als het kwetsbaarste punt beschouwd is. Volgens de Finnen vallen de Russen den laatsten tijd zoo voortdurend aan. om dat zij voor het einde van Februari eeni- gen indruk op Finland willen maken. Om streeks dien tijd kunnen de krijgsverrich tingen namelijk door nieuwen sneeuwval belemmerd worden. Optimistisch Russisch legerbericht. In den sector tuschen het Ladoga-meer en Suvantojarvl hebben de Sovjet-troepen vijf uit gewapend beton opgetrokken artii lerieforten veroverd. In beide gevallen leed de vijand groote verliezen. De Russische luchtmacht heeft met succes militaire doelwitten gebombardeerd, aldus een officieel bericht uit Moskou; Overeenstemming over de ge heele linie. Tusschen de Nederlandsche on derhandelaars en de Britsche re- geeringsvertegenwoordigers is thans zoo goed als over de geheele linie overeenstemming bereikt. Naar de Tel. verneemt, zijn inderdaad de Britsch—Nederlandsche onderhande lingen zoo ver gevorderd, dat bin nen enkele dagen het afsluiten van een accoord tot regeling van het handelsverkeer tusschen Nederland en GrootrBrittannië tegemoet kan worden gezien. Gedurende de afgeloopen week heeft ook overleg met de Fransche regeering plaats gevonden, zoodnt verwacht mag worden, dat bij dc te bereiken overeenkomst ook in de regelingen met Frankrijk tegelijkertijd pniformiteit tot stand zal worden gebracht

Schager Courant | 1940 | | pagina 1