Regeering blijft met ile gasmaskers zitten Spoedig meer licht over de evacuatie Het Rijk door kleermakers bedrogen Edeo naar de Turksche hoofdstad? Omgeving Langendijk weer Europa's groententuin Eerste Kamer Binnen enkele weken centraal ap paraat voor de luchtbescherming in functie. Nog eens het probleem der gemeentelijke zelfstandigheid. Geeir achterdeurtjes in de stemhok- jesl De nat. soc. afgevaardigde wordt vermaand. Alvorens de minister van Binnenlandsche Zaken gisteren in de Eerste Kamer de spre kers over de begrooting van zijn departe ment antwoord, voerden nog enkele afge vaardigden het woord. Mej. Ribbius Pelle- lier (s.d.) betoogde uitvoerig, dat de vrouw- in ambtelijke kringen niet achtergesteld behoeft te worden bij den man. De heer Kranenburg is het t.a.v. wijziging van gemeentegrenzen met den minister eens, en niet met den heer ter Laan, die in de Tweede Kamer opheffing van de kleine ge meenten bepleitte. Slechts in enke le gevallen verdringen groote eco nomische belangen historie en tra ditie. De voorzitter hamert De heer von Bönninghausen (nj.b.) be spreekt hetgeen in de stukken voorkomt over het standpunt van den minister je gens de houding van verschillende burge meester in Twente. Met name die van Ambt-Hardenberg, Friezenveen en Tubber- gen. In verschillende gevallen werd niet voldoende ingegrepen, b.v. wanneer het ie mand gold met connecties in de R.K. Staatspartij. Spr. beschrijft dienaangaande tal van bijzonderheden. Oorzaak der ont slagen in Overijsel is niet aan toevallige omstandigheden te wijten. Allerlei bewijzen zijn er ten overvloede op het parket te Al melo aanwezig. Er zijn verschillende ze- denschandalen geweest, waarin ook de Commissaris der Koningin in Overijsel is betrokken. (De voorzitter verbiedt spr., zoo voort te gaan). Deze is r.k., totaal onge schikt. doch er was geen ander (de voor zitter waarschuwt spr. nogmaals). Spr. komt dan tot zijn slot. Minister verdedigt zijn beleid. In zijn antwoordrede deelt minister van Boeijen mede, dat binnenkort door middel van een persconferentie en op andere wijze meer publiciteit aan de maatregelen In verband met evacuatie zal worden gegeven. Wat de financieelc verhouding van Rijk en gemeenten betreft, het begrootinestoe- zicht van Binnenlandsche Zaken valt nes wel mede. Spr. hoopt het gewijzigde ont werp zoo tijdig behandeld te zien, dat het voor 1941 efficiënt zal zijn. Spr. hoopt een redelijke oplossing voor de financieele moeilijkheden der gemeenten te vinden, al zullen niet alle wenschen worden vervuld. Spr. ontkent wat de heer von Bönninghau sen spr. verweet in zake het geval-Tubber- gen. Indien achter een burgemeester een vrouw staat met. acht kinderen wordt een beslissing wel moeilijk. Spr. handhaaft zijn standpunt inzake de benoeming van vrou wen. Wijziging gemeentegrenzen. Het vraagstuk der wijzigin van gemeente grenzen ziet spr. evenals de heer Kranen burg. Wat de arbeidscontracten betreft, het ambtenarenreglement opent de mogelijkheid van tijdelijke benoeming; het beroep op dat reglement gaat dus niet op. Er wordt steeds gehandeld in overleg met de centrale com missie van georganiseerd overleg in ambte narenzaken. Wat de luchtbescherming betreft, wijst spr. er op. dat over enkele weken het centrale apparaat in functie is. Zooals reeds aangekon digd. zullen provinciale inspecteurs worden aangesteld. Met de luchtbescherming zijn we. aldus de minister, overigens nog lang niet waar we wezen moeten. Doch reeds thans trekt in het buitenland de. aandacht, wat in Ne derland voor de luchtbescherming geschiedt Gas Een van de zwakke plekken is de zelfbescherming. De bevolking heeft geen gasmaskers, is er gezegd. Er zijn groote voorraden, doch ook de beter gesitueerden laten de regee ring ermee zitten. Per gemeente moeten worden nagegaan, hoe zelfbescherming en overheidsbescher ming elkaar moeten aanvullen. Reeds is het dikwijls moeilijk, vrijwilligers voor den passie ven dienst te vinden; wat komt er dan van de zelfbescherming terecht? De burgemeesters kunnen veel meer van de kracht van art. 12 der wet gebruik maken. Spr. aarzelt, van het paardemiddel, hiertoe te dwingen, gebruik te maken. Zoo noodig zal spr. krachtig optreden, om de burgerij te dwingen zich van allerlei bcnooüigheden te voorzien Er staan hier groote belangen op het spel. Een herindeeling der gemeen ten in gevarenklassen kan om defensie-re denen niet publiek worden gemaakt. De woningtoestand. Den woningtoestand besprokeAd, meent spr. dat het buitenland op dit punt ja- loersch op Nederland is. Of spr. de particu liere nijverheid door zijn maatregelen nieuw leven in kan blazen, moet spr. afwachten. Nu alles zich economisch wijzigt, zou dan de huur daarin mict moeten volgen? Spr. kan zich niet aan voorspellingen wagen. Door de tweede-hypotheek-regeling wil spr. via de gemeentebesturen de particuliere bouwnijverheid op gang helpen. Spr. is be reid, te overwegen, haar voor de gemeen ten gemakkelijker te maken. Spr. zal verder overwegen, voor het plat teland verruiming te geven aan de cir culaire d.d. 6 Januari betreffende krotoprui ming. Na re- en dupliek, waarbij de minister niets voelt, voor een geopperd plan. de stemhokjes aan den achterkant van deur tjes to voorzien, wordt de begrooting z. h. st. aangenomen. Vandaag komt de Kamer weer bijeen. Acht arrestaties PER MAAND DUIZEND PAKKEN WATTEN VOOR MILITAIRE KLEEDING VERDUISTERD. Op aanwijzing van de militaire ove. held is de hoofdstedelijke politie er in geslaagd een groote oplichterszaak met fournituren voor militaire klee ding aan het licht te brengen. Reeds gisteren meldden wij, dat een groo te hoeveelheid fournituren in beslag is genomen. Nu het Nederlandschc leger op oorlogs sterkte is gebracht, worden de bcnoodigde uniformen en jassen der militairen gemaakt door een groot aantal confcctionneurs. Ruim driehonderd van deze kleermakers zijn in den lande voor het Rijk werkzaam. Bij ie dere jas, welke wordt vervaardigd, krijgt de confectionneur een bepaalde hoeveelheid watten, waarmee zoowel jassen als unifor men worden gevoerd. Alles wat over is blijft eigendom van het rijk. Of er nu in de uniformjassen te wei nig watten is gebruikt, of dat de con- fectionneurs geknoeid hebben is nog niet geheel uitgemaakt. Veronde-r steld wordt, dat de confectlonneurs de vellen wallen in tweeën hebben ge splitst, zoodat zij op den duur zeer veel overhielden. Gebleken is in ie der geval dat 'n aantal confection- WINTERSPORT OP DEN AMSTEL. De historische sohaatstocht over den Amstel van Uithoorn, naar Amsterdam en terug is Woensdag onder groote belangstelling ver reden. neurs groote partijen watten, wel ke dus aan het Rijk toebehooren, hebben verkocht aan kooplieden van textielafval voor een derde van de officieele waarde. Met eenige winst gingen partijtjes van deze watten van den eenen opkooper naar den ander, totdat deze kettinghandel bij den groothandel werd besloten. Het gevolg hiervan was, dat het Rijk aan biedingen kreeg voor partijen watten, waar van de prijs ver beneden den fabrieksprijs gelegen was. De groothandel kon hiertegen uiteraard niet concurreeren. Het vermoeden van knoeierijen ontstond. Een zonderlinge situatie. Het zonderlinge geval deed zich dus voor dat goederen, toebehoorend aan het Rijk, langs een omweg vla confertionneurs en op- koopers, wederom hij het Rijk werden aan geboden Toen de zaken eenmaal zoover stonden, heeft de militaire overheid de hoofdstedelijke politie opgedragen een onderzoek naar de herkomst van de watten in te stellen. De centrale recherche heeft na een uitge breid onderzoek, waarhij de geschetste gang van zaken aan het licht kwam, Dinsdag middag een inval gedaan bij een opkooper in de buurt van de Nieuwe Markt. Dinsdag avond volgde de inval in de Utrechtsche- straat, waarover wij reeds berichtten. Een groot aantal pakken met watten kon in be slag worden genomen. Zes arrestaties. Twee confectionneurs werden aangehou den, terzake van verduistering en vier op- koopers terzake van heling. Op welk een uitgebreide schaal deze oplichtingen zijn gepleegd, valt hier uit af te leiden, dat de Amsterdam- sche politie in de stellige overtuiging verkeert, dat per maand duizend pakken door de confectionneurs aan de opkoopers werden verkocht. Zonder twijfel zullen nog meerdere aan houdingen volgen, omdat het euvel met de ze eerste actie van de politie nog niet is uitgeroeid. Het onderzoek wordt derhalve in vele richtingen voortgezet. Onderzoek over het geheele land. Naarmate het onderzoek in deze affaire verder wordt voortgezet, blijkt duidelijker, dat niet alleen in de hoofdfstad geknoeid is met de watten, bestemd voor voering van militaire veldjassen. Voor rekening van het Rijk werken reeds geruinien tijd 300 confectionneurs. Onder hen zijn makers van tunieken en broeken makers cn daarenboven de vervaardigers van veldjassen. Alleen deze Iaatsten hebben zich aan oplichting ten nadeele van het Rijk schuldig gemaakt. Van de driehonderd con fectionneurs houden 16 zich met het maken van veldjassen bezig. Twee en dertig van hen werken in Amsterdam, de overigen zijn over het geheele land verspreid. Daarom zal ook in Groningen, Al melo, Enschede, Th burg, Breda, Den Haag, Delft en Haaneni moeten wor den onderzocht of en zoo ja in hoe verre deze confectionneurs zich aan het geconstateerde strafbare feit heb ben schuldig gemaakt. De politie is er zoozeer van overtuigd, dat behalve de reeds gearresteerde kleerma kers, nog andere confectionneurs in deze' zaak gemoeid zijn, dat de verwachting kan worden uitgesproken, da't waarschijnlijk nog meer arrestaties zullen volgen. Gistermiddag zijn wederom twee confec- tionnairs, wonende aan de N. Achtergracht en de Stadhouderskade te Amsterdam, ge arresteerd. zoodat liet aantal aangehouden personen in deze zaak thans acht bedraagt. Te Ankara wordt gezegd, dat de Britsche minister voor de domini ons, Eden, op de terugreis uit Egyp te. waar hij Maandag namens den koning de troepen uit Australië en Nieuw Zeeland heeft verwelkomd, een bezoek aan de Turksche hoofd stad zal brengen. Uit Londen wordt nader gemeld. dat daar in officieele kringen niets bekend is omtrent eenig voornemen van Eden, een bezoek aan Ankara te brengen. Uit onze AA AA P AU LUW NA LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. M. Muntjewerf van Zij- pe; mej. C. van der Hoek van Amsterdam; mej. M. Broers van Schagen. Vertrokken: Mej. G. Krijncn naar Am sterdam; II. Koster naar Wieringerwaard; mej. M. van 't Oever naar Zijpe; mej. E. J. Smit naar Callantsoog; mej. F. Kexel naar Wieringerwaard. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Albertus Johannes, zoon van A. C. Steen voorden en M. Th. de Groot'. Reina Ineke, dochter van J. Keuris en C. A. Langereis: Suzanna Agatha, dochter van Joh. P. Pennekamp en A. Bakker; Arie, zoon van D. Blaauhoer en T. Keijzer; HenHcus Maria, zoon van G. J. Kpot en Joh. G. M. Stegeman. Ondertrouwd: P. R. Raedts en E. M. Mrnkic. Overleden: D. Bakker—Bood. oud 89 ja ren; B. Jac. Smakman, oud 1 jaar. POLITIE. Gevonden: dekkleed. Verloren: paar Hoekstra schaatsen, kin derwantje, linkerschaats (Ruiter). BROEK OP LANGENDIJK. Dringend beroep op handel en tuinbouw de zaken vlot te be handelen. Gistermorgen heeft de veilingleider van de Langendijker Groenten Centrale in het veilingsgebouw een rede gehouden over den afzet van de grove tuinbouwproducten, waar wel het een en ander aan hapert. Wij verkeeren, aldus spr. in een bevoor rechte positie wat de verschaffing van ledi ge spoorwagons betreft. Doch de toestand is thans zoo, dat niet alle ledige Duitsche spoor wagons, welke beschikbaar zijn, worden be nut. Te Alkmaar staan thans 70 80 ledige Duitsche wagons te wachten om beladen te worden. Als deze niet spoedig worden bela den, zullen zij absoluut worden teruggeroe pen en dan zitten wij zonder wagons. De commissie, welke ingesteld is voor de aanvoerregeiing van de kool is gisteren op geroepen voor een vergadering te Den Haag, om hierover te spreken. Dientengevolge wor den de tuinders aangespoord, om deze be langrijke tijd van uitvoer naar Duitschland ten volle te benutten en daarom flinke par tijen Deensche witte en roode kool (gele kool komt er genoeg) aan te voeren. Wi] kunnen niet in de toekomst kij ken. Wanneer wij als tuinders de za ken bekijken, dan is de gedachte, dat deze winter de kool wel zal worden opgegeten. Alle groente is in Europa bevroren, jonge groente kan er niet komen in de eerste maanden, das zal Langendijk weer de groententuin v. Europa zijn. Maar... dat ls onze gedachten vormen, gebaseerd op normale tijden. Wij leven nu in oor logstijd, dus is het zeer onzeker deze zaken te overzien. Nu is besloten, dat de beperking van den aanvoer tot 30 van den voorraad per 25 Januari voor alle artikelen op te hef ien en de aanvoer dos geheel vrij te geven tot 29 Februari a.s. Dan kan men weer zien. Verder is in Den Haag besproken: het be nutten van de aanvoeren. Dit gaat niet zoo als het behoort. Spr. drong er bij den han del op aan. de aanvoeren te benutten en het gekochte te verladen. Er liggen bij verschei dene tuinders nog belangrijke hoeveelheden verkochte kool. welke njet zijn geleverd; dit is echter niet geoorloofd. De tuinders wor den verzocht, dit op te geven. Ook «drong spr. er bij de kooplieden op aan, hun Genehmigungen volledig te benutten. Mocht dit niet het geval zijn. dan zal vanwe ge de regeering.hiernaar een onedrzoek wor den ingesteld. WEGGEVROREN PRODUCTEN. Voor verschillende tuinders zal deze stren ge winter nog een flink financieel nadeel tot gevolg hebben. Verschillenden van hen hebben n.1. nog spruitkool, groene kool en Savoye-kool op de akkers staan. Deze pro ducten, die bij het verhandelen zeer zeker een goeden prijs hadden opgebracht, zijn nu wegge vroren en dus waardeloos geworden. Ook voor de aardappelen, die in kuilen zijn opgeslagen, wordt gevreesd. ONZE STRAATVERLICHTING. Sinds het Gcm. Electr. Bedrijf is overge gaan aan het "P.E.N., is het met de straat verlichting niet meer zoo in orde als voor heen. Algemeen hoort men dc klacht, dat een of meer lantaarns op enkele plaatsen in de gemeenten niet branden. Soms duurt het en kele dagen, eer dat euvel verholpen is. Zeer zeker moet dit worden toegeschreven aan het feit, dat het personeel in de verschillen de gemeenten woonde, en raadsleden van die gemeenten er meer aandacht aan schon ken, omdat toen dc gemeentebesturen het G.E.B. exploiteerden. Dc klachten werden toen, vaak via de gemeentebesturen, die het kantoor te Noordseharwoude even opbelden, overgebracht aan het juiste adres. En gauw was het toen verholpen. Het is te hopen, dat de oude toestand weer terugkeert. In elk ge val komt in 1942, als de nieuwe overeen komst, in werking treedt, de controle weer bij de gemeentebesturen. XOORDSCHARWÖUDE DE U.L.O. OP SCHAATSEN. Gistermiddag werd voor de leerlingen van de U.L.O. school alhier een wedstrijd ge houden in ringsteken op schaatsen. Het was een geanimeerde wedstrijd! Dc uitslag luidde als volgt: le prijs: Trijntje Kostelijk, 2e pr. Stien Bakker, 3e prijs Kees Visser, ie prijs Theo Swart. 5c prijs Arie van Nienes, 6e prijs Gre Maakal, 7e prijs Cees Rutscn, 8e prijs Marijtje Tauber. He en 10e prijs Trien Schoenmaker en Jeltje Heidsma, 11e prijs Henk Ruiler. Het onderwijzend personeel, dat dezen wedstrijd georganiseerd heeft, heeft wel suc ces gehad. SINT PANCRAS DE STRIJD EINDELIJK OPGEGEVEN. De tuinders, hoe taai oók in hun volhar ding, hebben den strijd op moeten geven tegen den feilen winter. Vele weken aan elkaar is ue vaargeul naar de veiling door hen opengehakt, thans echter heeft het l>e- s'tuur besloten om den sfrijd te staken, tot de dooi invalt. BLIJF BIJ HET OUDE. Door eenige tomatenkweekers is gepro beerd om de plantjes inplaats van op stel lingen, op den grond te' kweeken. Door de felle koude is deze teeltwijze echter geble ken een veel slechtere te zijn dan de oude. De plantjes hebben veel meer van dc koude te lijden! WlERlNGERMEEf, 'T WORDT WEER BETER. Naar wij vernemen, is men hier alweer met behulp van een tractor begonnen me I het wegruimen van de sneeuw. SLOOTDORP EEN STROP. Tengevolge van de tocht werd hedenmid dag een groote ruit in de deur van de sla gerswinkel van Rotgans, ingedrukt. Met een doffe slag vlogen de scherven naar bui ten. Doordat de ramen voortdurend bevro ren zijn, worden ze bros. Ze breken dan, zooals blijkt, zeer gemakkelijk. ZIJPE COMMISSIE VOOR BLOEDTRANSFUSIE. In deze gemeente is een werfcommissie voor de bloedtransfusie ingesteld, bestaande uit 6 leden, t.w.: den burgemeester, de 3 al hier gevestigde doktoren (de heeren Dr. L. M. van den Berg, J. J. Boerma en W. van Slooten), en de lieer H. J. van Veen, als ver tegenwoordiger van de afd. „Zijpe" van de Ned. Vereen \oor Luchtbescherming en J. A. de Boer, als vertegenwoordiger van de afd. „Zijpe-Callantsoog" van Het Witte Kruis. De burgemeester treedt als voorz. op, ter wijl de heer van den Berg tot secretaris penningmeester is benoemd. COLLECTE. B. en W. hebben aan „Sohriëtas", Federa tie van R.K. Diocesane Bonden tot bevorde ring der Christelijke matigheid en tot be strijding van het alcoholisme, toestemming verleend tot het houden van een collecte In de gemeente op 8 of 9 Juni a.s. SCHAGERBRUG. TRAILER BESCHADIGT WINKELHUIS. Dinsdagmiddag kwam een truck met op legger van de expeditie firma Heiman, Stok en Keskens uit Amsterdam uit de richting Stolpervlotbrug, welke bij het winkelhuis van den heer van Bruggen te 't Buurtje den Ruigeweg zou inrijden. De chauffeur nam de bocht niet ruim genoog, waardoor een uit steeksel hoven den winkeldeur van don heer van Bruggen werd geraakt en Vernield. Pro ces verbaal werd opgemaakt. MILTVUUR. Bij een rund van den veehouder H. Schoorl alhier, is miltvuur geconstateerd. ANNA PAULOWNA FEEST VAN DE LANDARBEIDERS. Veerburg was. niettegenstaande het kou- derecord van dien dag, vol op Dinsdag avond, den feestavond van den Modernen Landarbeidersbond. Leden uit Anna Paulow na, Breezand en omliggende plaatsen wa ren, veelal met bussen, gekomen om het 40-jarig bestaan van hun bond te vieren. Zij werden welkom geheeten door den heer D. Burger uit Kolhorn, die namens het bestuur van de federatie N. Holl. Noorder kwartier sprak. Daar dc spreker van het propagandistisch woord, dat ook op zoo'n avond nooit ont breekt, nog niet was gearriveerd, begon al dadelijk dc opvoering van „Kromme Lin- dert" door „De Jonge Spelers", een tooneel- stuk in 5 bedrijven naar het boek van A. M. de Jone „De Martelgang van Kromme Lindert". Dit stuk hebben we reeds eerder in ons blad gerecenseerd. Dat één der medespelcnde dames, die plotseling voor een zieke moest invallen, haar rol slechts kon oplezen, was niet al te hinderlijk. Het was slechts een bijrol en het uitstekend spel der anderen maakte alles goed. Wel hinderlijk vonden we. dat tussehen liet derde en vierde bedrijf "het hoofdbestuurslid van den bond zijn speech hield; dit had beter naar het eind van den avond verschoven kunnen worden. Daar de geschiedenis van den Landarbei dersbond, welke spr. releveerde, onze le zers uit de diverse verslagen, welke wij van de feestvierende afdeelingen in onze provincie reeds gaven, overbekend moet ziin, volstaan wij met een enkele opmer king uit spr.'s rede. Altijd bleef er. aldus de propagandist, een trouwe kern in den bond. Na gewezen te hebben op hetgeen door de organisatie is bereikt ter verbetering van het lot der landarbeiders, wekte spr. tot slot de jongeren op het werk van die kern voort te zetten en hun krachten in dienst der vakvereeniging te stellen, opdat zij, na 40 jaar, met evenveel trots op het dan be reikte terug kunnen zien. De heer Burger sprak het sluitingswoord waarin o.a. werd medegedeeld, dat de in de pauze gehouden collecte voor het kinder feest van den bond f 18.10 had opgebracht. HARENKARSPEL WAARLAND. JAARVERGADERING TUINBOUWBOND. De L.T.B. „Harenkarspel-Oost" hield hare jaarvergadering ten locale van Jan Bos te Waarland. Voorzitter de heer A. Dekker opende de vergadering met welkom. De notulen gelezen door den secretaris H. Dekker werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat de cursus sen door de L.T.B. gegeven, te weten tuin- bouwcursus en een bockhoudcursus uitste kend voldeden. Tevens dat er 3875 kg. goed gekeurde eigenheimers waren aangekocht van de Z.A.P. te Anna Paulowna. Even eens een partij kunstmest ter waarde van pl.m. f 5.500. Uit het financieel verslag bleek dat de ontvangsten en uitgaven resp. hebben be dragen f 1190.61 en f 1153.69 alzoo voor deel ig saldo van f 36.92. Tot de controle commissie werden be noemd de heeren Jac. Pater en C. Bruin. De heeren J. Zutt en Ad. Bruin werden beiden wederom herkozen als bestuursle den. dc heer A. Dekker wederom als be stuurslid van den N.M.B.. Een adres zal worden gericht aan den Raad van Harenkarspel om te komen tot een verbod tot verbouw van blauwe aard appelen. Tot afgevaardigden naar de vergadering van de N.M.B. werden gekozen de heeren H. Dekker, A. Bos, J. Zutt en Jac. Hoebe. In de zomervergaderingen der vereen, zal een lezing worden gehouden over de Pacht wet, eveneens zal een lezing worden gehou den over verbetering van kooischuren. Zoo mogelijk zal een afd. L. T. B. worden opgericht voor jongeren. Na eenige besprekingen van meer huls- houdelijken aard sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5