Wij lazen voor U BUISMAN Omgeving Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Winterhanden lUROL tegen jenk en zwelling De heer Korver mag binnen blijven WIE RUIMT DE SNEEUW? Vrijdag 16 Februari 1940 Tweede blad BUt ome „HULP IN NOOD BIJ ZIEKTE." Vrije stemming bij bestuursver kiezingen. Hulp aan het Fin- sche Roode Kruis. „Hulp in nood bij ziekte" hield onder voorzitterschap van den heer S. G. L. F. Baron van Fridagh haar jaarlijksche al- gemecne vergadering voor leden en dona teurs, in de zaal van den heer G. Marees. L>e voorzitter kon er in zyn openingswoord met trots op wijzen, dat de leden groote belangstelling hadden voor hun vereeni- ging: ofschoon er geen bussen door de ge meente hadden gekruist om «ie leden gra tis naar Groet te vervoeren hadden toch velen de moeilijkheden, die de wegen over al opleveren, getrotseerd en zich naar de vergaderzaal begeven. De notulen van de vergadering van 9 Februari 1939 werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Het jaarverslag maakte er melding van, dat het jaar 1939 begon met een bedenkelijk groot aantal zieken, doch dat er in den ver deren loop van het jaar steeds minder van de kas werd gevraagd. Het ledental was van 114 gestegen tot 117. 32 ziektegevallen vroegen een uitkee- ring voor 869 ziektedagen (in 't voorafgaan de jaar 11G0 ziektedagen.) Rekening en verantwoording van den penningmeester. De rekening sloot in ontvangsten en uit gaven met f 3887,12. Aan contributie was binnengekomen 1424.07 en van de donateurs f 70.50. Aan ziektegeld was uitgekeerd f 1259.79. Bedroegen de bezittingen der vereeniging op 1 Januari f 2271,14, op 31 Dec. waren bij kassier en kas f 2164.67, zodat er dus een achteruitgang van f 106.47 viel te consta- teeren. De financiëele commissie rapporteerde bij monde van den heer J. Groot, dat zij alle stukken en bescheiden in de beste orde had bevonden en adviseerde de vergade ring den penningmeester, den heer J. Kee- te te déchargeeren. Onder applaus besloot de vergadering aldus. In de plaats van de aftredende leden van de financieele commissie werden benoemd de lieeren A. Druijvcn (voor de leden) en C. Oklenburg (voor donateurs), die met de heeren C. v. Wijk en Groot voor 1940 de Commissie van onderzoek zullen vormen. Tot afgevaardigden naar de Bondsverga dering te Alkmaar werden aangewezen de heeren W. Wognum (bestuur en P. Meijer (leden) en tot plaatsvervangers J. Keete en C. dc Waard. Bestuursverkiezing. De bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren Van Fridagh, Jb. Boschman en N. J. Venneker, had tot re sultaat, dat de aftredende leden met zoo goed als algemcene stemmen werden her kozen. Allen verklaarden de benoeming weer te aanvaarden. Vrije stemming? Van den heer D. Groen was ingekomen éen voorstel om bij verkiezingen voor be stuursleden een vrije stemming te hou den. m. Het prae-advies van het bestuur luidde, dat dit zich niet met het voorstel Groen kon vereenigen: vele moeilijkheden toch zouden zich kunnen voordoen, aangezien er rekening moest worden gehouden met de Godsdienstige richting, met de wijk, waarin de bestuursleden (commissarissen) wonen en met de numerieke verhouding tusschen leden en donateurs. Het bestuur zou er zich wel mee kunnen vercenigen, dat de leden tenminste 14 dagen vóór de ledenvergadering schriftelijk can- didatcn stelde, welke opgave bij den secre taris tegen ontvangbewijs moet worden in geleverd. De voorzitter zegt nog ter toe lichting, dat de tegenwoordige ma nier van duen, waarbij het bestuur candidaten stelt, zijn oorsrong vond in den tijd, toen er soms eindelooze stemmingen moesten worden gehou den, waarbij het wel eens aan de noodige ernst ontbrak Uit de verga dering was toen het verzoek tot het bestuur gericht om in het vervolg candidaten te stellen. Nadat de voorsteller zijn voorstel had ver dedigd en ook anderen hun meening hadden geuit, werd tot stemming over gegaan, met het resultaat, dnt de meerderheid der ver gadering vóór het voorstel Groen stemde. De voorzitter wees er de vergadering op, dat hét om wilde stemmingen te voorko men wenschelijk zal zijn,dat de leden on derling overleg plegen vóór de vergadering anders zouden ongewenschto toestanden v. vroeger kunnen terugkeeren. Rondvraag. Do heer Groen vraagt of er geen aan leiding is om do boden, met het oog op de onbegaanbare of moeilijk begaanbare we gen een gratificatie te geven en verder of „Hulp in nood" geen f 10.— kan afzonderen voor het Finsche Roode Kruis. Dc vergadering geeft door applaus zijn instemming met beide voorstellen te kennen De heer .1. W. Damiaans informeert of er nog een controlcerend arts is, en hoe die controle werkt Controlcerend arts is nog steeds Dr. J. A. Blok, aldus de voorzitter. Meent een commissaris reden tot twijfel te hebben, dan komt de arts controleeren. Gelukkig is dit hooge uitzondering. De rondvraag leverde verder niets bijzon ders op. waarna do voorzitter de vergade ring sloot met zijn beste wenschen voor Hulp in Nood in 1940. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct Oflgjr Wintervoeten. Winterooceo Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Dioglrtcn. De gezagvoerder van de getorpedeerde „Burgerdijk" bracht Donderdag een be zoek aan het ministerie van Buitenlandsohe Zaken te Den Haag, om verslag uit te brengen van den ondergang van zijn schip. V.r.n.L: kapitein L. Scru- wanek, de eerste stuurman Dijk en inspecteur Henken v. d. Nautischen Dienst SCHOORL. Voorloopig bewijs van bewoning. Naar wij vernemen heeft dc burgemeester aan den heer J. Korver een voorloopig be wijs van bewoning afgegeven voor het door hem gebouwde pand aan den Voorweg. Ver moedelijk is dit geschied, naar aanleiding van het feit, dat Gcd. Slaten de schorsing, die 1 Febr. afliep, niet hebben verlengd. Men zal zich herinneren dat over deze zaak heel wat te doen is geweest cn de heer Korver zich zelfs voor het Kantongerecht heeft moeten verantwoorden, dat echter ook wei nig licht in de duisternis zag. Het begint er thans wel op tc lijken dat de heer Korver als overwinnaar uit het strijdperk te voorschijn zal komen! W1ERINGEN RIJKSWATERSTAATWERK GEGUND. Aan dei^ heer IJme Dikkerboom Jzn. te Den Oever alhier is na aanbesteding per 2 Febr. j.1., waarbij de gunning was aange houden, thans als laagsten inschrijver ge gund het onderhoud van de Rijkszee- en havenwerken op Urk, gedurende 1940. De heer Dikkerboom had ingeschreven voor f 5285.terwijl de raming f 5400.be droeg. ANNA PAULOWNA T IS WEER TREURIGI Weer zijn door de opgewaaide sneeuw ver scheidene wegen zeer moeilijk berijdbaar. Het best begaanbaar zijn nog de, na den vorigen sneeuwval, min of meer geruim de wegen, waarover de sneeuw heenstoof en geen vat kreeg om zich op te hoopen. Dat werk is dus niet voor niets geweest. Een enkele maal echter liep de stuifsneeuw vast op dc hoopen die door 't ruimen op de wegbermen waren ontstaan. Vooral kleine wagentjes hebben het op die plekken niet gemakkelijk. Op dc wegen waar weinig of geen werk van 't ruimen, was gemaakt, is 't over het algemeen slechter gesteld cn het vastraken van auto's is dan ook weer aan de orde van den dag. NOG EEN GELUKKIGE. Ook mej. J. Braaf slaagde, na in Den Haag afgelegd examen, voor het diploma coupeuse. SINT PANCRAS WELKOM MET DEZE KOUDE. De armvoogdij heeft besloten nogmaals brandstof uit tc dcelen aan behoeftige gezin nen. WEDEROM DE BERUCHTE BOCHT. In de bocht bij de witte kerk is gisteren morgen een auto geslipt, cn tegen een der boomen opgetornt. Een ingedeukte bumper, gebroken voorruit enz., waren het gevolg. Dc bestuurder reed gelukkig niet hard, an ders was de schade veel grooter geweest SCHAGEN VOOR DE VERLEIDING BEZWEKEN. Zware straf tegen oneerlijken soldaat geëischt. De gemobiliseerde autobuschauffeur Sn. vroeger alhier bezweek toen hij nog slechts cenige dagen in dienst was, \oor de ver leiding. Hij stal herhaalde malen reserve wielen en banden van militaire auto's en verkocht ze aan opkoopers. Dc man werd tenslotte gesnapt en de rechtbank te Utrecht legde hem een zware straf op, zij veroordeelde hem n.1. tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De man was in hooger beroep gekomen, omdat hij de straf te hoog vond en giste ren diende de zaak voor het Hof te Am sterdam. „Ik ben nooit eerder met den strafrechter in aanraking gekomen, jarenlang heb ik in de Wieringerineer als chauffeur dienst gedaan en ik l^b voor tienduizenden ver voerd, zonder iis9 er ooit iets werd vermist" Verdachte was ingedeeld bij den motor- dienst en achtereenvolgens trok zijn colon ne naar YVarnienhuizcn, Sassenheim, Zeist Nauwelijks was hij in dienst, of hij raak te het goede spoor bijster, llij had kennis gemaakt met een opkooper en wuurschiju- lijk onder diens invloed begon hij rescr- \ewieien van gercquirccrde autos weg te nemen. Steeds weer dook dc opkooper op cn voor een tientje werd deze eigenaar van gestolen onderdeden. Met honderd pro cent winst deed hij de wielen weer van de hand. President (tot verd.) „Maar hoe kwam je er toe. Vroeger ben je nooit met de politie in aanraking gekomen." Oh, meneer de president, liet ging zoo gemakkelijk, en ik had zulke fantastische verhalen gehoord, dal er zooveel werd meegenomen". President: „En de opkooper liet je achter je aanrijden". „Ik heb er zoo'n spijt van, betuigde ver dachte, m'n vrouw en mijn drie kinderen worden er de dupe van. Zij moeten van 16 steun per week leven. De procureur-generaal achtte door dc handelwijze van verdachte den naam van den Nederlaudschen soldaat geschaad en requireerdc bevestiging van het vonnis, een jaar en drie maanden gevangenisstraf, zon der aftrek van voorarrest. LANGENDUK NOORDSCHARWOUDE. UITSLAG VERKOOPING. De uitslag van de gistermiddag in „Con- cordia" alhier gehouden openbare verkoo- ping door notaris II. W. Smit uit Zuidschar- woude, van eigendommen, behoorende tot de nalatenschap van mevr. de wed. P. Pran ger Cz.—Kostelijk, was als volgt: Onder Noordschanvoudc: Huis en erf. aan de Oostzijde van de Dorpsstraat, bij dc Oosterstraat, groot 2 A.f kooper dc heer W. v. d. Stok te Oudkarspel, voor f 2760; Een woonhuis en een woon- cn winkelhuis met erf, aan de Westzijde van de dorpsstr., groot 2.72 Averhuurd aan A. Bruin en F. Muileboom, elk voor f 3 per weck: kooper de heer C. Pranger Pz., Noordscharwoude, voor f 2200. Akker bouwland aan de Achtergracht, groot 27 snees, kooper de heer T. Pranger Pz., Noordscharwoude, voor f 67 p. snees. Akker bouwland ten zuiden van en aan de Wuyversloot, groot 13 snees, kooper de zelfde voor f 45.50 per snees. Idem aan de Wuyversloot, groot 5 snees, kooper dezelfde voor f 69.— per snees. Akker ten Noorden van cn aan dc Potjes- sloot, groot 36 snees en akker aan dc Schou- tensloot, groot 9 snees: kooper de heer K. Jongcrt te Haarlem. Vier akkers aan de Prekersloot, tezamen groot 56 snees, kooper dc heer B. Beemster- boer te Noordscharwoude, voor l 59.50 per snees. Akkers tusschen de Papemer- cn Janne- sloot, elk groot 12 snees: kooper de heer K. Wagenaar (in opdr.) voor resp 58 en f 60 per snees. Akker aan de TrijntjesslooJ, groot 7 snees, kooper de heer C. Kraakman, Heer- hugowaard, voor f 49 per snees. KLACHTEN AAN HET VER KEERDE ADRES.... Het Volk (s.d.a.p.) schrijft: Na de uiteenzetting, die mi nister J. v. d. Tempel in de Eerste Kamer gegeven heeft over de houding der regeering inzake het sneeuwruimen door werkloozen, hebben wij met bevrediging kunnen con- stateeron, dat in geen enkel blad, voor zoover zij onder on ze oogen kwamen, nog wordt aangedrongen op het laten sneeuwruimen zonder vergoe ding. Eén uitzondering vormt „De Nederlander", die wclis- war niet als regel wil stellen, dat de werkloozen de aange wezen sneeuwruimers-om-nict zijn, doch die meent, dat on der de bijzondere omstandig heden van dezen winter dc werkloozen tot het gratis-wer ken gestimuleerd hadden kun nen worden. Verder leest men hier en daar de vraag, of in dezen niet-normalen winter niet een niet-normalc maatre gel had kunnen worden geno men. Dat is alles. Dc minister is er dus blijkbaar in geslaagd, ook de heftigste voorstanders van het gratis-sneeuwruimen met zijn argumenten zoover te imponeeren, dat zij althans zwijgen. Daarom zij daarover verder niets meer gezegd en wijden wij alleen een paar woorden aan de opmerking van „De Nederlander". Wat dit blad gestimuleerd wensch- te te zien, is iets, dat de mi nister juist afwijstt werk"* voor den steun. De minister verklaarde, dat sneeuwruimen normaal werk was cn dus als normaal werk moest worden verricht. Of dit normale werk beloond moet worden met een bedrag, dat ongeveei even hoog is als de «'eun. is een vraag, die hierbij niet ter za ke doet. Principit-el wordt niet ,in contra-prestatie" gewerkt En het debat in tic Kamer liep dan ook over de vraag, wie het geld van de sneeuwrui- mers-loonen moest betalen. Het Rijk niet. zei de minister, en niemand kon daarop aan merking maken. Het initiatief voor het sneeuwruimen kan ook niet van het Rijk uitgaan, doch van de gemeenten en voor de provinciale wegen van de» provincies. Voor de Rijkswegen zorgde Water staat. voor een deel met ma chines en voor zoover daarbij nog handenkracht noodig was werden heel normaal werkloozen aangenomen. Hiermee lijkt ons het heele sneeuwvraagstuk van voren en achter bezien en behan deld te zijn. De sneeuw zélf is er niet mee opgeruimd, maar wel is er één zaak door opgehelderd: wie daaromtrent verwijten heeft te uiten, dient een ander adres te zoeken rfan de regeering. „GEEN GEEST. MAAR SPOKEN". Uit de Maasbode (r.k.): Het doel ons leed. zoo nu en dan stdliing te moeten nemen tegen anti-revolutionairen, maar de beweringen, die ons zoo nu cn dan uit dien kring van oude vrienden tegenklin- ken zijn van dien aard, dat eer cn eerlijkheid een ant woord gebiedend noodig ma ken. In „Dc Standaard" van 9 Februari stelt de Kamerover zichtschrijver het volgende vast „Zoo op gezette tijden komt de rninisteriecle geest van den heer Romme nog wel eens spoken in 's lands vergaderza len. Het heengaan van dezen jongeu. ambitieuzen Minister heeft de Roomsch-Katholie- ken over het algemeen diep gewond. Men wilde tot eiken prijs Dr. Colijn weghebben. maar had nooit verwacht dat deze den heer Romme in zijn val zou meesleepen. Men had zich in Roomsch-Katholieken kring wel reeds sinds Oss met de gedachte verzoend, dat Mi nister Goseling voorloopig al thans uit het politieke strijd perk zou terugtrekken, doch dat ook Prof. Romme zijn werk zou moeten overdragen aan een ander, neen, dat had men niet verwacht. Het is dan ook wel een bewijs van den grooten nood. waarin de Roomsche politici ten gevolge van de fatale motie-Deckers waren komen te verkeeren, dat zij het kabinet-De Geer zonder Romme hebben aan vaard. Hoe diep die angel nog in het vlcesch zit, blijkt tel kens weer wanneer het socia le beleid ter sprake komt". De Msh. vervolgt: Waar wij tegen op komen is de bewering, dat de katholie ken „tot eiken prijs Dr. Colijn wilden weg hebben". Indien dc katholieken dc stelling omdraaiden cn zou den zeggen: dc heer Colijn wilde in elk geval met de ka tholieken breken, zou men dc waarheid misschien eerder be naderen. Er is van katholieke zijde zakelijk mceningsverschil ge weest met den heer Colijn over een deel van diens econo mische visi. Het uitvechten van dit verschil aanduiden als hetze, zooals oude en nieu we socialisten zich tegenover dr. Colijn veroorloofd hebben beschuldiging, die de me dewerker Cn. in „De Stan daard" uitte is even onbil lijk als onrechtvaardig. Nie mand onzer heeft den persoon of de subjectief eerlijke bedoe lingen van dr. Colijn ooit in twijfel getrokken, al hebben sommige van zijn daden tot scherpe critiek geprikkeld. Maar indien men zoo ver gaat. ons met een beroep op Rome's geest, aan te wrijven, dat wij dr. Colijn wilden weg hebben „tot eiken prijs", dan is dit een hallucinatie, welke alleen bewijst, dat zij die ze uiten, geen geest ontwaarden, maar spoken zien. Er Vos eens een man in De lier, Die was van beroep herbergier. Door Buisman's G.S. Werd z'n zaak een succes Men dronk liever z'n koffie dan bier. Receptenboekje wordt op aanvraag gratis gezonden door de fabriek te Zwartsluis. Zeven akkers aan de Papemersloot. vor mende „het weidje van Simon Stam", te zamen groot 48.5 snees, kooper de heer M. Bos te Oudkarspel, voor f 44.73 per snees. Twee akkers, genaamd Tijmensgroet, be noorden de Schoutensloot, samen groot 40 snees, kooper de heer T. Pranger Pz., Noord scharwoude, voor f 55.50 per snees Een akker van de Tijmensgroet, groot 9 snees, kooper de lieer C. Pranger Pz., voor f 50 per snees. Een akker van dc Tijmensgroet, groot 36 snees, kooper de heer I'. Deutckom, Noord scharwoude, voor f 55 per snees. Twee akkers, genaamd Hopmansgroet, sa men 49 snees groot, kooper de heer T. Pran ger Pz., voor f 50 per snees. Onder Oudkarspel: Akker aan den Winterweg bij het Duker dei. groot 7 snees, kooper dc heer J Lange- dijk Cz., Noordscharwoude, voor f 25 p. sn. Twee akkers ten Westen van den Winter weg en ten Noorden van de Trijntjessloot. resp. 22 en 23 snees groot, kooper de heer K. Pranger Cz., voor resp. f 57 en f 56 p. sn. Twee akkers ten Zuiden van de Reijersioof resp. 16 en 9 sn. groot, kooper dezelfde voor f 51 en f 48 p. sn. De Hooge-akker, ten Oosten van en aan de Krommezool, groot 18 snees, kooper de heer S. Groot Sr., voor f 48 per snees. CALLANTSOOG COLLECTE „ROODE KRUIS". Ons werd medegedeeld, dat de collecte !n deze gemeente ten bate \an het Roode Kruis gehouden, een bedrag van f 45.20 heeft opge bracht. DE LOKKENDE WORST. Donderdagmiddag organiseerde de nieu we ijsclub „De Buurt" op de hanen op het Dorpsplein ringrijderij op schaatsen. Naast de ringen waren worsten opgehangen, zoo dat de gelukkige naast de ring nog een worst kon bemachtigen. Voor den aanvang der wedstrijden ried eerst de Burgemeester 'n geslaagde proefrit, 't Was een goede, gezel lige middag! De uitslagen-zijn als volgt: 1. J Zeeman, 2. G. Schaap; 3. A. Kooij:4. Meijer en 5. Bijpost. Er werd om geldprijzen gereden, terwijl de worsten door de gelukkigen konden wor den behouden. HARENKARSPEL RAADSLID BEDANKT. Naar wij vernemen heeft dc heer S. J. de Vries bedankt als lid van den Raad. Vanaf 1919 heeft hij onafgebroken zit ting in dit college gehad waarvan 4 ja ren als wethouder. RAADSVERGADERING. De Raad zal Dinsdagmiddag a s. bijeen komen. Behandeld zal o.a. worden de ge- meentebegrooting. terwijl B. en W. zullen voorstellen een kasgeldleening van f 55.000.— en een rekening-courant-overeen- komst tot een bedrag van f 42.000.— aai: te gaan. ZIJPf SCHAGERBRUG. GEGUND. Bij een publieke aanbesteding van een complex van 6 woningen met schuurtjes, voor den heer J. Bleijenherg te Texel, was de laagste inschrijver onze plaatsgenoot de heer I). Veul alhier. Het werk is gisteren gegund. De woningen worden gezet te Texe' WilUelininalaan te Den Burg. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 0 t.m. 15 Februari 1940. Geboren: Cornclis Jacohus Maria, zoon van Jan Kocmoester en Johanna van Dam: Elisahcth Dirkje, dochter van George Wil lem Waiboer en Trijntje Koorn. Ondertrouwd: Tennis Dirk Bijl. 41 j„ vee houder. te Wieripgcrwaard en Harmke Jan tine van der Veen, 25 jaar zonder beroep te Zij pc. Getrouwd: Goene. Overleden: Neeltje Swarthof. 47 jaar, ma nylacturierster, ongehuwd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5