Aanbesteding. RAED-PRAET. SCHAGEN Kruimeltjes is óók brood „1940" Huismanswoning 5 NATIONALE FORD-TENTOONSTELLING HmhémÉ Meubelfabriek EIK EN LINDEN - Alkmaar W~^ Woensdag 28 februari 40 Heerhuqowaaard Incasso en Woningbureau A. SLEUTEL Jz. TRAPMAN N.V. Bezoekt de Tja, het staat daar wel héél mooi, in het Evangelie van Mattheus, het twintigste hoofdstuk en daarvan het vijf-en-twintigste zes-en-twintigste en zeven-en-twintigstc vers: „Gij weet, dat de Oversten der volken heerschappij voeren over hen en de groeten gebruiken macht over.hen. Doch alzoo zal het onder. U niet zijn, maar zoo wie onder U zal willen groot worden, die zij Uw dienaar on wie onder U zal willen zijn de eerste, die zij Uw dienst knecht. Maar daar is door de eeuwen heen nooit erg naar gehandeld. Nu wordt in onze brave gemeenteraden over het aleemeen en in die van Schagen in het bijzonder natuur lijk slechts een héél klein kruimeltje van do politieke reuze-krentebol opgesoupeerd en alle „naar mijn meening, meneer de voorzitter" en „ik zou wel willen opmer ken, meneer de voorzitter", zijn sléchts slappe keelschrapinkjes vergeleken hij de hoestbuien, welke Moedor Aarde permanent bedlegerig maken. Edoch, meneer Rus en meneer Willemse en de monoeren Flapper, van Haren en Botman zullen over hun vroede „dienaren" wel niet al te best te spreken zijn. en het is ook wel de vraatr of althans sommige „dienstknechten" uit het huis met de trap petjes de goede manier van grootworden volgens bovenaangehaald Bijbelwoord, wel te pakken hebben. We willen dus maar zeggen, dat ook de kleine politiek in een kleine plaats, speci aal voor nieuwelingen in liet vak, vele voetangels en klommen verbergt en dat, wanneer het. over personen gaat, een en kele. misschien niet zoo kwaad bedoelde, maar wat onhandig gelanceerde opmerking, al gauw het begrip „dienaar des gemeens" vervormt tot „gemeene dienaar". Althans in het oog van hen, tegen wie de opmerking is gericht! Als nu door dat alles het alge meen belang gediend wordt, is dat natuur lijk te prijzen, want het particulier belang moet nummer twee. blijven aan de groene tafel. Vrijdagavond waren er echter wel wat ril te dikke woorden over al te magere zankies en over wat wérkelijk de gemoede ren hezig houdt in Srhngen: de allerbe roerdste finanrieele toestand, de allerbe roerdste manier waaron de straten en plei nen niet zijn opgeknapt, de futloosheid, de lamlendigheid, het gebrek aan initiatief, vooral inzake aanpassing van ons markt wezen aan de moderne eischen. werd geen woord vuil gemaakt. Is voor Schagen wat in Pu mierend door reorganisatie werd be reikt. geen lichtend voorbeeld? Zijn ook de nieuwe raadsleden al zoo gedresseerd, dat rif in de bedompte atmosfeer in en om het raadhuis met welbehagen ademen? Van eenige frisrhheid, van eenige poging al thans om Schagen in onze riike omgeving de verloren planls lenig te doen winnen, was geen spoor te bekennen. Moet een gemeentambtenaar zelf de con sequenties maar dragen, ons aller veilig heid verzorgend wanneer hii als lid van de luchtwacht hij nacht en ontii den Melkweg afroomt on zoek naar vijandelijke, althans vreemde vliegtuigen? En daardoor ziin amb tenanrschap niet voor de volle 100% kan uitoefenen? Of moet zijn werkgeefster, in dit geval de gemeente doen, wat gevoel volle stukjes in de dagbladen heoogen, en hem niet de dupe laten worden van zijn soldaat zijn? Vooral niet. wanneer andere ambtena ren of werklieden, ergens Anders in Neder land. bij een nndere tak van dienst géén schade hebben? Dit was de zaak Bus, van onzen, volgens zijn rhefs zeer ambitieuzen tweeden ambtenaar, die in een zalig oogen blik teekende voor de luchtwacht. niet vermoedende, dat zooveel onzalighcden zijn deel zouden worden. Rijks- en gemeenteambtenaren nemen nu eenmaal tegenover „gewone" geinohiliseer- den een zéér bevoorrechte positie in. Men kan hef eens of niet eens zijn met de ver schillende manieren waarop Nederland thans offers van zijn zonen vraagt, maar het is aller zonderlings in één speciaal ge val de ambtenaar de dupe te willen laten worden van zijn vrijwillig getoonde liefde voor Koningin en Vaderland. Los, geheel los van deze zaak dient men de positie van dezen functionnris te be schouwen. en dan zijn ons inziens veertien honderd harde guldens voor zijn arbeid, ge boord de lofuitingen van burgemeester en secretaris niet te veel. Ons dunkt, dat in een kleine secretarie, van (ie employés véél meer kennis en vaardigheid geëischt wordt dan in een van grootcn omvang, waar ieder z'n tevoren opgemeten speciaal terrein!je hoeft. Een vergelijking met het in verhouding niet zooveel hoogere salaris van den eersten ambtenaar gaat niet op. Voor dezen liggen wellicht mettertijd wel te Schagen zelf andere mogelijkheden. Schagen aldus zeide wethouder Buis kool hier zeer terecht is niet gediend met een secretarie van anderhalve man en een paardenkop. Gelukkig deed mijnheer Niestadt een geniale vondst! De rcuzcsol- dij van twee gulden cn zeven centen per week. mag van het salaris worden afge trokken en het zonderlinge feit gebeurde, dat de heer Niestadt. die eerst op zeer be paalde argumenten steunende, zich tegen verbetering der rechtspositie had verklaard nu plotseling geen bezwaar meer tegen de voorgestelde veertienhonderd gulden had. Als hier niet van een vergissing sprake is, lijkt het een inconsequentie. Artikel 275 van de Gemeentewet regelt de retributies geheven voor het hebben van voorwerpen onder, boven of op den voor den openbaren dienst bestemden gemeente grond of gemeente water, en men noemt ze gewoonlijk precariorechten, d.w.z. rechten voor een tot wederop zeggens toegestaan gebruik. Art. 287 van de gemeentewet schrijft voor, dat deze rechten tot gcén hoo ger bedrag worden goedgekeurd, dan ver- eischt wordt om een matige winst aan de gemeente te verzekeren. Men heeft in Schagen getracht den middenstand, door een heffing op zonneschermen e.d. te tref fen, maar dat mislukte en toen is uitge vonden, dat de Radiocentrale, dan maar alléén moest offeren. Die heeft draden ge spannen boven gemeentegrond en voor deze, draden moest per strekkende nieter vijftig cent worden betaald. De discussies over een meerderheidsvoor- stel der commissie tot nazien der begroo ting, om deze rechten van 0.50 op fl 1.00 te brengen gaven een ietwat zonderling beeld. Van de socialisten, die principieel streven naar gemeentelijke radio-distributie is het niet inconsequent het particulier be drijf door zwaardere belasting wellicht te laten leegbloeden. De heide middenstanders echter, moeten wel zéér gegronde redenen hebben gehad, om het bedrijf van een hun ner standgenooten, 'n bedrijf bovendien aan welks energieke wijze van exploitatie menig middenstander een voorbeeld kan nemen, een duw omlaag te willen geven. De heer Willemse schijnt niet „voldoende beseft te hebben, dat men zich tot een ge meenteraad anders heeft te richten, dan tot een andere zakenrelatie. Hij heeft, eerst netjes in den vonn om verlaging van rechten verzocht, en geheel te billijken vreegen B. en W. inzage van de boeken. De heer Willemse bood aan zelf met zijn accountant aan de hand van cijfers zijn bezwaren toe te lichten, en een verlies- en winst-rekening plus balans over te leggen. B. en W. wilden echter, dat de gemeente- accountant de heer de Vries, op kosten van den heer Willemse, diens boeken naging en rapporteerde. De heer Willemse vertik te dit, omdat zijns inziens om het betrekke lijk kleine bedrag, zooveel drukte in kos ten niet noodig waren, cn het overbo dig oordeelde, dut de raad in diens zeer he terogene samenstelling kennis nam van zijn particuliere- en zakengeheimen. De heer Willemse heeft zich toen nijdig gemaakt, schreef een brief die op poolen stond, maar inderdaad niet „handig" ge steld was, trek zijn verzoek in, en laadde daardoor in het oog van enkele raadsleden den schijn op zich, geweldig veel te ver dienen, omdat hij zijn boeken niet eens durfde tooijen. De lieer Niestadt was zelfs van oordeel, dat de man dan maar ge dwongen moest worden en anders het volle pond betalen. Dat was naïef, want B. en W. weten heusch wel via de opgaven van den inspecteur der belastingen het bedrag van den nettowinst. Blijkbaar heeft het col lege dat ook ingezien. Het adviseerde al thans de radiorechten, zoo dan ai niet te verlagen, zeker niet te verhoogen. De voorstanders van verhooging wezen op de monopolistische positie van het be drijf, maar zoo héél veel vreugde hebben de radiocentralcs in Nederland van deze positie niet gehad. De microfoon's voor de platenuurtjes zijn weggehaald, hun pro gramma's worden gecontroleerd, hun abon nementstarieven geregeld, ze hebben in te brengen... niets! Het Ilijk is echter, nu door de mobilisatie de taak der centrales veel meer gemeenschapstaak kan worden (lucht- gevaarmeldingen. officieele mededeeüngen, enz.) den contralehouders gunstiger gezind dan voorheen. Het zou ons héél niet ver wonderen, wanneer binnen afzienbaren tijd de positie der centrales tegenover precario rechten wettelijk werd geregeld, waardoor de heer Willemse aan de greep van den Raad zou gaan ontglippen. De goede heer Schilder gelooft nog aan Sinterklaas. Hij meent dat men in de ge meentepolitiek als Katholiek niet-Katholie- ke zaken en als niet-Katholiek Katholieke zaken kan behartigen .Ocharme... de prac- tijk leert zoo anders. Waar dc Katholieken de baas zijn (Heerhugowaard, Oude Nie- dorp) strijden de Pretestanten een hopeloo- zo strijd en waar dc Protestanten de baas zijn, kunnen de Katholieken nóg zoo grommen, ze krijgen tóch geen kluifje. En zou dc hoer Schilder zélf wel voor toeken nen subsidie aan het Centraal Ziekenhuis hebben gestemd? We hebben één leeer, daarom ook één school, vond de heer Nie stadt. 't Zal ook ddrir zoo lang niet meer duren. Hebben wo in de Burgerwacht al niet roode, rose, en zwarte bataljons? Heeft meneer Vorrink, de voorzitter van de S.D. A.P., zijn A.J.C.-kiel al niet verruild voor een majoors-tuniek van dc soc. dem. afdee- ling van de Buru-erwacht? Wat let ons! Oost is Oost en West is West cn ze zullen elkaar nimmer ontmoeten Onze Oost Relletje in bioscoop Publiek reageert spontaan. De „Locomotief" vernoemt, dat Zondag avond. tijdens een voorstelling, welke ten bate van Finland werd gegeven in het Rex-thcatcr te Salatiga, de muziek plotse ling het Horst-Wesscl-licd inzette, waarop door het publiek werd gereageerd - door geroep „schandaal" cn gefluit. Daarna stond het publiek op en zette spontaan het Wilhelmus in. De oorzaak van het spelen van het Horst Wessel-lied is niet bekend, doch er bestaat een sterke indruk, dat dit door eenige per sonen is gearrangeerd, in de Apollohal te Amsterdam van 21 tjm 25 Februari (De tentoonstelling wordt geopend op 21 Febr. te 20 u. en is verder dagelijks te bezichtigen v. 10-22 o.) Een kunstzinnige expositie van de meesterwerken der moderne techniek: Ford-4 - Ford V-8 - Mercury en Lincoln Zephyr personenwagens - Ford V-8 vracht- en bestelwagens Fordson tractors Overtuigt U daar van de vele voordeelen, die het Ford-product U biedt R Toegang vrij N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK AMSTERDAM Official Ford-Dealer: Firma BLAAUBOER 6 HOSSEN, N. Laagzijde B 53, Schagen Slechts contant. Lindegracht 10—16 Alle voorradige meubelen worden voor lage prijzen verkocht. De ruimte wordt voor andere doelstelling be stemd. tc 15 Uur in café DE VRIES tc OTERLEEK, zal ondergeteeken- de namens het Gemeentebe stuur van Oterleek aanbeste den: de pcrceelen A. B en C. A. Het verbouwen van het Raadhuis met bijbehoorende werken in massa (uitgezonderd glas- en schilderwerk). B. Het glas- en schilder werk van het Raadhuis Voor dc pcrceelen A en B zijn hot Bestek en 3 Teekeningen, zoolang de voorraad strekt, te gen contante betaling van f4.— (per post f4.25) verkrijgbaar. C. Het sloopen van het schoolgebouw achter het Raadhuis. Verkoops- voorwanrden,, inlichtingen wor den door den architect ver strekt D. 46 schoolbanken in dc oude school aanwezig zijn uit dc hand te koop. ook in ge deelten, inlichtingen bij den architect verkrijgbaar. De Ingenieur-Architect Ir. C. KEESMAN B. L Bergerweg 132, Alkmaar. Telefoon 3238. (OOSTDIJK) Mr. H. DE BOER, waarn. No taris te Hoogwoud, zal op Woensdag 21 Febr. '40 des namiddags 1 uur, in het ca fé van den heer K. RUS te Heerhugowaard ten verzoeke van den heer R. Rezelman tc Nieuwe Niedorp. publiek verkoopen: een met schuur, stal, erf, weiland en bouwland aan den Oostdijk te Heerhugowaard. groot 860.10 Hectaren (w.v. 2.32.20 HA, bouwland)., thans bewoond door den heer L. Schagen. Te veilen in 5 perccclcn en combinatiën. Te aanvaarden: de gebou wen met aanhooren 1 Mei 1940 en het land terstond. Nadere inlichtingen ten Notariskanto- re te Hoogwoud, waar tijdig schetskaartjes verkrijgbaar zui len zijn nieuwe laagzijde schagen. Laat Uw huishuren door ons incasseeren. ving en goedkoop. BIJZONDERE ABONNE MENTSKAARTEN VOOR DU GEMOBILISEERD EN. Voor gemobiliseerden niet enkel voor degenen, die bij hun in dienst treden reeds houder waren van abonnementskaar ten doch voortaan voor alle gemobiliseerden, zijn van he den af bijzondere abonnemen ten verkrijgbaar met een gel digheidsduur van dertig wille keurige dagen binnen een tijds bestek van acht maanden. Dc prijzen bedragen: f30.— '3e klasse); f43.50 (2c klasje); foO.— (Ie klasse). De gebruikelijke toeslag ad rosp. flO.—f 14.50 en f 17.— is alleen verschuldigd door diege nen. welke bij hun in dienst treding nog geen abonnement houder der Ncd. Spoorwegen waren. BEZOEK AAN ZIEKE MILITAIREN. Door de Nederlandschc Spoor wegen zal aan de echtgenoo- ten, ongehuwde kinderen en ouders van in een ziekeninrich- ting verpleegd wordende mili tairen een reductie van 50 op den gewonen enkele reis- prijs worden verleend, op de voor het bezoek aan den pa tiënt over de lijnen der N.S. af te leggen reizen. De reductie kan slechts een maal per week en niet eerder dan nadat de patiënt geduren de 14 dagen In dc zickeninrich- ling is-opgenomen* worden ver leend. De gereduceerde plaatsbewij zen zijn, op vertoon van een door den Chef/Geneeshccr-Di- j rcctcur afgegeven bewijs, aan j alle stations verkrijgbaar. j REDUCTIE VOOR OFFI CIEREN Thans wordt door de Neder landschc Spoorwegen geduren de de mobilisatie, ook aan in uniform geklcedc Officieren i van 's Rijks Land- en Zeemacht daaronder begrepen de Kon. Marechaussee, die voor eigen rekening reizen een reductie van 50 op den gewonen cn- i kele-reis-prijs verleend. Directie Ned. Spoorwegen Te koop: Ken SACKS ZAAJ- MACHINE, breed VA meter. Een LIPSIA WIEDMACHINE, ook 1H meter breed. Te bezich tigen hij Jn. VKTHMAN, Waardpolder, Kolhorn. Te be vragen bij M WISSER'ERKE, Schagen. wordt door ons afgeleverd bin nen een half uur na opgave. WöPtite- .het gewei In d< gaderir Hoogen richt 1039 is pen. 22 De n Hien een i ciale 2 bij pai zal als en bet Abbeki vau bc van sl< bieren pitkon een spectie yerrui zaamh de da; Voorgi gemee loon worde Joozen een cilae Noord breedi nengo beschi geme( een üun dager een Bchoc voor wet goedi een West Kogg voor en vi koste hel richt bemi Vo deze men. Vii in v wel Elke worc /neRCURY ACHT

Schager Courant | 1940 | | pagina 4