Britsch eskader Zwarte dag voor onze scheepvaart 1 144 Britsche vliegtuigen naar Finland DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER voor Noovd-Finsche kust VIER SCHEPEN VERGAAN Stroom van „Liebesgaben" aan banden hie» Laan. Schaden, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240 H(| DONDERDAG 22 FEBR. 1910. 81. Jaargang NoT 11119. Vlootactie voor Petsamo? VERMOEDELIJK DOEL: UITBREIDING DER CONTRABANDE-CONTROLE. Waarnemers aan de kust van Noord- Finland berichten, dat schepen van Britsche en Dnitsche nationaliteit voor de kust kruisen. Er wordt echter nog niets omtrent een gevecht ge meld. Wat de Britsche schepen in de na bijheid van Petsamo betreft, is het niet bekend, of deze schepen tot doel hebben, om de Duitsche schepen, die ijzererts van Narvik versohepen, te blokkeeren, of dat ze misschien een actie bij Petsamo op het oog hebben. Een nader U. P. bericht bevestigt, dat een Britsch eskader, bestaande uit een onbekend aantal schepen, ten Noorden van Noorwegen in de nabij heid van Petsamo kruist. De aanwezigheid van Engelsche oorlogs- «chepen nabij Petsamo zou ten doel kunnen hebben Duitsche vaartuigen, op weg naar Noorsche wateren te onderscheppen, die af komstig zijn uit den Atlantischon Oceaan en .via de Arctische route de reis maken, daar thans de Poolnacht slechts kort door dag licht wordt onderbroken, hoewel de dagen aan de Pool snel lengen. Indien er thans eenig vrachtverkeer Is tusschen Duitschland en de thans ijsvrije Russische haven Moermansk is 't de vraag of dit veel zal zijn op dit oogenblik, gezien het RussischFinsch conflict, maar het is te begrijpen, dat Duitschland tracht waarde volle ladingen uit Amerika via Moermansk en over land te krijgen. Naar verluidt zijn de Finsche ertsmijnen bij Petsamo buiten gebruik gesteld, maar het wordt nochtans mogelijk geacht, dat eenig erts verkrijgbaar zou zijn voor de versche ping uit Petsamo naar Duitschland over zee. De aanwezigheid van Britsche vlootonder- deelen bij Petsamo zou ook ten doel kunnen hebben een uitbreiding van de contrabande controle op een of alle der hierboven ge noemde routes. ZES EN TWINTIG MAN VERMIST. Gisteren was het een zwarte dag voor de Nederlandsche scheepvaart. Van niet minder dan vier onzer sche pen kwam bericht, dat zij door een ramp getroffen waren. In totaal worden zes en twintig personen ver mist. Het eerste bericht kwam van het Groning- sche motorkustvaartuig „Alja", dat, zooals wij gisteren in een groot gedeelte van on zen oplaag nog konden melden, op weg van Spanje naar Nederland op een wrak is ge- stooten en vergaan. De bemanning werd ge red. Nummer twee is het 4760 ton metende vrachtschip „Tara". Bij de directie van de N.V. Mij. „Vrachtvaart" te Rotterdam is van don kapitein van dit stoomschip bericht ont vangen, dat het schip op 60 mijl Zuidwest van Kaap Finisterre door een explosie is ge troffen. Het schip is zinkende. De „Tara" was op weg van Bahia Blanca naar Rotter dam met een lading graan, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering. Alle opva renden, totaal 35 personen, zijn in veiligheid. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is niets bekend. 26 man van de „Den Haag" ver mist. De derde noodtijding bereikte wis aller eerst in den vorm van een mededeeling der Standaard Amerikaanscho Petroleum Com pagnie, dat groote ongerustheid heerschte over het Ned. motortankschip „Den Haag", dat met een lading petrolcumproducten, be stemd voor genoemde compagnie, onderweg is van New York naar Rotterdam. De angst over het lot der bemanning werd vergroot door het feit, dat een reddingboot met den naam „Den Haag" in de omgeving van Lizard was aangespoeld. Een nader telegram meldde, dat de „Den Haag" op 15 Februari des na middags te 13.15 uur door een explo sie midscheeps aan stuurboord is ge- woflcm i Een andere verklaring wordt nog ge zien in de gernchten, dat Duitsche onderzeeërs Moermansk als basis zouden gebruiken en ook in de ge ruchten, dat Rusland onderzeeërs uit de Witte Zee naar Duitschland zendt. De beteekenls van Petsamo en Moermansk. Petsamo ligt in N.-Finland aan de Golf van Eechenga. Deze golf is het gehcele jaar voor de navigatie geopend, omdat zij nog bc- invloed wordt door den (warmen) Golf stroom. De haven van Moermansk is eveneens het geheele jaar open, zij 't met behulp van ijs brekers. Petsamo is de hoofdstad van het gelijkna mige „Lan". De zeer dunne bevolking houdt zich hoofdzakelijk bezig met rendier- jacht en visscherij. Niet zoo lang geleden zijn in het gebied van Petsamo echter rijke nikkelmijnen ont dekt; eenige Canadcesche maatschappijen zijn, volgens het Hsb., in'deze mijnen ge ïnteresseerd en hebben toen de exploitatie ter hand genomen. Naar men weet richtten de Russen indertijd hun eersten aanval op deze nikkelmijnen, welke toen door de Fin nen gedeeltelijk zijn vernield. Moermansk vormt het eindpunt van den Moermanskspoorwcg. welke door de Russen gedurende den Wereldoorlog werd aange legd met de bedoeling een betere verbin ding van St. Petersburg met de Noordelijke IJszee te krijgen dan de toen reeds bestaan de spoorlijn Moskou—Archangelsk. (Archan- gelsk is nl. het grootste deel van het jaar door ijs versperd). Het eindpunt van de lijn. Semenova Roma- noc, de voorhaven van Moermansk, is met zware fortificaties versterkt. De liaven van Moermansk Is uitstekend geoutilleerd. Zij is zelfs zoo diep, dat sche pen van 10.000 ton er zonder moeilijkheden kunnen binnenvallen. Eind October stond Moermansk in het mid delpunt der belangstelling toen het Ameri- kaansche ss. „City of Flint" er met een Duitsche prijsbemanning aan boord binnen liep en ei. ondanks Amerikaansche protes ten, eenige dagen bleef liggen, zoogenaamd omdat het schip machineschade had opge- loopen. De plaats waar het drama zich heeft afgespeeld, vermeldt het telegram niet. De bemanning ging in drie sloepen. Hiervan is één sloep, waar in 13 opvarenden, na 75 uur door een Engclsch schip waargenomen. Dit vaartuig heeft de 13 schipbreu kelingen aan boord genomen en gis teravond te Londen aan wal gezet. Het motortankschip „Den Haag" had een totale bemanning van 39 koppen. 26 opvarenden worden dus nog vermist. De namen der geredden zijn: C Wijker, kapitein; S. Verbeek, eerste machinist. H. G. Schimmel, assistent machinist; J. Ver meer, magazijnmeester; W. Damen, boots man; G. Assenberg, olieman; H. Johns, be diende; J. Kuiper, hofmeester; A. Visser, tweede kok; N. van der Wagt, P. G. Zeven bergen en L. Bredius, matrozen en J. van der Meer, logiesjongen. DE „PETTEN" GEZONKEN. Tenslotte is de trawler „Petten" IJm. 49, eigendom van de visscherij maatschappij ..Peuten" te IJmuden, gistermorgen ten Westen van de Noorsche kust aangetrof fen door de IJmuidenschetrawler „Viking- bank" van de fa. wed. Groen te IJmuiden. De „Petten" was dermate lek, dat de be manning het schip moest verlaten. De ge heele bemanning ging daarop aan boord van de „Vikingbank". Het schip blijkt door een ontploffing in de machinekamer te zijn getroffen. De „Voikingbang" heeft de uit twaalf uop- pen bestaande bemanning van de „Petten" van boord gehaald en vervolgens het lang zaam zinkende schip op sleeptouw geno men. Na vijf uur varen is de „Petten" even wel gezonken. Het schip bevond zich toen op ongeveer 60 gr. 10 min. N.B. De „Vikingbank" wordt Vrijdag te IJmui den verwacht. ELKEN DAG GAAN DUIZENDEN PAKKETTEN LEVENSMIDDELEN ONS LAND UIT. Naar de Tel. verneemt, wordt door de daartoe bevoegde instanties 6inds eenigen tijd overwogen, wij zigingen te brengen in de bepalin gen, betreffende den uitvoer van z.g. „Liebesgaben" naar het bui tenland. Deze wijzigingen zullen tot een beperking van dezen uit voer leiden. Het verzenden van „Liebesgaben" naar particulieren in Duitschland heeft den laatsten tijd zulk oen omvang aangenomen, dat gesproken kan worden van een massa-uitvoer van levensmiddelen. Dagelijks worden duizenden pakketten mot boter, kaas. gecondenseerde melk, worst, cacao. 6pek, reuzel, rijst, suiker, enz. do|r particulieren naar familieleden en kennis sen in Duitschland verzonden. Wat er verzonden wordt. "Bij de wet is bepaald, dat behalve de 5 kg. boter en de 5 kg. kaas in totaal 3 kg. van de volgende goederen per pakket naar Duitschland mag worden verzonden: ge brande koffie, verpakt en onverpakt (Vfc pond); suiker (1 pond); rijst (1 pond); ca caopoeder. chocolade, Chocoladeproducten (te samen niet meer dan V?, pond); worst, vleesch in blik, spek, reuzel (te samen niet meer dan 1 kg.); gecondenseerde melk (1 kg.); slaolie (1 flesch); harde zeep (3 stuks of het equivalent in vlokken of poeder- vorm); andere levensmiddelen mot uitzon dering van thee (3 kg.1 Vela kleintjes. Hoewel één pakket dus betrekkelijk weinig levensmiddelen bevat, kan men ook hier zeggen, dat vele kleintjes een groote maken. Van verschillende zijden wordt verze kerd dat wekelijks duizenden pak ketten van Nederland naar Duitsch land en de bezette gebieden verzon den worden. De winkeliers hebben veelal groote plak katen on hun ramen geplakt, waaroo zij aankondigen, dat zij voor de verzending van pakketten zorg dragen. Men hoeft slechts te bestellen. Verzendkosten, adres en de hoeveelheid hoeft men slechts op te geven, de winkelier zorgt wel voor verzending, frankeering en alles wat er bij hoort. Misbruiken. Allerlei misbruiken zijn Ingeslopen om de door den Nederlandschen Staat gestelde bepalingen te ontduiken. Zoo overtreedt men bijvoorbeeld de vastgestelde maximum hoeveelheid door van verschillende adres sen pakketten aan één en denzeifden per soon te sturen, waardoor men toch groo- tere hoeveelheden uitvoert dan de wet toe laat. Voorts vernemen wij. dat b.v. vele Duitsche vluchtelingen, die naar Amerika geëmigreerd zijn. van daar geld naar Ne derland overmaken, ten einde relaties in ons land in staat te stellen voor hun reke ning .Liebesgaben" naar Duitschland te ver zenden. Kortom,* zóó groot zijn de hoeveel heden levensmiddelen die als Liebesgaben naar Duitschland worden uitgevoerd, dat men er paal en perk aan wil stellen. Voor al voor wat betreft, levensmiddelen, die in ons eigen land een grooten aftrek vinden Een zigeunerbrolloft op het ijs werd Woens dag onder groote belangstelling in Edam georganiseerd. De bruiloftsgasten in hun bonte kleedij boden een Interessanten aanblik. Dit nummer bevat 8 pagina'* EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: In den morgen nog temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, overdag toenemende dooi, gedeeltelijk bewolkt, later toenemende bewolking, geen neerslag van beteekenis, meest matige wind uit Zui delijke richtingen. of die b.v. uit Ned. Indië naar Nederland moeten worden vervoerd. De gevaren, waar aan ook de Nederlandsche scheepvaart bloot staat, bemoeilijken den invoer van produc ten uit onze overzeesche gewesten naar het moederland. Ook in verband daarmede zal de regeering zich waarschijnlijk gedwongen zien binnenkort beperkende bepalingen te maken, ten einde in deze moeilijke tijden eigen voorraden van bepaalde levensmidde len niet snel te doen verminderen. Groote hoeveelheden oorlogsma teriaal verzonden. Eenige ontspanning in Karelië SNEEUWSTORMEN BEZORGEN DEN RUSSEN NIEUWE TRANSPORT- MOEILIJKHEDEN. Engeland heeft In totaal 144 vliegtuigen ter beschikking van Finland gesteld, tw. 120 gevechtsvliegtuigen en 24 bommenwerpers. Hiervan zijn er reeds 40 tot 50 in Finland aangekomen. Voorts worden door Engeland naar Fin land gezonden: 150 anti-tankkanonnen met munitie, 10.000 anti-tankmijnen, 50.000 hand granaten, 25 houwitsers, 100 machinegewe ren met munitie, een aanzienlijke hoeveel heid munitie voor kleine wapens, 24 lucht- afweerkanonnen met munitie, 30 veldkanon nen, 4 zes-tontanks, 12 zes-duiwskanonnen, met munitie en 10 drieduimsmortieren met munitie. Voorts zijn aanzienlijke hoeveelheden niet- doodelijke militaire uitrusting vrijgegeven, o.a. gasmaskers, gas-ontsmettingsinstallaties, tenten, kleeding, telefoons, enz. NOORD-FINLAND GEBOMBARDEERD. Russiche bommenwerpers, afkomstig van Moermansk en een andere Russische bases, hebben gisteren de Noord-Finsche steden Ivalo en Rovaniemi gebombardeerd. Mins tens 50 vliegtuigen zag men in zuidelijke richting vliegen. Te Ivalo zou aanzienlijke schade aangericht zijn. De Finsche generale staf noemt bet bericht, dat door de Russische radio ls verspreid en volgens hetwelk hel belangrijke lort Koivisto in Russische handen zou zijn gevallen, een verzin- seL Minder gevaarlijk in Karelië? Het schijnt dat de toestand op de land engte van Karelie voor de Finnen niet zoo critiek ia als de vorige week, niettegenstaan de de groote overmacht, waarover de Russen beschikken. Ten noorden van de Taipale zijn de Finnen er in geslaagd de Russen te ver jagen uit de stellingen, welke zij deze week hebben bevet en aile pogingen van de Rus sen om vasten voet te krijgen aan de oVer- zijde van de lijn, welke wordt gevormd door meren tusschen het Vuoksi en Suvanto meer zijn mislukt. Men verwacht, dat de druk van de Rus sen in de richting van Wiborg voorloopig nog niet zal worden hervat. Tot nu toe zijn de Russen nog niet in contact gekomen met de tweede verdedigingslinie van de Finnen. Naar schatting hebben de Russen voor het hervatten van het offensief 15 tot 20 duizend ton munitie noodig en het transport hiervan brengt ernstige moeilijkheden mede voor de Russische generale staf. Zware sneeuwstormen. Gisternacht zijn over geheel Finland zwa re sneeuwstormen, gepaard gaande met krachtige windvlagen, losgebroken. De sneeuw, waarop de Finnen de laatste da gen met ongeduld wachtten, is dus eindelijk gevallen, zoodat alle activiteit in de lucht thans lamgelegd is. Dit beteekent een ver ademing voor de Finsche bevolking na het record-aantal vliegtuigen, dat zich Dinsdag boven Finland bevond. Indien deze stormperiode aanhoudt, zegt U.P., zullen de operaties niet alleen aan het noordelijk en het midden-front stilliggen, maar ook op de landengte. Het spreekt van zelf, dat de verblindende sneeuwstormen ook de transporten bemoeilijken, zoo niet on mogelijk maken. De sneeuwstormen worden door generaal Mannerheim „als onzen na- winter-bondgenoot" beschouwd en daarop zal als nieuw bondgenqpt, de dopjperiode vnlfifen-

Schager Courant | 1940 | | pagina 1