LANDBSUWGEWASSEH OP BLOEMBOLLENLAND Srand in observatiehuis voor jongens Krachtiger optreden tegen persexcessen gewenscht „De mensch de ziel der economie" Buit in hooiberg verstopt Onze luchtdoel-artillerie weer in actie De actie voor een volwaardig Indisch parlement MARINEVAARTUIG NAAR AMELAND? Keuring van zaaizaad Nieuwe aardschokken in Turkije Verzachting medische eiscbeo voor automobilisten Drie ontploffingen in Londen Brandweer het vuur meester, nadat de kap was gesloopt. In het. observatiehuis voor jongens aan de Vosmaerstraat te Amsterdam ontstond gistermiddag om kwart over één door nog onbekende oor zaak brand op de zolderverdieping vAn den rechtervleugel, waar de schoenmakerij is gelegen. Het vutir nestelde zich in de kap en zocht zich van hier uit een weg naar bui ten. De brandweer rukte op het alarm „mid- delbrand" uit met de motorspuiten van den Amstelveenscheweg en de Honthorststraat, alsmede den mcchanischen ladder, den ge reedschapswagen en den personeelwagcn. De eerste straal werd over den ladder naar boven geleid. Een andere voerde men aan de achterzijde van het gebouw via de brand trap omhoog, binnendoor gingen nog drie stralen, zoodat men op volle kracht den strijd tegen het vuur aanbond. De brand weer had geen gemakkelijk werk. Het vuur had zich medegedeeld aan het houten be schot, waar achter etcrnietplaten waren aangebracht teneinde een zekere brandvei ligheid te verkrijgen. Nu is eterniet niet brandbaar, doch de platen werden zoo heet, «lat 't erachter liggende hout in brand ge taakte. Het resultaat was, dat tallooze kleine brandhaarden ontstonden, waartegenover de randweer niet anders kon uitrichten, dan de kap te sloopen. Dit vorderde veel tijd. De jongens van het huis maakten zich verdienstelijk door het blusohwater op te dweilen of wel door he»t trappenhuis weg te werken. Een tallooze menigte op de Kostverloren- kade en de straten rondom het observatie- huis sloeg het werk van de brandweer ga de. De politie hield de toeschouwers op rui men afstand. Enkele artikelen van de oorlogs- wet zouden voor het geheele land van kracht kunnen worden ver klaard. In het verslag der Tweede Kamer betref fende het afdoolingsonderzoek van het wets ontwerp tot hot doen voortduren van dc bij Koninklijke Besluiten van 1 en 6 November $939 afgekondigden staat van beleg, lezen wij, dat sómmige leden gaarne vernemen of de. regeering bijzondere voorziening voorbe reidt tot het tegengaan van pereexcessen in die gebieden, waar de staat van beleg tot dusverre niet is afgekondigd. Uitbreiding van de gebieden, waar de staat van beleg geldt, alleen met het oog op het tegengaan van zulke excessen, zouden .zij niet wensche- lijk achten. Toch meenden zij, dat hiertegen krachtiger dan tot dus verre opgetreden moét kunnen wor den. Zij vroegen zich af of het niet mogelijk ware. met dit doel enkele artikelen van de „oorlogswet" voor hot geheele land van toe passing te verklaren, terwijl dan dc toepas sing van de wet in haar geheel tot de thans aangewezen gebieden beperkt zou kunnen blijven. Andere leden zouden voorshands deze re medie erger achten dan de kwaal. Echter zouden ook zij gaarne vernemen, of bij de regeering plannen tot krachtiger bestrijding van met 's lands belang strijdige uitingen in de pers bestaan en, zoo ja, of indiening van één of meer hierop betrekking hebben de wetsontwerpen binnenkort kan worden verwacht. Evenwel waarschuwden zij hij voorbaat tegen aantasting van de vrijheid van drukpers. i Eerste Kamer Protest tegen rede van nat. soc. woordvoerder. „Dat lijkt op land verraad." Bij de behandeling van begroetingen van Economische Zaken en van het Landbouw crisisfonds in de Eerste Kamer noemde de heer van de Bilt (s.d.) den omvang der werkloosheid nog beangstigend groot. Ef moet van boven af krachtiger worden in gegrepen. De minister zegde toe, zoo spoe dig mogelijk met plannen voor de industria lisatie te komen. Oude en nieuwe économie. Do heer Diepenhorst (a.r.) houdt een be schouwing over de „oude" en do „nieuwe economie". Beweerd is, dat de nieuwe eco nomie den staat te veel wil doen ingrijpen; dit zou dan tevens het geschilpunt zijn tusschcn r.k. en a.r. Het maken van deze tegenstelling wordt door de r.k. ontkend. Spr. zoekt Tiet onderscheid tusschen oude en nieuw eeconomie hierin: dc oude vatte dc volkshuishoudkunde op als een mechanische natuurthe- orie, de nieuwe plaatst ln het mid delpunt den met een ziel begiftig den mensch. De nieuwe economie gaat uit van de betrekkelijkheid van de maatschappelijke verechijnse selen. Van a.r. zijde zal aan deze nieuwe economie warme sympathie r"t mogen worden onthouden. Dief, de xelfs den burgemeester bestal, veroordeeld. In den nacht van 28 op 29 December j.1. is ingebroken bij den burgemeester van Zwolle. Een bedrag van fl 165.en een gouden horloge met ketting werden gesto len, terwijl de dader zich tevens tegoed deed aan een flesch wijn en het een en an der, dat hij aan etenswaren vond. Deze dadsf). een Panische meubelmaker Vincenz 'Gawjel. gehéetcn,. die later in Amersfoort werd gearresteerd, had tevens inbraken gepleegd te Oldenzaal en Zutfen. De buit bewaarde hij voor een dee! in een hooiberg bij Oldenzaal. Reeds eerder was hij wegens vermogensdelicten veroordeeld en over de grens geleid. Gisteren deed de rechtbank te Zwolle uit spraak inzake de inbraak aldaar. Zij veroordeelde den man tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De officier van Justitie had een jaar ge vangenisstraf gcrequireerd, er rekening mee houdende, dat verd. ook elders nog veroor deeld zal worden, en na zijn straf weer over de grens zal worden gezét. EEN WREEDE CHAUFFEUR. Een 35-jarige chauffeur uit Westzaan is gisteren door de Haarlemschc rechtbank veroordeeld tot 25 gulden boete, subsidiair 15 dagen hechtenis, wegens het opzettelijk dooden van een dier, dat aan een ander tóe- behoort: Hij had op 6 October van het vori ge jaar met zijn vrachtauto nabij Spaam- dam een hond doodgereden, zonder ook maar in het minst een poging te doen dc aanrijding met het dier te voorkomen. Hij had noch signaal gegeven, noch geremd. De officier van Justitie had twee weken gevangenisstraf geëischt. In het beleid van dezen minister ziet spr. de werkelijkheidseconomie van die nieuwe economie. Op het punt van de prijspolitiek bestaat volgens spr. een tegenstelling tusschen dc aanhangers der nieuwe economie, daar de sociaal-democraten de prijsstabilisatie voor staan en de minister den heer van Gelderen moest bestrijden. De minister wil controlee rend en dirigeerend, niet prijsbeheerschend optreden. De tegenstellina: tusschcn R.K. en S.D. beschouwing op dit punt wortelt" in diepgaand verschil van meening ten aan zien van de staatstaak. De sociaal-democra tie wendt zich den laatstcn tijd af van Marx en sluit zich meer aan bij Lasalle. Bij het bepleiten van vestigings- eischen voor den landbonw heeft de heer Hiemstra, volgens spr„ niet voldoende rekening gehouden met 1 eigen karakter van den landbouw. De heer Heldring (lib.) zegt, dat in onze huidige oorlogseconomie geen plaats is voor stelsels; opportunisme is geboden. Het crisisapparaat is te groot. Kan het bedrijfsleven niet worden ingeschakeld? Spr. acht afw ijzing van uit keering van toeslagen ter stabilisatie der prijzen juist. „Niet den buikriem toehalen". De heer Bruineman (r.k.) komt aan 't woord. Men zegge niet, aldus spr.: „den buik riem toehalen" e.d., wanneer men over be zuiniging spreekt; de heer Heldring zal wei nig van bezuiniging merken en hoede zich daarom voor dergelijke uitdrukkingen. De heer Gclderman (lib.) roem de slech te verhouding tusschen den Ned. Alg. Keu ringsdienst en het Bondskeuringsinstitin,it voor zaaizaden aan. De minister gevet den beiden instituten de gelegenheid in volle vrijheid tot ontwikkeling te komen. Bij een Op do zolderverdieping van het Observatie huis voor Jongens aan de Vosmaerstraat heeft Donderdag brand gewoed, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doch spoedig door energiek optreden van de brandweer gebluscht kon worden. Verschil lende machines zijn intusschen ernstig be schadigd. Vreemde vliegtuigen ten Zuiden van Amsterdam. De Regeeringspersdienst meldt: He dennacht is door een batterij lucht doel-artillerie ten Zuiden van Am sterdam gevuurd op een of meer vliegtuigen van onbekende nationali teit. Het Duitsche vliegtuig boven Leeuwarden. Het bericht in de ochtendbladen van gis teren voqrkomcnde, waarin wordt medege deeld, dat een Duitsch militair vliegtuig van het Heinkel-typc III K Dinsdagmiddag ho ven Leeuwarden heeft gevlogen, moet tenge volge van een misverstand in zooverre wor den gewijzigd, dat hier geen sprake is ge weest van Hcinkelvliegtuig type III K. maar van het type 111 K. Vier Polen ter dood veroordeeld IS'aweeën van den Duilsehen veldtocht. Weer zijn vier Polen, die ln September hebben deelgenomen aan overvallen op Duitschers en Duitsche bezittingen, door de speciale rechtbank te Hohensalza ter dood veroordeeld. event wettelijke regeling houde men de belangen van den handel voor oogen. De nat. soc. vertegenwoordiger de heer Maarsingh wijst den liberaal-kapitalistischen geest in de landbouwpolitiek af. Vreemdelin gen zijn de behecrschcrs van deze politiek. Spr. schildert de nooden van land- en tuin bouw en dringt o.m. aan op loonsverhoo ging en boter in het leger. Zijn partijgenoot de heer von Bönninghausen merkt op: „Het volk is werkloos, de regeering willoos en het land weerloos". Uitroepen: „Dat lijkt op landverraad!' Spr. gaat in denzelfden geest voort, maar besluit: „Toch is 'net niet hopeloos met ons volk gesteld (Gelach). Spr. zegt dat de ar beider een redelijke belooning moet ontvan gen." üe minister: Dat is bij mij- vanzelfspre kend. De heer von Bönninghausom Ik hoop, dat u daarnaar dan zult handelen. Dc minister: „Jawel, mijnheer." I)e heer von Bönninghausen vervolgt: Ons volk zal zijn kapitalistische oriëntatie moe ten verlaten en daarvoor een soéiallstischc in de plaats moeten stellen. Ik weet niet, of u het gelezen hebt. meneer de voorzitter, het artikel van Musscrt in „Volk en Vader land"... Dc voorzitter: Dat lees ik niet. De lieer von Bönninghausen: Leest u dat niet? Maar de minsiter toch wel? Dc minister: Ik kan mijn tijd wel beter gebruiken! De heer Blomjous (r.k.) vraagt maatrege len tegen dergelijke redenaars (bedoeld wordt de heer von Bönninghausen). Dc N.S.B.'ers interrumpeeren. Dc heer Blom ious, den export van onze zuivelproducten besprekend, acht het beter de boter voor f 1.10 per kg. aan onze bevolking te verkoo pen, dan voor f 1.60 en uitvoer voor f 0.80. Verschillende sprekers brachten dc belan gen der door de inundatie getroffen boeren ter sprake.' Vandaag zal 3e -minister antwoorden. Tweede Kamer Moet binnen de perken blijven. - De N.S.B. in Indië beteekent niet veeL Gisteren heeft de minister van Koloniën in de Tweede Kamer de verschillende spre kers over de begrooting van zijn departe ment geantwoord. Spr. wees er op dat belanghebbenden zeer diligent zijn op het punt \an eventueele concurrentie der synthetische rubber. De minister meende dat er niets tegen is dat zij, die het Nederlandsch niet machtig zijn, zich in openbare lichamen, in het Maleisch uitdrukken. Doch het gebruik van die taal door hen die voor de vuist in het Neder landsch redevoeringen kunnen houden, acht hij irrationeel. Daartegenover kan de regeq- ring slechts rustig-onbewogen zijn. .De regeering zal aan de actie voor een volwaardig Indisch parlement niets in den weg leggen indien die actie binnen de perken der open bare orde blijft. Wat de N.S.B. betreft: hij herhaalt dat dit in Indië een weinig-beteekenende bewe ging is. Er zijn in Indië vereenigingen die meer zorgen baren. Dinsdag 27 Februari zal spr. zijn rede vervolgen. Rietvinklandde gisteren drie maal. De „Rietvink" yan de K.L.M. vloog gis teren driemaal van Eelde naar Ameland en terug. Tien personen vlogen van den vasten wal naar het eiland en in omgekeerde richting werden 45 passagiers, voor 't meerendeel mi litairen, vervoerd. Ook een hoeveelheid post werd overgebracht. Thans wordt overwogen een marincvaartuig naar Ameland te stu ren, doch het is de vraag, of dit plan kan worden uitgevoerd, aangezien er alleen ten noorden van Nes een kleine ijsvrije plek is. De Waddenzee vormt nog één ijsvlakte en het Ainclandsche gat vertoont nog wei nig openingen. Indien de dooi niet met harden wind gepaard gaat, zal aan den tegenwoordigen toestand voorloopig nog geen einde komen. Voor late aardappelen teeltver- gunning noodig. Wij vernemen van officieele zijde, dat voor de volgende gewassen, die voor de productie op deze gronden in aanmerking komen, geen teeltver gunning noodig is: bruine boonen, Waalsche boonen, gele peen, koolra pen, voederbieten, tarwe en rogge. Voor late aardappelen kan een teeltver gunning bij de Provinciale Landbouwcrisis- organisatie aangevraagd worden. In het al gemeen zal, naar wij vernemen, tegen ver strekking hiervan geen bezwaar bestaan. Voor deze vergunning zal een heffing ver schuldigd zijn, die binnenkort bekend ge maakt zal worden. Het telen van andere landbouwgewassen is aan bepaalde regelingen gebonden. Eenheid gevraagd. Het lid der Tweede Kamer, de heer Drot scn, heeft aan den ministe rvan Economi sche Zaken gevraagd of deze bereid is te bevorderen, dat er zoo spoedig mogelijk een wettelijk regeling tot stand komt, waardoor eenheid in de zaaizaadkeuring wordt ver zekerd? Wil dc minister daarbij eens een regeling overwegen, waarbij de keuring, d.w.z. de controle op de teelt en op de aflevering, onder toezicht der overheid, in handen wordt gelegd van het er bij betrokken be drijfsleven en waarbij met name den gebrui kers van zaaizaad een behoorlijke invloed wordt toegekend? 120 dooden, 10.000 stuks vee om gekomen. Hevige aardschokken hebben gisteren in Turkije vier dorpen verwoest. Het aantal dooden is voor zoover thans bekend, reeds 120 en men vreest dat nog meerderen zijn omgekomen. Dc aardschokken vonden plaats in Cen traal Anatolic en hadden des te erger uit werking, omdat zij zich in de vroege ochtend uren hebben voorgedaan. Slapende dorpelin gen geraakten bedolven onder het puin van hun ingestorte huizen. Zeer felle koude heeft de situatie voor de geredden, die in de open lucht verblijven, nog verergerd. Ook 10.000 stuks vee zijn omgekomen. In de afgeloopcn 21 uur zijn in eenzelfde gebied acht schokken waargenomen. Met het oog op den vulkanischen aard der streek verwacht men meer schokken. Later zijn ook lichte schokken waargenomen te An kara en Kon .va, op ongeveer 290 K.M. ten N. en Z.W. van Kayseri en tc Adana, dat bij de kust van dc Middellandsche Zcc is gele den, Postvluchten op Indië De positie van de Indië-machines der K.L.M. was gisteren: Thuisreis: Torenvalk (van Dijk), te Basra, morgen te Napels verwacht; Pelikan (Smirnoff) te Medan, 27 Febr. te Napels verwacht. Regeling in voorbereiding. Minister tegen duurzame intrek king rijbewijs. De minister van Waterstaat acht het wenschelijk, zoo deelt hij de Eerste Kamer in een nota mede, dat, wanneer de vredestoestand weder zal intreden, maatregelen voor een coördinatie van het goederenvervoer gereed zijn. Zoo dc Wegenverkeersbeschikking en het Wegenverkeersreglement niet voldoende zijn om ongelukken op den weg, veroorzaakt door dronken automobilisten, te voorkomen, zal de minister niet nalaten nadere maat regelen te bevorderen, welke tot vermeer dering van de veiligheid op den weg kun nen bijdragen. De meening, dat het geen aanbeveling verdient, duurzame intrekking van het rij bewijs mogelijk te maken, is ook die van den minister. Dc minister zal een zoo spoedig mogelijk intreden van de Wegenverkeerswet bevor deren. Verzachting medische eischen. Een wijziging van de Wegenver keersbeschikking. waarbij de daar in ten aanzien van aanvragers van rijbewijzen gestelde medische eischen op verschillende punten nog wor den verzocht, is in voorbereiding. Te ver gaande medische eischen worden dan uiteraard niet gesteld. Omtrent herziening van het rijtijdenbe sluit wordt, ten einde daar enkele formee ls en maéerieele wijzigingen aan te bren gen, overleg gepleegd met den minister van sociale zaken. De minister stelt prijs op soe pele toepassing van het Rijtijdenbesluit. Het is de bedoeling, dat dc populaire ver- kcerscodc, welke zal worden samengesteld door het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, dat zich te dezen in ver binding stelt met de verkeerebonden, zal verschijn en ongeveer tegelijk met het in werking treden van de wegenverkeerswet. De fiscus. Verlaging van de personeele belasting of omzetting van de personeele belasting in een hoogere motorrijtuigenbelasting kan in de bestaande omstandigheden niet in over weging worden genomen. Toekenning duurtebijslag verlengd Tot nadere kennisgeving. De regeering heeft besloten goed te vinden dat de regeling inzake toekenning van duur- tebijslag op steunuitkeeringen aan werkloo- zen en arbeidsloonen betaald bij werkver- i schaffingen en die inzake toekenning van duurtebijslag op de steunuitkeeringen aan kleine grondgebruikers, welke regelingen zijn neergelegd in de circulaires aan de ge- meentcbesturen van 19 December en van 22 December 1939 en van kracht waren ver- 1 klaard tot 2 Maart a.s., tot nadere kennis- i geving worden verlengd. HET WESTEND OPGESCHRIKT. De Iersche republikeinen weer in actie? Gisteravond hebben zlchi n Westend in Lon den drie ontploffingen voorgedaan, die toe geschreven worden aan agenten van het Ier sche republikeinsche leger. In totaal zijn 12 personen gewond bij do explosies. Twee hunner hebben ernstige ver wondingen bekomen. De ontploffingen heb ben winkelruiten in Oxfordstreet vernield en ernstig schade teweeggebracht in een kleed kamer in 't ondergrondsche .station van Marblearch. Dit was de tweede reeks ontploffingen de eerste deed zich voor in Birmingham sedert de terechtstelling van twee Ieren al daar. Nader wordt nog vernomen, dat bij do tweede explosie een man ernstige beenwon den heeft bekomen, twee personen kregen snijwonden, vier werden naar 't ziekenhuis gebracht, daar zij een zenuwschok hadden bekomen. Na de eerste ontploffing was ook een man. die een zenuwschok gekregen hacj. in het ziekenhuis behandeld. Sdxunmen OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. In -de hoofdstad zijn gisteravond cenigo partijen uit het tournooi om het kampioen schap van Nederland gespeeld. Keiler won zijn partij* tegen Rustenburg, waardoor hij zijn kansen om den titel te behouden ver grootte. Ligthart maakte tegen Jurg remise, terwijl van Dartelcn-Lochtenberg eveneens in remise eindigde. In de Maasstad is voorts de partij Ham— Bom gespeeld, welke ontmoeting door Bom jverd gewonnen*

Schager Courant | 1940 | | pagina 2