Brabantsche Brief RADIO Het meisje van Dré "^Akkertje PROGRAMMA Si HERTELT: D*/- Ulvenhout, 22 Februari 1940. Amico, Eén ding mot gezeed worden: dieën Worst koning lot niks zitten! Ik heb dan ook al 'ns geschreven aan oe: hy is op zyn manier In drukwekkend! Maar... aan den Blaauwe hee-t-Ie 't bezon- derst getroffen, die lot z'n eigen ook nie on dersneeuwen! En dftt mokt den strijd tus- schen die twee kwiedammen sjuust zoo be langwekkend. Aan den eenen kant 't moderne grootbedrijf onder den Zeeleeuw, die gewoon is op zijn breejen zakenweg alles plat te walsen onder de zware cylinders van z'n macht, z'n geld, z'n brutaliteit en z'n harteloosheid (zie 't ont slag van den Joost op den dag van z'n zilve ren jubileum!), aan den anderen kant 't wan kele bedrtjfke „De Samenwerking" onder den Blaauwe, die gewoon is over zijn smalle avonturierspaaike al tij zijnen weg te vinden mee z'n spits vernuft, z'n stroopersnatuur en zijnen aangeboren humor. Twee vrijbuiters teugenover malkaar: den glibberigen Zeeleeuw, die veul mag! En den ruigen Blaauwe, die omtrent veugelvry is...! Nie?? Ze hebben toch nie bij den Worstkoning in zön gebeeldhouwde bureau naar wapens ge zocht?! Wèl bij den Blaauwe, onder 't bed- deke van den kleinsten bloei! En waarom Alleenig daarom toch, omdat d'n Blaauwe dok worst gong maken, van z'n... eigon ver- kens! Neeë, dat stond wel niet in de pampieren, die den Jaan-zijnen-opvolger toonde, maar... pampier is alty maar pampier! Van trouw boek skes af tot scheepsconsenten toe! Hu welijken en schepen, ze worden getorpe deerd, al zijn de pampieren nóg zoo in orde. 'Den glibberigen Zeeleeuw mag alles! Den ruigen Blaauwe is veugelvrij. Zoo is dat in de weareld. En op deuze eigen aardigheid in 't Maatschappelijk Bestel zijn torenhoge stapels onbegrijpelijk-geleerde fo lianten volgeschreven deur politieke wijsgee- ren en dito economisters; maar daar zal me wel niemand teugenspreken, dat de waereld nog alty zwaar gebukt gaat onder de... „Rechten" van de Sterksten! Pampier. Pampier. Zelfs de geleerdheid is maar pampier. En weinig bedrukt pampier bezit de weerde van den bril, dien g'oew eigen aan moest schaffen, omdat g'oew oogen op 't pampier verknoeide! Neeë, op dat pampier van Jaan II stond wel nie, dat den, Blaauwe worstmakery ge pleegd had, maar op dat pampier stonden gcnogt rechtskundige fratsen in malkaar ge draaid, om in 't zecgras-matraske van den kleine naar patronen te zoeken...! Verstade dat nie, amico? Man, dan mist gy elk vruchtbeginsel van "hen magistratenknoebel. Van alles hee den Zeeleeuw nou al gepro beerd, om „De Samenwerking" te torpedee- ren! Maar 't verkensschavot van den Blaauwe biytf dry ven op z'n vet! Ge meugt oew eigen teugenwoordig wel scherp zetten aleer ge over zynen durpel gaat! Ge wit: den Worstkoning is begonnen om tweedracht te zaaien in 't Directorium van „De Samenwerking". En wel, deur compag non Joost 'n nuuwe aanstelling als... hóófd- vertegenwoordiger veur te spiegelen. Dat vliegerke gong nie omhoog. Toen booi den Zeeleeuw de ronde som van tienduuzend florynen veur de vetsmeltery, moor Hat Irnotan Ha Pn nlat oonnaman uQn- „balet" verleend aan den Worstkoning, die toen is afgekomen mee 'n automobiel als 'n oorlogsschip, bemand mee den worstmagnaat eigens en zynen mooien president-commissa ris, zynen advocaat. In deuzen slag verloor den zeeleeuw z'n gebit, den strooiman zyn bewustzijn. En „de Samenwerking" heur eigesgetim- merde kantoorke. Tot zoowyd gong den stryd vrtj aardig gelyk op. Maar toen stuurde de teugenparty heur groengelakte „oorlogsschip" naar 't Gezag. En „De Samenwerking" kwam in geregeld contact mee gemeente-, rijks- en gerechtelijke overheid. Jaan II is geslagen. Arbeidsinspec tie is man veur man weggebleven, 't Kostte huilie twee bolhoeikes, zoodat den Joost veur 'n jaar of vflf „onderdak" is. En den straf rechter schreef 'nen map pampieren vol en deponeerde toen 't dossier „art. 300 W. v. S. Contra N.N." in 't archief voor de Onbegry- pelyke Stukken (dat na zooveul tyd van naam veranderd, in „Liefdepampier". Veur den erme). Ge ziet, amico, wat er allemaal in worst kan zitten...! Maar we zyn er nog nie. Daar is óok 'n zaak hangende veur den civielen Rechter. Veur deuzen Rechter wil d'n Zeeleeuw z'n leugentje wel maken, dat den Joost vyfen- twintig jaren gelejen mondeling z'n eigen verbond om nooit 'n worstfabriek veur z'n eigen te beginnen! Den Joost en 'n worst- fabriek... ochèrm! D'n schlemiel bezat nie anders dan 'n ouwe fiets, waaraan op 't lest de grootste wèèrde was... 't belastingpiot je! Dat altij mee 'nen knots-van-'n-sluitspeld aan zynen jas hong. De fiets eigens stond uren en dagen onbeheerd langs buitenwegels en teugen boomen aan, in onweersbuien, sneeuw en modder. En nooit hee iemand deus machien willen stelen! Dat den Joost tóch .worstfabrikant is ge worden, da's 'n wonder, bewerkt deur den Worstkoning eigens, die den Joost buiten- schute op z'n zestigste jaar èn den Blaauwe, die zijn verkensfokkery èn in den Joost zynen klantenlyst „wel-iets-zag". Maar ondertusschen loopt de zaak veur de Civiele Rechtbank en... da's 'n langdurige en kostelijke geschiedenis! Want civiele za ken komen ééns in de maand veur en... by 't Gerecht zyn nie veul maanden, vanweuge de vacanties, en kómt de zaak op den rol, dan wordt ze, na twee uur wachten, binnen vyf minuten... uitgesteld! Uitgesteld veur „conclusie zus", veur „conclusie zoo", veur „onderzoek", veur „nader onderzoek", veur „conclusie van onderzoek" en „onder zoek van conclusie", veur „nader onderzoek van conclusie" en „conclusie van nader on derzoek" 1 't Is 'n lust mee zoo weinig woorden 'n zaak zooveul jaren ^<an uitgesteld worden. Op 't lest zyn de advocaten heelegaar thuis in de worstmakery en de worstmakers in den wet- tenboek. En zoo zie 'k er van komen, dat den Blaau we, die overal meugelijkheden in ziet en „spekpertief", hcc-t-ie ginnen schoonen verkensteelt? 'n Pront landbouwgedoeike 'n Handeltje in brandstoffen? In Limonades (Winter- en Zomerartikelen) 'n Eigesge- vonden recept teugen Kletskoppen? 'Nen mu- zikalen Jazzband? Nou nog 'n Verkensscha vot? ik zeg: zoo zie 'k er van kommen, dat den Blaauwe over ennigten tijd genogt „spekpertief" in de Rechten ziet, om 'n plank aan te slaan: „Rechtskundige Adviezen". Lach nie...! Hy hee-d-'n schryfmachien, 'n telefoon, 'n eigesgetimmerd kantoor en brief- pampier bedrukt mee fabrieksgebouwen en alle sportmedallles van den Joost...! Gereed schap genogt! En hy zal rap genogt in de ga ten hebben, dat de „grondstoffen" veur worst duurder zyn, dan die veur Rechtskundige Ad viezen. Economie is 'm aangeboren! En pam pier in 't oogloopend goeiekoop Maar genogt, ik zou van m'n champiter dwalen. 't Vraagstuk dat „de Samenwerking" kreeg op te lossen mee die Civiele Leugen van den Worstkoning, was hoe komen we aan 'nen sportieven advocaat, die gin weergaren mokt In duren raad en goeikoope rekeningen. „Eigeniyk..." zee den Tiest: „eigeniyk en toen trok ie aan z'n neus als ie dót doet staat z'n brein onder vollen stoom: „eigen iyk... moesten we hebben... 'n Jonk, pas afge richt advocotje..., dat op ons z'n vak wil leeren." „Daar his haankomen haan!" riep den Fielp enthousiast uit: „en 't hidee, Blaauwe, da's reuzenprima!" Toen, mee toegeknepeh oogskes, z'nen grooten kop over 't Gouwen Koeitafeltje veuroverbuigende tusschen de gloskes: „hik stap naar den Baron hin 't bosch!" Wy knikten; wisten dalijk wélken zeun van den Baron hy op 't oog had. 'Nen prachtkearel en nog zooveul boschmensch, dat ie evenmin heul ziet in 't dageiyksch oppoetsen van z'n „kroontje", als in 't hoogmoedig verzaken van deus sierseltje. Nauja, hij kan erevenmin iets aan doen dat op den slip van zyn aldereerste hemmeke 'n kroontje geborduurd zat, als dat den kleinste van den Blaauwe 't verhelpen kan, dat er 'n vetvlek op z'n borstrokske zit. Ge zoekt oewen eigensten piepa, die 't water merk in oew hemmeke zet, nie eigens uit. Afyn. Den Fielp is er op uitgegaan en „De Samenwerking" beschikt nou over 'nen advo caat mee drie namen, zes voorletters en 'nen titulatuur om kleurenblind van te worden. Al 't briefpampier is dalyk verom naar de druk- kery gestuurd, om er den rechtskundigen adviseur ook bij te drukken. „En as ze 't nie gelooven, Josef," hee den Tiest gedreigd: „daar zyn van die ongelukken, dan zet ik den baron z'n portret er ook nog by." En zoo amico, is de civiele procedure zoo- wijd geklèèrd, dat ze jarenlank kan „uitge steld" worden, zonder dat „De Samenwer king" daaraan ten onder gaat. Dus ook hierin hee den Zeeleeuw misgetast. Nou zit ie wel mee circulaires te knoeien onder den Joost z'n klanten, maar trouw brengt den Joost die dingen mee naar huis en ze gaan allemaal naar den baron, die daar in 't bosch die circulaires juridisch vlooit op 'n sappig smaadschriftje of zoo iets. Den kearel snakt naar 'n strafzaakje, want wie zal hum, daar diep in 't bosch, dat komen thuisbren gen! lederen keer hee-t-ie 'nen anderen inval. „Blauwe," kwam ie gisteren vragen op 'n fiets-die-lezen-en-schrijven-kan (meestal kun de op zulke fietsen moeilijk fietsen!) „Blauwe, kunde den Zeeleeuw (Ja, zeeleeuw; den baron zit tot over z'n nekhaar in de zaak!), „Blauwe, kunde den Zeeleeuw nie 'ns inspireeren, dat jouw worstfabriek wel kolossaal concurreert, maar dat er in Ulvenhout 'n ware muizen plaag is gaan heerschen Den Blaauwe keek den jongen baron 'ns leutig aan, ruurde in den vetketel, trok aan z'n neus „Jonker," zee-t-ie toen, „da's 'n molleke van 'n idee! Maar dan zou Iémand 'n pintje mot ten gaan vatten mee den meester. Die is kris- pedent van de krant. Dan zou, zoo langs-den- neus-weg onder da bierke teugen den meester gezeed motten worden: „hedde gij ók zo'n last van muizen By ons thuis maken ze 's avonds veur bedtyd keu, om in 't muizengat te komen. Tien teugen één, dat dert" meester er 'n sjen- satiestuk veur de krant van in malkaar draait, onder 't opschrift: „Muizenplaag in Ulven hout. Waar zyn de katten ?"De krant sturen we op naar den Zeeleeuw, zetten eerst 'n rooie streep om de Muizenplaag natuurlya en dan... nou, dan is er wel 'n kanske, dat ie nóg 'ns 'n cirkel laire drukt...! Eén, waaraan gij oewen naam kunt maken, jonker." Den Jonker trok ook 'ns aan z'n neus, jongelui nemen zulke dingen gemakkelijk over, en zee: „as ik er mee de financiën op ge- Sp!t. rheumatiek? rekend had, dan gong ik daiyk, om vier uur, na de school, den meester enteren!" „Astemblieft," zee den Tiest: „zukke onkos ten zijn veur 't Schavat, jonker!" Da's dus in den maak amico. En d'allerleste „actie" van den Zeeleeuw is, dat ie mee zyn oorlogsschip achter den Joost z'n kameel aanrijdt. Waar den Joost stopt, stopt óók den Wipsnor. Maar op de kleine durpkes, waar gin trottoirs zyn en die be reist den Jozef nóu! daar zet ie z'n kameel vast teugen de winkeldeur van z'n cliënten aan, zoodat van Wipsnorrem, mee zynen zwa- ren pels, nie binnen kan komen! Vandaag is den Blaauwe mee op pad. Ik verwacht den Zeeleeuw dus wel vroeg thuis...! En nou van den avond 'ns speuren of Ulven hout 'n muizenplaag hee gekregen in de krant! Man, man, wat zit er in worsteryen veul, waar 'nen leek gin erg in zou hebben! Mar nou scheia ik er af. M'nen brief is vol als gestopten worst. Veul groeten van Trui, Dré m, den Eeker en als alty gin horke minder van oewen t.a.v. ZONDAG 25 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.80 VARA. 0.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuurtje. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie: „Van Staat en Maatschappy". 10.00 Berichten. 10.01 Zang, piano en gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 „De sneeuwmannetjes", kinderoperette. 11.35 „The Kilima Hawaiians" en orgel. 12.00 Cyclus „Onze Weermacht". 12.25 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 1.30 Causerie „De gesproken mailbrief', 1.50 Gramofoonmuziek. I.55 Declamatie. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Omroeporkest en solist. 3.30 Declamatie en gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.40 Orgelspel. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Sportpraatje. 6.20 Sportnieuws ANP, gramofoonmuziek. 6.30 „Boeken uit onzen kring", causerie. 7.00 Nederlands Hervormde Kerkdienst, 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.00 AVRO's Radio-Maandblad. 9.50 „Les gars de Paris" en soliste. 10.30 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301,5 m. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwyding. 9.30 Gewyde muziek (gr.pl.). i Dat moet Je mee- maken 9.40 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge* wyde muziek (gr.pl.). 12.15 Causerie: „De zegen der zelfstandigheid", 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Causerie namens de Katholieke acti# „Voor God". I.20 Musiquette. 2.00 Godsdienstonderricht. 2.30 Quartetto di Roma en gramofoonmuziek, 3.30 Radio-Almanak 1940. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Ziekenhalfuur. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Gewyde muziek (gr.pl.). 5.50 Nederlands Hervormde Kerkdienst. Hier na: Gewyde muziek (gr.pl.). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Orkest en soliste. 9.20 Reisvertelling. 9.40 Radiotooneel. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.00—11.30 Esperanto-lezing. MAANDAG 26 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwyding. 10.20 Declamatie. 10.40 Fluit en piano. 11.10 Declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.001.45 VARA-orkest en solist. 2.00 Rosian-orkest. 3.00 Declamatie. 3.30 Zang, piano en cello. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.10 Lezing „Zenuwenoorlog". 7.30 VARA-orkest (met toelichting). 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 De „Stem des volks" (afd. Den Haag), het Residentie-orkest en solisten. 9.00 Declamatie. 9.15 Rosian-orkest. 10.00 Cello en piano. 10.30 Cor Steyn's Accordeonband. II.00 Berichten A.N.P. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 301,5 m. NCBV-Ultzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing en meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Berich ten ANP). 1.00 Orgelspel, en gramoJoonmuziek. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.403.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Bybellezing. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Klarinet, piano en gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Gesprekken over het Geloof en zyn moei lijkheden. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 De Koninklijke Marine Kapel (opn.). 8.45 Causerie „De nationale beteekenis van het steenkoolgas". 9.15 Christ. Radio-koor en gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 De KamermuzieksDelers en examnfoon- FEUILLETON uiide.£uncfiïaom Naar het Engelsch van Norman Charlton 28. Lilian werd opeens ernstig. Het is gewoon om wanhopig te worden. Ik zit u verklaringen en uitleggingen te geven dat ik er fceeach van word en u wil my maar niet gelooven. U gelooft geen woord van wat ik u zeg. U hebt zich in het hoofd gezet, dat ik een beroepsmisdadigster ben en van dat denkbeeld bent u met geen vier paarden af te brengen. De feiten spreken te duidelyke taal. U gaat naar uw oom, ik ken uw oom heel goed. Hij ia een vriend van mijn vader en van my. Laten we samen naar hem toe gaan, dan zal hy bevestigen wat Ik gezegd heb. George schudde ongeloovig het hoofd. Ik geloof niet dat u myn oom kent, u zegt maar wat. Misschien zou ik onder geiyke omstandigheden hetzelfde doen als u. U zoudt werkelijk beter doen door aan den éénen wa ren vriend, dien u hebt, een volledige beken tenis af te leggen. Wie is dat? Ik zelf. Lili&n leunde met een gebaar van wan hoop achterover in de kussens. U maakt me dol! zuchtte ze. Er was even een pyniyke stilte. Na een paar minuten, die eindeloos schenen te duren, zei Lilian: Bcantwoor mU één vraag. Mag ik met u meegaan naar uw oom? Geen sprake van! Het heeft geen zin. Ik geloof eenvoudig niet dat u hem kent en er zit misschien wel een of andere truc achter uw verzoek. Laat alles maar aan my ov*r. Dus u weigert my mee te laten gaan naar uw oom. Ja: Nu, dan weet ik wat my te doen staat. Wat bent u dan van plan? Zelf naar uw oom te gaan. Het is bela- cheiyk van u my dat te willen verbieden. Een taxi brengt my er gauw genoeg heen. En ik kan net zoo goed aanbellen aan het huis van uw oom als u dat kunt. Twintig minuten na dat ik in Londen ben, zal ik dat doen. Ik zal net zoolang aandringen tot de huisknecht my binnenlaat. Als u zich op die manier toegang ver schaft, bewerkt u uw eigen ondergang. Ik wil u voor zyn, meneer Hemmings. Het ligt in uw bedoeling, uw oom leugens te vertellen. Hoe zegt u? Ja. leugens, niets dan kinderachtige leu gens. Denkt u dat ik u daarmee kalm uw gang zal laten gaan? Pardon, ik begryp u niet goed, klonk het koud. George... neem me niet kwalyk, ik be doel meneer Hemmings myn gedrag is niet te verdedigen. Maar soms komt wysheid uit dwaasheid voort. Toen wy elkaar het eerst ontmoetten was u Jong en (neem me niet kwalyk dat ik het zoo zeg) zoo groen als gras. Sedert dien bent u van achter de boe zelaar van uw moeder weggeloopen, hebt in de cel gezeten, bent heler van gestolen goe deren geworden en hebt u nette, zachtzinnige manieren vergeten. Waarom is allemaal ge beurd? Uit boosaardigheid? Gelooft u my, dat ik my niet zooveel moeite zou hebben getroost als ik niets voor u gevoeld en my daarom niet geërgerd had aan het feit, dat u zoo zoetsap pig en onbenullig was. U zult my mijn gedrag wel nooit vergeven, maar toch groeit uit al deze narigheid iets goed voor u. U kruipt nu niet meer achter uw moeders boezelaar terug. De trein stopte aan een tusschenstation en twee dames kwam er.de coupé binnen. Ik ga naar een rookcoupé, zei George. Dag juffrouw Turner. Hy nam zyn hoed af en stapte met veel vertoon van waardigheid uit. De tranen sprongen Lilian in de oogeu en ze veegde ze snel weg met haar zakdoek. HOOFDSTUK XX. BU Greville. Met een schok was Lilian tot de ontdek king gekomen, dat zy George graag mocht lyden. Hy was eigeniyk ook niet zwak; door zyn onervarenheid en goedhartigheid maakte hy wel dien indruk, maar als men hem beter leerde kennen, bleek dit maar schyn. Was zy zelf vrij van blaam? Zou een aardig meisje gehandeld hebben als zy Toen e trein in Londen arriveerde, was zy de eerste, die op het perron stond. Ze sprong in een taxi en beloofde den chauffeur ecu extra fooi als hy voortmaakte. Ze kwam aan hét huis van den minister en belde hard, bang dat George zou komen op dagen, vóór ze binnen was. Geef myn kaartje aan meneer Greville, hygde ze tegen den bediende, die haar open deed en zeg hem dat ik hem graag oogen- blikkelyk wou spreken. Zeg vooral dat het heel dringend is. Ze wachtte ongeduldig tot de man terug kwam met de uitnoodiging. hem naar meneer Greville's' werkkamer te volgen. Toen zy het vertrek binnenkwam met meer vaart dan be- hooriyk was, stond Greville van zyn schryf- tafel op om haar te begroeten. Dat is een prettige verrassing, ze! hy vriendelyk. De vrienden in Londen hebben je erg gemist. Ik kwam Tommy vanmorgen te gen en hy is ontroostbaar. O ja? vroeg ze onverschillig; spyt my. maar ik kom u lastig vallen voor ernstiger dingen dan Tommy. Ik wilde u alleen maar komen vertellen, dat het allemaal uw schuld is! Zonder twyfel is het myn schuld, maar wat eigeniyk? U hebt my gevraagd om hem op te voe den; u hebt my de belofte afgeperst dat ik myn best zou doen. Wien opvoeden? Wel, George, uw neef. Myn neef! Hy staarde zyn bezoekster aan en zyn lip pen krulden veelbeteekenend. Zoo, zoo. dus jy hebt meneer George opgevoed! En wat is het resultaat? Lilian ging zitten. Zy nam haar zakdoekje uit haar tasch en veegde haar oogen af. Ik ben bang, dat het heel gauw met onze vryheld gedaan zal zyn. De minister liet zich met een onceremo- nieele plof in zyn bureaustoel vallen. Wel allemachtig, riep hij uit, dat ik daar niet direct aan gedacht heb. Dat jy in Woollacombe by je tante logeerde! Dus jy bent het geweest! Ik? Wat ben Ik geweest? Heb jy den laatsten tyd ook kostbare juweelen gevonden? O, dus u weet alles, riep Lilian verheugd. Dat doet me pleizier! Ik vond het al zoo moeilyk om u alles uit te leggen. Jy hebt myn jongen onschuldigen bra ven neef verleid zich te voegen by een ge- mecne inbrekersbendc, waartoe jy ook be hoort! Juist U bent goed op de hoogte, zei Lilian tevreden. Weet u ook wie de andere leden zijn? Neen. - Meneer Warden. Wie is dat? Dat is een paardenhandelaar met hart- veroverende manieren. Verder mijn lieve oude tante in Woollacombe en mijn vader. Stel u voor, dat mijn vader een diadeem steelt Zyn ze dat allemaal? Ja, behalve George. Ik hoop, dat u niet boos bent dat ik u niet tot lid van de orde geproclameerd heb, maar als u soms lust heb? Neen, dank je. De minister lachte niet. Myn lieve kind, begon hij ernstig, grappen zijn heel aardig, maar als je verdriet bezorgt aan menschen die altijd kalm en rustig geleefd hebben, dan spyt het me toch, dat je jeugdige onbezon nenheid je zoover gevoerd heeft. Lilian zocht weer troost in haar zakdoek. Meneer Greville, ik verzeker u, dat ik geen grappen uitgehaald heb. Ik ben naar Wool lacombe gegaan om een rustigen tyd te heb ben, dat weet u immers. Ik verzeker u dat ik geen schuld heb, gelooft u mij toch. Ik geloof alles wat je zegt. kind. Ik geef toe, zei Lilian weer, wat opge wekter, dat de schuld wel een klein beetje bij my ligt. Och, ik ben een beetje van streek, ge loof ik. Wat ik bedoel is dit Het was myn schuld dat uw neef dien ochtend bij lady Sepheard ingebroken heeft, maar aan wat vei'der gebeurd is, kon ik niets doenToen hy merkte, dat ik den diamanten diadeem had, die op een heel natuurlijke manier in mijn bezit gekomen is, haalde hy het zich in het hoofd, dat ik tot een bende inbrekers be hoorde. Maak ik het u nu voldoende duide lijk? Niet heelemaal. Ik heb er ook wel uren voor noddig om dien heclen warwinkel uiteen te zetten, ik hoop, dat u een heeleboel tijd hebt. Mag ik by het begin beginnen? Greville knikte toestemmend. Vóór ik geboren ben trouwde myn va der met mijn moeder. Lilian begon op dreef te raken! Dat is me bekend. Begin alsjeblieft een jaar of twintig later. Wordt vervolfld.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 10