lllVlIll Britsche waakzaamheid Terugkeer DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Onze weermacht zij een eenheid! „IJSBEER" OP WEE NAAR DEN HELDER Ho re Belisha wil raakslaan Minister ziet af van ondergrondsche hangars Het probleem: gemobiliseerden in het burgerleven Geredden van de „Petten" thuis Nederland krijgt sperballons Laan. Schaden. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940. 84e Jaargang. No. 11121. UitgOve dei* N.V. Uitg.-Mif. „Viollands Noorderkwartier" J Het „Spookleger" van Generaal Weygand Gisteravond heeft Hore Belisha, de onlangs afgetreden Britsche minister van Oorlog, een rede gehouden voor zijn kiezers te Devenport, waarin hl] er op aandrong, dat Engeland en Frankrijk in het Finsche conflict tusschenbelde zouden komen. Controle over Noorwegen. Zweden en Finland door Duitschland en Rus land, aldus de oud-minister, zou be- teekenen, dat onze aanzienlijke aan koopen van erts, hout en landbouw producten in deze landen stopgezet zouden kunnen worden en dat Ihiitschland nieuwe markten voor zichzelf zou kunnen organiseeren» Weloverwogen, toereikende en be- beslissende actie kon thans den duur van den oorlog beperken. Alle hall- bakken interventie zou van den aanvang af tot mislukking gedoemd zijn. De woorden van deze figuur, zoo kort na zijn aftreden als lid van den Oppersten Oor logsraad der geallieerden, zijn ongetwijfeld .van groot belang. Zij kunnen beteekenen, dat zijn gerucht makend aftreden indertijd mede verband hield met zijn wensch Finland direct te hel pen. Ook echter kan liet zijn, dat nien er in moet zien de weerspiegeling van de meening welke in vooraaustaande Fransch-Britsche kringen heerscht. iloe dit alles ook zij, vast staat, dat de Britsche leeuw in den laatsten tijd de Rus sische beer openlijk tart. Zonder schroom vertellen de Engelsche machthebbers, dat zij de Finnen met groote hoeveelheden oorlogsmateriaal steunen, den Britten wordt toegestaan in Fkischen krijgsdienst te treden, terwijl ten slotte een sterk Britsch eskader in de Poolze.e is. ver schenen en Moermansk schijnt te blokkee- xen. In vlootkrjngcn te Londen bewaart men het stilzwijgen over de berichten dat de Britsche vloot zich voor Moermansk bevindt. In welingelichte kringen te Londen wijst nien er, volgens U. P., echter op, dat een blokkade van Moermansk in zekeren zin een oorlogsdaad zou beteekenen ten opzichte van een neutraal land, waarmede Groot Bnt- tannië uiterlijk op goeden voet staat. Het is anderzijds zeer wel moge lijk dat de Britten voor Moermansk trachten Duitsche koopvaardijsche pen te onderscheppen of althans schepen die zich op weg naar Duitsch land bevinden en dat zij aldus een contrabande-controle willen uitoefe nen in het Noorden net als op alle andere groote scheepvaartroutes naar Europa. Deze reden klinkt wel erg plausibel, maar het is zonder meer duidelijk, dat dit Engel sche machtsvertoon de Sovjets noodzaakt belangrijke strijdkrachten aan het Finsche front ie onttrekken, teneinde de Britten in het oog te houden. Indirecte hulp aan Finland Dat Engeland en Frankrijk bezig zijn, zij het voorloöpig nog gedeeltelijk langs indi- recten weg, Finland wat lucht te verschaf; fen, moge ook blijken uit de berichten, welke uit het nabije Oosten blijven binnenkomen. De Itflliaansche dagbladen wijdden gisteren heele kolommen aan tele grammen uit geheel Europa over hetgeen in de opschriften genoemd wordt „oorlogsdreiging van de Zwar te Zee tot de Noordelijke IJszee." Terwijl alle bladen zich van commentaar onthouden, wordt den lezer den indruk ge geven, dat vijandelijkheden ieder oogenblik kunnen uitbreken, in den Ivaukasus zoowel als in Noord Europa. Zelfs wanneer de Bal kan er buiten blijft. Berichten uit Berlijn over hetgeen genoemd wordt „het spookle- ger van Weygand in Syrië", worden opval lend afgedrukt in sommige bladen, die te vens den nadruk leggen op de kwetsbaar heid van het Sovjet Russisch oliegebied. Te legrammen uit Cairo leggen den nadruk op <le samenwerking tnsschen Engeland, Frank rijk en Egypte. Ook Indirecte druk van Duitsch land. Het Is begrijpelijk, dat men te Berlijn, deze ontwikkeling van het internationale aspect met groote opmerkzaamheid volgt. Evenals Engeland houdt Duitschland zich officieel angstvallig buiten het Russisch Finsche conflict, maar toch staat wel vast dat Hitier zijn Sovjet vriend krachtig helpt door Zweden en Noorwegen in toom te houden en hun te dreigen met interventie als 7.c openlijk zich tegen Rusland zouden wfenden. Daarnaast aarzelt men in de Wilhclm- strasse niet om ook de overige neutralen zoo nu en dan eens onder druk to bren gen. De heftige verontwaardiging, welke zich hier uitte bij de torpedeering van de Arends kerk, de Burgerdijk en thans Weer van de, „Tara" is den Duitschers zeer onaangenaam Dat men in Holland het optreden van de Duitsche duikhootcommandanten, zoo maar zonder meer incorrect en onmenschelijk durft te noemen wekt de toorn op en men aarzelt in vooraanstaande kringen te Berlijn niet om te zeggen, dat bij herhaling van dergelijk „onneutraal" geschrijf de Duit sche pers eens zal vertellen wat zij over de Nederlanders denkt. Een dreigen dus met een perscampagne! VERSPREIDE GEMASKEERDE OP STELLING VAN VLIEGTUIGEN DOELTREFFENDER. In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer betreffende de Defensiebegroo- ting 1940 zegt de minister ten aanzien van de aanschaffingen ten behoeve van de Landmacht, dat hij al het mogelijke doet oon zoo spoedig mogelijk in het bezit van het benoodigde te komen. De voornaamste oorzaak van de vertraging is. dat orders, welke reeds lang voor het uitbreken van den oorlog in het buitenland waren geplaatst, in het geheel niet kunnen wqrdcn uitgevoerd of niet overeenkomstig de contractueel vastgelegde leveringsdata. De munitievoorraad wordt nog geregeld opgevoerd. Motoriseering. Ten aanzien van de motoriseering van ons leger behoeft voorshands niet verder te wor den gegaan, dan aanvankelijk in het voor nemen lag. Onze paardenstapel is voldoende. Wel is bij de vordering gebleken, dat het aantal warmhloedpnardon zeer ongust!# afsteekt bij het aantal koudbloedpaarden. Geen ondergrondsche hangars. Van den bouw van ondergrondsche han gars op onze militaire vliegvelden is afge zien in hoofdzaak om drieërlei redenen: 1. De kosten zijn zeer hoog; 2. Een vijandelijke luchtaanval richt zich mede tot het vliegveld zelve; is dit vlieg veld voor opstijgen en landen onbruikbaar geworden, dan is het nut van de dure on dergrondsche hangans verloren gegaan. 3. Het wordt beter geoordeeld de vlieg tuigen voor vernieling door vijandelijke bombardementen te behoeden door een ver spreide gemaskeerde opstelling en door gebruik to maken van een groot aantal hulplandingsterreinen. De minister zal er voor waken, dat ny/t laire maatregelen op zoodanige wijze wor den genomen, dat ze niet den indruk wek ken van het bestaan van acuut gevaar in dien dit niet bestaat Aangezien de opstelling van de weer macht gegrond is op overwegingen van strategisciien en tactischen aard, is het in den regel niet mogelijk de onder de wa penen geroepenen te legeren in den om trek van hun woonplaats. wordt bestudeerd COMMISSIE VAN ADVIES INGESTELD. ZAKENVERLOVEN NIET UITGEGBREID. Aangezien het verlecnen van verlo ven in geen geval de paraatheid van de weermacht mag aantasten, kan voor het tegenwoordige bezwaarlijk aan de te verlecnen zakenverloven uitbreiding worden gegeven, aldus de ant'woordmemorie over de De- fensiebegrooting. Tegen het naar huis zenden van vaders van groote gezinnen bestaan bezwaren. On billijkheden zouden niet te vermijden zijn o.m. omdat officieren, kader en gcspeciali- scerden van dezen maatregel niet zouden kunnen profiteeren. De vervanging van de troepen, thans be last met de grens en kustbeveiliging, door andere troepen heeft de aandacht van den opperbevelhebber. Een benoeming van onderofficieren tot luitenant zou noch in het belang van dc weermacht, noch in het belang van de be trokken onderofficieren zijn. De onderoffi cieren missen den woHmschappelijkcn grond slag, welke, zeker in den modernen tijd, voor het bekleeden van een officiersrang noodza kelijk is, terwijl in vergelijking met hen. die langs één der thans vastgestelde wegen officier zijn geworden het verschil in op leiding en in leeftijd ooi-zaak zal zijn, dat zij zich in het officierskorps niet spoedig thuis zullen voelen. De minister kan mededeelen, dat ongeacht wat door verschillende In stanties ter zake reeds is verricht de regeering een commissie heeft sa mengesteld, waarin zijn opgenomen een vertegenwoordiger van den mi nister van Financiën, Sociale Zaken, Economische Zaken, Binnenlandsche Zaken en Dofensio, welke commissie opdracht heeft der Regeering te ad- viseeren omtrent het vraagstuk van den terugkeer van de gemobiliseer den in het burgerleven, met inbegrip van de eventueel te treffen wettelijke voorzieningen. Aangezien het vraagstuk in studie is, mo ge hij er zich thans van onthouden hierop diep in te gaan. Schip met tweehonderd kisten visch gezonken. Precies om twaalf uur vannacht meerde de treiler Viking Bank, IJ- muiden 183, met de twaalf schipbreu kelingen van de „Petten", IJm. 49, aan boord aan de trawlcrkade te IJmuiden. De regen stroomde neer, maar desondanks stonden velen op de kade om de geredden te verwelkomen. Het was voor de familie van de schipbreukelingen een blij weerzien na eenige dagen van spanning. In het kantoor van de maatschappij Pet ten, heeft schipper Jan Groen ons het een en ander omtrent de ramp verteld. Woensdagochtend om vier uur, zoo deelde hij mede, toen wij ons op 60 graden 15 min. N.B. en 3 graden 15 min. O.L. bevonden, be merkten wij tot onzen schrik, dat ons schip zwaar lek was geworden. Wij zijn onmiddel lijk gaan „stakclen", d.i. vuurpijlen schie ten, en vroegen tevens radiotclefonisch om assistentie. Om zeven uur, toen de toestand aan boord al critiek was geworden, kwam de „Viking Bank" bij ons. zoodat er gelukkig voor ons hulp was. Met onze eigen sloep zijn wij toen naar de „Vinking Bank" geroeid. Het was tamelijk goed weer. maar de zee was zeer ruw, want den vorigen dag had het nog zoo gespookt, dat wij niet konden visschen. Haveloos aan boord gegaan. Om half negen waren wij veilig aan boord van de „Viking Bank", waar wij natuur lijk aast vrij ontvangen werden. Alles is zoo haastig in zijn werk gegaan, dat niemand iets van zijn bezittingen heeft kunnen red den. De „Petten" bleef nog drijven, zoodat de „Viking Bank" in de nabijheid bleef, in de hoop het schip nog te kunnen bergen. Om half twee was schipper Groen met ze ven vrijwilligers nog aan boord van zijn schip gegaan, om te zien of dit nog te red den was. Men had daarop nog eenige hoop. Er werd een tros vastgemaakt op de „Vi king Bank" en om twee uur begon deze de „Petten" te sleepen. Maar de lekkage bleek zoo ernstig te zijn, dat het schip niet te houden was. Woensdagavond om half zes dook het achterschip plotseling omlaag en vijf minuten later was de boot in de diepte verdwenen met tweehonderd kisten visch aan boor;d. Men had op de „Viking Bank" nauwelijks tijd om de sleeptros te kappen. Onze terugreis, aldus schipper Groen, was tamelijk voorspoedig, maar wij hadden met veel mist te kaïnpen. Daardoor duurde het tot twaalf uur, voordat het schip kon bin nenkomen. Zoo dik was het, dat wij de pieren zelfs niet gezien hebben. Over de oorzaak van de lekkage kon de schipper ons niets mededeelen. OPDRACHT TOT EERSTE AANSCHAFFING VERSTREKT. De minister van Defensie deelt in de antwoord memorie aan de Eerste Ka mer over de begrooting van zijn de partement mede, dat de opdracht tot een eerste aanschaffing van sper ballons voor de luchtverdediging is verstrekt Minister team het vormen van „kernen" Novembtr-geruchten over spion- nage van met de NJS.B. sgmpa- thiseerendc officieren onjuist. In de zoo juist verschenen ant woordme morie over de Defensiebegrooting worden eenige passages gewijd aan dc invloeden van het extremisme in onze weermacht, welke passages wij hier laten volgen: Er wordt streng op toegezien, dat offi cieren geen lid zijn van ech voor ambtena ren verboden organisatie. Ten aanzien van hen, die vröeger wegens hun lidmaatschap van een dergelijke organisatie uit do weer macht zijn verwijderd en thans weder om toelating verzoeken wordt steeds een onder zoek naar hun huidige gezindheid ingesteld, alsmede naar het tijdstip, waarop de ver boden organisatie den rug werd toegewend. Tot opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der N.S.B. geldende bepalin gen kan de regeering thans nog niet over gaan. De minister neemt gaarne aan, dat vele aanhangers van de N.S.B. hun volledigen steun zullen geven aan de verdediging des lands tegen aantasting van ons grodgebied, van welke zijde die ook moge geschieden, doch hij acht het twijfelachtig of dit voor allen geldt. De geruchten over splonnaqe. Het verspreiden van onjuiste, de N.SvB. be treffende geruchten keurt* de minister sterk af. In het bijzonder heeft hij zich ge ërgerd aan het in de eerste weken van November uitgestrooide on juiste gerucht, dat tal van, met de N.S.B. sympathisccrende, officieren wegens spionnage zouden zijn gear resteerd, en hij betreurt het, dat het niet mogelijk is geweest degenen, die voor verspreiding dezer geruch ten verantwoordelijk zijn geruch ten. welke een door niets gerecht vaardigde onrust doen ontstaan bij het publiek en zonder eenige reden OH nummer bevat 12 pagina's DE BILT SEINT Verwachting! Zwakke tot ma tige Z. tot W. wind, betrok ken tot zwaar of half be wolkt, tijdelijk regen, later wellicht opklarend, matige dool. het vertrouwen In de weermacht on dermijnen op te sporen. De elementen die voor het ontstaan van dergelijke geruchten aansprakelijk zijn of aan dc verspreiding daarvan hebben mede gewerkt. mogen bedenken, dat zij door hun onvaderlandslievend optreden volk en le ger een uiterst slechten dienst hebben be wezen. Het ligt niet In het voornemen van den minister te bevorderen, dat overal kernen aanwezig zijn van die volksgroepen, die vanouds hebben betoond betrouwbaar te zijn. Hij wenscht. zoolang niet het tegendeel blijkt, de weermacht te zien als een éénheid, welke trouw aan het wet tig gezag boven verdenking staat, en hij kan dan ook niet medewer ken aan oen maatregel, waardoor op bepaalde onderdeden of groepen van militairen een stempel van on betrouwbaarheid zou kunnen wor den gedrukt. De Amsterdamsche inspecteur van politie, die, naar verluidt, betrokken is geweest in de zoogenaamde uniformkwestie, maakt nog deel uit van het korps reserve-officie ren. Deze zaak is nog in behandeling. HEDENMORGEN OM HALF ACHT AAN DE BURGERVLOTBRUG. GEMIDDELDE SNELHEID IS THANS VIJF K.M. PER UUR. Hedenmorgen om half acht troffen wij do „IJsbeer" de IJsbreker, die door het ijs in het Noordhollandsch Kanaal een vaargeul zal maken naar Den Helder aan tusschen Burger vlotbrug en St. Maartensvlotbrug. Met groote kracht ploegde het logge ge vaarte met zijn zwaren, gedrongen bouw, zich door het dikke ijs. In tegenstelling met de vorige dagen, toen de ijsbreker na elke 30 meter achteruit moest slaan om vervolgens opnieuw met kracht tegen de ijsmassa op te loopen ging het nu met constante snelheid vooruit. Als wij nagaan dat de „IJsbeer" hedenmorgen om half vijf uit Alkmaar vertrokken is, dan kunnen wij daaruit concludccrcn,, dat de gemiddelde snelheid ongeveer 5 k.m. per uur bedragen heeft. Wij mogen dus aannemen, dat de „IJs beer" wanneer zich geen moeilijkheden voor doen. nog vandaag het eindpunt. Den Hel der, zal bereiken, en dat wij dus vanaf Maandag na eenige weken opnieuw het drukke scheepvaartverkeer op bet Noord- hollandsch Kanaal te zien zullen krijgen. Nieuwe arrestatie in de spionnage-zaak Koopman uit Graft naar Gronin gen overgebracht GEVAARLIJK PAPIERTJE IN ONSCHULDIG HOOFDDEKSEL! Naar het Hsbl. meldt is te Graft, gemeente de Rijp gearresteerd de autobandenhande laar B., die betrokken zou zijn in de gerucht makende spionnageaffaire, waarover wij gis teren uitvoerige berichten opnamen. De man is naar Groningen overgebracht. Men weet dat daar eveneens.de verdachten uit SU Pancras in bewaring zijn gesteld. Een bezwarend papiertje. De Tel. verhaalt, hoe een papiertje in een hoed de directe aanleiding was tot arresta tie der ontvluchte vliegerofficieren, welke nabij Kornwerderzand, aan het Friesche ein de van den afsluitdijk geschied is. In een taxi hebben de officieren van klee ding verwisseld. Toen de vluchtelingen 's avonds niet op het appèl verschenen, stelden de militaire autoriteiten onmiddellijk alle pogingen in het werk de mannen op te sporen. Zoo kon het gebeuren, dat laat in den avond de wachtmeester HovJnk, die met zijn collega's te Kornwerderzand een scherpe controle houdt, een taxi liet stoppen, waarin twee Duitsch sprekende heeren zaten. Do mare chaussees vonden dit verdacht en meenden dat dit wel eens de gezochte officieren kon den zijn. Zij namen ao beide mannen mee naar hun woning te Kornwerderzand en spoedig bleek, dat men een goede vangst had gedaan. Toen dc marechaussees eenigen tijd met de Duitsche officieren hadden gesproken, ont dekte een der wachtmeesters, dat in den hoed van een der mannen een papiertje zat, dat keurig in den binnenrand van den hoed was verborgen. Er stak echter een klein stukje papier uit den rand en deze onacht zaamheid speelde den Duitschers parten. De marechaussees haalden het papiertje te voorschijn en toen bleek, dat hierop het adres was genoteerd van een Groningsctofn boer. waarheen tic Duitschers op weg wa ren. Vermoedelijk zou deze boer ze verder hebben geholpen om over de Nederlandsche grens naar Duitschland terug te keeren. Onmiddellijk werd van deze belangrijke vondst kennis gegeven aan de politie te Groningen, waarop de man, wiens adres op het papiertje stond, nog denzelfden nacht werd gearresteerd, verdacht medeplichtig te zijn. aan de ontvluchtingspoging. De bei de Duitsche officieren zijn in den nacht weer naar het interneeringskamp gebracht en daar beter opgesloten. Britsch vlaggesch'p buiten gevecht? Geruchten over vernieling van twee Duitsche duikbooten. Het vlaggeschip der Engelsche thuisvloot „Nelson" is half December door mijnen bui ten gevecht gesteld, naar de Voelkische Beo- bachter groot opgemaakt meldt. Het bericht is afkomstig van den correspondent van dit blad in Amsterdam. De Nelson is volgens dezen correspondent half December een klei ne Engelsche haven binnengesleept, zoo zwaar beschadigd door een mijn, dat de bo dem vooreerst niet verder kon varen. Na eerste herstelwerkzaamheden kon het schip twee weken later naar een Zuid-Engelsche werf worden gesleept, waar men nog bezig is met de reparatie. Twee Duitsche duikbooten ver mist? In Londen deden gisteravond berichten de ronde, dat weer twee Duitsche duikbooten op de Noordzee tot zinken waren gebracht. Officieele bijzonderheden waren niet te ver krijgen. Er verluidt, dat de Britsche lucht strijdkrachten een rol gespeeld hebben bij het tot zinken brengen dezer duikbooten.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1