W verzicht- Dr.DuShkind Het toipedeereo van neutrale schepen Dr. E. Hoekstra's DAMPO Britsche bommenwerpers boren Berlijn Buitenlandsch Bloedzuiverende Gezondheidspillen UW KINDJE VERKOUDEN 'Jr Economische beschouwing Geen handelsaccoord met Engeland Hevige koude in Joegoslavië Alkmaarsche Kaasmarkt Zaterdag 24 Februari 1940 Tweede blad TOENEMENDE SPANNINGEN ALLERWE GEN. KAUKASUS, BALKAN, FINLAND, HET HOOGE NOORDEN. WAT ZAL DUITSCHLAND DOEN? Wanneer sneeuw en ijs het veld beginnen te ruimen, is het verwonderlijk hoe snel her en der de lenteboden uit den nog bijna be vroren grond verrijzen in den vorm van sneeuwklokjes, crocussen en andere vroege voorjaarsbloemen. Nog vlugger dan deze schijnen intusschen de oorlogvoerenden er bij te zijn oiri te getuigen van het naderend seizoen van opleving en herrijzenis. Het is althans verwonderlijk, hoe overal plotse ling broeihaarden zijn ontstaan, hoe overal sprake'is van toenemende activiteit. Wanneer we ten deze de belangrijkste ge beurtenissen van de laatste dagen even kort naast elkaar zetten, dan vinden we het vol gende. Turkije heeft de wet op de nationale ver dediging in werking doen treden. Het land zegt zich bedreigd te gevoelen en onder as sistentie der Engelschen en Fransdien zou reeds begonnen zijn met het aanleggen van nieuwe versterkingen bij Adrianopel, die natuurlijk uiteindelijk dienen ter rugdek king van de Dardanellen, de nauwe zee straat tusschen Europa en Azië, die een be langrijke functie zal vervullen, wanneer het straks mocht komen tot een conflict in het Z.O. van ons werelddeel. De Fransche en Engelsche mandaatgebie den in Klein Azië, voorts Egypte schijnen te zijn geworden tot een enorm vergaarbekken voor geallieerde troepen en in Turkije, het land van waaruit straks vermoedelijk de stoot moet geschieden, is een heftige pers campagne geënsceneerd tegen Dutschland, dat een half millioen man zou hebben ge concentreerd in de Kaukasus, hot Russische petroleumgebied, waarvan het Derde Rijk voor zijn oorlogvoering in zoo hooge mate af hankelijk is. Het broeit hevig in dit gebied. Oppervlak kig bezien krijgt men den indruk, dat het drejgende onweer de Russen niet aange naam is. De Russische vlootmanoeuvres, die in de Zwarte Zee worden voorbereid, zullen wel ten deele beoogen de Turken te impo- neeren, terwijl voorts merkwaardig is, dat de Russen bereid zouden zijn tot hervatting der onderhandelingen, die voor een drietal maanden te Moskou werden gevoerd, die echter door onwil der Sovjetregeering om Turkije op voldoende wijze tegemoet te ko men op abrupte wijze werden beëindigd. Of dit gemakkelijk zal gaan, nu Rusland door den strijd met Finland zwaar in beslag is genomen, terwijl de geallieerde legioenen zich rondom Turkije hebben opgehoopt, mag worden betwijfeld. Opvallend is trouwens, dat het bericht om trent de Russische bereidwilligheid tot het hervatten der besprekingen, eeuruaal in de pers verscheen, zonder dat men er verder van hoorde. Zoodat het den indruk maakt een proefballonnetje te zijn geweest. In dit verband zij tevens gewezen op de Duitsche bereidwilligheid te bemiddelen in het FinschRussisch conflict. Gezien de na derende storm in het Zuid-Oosten is het voor Rusland dringend nooctig, dat het de handen in het Noorden vrij krijgt en dat in die richting pogingen worden ondernomen, is volkomen voor de hand liggend. Men zou zoo zeggen: voor Finland begint het te da gen. We gaan naar een andere broeihaard van Europa, de Balkan. Wat hier alles precies is geschied, zal voorloopig nog wel verborgen blijven, ze ker echter lijkt het, dat de geallieerde pa pieren hier sterk stijgende zijn. •Om te beginnen is daar het bericht uit Roemenië, dat het land niet bereid zou zijn meer dan 2 millioen ton petroleum per jaar naar Duitschland te verzenden, een kwan tum, dat door zijn betrekkelijke geringheid, een tegemoetkoming zou betcekenen aan de Wenschen der geallieerden. Vervolgens deed Roemenië een opvallende belofte aan Bulgarije. Bij monde van den koning werd namelijk verklaard, dat Roe menië bereid was de Bulgaarsche wenschen betreffende het vroeger tot dit land behoo- rende gebied der Dobroedsja onder oogen te zien en eventueel daaraan tegemoet te komen. Bulgarije was tot dusverre het on tevreden lid der Balkan-familie, die de een heid dreigde te verstoren. Door deze Roe- ineensche toezegging schijnt de situatie plot seling een andere te zijn geworden. Opval lend althans is de toenadcringsgezindheid, welke te Sofia aan den dag werd gelegd je gens Joego-Slavië, een der vier eensgezinde 3alkanrijken. Wanneer merif gelijk Roemenië, is gelegen tusschen twee vijandige buren, dan kan men niét beter doen dan vrede maken met de gemakkelijkste van beide, ten einde daar door beter front te kunnen maken tegen de andere. De andere buurman, die we hierbij beoogen, is Hongarije. Wel is er ook nog Rusland, doch dit land meenen we, gezien de steeds toenemende beslommeringen, waarmee het te kampen heeft, hier wel bui ten beschouwing te mogen laten. Inderdaad ziet Hongarije, dat van Roeme nië het landschap Zevenbergen terug ver langt, zijn kansen blijkbaar dalen. Althans, KENT U Deze pillen bestrijden de ongemakken ont staan door onzuiver bloed, herstellen on voldoende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 55 ct, 90 ct. ot 11.56 per doos' met gebruiks aanwijzing. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winke liers. welke drogist-artikelen verkoopen. er is een woedende perscampagne losgebro ken, waarin krachtiger dan ooit de nadruk wordt gelegd op de Hongaarsche revisicver- langens. Van Roemeensche zijde kon men daaren tegen vernemen, dat de grensversterkingen langzamerhand zoo goed als in orde zijn, ter wijl tegen Maart 2 millioen soldaten onder de wapenen zullen zijn. Aan duidelijkheid laten deze berichten weinig te wenschen over. De vraag is slechts of Hongarije eventueel Duitschland achter zich zou vinden en verder Italië! De groeiende vriendschap tusschen Italië en Hongarije van de laatste weken is bekend genoeg. Wc weten anderzijds, dat Mussolini zeer groot belang stelt in de Balkan. Zou liet kunnen zijn, daf de Duce over het doel heeft heengeschoten, door vriendschap te zoeken, zoowel met de Balkanstaten als met een der Balkan vijanden Wellicht met de bedoeling ze nader tot elkaar te brengen en zoo een vreedzame stemming te verwekken. Met het groote risico echter, dat anderen in dit geval de geallieerden meer vat op de Balkangemoederen zouden krijgen, dan den Duce lief zou zijn. In elk geval hebben wo sedert enkele we ken van de IlongaarschItaliaansche ver broedering, waarvan onlangs zoo hoog werd opgegeven, weinig meer gehoord. Onze opvatting is, dat het Balkanblok aan innerlijke kracht heeft gewonnen, dat het echter meer dan voorheen in liet vaarwater der geallieerden is gekomen. Met alle con sequenties voor het Duitsch—Russisch blok, daaraan verbonden. Over het eigenlijke front kunnen wc zwij gen. Wel is daar gedurende enkele dagen sprake van een iets toegenomen activiteit, doch dit zegt vermoedelijk weinig. Resteert dan nog de situatie in het hooge Noorden, waarover we reeds iets zeiden. We dienen echter nog te wijzen op de verschij ning van Engelsche vlootecnheden in de na bijheid van de Finsche kust bij Petsamo. Wat deze vloot daar wil bereiken, ja zelfs of ze er in werkelijkheid is, het hangt alles in het duister. Ze kan er opereeren om Duitsche schepen op te wachten, don toe gang tot Moermansk af te snijden. Ze kan echter ook de voorbereiding zijn tot grootcrc actie. Waarbij er op zij gewezen, dat het Russische centrum in het Noordon. Moer mansk, slechts door één spoorweg met het achterland is verbondon. Op het traject van dezen spoorweg worden een 70-tal bruggen gevonden. Daarnaast worden aan Finland meer dan voorheen, moderne vliegmachines geleverd. Kan dit alles met elkaar in verband staan? Een van het achterlandl afgesneden ge bied immers kan niet goed verdedigbaar zijn en zylk een afsnijding schijnt betrek kelijk gemakkelijk. Het begint inderdaad hevig te broeien, waarbij vooral de positie van Rusland in het. gedrang schijnt te raken. Een en ander sluit volkomen met de tactiek der geallieer- Wrijf dan keel, rug en borstje in met V Dampo. Wonderlijk zooals dèt helpt' 50 ct Tube 40 ct. Doos 30 ct. [AMERICAN CIGARETTE den, die er op berekend schijnt, Duitschland te isoleercn. De verschillende broeinesten liggen ver uit de buurt. Wanneer dit een geruststellende gedachte is, vergete men daarbij niet, dat voor Duitschland de noodzakelijkheid groo- ter wordt om zich door een harde klap in Westelijke richting uit de moeilijkheden te bevrijden. Wel dunkt ons iedere poging ten deze tot mislukking gedoemd, maar toch, in hoogen nood grijpt men tot het uiterste. De nood schijnt in Duitschland hoog ge stegen. Het moeilijkste seizoen, dat, hetwelk is gelegen vóór de nieuwe oogst? nadert. Een gewaarschuwd man telt voor twee! DE DUITSCHERS GEBRUIKEN GEKLEURDE ZOEKLICHTEN. De luchtvaartredacteur van de „News Chronicle" schrijft, dat de Britsche luchtmacht de geheimen der verdediging van Berlijn thans kent. In de laatste weken hebben verscheidene malen escadrilles ver- kennings- en bombardementsvlieg tuigen boven de Duitsche hoofdstad gevlogen, hetgeen waardevolle in lichtingen heeft opgeleverd. De Duitschers maken bij die gelegenheden gebruik van gekleurde zoeklichten. De lichtbundel der gewone zoeklichten breekt n.1. tegen de wolken en violet, blauw of oranje licht dringt cenieermate door. De voordeelen zijn echter, zoo zegt men, niet noemenswaard. De Eneelsche vliegtuigen, aldus deze re dacteur, hebben ook hoven Praag, Ham burg. Neurenberg, Munchen en Dresden ge vlogen, terwijl geregeld vluchten boven de Noordzee en naar dc omgeving van Svlt en Helsroland worden gemaakt. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat de Royal Airforce in den vorigen nacht opnieuw geslaagde verken ningsvluchten boven oud-Oostenrijk cn Bo- hemen gemaakt heeft. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Aan het Westelijk front tus schen Moezel en Pfaelzer Wald levendige activiteit in het voorterrein. Bii een geslaag den verkenningstocht tegen Apach en hij een met succes bekroonden overval op de bezettingsposten in het Hcydtwald zijn ver scheidene gevangenen gemaakt. Onze ver- ootes j Voor den graslandgebruiker. VI. We willen dus percelen van bO tot 100 vierkante meter per melk koe per dag. En weidetijden voor het melkvee van 5 of 6 dagen. Daarom komen een aantal dagen voor 7 jongvee en het paard; soms is 't wenselijk, deze beide perioden voor een deel in mekaar te laten lopen, dus b.v. na drie dagen 't jongvee bij 't melkvee in. Da praclijk geeft de nodige speling wel aan. A'a 10 of 12 dagen komt de rust voor de weide; maar dan ook helemaal. De volgende weidetijd voor dit perceel komt ongeveer 3 weken later. Het hangt af van de hergroei. En die is op zijn beurt o.a. af hankelijk van de voedingstoestand en van het weer. De hooi-, en kuilpcrcclen worden over 't hele bedrijf verdeeld, zo dat elk grasperceel in de loop van een weidejaar minstens éénmaal gemaaid wordt. We krijgen dan als ideaal: vroege kuil, vroeg hooi, laat hooi, late kuil. Maar 't gras voor de kuil moet jong zijn: nog niet in de halm. En 7 gras voor 7 hooi moet ook jong zijn: nog niet in de bloei. Er zullen onder de lezers zijn, die zeggen: 7 kan niet! Of: bij mij kan het niet! Onze ervaring is: in 9 van de 10 gevallen kan het wel, als de wil er is. En 7 plan op tijd klaar! Een derde zegt: Ik zal meer personeel moeten hebben! Dat kan. Of: Ik zal meer vee moeten hebben! Zeer waarschijnlijk. Als deze beide bezwaren klemmend zijn en geen doekje voor 7 bloeden, dan is er meer dan één oplossing. U hebt te veel grasland! Verhuur er wat van, of neem vee in de kost, of ga scheuren. H. P. kenningsafdeelingen leden geen verliezen. De luchtmacht heeft op groote schaal ver kenningsvluchten boven de Noordzee, de Britsche eilanden en Oost-Frankrijk onder nomen. Twee Duitsche vliegtuigen zijn vart hun vlucht naar Engeland niet terugge keerd. Van drie Britsche toestellen, die in de Duitsche Bocht waren binnengedrongen, is er een van het tvpe Vickers-Wellington door een Masscrschinitt-vliegtuig neerge schoten." GRANAAT UIT DEN WERELDOORLOG ONTPLOFT. Op een berghelling bij Goerz (Italië) is een granaat uit den wereldoorlog ontploft. Twee mannen werden op slag gedood en twee andere man nen levensgevaarlijk gewond. DE VOOR- EN NADEELEN VOOR DUITSCHLAND. Dezer dagen werd in dit blad een artikel tje gepubliceerd, waarin door een Deenschcn professor de stellig interessante vraag werd aangesneden, in hoeverre de Duitschers door het in den grond boren van neutrale koop vaarders de eigen economische belangen in derdaad behartigen. Het spreekt vanzelf, dat men, wanneer men deze zaak onder oogen ziet, zich uitsluitend moet bepalen tot de matericcle zijde. De als gevolg der torpedeeringen niet zelden ont staande anti-Duitsche stemmingen bijvoor beeld, dienen geheel buiten beschouwing te worden gelaten. Ook moet men zich beper ken tot goederen, die niet zijn op te vatten als .oorlogsmateriaal. Eventueclc zendingen uit Engeland en Frankrijk, bestnande uit ge schut of munitie, die vin Noorwegen Tiaar Finland worden verscheept, hebben een zoo geheel andere beteckenis dan partijen graan of veevoeder, die naar datzelfde Noorwegen worden verzonden, dat het welhaast overbo dig is de aandacht op dit verschil te vesti gen. Al doet zich ook in dezen oorlog wederom het merkwaardige verschijnsel voor, dat men zeer weinig verneemt omtrent liet tot zinken brengen van schepen, wier ladingen inder daad mogeh worden beschouwd als con trabande. Van Duitsche zijde ziet men terecht of ten onrechte in het torpedeeren van neutrale schepen blijkbaar voordeel. Hoe men zich de dingen daar denkt, wordt duidelijk, wan neer men verneemt, dat de neutrale tonnage daar wordt betiteld als „voor den vijand nuttige" tonnage. Indien dit juist zou zijn, zouden we de kwestie verder kunnen laten rusten. Zoo eenvoudig als hier wordt voorgesteld, is de zaak echter geenszins. Een opvatting als de hoven aangegevene zou afgezien van den ongcoorloofden druk, welke er door op de neutralen wordt uitgeoefend slechts dan een kern van waarheid bevatten, wanneer wij de betref* fende goederen even goed als uit de stre ken, vanwaar ze thans worden betrokken, in Duitschland zouden kunnen koopen. In dit geval toch zouden we worden ge dwongen de Duitsche export te helpen ver- hoogen. Met het gevolg, dat men te Berlijn de beschikking zou krijgen over meer de viezen, waardoor Duitschland in staat zou zijn zijn import aan onontbeerlijke grond stoffen te vergrooten. Deze gedachte kan echter onmogelijk voor zitten. Immers, de goederen, welke wij van overzee betrekken, bestaan voor een zeer groot deel uit levens- en genotmiddelen. u:t veevoer en grondstoffen, die Duitschland ons ten eenenmale niet kan leveren, omdat het land er zelf een nijpend gebrek aan heeft. In dit verband zij gewezen op de geruch ten, die enkele maanden geleden wel eens de ronde hebben gedaan en volgens welke men te Berlijn voornemens zou zijn geweest de omringende neutralen economisch geheel aan 't Derde Rijk te binden. Wellicht heeft men zelf de onmogelijkheid ingezien om dit doel te bereiken. In ieder geval, omtrent deze plannen wordt niets meer vernomen. En. het is niet aannemelijk, dat de neutralen er goedschiks door onderhandeling toe over te halen zijn. Afgezien van de mogelijke poli tieke gevolgen, zou het neerkomen op een stilleggen der handelsvloten die juist bij alle Westelijke en Noordelijke huren huiten- gewoon groot zijn en die een integreerend deel vormen van de nationale bedrijvigheid terwijl daarnaast het welstandspeil on herroepelijk zou moeten afzakken tot het Duitsche. Dit zou vermoedelijk ecnerzijds voorloopig een kleine verbetering van het Duitsche welstandspeil met zich meebren ven, anderzijds de toestand voor het Duit srhe volk in zooverre weer aanvaardbaar maken, dat niet meer bij verschillende buurvolken een levenspeil werd aan getroffen. dat ver is gelegen boven het ei gene. Dat geruchten daaromtrent geregeld tot Duitschland blijven doordringen, niette genstaande de pogingen van de propaganda om dit te voorkomen, is bekend genoeg. Hiertegenover staat ccn geheel andere zienswijze. Men dient daarbij te bedenken, dat de buren van Duitschland zich in den loop der tijden hebben ontwikkeld tot belang rijke leveranciers van Duitschland. in het bijzonder van voedingsmiddelen. Onder deze neemt o.a. het in Duitschland zoo schaar- sche vet een belangrijke plaats in. De Duitschers nu zouden er wellicht goed aan doen te bedenken, dal ie dere export uit de neutrale landen zal bestaan uit een verbruiksover- schot en dat daarvan slechts sprake zal zijn, voor zoover dc toevoer van voeder- en van meststoffen op be hoorlijke wijze kan worden gehand haafd. Mocht deze als gevolg der be lemmeringen in zulk een mate dalen, dat de productie dnnlt tot de behoefte van het eigen binnonlandsch ver bruik. dan zal daarmee onherroe pelijk de export en dus ook die naar Duitschland komen te vervallen. Voorloopig zijn wc echter zoover nog niet heen. Groote partijen gaan nog steeds naar het buitenland en voor een niet gering deel naar Engeland. Mede omdat Duitsch land. dat deze productie vroeger betrok, de laatste jaren meer heil heeft gezien In au tarkie. Voor bovenomschreven argument zal men te Berlijn vermoedelijk weinig gevoelen, al zou het zoover kunnen komen bij een wer kelijk doeltreffende Duitsche blokkade. Van deze laatste is echter nog allerminst sprake. Resumeerendc: Duitschland behoeft voor loopig niet te hopen op een vervulling zij ner wenschen ten aanzien van een econo misch nauw aan zich verbinden der neutra len, anderzijds behoeft het voorloopig ook de nadeelcn van zijn practijken ter zee niet te vreezen. Alles hijeen genomen, maakt de Duitsche activiteit ter zee meer den indruk van pla gen. Gezien onze groote nationale scheeps bouw, behoeven we vooralsnog niet bang te zijn, dat tekorten aan scheepsrulmte voor zoover noodig, thans niet kunnen worden aangevuld. Wat niet wegneemt, dat de Duitsche han delwijze alleronaangenaamst is. Zij het dan ook, dat we er meer door in onze nationale eer worden gekwetst, dan dat ze ons on herstelbare schade berokkent VERKLARING VAN MINISTER STEEN- BERGHE IN DE EERSTE KAMER. In antwoord op oen vraag van den heer Heldring, heelt minister Steen- bergh gistermiddag in de Eerste Ka mer verklaard, dat het handelsac coord met Engeland niet Is afgeslo ten- De minister kon hierover ver der niets mededeelen, dan dat de optimistische persberichten, die den laatsten tijd zijn verschenen, niet voor de verantwoordelijkheid van de regeering zijn. Trekt Wang-Tsjing-Wei zich terug? Hardnekkige geruchten. Volgens hardnekkige geruchten zou Wang- Tsjing-Wei als president van de voorloopige regeering te Peiping zijn afgetreden en ge weigerd hebben president van den nieuwen politieken raad van Noord-Chlna te worden. Als zijn opvolger wordt Wang-Ji-Tang, mi nister van binnenlandsche zaken in de voor loopige regeering, genoemd. Zeven menschen omgekomen. De nieuwe sneeuwstormen in Joegoslavië hebben op het traject Skoplje-Ggostivar ze ven treinen tot stilstand gebracht. In Oostservië moest een personentrein we gens de sneeuwverstuivingen dertien uren blijven staan. De koude in de Zuid-Servische bergen en verscheiden lawines hebben zeven dooden geëischt. De aanvoer blijft gering en was on geveer gelijk aan die van de vorige week, dat wil zeggen onder normaal. De hoogste prijs bleef met f 27.— on veranderd, de tendenz was echter flauwer. Naast een enkele stapel, die den topprijs wist ts noteeren, werd f26.betaald voor enkele partijen, die geschikt waren voor export naar Duitschland. Daarnaast noteerde goe de kaas In doorsnee f 25.—. De vraag voor het binnenland was op de ver hoogde prijzen (lauw, de consumptie in Nederland ligt prijzen boven de f 20 f 22.in zooverre slecht, dat daarop het groote verbruik van de laatste tijden niet is te handhaven.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5